مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

كمرويي كودكان | نشانه ها، علل و كاهش خجالت در كودكان

خجالتي بودن يا كمرويي كودكان يك ويژگي شخصيتي است اما يك عيب يا نقص نيست و نياز به شرمندگي شما ندارد. اما توجه كنيد اگر كمرويي كودك شما شدت زيادي پيدا كند به طوري كه عملكردش را در بازي‌ها، ارتباط اجتماعي و مدرسه‌اش تهديد كند مي‌تواند به عنوان يك اختلال رواني هم شناخته شود. در مقابل كمرويي كودك در سطوح پايين ممكن است در بعضي فرهنگ‌ها ارزشمند باشد يا حتي منجر به بروز استعدادهاي ديگر فرزند شما شود. پس آرامش خود را حفظ كنيد و سعي كنيد تا با افزايش اطلاعات خود و يادگيري رفتار درست و حمايت از كودكتان او را براي اجتماعي بودن تشويق كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه درمان كمرويي كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آيا كمرويي كودكان مي‌تواند طبيعي باشد؟

احساس خجالت يك احساس طبيعي و تركيب ترس و كنجكاوي است كه وقتي كودك وارد محيطي جديد مي‌شود آن را تجربه مي‌كند. اين احساس به كودك كمك مي‌كند تا با احتياط با محيط اطرافش آشنا شود و وقتي مطمئن شد كه محيط امن است با خيال راحت ارتباط برقرار مي‌كند. حدود 15% كودكان به شكل طبيعي خجالتي‌تر از ديگران به نظر مي‌رسند. حالا اگر اين احساس طبيعي از حالت متعادل و مناسبش خارج شود و بيش از اندازه ادامه پيدا كند مي‌تواند براي والدين نگران‌كننده باشد.

به سن كودكتان توجه كنيد!

مهمترين زماني كه كودكان از افراد غريبه دوري مي‌كنند حدود 8ماهگي است. در اين سن به طور طبيعي كودك احساس غريبگي يا اضطراب در حضور افراد غريبه مي‌كند و نشانه اي كاملا طبيعي در رشد است. در حدود 3-4 سالگي هم كودك احساس خجالت و شرم را تجربه مي‌كند و نسبت به قبل كمي بيشتر خجالتي به نظر مي‌رسد. پس اگر نسبت به هم‌سن و سال‌هايش تفاوت خيلي بارزي ندارد چندان جاي نگراني نيست.

 

تفاوت كمرويي كودكان و اضطراب اجتماعي در كودكان چيست؟

اضطراب اجتماعي يا هراس اجتماعي، احساس اضطراب شديد در موقعيت‌هاي اجتماعي مانند جمع و صحبت كردن با ديگران است. اگر اين احساس اضطراب آن‌قدر در يك موقعيت اجتماعي شديد شود كه مانع ارتباط كودك شما با ديگران باشد و عملكرد او را در بازي، تحصيل و ارتباط با دوستانش مختل كند احتمال تشخيص اختلال هراس اجتماعي وجود دارد. يكي از راه‌هايي كه مي‌توانيد بين كمرويي و اضطراب اجتماعي كودكتان تفاوت بگذاريد آن است كه آيا او تنها از بزرگترها خجالت مي‌كشد يا حتي از همسن‌هاي خودش هم خجالت مي‌كشد. اگر در حضور همسن‌ها هم خجالت مي‌كشد احتمالاضطراب اجتماعي در كودك بيشتر است.

 

تفاوت كمرويي و منزوي بودن چيست؟

كودكان كمرو و خجالتي معمولا به حضور با ديگران و ارتباط و بازي با همسن و سال‌هايشان علاقه دارند اما احساس خجالت مانع ارتباط آن‌ها مي‌شود، در عوض كودكان منزوي در كنار ديگران هيچ لذتي نمي‌برند و حتي حضور در جمع مي‌تواند برايشان آزاردهنده هم باشد. منزوي بودن مي‌تواند نشانه‌اي از افسرگي يا مشكلات ديگر باشد و نبايد با كمرويي اشتباه گرفته شود.

 

چه چيز باعث كمرويي كودك من شده؟

كمرويي كودكان مي‌تواند عوامل جسمي يا رواني متعددي داشته باشد. پيدا كردن علت كمرويي فرزندتان به درمان آن نيز كمك مي‌كند اما بايد بدانيد پيدا كردن علت اصلي به اين سادگي‌ها نيست و نياز به بررسي دقيق و طولاني دارد.

كمرويي ارثي است؟

تحقيقات نشان داده والدين كمرو حداقل يكي از كودكانشان هم خجالتي مي‌شود. اما آيا اين تنها به دليل ارثي بودن كمرويي است؟ در حقيقت كمرويي تا حدي مي‌تواند ناشي از ويژگي‌هاي ژنتيكي باشد اما مسئله مهم‌تر آن است كه اگر شما خودتان فردي كمرو و خجالتي هستيد احتمالا كودك شما علاوه بر گرفتن ژن‌هايتان از رفتار شما نيز ياد مي‌گيرد.

قواعد سختگيرانه خانواده

بعضي والدين به دليل اضطراب خودشان و قانون‌هاي سخت‌گيرانه‌اي كه براي خود در ارتباط با ديگران در نظر مي‌گيرند اين قواعد را به كودكشان منتقل مي‌كنند. اين والدين از فرزندشان نيز انتظار دارند به شكل بي‌نقص و مبادي آداب رفتار كند، اما با هر بار تذكر، باعث ايجاد احساس شرم و اضطراب در كودك مي‌شوند. اين بايد و نبايدهاي زياد و احساس اضطراب ناشي از آن براي كودك اين معنا را دارد كه به جاي ارتباط با ديگران براي جلوگيري از قضاوت، از آن‌ها دوري كند.

مدرسه و مهدكودك

محيط مدرسه و مهدكودك مي‌تواند براي افزايش ارتباط اجتماعي و فعاليت گروهي كودك شما مفيد باشد اما به شرطي كه همان رفتار سخت‌گيرانه را در مدرسه يا مهد با او نداشته باشند. برخي معلم‌ها و مربي‌ها به دليل اضطراب شخصي و يا عدم اطلاعات بيشتر كودكان را به ساكت و خجالتي بودن ترغيب مي‌كنند و با رفتار اجتماعي او همراهي نمي‌كنند. حتي مي‌بينيم كه رفتار اجتماعي محدود كودكان كمرو در مدرسه تشويق مي‌شود و بالاترين نمره انضباط را مي‌گيرند.

 

با كودك كمرويمان چطور رفتار كنيم؟

تغيير نحوه رفتار شما بيشترين اثر را بر روي تعديل و متناسب كردن كمرويي كودكتان دارد. در اينجا چند توصيه رفتاري موثر را معرفي مي‌كنيم.

در مورد كمرويي حرف بزنيد

سعي كنيد با كودك خجالتي خود هم‌دلي كرده و به او بفهمانيد كه او را درك مي‌كنيد و از رفتارش انتقاد نمي‌كنيد. با او در مورد مواقعي كه احساس خجالت كرديد صحبت كنيد و اجازه دهيد او هم درباره احساسش زماني كه در مهماني پشت شما مخفي مي‌شود صحبت كند.

برچسب كمرو يا خجالتي نزنيد

به او مدام نگوييد كمرو يا خجالتي هستي يا در برابر ديگران دليل كم‌حرف بودنش را كمرو يا خجالتي بودن بيان نكنيد. اين حرف احساس شرم و خجالت او را بيشتر مي‌كند و باعث مي‌شود تصور كند مشكل بزرگي دارد كه به سادگي قابل حل نيست.

در مورد كمرويي او در جمع حرف نزنيد

در جمعي كه خودش حضور دارد در مورد كمرويي او حرفي نزنيد تا احساس خجالت و شرم نكند. تنها با خودش در مورد احساساتش صحبت كنيد تا بفهمد كه او را درك مي‌كنيد و مي‌خواهيد با كمك هم بيشتر با ديگران ارتباط برقرار كند.

براي ارتباط به او فشار نياوريد

در جمع او را تشويق به ارتباط با ديگران نكنيد چون احساس مي‌كند كه او را نمي‌فهميد و اضطرابش بيشتر مي‌شود. او را براي ارتباط با ديگران آزاد بگذاريد. اما در مقابل از خجالتي بودن او هم حمايت نكنيد. مثلا اگر كودكان ديگر از او مي‌خواهند تا با آن‌ها بازي كند نگوييد خجالتي است. يا آن كه به دليل خجالتي بودن اگر از ثبت نامش در كلاس ورزش يا هنر خودداري كنيد مشكل را سخت‌تر كرده‌ايد.

بيشتر تشويقش كنيد

كودكان كمرو چون روي قضاوت منفي ديگران حساس هستند احساس شرم و خجالت مي‌كنند، بنابراين بيشتر نياز به قضاون مثبت دارند. براي اين كار لازم است به پيشرفت‌هاي كوچك و هر عملكرد مثبت آن‌ها توجه نشان دهيد و مدام آن‌ها را تشويق كنيد. مخصوصا وقتي در مورد احساس ترسش از اضطراب با شما صحبت كرده و مي‌بينيد براي مقابله با آن تلاش مي‌كند او را تشويق كنيد و به او بگوييد كه به تلاش او افتخار مي‌كنيد. براي اطلاع از راه هاي تشويق كودكان كليك كنيد.

عاشق او با كمروييش هستيد

كودكان بيش از هر چيز نياز دارند كه مطمئن شوند با وجود هر ويژگي و ضعفي دوست‌داشتني هستند. پس اين احساس را به او بدهيد كه دوستش داريد و اين به كمرويي يا خجالتي بودنش ارتباط ندارد. اگر احساس دوست‌داشتني بودن در او تقويت شود حساسيت نسبت به قضاوت ديگران هم كاهش مي‌يابد و كمرويي هم كمرنگ‌تر مي‌شود.

 

با او چه بازي‌هايي كنيم؟

كودكان بيش از هر چيز از بازي كردن ياد مي‌گيرند پس انتخاب بازي‌هاي مناسب مي‌تواند اثر قابل توجهي بر رفتار اجتماعي كودك شما داشته باشد. در ادامه به برخي از بازي هايي كه به اجتماعي شدن كودكان كمك مي  كنند اشاره مي كنيم. براي اطلاع از اهميت و چگونگي بازي كودكان كليك كنيد.

نمايش خيالي

لباس‌هاي مخصوص نمايش بپوشيد و با او نمايش‌نامه ساده‌اي را براي عروسك‌ها يا تماشاگران خيالي اجرا كنيد يا براي تماشاگران خيالي خود بر روي صحنه آواز بخوانيد.

پانتوميم

يك كلمه يا عبارت را به او بگوييد تا سعي كند با حركات خود آن را به ديگران كه آن كلمه را نمي‌دانند بفهماند. اين بازي به او كمك مي كند تا در مقابل ديگران خود را محك زده و از نگاه ديگران نترسد.

مسابقه گويندگي

يك متن يا داستان را انتخاب كنيد و از فرزندتان بخواهيد مانند مجري تلوزيون آن را بخواند و صدايش را ضبط كنيد. مي‌تواند اين كار را همراه با دوستانش يا خود شما انجام دهد. بعد صداهاي ضبط شده را پخش كنيد و از خود كودكان بخواهيد تا برنده را انتخاب كنند. توجه كنيد كه اين مسابقه را همراه با كودكان يا بزرگ‌ترهايي كه براي كودك آشنا و مانوس هستند و از آن‌ها خجالت نمي‌كشد بازي كنيد.

بازي معلمي كردن

دادن نقش معلم يا مربي مهد كودك به كودك كمرو مي‌تواند به افزايش مهارت‌هاي او كمك كند. از او بخواهيد با ديگر كودكان و يا شما مثل دانش آموزان رفتار كند و در صورتي كه درس نمي‌خوانند يا شيطنت مي‌كنند با آن‌ها به طور مناسب رفتار كند.

 

ديگر چه كارهايي براي كاهش كمرويي كودكم مي توانم انجام دهم؟

در كنار افزايش اطلاعات خود و بهبود ارتباط با فرزندتان از متخصصان سلامت روان كودكان مانند روانشناسان، مشاوران خانواده و يا روانپزشكان مشورت بگيريد. اين متخصصان با بررسي دقيق‌تر رفتار شما و فرزندتان نقاط ضعف و ايجاد مشكل را بهتر تشخيص مي‌دهند و براي آن‌ها درمان خاص و علمي را اجرا مي‌كنند. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه درمان كمرويي كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  كمرويي كودكان | نشانه ها، علل و كاهش خجالت در كودكان

ادامهـ مطلبـ
| ۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۱:۲۹ | هنر زندگي
كمرويي كودكان،

بي خوابي كودكان | علت و درمان بي خوابي كودكان چيست؟

خواب نامنظم و بي خوابي كودكان مي تواند ناشي از يك اختلال باشد كه نياز به بررسي و درمان دارد. بي خوابي كودكان به روند رشدي آن ها آسيب زده و باعث كلافگي و پايين آمدن حوصله والدين نيز مي شود. شايد شما به دليل بي خوابي هاي كودكتان به پزشك مراجعه كرده باشيد اما هيچ نوع تشخيص و درمان موثري يافت نشده باشد. بهتر است دلايل بي خوابي كودكان را بهتر بشناسيد تا بتوانيد براي رفع آن اقدام كنيد. گاه بي خوابي كودكان ناشي از علل جسماني نبوده و عوامل رواني در ايجاد آن دخيل هستند. مطمئنا شما به عنوان والد تمام تلاش خود را جهت رفع مشكلات و نيازهاي فرزندتان مي كنيد، اما شناخت و رفع تمامي مشكلات به تنهايي كاري دشوار و نشدني است. با مطالعه اين مطلب مي توانيد بي خوابي كودكتانرا از جوانب ديگر بررسي كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بي خوابي در كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تعريف بي خوابي كودكان

بي خوابي كودكان يك از اختلالات خواب است كه در آن كودكان در به خواب رفتن يا در خواب ماندن در شب مشكل دارند. شكايت اصلي بي خوابي به طور كلي خواب آلودگي در طول روز، احساس خستگي و كمبود انرژي و اختلال در عملكرد روزانه است.

بي خوابي كودكان بر اساس مدت، شدت و ميزان آن مي توان طبقه بندي كرد. بي خوابي كوتاه مدت معمولا از چند روز تا چند هفته طول مي كشد و ناشي از عواملي مثل بيماري يا داروي خاص است. بي خوابي دراز مدت 3 بار در هفته و به مدت حداقل يك ماه و يا بيشتر ممكن است به علت عواملي مثل افسردگي، اضطراب، درد يا مشكلات پزشكي باشد.

گاهي اوقات هم هيچ دليل مشخصي وجود ندارد و كودك بخاطر الگوهاي رفتاري والدين يا خودش از اين مشكل رنج مي برد.

 

چرا خواب مناسب كودك ضروري است؟

خواب كافي براي كودكان يكي از اصلي ترين منابع رشد سالم آن هاست. اكثر هورمون هاي رشد در خواب شبانه ترشح مي شود. همچنين خواب شب، حتي 4-5 ساعت باعث مي شود كودك انرژي كافي را در روز بعد براي بازي كردن و تحرك به دست بياورد. همچنين خواب شب كودك به والدين هم اين اجازه را مي دهد كه استراحت مناسب و كافي داشته باشند و سبك زندگي سالم را پيش بگيرند.

خواب كافي به كودك اجازه داشتن تمركز و استفاده مفيد از توانايي هاي ذهني خود را مي دهد و باعث پيشرفت تحصيلي و علمي او مي شود. خوابيدن كودك سر كلاس درس باعث عقب ماندن او از كلاس و اختلال در ارتباط با معلم مي شود و آسيب هاي زيادي در پي دارد.

 

علل بي خوابي كودكان

طبيعتا علل اصلي بي خوابي كودك بايد توسط درمانگر بررسي شود، اما اصلي ترين عواملي كه باعث مشكل خواب كودك مي شود به شرح زير است:

اضطراب و استرس:

كودكان نيز مثل بزرگسالان مي توانند از استرس رنج ببرند. سعي كنيد با فرزندتان درباره زندگي او، شرايط مدرسه و نگراني هايش صحبت كنيد. آيا همه چيز در خانه مساعد است و فرزندتان از شرايط راضي است و آسيب نمي بيند. نگراني و استرس كودكان ممكن است در بزرگسالي شديدتر شود. بنابراين براي برطرف كردن عوامل بروز استرس كودكان هر چه زودتر بايد اقدام كنيد.

مواد غذايي نامناسب:

نوشابه، شكلات، نوشيدني هاي انرژي زا و شكر  بايد از وعده غذايي شبانه كودك حذف شود. حتي برخي از كودكان به مواد غذايي خاصي آلرژي دارند و ممكن است در خواب آن ها اختلال ايجاد كند. سعي كنيد شام را زودتر بخوريد و از مواد غذايي سالم مثل لبنيات و ميوه استفاده كنيد.

عوارض برخي از داروها:

برخي داروها براي درمان بيش فعالي و كمبود توجه، دارو هاي ضد افسردگي، كورتيكواستروئيدها و دارو هاي ضد انعقاد خون مي تواند باعث بي خوابي كودك شود.

اختلالات خواب، پزشكي و رواني:

آسم شبانه غير قابل كنترل، گرفتگي بيني، خارش پوست و برخي از واكنش هاي آلرژيك مي تواند باعث اختلال خواب شود. گرفتگي عضلاني، دردهاي رشدي، سوزش سر دل و تيروئيد نيز برخي ديگر از مشكلات است. آپنه خواب، سندروم پاهاي بي قرار، اختلالات عصبي رشدي مثل اوتيسم، سندروم آسپرگر، عقب ماندگي ذهني، افسردگي، ترس و ... نيز مي تواند باعث بي خوابي كودك شود.

عوامل محيطي:

سر و صدا، جاي خواب ناراحت، نور و دماي اتاق و عوامل از اين دست بسيار در به خواب رفتن كودك موثر است. همچنين بايد توجه كنيد كه استفاده از وسايل الكترونيكي در محل خواب ممنوع باشد.

بسياري از دلايل بي خوابي كودكان، ناشي از الگوهاي رفتاري و سبك زندگي ناسالم والدين است. استفاده تا ديروقت از وسايل الكترونيكي، وعده هاي غذايي ناسالم، شب زنده داري و ... چيزهايي نيست كه كودك از بدو تولد در ژنتيكش وجود داشته باشد. بنابراين والدين نبايد فقط فرزند را مقصر جلوه بدهند، لازم است از يك زاويه ديگر به زندگي خود نگاه كنند.

 

خواب كافي كودكان چقدر است؟

به طور معمول كودكان و نوجوانان هشت ساعت در شبانه روز مي‌خوابند اما ميزان خواب هركس بنابر سبك زندگي، شغل، ميزان فعاليت و عادت ها متفاوت است.

 • به طور ميانگين يك نوزاد در ۲۴ ساعت بين ۱۹ تا ۲۰ ساعت مي‌خوابد.
 • يك كودك يك ساله به طور معمول در شبانه روز بين ۱۴ تا ۱۵ ساعت در خواب است.
 • كودك سه ساله در ۲۴ ساعت به طور ميانگين ۱۲ ساعت در خواب است.
 • يك كودك ۵ ساله معمولا در شبانه روز ۱۱ ساعت مي‌خوابد و همچنين يك كودك هفت ساله در طول ۲۴ ساعت به طور ميانگين ۹ تا ۱۰ ساعت مي‌خوابد.

 

راهكارهاي درمان بي خوابي كودكان

براي پي بردن به دلايل اصلي بي خوابي كودك، بايد بر اساس الگوهاي زندگي توسط مشاوره كودك تحليل شود. روانشناس كودك با برطرف كردن ريشه هاي مشكل زا، خواب راحت را براي كودكتان رقم بزنيد. اما در ادامه برخي از راهكارهاي ابتدايي براي برطرف كردن اين مشكل وجود دارد.

تحرك كافي:

لازم است كودكتان در طول روز به اندازه كافي تحرك و بازي كرده باشد تا شب راحت به خواب برود. بايد تا مي توانيد از تلويزيون و موبايل براي سرگرم كردن كودك پرهيز كنيد. 

محل خواب:

سعي كنيد محل خواب كودك ثابت و بدون تغيير باشد. تغيير مكان خواب باعث احساس ناامني در كودك مي شود. يك چراغ خواب كوچك و موسيقي ملايم براي كودك فراهم كنيد. بالاي سر او باشيد، نوازش كنيد، براي او داستان تعريف كنيد و احساس امنيت و آرامش با خوابيدن را به او هديه دهيد. بسيار بايد به فضاي اتاق خواب دقت شود؛ دماي مناسب، دسترسي به والدين، راحتي تخت خواب و ... اهميت دارند.

الگوهاي رفتاري والدين:

در بسياري از موارد علل بي خوابي كودكان الگوهاي اشتباه رفتاري والدين است. فرزندان به هر حال از والدين الگو مي گيرند. تا ديروقت تلويزيون ديدن، دير شام خوردن، استفاده از موبايل در تختخواب و ... مي تواند باعث آسيب ديدن خواب كودكشود.

توافق با كودك:

درباره ساعت خواب با كودك صحبت كرده و به توافق برسيد. كودك بايد لزوم خوابيدن در ساعت مقرر را درك كند و سر همان ساعت به تخت خواب برود. به هيچ وجه به كودك اجازه بيشتر بيدار ماندن را ندهيد. نه براي تلويزيون، نه براي خوردن شام و حتي نه براي انجام تكاليف. زمان خواب فقط براي خواب باشد.

وقتي خواب آلود است به رختخواب برود:

وقتي حس كرديد كودكتان خواب آلود است او را فورا به تخت خوابش ببريد. از بغل كردن و سرگرم كردن كودك در آن هنگام به هر دليلي پرهيز كنيد. در رخت خواب كنار او بنشينيد و شرايط آرامبخش براي خواب را فراهم كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بي خوابي در كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  بي خوابي كودكان | علت و درمان بي خوابي كودكان چيست؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۰:۴۵ | هنر زندگي
بي خوابي كودكان،

دلايل بي انگيزگي در كودكان و راه هاي افزايش انگيزه كودكان

انگيزه در كودكان و بزرگسالان به عنوان موتوري براي اقدام و عمل شناخته مي شود. بي انگيزگي كودكان باعث مي شود كه دست به عملي نزده و يا شروع به كاري نكنند. داشتن انگيزه قدم اول براي شروع كار و يا يك رفتار است. از سوي ديگر حتي اگر كودك كاري را انجام دهد اما انگيزه كافي نداشته باشد؛ نتيجه كار مطلوب نخواهد بود. دلايل بسيار زيادي وجود دارد كه بي انگيزگي را در كودك تشديد مي كند. معمولا والدين انتظار دارند كه بچه ها به موقع و با جديت وظايف خود را انجام دهند. بسياري از والدين نسبت به روش هايي كه باعث ايجاد انگيزه در كودك مي شوند، بي اطلاع هستند. براي ايجاد انگيزه در كودك ابتدا بايد علت بي انگيزگي كودك خود را شناسايي كنيد. در ادامه اين مطلب به برخي از علل بي انگيزگي كودكان و راه هاي رفع آن ها اشاره كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بي انگيزگي كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چگونه به بي انگيزگي كودكم پي ببرم؟

از آن جا كه كاركردهاي شناختي در كودكان شكل نگرفته است، آن ها قادر به بيان بسياري از مشكلات خود نيستند، اما مراقبان كودك مي توانند با مشاهده و بررسي شواهد به وجود مشكل پي ببرند. بي انگيزگي كودكان از جمله موضوعاتي است كه كودكان آن را در قالب رفتار از خود بروز مي دهند. شما مي توانيد با شناسايي اين نشانه ها در موقعيت هاي مختلف به وجود آن ها پي ببريد. 

انجام تكاليف مدرسه

يكي از موقعيت هايي كه كودك در آن اظهار بي انگيزگي مي كند، انجام تكاليف مدرسه است. كودك با انجام ندادن، نصفه و نيمه رها كردن، به تعويق انداختن تكاليف بي انگيزگي خود را بروز مي دهد. معمولا كودك در اين مواقع حوصلۀ انجام كارهاي مدرسه را نداشته و به جاي آن دنبال تفريح و لذت هاي ديگر مي رود.

به بازي هاي مورد علاقه اش توجه كنيد

ديگر كودكتان ميلي به انجام بازي هاي مورد علاقه اش ندارد. اين در حالي است كه هيچ نوع بازي ديگري را جايگزين بازي هاي قبلي نكرده است. بي انگيزگي و بي ميلي در انجام بازي مي تواند نشانه اي از يك ناراحتي اساسي در كودك باشد.

گروه دوستان

كودكتان نسب به دوستاني كه هميشه با آن ها بازي مي كرد و جزء صميمي ترين دوستان او به حساب مي آيند، بي تفاوت شده است. حتي در جمع دوستانش ميلي به بازي كردن با آن ها ندارد. ترجيح مي دهد تنها باشد و تنهايي را به در جمع بودن ترجيح مي دهد. گاهي كودك ازهمان ابتدا، بازي هاي فردي را به حضور درجمع ترجيح مي دهد. ممكن است اين مورد جزئي از رفتار طبيعي كودك بوده و نشان از ماهيت او باشد. اما اگر تغيير ناگهاني در رفتار كودك اتفاق بيفتد بايد بيشتر بررسي شود.

انجام وظايف محول شده در منزل

كودك به انجام كارهايي كه از او مي خواهيد بي تفاوت است و دائم آن ها را به عقب مي اندازد. مثلا تا الان وسيله هاي اتاقش را خودش جمع مي كرده، اما ديگر به آن بي تفاوت شده و انرژي انجام آن را ندارد. دائم بهانه مي گيرد و به نحوي از زير كارها و وظايف محوله در مي رود. والدين در اين گونه مواقع بايد به پايين آمدن و بي انگيزگي كودك شك كرده وبيشتر موضوع را بررسي كنند.

 

نقش خانواده در بي انگيزگي كودكان

خانواده هستۀ اصلي رشد و نمو افراد از ابتداي تولد و كودكي تا بزرگسالي است. بسياري از عوامل ايجاد كننده و تشديد كنندۀ بي انگيزگي در كودكان را بايد در درون خانواده جستجو كرد. 

كمال گرايي والدين

بعضي والدين به خاطر ناكامي هاي خودشان به صورت ناخودآگاه در تلاش اند كودكشان به آرزوهاي دست نيافته آن ها برسند. برخي ديگر وسواس كمالگرايي خود را در مورد كودك خود نيز اعمال مي كنند. اما بايد توجه داشته باشيد كه توقعات شما فراتر از حد توان جسمي و رواني كودك نباشد. اين توقعات موجب ناكامي و در نتيجه بي انگيزگي كودك مي شود.

اختلاف والدين بر سر تربيت كودك

والديني كه هنوز بر سر نوع تربيت، باورها و عقايد اصلي در زندگي خود به توافق نرسيده اند، نمي توانند تربيت و آموزش درستي را بر روي كودك اعمال كنند. همين تعارضات و عدم تفاهم در نوع تربيت به مرور در كودك حس بي انگيزگي ايجاد مي كند. كودك با خود فكر مي كند "هر آنچه از من سربزند از نظر والدين من پذيرفتني نيست". به مرور اين حس در او موجب احساس بي كفايتي، ناكارآمدي شديد و بي انگيزگي مي شود. بهتر است به عنوان والدين سعي كنيد انتظاراتتان از كودك با همسرتان در يك راستا باشد.

نپذيرفتن كودك با تمام ويژگي هاي مثبت و منفي رفتاري

كودك شما مانند ديگر كودكان داراي ويژگي هاي مثبت و منفي است كه او را از ديگر كودكان مجزا مي كند. توجهات و محبت والدين اگر بر اساس ويژگي هاي كودك نه شحصيت خود او باشد، خواه نا خواه اين پيغام را به كودك مي دهند كه "تو دوست داشتني نيستي مگر آن كه بر اساس خواسته هاي ما رفتار كني". شما بايد تلاش كنيد ويژگي ها را از شخصيت اصلي كودك مجزا كنيد. اگر رفتار غلطي از آن ها سر زد كل شخصيت او  را زير سوال نبريد و تنها به خاطر آن يك رفتار خاص، او را مورد بازخواست قرار دهيد.

 

شرايط محيطي موثر در بي انگيزگي كودكان

علاوه بر خانواده، محيطي كه كودك در آن حضور دارد نيز در ايجاد بي انگيزگي موثر است. محيط شامل مدرسه، گروه دوستان، اقوام، و حتي فضاي اينترنت از مواردي است كه در ايجاد انگيزه يا بي انگيزگي كودك نقش عمده اي ايفا مي كنند. در ادامه موارد موثر در بي انگيزي مرتبط با محيط را شرح مي دهيم:

ناكامي و شكست مداوم كودك

كودكان به دلايل مختلف مانند تنبيه بدني، گرفتن نمرات بد پي در پي، احساس شكست در دعواي دوستانه و ... بي انگيزه مي شوند.

استفاده زياد از اينترنت

زماني كه كودك به بازي و استفاده مداوم از اينترنت مي پردازد، انگيزۀ كافي براي ايجاد و برقراري ارتباط با ديگران را از دست مي دهد. همچنين اينترنت موجب استرس زياد، افسردگي، خواب ناكافي و بي خوابي هاي مداوم و در طولاني مدت صدمات جدي مغزي مي شود. مهمتر از همه كودك از نظر رواني و فيزيكي هميشه خسته است. در نتيجه انرژي و انگيزه كافي براي انجام فعاليت هاي مفيد و ضروري در طول روز را از دست مي دهد.

افسردگي در كودكان

افسردگي از بيماري هاي رواني است كه با گوشه گيري كم وزني، بي اشتهايي يا پر اشتهايي، اختلالات خواب و ... مشخص مي شود. بيماري افسردگي به خاطر ويژگي هاي نامبرده در افزايش بي انگيزگي كودك نيز موثر است.

 

عوامل موثر در كاهش بي انگيزگي كودكان

به عنوان يك والد بايد بتوانيد در ايجاد انگيزه ي كودك موثر باشيد. چون فرد موثري در زندگي كودك محسوب مي شويد. كودك همواره از شما الگو برداري مي كنند. مواردي را به اختصار در ادامه براي كاهش بي انگيزگي در كودكان اشاره مي كنيم

توجه به ويژگي هاي مثبت كودك

كودكي كه خود به ويژگي هاي مثبت خود آشنا نيست، ممكن است به اين باور برسد كه ويژگي مثبتي ندارد و انگيزه اش به شدت افت كند. شما به عنوان والدين تلاش كنيد ويژگي هاي مثبت را در كودك شناسايي و آن ها را به او يادآوري كنيد. باكشف و پرورش استعدادهاي كودك تان به او اجازه دهيد به خود حس بهتري پيدا كند در نتيجه انگيزه او بالا مي رود. 

عواقب بي انگيزگي را به كودك يادآوري كنيد

به عنوان يك والد نگراني شما از بي انگيزگي كودكتان امري طبيعي است. براي او شفاف و روشن توضيح دهيد كه اگر تكاليف اش را انجام ندهد، ممكن است در مدرسه توسط معلم تنبيه شود. يا اگر در انجام وظايفي كه به او محول كرده ايد، تلاش نكند، فرد موفقي در آينده نخواهد شد. تا زماني كه كودك به نتيجۀ عمل خود آگاه نباشد تغييري در رفتارش ديده نمي شود.

انتظاراتتان از كودك را متعادل تر كنيد

والديني كه از كودكان خود انتظاراتي فراتر از توان آن ها دارند، به طور ناخودآگاه اين حس را به او القا مي كنند كه "نسبت به چيزي كه از تو انتظار داريم ناتوان هستي". اگر كودك نتواند در اين مورد انتظارات والدين را برآورده كنند دچار بي انگيزگي مي شود.

در صورتي كه با كودك خود در انجام تكاليف مشكل داريد، بهتر است به دنبال دلايل بي انگيزگي كودك خود باشيد. تلاش كنيد علت را جويا شويد و متناسب با علت، براي افزايش انگيزه كودك به او كمك كنيد. براي بررسي هاي دقيق تر و اتخاذ يك روش مناسب مي توانيد از مشاوره كودك نيز بهره ببريد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بي انگيزگي كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  دلايل بي انگيزگي در كودكان و راه هاي افزايش انگيزه كودكان

ادامهـ مطلبـ
| ۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۰:۲۲ | هنر زندگي
انگيزه كودكان،

مدل تغيير رفتار | مراحلي كه براي تغيير يك رفتار بايد طي كنيم

تغيير رفتار حتي در زمان هايي كه خودتان، تصميم به انجام آن گرفته باشيد نيز كار ساده اي نخواهد بود. دشواري اين كار در مورد رفتارهايي كه تبديل به يك عادت شده اند، بيشتر است. اما گاهي تنها دليل دشوار به نظر رسيدن تغيير عادات رفتاري، ندانستن روش درست براي تغيير است. براي هر رفتار روش مخصوصي مي توان در نظر گرفت. در حقيقت براي تغيير يك رفتار بايد يك رفتار مناسب را جايگزين عادت قبل كنيد. به اين منظور بايد راهي براي حذف عادات قديم و شكل دهي رفتاري جديد پيدا كنيد. شما مي توانيد از راهكارهايي كه در اين مطلب به آن ها اشاره كرده ايم استفاده كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تغيير عادات نامطلوب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

قدم هاي اول براي تغيير رفتار

در قدم اول بايد بدانيد هيچ راه كلي و عمومي براي تغيير رفتار وجود ندارد. بسته به رفتار مورد نظر، شرايط شما و مسائلي كه با آن ها درگير هستيد، شيوه تغيير رفتار متفاوت است. همه ما در مواردي توانسته ايم رفتاري را تغيير داده يا ايجاد كنيم، اما در حفظ آن موفق نبوديم. ايجاد تغييرات پايدار در رفتار و عادت ها چنان كه به نظر مي رسد كار ساده اي نيست. براي تغيير عادات مي توان به شيوه آزمون و خطا راه هاي مختلف را امتحان كرد و يا از كمك يك متخصص بهره گرفت. علاوه بر اين شناخت عناصر، مراحل و فرايندهاي تغيير رفتار نيز مي تواند مفيد باشد.

 

عناصر مهم در فرايند تغيير رفتار

براي موفق شدن بايد مهمترين عناصر فرايند تغيير رفتار را بشناسيم. اين عناصر را در ادامه به اختصار مرور مي كنيم.

آمادگي براي تغيير: منابع، توانايي ها و دانش مورد نياز براي تغيير را بايد براي خود مهيا كرده و در كسب آن ها تلاش كنيد.

موانع تغيير: هر چيزي كه مانع تغيير در آن رفتار مي شود بايد دقيقا شناسايي كنيد.

انتظار بازگشت: شما مي توانيد احتمال وقوع هر چيزي كه در كنترل تان باشد را به صفر نزديك كنيد، اما اينكه دقيقا صفر باشد در اكثر موارد اميدي واهي است. بايد عواملي كه ممكن است باعث بازگشت به رفتار پيشين شود، دقيقا شناسايي و رصد شوند.

 

مراحل تغيير رفتار

مدل هاي مختلفي از تغيير رفتار وجود دارد كه در اين مقاله بر مؤثرترين و آسان ترين روش تمركز مي كنيم. هر چند مدلتغيير رفتار مرحله اي كه موضوع بحث ماست را به عنوان آسان ترين روش نام برديم، اما در همين روش مي دانيم كهتغيير عادات و رفتار هرگز كار آساني نيست. در اين روش بايد قدم هاي كوچك و تدريجي براي هدف هاي بزرگ برداشته شود. مراحلي كه در اين روش براي تغيير رفتار مطرح است را در ادامه مرور مي كنيم.

مرحله اول: قبل از تصميم

اغلب افراد در اين مرحله حالت انكار را نسبت به رفتار خود دارند. رفتاري كه به عنوان يك عادت بد و مضر وجود دارد را به عنوان يك مشكل نمي شناسند. در اين مرحله معمولا فرد از آسيب هاي ناشي از رفتارش آگاه نيست يا به آن ها توجه ندارد. اگر در اين مرحله باشيد، شما قدرتي براي كنترل بر موقعيت در خود نمي بيند. در اين مرحله بايد از خودتان بپرسيد كه چرا ممكن است يك رفتار به عنوان مشكل مطرح شود و بخواهيد آن را ترك كنيد.

مرحله دوم: تصميم به تغيير

در اين مرحله فرد نسبت به فوائد ترك رفتار خود آگاه مي شود. با اين حال هنوز احساسي دوگانه نسبت به چرايي تغيير خود دارد. سختي هاي ترك يك رفتار در مقابل فوائد آن باعث بروز اين احساس در فرد مي شود. به خاطر همين احساس دوگانه، اين مرحله از تغيير عادات و رفتار ممكن است مدت زمان زيادي طول بكشد. گاهي همين دوگانگي مانع عبور شما از اين مرحله به مرحله بعد مي شود. ماندن در اين مرحله براي شما به جاي كسب منافع معناي از دست دادن و محروميت پيدا مي كند.

مرحله سوم: آمادگي براي تغيير

در اين مرحله اقداماتي در جهت تغيير عادت هايتان انجام مي دهيد، اما تغيير كامل رفتار اتفاق نمي افتد. ترك تدريجي مواد مخدر و كم كردن دوز مصرفي مثال بارزي از اين مرحله است. در بسياري از موارد براي تغيير يك عادت نياز به مشورت با يك متخصص نيز داريد. در اين مرحله نياز است همه آنچه درباره رفتار مورد نظر وجود دارد، فرا گرفته شود.

مرحله چهارم: عملي كردن تغيير رفتار

در اين مرحله اقدامات عملي تر و مستقيم تري براي جايگزين كردن رفتار انجام مي شود. به اهداف مشخصي كه در مرحله قبل تعيين كرده ايد، دست مي يابيد. هر چند معمولا در اين مرحله تغيير اتفاق مي افتد اما نمي توان آن را به معناي پايان فرايند تغيير رفتار دانست. پاداش دادن به خودتان در اين مرحله كمك مي كند كه احتمال بازگشت را كاهش دهيد.

مرحله پنجم: مراقبت از بازگشت به رفتار

اين مرحله به معناي ادامه دادن رفتار جديد و بازگشت نكردن به رفتار قبلي است. در اين مرحله از بازگشت نكردن به رفتار ترك شده مطمئن مي شويد. راه هاي مختلفي براي مراقبت از بازگشت به رفتار ترك شده وجود دارد كه لازم است براي يادگيري آن ها بهتر است با يك فرد با تجربه مشورت كنيد. يكي از راه هاي مراقبت از بازگشت به رفتار در نظر گرفتن جايزه براي هر بار مقاومت در برابر تكرار رفتار است.

مرحله ششم: بازگشت به رفتار قبلي

ممكن است عجيب به نظر برسد اما بازگشت به رفتار بخشي از فرايند تغيير رفتار است. احساس نا اميدي و شكست در مرحله بازگشت برايتان ايجاد مي شود. دليل شروع مجدد رفتار و ميل به رفتار بايد مورد بررسي قرار بگيرد تا از بازگشت جلوگيري كنيد. 

 

مراحل تغيير عادات رفتاري هميشه در اين چهارچوب پيش نمي روند.

اغلب اوقات در طي مراحل، بازگشت به عقب نيز وجود دارد. ممكن است فردي پس از تغيير يك رفتار دوباره در تصميم گيريخود ترديد كند و از خود بپرسد كه آيا تغيير آن رفتار كار درستي بوده است؟ همچنين در صورت بازگشت به رفتار علي رغم تصميم براي تغيير مي توانيد مراحل تغيير را مجددا طي كنيد. طي كردن چند باره اين مراحل در مدل تغيير رفتار به تثبيت بهتر در رفتار جديد كمك مي كند. 

 

چگونه به رفتار مطلوب برسيم؟

شناسايي يك رفتار، ترك و جايگزين كردن آن با رفتاري جديد نياز به بررسي دقيق دارد. شما مي توانيد با نوشتن زمان وقوع رفتار مورد نظر به اتفاقاتي كه موجب بروز آن رفتار مي شوند، پي ببريد. براي مثال بسياري از شما براي ترك كردن سيگار به عنوان يك عادت رفتاري اقدام كرده و در اين مسير شكست خورده ايد. ممكن است بارها از روش ها و مراحلي كه ديگران براي ترك اين عادت به شما معرفي كرده اند استفاده كرده باشيد. اما بايد بدانيد هر رفتاري كه از شما سر مي زند در واكنش به يك عامل دروني و يا بيروني است. شناخت اين عوامل به شما كمك خواهد كرد تا بتوانيد پاسخي متفاوت به آن بدهيد. بسياري از عواملي كه باعث بروز يك رفتار در شما مي شوند احتمالا برايتان روشن است، اما باز هم با وجود تلاش هايتان هيچ تغييري رخ نمي دهد. 

مشاوران متخصص و با تجربه ما در مركز هنر زندگي با استفاده از جديدترين روش هاي درماني در حوزه شناخت و رفتار، به شما جهت شناخت عوامل و تغيير عادات مخرب و جايگزين كردن آن ها با رفتاري موثر كمك خواهند كرد. بسياري از اين روش ها حتي براي عادات مخربي چون اعتياد رفتاري نيز كاربرد دارند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تغيير عادات نامطلوب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : مدل تغيير رفتار | مراحلي كه براي تغيير يك رفتار بايد طي كنيم

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۸:۳۶ | هنر زندگي
تغيير رفتار،

علل خودكشي | راههاي پيشگيري از خودكشي

علل خودكشي به اندازه تمام انسان ها گسترده بوده و هر كس دليل خاص خود را دارد. هميشه براي ما سوال است كه يك فرد به چه نقطه اي مي رسد كه هم جرات و هم قصد پايان دادن ارادي به زندگي خود يعني خودكشي را پيدا مي كند. ثروتمند و فقير، كارگر و كارفرما، پير و جوان، همه و همه گاهي به مرحله خودكشي مي رسند. اما علت خودكشي هر چه كه باشد هميشه منجر به وقوع خودكشي نمي شود. اگر احساس مي كنيد در اطراف شما كسي نشانه اي از خودكشي دارد، بهتر است با مطالعه اين مقاله به برخي از مهم ترين علل خودكشي پي ببريد. با برطرف كردن اين علل مي توانيد به فرد در معرض خطر كمك كنيد و يا با در ميان گذاشتن موضوع با افراد متخصص با راه هاي پيشگيري از خودكشي آشنا شويد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه علل خودكشي و راه هاي پيشگيري از خودكشي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

 

ماهيت خودكشي چيست؟

خودكشي انفرادي ترين تصميم زندگي انسان است. در خودكشي فرد به جايي مي رسد كه ديگر زندگي و اين دنيا را نمي خواهد و يا در جستجوي زندگي بهتر يا به دنبال پايان شكنجه است. نكته اي كه در تمام اين افراد بارز است، خسته شدن از زندگي و ناتواني در تحمل شرايط است. مسائلي كه در اين مطلب به آن خواهيم پرداخت، دلايلي است كه فرد را از زندگي خسته مي كند و به قولي عطاي آن را به لقايش مي بخشد؛ در نتيجه اقدام به خودكشي مي كند.

 

علل اصلي خودكشي چيست؟

علل خودكشي مثل راه هاي آن متفاوت است. هركس مشكلات زندگي خود و توانايي سازگاري متفاوتي است. اصلي ترينعلل خودكشي به شرح زير است:

نداشتن مهارت سازگاري:

به دليل ناتواني در مقابله با شرايط و اتفاقات آسيب زا، ممكن است افراد براي مقابله تصميم به خودكشي بگيرند. به دليل ضعف تربيتي والدين و سيستم غلط آموزش و پرورش، كودكان در سنين پايين مهارت هاي مقابله اي، مهارت سازگاري و مهارت هاي زندگي را نمي دانند و در شرايط سخت تصميم به خودكشي مي گيرند.

اختلالات رواني:

تجربه اختلالات رواني و يا داشتن سابقه خانوادگي اختلالاتي مثل افسردگي، دوقطبي، جنون آني، اضطرابي و ... يكي از علل اصلي خودكشي است. به دليل ناآگاهي افراد از شكل بروز بيماري هاي خلقي، معمولا زمان مناسب براي درمان را از دست مي دهند. بيماري هاي روحي مثل بيماري هاي جسمي درد ندارد و با پرخاشگري، بي حوصلگي، خواب نامناسب، غمگيني، انزوا و ... خود را نشان مي دهد. واكنش ديگران به اين رفتارها حتي توهين آميز و سركوب كننده مي باشد، اما در مقابل دردهاي جسمي اكثرا ترحم و توجه دريافت مي شود.

خشم شديد:

گاهي اوقات خشم و ناراحتي شديد فرد، باعث مي شود او به جايي برسد كه نخواهد ديگر در زندگي بماند. او به جاي تخريب فردي كه اشتباه كرده، خود را از بين مي برند. آموزش مهارت هاي كنترل خشم براي كاهش اين نوع خودكشي بسيار لازم به نظر مي رسد.

بيماري هاي جسمي:

كساني كه از بيماري هاي شديد جسمي رنج مي برند يا طي يك حادثه، نقص شديد عضوي پيدا كرده اند، در معرض خطر اقدام به خودكشي هستند. اين افراد نمي توانند با زندگي جديد كنار بيايند و به حدي مي رسند كه تحمل بيماري از توانايي آنها خارج است. نااميدي، افسردگي و بي انگيزگي براي ادامه زندگي آن ها را اقناع به خودكشي مي كند. 

ارتباطات ناسالم:

روابط دوستانه و عاشقانه آسيب زا با افرادي كه وضعيت رواني با ثباتي ندارند باعث آسيب ديدن روان فرد و تغيير نگرش او نسبت به زندگي مي شود. ارتباطات ناسالم خطر خودكشي نوجوانان را بيشتر مي كند.

سوءمصرف مواد مخدر:

سابقه مصرف مواد مخدر ارتباط زيادي با خودكشي دارد. بار رواني مصرف مواد مخدر، توهم هاي ناشي از مصرف، عدم كنترل خود و واكنش قهري ديگران باعث مي شود فرد براي فرار از پيامدهاي اعتياد، اقدام به خودكشي كند.

نااميدي:

شرايط بحراني اقتصادي و فرهنگي يك جامعه باعث مي شود كه افراد، به سختي خود را نسبت به آينده اي روشن اميدوار كنند. نابرابري، تبعيض، بيكاري و امثال اين مشكلات، باعث احساس ياس شده و فرد حس مي كند هيچكاري از دستش بر نخواهد آمد و هيچ شانسي براي موفقيت ندارد.

برخي ديگر از دلايل شامل:

 • شكست خوردن متعدد در تجارب زندگي
 • سابقه خانوادگي خودكشي
 • مرگ يك عزيز
 • از دست دادن يك رابطه مهم
 • از دست دادن شغل
 • احساس شديد حقارت 
 • تجربه مورد تجاوز قرار گرفتن يا سوء استفاده جنسي و جسمي

 

علائم هشدار دهنده خودكشي

برخي از علائمي كه با ديدن آن ها بايد واكنش مناسب نشان دهيد در ادامه آورده شده است. اما گاهي مي بينيم كه فردي بدون هيچ علامت و نشانه اي و به ظاهر در كمال سلامت، خود را مي كشد و هيچ پيش بيني را ممكن نمي كند. در هر صورت برخي از علائم هشدار دهنده خودكشي كه قابل شناسايي هستند عبارتند از:

 • داشتن علائم افسردگي
 • خروج از جمع دوستان و خانواده
 • ناراحتي و نااميدي
 • عدم علاقه به فعاليت هاي لذت بخش قبلي يا بي حسي نسبت به اتفاقات اطراف
 • تغييرات فيزيكي مثل عدم انرژي، خواب نامنظم، تغيير در اشتها و وزن
 • از دست دادن اعتماد به نفس و داشتن نظرات منفي در مورد خود
 • صحبت زياد درباره مرگ، جهان پس از مرگ، فلسفه زندگي و خودكشي
 • انجام شديد برخي فعاليت هاي شخصي مثل نظم دادن به اموال، شرايط بيمه و ...

 

راه هاي پيشگيري از خودكشي

در برخي از موارد، تشخيص فردي كه قصد خودكشي دارد بسيار دشوار است. تمام شرايط طبيعي به نظر مي رسد اما به محض مشاهده هريك از شرايط هشدار دهنده، بايد اقدامات زير را انجام دهيد. حتي در شرايط عادي نيز اين اقدامات لازم است اما در شرايط بحراني بسيار ضروري خواهد بود:

روان درماني:

بسيار مهم است كه در صورت مشاهده عوارض اختلالات رواني، به خصوص افسردگي، حتما بلافاصله به روانشناس مراجعه كنيد. شايد شما فكر كنيد كه اين رفتارها نشانه بلوغ يا نشانه جلب توجه است، اما اين فكر نشانه ناآگاهي و عدم توانايي شما در ارتباط موثر با فرزندتان است. بنابراين مشكلات رواني را جدي بگيريد و براي درمان آن اقدام كنيد. هزينه هاي روان درماني بسيار ناچيزتر از هزينه هاي تحميلي ثانويه خواهد بود.

دارو درماني:

گاهي اوقات مشكلات به حدي است كه فرد نياز به استفاده از دارو دارد. در اين گونه موارد با تشخيص پزشك و روان پزشك و كمك روانشناس، داروهاي مناسب براي كنترل وضعيت خلقي و مكانيزم هاي مغزي فرد تجويز خواهد شد. به همراه دارو درماني نياز است روانشناس دائم وضعيت رواني فرد را تحت نظر داشته باشد تا از خودكشي احتمالي جلوگيري كند.

توجه مثبت نامشروط:

گاهي پاسخ "خوبم" ديگران نسبت به احوال پرسي شما دقيقا معني اصلا خوب نيستم مي دهد اما شما متوجه نمي شويد. خيلي ها مي گويند خوب هستند چون حوصله و رغبتي براي پاسخ دادن يا حرف زدن با شما را ندارند. به آن ها نزديك شويد، بدون قضاوت و با توجه مثبت نامشروط با آن ها برخورد كنيد.

آموزش توانايي سازگاري:

آموزش توانايي سازگاري توسط روانشناس و متخصص، براي همه افراد مهم است، مخصوصا كساني كه زمينه انجام خودكشي را در آن ها حس مي كنيد. فرد بايد بداند نسبت به شرايط سخت چگونه رفتار كند و چگونه به بحران ها واكنش نشان دهد. خودكشي در مقابل تمام شدن يك رابطه عاطفي سطحي و كوتاه مدت، و يا خودكشي بخاطر مشروط شدن در دانشگاه قطعا راه حل مناسبي نيست. مهارت هاي حل مسئله به افراد كمك مي كند تا در زمان هاي بحراني با ديد بهتري به موضوع نگاه كنند. 

داشتن ارتباطات سالم:

هركس در زندگي افرادي را نياز دارد كه او را دوست داشته باشند و به او اهميت دهند. داشتن خانواده مهربان و دلسوز، داشتن دوستان فداكار و صميمي و داشتن يك رابطه عاشقانه كامل و لذت بخش، همه و همه به فرد مستعد، انگيزه ادامه زندگي، حتي در شرايط سخت را خواهد داد.

داشتن هدف و انگيزه:

مهم ترين علت خودكشي بي انگيزگي است. لازم است كه صحبت هاي عزيزانتان درباره آينده و نااميدي او را جدي بگيريد. علل بي انگيزگي او را كشف كرده و از متخصص براي راهنمايي كمك بگيريد. داشتن يك شغل مناسب، انجام فعاليت هاي هنري و ورزشي و انگيزه هاي تحصيلي، مي تواند به فرد براي ادامه زندگي محرك كافي را بدهد. درمان هاي شناختي نيز به فرد براي اصلاح تفكر نسبت به زندگي و تغيير نگرش هاي منفي بسيار لازم است. 

معمولا كسي كه اقدام به خودكشي مي كند، مدت ها درباره آن فكر كرده و براي اقدام به خودكشي برنامه ريزي مي كند. بنابراين ناديده گرفتن صحبت ها و نشانه هاي خودكشي موضوعي را حل نمي كند. بسياري از خانواده ها با وجود نشانه هاي خودكشي به آن اهميت نداده و تنها پس از ارتكاب آن به فكر درمان و حل مسئله مي افتند. حتي اگر فرد از خودكشي جان سالم به در ببرد آسيب هاي جبران ناپذيري به جسم خود ممكن است وارد كرده باشد. بنابراين پيشگيري از خودكشياهميت بيشتري پيدا مي كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه علل خودكشي و راه هاي پيشگيري از خودكشي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  علل خودكشي | راههاي پيشگيري از خودكشي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۸:۵۲ | هنر زندگي
علل خودكشي،

حسادت فرزند اول | نشانه ها، علل و راه هاي كاهش حسادت فرزند اول

حسادت فرزند اول به فرزند تازه متولد شده دغدغه بسيار مهمي براي زوج هاست، تا جايي كه نگراني از اين احساس باعث مي شود از داشتن فرزند جديد منصرف شوند. رفتارهايي كه والدين در مقابل حسادت فرزند اول نشان مي دهند مي تواند بسيار آسيب زا باشد. بايد بدانيد كه حسادت، طبيعي ترين حس فرزند اول به نوزاد تازه است و او به دليل از بين رفتن جايگاه قدرت و توجه خود، قطعا اين رفتار را خواهد داشت. شما با آگاهي از علل حسادت فرزند اول خود و نحوه برخورد مناسب با او مي توانيد مانع از ريشه دواندن اين حس در شخصيت كودكتان شويد. اشتباهات ساده شما مي تواند حسادت فرزند اول را بيشتر كند. در اين مطلب به طور مفصل راه هايي براي كنترل حسادت فرزند اول و آموزش رفتار درست به او را بيان كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه حسادت فرزند اول به فرزند جديد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

نشانه هاي حسادت فرزند اول چيست؟

آگاهي از اينكه حسادت يك امر طبيعي در كودكان است باعث مي شود خانواده ها با آرامش بيشتري نسبت به اين موضوع برخورد كنند. كودك اول زماني كه محبت والدين به فرزند تازه را مي بيند ممكن است بي قراري كرده و بي دليل گريه كند. بي توجهي مي تواند باعث شب ادراري و بيدار شدن زياد هنگام خواب شود. محبت فرزند اول به نوزاد تازه معمولا اغراق شده و با خشونت است. او را بغل مي كند و شديدا فشار مي دهد. روي او مي خوابد و حس متناقضي از آسيب زدن و ابراز علاقه نشان مي دهد. به وسايل منزل يا اسباب بازي هاي خودش آسيب مي زند و پرخاشگر و منزوي مي شود.

 

حسادت فرزند اول به چه دليل اتفاق مي افتد؟

معمولا والدين از تولد فرزند اول خوشحالند و وقت و توجه زيادي را صرف اين بچه تازه مي كنند. فرزندان اول در هر حالتي، مورد توجه فوري و تقسيم نشده والدين قرار مي گيرند. نكته مثبت اين اتفاق اين است كه حس اعتماد به نفس به آنها القا مي شود اما مي تواند باعث شود آنها انحصار طلب، ارباب منش و حتي پرتوقع بار بيايند.

تقسيم قدرت و توجه:

فرزندان اول در زماني مزاياي قدرت را چشيده اند و تمام توجه و قدرت والدين و حتي اطرافيان را كسب كرده اند، بنابراين با ورود يك فرزند ديگر، آنها جايگاه خود را در خطر ديده و احساس شكست مي كنند. اين احساس از دست دادن قدرت و توجه، در تمام فرزندان اول اتفاق مي افتد و لازم است والدين آگاه باشند و تعادل را برقرار كنند. 

آزمون و خطا در تربيت:

به دليل بي تجربه بودن والدين، معمولا فرزند اول با آزمون و خطاي والدين بزرگ مي شود. بنابراين وقتي او شرايط تسلط شما را نسبت به تربيت فرزند جديد مي بيند، احساس بدي به او دست مي دهد.

مرزهاي فرزند بزرگ رعايت نشده:

ممكن است فرزند جديد به هر نحوي وارد مرزهاي فرزند بزرگ شود. لباس هاي او، اسباب بازي هاي او و هر چيزي كه مال اوست، براي فرزند بزرگ حيثيتي است و ممكن است به اين اتفاق اعتراض كند و باعث ايجاد ناراحتي شود. اعتراض او را بپذيرد و تا حد امكان بدون اجازه فرزند بزرگ، چيزي از اموال او را به نوزاد تازه ندهيد و سعي كنيد عدالت و برابري را رعايت كنيد.

 

سن مناسب فرزند اول براي ورود فرزند جديد

مناسب ترين اختلاف براي فرزندان اول و دوم، حداقل سه سال و بهترين آن 5 تا 7 سال است. به دليل اينكه فرزند اول به پختگي و درك لازم نسبت به يك فرزند ديگر رسيده و راحت تر مي توان با او درباره لزوم حضور يك خواهر يا برادر صحبت كرد. فراموش نكنيد كه قبل از اقدام به بارداري مجدد، با تك فرزند خود صحبت كنيد و از مزاياي حضور يك نوزاد جديد صحبت كنيد و سعي كرده تا او را مشتاق و قانع نماييد.

 

راه هاي كاهش حسادت فرزند اول

فرزند دوم همبازي جديد براي فرزند اول:

به كودكتان بگوييد چقدر حضور يك نوزاد جديد سرگرم كننده است و چقدر مي تواند با او بازي كند. او در ابتداي تولد نوزاد جديد ممكن است باور نكند كه يك كودك كوچك و قرمز رنگ چگونه مي تواند سرگرم كننده باشد. شما لازم است ناتواني نوزاد جديد را به فرزند اول بگوييد و بازي هايي كه مي تواند با او بكند را توضيح دهيد.

از آسيب پيشگيري كنيد:

اولين هدف شما محافظت از نوزاد جديد و سپس آموزش فرزند بزرگتر درباره اينكه چگونه بايد با خواهر يا برادرش رفتار كند، مي باشد. بايد نحوه بازي كردن با كودك جديد را به او آموزش دهيد، با او صحبت كنيد، او را راهنمايي كرده و تشويق كنيد. دقت كنيد تا زماني كه از آسيب زا نبودن حسادت فرزند اول مطمئن نشديد، آن دو را با هم تنها نگذاريد. حسادت فرزند اولمي تواند او را وادار به كاري جبران ناپذير بكند، محافظت از آن ها حتي در مقابل احساساتشان بر عهده شماست.

مسائل پزشكي خود را توضيح دهيد:

ممكن است فرزند اول از مراجعه پر تعداد شما به پزشك در دوران بارداري بترسد و نگران بشود و حس خشم و نگراني نسبت به فرزند در شكم شما داشته باشد. لازم است توضيح دهيد كه چرا به پزشك مراجعه مي كنيد. عكس هاي سونوگرافي را به او نشان داده و راجع به فرزند جديد رويا پردازي كنيد. 

فرزند دوم را بهانه نكنيد:

از جملاتي مثل "سر و صدا نكن تا نوزاد بيدار نشود"، "نمي توانيم بازي كنيم و نمي توانيم به پارك برويم چون نوزاد خواب است" و ... پرهيز كنيد. سعي كنيد دلايل ديگري براي قانع كردن فرزند اول پيدا كنيد. مثلا "الان دستم بند است يا بايد صبر كني تا بعد از ناهار به پارك برويم".

هرگز با جملاتي مثل "تو از نوزاد جديد بدت مي آيد" يا "تو خواهر يا برادر بدي هستي كه نوزاد را اذيت مي كني" يا "تو دوست داري او آسيب ببيند" كودك بزرگ را تحريك نكنيد. به او توضيح دهيد كه چون نوزاد است بايد مراقب او باشيد و لازم است مامان براي او هم وقت بگذارد.

از زمان هاي خالي براي فرزند اول استفاده كنيد:

وقتي نوزاد خواب است سعي كنيد تمام وقتتان را براي كودك بزرگتر بگذاريد و به او بفهمانيد كه توجه را از دست نداده. اما مهم است كه حتي اگر نوزاد بيدار است نيز با كودك بزرگ بازي كنيد. در كل زمان بيشتري را براي كودك اول بگذاريد. عشق و ابراز علاقه به فرزند اول را افزايش دهيد. بايد براي او زمان بگذاريد و از يك كودك توقع درك منطقي نداشته باشيد.

به فرزند اول مسئوليت دهيد اما توقعتان را بالا نبريد:

از فرزند بزرگ توقع زيادي نداشته باشيد و انتظارات را بالا نبريد. او نيز كودك است و توانايي استدلال و درك منطقي شرايط را ندارد. در زمان اشتباهات كودك، جمله تو بزرگتري را بكار نبريد. در رسيدگي و انجام كارهاي نوزاد از فرزند اول كمك بخواهيد و اجازه دهيد جايگاه مهمي در خانواده داشته باشد. به اين صورت مسئوليت پذيري كودك نيز تقويت مي شود.

پرهيز از مقايسه:

هرگز آن ها را باهم مقايسه نكنيد. در خوابيدن، در غذا خوردن در سروصدا كردن يا در مورد وزن هيچ كدام جايز نيست. كودك اول اين مسائل را به چشم انتقاد نگاه مي كند.

كنترل بيش از حد ممنوع:

بيش از حد فرزند بزرگ را كنترل نكنيد. قوانين سخت گيرانه، مخصوصا بدون توضيح دليل، باعث افزايش حسادت فرزند اولمي شود. اعتماد به نفس او را با انتقاد و سخت گيري از بين نبريد.

 

سخن آخر:

تربيت فرزند مسئله بسيار پيچيده ايست. بسياري از آسيب هاي دوران بزرگسالي، ناشي از اتفاقات دوران كودكي مي باشد. شايد فكر كنيد نحوه تربيت دو يا سه فرزند را بلديد و همانطور كه ديگران به شما مي گويند، داريد درست عمل مي كنيد. اما يك اشتباه در تربيت، نه تنها خود فرزند، بلكه نسل آينده اي كه تحت تاثير فرزند شما هستند آسيب مي بينند. بنابراينتربيت فرزند آن هم در شرايط اجتماعي امروزي، نيازمند آگاهي، انعطاف، دانش و همراهي يك متخصص است. ارتباط با يك مركزي كه خدمات مشاوره كودك ارائه مي دهد مي تواند در تمامي مراحل رشد شناختي كودك تان از آن بهره ببريد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه حسادت فرزند اول به فرزند جديد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  حسادت فرزند اول | نشانه ها، علل و راه هاي كاهش حسادت فرزند اول

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۶:۳۳ | هنر زندگي
حسادت فرزند اول،

علل و درمان بحران سي سالگي

آيا تا به حال چيزي در مورد بحران سي سالگي شنيده ايد؟ در سنين سي سالگي تفكرات و احساسات جديدي را تجربه مي كنيد كه تا پيش از اين دغدغه اي برايتان نبوده يا زياد به آن فكر نمي كرديد؛ تفكرات و احساساتي مانند سردرگمي، ابهام، ترديد، افسردگي يا احساس پوچي به سراغ تان مي آيد. البته عده اي هم با آرامش بحران سي سالگي را پشت سر مي گذارند، اگر باور داشته باشيد كه در زندگي انتخاب هاي صحيحي داشتيد و به يك ثبات نسبي رسيديد و اوضاعتان رو به راه است اين آرامش را بيشتر تجربه مي كنيد. اگر در آستانه سي سالگي هستيد و فكر مي كنيد با آنچه هميشه دوست داشتيد باشيد فاصله داريد با ما همراه شويد تا پديده بحران سي سالگي و راه هاي كنار آمدن با آن را بهتر بشناسيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بحران سي سالگي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

بحران سي سالگي چيست؟

آدم ها در هر مرحله اي از زندگي خود با بحران هايي رو به رو مي شوند. ورود به سي سالگي همان قدر كه مي تواند هيجان انگيز باشد، چالش برانگيز هم هست. بحران سي سالگي معمولا بين سنين 32-28 سالگي رخ مي دهد كه مي تواند با حالت هايي مانند افسردگي، مقايسه خودتان با ديگران، احساس پوچي، اتلاف وقت، بي حوصلگي، نااميدي، عدم رضايت از زندگي، كاهش انرژي، بي اشتهايي، زود رنجي و گوشه گيري همراه باشد. با اين حال بسته به موقعيت و دستاوردهايتان و ميزان رضايتي كه از عملكردتان داريد، ممكن است احساس متفاوتي را تجربه كنيد يعني ممكن است بحراني تجربه نكنيد.

 

چرا سي سالگي؟

در دهه بيست زندگي، آن قدر به فكر مشغله هاي زندگي بوديد كه فرصت زيادي براي ترديد و افسردگي وجود نداشت. بسياري از انتخاب هاي مهم زندگي را در سنين بيست سالگي انجام داديد مانند انتخاب رشته تحصيلي، شغل، انتخاب همسر و انتخاب شيوه زندگي. هر كدام از اين انتخاب ها مسير زندگي شما را به طريقي عوض كردند و حالا در سي سالگي كه نوبت رسيدن به ثبات و آرامش نسبي در زندگي است دچار ترديد مي شويد.

سي سالگي دهه اي ست كه افرد از خودشان انتظارات زيادي دارند. بحران سي سالگي و نارضايتي، شما را براي تغييرات بنيادي آماده مي كند؛ تغييري كه در مواجهه با عقايد و نگرشي كه به كار خودتان داريد ايجاد مي شود. پس لازم است در مورد شيوه برخورد و مقابله با اين بحران اطلاعاتي به دست بياوريد تا بتوانيد به خودتان كمك كنيد تا به ثبات برسيد.

 

ترديد در انتخاب هاي مهم زندگي

در اين دهه بيشتر خودتان را با همسن و سال هايتان مقايسه مي كنيد. در سي سالگي گفت و گوي ذهني با خودتان بيشتر مي شود. سوال هايي از خودتان مي پرسيد "آيا اين رشته تحصيلي همان چيزي بود كه مي خواستم؟ چرا زود ازدواچ كردم و درس نخواندم؟ چرا به خواستگارهايم جواب منفي دادم كه تا الان مجرد باشم؟ كاش ارشد مي خواندم! چرا كارم را عوض نكنم؟ چرا زود بچه دار شدم؟ چرا مثل دوستام براي تحصيل خارج كشور اقدام نكردم؟ اين همه درس خوندم آخرش چي شد؟ فلاني كه رفته سراغ كار آزاد وضعش بهتر از منه". شايد فكر كنيد انقدر كه لايقش بوديد نتيجه نگرفيتد. پس دچار كلافگي و بي حوصلگي مي شويد. اين مرحله همان بحران سي سالگي است.

 

در نظر گرفتن تفاوت هاي فردي

معمولا فرض بر اين است كه شما در سنين سي سالگي بايد ازدواج كرده باشيد يا به فكر بچه دار شدن باشيد. شايد اين جمله را از اطرافيان خود شنيده باشيد كه "ديگر سن ات داره بالا مي رود " اما اين يك قانون ثابت براي تمام افراد نيست. شما متفاوت با ديگران هستيد. شايد دوست داريد ازدواج كنيد يا ممكنه هدف هاي ديگري داشته باشيد. بنابراين خودتان را با ديگران مقايسه نكنيد. شرايط زندگي شما با ديگران تفاوت دارد و بسياري از اين عوامل خارج از اراده شما بوده و زندگي شما را تحت تاثير قرار داده است با اين حال اختيار و اراده اي كه اكنون داريد سهم زيادي در ساختن آينده شما دارد. دليلي وجود ندارد كه برنامه هاي زندگي تان شبيه ديگران باشد ولي مهم است كه براي بهبود شرايط تلاش كنيد.

 

بحران سي سالگي فرصتي براي خودشناسي عميق تر

سي ساله هاي زيادي با اين بحران رو به رو مي شوند پس نگران نباشيد و سعي كنيد آرامش خودتان را حفظ كنيد. در اين سنين به زندگي گذشته خود نگاه مي اندازيد. ممكن است به خاطر تصميماتي كه تا الان گرفتيد پشيمان باشيد ولي بدانيد كه اين ويژگي ها مربوط به سي سالگي است همان طور كه نوجواني و شرايط آن را پشت سر گذاشته ايد، از اين موقعيت هم به عنوان فرصتي براي خودشناسي استفاده كنيد تا بتوانيد زواياي ديگر خودتان را بهتر درك كنيد. شما مي توانيد از نگرش ها، توانايي ها، ارزش ها، ضعف هاي خود آگاه تر شويد و از يافته هاي تان براي هدايت مسير خود در آينده استفاده كنيد.

 

بازنگري در مفاهيم مهم زندگي

نگرش خود را به مسائل مختلف بررسي كنيد. اين موضوع به شما كمك مي كند تا متوجه شويد در چه موقعيت هايي متعصبانه رفتار مي كنيد يا صرفا بر اساس احساسات تصميم مي گيريد. چه چيزي باعث مي شود در بعضي شرايط بسيار آسان گير يا سخت گير باشيد. اگر نگرش به زندگي و جهان همراه با آگاهي و شناخت نباشد، ترديدها، اما و اگرهاي زيادي برايتان به همراه خواهد داشت. براي مفاهيمي مانند خدا، عشق، كار، انسانيت و ... براساس آگاهي حال حاضر خود بازتعريفي داشته باشيد. خواندن كتاب و مطالعه يا صحبت درباره اين موضوعات، شما را به خودشناسي مي رساند.

 

حل بحران سي سالگي سپري در برابر بحران هاي پيش رو

بعد از سي سالگي با بحران هاي چهل سالگي و پنجاه سالگي رو به رو مي شويد پس مي توانيد از سندروم سي سالگي به عنوان پلي براي عبور بهتر از ديگر بحران هاي مهم زندگي تان استفاده كنيد. بهتر است با آگاهي در اين مرحله انتخاب كنيد و دست به عمل بزنيد تا در مراحل بعدي زندگي پشيمان نشويد. به جاي تريد و تعلل سعي كنيد شرايط را آنگونه كه مناسب است اصلاح كنيد. در ادامه به برخي از راهكارها جهت حل بحران سي سالگي اشاره شده است.

عجولانه تصميم نگيريد

ممكن است براي رهايي از شر اين كلافگي ها و ترديدها يا براي اينكه احساس بهتري داشته باشيد بخواهيد به كارهاي غير معمول با ريسك بالا دست بزنيد. خيلي از كساني كه دچار بحران سي سالگي شده اند براي جبران به كارهايي مانند عمل هاي زيبايي، خالكوبي، سرمايه گذاري هاي بي پايه و اساس كه تجربه اي در آن ندارند و ... روي مي آورند. اگر الان در اين مرحله قرار داريد بهتر است اندكي صبر كنيد. تصميم هاي عجولانه و نامعقول فقط اوضاع را بدتر مي كنند. شايد اين كارها در كوتاه مدت حس قدرت كاذبي به شما بدهد تا از شر پشيماني يا افسوس هاي مرتبط با اقدامات گذشته خود خلاص شويد. قبل از اين كه تصميم عجولانه اي بگيريد ابتدا اطلاعات كافي به دست بياوريد و بعد اقدام كنيد.

پرداختن به روياها

وقتي گذشته خودتان را مرور مي كنيد مي بينيد درگذشته آرزوهاي دور و دست نيافتني زيادي داشتيد. به تدريج برخي از آرزوهايتان را واقع بينانه حذف كرديد برخي ديگر را به دليل اينكه پشتوانه اي نداشتيد مجبور شديد رها كنيد و برخي ديگر از آرزوهايتان را با جديت دنبال كرديد. با وجود اين كه الان دستاوردهاي كوچك و بزرگ زيادي داريد به مرحله اي رسيديد كه مي گوييد خب حالا چي؟

اما الان فرصت مناسبي است، مي توانيد براي رسيدن به روياهايي كه داشتيد تلاش كنيد به شرطي كه با آگاهي، مديريت و مطابق با توانمندي هاي خودتان باشد. انتخاب درست و منطقي، برنامه ريزي و تعيين اهداف مي تواند علاقه و اشتياق شما را به زندگي بيشتر كند. جالب است كه بدانيد زكرياي رازي بعد از چهل سالگي زكرياي راضي شد! يا خيلي از انسان هاي موفق با اينكه دير هنگام به سمت علايق خود رفتند ولي موفقيت هاي چشمگيري داشتند.

تلنگري براي داشتن آينده اي روشن

تعلل و دست روي دست گذاشتن هيج سودي ندارد. اگر اين وضع بلاتكليفي را ادامه دهيد اين وضعيت بدتر مي شود. از اين بحران حداكثر استفاده را كنيد تامسير زندگي خود را مشخص كنيد براي زندگي خود برنامه ريزي كنيد و با انگيزه جلو برويد. اگر احساس افسردگي مي كنيد يا در كارتان اخلال ايجاد شده از همين حالا تصميم بگيريد كه شرايط را عوض كنيد. بررسي كنيد سال هاي گذشته چه خطاهايي داشتيد كه الان بابت آن افسوس مي خوريد. براي زندگي خود تصميمات جدي بگيريد، اهداف خود را روشن و مشخص كنيد. در اين مرحله از زندگي روي نقاط قوت خود تمركز مي كنيد و با علايق خود كاملا آشنايي داريد پس وقت خود را با پرداختن به نقاط ضعف خود هدر ندهيد. اكنون اين توانايي را داريد تا احساسات خود را به صورت منطقي مديريت كنيد.

 

چه كسي مي تواند براي گذر از بحران كمك كند؟

مهم نيست بحران سي سالگي شما در 28 سالگي رخ داده يا 32 سالگي، آنچه اهميت دارد اين است كه براي عبور از اين بجران به فكر چاره باشيد. شايد بگوييد دست خودتان نيست كه درگير اين بحران شويد؛ ولي مسلما گذر از بحران سي سالگي تحت كنترل خودتان است. تا زماني كه خودتان انگيزه تغيير نداشته باشيد هيچ چيزي يا هيج شخصي نمي تواند شما را تعيير دهد. نگران زماني كه از دست داديد نباشيد هنوز وقت زيادي داريد پس آرامش خودتان را حفظ كنيد. براي رسيدن به اين مقاصد مي توانيد از مشاوره روانشناسي بهره ببريد. مشاوران به شما كمك خواهند كرد نقاط تاريك وجود خود و زندگيتان را كشف كنيد.

 

براي گذر از بحران چه بايد كرد؟

وقتي به يك ثبات نسبي رسيديد بهتر است برنامه اي براي سلامتي خود و انجام تمرينات ورزشي داشته باشيد. هر چه الان براي سلامتي خودتان سرمايه گذاري كنيد سال هاي پيش رو را با وضعيت بهتري سپري مي كنيد. غربالگري و معاينات پزشكي منظم، رژيم غذايي مناسب و .. را در برنامه خود قرار دهيد. توجه داشته باشيد كه نبايد از جنبه رواني خودتان غافل شويد.

به تفريحات و اوقات فراعت خود توجه داشته باشيد. اگر احساس مي كنيد افسردگي يا اضطراب ناشي از بحران سي سالگيزندگي شما را مختل كرده مي توانيد از يك متخصص كمك بگيريد تا در ابتدا بر اين مشكل غلبه كنيد و بتوانيد در آرامش بيشتر براي آينده خود تصميم بگيريد. در اين سنين معمولا افراد به يك ثبات هويتي و شخصيتي مي رسند. پس دوستان واقعي خود را بشناسيد و وقت خود را بيشتر با دوستاني بگذرانيد كه از بودن با آن ها لذت بيشتري مي بريد. شيوه و سبك زندگي خود را با منطق انتخاب كنيد اين به شما كمك مي كند تا از ثبات بيشتري برخوردار شويد.

 

سخن آخر

در آخر خودتان را با بي انصافي قضاوت نكنيد. به نقاط مثبت خود توجه كنيد و دستاوردهايي كه تا الان داشتيد بررسي كنيد. به سال هاي گذشته خود نگاه كنيد و ببينيد واقعا دنبال چه چيزي هستيد. با شناختي كه از خودتان داريد سعي كنيد اهداف واقع بينانه اي براي خودتان تعيين كنيد و به جاي هدر دادن زمان و از اين شاخه به آن شاخه پريدن روي اهداف اساسي خود تمركز كنيد. با استفاده از تجارب ديگران سعي كنيد اين مسير را با اشتباهات كمتر و سرعت بيشتر طي كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بحران سي سالگي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  علل و درمان بحران سي سالگي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۰:۴۰ | هنر زندگي
بحران سي سالگي،

شيوه هاي به ياد ماندن و تعبير رويا

شايد رويا و رويابيني ذهن كنجكاو ما را براي دانستن تعبير رويا برانگيخته كند و براي حل مجهولات روياهايي كه مي بينيم هزار و يك راه بيابيم. درست است كه كتب مختلفي در اين زمينه از گذشته تا به امروز وجود دارد اما حقيقت اين است كه اغلب تعابير عاميانه اي هستند كه در طي تاريخ تحريف مي شوند. امروزه افراد زيادي به دنبال كشف تحليل علمي از خواب و رويا هستند لذا شيوه هاي تعبير علمي رويا را تا حدود زيادي مشخص شده است. اگر مي خواهيد تعبير روياي خود را بدانيد بهترين راه اين است كه خودتان تعبيير رويا بدانيد و اين زماني است كه بتوانيد رويا را به ياد داشته باشيد. اغلب مواقع روياها با اولين اشعه صبح از خاطر مي روند. در اين مقاله علت هاي فراموشي رويا و شيوه هاي ثبت رويا را براي رسيدن به يادگيري تعبير رويا ذكر مي كنيم.


براي دريافت مشاوره در زمينه خواب و تعبير رويا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

چرا روياها را فراموش مي كنيم؟

هر چه رويايي كه مي بينيد حاصل خلاقيت ذهن تان باشد احتمال اينكه فراموش كنيد بيشتر مي شود. تصاوير كمتر آشنا و ضعيف زودتر از ياد مي روند. رؤياهاي بيهوده كه رويدادهاي نامنظم بسيار دارد نيز به سرعت از ذهن پاك مي شوند. همين طور روياهايي كه شامل تصاوير اضطراب آور با نمادهاي روشن هستند؛ رويابين معناي اضطراب آور آن ها را به سرعت متوجه مي شود؛ بنابراين ذهن به صورت ناخودآگاه براي حفظ آرامش و ثبات به سرعت آن ها را پاك مي كند.

قدم اول در تعبير رويا

اغلب ممكن است روياها را به ياد نياوريد پس ابتدا بايد حافظه رويايتان را فعال كنيد به اين روش كه:

 • شب ها پيش از خواب چند بار نفس عميق بكشيد ترجيحا يك مديتيشن كوتاه متمركز بر تنفس داشته باشيد.
 • حتما به ذهن بسپاريد كه «مي خواهيد آنچه را در رويا مي بينيد به خاطرتان سپرده شود». لحظات پيش از خواب و دقايق اوليه بيداري سهم مهمي در تربيت ذهن دارند كه بعدتر به آن بيشتر مي پردازيم.
 • اين درخواست از ذهن براي به ياد سپاري رويا را هر شب پيش از خواب انجام دهيد.
 • برخي با اولين شب رويا را به صورت كامل؛ برخي نقش مايه هايي از رويا و برخي ممكن است يك كلمه يا يك تصوير را به وقت بيداري به ياد آورند و برخي ديگر به روزهاي بيشتري براي تمرين نياز دارند.

 

قدم دوم در تعبير رويا

يكي ديگر از مقدمات تعبير رويا «ثبت آن به محض بيداري» است. محتواي حافظه رويا مانند دانه هاي برفي است كه بر كف دست بنشيند، پس به زودي از برابر ديدگان ناپديد مي شود. بنابراين بايد روياها تا قبل از اينكه فراموش شوند ثبت شوند. براي ثبت رويا هر چيزي كه به محض بيداري در ذهنتان آمد يادداشت شود. حتي يك كلمه يا يك تصوير يا يك صدا.

شيوه ثبت دقيق رويا:

 • يك دفتر (ترجيحا سررسيد) براي ثبت روياها انتخاب كنيد.
 • از آن جا كه اغلب مقاومت هاي رواني بعد از مدتي با بهانه هاي مختلف مي تواند شما را نسبت به ثبت بي انگيزه كند انتخاب يك دفتر با زيبايي هاي ظاهري مي تواند در اشتياق شما براي استمرار اين امر موثر باشد.
 • دفتر به همراه يك خودكار را شب ها در بالاي سر خود قرار دهيد تا به محض بيداري كاملا در دسترس شما قرار داشته باشد.
 • خيلي مهم است كه نوشتن رويا دقيقا در همان لحظه اي كه بيدار مي شويد اتفاق بيوفتد زيرا اگر زمان بگذرد (حتي اگر براي شستن دست و  صورت برويد و برگرديد) احتمال فراموشي يا تحريف رويا هست.
 • براي نوشتن رويا هر آنچه كه در آن لحظه به يادتون اومد پشت سر هم با ذكر دقيق رويداد، اسم شخصيت ها، آشنا يا غريبه بودنشون، احساستون به رويداد و شخصيت ها، اشيا ديده شده، صداها، افكاري كه در رويا در مورد آنچه ديده ايد از خاطرتون مي گذرد.
 • يادداشت رويا گاها وقت گير است پس مي توانيد از يك ضبط صوت و يا ابزار ديگر براي اين كار استفاده كنيد.
 • اگر در طي روز بخش ها يا تكه هاي ديگر رويا به خاطرتون آمد به دفتر اضافه كنيد.

 

قدم سوم در تعبير رويا

«كشف ارتباط نمادها با محتواي زندگي شما »

هر رويا شكل نمادين از احساسات يا افكاري است كه يا در حال تجربه آن هستيد و يا در گذشته آن را از سر گذرانده ايد. براي اين كه بفهميد رويا به چه چيزي اشاره دارد بايد بعد از ثبت دقيق رويا به چند سوال اساسي پاسخ دهيد. با اين روش مي توانيد معنايي كه حوادث در ناخودآگاه شما ايجاد كرده اند را بهتر درك كنيد. در مشاوره هايي كه بر اساس اصولروانكاوي انجام مي شود، با استفاده از رويا و تعبير رويا به بخش هاي ناخودآگاه ذهن پي برده مي شود. به اين صورت تعارضات و گره هاي ذهني حل مي شوند.

شيوه ارزيابي سوالات براي تعبير رويا

 1. اگر رويا را شبيه به يك فيلم سينمايي بدانيد محتوا يا درون مايه فيلم را در مورد چه چيزي مي دانيد مثال: يك ترس، فرار، يافتن چيزي، يك ارتباط يا...
 2. در سراسر تجربه اين رويا چه حس يا احساساتي را داشتيد ؟ مثلا: غم، شادي ، ياس، حسرت ، اضطراب يا...
 3. چه كدهايي در رويا مي يابيد ؟ كدها همان اشخاص يا شكل ها يا اشيا يا حيوانات يا هر چيزي هستند كه در روياي شما نقش بازي كرده اند.
 4. نسبت به كدهاي ديده شده در رويا چه احساس يا فكري داريد؟ مثلا اگر در رويا يك گربه ديده ايد حس و فكر شما به آن گربه چه بوده ؟ آيا حس و فكر شما به ساير گربه ها هم همين است؟ آيا اين گربه مي تواند نقش يك شخص يا بيانگر نمادين يك احساس باشد ؟
 5. اين كدها (مثلا گربه) دقيقا چه فعلي دارند؟ مثلا بازيگوشي مي كرد يا فرار مي كرد.
 6. در مرحله آخر از خود بپرسيد اين كدها با احساسات يا افكاري كه اين ايام در حال تجربه آن هستيد چه اشتراكي مي تواند داشته باشد؟
 7. اگر فعل و عملكرد كدها با حس يا فكر شما در زمان حال اشتراكي نداشت از خود بپرسيد آيا شباهتي با عملكرد حسي و فكري شما در گذشته دارد؟ مثلا اگر گربه در روياي شما به دور دست و پاي شما يا يك آشنا مي چرخيد و دنبال نوازش بود آيا مي تواند شبيه به احساس نياز شما به توجه در اين ايام باشد. حال اين توجه ممكن است نسبت به خود يا نياز به جلب توجه از ديگران باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خواب و تعبير رويا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  شيوه هاي به ياد ماندن و تعبير رويا

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۱:۲۶ | هنر زندگي
تعبير رويا،

چگونه از تله رودربايستي رها شويم؟

ممكن است شما بارها علي رغم ميلتان و تنها به خاطر رودربايستي خود را ملزم كرده ايد كه از كودك همسايه براي ساعاتي مراقبت كنيد، يا كليد ويلاي شمالتان را به دوستي دهيد، يا به جاي همكارتون شيفت شب بايستيد. اين موقعيت ها و زمينه هاي مشابه احساسات ناخوشايندي براي شما ايجاد مي كند كه در بلند مدت مي تواند به عزت نفس شما لطمه بزند. به علاوه هزينه هاي مالي و رواني زيادي را براي شما ايجاد مي كند. شايد سخت ترين كار اين باشد كه بخواهيد به يك دوست يا آشنا نه بگوييد. نه گفتن و شناسايي موقعيت هايي كه نيازي به رودربايستي ندارد، به شما كمك مي كند تا در روابطتان هم خود و هم طرف مقابلتان حس بهتري داشته باشد.


براي دريافت مشاوره در زمينه روابط و بيان خواسته ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تكنيك هاي مقابله با رودربايستي

يكي از مهارت هايي كه براي حفظ روابط لازم و ضروري است، دانستن و مجهز بودن به تكنيك هاي رهايي از رودربايستياست. اين تكنيك ها را تحت عنوان جرات ورزي يا قاطعيت هم مي شناسيم تنها تفاوتشان زمينه هاي به كارگيري آن هاست. اين كه در فضاهاي رسمي چگونه نه بگوييد يا اينكه در موقعيت هاي غير رسمي و دوستانه چگونه نه بگوييد هر يك از قوانيني پيروي مي كند كه دانستنش به ساخت يك زندگي رضايتمندانه تر كمك مي كند.

 

چگونه رودربايستي بر روابط شما تاثير مي گذارد؟

گاهي رفتارهايي در اثر تكرار تبديل به يك عادت و يا وظيفه مي شوند، به عبارتي ديگر ممكن است در ابتدا قبول شرايطي به عنوان يك لطف در نظر گرفته شود اما پس از مدتي قبول نكردن منجر به بحث و ناراحتي مي شود.

اما در مواردي ديگر براي مثال با قبول كردن مسئوليت هاي يك همكار با تمجيد روبرو شده ايد، به اين صورت ياد مي گيريد كه براي دريافت تاييد و پذيرش سايرين فقط كافي است كه ديگران را مهم تر از خود بدانيد و هر بار كه از شما چيزي خواستند آن را برآورده كنيد. اين گونه مي شود كه مطيع بودن روشي براي جلب نظرات مثبت ديگران مي شود.

ممكن است وقتي از شما بخواهند كه تمامي مصائبي را كه در اين راه متحمل شده ايد به خاطر بياوريد و براي اين كه ديگر تكرار نشوند رفتار ديگري اتخاذ كنيد در نظر اول برايتان غيرممكن بيايد. مثلا نه گفتن را با بي ادبي و زشت بودن عمل مترادف بدانيد. اما بايد بدانيد تغيير رفتار به يكباره رخ نداده و براي رسيدن به يك رفتار جديد بايد تمرين داشته باشيد.

اصول قاطعيت در فضاهاي غير رسمي

قاطعيت در موقعيت ها به شما كمك مي كند تا بتوانيد در مقابل خواسته هاي ديگران سر فرود نياورده و خواسته خودتان را اولويت قرار دهيد. برخي از اصول قاطعيت در موقعيتي كه ممكن است رودربايستي نماييد، شامل موارد زير مي شوند:

 • به اندازه پاسخ داده و با زبان بدن خود همراه شويد.
 • دليل تان را صادقانه بگوييد و با اصرار طرف مقابل آن را عوض نكنيد.
 • تصميم نهايي خود را بيان كرده و از دادن اميد اجتناب كنيد.
 • بعد از سه بار درخواست مجدد حس هاي مثبت را با شيوه هاي ديگر بيان كنيد.
 • اگر توهيني شد، به آن اهيمت ندهيد و تصميم خود را با زبان مودبانه تكرار كنيد.

فن TA براي بيان قاطعيت

براي مقابله با خواسته هاي نابجاي ديگران مي توانيد از فن TA نيز استفاده كنيد. در اين روش شما مي توانيد با استفاده از 3 مرحله زير از خواسته هاي خود محافظت كنيد.

 1. وقفه ايجاد كنيد.
 2. پيامدها را بيان كنيد.
 3. موضوع را تغيير دهيد.

مثال: وقتي دوستتون مي خواهد ماشين شما را قرض بگيرد:

 1. من  ممنونم كه اينقدر با من احساس صميميت مي كني
 2. من ماشين را براي انجام كارهاي اداري احتياج دارم
 3. نمي توانم آن را به تو قرض بدهم
 4. (اگر بيشتر اصرار كرد) اين خوشحالم مي كنه كه اينقدر با من احساس راحتي داري
 5. (اگر گفت تو خيلي خسيسي) بله حق با توئه
 6. به نظرت درسته كه كارهاي اداري من باقي بمونه چون تو با ماشينم رفتي شمال
 7. (اگر همچنان اصرار ورزيد اين بار با تن صدايي كمي بلندتر بگوييد) چند بار خدمتتان عرض كردم نمي توانم
 8. (اگر گفت خيلي نامردي) بله من نامردم
 9. اگر تو جاي من بودي حاضر مي شدي به خاطر سفر دوستت كارات باقي بمونه؟
 10. (اگر اصرار ادامه داشت و زير بار نرفت و لحنش را تند كرد) فكر مي كنم تو الان در موقعيت صحبت كردن نيستي
 11. اگر ماشين را به تو بدم و توي مسير تصادف كني خودت پاسخگو مي شوي؟
 12. خوب از مامانت اينا بگو حالشون خوبه؟

 

نكات مهم براي مقابله با رودربايستي

در بسياري از شرايط ماندن بر سر تصميم و نه گفتن كار دشواري مي شود، اما با تمرين مي توانيد مهارت خود را بيشتر كرده و راحت تر با اين شرايط برخورد داشته باشيد. براي اين منظور نكات زير را فراموش نكنيد:

 • نگذاريد اصرار او نظر شما را عوض كند.
 • دليل ابتدايي كه مطرح مي كنيد راعوض نكنيد.
 • فقط درصد كمي از نزديكان هستند كه نياز هست تا مرحله آخر با آن ها پيش رويد اغلب تا مرحله 3-4 عقب نشيني مي كنند.
 • جملاتي كه بار تعارف دارند را تكرار نكنيد.
 • قاطعيت را از افراد غريبه تر شروع كنيد تا نسبت به آشنايان هم تواناتر شويد.

 

جمع بندي

اعمال موارد گفته شده به تنهايي ممكن است به طور كامل قابل انجام نباشد. در اين مسير از يك دوست درخواست كنيد تا بتواند به شما براي ماندن بر سر تصميماتتان كمك كند. به ياد داشته باشيد در ابتداي مسير احتمال دلخوري و ناراحتي ها زياد خواهد بود؛ اما بعد از مدتي تنها كساني كه واقعا به دنبال ارتباط با شما هستند، در كنارتان مي مانند. همان افرادي كه موجب خوشحالي شما شده و به سلامتي شما اهميت مي دهند. اما چون احتمالا تمامي روابطتان بر اساس رودربايستياست، كمك گرفتن از يك فردي كه شما را درك كرده و راه هايي براي تغيير اين شرايط بداند مفيد خواهد بود. روانشناسان با مطالعه و آگاهي در زمينه هاي شناختي بهتر مي توانند شما را براي رسيدن به اهدافتان راهنمايي كنند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روابط و بيان خواسته ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  چگونه از تله رودربايستي رها شويم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۰:۱۴ | هنر زندگي
رودربايستي،

تاثير اپليكيشن‌هاي دوست‌يابي بر روابط اجتماعي

آيا از تاثير اپليكيشن‌هاي دوست‌يابي بر روابط اجتماعي آگاهي داريد؟ شايد شما هم براي پاسخ به احساس نيازتان به ايجاد ارتباطي تازه و مناسب دست به دامان اپليكيشن‌هاي دوست‌يابي شده باشيد. اين برنامه‌ها بسيار متنوع هستند و هركدام اهداف مختلفي دارند. اين برنامه ها با هدف ايجاد ارتباط عاشقانه و عاطفي تا ملاقات با يك غريبه در نزديكي شما طراحي شده‌اند تا دوستي مناسب براي گذراندن زماني محدود را انتخاب كنيد. در هر حالت اپليكيشن‌هاي دوستيابي علاوه بر فرصت‌هايي كه در برابر شما قرار مي‌دهد، مي‌تواند اثرات ناخواسته‌اي را به همراه داشته باشد. براي آشنا شدن با تاثير اپليكيشن‌هاي دوست‌يابي بر روابط اجتماعي و استفاده از اين برنامه‌ها و چگونگي استفاده بهتر از آن‌ها، با ما همراه باشيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تاثير اپليكيشن‌هاي دوست‌يابي بر روابط اجتماعي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

 

اثرات اپليكيشن‌هاي دوستيابي

برنامه‌هاي دوست‌يابي در بعضي مواقع فرصت سنجيدن معيارهايي را ايجاد مي‌كند كه در ايجاد روابط در دنياي واقعي هم چندان در دسترس ما نيستند. با استفاده از اين اپليكيشن‌ها مي‌توانيد علائق و ويژگي‌هاي افراد را در نظر بگيريد و ببينيد تا چه اندازه نظرات شما به هم نزديك است و آيا مي‌توانيد افراد مناسبي براي دوستي يا رابطه‌اي عاطفي و عميق باشيد؟ اما در كنار اين فرصت استفاده بلندمدت از اين برنامه‌ها مي‌تواند اثراتي منفي بر روابط اجتماعي شما داشته باشد.

تعاملات و روابط اجتماعي را غيرشخصي مي‌كند

تحقيقات نشان داده افراد وقتي گزينه‌هاي زيادي براي انتخاب در دسترس داشته باشند، انتخاب كمتر اتفاق مي‌افتد. يعني ما در اين شرايط با وسواس بيشتري دست به انتخاب مي‌زنيم و به انتخاب خود كمتر اعتماد مي‌كنيم.

تقلب راحت است

دروغ گفتن در مورد خودتان در فضاي مجازي بسيار راحت‌تر است. گذاشتن عكس‌هاي جوانتر و با زاويه بهتر از خود تا نوشتن ويژگي‌هاي مناسب و جامعه‌پسند براي معرفي خود همگي نوعي تقلب محسوب مي شوند. با اين كه امكان دارد افراد در محيط واقعي هم در معرفي خودشان تقلب كنند اما كشف كردن درستي اطلاعات در فضاي مجازي خيلي سخت‌تر است. در ضمن چه چيزي تضمين مي‌كند كسي كه شما در اين محيط انتخاب كرديد و در پي رابطه‌اي عاطفي و عميق با او هستيد هم‌ زمان با افراد ديگر به همين صورت در ارتباط نباشد؟

عزت نفس پايين

تحقيقات نشان داده افرادي كه از سايت‌ها و نرم‌افزارهاي دوست‌يابي استفاده مي‌كنند بدون توجه به جنسيتشان از عزت نفس پايين‌تري برخوردار هستند. شما در اين محيط به راحتي خود را با ظاهري كه از ديگران مي‌بينيد مقايسه مي‌كنيد. مقايسه با ديگران احساس شما را نسبت به خودتان تخريب مي‌كند، جذابيت شما را زير سوال مي‌برد و در نهايت عزت نفستان را كاهش مي‌دهد. تمامي اين ها منجر به تخريب مهارت شما در روابط اجتماعي مي شود.

روابط بلندمدت و معنادار را محدود مي‌كند

ايجاد يك رابطه معنادار بلندمدت با يك نفر نياز به زمان و تلاش زيادي دارند. در اين رابطه شما بايد انرژي زيادي صرف كنيد و سرمايه عاطفي و زماني خود را هزينه كنيد، تا به دركي عميق و رابطه‌اي پرمعنا برسيد. اما محيطي كه اين نرم‌افزارهاي دوست‌يابي براي شما فراهم مي‌كنند نفر بعدي را به سادگي در اختيار شما مي‌گذارد. در دسترس بودن انتخاب‌هاي بعدي باعث مي‌شود كه حوصله‌اي كه لازم است براي ايجاد يك رابطه بلندمدت به خرج دهيد را صرف نكنيد. در اين محيط ديگران شما را به راحتي قضاوت مي‌كنند و اگر به نظر مناسب نرسيد با يك كليك به سراغ نفر بعد مي‌روند.

شواهد نشان مي‌دهد كه با گسترش اين محيط‌هاي دوست‌يابي در فضاي مجازي افراد به مدت طولاني‌تري تنها مي‌مانند و با سختي بيشتري مي‌توانند شروع به برقراري روابط كنند.

اعتيادآور است

شايد اين تجربه را داشته باشيد كه استفاده از سايت يا اپليكيشن دوست‌يابي براي شما مثل يك بازي سرگرم‌كننده شده باشد. بله همينطور است! چك كردن پروفايل افراد و مقايسه آن‌ها و تصور ملاقات و دوستي با آن‌ها مانند بازي بسيار سرگرم‌كننده‌اي است كه براي مغز شما به شدت لذت‌بخش است. وقتي شما در برابر اين چنين تكليف سرگرم‌كننده‌اي قرار مي‌گيريد و با هر بار باز كردن برنامه به مغزتان پاداش مي‌دهيد، دقيقا مانند مصرف مواد يا بازي قمار احتمال دارد كه معتاد شده باشيد. در واقع مي توان گفت دچار اعتياد به اينترنت شده ايد.

اعتماد را سخت‌تر مي‌كند

در محيط اين اپليكيشين‌هاي شما بيشتر با پديده غيب‌شدن آدم‌ها روبرو مي‌شويد. بعد از مدتي با فردي احساس نزديكي كرده و با او زمان زيادي را هم‌صحبت شده‌ايد، اما او ناگهان ناپديد شده و ديگر در دسترس شما نيست. اين اتفاق مي‌تواند لطمه زيادي به اعتماد شما به افراد بعدي كه با آن‌ها قرار مي‌گذاريد وارد كند.

غيب شدن افراد بعد از ملاقات حضوري هم مي‌تواند اتفاق بيفتند اما تفاوتي در ديدن زبان بدن و ارتباط غير كلامي است. وقتي شما زبان بدن و رفتار ظاهري ديگران را مي‌بينيد مي‌توانيد كيفيت و شرايط ارتباط و قرارتان را ارزيابي كنيد. در شرايط حضوري شما از لبخند، لحن كلام، ژست بدن و ظاهر افراد تشخيص مي‌دهيد كه چه احساسي دارند و يا چه چيزي روي آن‌ها تاثير گذاشته است. اما وقتي در محيط اپليكيشن طرف مقابل شما مي‌رود راهي براي حدس زدن شرايط تمام شدن اين ارتباط نداريد.

در ضمن وقتي مخاطب شما ناگهان ارتباط را قطع مي‌كند، شما از خودتان مي‌پرسيد آيا من يا پروفايلم مشكلي داريم كه دوستم ندارد؟ اين‌جا علاوه بر ايجاد بي‌اعتمادي در شما، احساستان به خودتان هم تخريب شده و عزت نفستان كم مي‌شود.

 

مهارت‌هاي دوست‌يابي خودتان را افزايش دهيد

قبل از اين كه دست به دامن فضاي مجازي و برنامه‌هاي دوست‌يابي شويد سعي كنيد با افزايش مهارت‌هاي روابط اجتماعي و دوست‌يابي خودتان در فضاي واقعي به ايجاد ارتباط موفق بپردازيد. اگر خودتان مهارت لازم را در محيط واقعي نداشته باشيد مطمئن باشيد نه تنها اين اپليكيشن‌ها به شما كمكي نمي‌كنند بلكه ممكن است شرايط را براي آسيب بيشتر شما فراهم كنند.

 

برنامه را از روي گوشي پاك كنم؟

نياز به اين كار نيست! برنامه‌هاي دوست‌يابي با شرايطي كه گفتيم توان اين را دارند كه سلامت روان ما را تهديد كنند و مشكلات اجتماعي نيز به بار بياورند، اما شما نگذاريد. در صورت استفاده آگاهانه از اين اپليكيشن‌ها، مي‌توانيد اثرات مخرب آن‌ها را محدود كنيد و حتي استفاده مورد نياز و مفيد خود را از آن‌ها ببريد. اما براي اين كار بايد به نكاتي توجه داشته باشيد.

ارتباط را به فضاي واقعي بياوريد

سعي كنيد با رعايت نكات امنيتي و شرايطي كه منجر به آسيب شما نشود ارتباط ايجاد شده در فضاي مجازي را زودتر به فضاي واقعي بكشانيد. در فضاي واقعي بهتر مي‌توانيد فرد مقابلتان را بسنجيد، احتمال غيب شدنش را كم كنيد و به او كمتر فرصت تقلب بدهيد. اگر خود نيز به اين نتيجه رسيديد كه اين رابطه سرانجامي ندارد، به آن رابطه پايان دهيد. براي اطلاع از نحوه پايان دادن به رابطه كليك كنيد.

به افراد فرصت بيشتري بدهيد

دفعه بعد كه با دوستي جديد قرار ملاقات گذاشتيد يادتان باشد كه در زير يك پروفايل، انساني قابل كشف حضور دارد. براي كشف كردن شخصيت يك دوست نياز به انرژي و زمان زيادي داريد. پس اين فكر كه اين برنامه مانند دريايي است پر از ماهي‌هاي مناسب نه تنها به شما كمك نمي‌كند بلكه شما را تنهاتر مي‌كند. مقاله چگونه يك ارتباط عاشقانه را آغاز كنيم را بخوانيد. 

خودتان را بيشتر دوست داشته باشيد

عزت نفس پايين شما را در برابر اثرات اين برنامه‌ها آسيب‌پذيرتر مي‌كند. پس بايد به دوست داشتن خودتان اهميت بدهيد. تنها در اين حالت است كه اگر تجربه من در فضاي مجازي احساس جذاب بودن، زيبا بودن و دوست‌داشتني بودن من را تهديد كند باز هم من آسيب نمي‌بينم و حتي مي‌توانم از ظرفيت مناسب آن استفاده خودم را ببرم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تاثير اپليكيشن‌هاي دوست‌يابي بر روابط اجتماعي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : تاثير اپليكيشن‌هاي دوست‌يابي بر روابط اجتماعي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۹:۵۴ | هنر زندگي
تاثير اپليكيشن‌هاي دوست‌يابي بر روابط اجتماعي،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان