مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

خوشحال كردن مادر | چگونه مادرم را خوشحال كنم؟

اگر مادر خانواده خوشحال باشد، اعضاي خانواده هم خوشحال هستند. حتما براي مناسبت‌هاي خاص مانند روز مادر يا تولد مادرتان به اين فكر بوديد كه براي خوشحال كردن مادر چه مي‌توانيد بكنيد. اما توجه كنيد كه با رعايت نكاتي ساده در ارتباط با مادرتان مي‌توانيد هم شادي را به او هديه دهيد و هم اين كه با اين كار نشاط خود و كل اعضاي خانواده‌تان را بالا ببريد. در ادامه اين مقاله به راه‌هاي خوشحال كردن مادران چه با هديه و چه بدون آن مي‌پردازيم. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خوشحال كردن مادر  مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چگونه بدون هديه هميشه مادرم را خوشحال كنم؟

شايد در بعضي مناسبت‌ها توان تهيه هديه نداشته باشيد، يا دوست داريد چند وقت يك بار مادرتان را به طور ويژه خوشحال كنيد اما هميشه هم نمي‌شود هديه گرفت. پس بايد به فكر راه‌هاي ديگر باشيم.

دوستت دارم!

از اين ساده‌تر نمي‌شود. اما بدانيد از اين هم خوشحال‌كننده‌تر وجود ندارد. هرچقدر هم براي مادر هديه تهيه كنيد، اثر يك بار از ته دل و با مهرباني جمله "دوستت دارم" را نخواهد گذاشت. مادرتان مانند تمام زنان ديگر ابراز علاقه كلامي را دوست دارد و با شنيدن آن از زبان شما شادي را با همه وجودش احساس مي‌كند.

يك بوسه و آغوش

بوسه و آغوش شما در اوج سادگي سيل شادي را به قلب مادرتان سرريز مي‌كند. علاوه بر احوال‌پرسي و ابراز احساسات تلفني و از راه دور سعي كنيد چند وقت يك بار حتما به صورت حضوري علاقه خود را با يك بوسه مهربان و آغوش محكم به او نشان دهيد.

يك روز را با او بگذرانيد.

با مادرتان مانند يك دوست بيرون از خانه قرار بگذاريد، به گشت و گزار و خريد برويد. براي ناهار يا شام باهم به يك رستوران يا كافي‌شاپ برويد و از زندگي بگوييد و بشنويد. در خريد حوصله كنيد، مادرها دوست دارند اين كار را با حوصله انجام دهند.

 

چه نكاتي را در هديه خريدن رعايت كنم؟

اگر مي‌خواهيد هديه‌اي قابل لمس براي مادرتان داشته باشيد به نكات زير توجه كنيد:

لوازم منزل را فراموش كنيد.

بعضي از خانواده‌ها عادت دارند در مناسبت‌هاي خاص، لوازم منزل براي مادران هديه مي‌برند. اگر براي مادرتان هديه مي‌بريد چيزي تهيه كنيد كه جنبه شخصي داشته باشد؛ نه آن كه براي كار كردن بهتر او در خانه وسيله اي بخريد. در حقيقت اين‌گونه شما بيشتر از آن كه مادرتان را خوشحال كرده باشيد براي خودتان هديه گرفته‌ايد. عشقتان را با توجه كردن به علائق و سليقه آن‌ها در انتخاب يك عطر، شال و روسري، لباس، زيورآلاتي كه حتما خيلي گران هم نباشد نشان دهيد.

گل معجزه مي‌كند.

مادرتان از عطر چه گلي لذت مي‌برد؟ قرمزي گل رز را بيشتر دوست دارد يا سفيدي مريم؟ اين بار توجه كنيد. مي‌توانيد با خودتان يك شاخه گل به خانه ببريد يا سبد گلي را برايش بفرستيد. مطمئن باشيد خوشحالي و ذوق را در چشمانش مي‌بينيد.

كارت تبريك، اثري از خود شما

مي‌توانيد كارت تبريك بسازيد. خيلي هم سخت نيست. اگر نتيجه كار خودتان باشد حتما فوق‌العاده خوش‌حال مي‌شود. استفاده از عكس‌ها و چيزهاي خاطره‌انگيز و مورد علاقه‌اش هم ايده خوبي براي ساختن كارت تبريك است.

 

مهمترين بخش پايداري در ارتباط با مادر

مهمترين چيزي كه مي‌تواند منجر به خوشحالي مادرتان و همچنين بهبود ارتباط شما شود نكاتي است كه در ارتباط با مادرتان بايد رعايت كنيد. شما با روش‌هاي خوشحال كردن بالا به صورت مقطعي احساس خوبي را در مادرتان ايجاد مي‌كنيد اما اگر ارتباط روزمره شما بهبود پيدا كند؛ معجزه اصلي اتفاق افتاده و شادي عميق و واقعي را باهم احساس خواهيد كرد. اما به ياد داشته باشيد ياد گرفتن اين نكات يك شبه ممكن نيست و نياز به تمرين دارد. پس كم كم شروع كنيد.

درد دل كنيد، اما به اندازه!

اكثر ما عادت داريم تمام مشكلات كاري و ارتباطي و درد دل‌هايمان را براي مادرمان باز مي‌كنيم، مادران معمولا اصلي ترين سنگ صبور ما هستند. اين مسئله حساسي است كه بيشتر بايد به آن توجه كنيد. مادران معمولا با احساسات فرزندانشان درگير مي‌شوند و اگر احساس منفي را با آن‌ها در ميان بگذاريد آن‌ها هم پا به پاي شما غصه مي‌خورند، در ضمن اگر مشكلي داريد كه به راحتي قابل حل نيست و آن‌ها كمكي به شما نمي‌توانند برسانند بيشتر هم غمگين مي‌شوند. حتي ممكن است به خاطر آن كه براي‌تان كاري نمي‌توانند بكند احساس گناه داشته باشند.

راه حل چيست؟ مي‌دانيم شما هم براي احساساتتان نياز به همدلي ديگران داريد، اما بهتر است اين همدلي را تنها از يك نفر مانند مادر نگيريد. به ديگران هم مانند دوستان، خواهر و برادرها، پدر و همسرتان هم فرصت دهيد. گهگاهي هم با آن‌ها با توجه به آمادگي و تواناييشان درد دل كنيد، اين كار هم فشار احساسات شما را كم مي‌كند و هم آن كه باعث مي‌شود راهكارها و بازخوردهاي متنوعي را دريافت كنيد و بهتر به حل مسائلتان بپردازيد. در ضمن مادرتان هم با شاد ديدن شما خوشحال مي‌شود. به ياد داشته باشيد اگر احساس خوبي نداريد و فقط براي آن كه نمي‌خواهيد مادرتان اذيت نشود در مقابل او احساستان را مخفي مي‌كنيد، باعث نگراني بيشتر او مي‌شويد. پس در مواقع نياز صادقانه مشكلاتتان را با او در ميان بگذاريد.

كمك‌كننده باشيد

علاوه بر اين كه در انجام كارهاي خانه و يا ديگر كارهاي روزمره مي‌توانيد به مادرتان كمك كنيد، كمك كردن منحصر به اين كارها نيست. مي‌توانيد پاي صحبت او بنشينيد و به دردل‌هايش گوش دهيد. با او همدلي كنيد و براي حل مسائل به جاي انتقاد صرف در تصميم‌گيري به او كمك كنيد. به حالات احساسي او نيز توجه داشته باشيد. اگر از بيرون غمگين، عصباني يا خسته به نظر مي‌رسد از او بخواهيد احساسش را با شما در ميان بگذارد.

تشكر كنيد

اين احساس كه كارهاي يك فرد توسط ديگران ديده مي‌شود و قدر آن دانسته مي‌شود براي همه مهم است. مادران نيز با وجود آن كه معمولا بدون انتظار و چشم داشت براي فرزندانشان هر كاري مي‌كنند از اين قاعده مستثني نيستند. از مادرتان براي هر كار كوچكي كه براي شما انجام مي‌دهد تشكر كنيد. چه طبخ غذا، اتو كردن لباس، تميز كردن خانه باشد و چه حتي دعاي خوبي كه براي شما مي‌كند. حتي براي حضورش هم از او تشكر كنيد تا بداند اگر كار خاصي هم نكند وجودش براي شما ارزشمند است.

به داستان‌هايش گوش دهيد

هر انساني مجموعه‌اي از خاطرات و احساسات است. يكي از مهمترين چيزهايي كه ما را به هم وصل مي‌كند اطلاع از داستان‌هاي زندگي‌مان است. به داستان‌هاي مادرتان از خاطرات گذشته‌اش گوش دهيد. حتي گاهي بخواهيد خاطره‌اي خوش از گذشته برايتان تعريف كند. قول مي‌دهيم با كمال ميل استقبال مي‌كند. با اين كار هم به او نزديك‌تر مي‌شويد و هم در اين ارتباط او را خوشحال مي‌كنيد.

تنها يك پيام كوتاه

شروع روز با جمله "صبح به خير! روز خوبي داشته باشي مامان". مطمئن باشيد با اين پيام شما مادرتان روز خوبي خواهد داشت. به او نشان دهيد كه هر لحظه به فكرش هستيد و در كنارش حضور داريد. تكنولوژي فقط ما را از هم دور نكرده، گاهي مي‌تواند ما را به هم نزديك كند.

با مادرتان جك‌هاي خصوصي داشته باشيد

شايد براي شما پيش آمده كه كنار دوستتان يك سوتي داديد و از آن به بعد هر بار آن را يادآوري مي‌كنيد باهم مي‌خنديد، به اين‌ها جك خصوصي مي‌گويند. با مادرتان هم جك‌هاي خصوصي داشته باشيد. اين باعث مي‌شود در كنار هم و فقط با يادآوري خاطرات خصوصي خودتان ساعت‌ها بخنديد. چه چيز از اين بهتر؟!

 

با خوشحالي مادر متوجه مي شويد كه چقدر وحدت خانواده بيشتر شده و تمام اعضاي خانواده از انرژي مادر بهره مي برند. اگر مدت هاست كه مادر خود را دچار از غم و ناراحتي مي بينيد؛ بهتر است از ديگر اعضا خصوصا پدر بخواهيد مداخله كند. گاهي به طور غير مستقيم يعني با خوشحال كردن پدر، مادرتان را نيز خوشحال كنيد. گاهي مشكلات و مسائل در خانواده آنقدر پيچيده شده اند كه ديگر خود اعضا نمي توانند از پس حل آن ها برآيند. در اين شرايط بهتر است از يك بزرگ تر و يا متخصص در زمينه مسائل خانوادگي درخواست كمك كنيد. مشاوره خانواده با در نظر گرفتن تمامي جوانب و حفظ اصل رازداري بهتر مي توانند به شما كمك كنند.

براي دريافت مشاوره در زمينه خوشحال كردن مادر  مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : خوشحال كردن مادر | چگونه مادرم را خوشحال كنم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۶ دى ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۷:۴۹ | هنر زندگي
خوشحال كردن مادر،

داروهاي ضد روان پريشي را بيشتر بشناسيم

داروهاي ضد روان پريشي يا آنتي سايكوتيك ها كه ضد جنون نيز گفته مي شوند؛ براي درمان بعضي از اختلالات رواني توليد مي شوند. داروهاي ضد روان پريشي عمدتا براي كاهش علائم سايكوز (توهم و هذيان) توسط روانپزشك تجويز مي شوند. اغلب اين دسته داروها خاصيت درماني نداشته و تنها شدت علائم را كاهش مي دهند. به دليل عوارض گوناگون داروهاي ضد جنون در دراز مدت، بيمار از خوردن آن ها امتناع كرده و نشانه هاي بيماري با شدت بيشتري عود مي كند. اگر كسي در اطراف شما از اين دست داروها مصرف مي كند بهتر است اطلاعاتي درباره داروها، نحوه برخورد با اين بيماران و درمان هاي مكمل بدانيد. بيماران داراي سايكوز علاوه بر دارو درماني نياز به روان درماني و كسب مهارت هايي جهت حفظ كاركردهاي خود در زندگي دارند. بدين شكل مي توانند به عنوان فردي كارآمد در خانواده حضور داشته باشند.


براي دريافت مشاوره در زمينه داروهاي ضد جنون و ضد روان پريشي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

داروهاي ضد روان پريشي

داروهاي ضد روان پريشي گروهي از داروها هستند كه براي درمان بيماري هاي شديد رواني و ساير شرايط عاطفي و رواني مورد استفاده قرار مي گيرند. به علاوه براي درمان سكسكه و كاهش درد در برخي روش هاي درماني تجويز مي شود.

روانپريشي (سايكوز) وضعيتي است كه در آن بيمار ارتباطش با واقعيت را از دست مي دهد. اين حالت اغلب شامل توهم و هذيان است. در زماني كه توهم تجربه مي شود معمولا بيمار صداهايي مي شنود كه در واقعيت وجود ندارد؛ كه به آن توهم شنيداري گفته مي شود. در حالي كه هذيان هاي بيمار شامل باورها و احساساتي است كه بر اساس واقعيت نبوده و اگر درباره اين باورهاي با او صحبت كنيد به شدت بر صحت آن ها پافشاري خواهد كرد.

داروهاي ضد جنون بر انتقال دهنده هاي عصبي (مانند دوپامين، نورآدرنالين و سروتونين) در مغز تاثير مي گذارند. افزايش سطح اين انتقال دهنده ها در مغز منجر به تغييرات شناختي مي شود. تجويز دارو توسط روان پزشك به شكل قرص يا شربت صورت مي گيرد. چند هفته زمان مي برد تا اثرات اين داروها مشخص گردد. 

تاثيرات دارو هاي ضد روان پريشي

داروهاي ضد روان پريشي، اختلالات روان پريشي مانند اسكيزوفرني و افسردگي را درمان نمي كنند؛ اما اغلب در كاهش و كنترل بسياري از علائم آن ها موثر هستند. براي اطلاع از درمان اسكيزوفرني كليك كنيد. اين داروها باعث مي شوند علائمي كه در ذيل به آن ها اشاره كرده ايم كنترل و كاهش يافته تا فرد بتواند زندگي خود را با مشكلات كمتري سپري كند:

 • توهمات و هذيان ها مانند؛ شنيدن صدا و يا هذيان شك و ترديد
 • اضطراب و آشفتگي جدي (احساس تهديد)
 • گفتار نامفهوم و تفكر ناخودآگاه
 • گيجي
 • رفتار خشونت آميز يا تهاجمي
 • شيدايي (انرژي خيلي زياد كه در اختلال دو قطبي بيشتر مشاهده مي شود)

استفاده از داروهاي ضد روان پريشي در انواع بيماري ها

اگر چه اسم اين دارو ها "ضد روان پريشي" است، اما تنها براي اين اختلالات استفاده نمي شود و كاربرد گسترده اي در درمان انواع بيماري ها دارد. بعضي از بيماري هايي كه در درمان آن ها از داروهاي ضد روان پريشي استفاده مي شود عبارتند از :

 • اسكيزوفرني(جنون جواني)
 • اختلال اسكيزوافكتيو
 • برخي از انواع اختلالات دوقطبي
 • افسردگي حاد

بعضي از داروهاي ضد روان پريش نيز ممكن است براي درمان اختلالات زير استفاده شود :

 • اضطراب شديد (اما فقط در مقادير بسيار كم)
 • مشكلات جسمي مانند سكته هاي مداوم، مشكلات با تعادل و حالت تهوع (احساس درد)
 • مشكلات خواب
 • اختلال شخصيت مرزي
 • رفتارهاي تكانشگري

 

انواع داروهاي ضد روان پريشي و عوارض آن ها

داروهاي ضد روان پريشي به دو دسته نسل اول و دوم تقسيم مي شوند. هر دو نوع اين داروها به خوبي عمل مي كنند، اما تاثير آن ها در شدت عوارض متفاوت است. 

داروهاي نسل اول:

 هالوپريدول، پيموزايدتري، فلوپرازين، كلرپرومازين، تيوتيكسن جزء داروهاي نسل اول هستند. ساير داروهاي اين نسل مي توان به داروهاي دروپرديول، فلوفنازين، تيوريدازين، فلوپنتيكسول و پرومتازين اشاره كرد. عوارض جانبي داروهاي نسل اول عبارتند از: 

 • خشكي مفاصل و لرزه در اندام ها
 • تفكر، درك و احساسِ آهسته و  كند
 • بي قراري
 • اختلال در عملكرد جنسي
 • ديسكينزي (كندي حركتي و حركات غير ارادي)

 

نسل دوم ضد روان پريشي ها (داروهاي جديد تر)

كلوزاپين، ريسپريدون، آلانزپين ،زوتپين و بارنوتيل از جمله داروهاي ضد روان پريش هستند. عوارض نسل دوم داروها به شرح زير است:

 • خواب آلودگي و آرامش عمومي
 • افزايش وزن
 • اختلال عملكرد جنسي
 • افزايش خطر ابتلا به ديابت
 • لرزش در اندام ها (هنگامي كه دوزهاي بالا مصرف مي شود)
 • ديسكينزي خفيف كه مي تواند در سينه ها و پاها و همچنين چهره ظاهر شود.

نكته: داروهاي نسل دوم نسبت به نسل اول منجر به عوارض جنسي، عضلاني و حركتي كمتري مي شوند اما امكان افزايش وزن با اين دارو ها بيشتر است. اگرچه اين داروها عوارض جانبي دارند اما تحقيقات نشان داده اند كه فوايد مصرف آن ها از عوارضشان بيشتر است. اغلب بيماران به دليل مشكلات جنسي كه با همسر خود دارند مصرف داروها را ترك مي كنند، براي بر طرف كردن اين قبيل مشكلات بهتر است زوجين مشاوره جنسي دريافت كنند.

تا چه زماني بايد به مصرف داروهاي ضد روان پريشي ادامه داد؟

طول مدت مصرف بستگي زيادي به شرايط بيمار دارد. براي مثال بيمار اسكيزوفرني كه فقط داراي يكي از نشانه هاست، 25 درصد احتمال دارد كه دوباره غير عادي شود. بنابراين استفاده مداوم غير ضروري است. اما در درمان اختلال دوقطبي كه يك وضعيت مداوم است، درمان دارويي همچنان ادامه خواهد يافت.

اگر مصرف دارو قطع شود آن هم در زماني كه متخصص تشخيص به ادامه مصرف داده است؛ نشانه ها بازگشت خواهد كرد. معمولا بيماران بعد از مدتي معتقدند ديگر نيازي به مصرف نيست. در حالي كه داروها تنها نشانه هاي بيماري را كاهش مي دهند و براي آن كه فرد در طولاني مدت عملكردي مطلوب داشته باشد؛ بايد تحت نظر روانشناس و روانپزشك به صورت همزمان باشد. 

براي دريافت مشاوره در زمينه داروهاي ضد جنون و ضد روان پريشي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : داروهاي ضد روان پريشي را بيشتر بشناسيم

ادامهـ مطلبـ
| ۶ دى ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۸:۰۰ | هنر زندگي
داروهاي ضد روان پريشي،

رابطه جنسي بعد از زايمان

يكي از چالش هايي كه زوجين با آن رو به رو مي شوند برقراري اولين رابطه جنسي بعد از زايمان است. به دليل تغييرات جسمي و رواني كه بعد از زايمان در بدنتان ايجاد مي شود همزمان رابطه جنسي شما با همسرتان تحت تاثير قرار مي گيرد، بعد از زايمان بايد تا زمان پايان خونريزي از برقراري رابطه جنسي پرهيز كنيد. برخي از زنان تمايل زيادي براي برقراري رابطه دارند و اولين رابطه جنسي بعد از زايمان را هيجان انگيز و فوق العاده مي دانند، در مقابل برخي ديگر تا مدت ها تمايلي براي نزديكي ندارند. آگاهي از تغييراتي كه به واسطه زايمان رخ مي دهد به شما و همسرتان كمك مي كند تا با موفقيت اين چالش رو پشت سر بگذاريد. به علاوه با مشكلات سلامت جسمي و رواني بعد از آن روبه رو نشويد. در اين مقاله به بررسي جامع اولين رابطه جنسي بعد از زايمان مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه اولين رابطه جنسي پس از زايمان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

زمان اولين رابطه جنسي بعد از زايمان

ممكن است بعد از زايمان ذهن تان درگير اين موضوع شود كه بعد از چه مدت زماني و تحت چه شرايطي مي توانيد اولين رابطه جنسي بعد از زايمان را داشته باشيد. در هر دو روش زايمان طبيعي و سزارين پس از پايان يافتن خونريزي مي توانيد فعاليت جنسي را  شروع كنيد؛ چون محل چسبندگي جفت بايد ترميم شود و قبل از اتمام خونريزي احتمال عفونت بالاست. بهتر است 6-3 هفته صبر كنيد. مهم ترين عامل تعيين كننده اين است كه از لحاظ جسمي و رواني آمادگي داشته باشيد. احساس آمادگي براي اولين رابطه جنسي بعد زايمان در زنان متفاوت است. ممكن است شوهرتان قبل از آمادگي شما خواهان رابطه جنسي باشد. شما نبايد قبل از التيام يافتن زخم ها سكس كنيد با اين حال او را پس نزنيد. معاشقه و تحريكات لمسي به تنهايي لذت بخش است.

 

اولين نزديكي بعد از زايمان چگونه است؟

در اولين رابطه جنسي بعد از زايمان خونريزي خواهيد داشت. توصيه مي شود كه در اولين نزديكي همه چيز آرام پيش برود و معاشقه خوبي داشته باشيد تا به خوبي تحريك شويد. تا مدت ها بعد از زايمان ممكن است رابطه جنسي برايتان دردناك باشد به همين دليل بسياري از زنان قبل از اولين رابطه استرس زيادي دارند. مي توانيد براي راحت تر شدن رابطه جنسي از ژل لوبريكانت يا مواد روان كننده استفاده كنيد. اگر سزارين داشتيد احتمالا استرس بيشتري براي رابطه داريد؛ چون از درد ناشي از دخول و پاره شدن بخيه ها مي ترسيد؛ در اين شرايط مي توانيد در پوزيشني قرار بگيريد كه به محل بخيه فشار وارد نشود. اين احساسات طبيعي است؛ پس خود را سرزنش نكنيد و به خودتان زمان بدهيد.

 

پيشگيري از بارداري در اولين نزديكي

زماني كه رابطه جنسي خود را شروع كرديد حتي اگر در دوران شيردهي هستيد و پريود نمي شويد، اقدامات لازم برايپيشگيري از بارداري را در نظر داشته باشيد؛ چون احتمال بارداري وجود دارد. شايد فكر كنيد شيردهي به عنوان عامل ضد بارداري عمل مي كند با اين حال قابل اطمينان نبوده و بهتر است روش هاي پيشگيري از بارداري را رعايت كنيد.

 

كاهش يا افزايش ميل جنسي بعد از زايمان

ميل جنسي شما با ديگران متفاوت است. برخي زنان ميل جنسي شان بسيار كم مي شود در حالي كه برخي مانند سابق هستند. ممكن است بعد از زايمان متوجه شويد كه اصلا تمايلي به رابطه نداريد كه مي تواند به دلايل مختلفي مانند؛ كم خوابي و احساس خستگي، ترشح هورمون پرولاكتين به دليل شيردهي، افسردگي بعد از زايمان و توجه بيش از حد به نوزاد، ترس از درد به خاطر بخيه هاي زايمان، نداشتن تجربه قبلي، خشكي واژن، كاهش اعتماد به نفس به دليل تغييرات فيزيكي بعد از زايمان، استرس و افسردگي بعد از زايمان باشد.

 

تغييرات اندام هاي جنسي بعد از زايمان

شايد به دليل تغييراتي كه در اندام شما ايجاد شده نگران اين هستيد كه ديگر براي شوهرتان جذاب نباشيد، مي توانيد در مورد اين موضوع با همسرتان صحبت كنيد. عدم تمايل همسرتان به برقراري رابطه ممكن است به خاطر نگراني او درباره دردناك بودن رابطه جنسي براي شما باشد.

حدود 4 تا 6 هفته پس از زايمان اغلب اعضاي دستگاه تناسلي بدنتان به حالت عادي برمي گردند و بخيه ها التيام پيدا مي كنند. مدت زماني طول مي كشد تا واژن به حالت طبيعي برگردد چون حين زايمان بسيار كشيده مي شود ولي بعد از آن شروع به جمع شدن مي كند هر چند ممكن است به حالت قبل از زايمان برنگردد. همچنين تغييراتي در سينه هايتان ايجاد مي شود؛ شل، افتاده و حساس مي شوند. همچنين به دليل اينكه ترشح هورمون استروژن با شيردهي مهار مي شود، خشكي واژن اتفاق مي افتد پس در اين مدت از ژل هاي مرطوب كننده استفاده كنيد. گاهي اوقات پارگي بخيه مي تواند باعث درد طولاني مدت شود پس در اين باره با پزشك خود صحبت كنيد.

 

ضرورت آگاهي از تغييرات بعد از زايمان

آگاهي از تغييرات بعد زايمان باعث مي شود كه در ارتباط با شوهرتان احساس گناه نكنيد و خودتان را سرزنش نكنيد. همچنين همسرتان نيز احساس نكند كه شما او را كنار گذاشتيد يا به او بي محلي مي كنيد. اگر پرهيز آميزشي دراز مدت داريد بهتر است دلايل آن مورد بررسي قرار بگيرد تا زودتر بتوانيد به حالت طبيعي قبل از زايمان برگرديد.

 

نقش شوهر در آغاز اولين نزديكي

بارداري و زايمان باعث خستگي شديد شما مي شود پس همكاري همسرتان در مراقبت از كودك مي تواند خستگي مصاعف ناشي از شب بيداري هايتان را كاهش دهد. مسلما زماني كه خسته هستيد خواب را به رابطه زناشويي ترجيح مي دهيد. با شوهرتان در مورد احساس ها و نگراني هاي خود صحبت كنيد و راه ارتباطي خود را نبنديد. آگاهي او از وضعيت شما و درك اين موضوع باعث مي شود كه بيشتر از شما حمايت كند. مردها با برقراري رابطه جنسي، از نظر احساسي و هيجاني به همسر خود نزديك مي شوند پس صحبت كردن با او مي تواند بسياري از سو تفاهم ها را از ميان بردارد. شيردهي موجب ايجاد دلبستگي بين مادر و نوزاد مي شود پس شايد شوهرتان را منزوي كنيد ولي توجه داشته باشيد كه سپري كردن زماني با او در تداوم يافتن احساس صميميت ضروري است.

 

تاثير نوزاد در رابطه جنسي بعد از زايمان

اگر شما و شوهرتان با آمادگي و پذيرش صاحب بچه شده باشيد مشكلات كمتري در ارتباط با تاثير نوزاد در رابطه جنسي خود خواهيد داشت. به خصوص اگر در زمينه نگهداري از كودك به توافق رسيده باشيد. يكي ديگر از مشكلاتي كه ممكن است با آن رو به رو شويد اين است كه هر موقع مي خواهيد رابطه برقرار كنيد؛ گريه هاي نوزاد شروع شده و استرس در شما ايجاد مي كند. بهتر است شير بچه را بدهيد، پوشكش را عوض كنيد و زماني كه به خواب مي رود رابطه خود را شروع كنيد همچنين مي توانيد از اطرافيان خود براي نگهداري او كمك بگيريد.

 

سخن آخر

اگر هنوز آمادگي لازم براي برقراري رابطه جنسي را كسب نكرديد خود را سرزنش نكنيد. سعي كنيد فضاي عاطفي مناسبي با همسر خود برقرار كنيد و زمان بيشتري را با هم سپري كنيد. نرمش عضلات كف لگن، مي تواند كمك كند تا رضايت رابطه زناشويي خودتان را بالا ببريد. در اين حركت عضلات را پيوسته منقبض و منبسط مي كنيد. در ابتدا با دفعات كم شروع كنيد و به تدريج دفعات تكرار و طول انفباض و انبساط را بيشتر كنيد. در صورت تداوم يافتن مشكلات زناشويي بهتر است مشاوره جنسي دريافت كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه اولين رابطه جنسي پس از زايمان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  رابطه جنسي بعد از زايمان

ادامهـ مطلبـ
| ۵ دى ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۵:۰۱ | هنر زندگي
رابطه جنسي بعد از زايمان،

خوشحالي پدر

خوشحالي پدر در خانواده منجر به خوشحال شدن كل اعضاي خانواده مي شود. وقتي حال پدر خوب باشد خانواده داراي آرامش است. وضعيت مادي و معنوي خانواده در دست پدر است پس حال خوب او منجر به خوب شدن حال كل خانواده مي شود. راههاي مختلفي براي خوشحال كردن پدر وجود دارد. اگر تا به حال راههايي را براي خوشحالي پدر بكار برديد و نتيجه اي كه مي خواستيد را نگرفتيد، به راهكارهايي كه در اين مقاله به آن ها اشاره كرده ايم نگاهي بياندازيد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خوشحالي پدر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چگونه امروز پدرمان را خوشحال كنيم؟

اگر تصميم گرفتيد پدرتان را خوشحال كنيد تا به او كمك كنيد كه از دغدغه اي فكري اش كم كنيد، ابتدا بهتر است خودتان شاد و خوشحال باشيد و راه هاي شاد زندگي كردن را بدانيد. سپس مي توانيد از راه هاي زير براي خوشحالي پدر استفاده كرد:

غذا و خوراكي مورد پدر را بپزيد

پدر هميشه با غذاي مورد علاقه اش خوشحال مي شود. مواد لازم را بخريد و با عشق مشغول به آماده كردن غذاي مورد علاقه اش بشويد. مي توانيد به جاي آشپزي، پدر را به يك رستوران دعوت كنيد.

به تماشاي يك فيلم جذاب بنشينيد

كمي تحقيق كنيد كه جديدترين و زيباترين فيلمي كه مناسب سن پدرتان باشد چيست؟ مي توانيد آن فيلم را بخريد و در خانه ببنيد يا به سينما برويد. البته بعضي از آقايان علاقمند هستند، فيلم قديمي مورد علاقه اش را چندين بار ببينند.

مهماني كوچك ترتيب دهيد

در روزهايي كه پدر مشغله هاي كاري ذهن پدرتان را درگير كرده و براي تفريح وقت كمتري دارد، از آشنايان و فاميل دعوت كنيد به خانه شما بيايند. ديدن اقوام و آشنايان، دورهمي و صحبت كردن در مورد خاطرات خوش گذشته براي پدر خوشايند و لذت بخش است. وقتي پدر در جمع آشنايان باشد حس خوبي پيدا مي كند.

بازي و شادي را فراموش نكنيد

اگر در خانه بازي هايي مثل فوتبال دستي، پلي استيشن يا مانند اينها را داريد، انتخاب خوبي براي خوشحال كردن پدر است. اينكه چند ساعتي از درگيري هاي فكري روزمره اش دور شود. پدر با بازي كردن با فرزندان يا دوستان احساس خوبي بدست مي آورد و روحيه اش بالا مي رود. براي انتخاب نوع بازي، سن و علاقه پدر را در نظر بگيريد.

كار نيمه تمام را تمام كنيد

به دليل درگيري هاي روزمره، ممكن است كاري را كه پدر از شما خواسته است نيمه تمام مانده باشد. آن كار را بطور كامل انجام دهيد و به او بگوييد چرا در انجام كار تاخير داشته ايد، تا فكر نكند بخاطر بي توجهي تان كار را نيمه تمام گذاشته ايد. اگر پدر كاري از شما مي خواهد سعي كنيد در اسرع وقت انجام دهيد تا او راضي باشد و احساس نكند حرفهايش براي كسي مهم نيست.

 

دستورالعمل راضي و خوشحال نگه داشتن پدر

فرزندان هميشه به دنبال راهكارهايي هستند كه پدر را راضي و خوشحال نگه دارند. در اينجا راه هايي را توضيح مي دهيم:

وقتي پدر صحبت مي كند گوش دهيد

گوش دادن به صحبتهاي پدر شايد چيز ساده و پيش پا افتاده اي به نظر برسد اما اغلب فرزندان زماني كه پدر صحبت مي كند مثلا حواس شان به موبايل است يا به حرفهاي پدر گوش نمي دهند و به حرف هايش توجه نمي كنند. در زمان صحبت با پدر واكنش كلامي و غير كلامي (مانند تكان دادن سر) نشان دهيد كه متوجه شود در حال گوش دادن به حرفهاي او هستيد.

درمورد كارهايتان با پدر مشورت كنيد

پدر بسيار پر مشغله است و اگر نظر شما را در مورد مسائل مهم زندگيتان نمي پرسند، خودتان پيش قدم شويد و با آنها صحبت و مشورت كنيد. اگر كار جديدي مي خواهيد شروع كنيد يا تصميم جديدي براي زندگي خود بگيريد با او در ميان بگذاريد، بدين صورت پدر احساس مي كند نظر و عقيده اش براي شما مهم است. با اين كار به او احترام مي گذاريد و به او ارزش مي دهيد.

قوانين و خواسته هاي پدر را انجام دهيد

به كارهايي كه پدر از شما مي خواهد احترام بگذاريد. اگر نتوانستيد به هر دليلي يا هر شرايطي آنرا انجام دهيد، در اولين فرصت دليل غير عمدي بودن آن را براي پدر توضيح دهيد. با پيروي و انجام قوانين پدر به او نشان دهيد كه به قوانين او اهميت مي دهيد و براي او ارزش قايل هستيد.

 

چگونه مي توانيم فرزند خوبي براي پدرمان باشيم

اگر مي خواهيد براي پدرتان فرزند خوبي باشيد بايد سه نكات زير را رعايت كنيد:

رعايت ادب در مقابل پدر: در خانه هايي كه در آن ادب رعايت نمي شود، فضاي گرم و صميمي وجود ندارد.

ابراز محبت به پدر: طوري به پدر محبت كنيد كه بفهمد او را واقعا دوست داريد و به او عشق مي ورزيد.

احترام به پدر: هميشه و در همه جا به پدر احترام بگذاريد، حتي اگر بر خلاف ميل تان رفتار كرد.

 

چرا فرزندان فكر مي كنند پدرشان هميشه خوشحاله؟

پدرها هميشه سعي مي كنند فضاي خانه آرام باشد و تنش در خانه وجود نداشته باشد، به همين خاطر اغلب سعي مي كنند مشكلات و گرفتاري هايشان را به قول معروف پشت در خانه بگذارند. به همين خاطر است كه فرزندان هميشه پدر را مهربان و خندان در خانه مي بينند و فكر مي كنند پدر هميشه خوشحال است و هيچ وقت ناراحت نيست.

 

از كجا بفهميم كه پدرمون ناراحت است؟

اگر به رفتارهاي پدرتان توجه كنيد مي توانيد بفهميد كه پدر مثل هميشه سرحال نيست يا نگراني دارد. مي توانيد با او صحبت كنيد تا در مورد اوضاع كاري، دغدغه هاي بيرون از خانه و حال و روز پدر اطلاع پيدا كنيد. شايد پدرتان از ناراحتي خود حرفي نزند اما همين همدردي و توجه حمايتتان را به او نشان مي دهد. اگر احساس كرديد با تمام تلاش ها باز هم پدر را نمي توانيد خوشحال كنيد از ديگر اعضاي خانواده كمك بگيريد. گاه اين ناراحتي ها از بابت مشكلات خانه و ارتباطات معيوب بين اعضاي خانواده است؛ بنابراين نه تنها ديگر اعضا كمكي به حل مشكل و ناراحتي پدر نمي كنند بلكه احتمال دارد مسئله را پيچيده تر كنند. با اين حال براي برگرداندن آرامش و شادي نااميد نشويد. مشاوره خانواده در اين زمان ها مي تواند گزينه مناسبي براي حل مشكلات باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خوشحالي پدر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : خوشحالي پدر

ادامهـ مطلبـ
| ۵ دى ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۶:۵۲ | هنر زندگي
خوشحالي پدر،

پريود دردناك | علت ها و نحوه درمان پريود دردناك

ديسمنوريه (پريود دردناك) دردهايي هستند كه برخي از زنان در دوره قاعدگي آن را تجربه خواهند كرد. شدت اين درد آنقدر زياد است كه با داروهاي مسكن رفع نشده و حتي فرد را از انجام كارهاي روزمره اش باز مي دارد. براي بسياري از دختران دردهاي خفيف پريود در دو تا سه روز از چرخه قاعدگي شايع و معمول است كه براي آنان قابل تحمل مي باشد. تغييرات خلقي، طول دوره پريود، ميزان خون ريزي، درد پريود و ... در هر كسي متفاوت است. اما اگر هر يك از اين پارامترها از حالت عادي خارج شود نشان دهنده يك مشكل و اختلال در سيكل قاعدگي است؛ كه بايد مورد بررسي قرار گيرد. در اين مقاله درباره پريود دردناك و نحوه كاهش دردهاي دوران قاعدگي صحبت خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كاهش دردهاي پريود مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

پريود دردناك

شايد شما هم بارها درد شديد پريود را تجربه كرده باشيد. اين درد ها در نواحي كمر، شكم و زير شكم واقع مي شوند. همچنين ممكن است علائم ديگري مانند حالت تهوع، اسهال و سردرد را نيز همراه با اين درد داشته باشيد. درد پريودبا سندرم ملال پيش از قاعدگي متفاوت است.

علت پريود دردناك

پريود دردناك (ديسمنوريه) داراي دو حالتِ ديسمنوريه اوليه و ديسمنوريه ثانويه مي باشد، كه هر كدام به دلايلي رخ مي دهند.

ديسمنوره اوليه : شايع ترين نوع پريود دردناك است. درد در شكم، كمر و زير شكم از 1-2 روز قبل از خونريزي شروع شده و تا 2-4 روز طول مي كشد. اين نوع پريود دردناك بسيار شايع بوده و به دليل ميزان ترشح بالاي پروستاگلاندين (ماده شيميايي كه موجب گرفتگي عضلات مي شود) در بدن زن درد شدت مي يابد.

ديسمنوره ثانويه : زماني است كه گرفتگي عضلات ناشي از يك مشكل پزشكي است و بسيار شديد تر از ديسمنوريه اوليه مي باشد. اين نوع پريود دردناك كه همراه با گرفتي عضلات است چندين سال بعد از شروع اولين پريود رخ مي دهد؛ اغلب ناشي از شرايطي است كه بر روي رحم يا ساير اندام هاي توليد مثل تاثير مي گذارد. ديسمنوره ثانويه در طول زمان بدتر شده و ممكن است قبل از آغاز هر دوره از پريود شروع شود و بعد از پايان دوره ادامه يابد.

 

راه هاي كاهش درد پريود

براي كاهش دردهاي پريود مي توانيد از ده روشي كه در ادامه به آن ها اشاره كرده ايم استفاده كنيد.

1.بهبود رژيم غذايي باعث كاهش گرفتگي عضلات در پريود مي شود

طبق تحقيقات كاهش چربي و افزايش سبزيجات در رژيم غذايي شما باعث كاهش گرفتگي ماهيانه شود. رژيم گياهخواري كم چرب نه تنها به سلامت شما كمك مي كند، بلكه مي تواند تأثير غيرمستقيم اما قابل توجهي بر دردهاي شديد قاعدگي داشته باشد. براي شروع از محصولات لبني كم چرب استفاده كنيد. ماهي، آجيل و روغن هاي گياهي را وارد رژيم غذايي خود كنيد.

2.داروهاي از بين برنده درد

استفاده از داروهاي غير استروئيدي مانند؛ ايپوبروفن، ناپروكسن، فنوپروفن و... مي تواند به كاهش درد پريود كمك كند. داروهاي غيراستروئيدي توليد پروستاگلاندين را پايين مي آورند و باعث كاهش التهاب و درد مي شوند.

3.برخي از گونه هاي گياهي چاي مي توانند آرام بخش باشند

برخي از چاي ها ممكن است به كاهش درد ناشي از قاعدگي كمك كنند. چاي به طور سنتي براي كاهش درد پريود مورد استفاده قرار مي گرفته است. از آنجايي كه بعضي از گياهان احتمال دارد به عنوان استروژن عمل كنند، قبل از استفاده به پزشك خود اطلاع دهيد، مخصوصا اگر دارويي مصرف مي كنيد يا سابقه سرطان مرتبط با هورمون داشته ايد. چاي با نعناع نيز در كاهش درد موثر است.

4.روغن ماهي و ويتامين B1 تسكين دهنده هاي طبيعي

طبق تحقيقات يكي ديگر از روش هاي طبيعي براي تسكين درد پريود، مصرف مكملهاي ماهي، ويتامين B1 يا هر دو است. در آزمايشي كه بر روي 240 نوجوان انجام شد، نتايج نشان داد افرادي كه روغن ماهي و ويتامين B1 يا همزمان هر دو را مصرف كردند، به ميزان قابل توجهي درد كمتري داشتند. طبق گزارشات درد پريود تا زماني كه از روغن ماهي يا B1 استفاده مي كردند، وجود نداشت.

5.طب سوزني به آرامش عضلات كمك مي كند

طب سوزني مي تواند به كاهش درد پريود كمك كند. با استفاده از طب سنتي جريان خون قوي تر وارد اندام هاي داخلي مي شود، كه خاصيت ضد التهابي دارد.

6.ماساژ با اسانس هاي معطر براي تسكين درد

ماساژ با برخي از اسانس هاي معطرمانند اسانس اسطوخدوس، مرزنجوش و مريم گلي مي تواند درد قاعدگي را كاهش دهد. طبق مشاهدات طول مدت درد پس از ماساژ دادن با روغن هاي اسانس دار از 2-3 روز به 1-2 روز كاهش يافت.

7.استفاده از پد گرما براي تسريع جريان خون

حرارت موضعي كاربردي همانند ايبوپروفن دارد. يك كيسه آب گرم و يا حوله گرم را بر روي موضع دردناك قرار دهيد. استفاده از يك پد گرمايي به همراه داروي غير استروئيدي اثر بيشتري در كاهش درد خواهد داشت.

8.تقويت اندورفين با استفاده از ورزش يا ارگاسم

اندورفين (مسكن طبيعي بدن) علاوه بر اثرات كاهش دهنده درد، خلق و خوي شما را بهبود مي بخشد. ورزش و فعاليت بدني يكي از راه هاي افزايش اندروفين در بدن است. تمرينات كششي (يوگا، پيلاتس، مديتيشن ...) و هوازي هر دو در توليد اندروفين موثرند. رابطه جنسي كه به ارگاسم ختم شود نيز اندروفين خون را بالا مي برد؛ البته منظور نزديكي در زمان پريود نيست. در طول ماه از اين روش ها استفاده كنيد؛ نتايج آن را در زمان شروع قاعدگي خواهيد ديد. توجه داشته باشيد در زمان قاعدگي نيز مي توانيد ورزش هاي سبك مثل راه رفتن و حركات كششي را انجام دهيد.

9.منيزيم براي كمك به عملكرد عضلاني وعصبي موثر است

منيزيم باعث تنظيم عملكرد عضلات در كنار ساير وظايف حياتي مي شود؛ در نتيجه در زمان قاعدگي در كاهش گرفتگي عضلات موثر است. رژيم غذايي منيزيم براي زنان باردار نيز توصيه مي شود. مواد غذايي مثل بادام خشك و اسفناج آب پز داراي منيزيم هستند.

10.قرص هاي پيشگيري از بارداري موثر بر درد پريود

قرص هاي ضد بارداري ممكن است به كاهش درد پريود كمك كند. اما قرص هاي پيشگيري از بارداري با برخي از عوارض جانبي همراه است كه ممكن است شامل لكه بيني، حساسيت پستان، حالت تهوع و كاهش ميل جنسي باشد. به علاوه خطر لخته شدن خون بيشتر مي شود.

بهتر است براي موثر واقع شدن اين روش ها، چرخه قاعدگي خود را پيگيري كنيد تا بتوانيد به يك الگو دست يابيد. به اين صورت مي توانيد متوجه شويد كدام روش براي شما تاثير بيشتري دارد. اگر درد ها در هر مرتبه از پريود شدت يافته و عملكرد شما را مختل كرده است، با يك متخصص زنان در اين زمينه مشورت كنيد تا علت كشف و رفع شود.

 

چقدر مي توانيم قرص براي كاهش درد مصرف كنيم؟

مصرف درست دارو بسيار اهميت دارد. ممكن است زماني كه درد پريود داريد داروها يد به شما احساس بهتري بدهند يا شما را خوب كنند؛ ولي اگر از مسكن ها درست استفاده نكنيد، ممكن است به شما آسيب بزنند. مدت زمان تاثير مسكن ها در هر كس متفاوت است، برخي داروها ظرف چند دقيقه اثر مي كنند. استفاده از داروهاي مسكن درد براي برخي از افراد عوارض گوارشي، كبدي، كليوي و آلرژي دارد. در زمان استفاده از هر داروي مسكن ميزان مجاز دوز و دفعات مصرف را از متخصص بپرسيد.

 

آيا بعد از ازدواج درد پريود كم مي شود؟

منظور از تاثير ازدواج در درد پريود برقراري رابطه جنسي است. رابطه جنسي معمولا به كاهش دردهاي پريود كمك مي كند. بعد از ازدواج درد پريود برخي از زنان كاهش پيدا مي كند. احتمالا پرده بكارت اين زنان به نوعي باعث سخت شدن خونريزي و دردهاي قاعدگي مي شده است. همچنين رابطه جنسي بر روي ترشح هورمون هاي اكسي توسين (هورمون عشق) و اندروفين نيز تاثير دارد. كاهش درد پريود را با ترشح بيشتر اين هورمون ها بعد از رابطه جنسي مي توان توجيه كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كاهش دردهاي پريود مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : پريود دردناك | علت ها و نحوه درمان پريود دردناك

ادامهـ مطلبـ
| ۴ دى ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۱:۵۴ | هنر زندگي
پريود دردناك،

عدم تفاهم جنسي با همسر | تشخيص و نحوه رسيدن به تفاهم جنسي با همسر

رابطه جنسي يكي از اصلي ترين عوامل موثر بر رضايت زناشويي است. پيامدهاي عدم تفاهم جنسي تنها محدود به رضايت از رابطه جنسي نشده و مي تواند تمام جنبه هاي ارتباطي زن و شوهر را تحت شعاع قرار دهد. دو نفر بايد بتوانند به عنوان همسر به اشتركاتي در رابطه جنسي برسند تا بتوانند نيازهاي جنسي يكديگر را رفع كنند. براي رسيدن به يك درك مشترك و تفاهم نسبي در زمينه مسائل جنسي بايد دو طرف به شناخت كافي نسبت به جنس مخالف و خصوصا همسر خود دست يابند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه عدم تفاهم جنسي  مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تعريف تفاهم جنسي وعدم تفاهم

تفاهم جنسي يعني زوجين از لحاظ جنسي به شناخت كافي رسيده و بتوانند پاسخ گوي نياز طرف مقابلشان باشند. در اين ميان بايد نيازهاي خود را بشناسيد و آنها را با همسرتان به طور كاملا شفاف مطرح كنيد. معمولا در مواقعي كه عدم تفاهم جنسي وجود دارد، يكي از طرفين نياز شديدي به رابطه جنسي دارد، اما همسر وي به اندازۀ او براي رابطه جنسي اولويت قائل نيست.

زوجين معمولا درباره مطرح كردن نياز جنسي و اولويت دادن به آن و چگونگي برخورد همسرشان نگران اند. اينكه اگر به همسر بازگو كنند چه واكنشي از او خواهند ديد، همواره براي آن ها ايجاد دغدغه مي كند. بعد از گذراندن مرحله شور و هيجان اوليه در ازدواج ( 2سال اول زندگي مشترك) اغلب شاهديم كه به تدريج زوجين با هم از نظر ارتباط جنسي به اختلاف بر مي خورند.

 

آگاهي از عدم تفاهم جنسي

وقتي از نظر جنسي نتوانيد به نيازهاي طرف مقابل پاسخ دهيد، احتمالا از نظر جنسي به تفاهم كافي دست نيافته ايد. تصميم گيري به جاي طرف مقابل، معمولا نتيجه منفي در زندگي خواهد داشت. شما نبايد جاي همسرتان تصميم بگيريد و آن را اجرا كنيد. بلكه بايد تلاش كنيد با هم به يك اجماع نظر دست پيدا كرده و به آن عمل كنيد.

 

نگراني از شكست زندگي مشترك

اگر يك زن در زندگي زناشويي، با ميل جنسي شديد همسر و تمايل به برقراري رابطه جنسي مكرر مواجه شود، در حالي كه خودش از تمايل كمتري نسبت به مرد برخوردار است، اغلب به خاطر سردي رفتار خودش نگران از هم پاشيدن زندگي زناشويي بوده و تصور مي كند بلاخره در جايي همسر او را ترك خواهد كرد. براي بر طرف كردن مشكلات در ارتباطات جنسي خود بهتر است به دنبال راه حلي باشيد. موضوع را با يك مشاوره جنسي مطرح كرده و در صدد حل اين مسئله با روش هاي منطقي باشيد.

 

عوامل تاثير گذار بر تفاهم جنسي

تناسبات ظاهري و جسمي قابل توجه

زوجيني كه از نظر ويژگي هاي ظاهري تفاوت هاي چشمگيري باهم دارند، معمولا در تفاهم جنسي به مشكل برخواهند خورد. مردي كه بسيار قد بلند است با زني كه قد كوتاه دارد معمولا بعد از گذشت يك الي دو سال از زندگي مشترك در رابطه جنسي دچار مشكل مي شود. به همين خاطر قبل از وارد شدن به زندگي زناشويي حتما به تفاهمات كلي (از نظر جسمي، فرهنگي، مالي، تحصيلي، خانوادگي، و ...) دست يابيد تا كمترين ميزان تنش را در زندگي زناشويي (هم از نظر جنسي و هم از لحاظ ساير موارد) تجربه كنيد. براي رسيدن به اين منظور نيازي به برقراري رابطه جنسي پيش از ازدواج نيست، بلكه با دريافتمشاوره پيش از ازدواج مي توانيد به اين مسائل پي ببريد.

اختلاف در مورد زمان و مكان رابطه جنسي

تصور رايج افراد اين است كه زمان برقراري رابطه جنسي شب مي باشد. بايد به اين مسئله توجه كنيد كه نياز جنسي نيازي است كه در طي روز جاري و روان است. اگر به نياز همسرتان تنها در شب پاسخ گو باشيد، احتمالا فردي بي توجه در نگاه وي تلقي مي شويد. در حالي كه شما چنين قصد و هدفي نداشته ايد. همچنين اختلاف در زمينه مكان رابطه جنسي نيز در برخي از زوجين رايج است.

پيشنهاد مي شود در مورد زمان و مكان رابطه جنسي با هم صحبت كنيد. صحبت شفاف درباره اين موضوع بسياري از اختلاف نظرها و سوء تفاهمات را برطرف مي كند. حد امكان خجالت و شرم را در مورد رابطه جنسي با همسر كنار گذاشته و راحت به آن بپردازيد.

تفاوت در سبك جنسي و نوع برخورد با آن

يك زن به مسئله جنسي بسيار رمانتيك تر از يك مرد نگاه مي كند. معمولا خانم ها به آماده كردن يك فضاي رمانتيك و پوشيدن لباس مناسب و محيا كردن بهترين محيط با بهترين ويژگي ها اهميت زيادي مي دهند. اما آقايان به ميزان كمتري به مسائلي از اين دست توجه مي كنند. خانم ها در بطن رابطه، معمولا به پيش نوازي هاي اوليه علاقه زيادي نشان مي دهند.در حالي كه بسياري از مردان بيشتر به ارضاي جنسي از طريق دخول اهميت مي دهند.

اين تفاوت در نوع نگاه به رابطه جنسي مي تواند باعث ايجاد اختلاف بين زوجين شده و تفاهم جنسي را به خطر اندازد. كاري كه لازم است انجام دهيد اين است كه هر دو به اين مسئله آگاه باشيد كه بدون دخول هم مي توان به ارگاسم رسيد. فقط كافي است كه نحوه رسيدن به لذت جنسي را در همسرتان بدانيد و بر طبق آن عمل كنيد.

تعداد دفعات رابطه جنسي

ممكن است يكي از زوجين درخواست رابطه جنسي مكرر كند؛ اما طرف ديگر چنين تمايلي نداشته باشد. اين موضوع باعث عدم تفاهم و مشكل در برقراري رابطه مي شود. چون يك طرف نيازي دارد كه طرف ديگر قادر به برآورده كردن آن نيست. به تدريج عدم تفاهم جنسي بر كيفيت زندگي زناشويي آن ها تاثير مي گذارد.

تصور نادرست و نامتناسب از رابطه جنسي

بسياري از زوجين به غلط الگوي رفتار جنسي خود را فيلم هاي **** و تقليد از آن ها در نظر مي گيرند. در حالي كه بازيگران **** معمولا دست به اعمال متنوع و در عين حال نادرستي مي زنند تا مخاطب بيشتري جذب كنند.

خواسته هاي جنسي دو طرف

گاهي عدم تفاهم در مورد نوع خواسته هاي جنسي اتفاق مي افتد. اما در بسياري از موارد ممكن است از نظر سطح پذيرش خواسته مورد نظر با طرف مقابل دچار چالش شويد. رابطه مقعدي خواسته اي است كه مي تواند از طرف مرد مطرح شود؛ اين خواسته انحراف جنسي محسوب نمي شود. در صورتي كه زن ممكن است تمايلي به اين كار نداشته و از آن امتناع كند. با بررسي علل گرايش همسرتان به اين نوع روابط مي توانيد به حل مسئله بپردازيد.

اختلالات جنسي

در بسياري از مواقع يك عامل بيروني مانند اختلالات جنسي در كيفيت رابطه جنسي زوجين تاثير مي گذارد. در اين مواقع هر چقدر هم يك رابطه عاشقانه و خوب و با كيفيت باشد، باز هم دست خوش آسيب جدي است. پيشنهاد مي شود با مراجعه به يك روان شناس متخصص به تشخيص درست در اين زمينه دست پيدا كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه  عدم تفاهم جنسي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : عدم تفاهم جنسي با همسر | تشخيص و نحوه رسيدن به تفاهم جنسي با همسر

ادامهـ مطلبـ
| ۴ دى ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۹:۱۸ | هنر زندگي
عدم تفاهم جنسي،

برون گرايي

افراد با تيپ هاي شخصيتي درونگرايي و برونگرايي از يكديگر متمايز مي شوند. اگر شما از آن دسته افرادي هستيد كه بسيار خوش مشرب هستيد و روابط اجتماعي گسترده اي داريد احتمالا در تيپ شخصيتي برون گرا قرار مي گيريد، فردي پرشور و انرژي هستيد كه از تفريح و گردش لذت مي بريد. البته برون گرايي مطلق وجود ندارد پس ممكن است ويژگي هايي هم داشته باشيد كه در طيف درون گرا قرار مي گيرد. اگر مي خواهيد بدانيد كه اين ويژگي چطور بر جنبه هاي مختلف زندگي شما مانند ازدواج و شغل تاثير مي گذارد با ما همراه شويد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه برون گرايي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

برونگرايي چيست؟

برون گرايي يك صفت شخصيتي و نقطه مقابل درون گرايي است. ويژگي عمده افراد برون گرا صميمي و اجتماعي بودن است. اگر فردي برون گرا هستيد تمايل به تفريح و گردش، پرحرفي، روابط عمومي بالا، ريسك پذيري، اعتماد به نفس بالا، ترجيح دادن فعاليت هاي گروهي به فعاليت هاي انفرادي، روراست بودن، حاضر جوابي، راحت بودن در ابراز هيجان و عقايد، بيزاري از تنهايي، فعال بودن و توانايي تصميم گيري سريع از ويژگي هاي بارز در شماست. احتمالا علاقه زيادي به جشن و گوش دادن به موسيقي با صداي بلند داريد.

 

برونگرايي چه مزيت هايي دارد؟

اگر فردي برون گرا هستيد به راحتي مي توانيد با ديگران ارتباط برقرار كنيد پس احتمالا دوستان زيادي داريد و به مهاني هاي زيادي دعوت مي شويد كه براي شما بسيار لذت بخش است. شور و هيجان بالاي شما انگيزه اي مي شود براي ديگران تا آن ها هم انرژي بگيرند و با شما همراه شوند.

روابط عمومي بالاي شما در بسياري از موارد مي تواند راهگشاي بسياري از مشكلات باشد چون با افراد زيادي در ارتباط هستيد و اين دايره روابط به طور مرتب گسترده تر مي شود. همچنين شما راحت هيجان ها و نگراني هاي خود را ابراز مي كنيد و نظر ديگران را مي پرسيد يا از آن ها در خواست كمك مي كنيد به اين ترتيب مشكلات خود را راحت تر حل مي كنيد چون بيشتر از تجارب و كمك ديگران استفاده مي كنيد.

 

برونگرايي چه مشكلاتي به همراه دارد؟

حاضر جوابي شمشيري دو لبه است! برون گرايان افرادي رو راست هستند و راحت عقايد و نظرات خود را بيان مي كنند. هر موقع كه ناراحت مي شويد خيلي راحت هيجان خود را بروز مي دهيد و نمي گذاريد حرفي در دلتان باقي بماند. از طرفي ممكن است شما واقعا منظوري از حرف هايتان نداشته باشيد ولي گاهي طرف مقابل، حرف شما را دخالت يا گستاخي برداشت مي كند و نسبت به آن واكنش تدافعي نشان مي دهد. ممكن است حتي بعدا پشيمان شويد كه چرا اين حرف را زديد. همچنين شما بيشتر از اينكه از زندگي ديگران خبر داشته باشيد، اطلاعات مهم زندگي خود را در اختيار ديگران قرار مي دهيد. احتمالا اين تجربه را داشتيد كه ديگران به طريقي از حرف هاي شما سو استفاده كردند و بعد از آن با خودتان فكر كرده باشيد كه چقدر من ساده ام!

 

شغل هاي مناسب افراد برونگرا

اگر شخصيتي فعال، صميمي و ريسك پذير داريد و داراي روابط عمومي بالا هستيد از پشت ميز نشستن يا شعل هاي كسالت آور  لذت نمي بريد. شغل هايي كه مي توانيد به واسطه آن با ديگران و دغدغه هاي آن ها در ارتباط باشيد مناسب شما هستند. شغل هاي مانند مسئول خدمات مشتريان، مهماندار هواپيما، مسئول پذيرش، فروشندگي، افسر پليس، گفتار درمانگر، پرستاري و ... مي تواند براي شما مناسب باشد. براي انتخاب شغل مناسب كليك كنيد.

 

تمركز بر دنياي بيرون يا درون؟

افراد براساس تمركز بر دنياي درون يا بيرون به دو دسته درونگرا و برونگرا تقسيم مي شوند. شايد ترجيح مي داديد كه فردي درونگرا باشيد، اگر اطرافيان شما بيشتر درونگرا باشند ممكن است احساس كنيد كه شما غير عادي و عجيب هستيد؛ ولي بدانيد كه تمام اين ويژگي ها به خاطر تفاوت هاي فردي است و نمي توان گفت كدام گروه از افراد برتري دارند. آنچه اهميت دارد اين است كه خودتان را بپذيريد و  مطابق با ويژگي هاي خود به دنبال راهي براي شاد كردن خود باشيد.

از طرفي ممكن است از نظر شما درونگراها افرادي مرموز باشند چون زياد در مورد خودشان صحبت نمي كنند. عدم آگاهي كافي در مورد اين تيپ شخصيتي باعث مي شود كه آن ها را درك نكنيد و آن ها را به افسرده، مغرور بودن يا بي احساس و نچسب بودن محكوم كنيد. فقط بايد بدانيد دنياي شما ها متفاوت است. افراد درون گرا كنترل بيشتري روي خودشان دارند. اين افراد از تنهايي خود لذت مي برند، مطالعه و فعاليت هاي ذهني را به مهماني ترجيح مي دهند.

 

بررسي ازدواج برونگرا ها با درونگراها

اگر در آستانه ازدواج با فردي درونگرا هستيد حتما متوجه تفاوت هايي بين خودتان شده ايد. ممكن است در ابتدا بخواهيد آن ها را ناديده بگيريد اما ازسويي نگران تاثيري هستيد كه بعدها روي زندگيتان ايجاد مي كند. به تدريج متوجه مي شويد كه زماني كه با شور و هيجان زياد با او صحبت مي كنيد او فقط گوش مي دهد يا مثل شما علاقه نشان نمي دهد.

وقتي به او ابراز علاقه مي كنيد با هيجان سطحي واكنش نشان مي دهد؛ كه باعث دلسردي شما مي شود. پس ديگر تمايلي به تعريف كردن موضوعات براي او نداريد و كمتر به او ابراز علاقه خواهيد كرد. شما روابط گسترده و صميمي زيادي با افراد مختلف داريد كه اين مي تواند براي طرف مقابل شما آزار دهنده باشد. البته توجه داشته باشيد كه برونگرايان روابط متعدد و سطحي تري دارند ولي درونگرايان روابط كمتر و با عمق بيشتري دارند ولي نمي توانند مثل شما هيجان هاي خود را ابراز كنند.

يكي ديگر از مواردي كه بايد به آن توجه داشته باشيد اين است كه تقاوت زياد شما با همسر درونگرا باعث مي شود كه اعتماد به نفس خود را از دست بدهد؛ در نتيجه درونگرا تر و منزوي تر شود. برخي تحقيقات حاكي از آن است كه ازدواج هايي كه مرد كمي برون گرا تر از زن باشد، موفق تر هستند چون اين مردان بهتر مي توانند به همسر خود ابراز علاقه كنند و زمينه پيشرفت او را فراهم مي كنند و اين حس كه قهرمان زن خود هستند در آن ها ارضا مي شود.

 

ايجاد تعادل در برونگرايي

ويژگي هاي شخصيتي تحت تاثير وراثت و يادگيري دوران كودكي است پس تعيير آن سخت است، با استفاده از راه هايخودشناسي به ويژگي هاي خود پي برده و از راهكارهايي براي متعادل كردن اين خصوصيات استفاده كنيد:

شمارش اعداد:

قبل از حرف زدن تا ده بشماريد، در اين صورت عملكرد سنجيده تري مي توانيد داشته باشيد، سوء تفاهم ها كمتر مي شود و با حرف هايتان باعث دلخوري و ناراحتي ديگران نمي شويد و كمتر اطلاعات شخصي خودتان را در اختيار ديگران قرار مي دهيد تا زمينه سوء استفاده ديگران فراهم شود.

شناسايي علايق

هر چقدر هم برون گرا باشيد احتمالا مي توانيد فعاليت هايي پيدا كنيد كه بتوانيد تنهايي از انجام آن ها لذت ببريد. شناسايي اين علايق و برنامه ريزي براي انجام آن در ساعاتي از شبانه روز به شما كمك مي كند تا به لذت تنهايي هم پي ببريد و بعدها به خاطر نداشتن ارتباط با ديگران كمتر اذيت و بي قرار مي شويد.

تقويت بردباري

برونگرايي شما باعث مي شود كه در يك جمع، ميدان را در دست بگيريد و به ديگران اجازه صحبت كردن يا نظر دادن ندهيد. پس لازم است روي اين ويژگي خود كار كنيد و به تدريج ميزان صحبت كردن و ابراز عقايد خود را كمتر كنيد و به ديگران هم اجازه بدهيد تا نظرات خود را بيان كنند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه برون گرايي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : برون گرايي

ادامهـ مطلبـ
| ۴ دى ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۸:۳۶ | هنر زندگي
برون گرايي،

بي قراري و گريه كودك | علل و بهترين راه هاي آرام كردن بي قراري و گريه كودك

بي قراري و گريه كودك را بايد جدي بگيريد. چرا كه تنها راهي كه كودك براي بيان خواسته ها و نيازهايش دارد بي قراري و گريه است. براي پاسخ دادن به نياز ها و خواسته هاي نوزاد بايد دليل گريه و بي قراري كودك را بفهميد. معمولا والدين در مواقعي كه كودك بي قراري مي كند بخصوص هنگام شب و در مهماني ها دچار اضطراب و سردرگمي مي شوند. اين سردرگمي سبب خسته شدن والدين و ناتواني آنان در آرام كردن كودك مي گردد. بي قراري كودك در سه ماه اول بعد از تولد امري طبيعي است. در اين مقاله در مورد علت ها و نحوه آرام كردن گريه كودك توضيحات كاملي داده شده است.


 

براي دريافت مشاوره در زمينه درمان بي قراري كودك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

علت گريه و بي قراري كودك

معمولا در اولين تجربه والدگري، پي بردن به علت گريه و رفع نيازهاي كودك براي والدين دشوار است. اما با گذشت زمان حل اين مسئله آسان تر مي شود. در ادامه مهترين دلايل و علت هاي بي قراري و گريه كودك آورده شده است :

گرسنگي : در اولين قدم مطمئن شويد كودكتان گرسنه نيست. كودك گرسنه است نق نق مي كند و دنبال پستان مادر مي گردد.

عوض كردن پوشك : پوشك كودكتان را بررسي پيش از هر اقدام ديگري مطمئن شويد برايش آزار دهنده نيست و اگر نياز به تعويض دارد هر چه زودتر پوشكش را عوض كنيد. 

كودك سردش است : سرما يكي ديگر از عللي است كه والدين ممكن است از چشم شان دور بماند. اگر لباس گرمتري تن كودك بپوشانيد گريه اش بند مي آيد. البته اگر به كودك لباس زياد هم بپوشانيم ممكن است كلافه شود و احساس گرماي زياد كند.

كودك مي خواهد در آغوش گرفته شود :  كودك بعد از شير خوردن، آروغ زدن و عوض شدن پوشك مي خواهد كه او را در آغوش بگيريد. بعضي از كودكان نياز بيشتري به توجه دارند و زمان بيشتري بايد در آغوش مادر باشند. مقاله در آغوش گرفتن كودك را مطالعه كنيد.

خسته شدن كودك : بعضي مواقع در آخر يك روزي كه كودك در مهماني با اقوام و آشنايان بوده است و فعاليت زيادي داشته، به ظاهر بي دليل گريه مي كند. در اين مواقع بايد كودك را به يك جاي ساكت ببريد و سعي كنيد او را بخوابانيد.

كوليك : بعضي از مواقع پدر و مادر نمي فهمند چرا كودك گريه مي كند، گريه هاي بي وقفه نشان از كوليك نوزاد است. 

 

نحوه آرام كردن كودك

زماني كه كودك گريه مي كند، نگران نشويد و به دنبال برطرف كردن علت گريه باشيد. كودك ممكن است گرسنه يا تشنه باشد. مهمترين نكته در آرام كردن كودك حفظ آرامش خودتان است. در ادامه روشهايي براي آرام كردن كودك توضيح داده مي شود.

كودك را گرم كنيد، بپوشانيد و در آغوش بگيريد : نوزاد قبل از تولد در رحم مادر در يك محيط گرم بوده و همين امر سبب احساس امنيت و آرامش كودك مي شود. بعد از تولد نيز نوزاد تمايل به داشتن همان شرايط را دارد. به همين دليل براي تداعي كردن همان احساس، قنداق كردن و در آغوش گرفتن كودك تاثير مثبتي بر آرامش كودك خواهد داشت.

استفاده از ريتم : نوزاد در شكم مادر به شنيدن صداي قلب مادر عادت كرده است و به همين خاطر دوست دارد در بغل مادر باشد تا بتواند صداي قلب او را بشنود. براي نوزاد موزيك ملايم پخش كنيد و برايش لالايي بخوانيد. مي توانيد از صداي هود، سشوار نيز استفاده كنيد.

تكان تكان دادن : بعضي مواقع فقط تكان دادن، كودك را آرام مي كند. او را در گهواره بگذاريد يا با ماشين به بيرون برويد.

ماليدن شكم : پشت يا شكم نوزاد را بماليد. اين كار گاز نفخ معده را دفع مي كند و براي كودكاني كه دل درد و كوليك دارند مفيد است.

مكيدن : مكيدن نه تنها در حالت گرسنگي بلكه در زماني كه نوزاد گرسنه نيست نيز به او آرامش مي دهد و ضربان قلب او را آرامتر مي كند. در اين زمان مي توانيد از پستانك كمك بگيريد.

 

اگر همه راهكارها با شكست مواجه شد چه كنيم ؟

اگر همه روشها  را انجام داديد و كودك آرام نشد، بهترين راه اين است كه زمان كوتاهي كودك را تنها بگذاريد. اگر كودك خسته باشد بعد از كمي گريه به خواب مي رود. بيشتر كودكان بدون گريه نمي خوابند و با گريه انرژي خود را تخليه مي كنند و به خواب مي روند. اگر كودك آرام نشد، تب او را كنترل كنيد و اگر بيشتر از 38 درجه بود با يك فرد متخصص در زمينه كودك تماس بگيريد.

 

واكنش هاي اشتباه در مقابل گريه كودك

ممكن است والدين در اثر خستگي يا عدم آگاهي از رفتار درست واكنش نامناسبي از خود در مقابل بي قراري هاي فرزندشان نشان دهند. برخي از اين رفتارها عبارتند از:

 • زماني كه كودك گريه مي كند، پدر و مادر نبايد آرامش خود را از دست بدهند و او را تنبيه بدني، كلامي يا رفتاري كنند. چون اگر با كودك با تندي رفتار كنيد، او واكنش بدتري نشان مي دهد و به گريه كردن ادامه خواهد داد.
 • كودك را زمان زيادي تنها نگذاريد كه احساس نا امني و تنهايي كند.
 • تحت هيچ شرايطي كودك را نترسانيد كه گريه نكند. مثلا نگوييد " اگر به گريه ادامه بدي ميزارمت دم در..".

 

آيا عصباني بودن مادر گريه بچه را تشديد مي كند ؟

هنگامي كه مادر دچار استرس مي شود، اين استرس را به كودك منتقل مي كند؛ متقابلا كودك كه گريه مي كند، مادر دچار اضطراب مي شود؛ در نتيجه انتقال متقابل استرس باعث تشديد گريه در فرزندتان مي شود. زماني كه كودك گريه مي كند چند نفس عميق بكشيد و در نهايت خونسردي سعي كنيد او را آرام كنيد. كودكان مادران عصبي معمولا بيشتر از كودكان مادران آرام بي قرار و گريان هستند. كودكان مادران عصبي دچار اضطراب مي شوند. توصيه مي كنيم كه مقاله عوامل بروز استرس در كودكان را مطالعه نماييد.

 

تا چه سني گريه كردن طبيعي است؟

كودك از زمان تولد تا سه ماهگي از توجه ويژه مادر برخوردار است. بعضي از كودكان از زمان تولد به شدت گريه مي كنند و آرام نمي گيرند ولي بعضي از كودكان آرام تر هستند. تا زماني كه كودك به رشد كلامي نرسيده، گريه كردن كودك براي برطرف كردن نيازهايش طبيعي است. اما گريه و بي قراري بيش از حد كودك در سنين بالاي 2 سال بايد جدي گرفته شود. در چنين شرايطي حتما از يك فرد متخصص در زمينه كودك مشاوره بگيريد.

 

نحوه پيشگيري از گريه كودك در شب

گريه و زاري بچه در شب در روحيه اعضاي خانواده تاثير منفي مي گذارد و معمولا اعضاي خانواده را عصبي مي كند. شام كودك بايد به اندازه كافي باشد؛ مطمئن شويد كه كودك سير است. سعي كنيد كودك بر طبق يك برنامه غذا و خواب ثابت باشد و آن را تغيير ندهيد كه آرامشش بهم نخورد. پوشكش را عوض كنيد. براي كودك قصه بگوييد، دماي اتاقي را كه كودك در آن مي خوابد را تنظيم كنيد. او را در آغوش بگيريد و نور اتاق را كم كنيد. براي كودك لالايي بخوانيد و آرام در گوشش زمزمه كنيد. اگر گريه هاي كودك همراه با جيغ بود حتما درد دارد، حتما از يك فرد متخصص مشاوره كودك بگيريد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه درمان بي قراري كودك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : بي قراري و گريه كودك | علل و بهترين راه هاي آرام كردن بي قراري و گريه كودك

ادامهـ مطلبـ
| ۴ دى ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۹:۳۹ | هنر زندگي
بي قراري و گريه كودك،

با خيال پردازي كودك چگونه رفتار كنيم؟

خيال پردازي كودك مهم ترين عامل براي رشد شخصيت و مهارت هاي ارتباطي كودك با ديگران است. كودك از طريق خيالات خود با شما صحبت مي كند و جهان را به شكل خودش تفسير مي كند. والدين بايد كاملا در اين زمينه هوشيارانه عمل كنند و نگذارند خيالات كودك افسار گسيخته يا سركوب شود. لازم است كه در اين زمينه با روانشناس و مشاوره كودكدر ارتباط باشيد و نحوه برخورد با خيال پردازي كودك را ياد بگيريد. در اين مطلب درباره اينكه خيال پردازي كودك نشانه چيست، چگونه بروز پيدا مي كند و واكنش ما بايد چگونه باشد صحبت كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خيال پردازي كودك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خيال پردازي چيست؟

خيال پردازي در كودكان، تصاوير و فكر هايي هستند كه در ذهن كودك مي باشد ولي واقعي نيستند و در دنياي حقيقي وجود خارجي ندارند. كودك با استفاده از خيال پردازي خود سعي در ارتباط با شما و بيان افكار خود دارد. منظور از غير واقعي اين است كه تصاوير ذهني، مصداق و نمود بيروني و در دنياي واقعي ندارد. به عنوان مثال خيال پردازي درباره يك اسب شاخدار كه شب ها در تختخواب كودك مي خوابد يك نمونه از خيال پردازي كودكان است كه كودك با اين خيال پردازي سعي در بيان افكار خود دارد.

 

خيال پردازي كودك خوب است يا بد؟

وابستگي به تخيل، باعث جدا شدن كودك از دنياي واقعي مي شود. تخيل و رويا ها تا اندازه اي كه بي آزار باشند و روي كودك اثر منفي نگذارد، مفيد است اما اگر باعث شب بيداري، شب ادراري، ترس و ناامني، انزوا و مختل شدن روابط ارتباطي كودك شود لازم است كه والدين از يك روانشناس كودك درخواست راهنمايي كنيد.

تخيل و دوستان خيالي، مزيت هاي زيادي دارد و به رشد و توسعه تخيل كودك و بهبود كيفيت روابط در بزرگسالي كمك مي كند اما اگر دوست خيالي كودك، تنها دوست او مي باشد، لازم است نگران كودك خود باشيد. براي مطالعه در زمينه دوستان خيالي كودك كليك كنيد.

والدين بايد تلاش كنند مرز بين واقعيت و خيال را براي كودك مشخص كنند. تفاوت آن ها را به او آموزش دهند و علاوه بر كمك به پرورش تخيل او، كنترل اوضاع را در دست بگيرند.

 

تخيل كودك از چه چيز هايي ناشي مي شود؟

عوامل مختلفي در تعيين ميزان، نوع و شدت تخيل كودك دخيل هستند. عواملي مثل ژنتيك، تربيت، محيط و ...

ممكن است كودك ژن خلاقيت و روياپردازي را از والدين يا افراد ديگري دريافت كند و لازم است كه والدين آن ها را كشف و پرورش دهند. براي آگاهي از راه هاي پرورش خلاقيت كودك كليك كنيد.

همچنين عوامل محيطي نقش بسيار مهمي در تربيت تفكر خلاقانه كودك دارد. محيط مدرسه، محيط بازي، گروه دوستان و همسالان، همچنين اطرافيان و اقوامي كه مي تواند باعث شكوفايي خلاقيت يا سركوب آن شوند. والدين بايد به گونه اي اوضاع را كنترل كنند كه خلاقيت كودك به او فشار رواني وارد نكند و در مسير درست از آن استفاده كند.

 

خيال پردازي نشانه چيست؟

انيشتين مي گويد تخيل از علم و دانش بهتر است. تخيلات، دري به سوي ساختن فضاي ذهني كودك است. كودك با استفاده از تخيلاتش با شما صحبت مي كند، افكار و دغدغه هاي خودش را نشان مي دهد و لازم است كه والدين با اين مسئله بسيار هوشيارانه برخورد كنند. طبيعتا خيال پردازي نشانه ساختار سالم و پيشرفته مغز و عملكرد مناسب هوش كودك است، اما اگر كنترل نشود و محدوده آن مشخص نشود مي تواند آسيب برساند.

چگونه بفهميم كودكان خيال پرداز است؟

مهم ترين تيپ خيال پردازي براي كودكان، داشتن دوست خيالي است. به علاوه آن موارد زير را مي توانيد بررسي كنيد و بفهميد كودك خيال پردازي داريد يا نه:

سوالات كودك:

گاهي كودكان سوالاتي از شما مي پرسند كه نمي دانيد چگونه و از كجا وارد ذهن آن ها شده است. سوالاتي در مورد جهان، خدا، تولد فرزند، فلسفه زندگي و از اين دست سوالات نشان دهنده اين است كه كودك شما خيال پرداز است.

رويا ها:

خواب ها و روياهاي شبانه كودك بسيار در درك فضاي ذهني او مهم است. كودك توانايي تمايز خيال و واقعيت را ندارد و لازم است والدين رويا هاي كودك را جدي بگيرند. خواب ديدن را براي او تعريف كنند كه كودك بداند اتفاقاتي كه در خواب مي بيند واقعي نيستند.

 نقاشي:

يكي ديگر از منابعي كه كودك، خيالات خود را در آن پياده مي كند و از طريق آن با شما صحبت مي كند نقاشي هاي اوست. ممكن است گاهي در نقاشي هاي كودك چيزهايي ببينيد كه كودك هيچوقت آن ها را نديده است. بنابراين واكنش شما به نقاشي هاي او بايد كاملا تشويق كننده و هوشمندانه باشد. از او بخواهيد راجع به نقاشي خود به شما توضيح دهد و با هم آن را بررسي كنيد. در زمينه تفسير نقاشي كودكتان نيز مي توانيد با متخصصين روانشناسي كودك در ارتباط باشيد.

بازي ها:

كودكان بلند بلند فكر مي كنند. مخصوصا هنگام تنها بازي كردن ممكن است داستان هاي زيادي را براي خود بسازند و بر اساس آن با اسباب بازي هاي خود كار كنند. سعي بر اين باشد كه فضاي بازي كودك در اتاق خود او باشد تا بتواند ساختار خيال پردازي منسجم و منظمي داشته باشد. كودك در بازي هايش، جهاني كه دوست دارد را مي سازد و تخيل و تصور هايش را روي جهان خودش پياده مي كند.

 استدلال ها:

ممكن است زماني كه از كودك سوالي مي پرسيد يا سعي در بازخواست او داريد، جواب هايي بشنويد كه در اوج عصبانيت باعث خنده شما شود. كودك به شما دروغ نمي گويد، بلكه در ذهن او زندگي شكل ديگري دارد و از نظر او هيچ كار اشتباهي صورت نگرفته. استدلال ها و توضيحات كودكتان در مقابل سوالات شما، مي تواند نشان دهنده ميزان خيال پردازي او باشد.

 

سخن آخر

بايد سعي كنيد فضاي مناسبي براي پرورش خلاقيت كودك فراهم كنيد. تخيلات كودك مي تواند تا بي نهايت ادامه داشته باشد و اين وظيفه والدين است كه با صبوري، پذيرش، توجه و عدم سركوب و تنبيه، فضاي ذهني او را كنترل كنند و باعث نشوند كه يا بيش از حد درگير خيالات شوند يا اينقدر خيالات خود را سركوب كنند كه عملكرد زندگيشان مختل شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خيال پردازي كودك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : با خيال پردازي كودك چگونه رفتار كنيم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۳ دى ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۴:۱۲ | هنر زندگي
خيال پردازي كودك،

پر كردن اوقات فراغت كودكان

پر كردن اوقات فراغت كودكان در تابستان يكي از دغدغه هاي والدين به خصوص مادران است. اوقات فراغت زماني است كه كودك بايد به فعاليت هاي لذت بخش كه مورد علاقه اش است بپردازد و در اين راستا خلاقيت او بهبود يابد. ممكن است كودك به نظارت و راهنمايي شما نياز داشته باشد تا بتواند برنامه ريزي مناسبي با توجه به علايق و سطح توانايي خود براياوقات فراغت داشته باشد. بهتر است شرايطي را فراهم كنيد كه به شكوفايي استعدادها و پرورش خلاقيت كودك كمك كنيد نه اين كه كودك را با حجم زياد كلاس هاي آموزشي، خسته و دلزده كنيد. اگر ذهنتان درگير اين مسئله است كه چگونه براي كودكتان برنامه ريزي كنيد در اين مقاله اطلاعات مفيدي در مورد اوقات فراغت و همچنين راهكارهاي جالب براي پر كردن اين زمان كسب مي كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه نحوه  پر كردن اوقات فراغت كودكان كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

اوقات فراغت كودك چگونه بايد پر كنيم؟

اوقات فراغت زمان بيكاري كودك است كه بايد از آن لذت ببرد پس در تنظيم برنامه ها بايد علايق و توانايي او را در نظر بگيريد و نظر او هم جويا شويد. از او در مورد علايقش بپرسيد و سعي كنيد در جهت برطرف كردن نيازها و علايق او برنامه ريزي كنيد. بسيار اهميت دارد كه كودك ياد بگيرد برنامه ريز زندگي خود باشد پس اين زمان مناسبي است كه قدرت تصميم گيري در كودك را پرورش دهيد. در واقع شما بايد هدايت كننده باشيد نه تصميم گيرنده. در صورتي كه كودك از علايق خود آگاه نيست با توجه به شناختي كه از او داريد به او كمك كنيد تا آن ها را شناسايي كند و در جهت تقويت توانايي هايش قدم برداريد.

 

نقش پدران در اوقات فراغت كودكان

پدر و مادر بايد در تربيت كودك همسو با يكديگر باشند. بسيار مهم است كه پدر نقش خودش را ايفا كند و زماني را به دور از تمام مشغله هاي كاري با فرزند خود بگذراند؛ چون كودك بايد فضاي ارتباطي با پدر را تجربه نمايد كه مسلما در شادكامي و رشد شخصيت كودك نقش مهمي ايفا خواهد كرد. روزهاي تعطيل زمان مناسبي ست كه پدر و كودك زمان بيش تري براي با هم بودن داشته باشند، پدر با سرگرمي هاي ساده مي تواند روحيه مشاركت را در كودك پرورش دهد و حس مسئوليت پذيري كودك را تقويت كند. به عنوان مثال با همكاري كودك در فعاليت هاي خانه مانند رنگ كردن ديوارها، درست كردن كيك، هرس كردن گياهان، شستن ماشين و ... مشاركت داشته باشد.

 

نقش چند فرزندي در پر كردن اوقات فراغت

مسئله اي كه ممكن است ذهن والدين را درگير كند اين است كه داشتن يك فرزند ديگر در پر كردن اوقات فراغت كودك چقدر تاثير دارد. بدون شك داشتن خواهر يا برادر و بازي كردن با او نقش به سزايي در سرگرمي و تفريح كودك دارد. در نگاه اول ممكن است است فكر كنيد كه داشتن يك فرزند ديگر مسئوليت شما را بيشتر مي كند، كه فكر صحيحي است ولي در سال هاي آينده دوست و همدمي براي يكديگر مي شوند و در شكل گيري شخصيت و روابط اجتماعي كودكان نقش به سزايي خواهد داشت.

 

بهترين راهكارهاي پر كردن اوقات فراغت كودك

از جمله روش ها و راهكار هاي موثر و مفيد براي پر كردن اوقات فراغت كودكان مي توان به روش هاي زير اشاره داشت :

ورزش و فعاليت جسمي

كودك براي رشد توانايي هاي شناختي و جسماني خود به تحرك و فعاليت نياز دارد. ورزش كردن باعث آزاد شدن انرژي هيجاني كودك مي شود پس استرس و اضطرابش كم مي شود و احتمال بروز رفتارهاي ناهنجار كاهش پيدا مي كند.

ورزش كردن در صورتي كه به صورت مستمر ادامه پيدا كند به يادگيري كودكان هم كمك مي كند با اين حال اگر نگران دور شدن كودك از محيط درسي هستيد بهتر است تمام زمان فراغت كودك صرف فعاليت جسمي نشود چون ممكن است با آغاز مدارس زماني طول بكشد تا كودك خود را با محيط مدرسه سازگار كند.

بازي هاي فكري

بازي هاي ساده مانند پازل، منچ و مار و پله، انجام پانتوميم، خمير بازي، شطرنج از آن دسته بازي هايي هستند كه هم براي كودك هم براي خودتان سرگرم كننده است. اين بازي ها براي تقويت قواي ذهني و يادگيري تعاملات اجتماعي بسيار مناسب است.

بازي هاي كامپيوتري

داشتن مديريت زماني و برنامه ريزي براي بازي هاي كامپيوتري نه تنها مضر نيست بلكه مي تواند مزاياي زيادي در رشد ذهني و يادگيري كودك داشته باشد. البته بعضي بچه ها ترجيح مي دهند كه تمام تابستان را در خانه پاي كامپيوتر و پلي استيشن باشند، در اين مواقع شما مي توانيد جديت بيشتري اعمال كنيد و از او بخواهيد كه فعاليت ورزشي هم داشته باشد. چون در خانه نشستن و فقط بازي كردن باعث درون گرايي او مي شود پس مهارت هاي ارتباطي در كودك شكل نمي گيرد و در نهايت باعث كاهش اعتماد به نفس او مي شود.

كلاس هاي تابستاني 

فرستادن كودك به كلاس‌هاي تابستاني يكي ديگر از راه‌هاي پر كردن اوقات فراغت است. اگر انتخاب كلاس‌ها درست انجام شود، مي‌تواند موجب رشد استعدادها و جهت‌دهي مثبت به توانايي‌هاي كودك شود البته به شرط اينكه علاقه او در انتخاب نوع كلاس‌ها ناديده گرفته نشود به عنوان مثال يادگيري موسيقي آرامش‌بخش است و اضطراب و استرس را از كودك دور مي‌كند. توجه داشته باشيد كلاس هاي تابستاني نبايد موقعيتي مثل ايام تحصيلي را براي كودك تداعي كند و تمام وقت او را پر كند.

 

نحوه پر كردن اوقات فراغت كودكان با هزينه كم

اگر به دليل مشكلات مالي از پس هزينه هاي كلاس هاي تابستاني بر نمي آييد اصلا نگران نباشيد. براي پر كردن اوقات فراغت كودكتان و داشتن لحظات شادي بخش راه هاي زيادي وجود دارد كه نياز به صرف هزينه هم ندارد. تنها چيزي كه لازم داريد كمي خلاقيت است تا بتوانيد برنامه اي مناسب براي او داشته باشيد تا به تجربه اي به يادماندني برايش تبديل شود. نقاشي و درست كردن كاردستي از فعاليت هايي ست كه معمولا بچه ها در هر سني به آن علاقه دارند و به رشد خلاقيت كودك هم كمك مي كند. پس با تهيه وسايل نقاشي مي توانيد كودك را سرگرم كنيد.

يكي ديگر از كارهايي كه مي توانيد انجام دهيد رفتن به فضاي باز و كمك به كودك براي پرواز دادن بادبادك است. حتي مي توانيد در محيط خانه و به صورت دسته جمعي نرمش و ورزش كنيد يا به يك پياده روي برويد. فعاليت‌هاي دسته‌جمعي با خانواده يا دوستان براي رشد شخصيت كودك و تعامل با ديگران كمك كننده است همچنين تماشاي كارتون يا فيلمي كه متناسب با سن فرزندتان است مي تواند بسيار لذت بخش و آموزنده باشد.

كمال گرايي والدين در پر كردن اوقات فراغت كودك

كودكي دوراني است كه بايد با شيطنت و بازي سپري شود، ممكن است شما بدون در نظر گرفتن سطح توانايي هاي فرزندتان او را در انواع كلاس هاي زبان، موسيقي، هنر و ورزش ثبت نام كنيد در صورتي كه انبوه اين كلاس ها نه تنها باعث ايجاد لذت و شادماني در كودك نمي شود بلكه باعث افزايش استرس، خستگي و افسردگي مي شود.

متاسفانه برخي والدين به خاطر چشم رو هم چشمي و پز دادن استعدادهاي كودك خود به اطرافيان، او را درگير فعاليت ها و كلاس هاي زيادي مي كنند. ممكن است در ابتدا كودك به خوبي از پس اين تكاليف بر بيايد ولي در دراز مدت اثر منفي بر او خواهد داشت چون فشار زيادي بر او وارد مي شود و زمينه بروز كمال گرايي و وسواس در كودك افزايش پيدا مي كند.

ضرورت تداوم يافتن احساس رومانتيك زوجين

سپري كردن زماني براي خود و همسرتان، در داشتن زندگي با طراوت و شادي بخش تاثير به سزايي دارد پس بهتر است اين لطف بزرگ را به خودتان بكنيد و فارغ از تمام موضوعات براي داشتن شادي هاي دونفره برنامه ريزي كنيد تا بتوانيد رابطه هيجاني، عاطفي و رومانتيك خود را تقويت كنيد پس روياهاي خود را زندگي كنيد تا بتوانيد فعاليت هايي هدفمند و پويا داشته باشيد. مي توانيد روي حمايت خانواده خود حساب كنيد و فرزند خود را براي ساعاتي پيش آن ها نگه داريد. البته توجه داشته باشيد كه كودك را به هر كسي نمي توان سپرد چون كودك نياز به حمايت شما دارد و احتمال سواستفاده جسمي، جنسي يا رواني براي او زياد است.

 

سخن آخر

گاهي والدين مي خواهند آرزوهايي كه خود در زندگي داشتند و به دلايل مختلف به آن ها نرسيدند از طريق بچه عملي و جبران كنند؛ مثلا چون خودشان فرصتي براي تحصيل نداشتند بچه را تحت فشار مي گذارند كه فقط در زمينه درسي فعاليت داشته باشد و مانع فعاليت كودك در حوزه اي مي شوند كه خودش به آن علاقه دارد يا در آن زمينه استعداد دارد. شايد كودك از علايق يا استعدادهاي خود آگاهي نداشته باشد پس كشف استعدادها و توانايي كودك اهميت دارد براي اين منظور مي توانيد از خدمات مشاوره كودك براي انجام تست هاي استعداد يابي استفاده كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه نحوه  پر كردن اوقات فراغت كودكان كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : پر كردن اوقات فراغت كودكان

ادامهـ مطلبـ
| ۳ دى ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۲:۰۴ | هنر زندگي
اوقات فراغت كودكان،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 2
بازديد امروز : 75
بازديد ديروز : 66
بازديد كل : 3790

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان