مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

انتخاب همسر مناسب

انتخاب همسر مناسب و ازدواج يكي از سخت ترين و مهم ترين اتفاق زندگي هر فرد است. ازدواج به تفكر منطقي و تلاش و كوشش فراواني نياز دارد تا شما بتوانيد بهترين انتخاب ممكن را انجام دهيد. اما در اين راه سوالاتي براي شما پيش مي آيد. با چه كسي ازدواج كنم؟ معيارهاي لازم براي انتخاب همسر آينده چيست؟ آگاهي از معيارهاي ازدواج به شما كمك مي كند تا بتوانيد براي انتخاب همسر مناسب خود قدم هايي مطمين تر برداريد. هر كدام از شما ممكن است معيارهاي خاص خودتان را براي ازدواج داشته باشيد، اما اين معيارها بر چه اساس و چگونه تعريف شده اند؟ در اين مقاله قصد داريم به شما كمك كنيم تا بتوانيد بهترين معيارها براي انتخاب همسر آينده خود را بيابيد.


براي دريافت مشاوره در زمينه ازدواج و انتخاب همسر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

ازدواج و تشكيل خانواده

ازدواج و تشكيل زندگي از حساس ترين فصول زندگي انسان است. ازدواج پيوند مشترك دو فرد با حفظ استقلال خود است كه در تكامل رسيدن به يكديگر كمك مي كنند.

وقتي شما فردي را براي ازدواج انتخاب مي كنيد، او را همسر آينده خود، شريك تمام عمر و مادر يا پدر فرزندانتان مي دانيد؛ بنابراين انتخاب همسر آينده، بايد از روي آگاهي و با توجه به معيارهاي صحيح صورت گيرد.

براي يك ازدواج خوب چه بايد كرد؟

اولين گام براي ازدواج، شناخت خود،  ويژگي هاي شخصيتي و خواسته هاي خود از زندگي است. اول بايد متوجه شويد كه چرا مي خواهيد ازدواج كنيد و چه قصدي داريد. به طور مثال دنبال اين هستيد كه با ازدواج مي خواهيد به پول برسيد و يا به دنبال همراهي براي رسيدن به كمال هستيد؟ سپس بايد هدف ها و نقشه آينده خود را مشخص كنيد. اين كه مي خواهيد در آينده به چه جايگاهي برسيد و چه آرزوهايي داريد. سپس بر حسب خواسته ها و اهداف آينده خود به انتخاب معيارهاي همسر ايده آل خود بپردازيد. البته بايد توجه داشته باشيد كه ايده آل نگري محض نكنيد و به رويا پردازي نپردازيد. بايد به اين نكته توجه كنيد كه شما براي طرف مقابل خود تا چه حد ايده آل هستيد و چه ويژگي هايي داريد. هر ترازويي دو كفه دارد  و بايد توازن بين كفه هاي ترازو را رعايت كنيد.

معيار هاي اصلي انتخاب همسر

همان طور كه پيش تر گفتيم هركسي معيار هاي خاص خود را براي انتخاب همسر دارد، همسر مناسب براي هر كس معني خاصي دارد. اما معيار هاي اوليه اي وجود دارد كه به شما كمك مي كند تا بهترين انتخاب را داشته باشيد و تا حدودي خوشبختي و موفقيت زندگي آينده خود را تضمين كنيد. بعضي از اين معيارهاي اصلي و اوليه به شرح زيرند:

فاصله سني

اختلاف سني ۳ تا ۷ سال تفاوت نسبتاً مناسبي است، اگرچه اين فاصله حكم محض نيست. اگر همه معيار هاي ديگر مورد تاييد بود و تناسب داشت، هم سن بودن يا حتي يكي دوسال بزرگ تر بودن نمي‌تواند مشكل ايجاد كند. ولي در موارد همسن و بزرگتر بودن بايد احتياط بيشتري صورت گيرد.

وضعيت ظاهري

در گام اول، دختر و پسر بايد از نظر ظاهري هم ديگر را بپسندند. وضعيت چهره و ويژگي هاي ظاهري طرف مقابل بايد مورد تاييد شما قرار گيرد. زيرا شما قرار است با همچين فردي براي مدت طولاني زندگي كنيد و اگر ظاهر او پسند شما نباشد در آينده به مشكل خواهيد خورد.

اخلاق

ويژگي هاي اخلاقي از مهم ترين معيار ها براي انتخاب همسر مناسب است. فرد مقابل شما بايد داراي اخلاق نيكو و ويژگي هايي مانند صداقت (از مهم ترين معيارها)، لجباز نبودن، پرخاشگر نبودن، خوش رويي، وفاداري، ادب، سخاوت و ... باشد.

تناسب عقايدي

فردي كه با او قصد ازدواج داريد، بايد از لحاظ اعتقادي و مذهبي در تناسب باشيد و يا بتوانيد به عقايد يكديگر احترام بگذاريد. پذيرش عقايد فرد مقابل بسيار حائز اهميت است تا بتوانيد بدون مشكلي، استقلال خود را حفظ كنيد.

تناسب فرهنگي و اجتماعي

توجه به جايگاه اجتماعي و فرهنگي طرف مقابل، يك ويژگي بسيار مهم براي داشتن يك ازدواج موفق است. تفاوت بيش از اندازه بين طبقات اجتماعي خانواده ها منجر به بروز مشكل زيادي مي شود. از طرف ديگر فرهنگ به صورت تعيين بايدها و نبايدهايي در رفتار ما نقش بسيار زيادي دارد و تفاوت فرهنگي موجب بروز شكاف هاي عظيمي در رابطه دو فرد مي شود.

تناسب تحصيلي

اگر چه تحصيلات و مدرك تحصيلي، تعيين كننده صرف شخصيت افراد نيست، ولي بايد پذيرفت افراد تحصيل كرده از لحاظ تفكر و منش كمي متفاوت از سايرين هستند. تناسب تحصيلي مي تواند تاثير مهمي در زندگي مشترك بگذارد. بهترين حالت از ديدگاه روانشناسان، بالاتر بودن تحصيلات آقا از خانم و يا برابر بودن سطح تحصيلات است.

تناسب اقتصادي

پول و وضعيت مالي افراد در ازدواج بسيار مهم است و بسياري از افراد در آرزوي ازدواج با پول دارترين افراد هستند. اما اختلاف زياد در سطح اقتصادي مي تواند بسيار مشكل آفرين باشد و حتي در نهايت منجر به ايجاد حس حقارت در فرد با وضعيت اقتصادي پايين تر شود. بهتر است شرايط اقتصادي هر دو طرف در حد نزديك به هم باشد.

سلامت جسماني

گروهي از مشكلات جسماني و بيماري ها بسيار ساده و پيش پا افتاده هستند. اما در مقابل بعضي از امراض و مشكلات بر زندگي تاثير مي گذارند. قبل از ازدواج بايد از ميزان سلامتي طرف مقابل خود اطمينان حاصل كنيد. اگر او داراي مشكل جسماني خاصي هست، در مورد آن بيماري و مشكلاتي كه ايجاد مي كنيد، تحقيق كنيد تا با آگاهي كامل دست به انتخاب بزنيد.

سلامت رواني

سلامت روان مسئله بسيار مهمي است كه با تحقيق از اطرافيان و مراجعه به مشاوره پيش از ازدواج قابل شناسايي است. سلامت روان از جمله پارامترهايي است كه شناسايي آن توسط خود شما بسيار دشوار خواهد بود. شايد با گذر زمان و بودن در موقعيت هاي مختلف به برخي از مشكلات رواني طرف مقابلتان پي ببريد. اما ممكن است تا رسيدن به چنين شناختي زمان طولاني سپري شده و يا حتي ازدواج كرده باشيد. روانشناسان باليني با دانشي خود به شما براي داشتن يك انتخاب درست كمك خواهند كرد.

مشابه بودن روحيات و خلقيات

افراد داراي خلق و خو و روحيات متفاوت اند. گروهي درون گرا و گروهي ديگر برون گرا هستند. بهتر است همسر آينده تان از نظر خلق و خو و روحيات مشابه شما باشد. براي اين كه متوجه شويد تا چه قدر روحيات شما با يكديگر سازگاري دارد، پرسيدن علايق و سرگرمي ها و مشاهده ويژگي رفتاري (مانند شوخ بودن و معاشرتي بودن) مي تواند به شما كمك كند. البته مراجعه به روانشناس و انجام تست هاي شخصيت نيز بسيار كمك كننده است.

سخن پاياني

معيار هاي اصلي ذكر شده، نكاتي براي راهنمايي و آگاهي شما هستند و گاهي در شرايط خاص مي توان ازاين معيار ها نيز چشم پوشي كرد. مسئله اي كه مهم است انتخاب آگاهانه و عقلاني شما و به دور از احساس است. امروزه ازدواج ها از حالت سنتي به شكل مدرن سوق پيدا كرده اند. عشق و علاقه پيش از ازدواج براي جوانان بيشتر از پيش اهميت يافته است. اما زماني كه انتخاب شما تنها بر اساس احساسات باشد، در طولاني مدت متوجه مي شويد ازدواج تان آن طور كه انتظارش را داشتيد مناسب نبوده است.

آشنايي و دوستي هاي قبل از ازدواج به شناخت طرفين از يكديگر كمك مي كند. اما موانعي مثل نرسيدن به بلوغ عاطفي، عدم خودشناسي، عدم آگاهي از خواسته ها و نيازهاي خود، باعث مي شود افراد حتي در صورت داشتن صداقت به شناخت درستي نرسند. اما روانشناسان با پرداختن به جزئي ترين ابعاد شخصيتي به شما براي انتخاب همسر مناسبتان كمك مي كنند.

براي دريافت مشاوره در زمينه ازدواج و انتخاب همسر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  انتخاب همسر مناسب

ادامهـ مطلبـ
| ۲۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۷:۵۲:۳۵ | هنر زندگي
انتخاب همسر مناسب،

علل و درمان تيك عصبي كودكان

تيك عصبي كودكان مجموعه اي از انقباض هاي عضلاني غير ارادي ست كه به صورت رفتار يا توليد صدا به طور ناگهاني از كودك سر مي زند. معمولا استرس عامل اصلي بروز تيك است. بعد از چند بار تذكر دادن و صحبت كردن با كودكتان متوجه مي شويد كه علائم تيك دوباره تكرار مي شوند پس بيشتر مضطرب مي شويد و كودك نگراني تان را مي بيند و نسبت به اين موضوع حساس مي شود. واكنش شديد به علائم باعث تشديد تيك در كودك مي شود. اگر مي خواهيد تيك در كودكتان به يك عادت رفتاري تبديل نشود با ما همراه شويد تا علت تيك عصبي كودكان و راهكارهاي درمان را بررسي كنيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تيك عصبي كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

اختلال تيك عصبي در كودكان

تيك عصبي كودكان مانند اختلال تيك در بزرگسالان به صورت پرش ناگهاني يا انقباض غير ارادي عصبي است كه مي تواند به صورت طولاني مدت يا زودگذر در كلام و رفتار ظاهر شود. كودك معمولا از وجود تيك هاي خود آگاهي ندارد. به طور معمول اختلالات تيك در دوران كودكي يا نوجواني شروع مي شوند و به كودك كمك مي‌كند تا انرژي عصبي خود را آزاد كند. كودكان در سنين 12-7 سالگي بيش ترين ميزان تيك را نشان مي دهند. ميزان شيوع تيك در پسران بيشتر از دختران است. گاهي اين اختلال تا ميانسالي ادامه پيدا مي كند.

 

انواع تيك در كودكان

تيك صوتي:

كودكان داراي تيك صوتي رفتاري صدادار توليد مي كنند. تيك هاي صوتي ساده مانند سرفه كردن، صاف كردن گلو، غرغر كردن، بالا كشيدن بيني، فين كردن و تيك هاي صوتي پيچيده مانند تكرار كلمات يا عبارات، بددهني (استفاده از كلمات يا عبارات مستهجن)، مكرر گويي (تكرار واژه هاي خود)، پژواك كلام (تكرار واژه هاي اخر طرف مقابل) ديده مي شود.

تيك حركتي:

تيك حركتي رفتارهايي مانند شكلك در آوردن، تنگ كردن چشم ها، بالا انداختن شانه يا تكان دادن سر، باز و بسته كردن چشم، مكيدن لب، بال اپريدن ناگهاني شانه يا پا و پلك زدن در كودك را شامل مي شود.

تيك هاي حركتي پيچيده شايع عبارتند از؛ رفتارهاي نظافتي، بوييدن اشيا، جهش، رفتارهاي لمسي، پژواك كرداري (تقليد رفتار مشاهده شده)، حركات زشت و ناشايست (ادا و اطوار زننده).

شايع ترين تيك هاي حركتي چهره اي هستند با اين حال در بعضي از كودكان گردن و اندام ها را درگير مي كند. تيك هاي متعدد حركتي به همراه يك يا چند تيك صوتي اختلال توره ناميده مي شود.

 

تيك هاي گذرا و مزمن عصبي كودكان

تيك ها بر اساس ماندگاري به دو دسته گذرا و مزمن تقسيم مي شوند. تيك هاي گذرا حداقل به مدت 4 هفته و حداكثر 12 ماه طول مي كشند، اگر كودكتان رفتارهاي تكراري را در مدتي كمتر از اين زمان انجام دهد، دچار اختلال تيك نيست.

در صورتي كه رفتارهاي تكراري پايدار شده و بيشتر از يك سال در كودك مشاهده شوند تيك مزمن تشخيص داده مي شود. اين تيك ها پايدارتر و انقباض هاي عضلاني معمولا شديدتر است. تيك هاي مزمن بيشتر بين سنين 6 تا 12 سالگي ديده مي شود. ممكن است متوجه شده باشيد كه علايم كودك به طور متناوب كم و زياد مي شود يا براي مدتي محو مي شوند و دوباره پديدار مي شوند.

 

علائم رفتاري مقدماتي تيك

معمولا علائم رفتاري مقدماتي مانند تحريك پذيري، مشكلات توجه، تحمل كم در برابر محروميت پيش از شروع تيك ها يا همزمان با آن در كودك بروز پيدا مي كند همچنين تجربه هاي حسي مانند احساس تنش، فشار يا خارش قبل از تيك رخ مي دهد شايع ترين تيك اوليه چشمك زدن است كه متعاقب با آن تيك سر يا شكلك در آوردن بروز پيدا مي كند. اكثر علائم صوتي و حركتي پيچيده، سال ها پس از علائم اوليه ظاهر مي شود. توجه شما به اين نشانه ها مي تواند از پيشروي تيك ها جلوگيري كند. براي اين منظور بهتر است علت تيك فرزندتان را شناسايي كرده و در جهت رفع آن ها اقدام كنيد.

 

علت تيك عصبي كودكان

تركيبي از عوامل محيطي و زيستي در ايجاد تيك هاي عصبي كودكان دخالت دارند. عوامل ژنتيكي، وسواس، افسردگي، بيش فعالي، محيط پر تنش، استرس هاي مزمن و طولاني مدت مي تواند در بروز تيك موثر باشد، حتي ممكن است كودك به خاطر تقليد اين عادت رفتاري را پيدا كند.

تيك عصبي كودكان بيشتر در زمان هايي كه تحت فشار عصبي هستند ظاهر مي شود. شايد متوجه شده باشيد كه تيك‌هاي كودك شما بيشتر در هنگام شروع مدرسه و در فصل امتحانات بيشتر مي شود. همچنين زماني كه شما از كودك كاري بيشتر از توانايي‌اش انتظار داشته باشيد مثل نمرات عالي يا موفقيت در يك‌رشته ورزشي خاص و ... اين مسئله فشار زيادي به كودك وارد مي‌كند و او دچار استرس مي‌شود. وقتي كودكتان آرامش دارد يا مشغول به كاري است مثلا در حين بازي يا هنگام خواب تيك ها كاهش مي يابد يا به طور موقت از بين مي روند.پ

 

سير بيماري و پيامدهاي آن

در دوران كودكي علائم تيك ممكن است كاهش يا افزايش پيدا كند يا علائم تازه جانشين علائم قديمي شود. در اكثر موارد تيك تا نوجواني به طور كامل برطرف مي شود. اما كودكي كه به نوع شديد بيماري مبتلاست ممكن است دچار مشكلات هيجاني مانند افسردگي و كاهش اعتماد به نفس شود؛ به دنبال آن شاهد تخريب عملكرد كودك خود باشيد. اين تخريب زماني بيشتر مي شود كه كودك همزمان به بيش فعالي يا اختلال وسواسي – عملي نيز مبتلا باشد.

 

چطور با تيك‌هاي عصبي كودكم برخورد كنم؟

عواملي كه باعث ايجاد فشار روحي در كودك مي شود را شناسايي كنيد چون تيك ها معمولا به صورت موقت ايجاد مي شوند آن هم در شرايطي كه كودكتان تحت فشار رواني باشد. زماني كه شرايط به حالت عادي برگردد معمولا تيك ها ناپديد مي شوند. واكنش شديد به تيك هاي كودك منجر به اضطراب او مي شود حتي ممكن است شدت تيك ها افزايش پيدا كند حتي زماني كه كودكتان خسته است تيك هايش بيشتر مي شود پس استراحت كافي به او بدهيد. آرامش و خونسردي خودتان را حفظ كنيد تا فشار رواني كودك بيشتر نشود. عوامل بروز استرس كودك تان را شناسايي كنيد. 

 

براي كاهش تيك كودكم چه كارهايي نبايد بكنم؟

زماني كه كودك حالت هاي تيك را نشان مي دهد بي اعتنايي كنيد. نبايد روي حركات بچه متمركز شويد و مدام به او گوشزد كنيد كه چرا اين حركات را تكرار مي كند؛ هر چه كودك بيشتر روي رفتارش حساس شود، تيك افزايش پيدا مي كند. در مواقعي كه كودك تيك ندارد، بايد بيشتر به او توجه يا او را نوازش كرد. 

كودك را نترسانيد. براي مثال نگوييد كه "اگر اين كار را ادامه دهي كسي با تو دوست نمي‌شود يا همه تو را مسخره مي كنند"، اين نوع برخورد علاوه بر افزايش تيك عصبي، عزت‌نفس كودك را بشدت پايين مي‌آورد.  تحقير، سرزنش و مقايسه شرايط را بدتر مي كند. تجربه نشان داده كه تذكر مستقيم يا تنبيه كودك براي ترك رفتار عادتي به هيچ وجه مؤثر نيست و بايد از شيوه تربيتي مبتني بر تشويق استفاده كرد. بخاطر تيك ها،كودكتان را از مهماني يا ساير جمع هاي اجتماعي محروم نكنيد، چون اثر منفي بر مهارت هاي اجتماعي اش دارد.

 

امنيت محيط تيك هاي عصبي را كاهش مي دهد.

سعي كنيد تنش هاي احتمالي را كاهش دهيد و محيطي امن براي كودكتان فراهم كنيد. محيط خانواده در ايجاد و تشديد علائم تيك اهميت دارد. براي مثال حتي زماني كه شما با همسرتان قهر مي كنيد و به مدت طولاني با او حرف نمي زنيد احساس ناامني از را در او ايجاد كرده ايد. همچنين از كودك خود به عنوان خبر رسان بين خودتان استفاده نكنيد.

بهبود روابط زناشويي، مهارت حل مسئله، مديريت استرس و كنترل خشم براي فراهم كردن محيطي امن ضروري است. به كودكتان اطمينان دهيد كه در هر شرايطي دوستش داريد. اينكه او را به خاطر خودش دوست داريد نه به خاطر موفقيت هايش به او آرامش مي دهد. شرايط كودك را با معلم كودكتان در ميان بگذاريد و از او بخواهيد در اين زمينه با شما همكاري كند.

 

تخليه هيجاني راهي براي كاهش تيك عصبي كودك

سرگرمي هاي مورد علاقه كودك مثل نقاشي، موسيقي، بازي ها و ... مي تواند در بهبود تيك ها موثر باشد پس فعاليت هايي همچون بازي يا برنامه هاي شادي بخش را بيشتر كنيد تا تخليه هيجاني بيشتري را تجربه كند. درآغوش گرفتن و نوازش نيز ميزان اضطراب كودك را كم مي نمايد. ايجاد آرامش از طريق ورزش هاي تنفسي به مرور زمان نيز اين عارضه را كاهش مي دهد. پس تغيير شيوه زندگي كودك مي تواند اثر بخش باشد.

درمان تيك عصبي كودكان

اگر تيك ها بيشتر از ۶ ماه طول بكشد يا شدت شان به حدي باشد كه مانع از انجام كارهاي روزمره كودك شود يا كودك را ناراحت كند، درمان ضرورت دارد. درمان اختلال تيك بستگي به شدت تيك ها، ناراحتي ذهني كودك، اختلالات همزمان و تاثير تيك ها بر عملكرد تحصيلي و اجتماعي كودك دارد. درمان بايد با آموزش خانواده شروع شود.

براي تيك هاي مزمن يا تيك گذراي شديد، ابتدا بايد بررسي پزشكي صورت بگيرد سپس بعد از رد علل جسماني، درمان روانشناختي آغاز مي شود. درمان تيك عصبي كودكان به دو صورت دارويي و روانشناختي انجام مي شود. اما دارو تنها تا حدي مي تواند نشانه ها را كاهش دهد و براي درمان موثر مشاوره روانشناسي ضروري است. تمرين متمركز، خود بازبيني، حذف تقويت مثبت، آرام سازي در كاهش استرس ها تاثير دارد. 

 

سخن آخر

در نهايت شما به عنوان مراقبان اصلي در كاهش مشكل كودكتان بيشتري سهم را داريد. با فراهم كردن بستري مناسب براي پرورش كودكتان در محيطي امن مي توانيد سلامت او را تضمين كنيد. اما همانطور كه در عمل مي بينيد هميشه نمي توان كمال مطلوب را فراهم كرد؛ پس چه بهتر كه در هنگام مواجهه با مشكلات از مهارت هايتان براي كاهش آسيب به خود و اطرافيانتان استفاده كنيد. نگاه مجدد و مرور مسائل به شما كمك مي كند راه حل هاي كه از چشمتان دور مانده بودند را بيابيد. در طي مشاوره كودك با كمك يك متخصص شما مي توانيد به سلامت خود و فرزندتان كمك نماييد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تيك عصبي كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  علل و درمان تيك عصبي كودكان

ادامهـ مطلبـ
| ۲۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۷:۱۵:۴۹ | هنر زندگي
تيك عصبي كودكان،

نشخوار ذهني | راه هاي درمان نشخوار ذهني چيست؟

براي آنكه مفهوم نشخوار ذهني را بهتر درك كنيد، اتفاقي كه در يك روز معمولي براي يك خانم رخ داده است را از زبان خود او برايتان شرح مي دهيم. " يك هفته پيش اومدم سوار تاكسي بشم كه يه آقايي گفت خانم نوبت منه كلي اينجا منتظر بودما. من براي اين رفتم جلو بنشينم كه همراه اون آقا دو آقاي ديگه هم بودن و به نظرم اين خيلي طبيعي بود كه من بايد جلو مي نشستم. چيزي بهش نگفتم و رفتم عقب نشستم. از اون روز مرتب دارم با خودم فكر ميكنم چرا بهش چيزي نگفتم، چرا اينقدر راحت گذشتم، اصلا چيزي كه من راجع به برحق بودنم فكر ميكنم درسته؟ چرا اينقدر آدم پررويي بود؟ چرا ساكت نشستم؟ الان يك هفته گذشته ولي اين چرايي ها از مغزم بيرون نمي ره".


براي دريافت مشاوره در زمينه درمان نشخوار ذهني مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

افكار مخرب يا نشخوار ذهني چيست؟

به توجه افراطي ذهن به يك رويداد و تمركز بيش از حد بر چرايي ها و نكات منفي علت آن اتفاق نشخوار ذهني گفته مي شود. نشخوار ذهني نوعي گفتگوي دروني است. شكل ابتدايي گفتگوهاي دروني براي يادگيري زبان و تقويت قدرت فكر كردن در كودكي صورت مي گرفته است. با رشد فرد و ارتقا سيستم عصبي و مدارهاي مرتبط به تفكر گفتگوهاي دروني بر اساس سبك هاي تربيتي و نوع تجربياتي كه پشت سر مي گذاريد، رشد پيدا مي كنند.

گفتگوهاي دروني گرچه همان فكرهاي دروني شما هستند اما هميشه اين فكرها مفيد و موثر واقع نمي شوند. اگر تمركز ذهن بيشتر بر جنبه هاي منفي اتفاقات باشد و يا شامل يادآوري مكرر خاطرات منفي شود تبديل به نشخوارهاي ذهني مي شود. نشخوارهاي ذهني نوعي توجه بيش از اندازه نسبت به رويدادهاي گذشته است. فرق نشخوار ذهني با نگراني در اين است كه نگراني ها يا همان استرس ها و اضطراب ها معطوف به رويدادهاي آينده اند. كسي كه نشخوار ذهني دارد فقط به جنبه هاي انتزاعي يا فلسفي اتفاقات گذشته فكر مي كند يعني به چون و چرايي ها، فارغ از اينكه به بررسي راهكارهاي حل آن در زمان حال بپردازد.

آيا نشخوارهاي ذهني مي توانند آسيب زا باشند؟

تمامي فعاليت ها و رفتارهاي ما تحت تاثير افكار و احساسات ما شكل مي گيرد. چنانچه ذهن از فكر و حس منفي تغذيه كند؛ آيا مي تواند به رفتار سازگارانه و مناسبي هم منجر شود؟ ذهني كه در تاريكي ها رفت و آمد مي كند نمي تواند جز تاريكي چيزي ببيند. افكار منفي بدون آنكه ثمري داشته باشد ذهن را بيمار مي كند. اين گفتگوهاي دروني مي تواند سطح اضطراب و استرس را بالا ببرد و به مرور زمان زمينه هاي بروز افسردگي را فراهم كند. خيلي از نشانه هاي بيماري هاي روان تني مثل سردردها، ناراحتي هاي معده و روده يا مشكلات گوارشي تحت تاثير همين نشخوارهاي ذهن است.

آيا نشخوار ذهني درماني هم دارد؟

همان طور كه ذهن با روش هاي غلط، عادات منفي پيدا كرده؛ اين عادات قابل تغيير و بهبودي نيز هست. در اينجا چند روش براي ترميم و بهبود سطح كيفي ذهن و درمان نشخوارهاي ذهني ذكر مي شود:

روش ذهن آگاهي:

معمولا افراد از افكار در حال گذار از ذهن، آگاه نيستند. خيلي مهم است كه ببينيد چه نوع فكري با چه محتوايي در حال عبور است. با اين روش برچسب خوب يا بد زدن به افكار دردي دوا نمي كند. شما فقط ببيننده يا مشاهده كننده بي قضاوت افكاريد. افكار را مانند ابرهايي ببينيد كه ازآسمان ذهن شما مي گذرند. مشاهده صرف افكار كه به آگاهي از آن ها منجر مي شود يكي از بهترين روش ها براي كاهش نشخوارهاي ذهني است.

روش به تاخير اندازي:

هر گاه در طي روز متوجه حضور نشخوارهاي ذهني شديد كمي درنگ كنيد و به افكارتان بگوييد كه الان وقت نداريد؛ مثلا راس ساعت 10 شب به آن ها توجه خواهيد كرد. اين روش باعث مي شود به جاي اين كه ذهن كنترل افكار و رفتار شما را به دست بگيريد تحت اختيار و تربيت شما قرار گيرد.

روش انحراف فكر:

اين روشي است كه شما هر گاه در جريان منفي افكار قرار مي گيريد آن را متمايل به جاده روشن بيني يا مثبت انديشي مي كنيد. يعني اگر ذهن شروع به ارزيابي هاي منفي در مورد يك رويداد كرد جهت آن را به سوي دست آوردهاي مثبتي كه مي تواند داشته باشد برگردانيد. جايگزين كردن نقاط روشن به جاي نقاط تيره يكي از روش هاي شناختي است كه در زمينه بهبود نشخوار ذهني به كار برده مي شود.

روش فاجعه انگاري:

در اين روش به بدترين رويدادي كه مي توانست اتفاق بيوفتد فكر كنيد. اين تكنيك در مورد نشخوارهاي ذهني معطوف به آينده، بسيار موثر است. وقتي به بدترين نتيجه فكر كنيد كمتر ذهن از آنچه به وقوع خواهد پيوست نگران خواهد بود. اين روشي پيشگيرانه نيز محسوب مي شود كه ذهن را براي رويارويي آماده مي كند .

روش نوشتن افكار:

وقتي افكار را مي نويسيد يك امر ذهني را به عيني تبديل مي كنيد. اين فرايند امكان كنترل بيشتر افكار را فراهم مي كند. وقتي مي نويسيد اولين اتفاقي كه مي افتد اين است كه تعداد افكاري كه ذهنتان را مشغول كرده كمتر از چيزي است كه تصور مي كرديد و در مرحله بعد عيني شدن آن ها باعث مي شود آن ها را به بزرگي كه قلمداد مي كرديد نبينيد و اغلب اين تبديل ذهن را خود به خود به دنبال راه حل گشتن وا مي دارد.

روش كاريكاتور:

افكاري منفي ذهنتان را كه حول يك اتفاق منفي است تبديل به يك صحنه كاريكاتوري كنيد شخصيت ها و رابطه ها و رويدادها را در قالبي طنز آميز در ذهنتان يا به صورت نقاشي در يك دفتر به تصوير بكشيد. نگاه طنازانه به رويدادها يك راهكار خلاقانه براي خاموش كردن نشخوارهاي ذهني است.

روش ماموريت جديد:

خيلي مواقع نشخوارهاي ذهني در اوقاتي كه كار مشخصي نداريم ايجاد مي شوند. هرگاه واگويه هاي منفي را احساس كرديد براي خود يك ماموريت جديد ايجاد كنيد مثلا يك كلاس جدي ثبت نام كنيد يا با يك دوست برنامه ديدار هماهنگ كنيد يا حتي يك فيلم خوب ببينيد.

 

نشخوارهاي ذهني آزار دهنده تر شده اند!

استفاده از روش هاي ذكر شده نياز به مهارت دارند. شما به تنهايي ممكن است تا حدودي و براي مدت كوتاهي بر نشخوارهاي ذهني خود غلبه كنيد، اما بعد از مدتي ديگر روش هاي به كار برده شده اثر خود را از دست داده و افكار آزار دهنده با شدت بيشتري به شما هجوم مي آورند. علت اين امر نامناسب بودن روش ها نيست، چرا كه بسياري از متخصصان از همين تكنيك ها در درمان هايشان استفاده مي كنند. استفاده از اين تكنيك ها در كنار مشاوره روانشناسي به شما كمك مي كند تا بتوانيد به طور موثر از روش هاي علمي براي رسيدن به آرامش ذهني استفاده كنيد. مشاوران ما در مركز هنر زندگي با آگاهي از جديدترين روش هاي درماني مي توانند شما را در اين مسير راهنمايي نماينند.

براي دريافت مشاوره در زمينه درمان نشخوار ذهني مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  نشخوار ذهني | راه هاي درمان نشخوار ذهني چيست؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۶:۵۹:۵۷ | هنر زندگي
نشخوار ذهني،

عقده فرشته_فاحشه (مدونا)

شايد شما هم تجربه آشنايي با مرداني را كه در رابطه با همسرانشان بسيار مبادي آداب و شايسته به نظر مي آيند اما همزمان وارد روابط فرازناشويي هم شده اند، داشته باشيد. فكر مي كنيد اين تعارض از كجا ناشي مي شود؟ اولين بار فرويد در سال 1925 از يك وضعيت رواني به نام عقده "فرشته- فاحشه" يا "مدونا" صحبت كرد كه در آن مردان، زنان را در دو قاب خوب يا بد مي بينند. ذهن آن ها زنان را يا سياه يا سفيد مي داند و  اين دوپارگي و انشقاق ذهني هيچ گاه نمي تواند مرزهاي به هم نزديكي پيدا كنند. اين مردان در عمق روان خود عشق را با يكي و لذت را با ديگري تجربه مي كنند. در اين مطلب ما به بررسي عقده فرشته- فاحشه مي پردازيم.


براي دريافت مشاوره در زمينه عقده مدونا يا عقده مادر – فاحشه مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

عقده فرشته – فاحشه به چه معناست؟

عقده فرشته – فاحشه يا عقده مدونا يكي از اختلالات رواني و پنهاني است كه غالبا در مردان شكل مي گيرد و مي تواند زمينه ساز پيچيدگي و مشكلات جدي در روابط شود. اين مردان، زنان را به دو دسته تقسيم مي كنند، زنان را به مانند مادر پاكدامن و خالي از خطا يا يك روسپي مي بينند. به همين لحاظ عشق را با باكرگي، لذت و همخوابگي را با فاحشگي تداعي مي كنند.

كسي كه عقده فرشته- فاحشه (مدونا) دارد چگونه است؟

افراد داراي عقده مدونا رفتارهايي دارند كه به عنوان غيرتي بودن آن ها را توجيه مي كنند. براي اين افراد خواهر يا محارم نزديك نبايد ميل يا جاذبه هاي زنانه خود را نشان دهند و هر گونه ابراز زنانگي براي آن ها مصادف با فاحشگي است. از سوي ديگر ميل جنسي خود را منوط به زنان روسپي مي كنند و مهرورزي و ازدواج را با زنان باكره شرط مي دانند.

آن ها هيچ گونه اعتباري براي ميل جنسي زنان قائل نيستند. مي توانند به كسي عشق بورزند اما بحث شراكت جنسي با او برايشان دشوار است. ممكن است روابط جنسي متعددي را تجربه كنند اما در نهايت زنان پرهيزگارتر را مدنظر خود قرار مي دهند. براي او فرشته يا مادر در يك قاب و فانتزي هاي جنسي با روسپي گري در يك قاب ديگر جاي دارند. اين زمينه ها مي تواند باعث پرهيز او از ازدواج هم بشود. اين مردان در مقابل همسرانشان عنين و در مقابل فاحشه ها اشتهاناپذيرند.

ريشه هاي عقده فرشته- فاحشه (مدونا)

اين اختلال از دسته اختلالاتي است كه بسيار زياد تحت تاثير فرهنگ و باورها قرار دارد. اغلب در جوامعي كه دختران بايد تا زمان ازدواج بكارت خود را حفظ كنند و بعد از ازدواج جز نقش مادرانگي يا پخت و پز و شستشو وظيفه ديگري ندارند شيوع اين اختلال بسيار ديده مي شود.

عقده مدونا در افرادي كه عقده اديپ دارند نيز ديده مي شود. در عقده فرشته – فاحشه پسري كه در مرحله اديپال تثبيت شده براي رهايي از تعارضات اوليه مادر يا فرشته را در جايگاه تقدس و هر گونه بروزهاي زنانگي در زنان را با تعريف فاحشگي در يك رتبه قرار مي دهد.

تاثير عقده مادر- فاحشه بر زنان و مردان

مهم ترين تاثير اين اختلال بر عملكرد ارتباطي زوجين است. در حقيقت حيطه زندگي عاطفي و جنسي براي آن ها كاملا از هم تفكيك مي شود. همسران اين افراد ممكن است از وجود رابطه سرد بين خودشان رنج ببرند و از سوي ديگر امكان پيش آمدن خيانت براي طرفين بسيار بالا مي رود. اين روابط سرد مي تواند سوق دهنده زنان به سوي افسردگي، اضطراب، كمبود اعتماد به نفس و .. هم بشود. سركوب ميل جنسي در ارتباط با همسر كه براي اين مردان در جايگاه فرشته يا مادر هستند مي تواند منجر به رفتارهايي چون خود ارضايي يا ****وگرافي هم بشود.

آيا زنان هم اين عقده را دارند؟

همان طور كه براي مردان، گروهي از زنان در جايگاه فرشته قرار مي گيرند براي زناني كه دچار اين دوپارگي ذهني هستند مردان مي توانند به دو دسته تقسيم شوند. آن ها يك "ابر مرد" يا مرد مقدس در ذهنشان مي سازند و تمايل به ازدواج با اين مردان دارند. همسران اين زنان برايشان بسيار قابل احترام و والا هستند و نمي توانند تمام فانتزي هاي جنسي خود را با همسر در ميان بگذارند به همين دليل مي تواند جذب رابطه با مرداني جوان تر از خود شوند تا خود را در جايگاه قدرت قرار دهند. اين عقده را برخي تحت عنوان "عقده زليخا" يا "عقده سودابه" هم نامگذاري كرده اند.

درمان عقده فرشته- فاحشه (مدونا)

قاعدتا اين اختلال از دسته مسائلي است كه بايد حتما زير نظر درمانگر متخصص درمان شود. رويكردهاي روانكاوي و روان پويشي در اين اختلال بسيار تاثيرگذارند. اين افراد بعد از به دست آوردن بينش نسبت به مساله خود ياد مي گيرند كه بدون ترس از قضاوت درخواست هاي جنسي خود را به همسرانشان اعلام كنند و بستري مي سازند تا مراجع ياد بگيرد بدون خجالت، كشش جنسي خود را با همسرش ارضا كند. ناگفته نماند كه اين فرايند نيازمند داشتن صبر و دادن زماني براي تغيير است.

  

براي دريافت مشاوره در زمينه عقده مدونا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  عقده فرشته_فاحشه (مدونا)

ادامهـ مطلبـ
| ۲۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۶:۳۶:۳۸ | هنر زندگي
فرشته، فاحشه،

راه هاي شناخت و غلبه بر كمال گرايي چيست؟

افراد داراي ويژگي كمالگرايي براي خود اهدافي تعيين مي كنند، سپس طوري رفتار مي كنند كه گويي رسيدن به اين اهداف تمام دنياي آن هاست. چنانچه به هدف خود نرسند، برايشان نپذيرفتي و غير قابل بخشش مي شود. استبداد بايدهايي كه به زندگي خود اعمال مي كنند زمينه ساز تبديل كمال گرايي بهنجار به كمال گرايي نابهنجار مي شود. تشديد ويژگي هاي كمال گرايي براي آن ها در زندگي مشكلاتي در روابط ميان فردي، شغل، تحصيل، ازدواج و... به وجود مي آورد. اگر احساس مي كنيد فردي كمال گرا هستيد، بهتر است بدانيد مي توانيد از اين ويژگي خود به طور مطلوب نيز استفاده كنيد. اما نبايد اجازه دهيد تا بر شما غلبه كنند. در اين مطلب درباره راه هاي شناسايي و غلبه بر كمالگرايي صحبت خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كمال گرايي و شخصيت كمال گرا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

معناي كمال گرايي و برتري جويي

تلاش براي برتري, انگيزه اصلي انسان در جهت رشد و حركت است. برتر بودن يعني فراتر رفتن از آنچه اكنون هستيد. برتري طلبي لزوماً به معني كسب افتخار اجتماعي، تسلط يا رهبري در جامعه نيست. كمال گرايي آرماني است كه در ذهن انسانها ايجاد مي شود و آنها در صورتي مي توانند زندگي كنند كه به آرمان هايشان تحقق بخشند. اما هميشه اين برتري طلبي از شيوه كارآمد خود تحقق نمي يابد.

 

كمال گرايان به چه صورت مشخص مي شوند؟

نگاه كمال گرايانه افراد پيامدهايي را در ابعاد مختلف زندگي آن ها در پي دارد. برخي ويژگي هايي كه در اغلب كمال گرايان مشخص هستند عبارتند از:

 • اضطراب و افسردگي
 • انزواي اجتماعي و علايق محدود
 • بي خوابي، خستگي، گرفتگي عضلات
 • تمركز پايين، خود سرزنشگري و عزت نفس پايين
 • چك كردن مكرر و تكرار يك تكليف

 

منظور از كمال گرايي نابهنجار چيست؟

در حقيقت كمال گرايان نابهنجار افرادي با عقايد محكم و ثابت هستند كه انعطاف ناپذيري ويژگي بارز آنهاست. تلاش برايكمال گرايي جنبه ذاتي انسان محسوب مي شود، اما هنگامي كه مرزها شكسته مي شوند مفهوم كمال گرايي به افكار و رفتارهاي خود تخريب گرايانه اي اشاره دارد كه هدف آنها رسيدن به اهداف به شدت افراطي و غير واقع گرايانه باشد.

كمال گرايان نابهنجار بايد در هركاري به حد كامل برسند و به بهترين گونه آن را انجام دهند وگرنه خشنود نخواهند شد. شخصيت كمال گرا بايد به هيچ وجه در داوري اشتباه نكند يا اينكه شوهر يا زن ايده آل باشد و ديگران او را آدم بي عيب و نقص بپندارند. اين گونه افراد تصادف و اتفاقاتي كه آنها را به هيچ روي نمي توانند كنترل كنند باور ندارند. كمال گرايان اگر نتوانند به آرمان هاي خود ساخته و بسيار دشوار اخلاقي خود برسند، احساس تقصير و اضطراب به آنها دست خواهد داد. بسياري از ويژگي هاي آن ها مشابه با اختلال شخصيت وسواسي اجباري است.

 

تفاوت كمال گرايي هنجار با نابهنجار

كمال گرايان سالم يا بهنجار رضايت زيادي از تلاش هاي شديد خود كسب مي كنند، در عين حال به خودشان اجازه مي دهند براي ناكامل بودن در برخي مواقع انعطاف پذير باشند. در مقابل كمال گرايان نابهنجار نگراني زياد درباره ارتكاب اشتباهات و ترس از داوري ها منفي ديگران دارند. اين افراد به هيچ عنوان شكست يا ضعف در امور را نمي پذيرند و همواره انرژي زيادي صرف انجام تمام يك كار مي كنند. نگاه آنان نگاهي غير واقع بينانه به امور است و به هيچ وجه انعطاف پذيري ندارند.

ريشه هاي كمال گرايي نابهنجار

يكي از ريشه هاي بارز كمال گرايي دوران كودكي است. اين كودكان اغلب داراي والدين غير تاييدگر هستند كه علاقه شان به كودك بستگي به عملكرد كودك دارد. والدين كمال گرا بيش از اندازه انتقاد مي كنند، سخت گير هستند و معموماً كمتر از فرزندانشان پشتيباني مي كنند. عدم تاييد و يا تاييد مشروط والدين عامل بروز كمال گرايي در كودكان است. فرد كمال گرا به تلاش خود ادامه مي دهد تا اينكه تاييد والدين را بدست آورد تفكر او اين است كه: "اگر من بيشتر تلاش كنم، اگر كمي بهتر انجام وظيفه نمايم و اگر كامل تر باشم والدينم مرا دوست خواهند داشت".

انواع كمال گرايي نابهنجار

كمال گرايي خودمدار: اين افراد افراطي موشكاف و انتقادگر هستند به گونه اي كه نمي‌توانند اشتباهات يا شكست هاي خود را در جنبه هاي مختلف زندگي بپذيرند آن ها با داشتن معيارهاي بالاي غيرواقعي، كوشش هاي اجباري و تفكر همه يا هيچ وضعيت بسيار دشواري را به خود تحميل مي كنند و اغلب روي اشتباهات گذشته تمركز دارند.

كمالگرايي ديگرمدار: اين بعد از كمالگرايي در برگيرنده انتظارات بالا براي عملكرد ديگران مي باشد. مانند گرايشهاي كمالگرايانۀ والدين براي فرزندان كه گاها  با خشونت و سرزنش همراه است بيانگر همين نوع تمايل به داشتن انتظارات افراطي و ارزشيابي انتقادي از ديگران است.

كمالگرايي جامعه مدار: در اين نوع كمالگرايي شخص به خود تحميل مي كند كه بايد توقعات و انتظاراتي را برآورده سازد تا مورد تأييد و پذيرش ديگران قرار گيرد.

باورهاي غير منطقي كمال گرايان نابهنجار

 • نياز به تاييد: "همه افراد مهم در زندگي من، بايد مرا تاييد كنند و دوستم بدارند".
 • انتظارات بيش از اندازه از خود: "من بايد در تمام زمينه ها كاملاً با كفايت و شايسته باشم در غير اينصورت فرد بي ارزشي هستم".
 • مستعد سرزنش: "اگر من يا ديگران بد و شرور هستيم بايد تنبيه شويم".
 • درماندگي عاطفي: "علت تمام ناخوشي ها و بدبختي هاي من و يا ديگران تابع شرايطي است كه من كنترلي بر آنها ندارم".
 • نگراني بيش از اندازه: "حتي اگر رخدادس چندان تهديد كننده يا خطرناك نباشد، من بايد
 • نگران شوم".
 • پرهيز از مشكلات: "فرار از مشكلات برايم آسانتر از درگير شدن با آنها است".
 • وابستگي: "من به شخصي قوي تر از خودم نياز دارم تا بر او تكيه كنم".
 • درماندگي: "تنها گذشته من است كه تعيين كننده رفتارهاي فعلي ام است و اگر چيزي در گذشته من تاثير گذاشته، اثرش هميشه باقي خواهد بود".

 

چطور بر كمال گرايي غلبه كنيم؟

همانطور كه ذكر شد كمال گرايي هميشه نابهنجار و معيوب كننده نيست. اگر بر آن غلبه كنيد مي توانيد از آن به عنوان يك ويژگي موثر در رسيدن به اهداف خود استفاده كنيد. با خودشناسي و اطلاع از ويژگي هاي كمال گرايي، موقعيت هايي كه باعث آسيب شما مي شوند را بشناسيد. سپس اهدافتان را مطابق با ويژگي هاي كمال گرايانه خود تطبيق دهيد. براي مثال شخصيت كمالگرا احتمالا در يك كارخانه توليدي در بخش كنترل كيفيت مي تواند به شكل موثري فعاليت كند. 

شما مي توانيد با استفاده از تست هاي شخصيت شناسي و قرار گرفتن در فرايند مشاوره بر ويژگي هاي منفي كمالگرايي چيره شويد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كمال گرايي و شخصيت كمال گرا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  راه هاي شناخت و غلبه بر كمال گرايي چيست؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۳:۲۳:۱۳ | هنر زندگي
كمال گرايي،

كمرويي كودكان | نشانه ها، علل و كاهش خجالت در كودكان

خجالتي بودن يا كمرويي كودكان يك ويژگي شخصيتي است اما يك عيب يا نقص نيست و نياز به شرمندگي شما ندارد. اما توجه كنيد اگر كمرويي كودك شما شدت زيادي پيدا كند به طوري كه عملكردش را در بازي‌ها، ارتباط اجتماعي و مدرسه‌اش تهديد كند مي‌تواند به عنوان يك اختلال رواني هم شناخته شود. در مقابل كمرويي كودك در سطوح پايين ممكن است در بعضي فرهنگ‌ها ارزشمند باشد يا حتي منجر به بروز استعدادهاي ديگر فرزند شما شود. پس آرامش خود را حفظ كنيد و سعي كنيد تا با افزايش اطلاعات خود و يادگيري رفتار درست و حمايت از كودكتان او را براي اجتماعي بودن تشويق كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه درمان كمرويي كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آيا كمرويي كودكان مي‌تواند طبيعي باشد؟

احساس خجالت يك احساس طبيعي و تركيب ترس و كنجكاوي است كه وقتي كودك وارد محيطي جديد مي‌شود آن را تجربه مي‌كند. اين احساس به كودك كمك مي‌كند تا با احتياط با محيط اطرافش آشنا شود و وقتي مطمئن شد كه محيط امن است با خيال راحت ارتباط برقرار مي‌كند. حدود 15% كودكان به شكل طبيعي خجالتي‌تر از ديگران به نظر مي‌رسند. حالا اگر اين احساس طبيعي از حالت متعادل و مناسبش خارج شود و بيش از اندازه ادامه پيدا كند مي‌تواند براي والدين نگران‌كننده باشد.

به سن كودكتان توجه كنيد!

مهمترين زماني كه كودكان از افراد غريبه دوري مي‌كنند حدود 8ماهگي است. در اين سن به طور طبيعي كودك احساس غريبگي يا اضطراب در حضور افراد غريبه مي‌كند و نشانه اي كاملا طبيعي در رشد است. در حدود 3-4 سالگي هم كودك احساس خجالت و شرم را تجربه مي‌كند و نسبت به قبل كمي بيشتر خجالتي به نظر مي‌رسد. پس اگر نسبت به هم‌سن و سال‌هايش تفاوت خيلي بارزي ندارد چندان جاي نگراني نيست.

 

تفاوت كمرويي كودكان و اضطراب اجتماعي در كودكان چيست؟

اضطراب اجتماعي يا هراس اجتماعي، احساس اضطراب شديد در موقعيت‌هاي اجتماعي مانند جمع و صحبت كردن با ديگران است. اگر اين احساس اضطراب آن‌قدر در يك موقعيت اجتماعي شديد شود كه مانع ارتباط كودك شما با ديگران باشد و عملكرد او را در بازي، تحصيل و ارتباط با دوستانش مختل كند احتمال تشخيص اختلال هراس اجتماعي وجود دارد. يكي از راه‌هايي كه مي‌توانيد بين كمرويي و اضطراب اجتماعي كودكتان تفاوت بگذاريد آن است كه آيا او تنها از بزرگترها خجالت مي‌كشد يا حتي از همسن‌هاي خودش هم خجالت مي‌كشد. اگر در حضور همسن‌ها هم خجالت مي‌كشد احتمالاضطراب اجتماعي در كودك بيشتر است.

 

تفاوت كمرويي و منزوي بودن چيست؟

كودكان كمرو و خجالتي معمولا به حضور با ديگران و ارتباط و بازي با همسن و سال‌هايشان علاقه دارند اما احساس خجالت مانع ارتباط آن‌ها مي‌شود، در عوض كودكان منزوي در كنار ديگران هيچ لذتي نمي‌برند و حتي حضور در جمع مي‌تواند برايشان آزاردهنده هم باشد. منزوي بودن مي‌تواند نشانه‌اي از افسرگي يا مشكلات ديگر باشد و نبايد با كمرويي اشتباه گرفته شود.

 

چه چيز باعث كمرويي كودك من شده؟

كمرويي كودكان مي‌تواند عوامل جسمي يا رواني متعددي داشته باشد. پيدا كردن علت كمرويي فرزندتان به درمان آن نيز كمك مي‌كند اما بايد بدانيد پيدا كردن علت اصلي به اين سادگي‌ها نيست و نياز به بررسي دقيق و طولاني دارد.

كمرويي ارثي است؟

تحقيقات نشان داده والدين كمرو حداقل يكي از كودكانشان هم خجالتي مي‌شود. اما آيا اين تنها به دليل ارثي بودن كمرويي است؟ در حقيقت كمرويي تا حدي مي‌تواند ناشي از ويژگي‌هاي ژنتيكي باشد اما مسئله مهم‌تر آن است كه اگر شما خودتان فردي كمرو و خجالتي هستيد احتمالا كودك شما علاوه بر گرفتن ژن‌هايتان از رفتار شما نيز ياد مي‌گيرد.

قواعد سختگيرانه خانواده

بعضي والدين به دليل اضطراب خودشان و قانون‌هاي سخت‌گيرانه‌اي كه براي خود در ارتباط با ديگران در نظر مي‌گيرند اين قواعد را به كودكشان منتقل مي‌كنند. اين والدين از فرزندشان نيز انتظار دارند به شكل بي‌نقص و مبادي آداب رفتار كند، اما با هر بار تذكر، باعث ايجاد احساس شرم و اضطراب در كودك مي‌شوند. اين بايد و نبايدهاي زياد و احساس اضطراب ناشي از آن براي كودك اين معنا را دارد كه به جاي ارتباط با ديگران براي جلوگيري از قضاوت، از آن‌ها دوري كند.

مدرسه و مهدكودك

محيط مدرسه و مهدكودك مي‌تواند براي افزايش ارتباط اجتماعي و فعاليت گروهي كودك شما مفيد باشد اما به شرطي كه همان رفتار سخت‌گيرانه را در مدرسه يا مهد با او نداشته باشند. برخي معلم‌ها و مربي‌ها به دليل اضطراب شخصي و يا عدم اطلاعات بيشتر كودكان را به ساكت و خجالتي بودن ترغيب مي‌كنند و با رفتار اجتماعي او همراهي نمي‌كنند. حتي مي‌بينيم كه رفتار اجتماعي محدود كودكان كمرو در مدرسه تشويق مي‌شود و بالاترين نمره انضباط را مي‌گيرند.

 

با كودك كمرويمان چطور رفتار كنيم؟

تغيير نحوه رفتار شما بيشترين اثر را بر روي تعديل و متناسب كردن كمرويي كودكتان دارد. در اينجا چند توصيه رفتاري موثر را معرفي مي‌كنيم.

در مورد كمرويي حرف بزنيد

سعي كنيد با كودك خجالتي خود هم‌دلي كرده و به او بفهمانيد كه او را درك مي‌كنيد و از رفتارش انتقاد نمي‌كنيد. با او در مورد مواقعي كه احساس خجالت كرديد صحبت كنيد و اجازه دهيد او هم درباره احساسش زماني كه در مهماني پشت شما مخفي مي‌شود صحبت كند.

برچسب كمرو يا خجالتي نزنيد

به او مدام نگوييد كمرو يا خجالتي هستي يا در برابر ديگران دليل كم‌حرف بودنش را كمرو يا خجالتي بودن بيان نكنيد. اين حرف احساس شرم و خجالت او را بيشتر مي‌كند و باعث مي‌شود تصور كند مشكل بزرگي دارد كه به سادگي قابل حل نيست.

در مورد كمرويي او در جمع حرف نزنيد

در جمعي كه خودش حضور دارد در مورد كمرويي او حرفي نزنيد تا احساس خجالت و شرم نكند. تنها با خودش در مورد احساساتش صحبت كنيد تا بفهمد كه او را درك مي‌كنيد و مي‌خواهيد با كمك هم بيشتر با ديگران ارتباط برقرار كند.

براي ارتباط به او فشار نياوريد

در جمع او را تشويق به ارتباط با ديگران نكنيد چون احساس مي‌كند كه او را نمي‌فهميد و اضطرابش بيشتر مي‌شود. او را براي ارتباط با ديگران آزاد بگذاريد. اما در مقابل از خجالتي بودن او هم حمايت نكنيد. مثلا اگر كودكان ديگر از او مي‌خواهند تا با آن‌ها بازي كند نگوييد خجالتي است. يا آن كه به دليل خجالتي بودن اگر از ثبت نامش در كلاس ورزش يا هنر خودداري كنيد مشكل را سخت‌تر كرده‌ايد.

بيشتر تشويقش كنيد

كودكان كمرو چون روي قضاوت منفي ديگران حساس هستند احساس شرم و خجالت مي‌كنند، بنابراين بيشتر نياز به قضاون مثبت دارند. براي اين كار لازم است به پيشرفت‌هاي كوچك و هر عملكرد مثبت آن‌ها توجه نشان دهيد و مدام آن‌ها را تشويق كنيد. مخصوصا وقتي در مورد احساس ترسش از اضطراب با شما صحبت كرده و مي‌بينيد براي مقابله با آن تلاش مي‌كند او را تشويق كنيد و به او بگوييد كه به تلاش او افتخار مي‌كنيد. براي اطلاع از راه هاي تشويق كودكان كليك كنيد.

عاشق او با كمروييش هستيد

كودكان بيش از هر چيز نياز دارند كه مطمئن شوند با وجود هر ويژگي و ضعفي دوست‌داشتني هستند. پس اين احساس را به او بدهيد كه دوستش داريد و اين به كمرويي يا خجالتي بودنش ارتباط ندارد. اگر احساس دوست‌داشتني بودن در او تقويت شود حساسيت نسبت به قضاوت ديگران هم كاهش مي‌يابد و كمرويي هم كمرنگ‌تر مي‌شود.

 

با او چه بازي‌هايي كنيم؟

كودكان بيش از هر چيز از بازي كردن ياد مي‌گيرند پس انتخاب بازي‌هاي مناسب مي‌تواند اثر قابل توجهي بر رفتار اجتماعي كودك شما داشته باشد. در ادامه به برخي از بازي هايي كه به اجتماعي شدن كودكان كمك مي  كنند اشاره مي كنيم. براي اطلاع از اهميت و چگونگي بازي كودكان كليك كنيد.

نمايش خيالي

لباس‌هاي مخصوص نمايش بپوشيد و با او نمايش‌نامه ساده‌اي را براي عروسك‌ها يا تماشاگران خيالي اجرا كنيد يا براي تماشاگران خيالي خود بر روي صحنه آواز بخوانيد.

پانتوميم

يك كلمه يا عبارت را به او بگوييد تا سعي كند با حركات خود آن را به ديگران كه آن كلمه را نمي‌دانند بفهماند. اين بازي به او كمك مي كند تا در مقابل ديگران خود را محك زده و از نگاه ديگران نترسد.

مسابقه گويندگي

يك متن يا داستان را انتخاب كنيد و از فرزندتان بخواهيد مانند مجري تلوزيون آن را بخواند و صدايش را ضبط كنيد. مي‌تواند اين كار را همراه با دوستانش يا خود شما انجام دهد. بعد صداهاي ضبط شده را پخش كنيد و از خود كودكان بخواهيد تا برنده را انتخاب كنند. توجه كنيد كه اين مسابقه را همراه با كودكان يا بزرگ‌ترهايي كه براي كودك آشنا و مانوس هستند و از آن‌ها خجالت نمي‌كشد بازي كنيد.

بازي معلمي كردن

دادن نقش معلم يا مربي مهد كودك به كودك كمرو مي‌تواند به افزايش مهارت‌هاي او كمك كند. از او بخواهيد با ديگر كودكان و يا شما مثل دانش آموزان رفتار كند و در صورتي كه درس نمي‌خوانند يا شيطنت مي‌كنند با آن‌ها به طور مناسب رفتار كند.

 

ديگر چه كارهايي براي كاهش كمرويي كودكم مي توانم انجام دهم؟

در كنار افزايش اطلاعات خود و بهبود ارتباط با فرزندتان از متخصصان سلامت روان كودكان مانند روانشناسان، مشاوران خانواده و يا روانپزشكان مشورت بگيريد. اين متخصصان با بررسي دقيق‌تر رفتار شما و فرزندتان نقاط ضعف و ايجاد مشكل را بهتر تشخيص مي‌دهند و براي آن‌ها درمان خاص و علمي را اجرا مي‌كنند. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه درمان كمرويي كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  كمرويي كودكان | نشانه ها، علل و كاهش خجالت در كودكان

ادامهـ مطلبـ
| ۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۱:۲۹ | هنر زندگي
كمرويي كودكان،

بي خوابي كودكان | علت و درمان بي خوابي كودكان چيست؟

خواب نامنظم و بي خوابي كودكان مي تواند ناشي از يك اختلال باشد كه نياز به بررسي و درمان دارد. بي خوابي كودكان به روند رشدي آن ها آسيب زده و باعث كلافگي و پايين آمدن حوصله والدين نيز مي شود. شايد شما به دليل بي خوابي هاي كودكتان به پزشك مراجعه كرده باشيد اما هيچ نوع تشخيص و درمان موثري يافت نشده باشد. بهتر است دلايل بي خوابي كودكان را بهتر بشناسيد تا بتوانيد براي رفع آن اقدام كنيد. گاه بي خوابي كودكان ناشي از علل جسماني نبوده و عوامل رواني در ايجاد آن دخيل هستند. مطمئنا شما به عنوان والد تمام تلاش خود را جهت رفع مشكلات و نيازهاي فرزندتان مي كنيد، اما شناخت و رفع تمامي مشكلات به تنهايي كاري دشوار و نشدني است. با مطالعه اين مطلب مي توانيد بي خوابي كودكتانرا از جوانب ديگر بررسي كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بي خوابي در كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تعريف بي خوابي كودكان

بي خوابي كودكان يك از اختلالات خواب است كه در آن كودكان در به خواب رفتن يا در خواب ماندن در شب مشكل دارند. شكايت اصلي بي خوابي به طور كلي خواب آلودگي در طول روز، احساس خستگي و كمبود انرژي و اختلال در عملكرد روزانه است.

بي خوابي كودكان بر اساس مدت، شدت و ميزان آن مي توان طبقه بندي كرد. بي خوابي كوتاه مدت معمولا از چند روز تا چند هفته طول مي كشد و ناشي از عواملي مثل بيماري يا داروي خاص است. بي خوابي دراز مدت 3 بار در هفته و به مدت حداقل يك ماه و يا بيشتر ممكن است به علت عواملي مثل افسردگي، اضطراب، درد يا مشكلات پزشكي باشد.

گاهي اوقات هم هيچ دليل مشخصي وجود ندارد و كودك بخاطر الگوهاي رفتاري والدين يا خودش از اين مشكل رنج مي برد.

 

چرا خواب مناسب كودك ضروري است؟

خواب كافي براي كودكان يكي از اصلي ترين منابع رشد سالم آن هاست. اكثر هورمون هاي رشد در خواب شبانه ترشح مي شود. همچنين خواب شب، حتي 4-5 ساعت باعث مي شود كودك انرژي كافي را در روز بعد براي بازي كردن و تحرك به دست بياورد. همچنين خواب شب كودك به والدين هم اين اجازه را مي دهد كه استراحت مناسب و كافي داشته باشند و سبك زندگي سالم را پيش بگيرند.

خواب كافي به كودك اجازه داشتن تمركز و استفاده مفيد از توانايي هاي ذهني خود را مي دهد و باعث پيشرفت تحصيلي و علمي او مي شود. خوابيدن كودك سر كلاس درس باعث عقب ماندن او از كلاس و اختلال در ارتباط با معلم مي شود و آسيب هاي زيادي در پي دارد.

 

علل بي خوابي كودكان

طبيعتا علل اصلي بي خوابي كودك بايد توسط درمانگر بررسي شود، اما اصلي ترين عواملي كه باعث مشكل خواب كودك مي شود به شرح زير است:

اضطراب و استرس:

كودكان نيز مثل بزرگسالان مي توانند از استرس رنج ببرند. سعي كنيد با فرزندتان درباره زندگي او، شرايط مدرسه و نگراني هايش صحبت كنيد. آيا همه چيز در خانه مساعد است و فرزندتان از شرايط راضي است و آسيب نمي بيند. نگراني و استرس كودكان ممكن است در بزرگسالي شديدتر شود. بنابراين براي برطرف كردن عوامل بروز استرس كودكان هر چه زودتر بايد اقدام كنيد.

مواد غذايي نامناسب:

نوشابه، شكلات، نوشيدني هاي انرژي زا و شكر  بايد از وعده غذايي شبانه كودك حذف شود. حتي برخي از كودكان به مواد غذايي خاصي آلرژي دارند و ممكن است در خواب آن ها اختلال ايجاد كند. سعي كنيد شام را زودتر بخوريد و از مواد غذايي سالم مثل لبنيات و ميوه استفاده كنيد.

عوارض برخي از داروها:

برخي داروها براي درمان بيش فعالي و كمبود توجه، دارو هاي ضد افسردگي، كورتيكواستروئيدها و دارو هاي ضد انعقاد خون مي تواند باعث بي خوابي كودك شود.

اختلالات خواب، پزشكي و رواني:

آسم شبانه غير قابل كنترل، گرفتگي بيني، خارش پوست و برخي از واكنش هاي آلرژيك مي تواند باعث اختلال خواب شود. گرفتگي عضلاني، دردهاي رشدي، سوزش سر دل و تيروئيد نيز برخي ديگر از مشكلات است. آپنه خواب، سندروم پاهاي بي قرار، اختلالات عصبي رشدي مثل اوتيسم، سندروم آسپرگر، عقب ماندگي ذهني، افسردگي، ترس و ... نيز مي تواند باعث بي خوابي كودك شود.

عوامل محيطي:

سر و صدا، جاي خواب ناراحت، نور و دماي اتاق و عوامل از اين دست بسيار در به خواب رفتن كودك موثر است. همچنين بايد توجه كنيد كه استفاده از وسايل الكترونيكي در محل خواب ممنوع باشد.

بسياري از دلايل بي خوابي كودكان، ناشي از الگوهاي رفتاري و سبك زندگي ناسالم والدين است. استفاده تا ديروقت از وسايل الكترونيكي، وعده هاي غذايي ناسالم، شب زنده داري و ... چيزهايي نيست كه كودك از بدو تولد در ژنتيكش وجود داشته باشد. بنابراين والدين نبايد فقط فرزند را مقصر جلوه بدهند، لازم است از يك زاويه ديگر به زندگي خود نگاه كنند.

 

خواب كافي كودكان چقدر است؟

به طور معمول كودكان و نوجوانان هشت ساعت در شبانه روز مي‌خوابند اما ميزان خواب هركس بنابر سبك زندگي، شغل، ميزان فعاليت و عادت ها متفاوت است.

 • به طور ميانگين يك نوزاد در ۲۴ ساعت بين ۱۹ تا ۲۰ ساعت مي‌خوابد.
 • يك كودك يك ساله به طور معمول در شبانه روز بين ۱۴ تا ۱۵ ساعت در خواب است.
 • كودك سه ساله در ۲۴ ساعت به طور ميانگين ۱۲ ساعت در خواب است.
 • يك كودك ۵ ساله معمولا در شبانه روز ۱۱ ساعت مي‌خوابد و همچنين يك كودك هفت ساله در طول ۲۴ ساعت به طور ميانگين ۹ تا ۱۰ ساعت مي‌خوابد.

 

راهكارهاي درمان بي خوابي كودكان

براي پي بردن به دلايل اصلي بي خوابي كودك، بايد بر اساس الگوهاي زندگي توسط مشاوره كودك تحليل شود. روانشناس كودك با برطرف كردن ريشه هاي مشكل زا، خواب راحت را براي كودكتان رقم بزنيد. اما در ادامه برخي از راهكارهاي ابتدايي براي برطرف كردن اين مشكل وجود دارد.

تحرك كافي:

لازم است كودكتان در طول روز به اندازه كافي تحرك و بازي كرده باشد تا شب راحت به خواب برود. بايد تا مي توانيد از تلويزيون و موبايل براي سرگرم كردن كودك پرهيز كنيد. 

محل خواب:

سعي كنيد محل خواب كودك ثابت و بدون تغيير باشد. تغيير مكان خواب باعث احساس ناامني در كودك مي شود. يك چراغ خواب كوچك و موسيقي ملايم براي كودك فراهم كنيد. بالاي سر او باشيد، نوازش كنيد، براي او داستان تعريف كنيد و احساس امنيت و آرامش با خوابيدن را به او هديه دهيد. بسيار بايد به فضاي اتاق خواب دقت شود؛ دماي مناسب، دسترسي به والدين، راحتي تخت خواب و ... اهميت دارند.

الگوهاي رفتاري والدين:

در بسياري از موارد علل بي خوابي كودكان الگوهاي اشتباه رفتاري والدين است. فرزندان به هر حال از والدين الگو مي گيرند. تا ديروقت تلويزيون ديدن، دير شام خوردن، استفاده از موبايل در تختخواب و ... مي تواند باعث آسيب ديدن خواب كودكشود.

توافق با كودك:

درباره ساعت خواب با كودك صحبت كرده و به توافق برسيد. كودك بايد لزوم خوابيدن در ساعت مقرر را درك كند و سر همان ساعت به تخت خواب برود. به هيچ وجه به كودك اجازه بيشتر بيدار ماندن را ندهيد. نه براي تلويزيون، نه براي خوردن شام و حتي نه براي انجام تكاليف. زمان خواب فقط براي خواب باشد.

وقتي خواب آلود است به رختخواب برود:

وقتي حس كرديد كودكتان خواب آلود است او را فورا به تخت خوابش ببريد. از بغل كردن و سرگرم كردن كودك در آن هنگام به هر دليلي پرهيز كنيد. در رخت خواب كنار او بنشينيد و شرايط آرامبخش براي خواب را فراهم كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بي خوابي در كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  بي خوابي كودكان | علت و درمان بي خوابي كودكان چيست؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۰:۴۵ | هنر زندگي
بي خوابي كودكان،

دلايل بي انگيزگي در كودكان و راه هاي افزايش انگيزه كودكان

انگيزه در كودكان و بزرگسالان به عنوان موتوري براي اقدام و عمل شناخته مي شود. بي انگيزگي كودكان باعث مي شود كه دست به عملي نزده و يا شروع به كاري نكنند. داشتن انگيزه قدم اول براي شروع كار و يا يك رفتار است. از سوي ديگر حتي اگر كودك كاري را انجام دهد اما انگيزه كافي نداشته باشد؛ نتيجه كار مطلوب نخواهد بود. دلايل بسيار زيادي وجود دارد كه بي انگيزگي را در كودك تشديد مي كند. معمولا والدين انتظار دارند كه بچه ها به موقع و با جديت وظايف خود را انجام دهند. بسياري از والدين نسبت به روش هايي كه باعث ايجاد انگيزه در كودك مي شوند، بي اطلاع هستند. براي ايجاد انگيزه در كودك ابتدا بايد علت بي انگيزگي كودك خود را شناسايي كنيد. در ادامه اين مطلب به برخي از علل بي انگيزگي كودكان و راه هاي رفع آن ها اشاره كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بي انگيزگي كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چگونه به بي انگيزگي كودكم پي ببرم؟

از آن جا كه كاركردهاي شناختي در كودكان شكل نگرفته است، آن ها قادر به بيان بسياري از مشكلات خود نيستند، اما مراقبان كودك مي توانند با مشاهده و بررسي شواهد به وجود مشكل پي ببرند. بي انگيزگي كودكان از جمله موضوعاتي است كه كودكان آن را در قالب رفتار از خود بروز مي دهند. شما مي توانيد با شناسايي اين نشانه ها در موقعيت هاي مختلف به وجود آن ها پي ببريد. 

انجام تكاليف مدرسه

يكي از موقعيت هايي كه كودك در آن اظهار بي انگيزگي مي كند، انجام تكاليف مدرسه است. كودك با انجام ندادن، نصفه و نيمه رها كردن، به تعويق انداختن تكاليف بي انگيزگي خود را بروز مي دهد. معمولا كودك در اين مواقع حوصلۀ انجام كارهاي مدرسه را نداشته و به جاي آن دنبال تفريح و لذت هاي ديگر مي رود.

به بازي هاي مورد علاقه اش توجه كنيد

ديگر كودكتان ميلي به انجام بازي هاي مورد علاقه اش ندارد. اين در حالي است كه هيچ نوع بازي ديگري را جايگزين بازي هاي قبلي نكرده است. بي انگيزگي و بي ميلي در انجام بازي مي تواند نشانه اي از يك ناراحتي اساسي در كودك باشد.

گروه دوستان

كودكتان نسب به دوستاني كه هميشه با آن ها بازي مي كرد و جزء صميمي ترين دوستان او به حساب مي آيند، بي تفاوت شده است. حتي در جمع دوستانش ميلي به بازي كردن با آن ها ندارد. ترجيح مي دهد تنها باشد و تنهايي را به در جمع بودن ترجيح مي دهد. گاهي كودك ازهمان ابتدا، بازي هاي فردي را به حضور درجمع ترجيح مي دهد. ممكن است اين مورد جزئي از رفتار طبيعي كودك بوده و نشان از ماهيت او باشد. اما اگر تغيير ناگهاني در رفتار كودك اتفاق بيفتد بايد بيشتر بررسي شود.

انجام وظايف محول شده در منزل

كودك به انجام كارهايي كه از او مي خواهيد بي تفاوت است و دائم آن ها را به عقب مي اندازد. مثلا تا الان وسيله هاي اتاقش را خودش جمع مي كرده، اما ديگر به آن بي تفاوت شده و انرژي انجام آن را ندارد. دائم بهانه مي گيرد و به نحوي از زير كارها و وظايف محوله در مي رود. والدين در اين گونه مواقع بايد به پايين آمدن و بي انگيزگي كودك شك كرده وبيشتر موضوع را بررسي كنند.

 

نقش خانواده در بي انگيزگي كودكان

خانواده هستۀ اصلي رشد و نمو افراد از ابتداي تولد و كودكي تا بزرگسالي است. بسياري از عوامل ايجاد كننده و تشديد كنندۀ بي انگيزگي در كودكان را بايد در درون خانواده جستجو كرد. 

كمال گرايي والدين

بعضي والدين به خاطر ناكامي هاي خودشان به صورت ناخودآگاه در تلاش اند كودكشان به آرزوهاي دست نيافته آن ها برسند. برخي ديگر وسواس كمالگرايي خود را در مورد كودك خود نيز اعمال مي كنند. اما بايد توجه داشته باشيد كه توقعات شما فراتر از حد توان جسمي و رواني كودك نباشد. اين توقعات موجب ناكامي و در نتيجه بي انگيزگي كودك مي شود.

اختلاف والدين بر سر تربيت كودك

والديني كه هنوز بر سر نوع تربيت، باورها و عقايد اصلي در زندگي خود به توافق نرسيده اند، نمي توانند تربيت و آموزش درستي را بر روي كودك اعمال كنند. همين تعارضات و عدم تفاهم در نوع تربيت به مرور در كودك حس بي انگيزگي ايجاد مي كند. كودك با خود فكر مي كند "هر آنچه از من سربزند از نظر والدين من پذيرفتني نيست". به مرور اين حس در او موجب احساس بي كفايتي، ناكارآمدي شديد و بي انگيزگي مي شود. بهتر است به عنوان والدين سعي كنيد انتظاراتتان از كودك با همسرتان در يك راستا باشد.

نپذيرفتن كودك با تمام ويژگي هاي مثبت و منفي رفتاري

كودك شما مانند ديگر كودكان داراي ويژگي هاي مثبت و منفي است كه او را از ديگر كودكان مجزا مي كند. توجهات و محبت والدين اگر بر اساس ويژگي هاي كودك نه شحصيت خود او باشد، خواه نا خواه اين پيغام را به كودك مي دهند كه "تو دوست داشتني نيستي مگر آن كه بر اساس خواسته هاي ما رفتار كني". شما بايد تلاش كنيد ويژگي ها را از شخصيت اصلي كودك مجزا كنيد. اگر رفتار غلطي از آن ها سر زد كل شخصيت او  را زير سوال نبريد و تنها به خاطر آن يك رفتار خاص، او را مورد بازخواست قرار دهيد.

 

شرايط محيطي موثر در بي انگيزگي كودكان

علاوه بر خانواده، محيطي كه كودك در آن حضور دارد نيز در ايجاد بي انگيزگي موثر است. محيط شامل مدرسه، گروه دوستان، اقوام، و حتي فضاي اينترنت از مواردي است كه در ايجاد انگيزه يا بي انگيزگي كودك نقش عمده اي ايفا مي كنند. در ادامه موارد موثر در بي انگيزي مرتبط با محيط را شرح مي دهيم:

ناكامي و شكست مداوم كودك

كودكان به دلايل مختلف مانند تنبيه بدني، گرفتن نمرات بد پي در پي، احساس شكست در دعواي دوستانه و ... بي انگيزه مي شوند.

استفاده زياد از اينترنت

زماني كه كودك به بازي و استفاده مداوم از اينترنت مي پردازد، انگيزۀ كافي براي ايجاد و برقراري ارتباط با ديگران را از دست مي دهد. همچنين اينترنت موجب استرس زياد، افسردگي، خواب ناكافي و بي خوابي هاي مداوم و در طولاني مدت صدمات جدي مغزي مي شود. مهمتر از همه كودك از نظر رواني و فيزيكي هميشه خسته است. در نتيجه انرژي و انگيزه كافي براي انجام فعاليت هاي مفيد و ضروري در طول روز را از دست مي دهد.

افسردگي در كودكان

افسردگي از بيماري هاي رواني است كه با گوشه گيري كم وزني، بي اشتهايي يا پر اشتهايي، اختلالات خواب و ... مشخص مي شود. بيماري افسردگي به خاطر ويژگي هاي نامبرده در افزايش بي انگيزگي كودك نيز موثر است.

 

عوامل موثر در كاهش بي انگيزگي كودكان

به عنوان يك والد بايد بتوانيد در ايجاد انگيزه ي كودك موثر باشيد. چون فرد موثري در زندگي كودك محسوب مي شويد. كودك همواره از شما الگو برداري مي كنند. مواردي را به اختصار در ادامه براي كاهش بي انگيزگي در كودكان اشاره مي كنيم

توجه به ويژگي هاي مثبت كودك

كودكي كه خود به ويژگي هاي مثبت خود آشنا نيست، ممكن است به اين باور برسد كه ويژگي مثبتي ندارد و انگيزه اش به شدت افت كند. شما به عنوان والدين تلاش كنيد ويژگي هاي مثبت را در كودك شناسايي و آن ها را به او يادآوري كنيد. باكشف و پرورش استعدادهاي كودك تان به او اجازه دهيد به خود حس بهتري پيدا كند در نتيجه انگيزه او بالا مي رود. 

عواقب بي انگيزگي را به كودك يادآوري كنيد

به عنوان يك والد نگراني شما از بي انگيزگي كودكتان امري طبيعي است. براي او شفاف و روشن توضيح دهيد كه اگر تكاليف اش را انجام ندهد، ممكن است در مدرسه توسط معلم تنبيه شود. يا اگر در انجام وظايفي كه به او محول كرده ايد، تلاش نكند، فرد موفقي در آينده نخواهد شد. تا زماني كه كودك به نتيجۀ عمل خود آگاه نباشد تغييري در رفتارش ديده نمي شود.

انتظاراتتان از كودك را متعادل تر كنيد

والديني كه از كودكان خود انتظاراتي فراتر از توان آن ها دارند، به طور ناخودآگاه اين حس را به او القا مي كنند كه "نسبت به چيزي كه از تو انتظار داريم ناتوان هستي". اگر كودك نتواند در اين مورد انتظارات والدين را برآورده كنند دچار بي انگيزگي مي شود.

در صورتي كه با كودك خود در انجام تكاليف مشكل داريد، بهتر است به دنبال دلايل بي انگيزگي كودك خود باشيد. تلاش كنيد علت را جويا شويد و متناسب با علت، براي افزايش انگيزه كودك به او كمك كنيد. براي بررسي هاي دقيق تر و اتخاذ يك روش مناسب مي توانيد از مشاوره كودك نيز بهره ببريد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بي انگيزگي كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  دلايل بي انگيزگي در كودكان و راه هاي افزايش انگيزه كودكان

ادامهـ مطلبـ
| ۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۰:۲۲ | هنر زندگي
انگيزه كودكان،

مدل تغيير رفتار | مراحلي كه براي تغيير يك رفتار بايد طي كنيم

تغيير رفتار حتي در زمان هايي كه خودتان، تصميم به انجام آن گرفته باشيد نيز كار ساده اي نخواهد بود. دشواري اين كار در مورد رفتارهايي كه تبديل به يك عادت شده اند، بيشتر است. اما گاهي تنها دليل دشوار به نظر رسيدن تغيير عادات رفتاري، ندانستن روش درست براي تغيير است. براي هر رفتار روش مخصوصي مي توان در نظر گرفت. در حقيقت براي تغيير يك رفتار بايد يك رفتار مناسب را جايگزين عادت قبل كنيد. به اين منظور بايد راهي براي حذف عادات قديم و شكل دهي رفتاري جديد پيدا كنيد. شما مي توانيد از راهكارهايي كه در اين مطلب به آن ها اشاره كرده ايم استفاده كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تغيير عادات نامطلوب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

قدم هاي اول براي تغيير رفتار

در قدم اول بايد بدانيد هيچ راه كلي و عمومي براي تغيير رفتار وجود ندارد. بسته به رفتار مورد نظر، شرايط شما و مسائلي كه با آن ها درگير هستيد، شيوه تغيير رفتار متفاوت است. همه ما در مواردي توانسته ايم رفتاري را تغيير داده يا ايجاد كنيم، اما در حفظ آن موفق نبوديم. ايجاد تغييرات پايدار در رفتار و عادت ها چنان كه به نظر مي رسد كار ساده اي نيست. براي تغيير عادات مي توان به شيوه آزمون و خطا راه هاي مختلف را امتحان كرد و يا از كمك يك متخصص بهره گرفت. علاوه بر اين شناخت عناصر، مراحل و فرايندهاي تغيير رفتار نيز مي تواند مفيد باشد.

 

عناصر مهم در فرايند تغيير رفتار

براي موفق شدن بايد مهمترين عناصر فرايند تغيير رفتار را بشناسيم. اين عناصر را در ادامه به اختصار مرور مي كنيم.

آمادگي براي تغيير: منابع، توانايي ها و دانش مورد نياز براي تغيير را بايد براي خود مهيا كرده و در كسب آن ها تلاش كنيد.

موانع تغيير: هر چيزي كه مانع تغيير در آن رفتار مي شود بايد دقيقا شناسايي كنيد.

انتظار بازگشت: شما مي توانيد احتمال وقوع هر چيزي كه در كنترل تان باشد را به صفر نزديك كنيد، اما اينكه دقيقا صفر باشد در اكثر موارد اميدي واهي است. بايد عواملي كه ممكن است باعث بازگشت به رفتار پيشين شود، دقيقا شناسايي و رصد شوند.

 

مراحل تغيير رفتار

مدل هاي مختلفي از تغيير رفتار وجود دارد كه در اين مقاله بر مؤثرترين و آسان ترين روش تمركز مي كنيم. هر چند مدلتغيير رفتار مرحله اي كه موضوع بحث ماست را به عنوان آسان ترين روش نام برديم، اما در همين روش مي دانيم كهتغيير عادات و رفتار هرگز كار آساني نيست. در اين روش بايد قدم هاي كوچك و تدريجي براي هدف هاي بزرگ برداشته شود. مراحلي كه در اين روش براي تغيير رفتار مطرح است را در ادامه مرور مي كنيم.

مرحله اول: قبل از تصميم

اغلب افراد در اين مرحله حالت انكار را نسبت به رفتار خود دارند. رفتاري كه به عنوان يك عادت بد و مضر وجود دارد را به عنوان يك مشكل نمي شناسند. در اين مرحله معمولا فرد از آسيب هاي ناشي از رفتارش آگاه نيست يا به آن ها توجه ندارد. اگر در اين مرحله باشيد، شما قدرتي براي كنترل بر موقعيت در خود نمي بيند. در اين مرحله بايد از خودتان بپرسيد كه چرا ممكن است يك رفتار به عنوان مشكل مطرح شود و بخواهيد آن را ترك كنيد.

مرحله دوم: تصميم به تغيير

در اين مرحله فرد نسبت به فوائد ترك رفتار خود آگاه مي شود. با اين حال هنوز احساسي دوگانه نسبت به چرايي تغيير خود دارد. سختي هاي ترك يك رفتار در مقابل فوائد آن باعث بروز اين احساس در فرد مي شود. به خاطر همين احساس دوگانه، اين مرحله از تغيير عادات و رفتار ممكن است مدت زمان زيادي طول بكشد. گاهي همين دوگانگي مانع عبور شما از اين مرحله به مرحله بعد مي شود. ماندن در اين مرحله براي شما به جاي كسب منافع معناي از دست دادن و محروميت پيدا مي كند.

مرحله سوم: آمادگي براي تغيير

در اين مرحله اقداماتي در جهت تغيير عادت هايتان انجام مي دهيد، اما تغيير كامل رفتار اتفاق نمي افتد. ترك تدريجي مواد مخدر و كم كردن دوز مصرفي مثال بارزي از اين مرحله است. در بسياري از موارد براي تغيير يك عادت نياز به مشورت با يك متخصص نيز داريد. در اين مرحله نياز است همه آنچه درباره رفتار مورد نظر وجود دارد، فرا گرفته شود.

مرحله چهارم: عملي كردن تغيير رفتار

در اين مرحله اقدامات عملي تر و مستقيم تري براي جايگزين كردن رفتار انجام مي شود. به اهداف مشخصي كه در مرحله قبل تعيين كرده ايد، دست مي يابيد. هر چند معمولا در اين مرحله تغيير اتفاق مي افتد اما نمي توان آن را به معناي پايان فرايند تغيير رفتار دانست. پاداش دادن به خودتان در اين مرحله كمك مي كند كه احتمال بازگشت را كاهش دهيد.

مرحله پنجم: مراقبت از بازگشت به رفتار

اين مرحله به معناي ادامه دادن رفتار جديد و بازگشت نكردن به رفتار قبلي است. در اين مرحله از بازگشت نكردن به رفتار ترك شده مطمئن مي شويد. راه هاي مختلفي براي مراقبت از بازگشت به رفتار ترك شده وجود دارد كه لازم است براي يادگيري آن ها بهتر است با يك فرد با تجربه مشورت كنيد. يكي از راه هاي مراقبت از بازگشت به رفتار در نظر گرفتن جايزه براي هر بار مقاومت در برابر تكرار رفتار است.

مرحله ششم: بازگشت به رفتار قبلي

ممكن است عجيب به نظر برسد اما بازگشت به رفتار بخشي از فرايند تغيير رفتار است. احساس نا اميدي و شكست در مرحله بازگشت برايتان ايجاد مي شود. دليل شروع مجدد رفتار و ميل به رفتار بايد مورد بررسي قرار بگيرد تا از بازگشت جلوگيري كنيد. 

 

مراحل تغيير عادات رفتاري هميشه در اين چهارچوب پيش نمي روند.

اغلب اوقات در طي مراحل، بازگشت به عقب نيز وجود دارد. ممكن است فردي پس از تغيير يك رفتار دوباره در تصميم گيريخود ترديد كند و از خود بپرسد كه آيا تغيير آن رفتار كار درستي بوده است؟ همچنين در صورت بازگشت به رفتار علي رغم تصميم براي تغيير مي توانيد مراحل تغيير را مجددا طي كنيد. طي كردن چند باره اين مراحل در مدل تغيير رفتار به تثبيت بهتر در رفتار جديد كمك مي كند. 

 

چگونه به رفتار مطلوب برسيم؟

شناسايي يك رفتار، ترك و جايگزين كردن آن با رفتاري جديد نياز به بررسي دقيق دارد. شما مي توانيد با نوشتن زمان وقوع رفتار مورد نظر به اتفاقاتي كه موجب بروز آن رفتار مي شوند، پي ببريد. براي مثال بسياري از شما براي ترك كردن سيگار به عنوان يك عادت رفتاري اقدام كرده و در اين مسير شكست خورده ايد. ممكن است بارها از روش ها و مراحلي كه ديگران براي ترك اين عادت به شما معرفي كرده اند استفاده كرده باشيد. اما بايد بدانيد هر رفتاري كه از شما سر مي زند در واكنش به يك عامل دروني و يا بيروني است. شناخت اين عوامل به شما كمك خواهد كرد تا بتوانيد پاسخي متفاوت به آن بدهيد. بسياري از عواملي كه باعث بروز يك رفتار در شما مي شوند احتمالا برايتان روشن است، اما باز هم با وجود تلاش هايتان هيچ تغييري رخ نمي دهد. 

مشاوران متخصص و با تجربه ما در مركز هنر زندگي با استفاده از جديدترين روش هاي درماني در حوزه شناخت و رفتار، به شما جهت شناخت عوامل و تغيير عادات مخرب و جايگزين كردن آن ها با رفتاري موثر كمك خواهند كرد. بسياري از اين روش ها حتي براي عادات مخربي چون اعتياد رفتاري نيز كاربرد دارند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تغيير عادات نامطلوب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : مدل تغيير رفتار | مراحلي كه براي تغيير يك رفتار بايد طي كنيم

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۸:۳۶ | هنر زندگي
تغيير رفتار،

علل خودكشي | راههاي پيشگيري از خودكشي

علل خودكشي به اندازه تمام انسان ها گسترده بوده و هر كس دليل خاص خود را دارد. هميشه براي ما سوال است كه يك فرد به چه نقطه اي مي رسد كه هم جرات و هم قصد پايان دادن ارادي به زندگي خود يعني خودكشي را پيدا مي كند. ثروتمند و فقير، كارگر و كارفرما، پير و جوان، همه و همه گاهي به مرحله خودكشي مي رسند. اما علت خودكشي هر چه كه باشد هميشه منجر به وقوع خودكشي نمي شود. اگر احساس مي كنيد در اطراف شما كسي نشانه اي از خودكشي دارد، بهتر است با مطالعه اين مقاله به برخي از مهم ترين علل خودكشي پي ببريد. با برطرف كردن اين علل مي توانيد به فرد در معرض خطر كمك كنيد و يا با در ميان گذاشتن موضوع با افراد متخصص با راه هاي پيشگيري از خودكشي آشنا شويد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه علل خودكشي و راه هاي پيشگيري از خودكشي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

 

ماهيت خودكشي چيست؟

خودكشي انفرادي ترين تصميم زندگي انسان است. در خودكشي فرد به جايي مي رسد كه ديگر زندگي و اين دنيا را نمي خواهد و يا در جستجوي زندگي بهتر يا به دنبال پايان شكنجه است. نكته اي كه در تمام اين افراد بارز است، خسته شدن از زندگي و ناتواني در تحمل شرايط است. مسائلي كه در اين مطلب به آن خواهيم پرداخت، دلايلي است كه فرد را از زندگي خسته مي كند و به قولي عطاي آن را به لقايش مي بخشد؛ در نتيجه اقدام به خودكشي مي كند.

 

علل اصلي خودكشي چيست؟

علل خودكشي مثل راه هاي آن متفاوت است. هركس مشكلات زندگي خود و توانايي سازگاري متفاوتي است. اصلي ترينعلل خودكشي به شرح زير است:

نداشتن مهارت سازگاري:

به دليل ناتواني در مقابله با شرايط و اتفاقات آسيب زا، ممكن است افراد براي مقابله تصميم به خودكشي بگيرند. به دليل ضعف تربيتي والدين و سيستم غلط آموزش و پرورش، كودكان در سنين پايين مهارت هاي مقابله اي، مهارت سازگاري و مهارت هاي زندگي را نمي دانند و در شرايط سخت تصميم به خودكشي مي گيرند.

اختلالات رواني:

تجربه اختلالات رواني و يا داشتن سابقه خانوادگي اختلالاتي مثل افسردگي، دوقطبي، جنون آني، اضطرابي و ... يكي از علل اصلي خودكشي است. به دليل ناآگاهي افراد از شكل بروز بيماري هاي خلقي، معمولا زمان مناسب براي درمان را از دست مي دهند. بيماري هاي روحي مثل بيماري هاي جسمي درد ندارد و با پرخاشگري، بي حوصلگي، خواب نامناسب، غمگيني، انزوا و ... خود را نشان مي دهد. واكنش ديگران به اين رفتارها حتي توهين آميز و سركوب كننده مي باشد، اما در مقابل دردهاي جسمي اكثرا ترحم و توجه دريافت مي شود.

خشم شديد:

گاهي اوقات خشم و ناراحتي شديد فرد، باعث مي شود او به جايي برسد كه نخواهد ديگر در زندگي بماند. او به جاي تخريب فردي كه اشتباه كرده، خود را از بين مي برند. آموزش مهارت هاي كنترل خشم براي كاهش اين نوع خودكشي بسيار لازم به نظر مي رسد.

بيماري هاي جسمي:

كساني كه از بيماري هاي شديد جسمي رنج مي برند يا طي يك حادثه، نقص شديد عضوي پيدا كرده اند، در معرض خطر اقدام به خودكشي هستند. اين افراد نمي توانند با زندگي جديد كنار بيايند و به حدي مي رسند كه تحمل بيماري از توانايي آنها خارج است. نااميدي، افسردگي و بي انگيزگي براي ادامه زندگي آن ها را اقناع به خودكشي مي كند. 

ارتباطات ناسالم:

روابط دوستانه و عاشقانه آسيب زا با افرادي كه وضعيت رواني با ثباتي ندارند باعث آسيب ديدن روان فرد و تغيير نگرش او نسبت به زندگي مي شود. ارتباطات ناسالم خطر خودكشي نوجوانان را بيشتر مي كند.

سوءمصرف مواد مخدر:

سابقه مصرف مواد مخدر ارتباط زيادي با خودكشي دارد. بار رواني مصرف مواد مخدر، توهم هاي ناشي از مصرف، عدم كنترل خود و واكنش قهري ديگران باعث مي شود فرد براي فرار از پيامدهاي اعتياد، اقدام به خودكشي كند.

نااميدي:

شرايط بحراني اقتصادي و فرهنگي يك جامعه باعث مي شود كه افراد، به سختي خود را نسبت به آينده اي روشن اميدوار كنند. نابرابري، تبعيض، بيكاري و امثال اين مشكلات، باعث احساس ياس شده و فرد حس مي كند هيچكاري از دستش بر نخواهد آمد و هيچ شانسي براي موفقيت ندارد.

برخي ديگر از دلايل شامل:

 • شكست خوردن متعدد در تجارب زندگي
 • سابقه خانوادگي خودكشي
 • مرگ يك عزيز
 • از دست دادن يك رابطه مهم
 • از دست دادن شغل
 • احساس شديد حقارت 
 • تجربه مورد تجاوز قرار گرفتن يا سوء استفاده جنسي و جسمي

 

علائم هشدار دهنده خودكشي

برخي از علائمي كه با ديدن آن ها بايد واكنش مناسب نشان دهيد در ادامه آورده شده است. اما گاهي مي بينيم كه فردي بدون هيچ علامت و نشانه اي و به ظاهر در كمال سلامت، خود را مي كشد و هيچ پيش بيني را ممكن نمي كند. در هر صورت برخي از علائم هشدار دهنده خودكشي كه قابل شناسايي هستند عبارتند از:

 • داشتن علائم افسردگي
 • خروج از جمع دوستان و خانواده
 • ناراحتي و نااميدي
 • عدم علاقه به فعاليت هاي لذت بخش قبلي يا بي حسي نسبت به اتفاقات اطراف
 • تغييرات فيزيكي مثل عدم انرژي، خواب نامنظم، تغيير در اشتها و وزن
 • از دست دادن اعتماد به نفس و داشتن نظرات منفي در مورد خود
 • صحبت زياد درباره مرگ، جهان پس از مرگ، فلسفه زندگي و خودكشي
 • انجام شديد برخي فعاليت هاي شخصي مثل نظم دادن به اموال، شرايط بيمه و ...

 

راه هاي پيشگيري از خودكشي

در برخي از موارد، تشخيص فردي كه قصد خودكشي دارد بسيار دشوار است. تمام شرايط طبيعي به نظر مي رسد اما به محض مشاهده هريك از شرايط هشدار دهنده، بايد اقدامات زير را انجام دهيد. حتي در شرايط عادي نيز اين اقدامات لازم است اما در شرايط بحراني بسيار ضروري خواهد بود:

روان درماني:

بسيار مهم است كه در صورت مشاهده عوارض اختلالات رواني، به خصوص افسردگي، حتما بلافاصله به روانشناس مراجعه كنيد. شايد شما فكر كنيد كه اين رفتارها نشانه بلوغ يا نشانه جلب توجه است، اما اين فكر نشانه ناآگاهي و عدم توانايي شما در ارتباط موثر با فرزندتان است. بنابراين مشكلات رواني را جدي بگيريد و براي درمان آن اقدام كنيد. هزينه هاي روان درماني بسيار ناچيزتر از هزينه هاي تحميلي ثانويه خواهد بود.

دارو درماني:

گاهي اوقات مشكلات به حدي است كه فرد نياز به استفاده از دارو دارد. در اين گونه موارد با تشخيص پزشك و روان پزشك و كمك روانشناس، داروهاي مناسب براي كنترل وضعيت خلقي و مكانيزم هاي مغزي فرد تجويز خواهد شد. به همراه دارو درماني نياز است روانشناس دائم وضعيت رواني فرد را تحت نظر داشته باشد تا از خودكشي احتمالي جلوگيري كند.

توجه مثبت نامشروط:

گاهي پاسخ "خوبم" ديگران نسبت به احوال پرسي شما دقيقا معني اصلا خوب نيستم مي دهد اما شما متوجه نمي شويد. خيلي ها مي گويند خوب هستند چون حوصله و رغبتي براي پاسخ دادن يا حرف زدن با شما را ندارند. به آن ها نزديك شويد، بدون قضاوت و با توجه مثبت نامشروط با آن ها برخورد كنيد.

آموزش توانايي سازگاري:

آموزش توانايي سازگاري توسط روانشناس و متخصص، براي همه افراد مهم است، مخصوصا كساني كه زمينه انجام خودكشي را در آن ها حس مي كنيد. فرد بايد بداند نسبت به شرايط سخت چگونه رفتار كند و چگونه به بحران ها واكنش نشان دهد. خودكشي در مقابل تمام شدن يك رابطه عاطفي سطحي و كوتاه مدت، و يا خودكشي بخاطر مشروط شدن در دانشگاه قطعا راه حل مناسبي نيست. مهارت هاي حل مسئله به افراد كمك مي كند تا در زمان هاي بحراني با ديد بهتري به موضوع نگاه كنند. 

داشتن ارتباطات سالم:

هركس در زندگي افرادي را نياز دارد كه او را دوست داشته باشند و به او اهميت دهند. داشتن خانواده مهربان و دلسوز، داشتن دوستان فداكار و صميمي و داشتن يك رابطه عاشقانه كامل و لذت بخش، همه و همه به فرد مستعد، انگيزه ادامه زندگي، حتي در شرايط سخت را خواهد داد.

داشتن هدف و انگيزه:

مهم ترين علت خودكشي بي انگيزگي است. لازم است كه صحبت هاي عزيزانتان درباره آينده و نااميدي او را جدي بگيريد. علل بي انگيزگي او را كشف كرده و از متخصص براي راهنمايي كمك بگيريد. داشتن يك شغل مناسب، انجام فعاليت هاي هنري و ورزشي و انگيزه هاي تحصيلي، مي تواند به فرد براي ادامه زندگي محرك كافي را بدهد. درمان هاي شناختي نيز به فرد براي اصلاح تفكر نسبت به زندگي و تغيير نگرش هاي منفي بسيار لازم است. 

معمولا كسي كه اقدام به خودكشي مي كند، مدت ها درباره آن فكر كرده و براي اقدام به خودكشي برنامه ريزي مي كند. بنابراين ناديده گرفتن صحبت ها و نشانه هاي خودكشي موضوعي را حل نمي كند. بسياري از خانواده ها با وجود نشانه هاي خودكشي به آن اهميت نداده و تنها پس از ارتكاب آن به فكر درمان و حل مسئله مي افتند. حتي اگر فرد از خودكشي جان سالم به در ببرد آسيب هاي جبران ناپذيري به جسم خود ممكن است وارد كرده باشد. بنابراين پيشگيري از خودكشياهميت بيشتري پيدا مي كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه علل خودكشي و راه هاي پيشگيري از خودكشي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  علل خودكشي | راههاي پيشگيري از خودكشي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۸:۵۲ | هنر زندگي
علل خودكشي،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 101
بازديد ديروز : 66
بازديد كل : 3816

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان