مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

چرا دوست خوب و صميمي ندارم؟

حتي اگر فردي غير اجتماعي باشيد، نداشتن دوست خوب و صميمي برايتان آزار دهنده خواهد بود. شايد اصلي ترين علت احساس تنهايي نداشتن مهارت ارتباط يا توقع بالا و نادرست از دوستي هاست. همه نياز به داشتن دوستي دارند كه در مواقع مهم زندگي كنارشان باشد. داشتن كسي كه بتوانيد درباره تمام جنبه هاي زندگي با او صحبت كنيد، به سلامت روان شما كمك خواهد كرد. براي آن كه با كسي دوست شويد ابتدا بايد خود را بهتر شناخته و در صدد يافتن فرصت هايي براي ملاقات با افرادي كه يك وجه اشتراك با شما دارند باشيد. در ادامه مطلب درباره علل نداشتن دوست خوب و راه هايي براي حل اين مشكل پرداخته ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه نداشتن دوست خوب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

دوست خوب كيست؟

مفهوم دوست خوب يا دوست نزديك در هر كشور و هر فرهنگي متفاوت است. دوستي در كشور ما يك مسئله مهم و پر رنگ به شمار مي آيد كه هم فوائد و هم حاشيه هاي زيادي داشته است. اما به طور كلي دوست صميمي يا دوست نزديك، كسي است كه ما مي توانيم درباره هر چيزي با او صحبت كنيم، هميشه در دسترس است و كنار او هيچ ترسي از قضاوت شدن نداريم. دوست صميمي آينه ماست و اشتباهات و ضعف هاي ما را به ما مي گويد و براي بهتر شدن ما تلاش مي كند. نكته مهم، رابطه متقابل دوستي است و يك طرفه نبودن اين احساس ضروري مي باشد.

 

چرا نمي توانيم يك دوست خوب و نزديك داشته باشيم؟

دلايل نداشتن دوست خوب ، جدايي و دوري از ديگران بسيار گسترده است و تمام ابعاد زندگي ما را دخيل مي كند. اما مهمترين دليل نداشتن دوست خوب تجربيات دوران كودكي يا سبك هاي تربيتي خانواده است. مهم ترين علل نداشتن دوست خوب به شرح زير مي باشد:

روابط خانوادگي:

مهمترين علت ناتواني در دوستيابي تربيت خانوادگي است. برخي خانواده ها روابط محدود و بسته را به فرزندان آموزش داده اند يا آنها را محتاط، محافظه كار، بي اعتماد به ديگران و غير اجتماعي بار آورده اند. در اينگونه مواقع روانشناس خانواده مي تواند با تحليل الگوهاي رفتاري و سيستم خانواده، علت را برطرف كند و به فرد كمك كند كه او فراتر از الگو هاي خانواده رفتار كند.

خجالتي بودن:

يكي از اصلي ترين دلايل نداشتن دوست خوب ناتواني در برقراري ارتباط با ديگران به دليل خجالتي بودن است. دلايل خجالتي بودن يك بحث مفصل خواهد بود اما به طور كلي اين مسئله از اعتماد به نفس پايين، احتياط و محافظه كاري بيش از حد، عدم باور به خود و ... ناشي مي شود.

مغرور بودن:

گاهي افرادي درست يا اشتباه، به ديگران نگاه از بالا دارند. غرور بيش از حد آن ها باعث مي شود ديگران را كمتر از خود ببينيد و نخواهند با نزديك شدن به آن ها سطح خود را پايين بياورند. اشتباه بودن اين نگاه كاملا مشخص بوده و باعث تنها ماندن مي شود.

اعتماد به نفس پايين:

احساس حقارت و كمتر بودن از ديگران، دقيقا مثل غرور، شما را از ديگران دور مي كند. به ديگران نزديك نمي شويد چون زشت، ضعيف، بي هنر و به طور كلي ديگران از شما خوششان نمي آيد؛ اما اين تفكر اشتباه است. هر كس در كنار معايب، مزايايي هم دارد كه مي تواند به آن ها خوشبين بوده و براي شروع دوستي به آن ها اتكا كند.

عدم احترام به تفاوت ها:

يكي ديگر از مشكلاتي كه مانع از ايجاد يك دوستي عميق مي شود؛ نپذيرفتن تفاوت هاست. اين مسئله كه انسان ها بايد با كساني نشست و برخاست كنند كه همفكر و هم عقيده آن ها هستند درست است، اما گاهي آدم هاي ارزشمندي در زندگي ما پيدا مي شوند كه بخاطر تفاوت ها، نمي توانيم به آن ها نزديك بمانيم. بايد بپذيريم كه تمام انسان ها با هم تفاوت دارند و همين تفاوت هاست كه باعث كشش و جذب آدم ها مي شود. تنها كسي كه كاملا شبيه شماست، خود شماييد. به تفاوت ها احترام بگذاريد و آن ها را بپذيريد.

توقع بالا:

گاهي توقع شما از دوستي بسيار بالاست. مثلا اين تفكر كه دوست خوب كسي است كه هر كار از او مي خواهيم انجام دهد و هر وقت مي خواهيم باشد و تمام رفتارهاي شما را بپذيرد. توقع تان را از ديگران پايين بياوريد و با ديگران به گونه اي رفتار كنيد كه دوست داريد با شما رفتار شود.

 

براي داشتن دوست خوب چيكار كنيم؟

هيچكس نيست كه در زندگي تجربه داشتن دوست را نداشته باشد يا نخواهد تجربه كند. اما اين مسئله در ابتدا نيازمند اصلاح الگوهاي رفتاري و شناختي اشتباه است. در ادامه به برخي از ويژگي هايي كه در خود بايد ايجاد كنيد، اشاره كرده ام:

دوست داشتن خود:

اگر خودتان را دوست نداشته باشيد ديگران نيز شما را دوست نخواهند داشت. بايد خودتان را تحليل كنيد، تمام ويژگي هاي مثبت و منفي خود را بدانيد و سعي در اصلاح معايب كنيد. صداقت، عامل بسيار مهمي براي پذيرش خود است. با خودتان رو راست باشيد و اشتباهاتتان را بپذيريد. به نقاط قوت خود اعتماد كنيد و آن ها را گسترش دهيد.

سازگاري را ياد بگيريد:

يكي از مهم ترين ويژگي هاي فرد سالم، سازگاري و توانايي كنار آمدن با موقعيت هاي سخت و عجيب است. اگر اين توانايي را نداشته باشيد، ممكن است با بروز كوچكترين مشكل در روابط، به پايان رابطه برسيد و دوستي خود را از دست بدهيد. مي توانيد با كمك روانشناس و مشاور، توانايي و مهارت سازگاري خود را پرورش دهيد و بدانيد در مواقع بحراني بايد چگونه رفتار كنيد.

چند بعدي باشيم:

حضور در جمع هاي مختلف باعث آشنايي با فضاها و تفكرات مختلف مي شود. شايد در جمعي، با كسي برخورد كنيد كه بسيار به نظر شما دوست داشتني باشد. سعي كنيد علايق خود را پيدا كنيد و آن ها را گسترش دهيد. حضور در مجامع ادبي، موسيقي، تئاتر، عكاسي، فلسفه و هر جمعي كه به محوريت آن علاقه داريد باعث مي شود جنبه هاي ديگر خود را بهتر بشناسيد.

لبخند بزنيد:

لبخند زدن به ديگران هنگام صحبت و آشنايي، علاوه بر اينكه اعتماد به نفس شما را بالا مي برد، باعث مي شود ديگران حس بهتري به شما داشته باشند. سعي كنيد هرگز در ارتباطات اوليه بي احترامي نكنيد، الفاظ ركيك استفاده نكنيد، تفاوت ها را مسخره نكنيد و اعتماد طرف مقابل را جلب كنيد. 

وقت خود را پر كنيد:

سعي كنيد زمان خود را پر كنيد. فعاليت هاي مختلف انجام دهيد و به سمت علايق خود برويد. وقتي احساس مفيد بودن كنيد و مشغله داشته باشيد، نياز شديد و بيمارگون به داشتن دوست كمتر مي شود؛ در نتيجه در آشنايي هاي و روابط خود، كمتر اشتباه رفتار كنيد. سعي كنيد بيش از حد، مخصوصا در روزهاي اول، با فرد مقابل ارتباط برقرار نكنيد تا اعتماد او خدشه دار نشود و حس نكند شما قرار بر مزاحمت داريد.

 

سخن آخر

به طور كلي، بسياري از مشكلات ما در نداشتن دوست خوب به خودمان بر مي گردد. خيلي از ما تكليفمان با خودمان روشن نيست و نمي دانيم چه مي خواهيم. خود شناسي و خودكاوي، به شما كمك مي كند كه خودتان، علايقتان، طرز فكرتان و توقعتان از يك دوست را كشف كنيد و اگر هم روابط محدودي داريد، با انسان هاي درستِ زندگي خود آشنا شويد و دوستي هاي صميمي تر و عميق تري را تجربه كنيد.

احساس تنهايي و نداشتن يك همراه شايد برايتان ناراحت كننده باشد، براي درك تنهايي خود كمي وقت بگذاريد و ببينيد اين تنهايي از كجا سر چشمه مي گيرد. شما مي توانيد به يك مشاور مراجعه كرده و از او براي خود شناسي، يافتن علل تنهايي و ارتقاي مهارت هاي ارتباطي خود كمك بگيريد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه نداشتن دوست خوب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  چرا دوست خوب و صميمي ندارم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۲:۲۶ | هنر زندگي
دوست خوب،

تجديد و جلب اعتماد همسر

جلب اعتماد بعد از شكستن يك عهد مانع از بزرگ شدن شكاف ميان زوجين خواهد شد. بي اعتمادي، عدم تلاش زوجين و مقصر دانستن ديگري در بسياري از موارد تبديل به يك معضل بزرگتر شده و در طول زمان مسائل را پيچيده مي كند. عهد شكني از هر نوع و با هر شدتي كه باشد عامل اصلي بي اعتمادي بين زوجين است. جلب اعتماد در هر مرحله از رابطه اهميت داشته و نياز به يك تلاش مداوم دارد. براي داشتن يك رابطه سالم و شاد هر دوي شما نياز به آرامش روحي كه از طريق اعتماد باشد، نياز داريد. وفاداري و پايبند بودن در رابطه لازمه اعتماد است اما بايد بدانيد اين مفاهيم تنها مربوط به تعهد در رابطه جنسي نبوده بلكه اعتماد داراي مفهوم عميق تري است كه در ادامه اين مطلب درباره حفظ و ايجاد آن صحبت كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه جلب اعتماد در ارتباطات ميان فردي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چه زماني بايد اعتماد همسرم را جلب كنم؟

شاهد هستيم بسياري از زوج هاي جوان به جاي تجديد عهد و جلب اعتماد همسرشان، در مواقعي كه با مشكلي رو به رو مي شوند، عجولانه تصميماتي گرفته كه باعث بروز مشكلات بعدي مي گردد. گذشته از عهدشكني موقعيت هاي مختلف ديگري هم ممكن است بي اعتمادي را ايجاد كند. بي اعتمادي به هر دليلي كه ميان شما و همسرتان ايجاد شده باشد، براي گذر از آن نياز به تلاش مشترك هردوي شماست. البته كه كسي كه موجب بي اعتمادي شده مسئوليت بيشتري دارد، اما اين موضوع، توجيه خوبي براي منفعل بودن شما در رابطه نيست. بنابراين طرفي كه بي اعتمادي را ايجاد كرده بايد مسئوليت را قبول كرده و براي نشان دادن حسن نيت خود تلاش كند. در عين حال طرف مقابل هم بايد در جهت اعتماد دوباره گام بردارد و تمام مسئوليت را به ديگري واگذار نكند.

 

مراحل جلب اعتماد همسر

اگر به دنبال جلب اعتماد همسرتان هستيد براي به دست آوردن اعتماد او بهتر است از مراحل زير عبور كنيد. حتي اگر به تازگي كاري كرده ايد كه اعتماد شريكتان سلب شده است، براي تجديد اعتماد بايد تلاش خود را بكنيد.

انتظار خشم او را داشته باشيد.

در اولين برخوردها منتظر خشم وي باشيد. خشم و ناراحتي طبيعي ترين عكس العمل ها در يك رابطه ضربه ديده است. شما صادقانه و خاضعانه تمام ماجرا را بدون پنهان كاري تعريف كنيد و اجازه دهيد شريكتان هيجاناتش را تخليه كند.

با پذيرش مسئوليت او را آرام كنيد.

تمام مسئوليت اتفاقي كه افتاده است را بپذيريد و اشتباه خود را قبول كنيد. با بيان جمله اي مثل "من مي دانم كار خيلي بدي كرده ام و در برابر تو مقصرم" نشان داده ايد كه او و رابطه تان ارزشمند است. براي افزايش مسئوليت پذيري كليك كنيد.

با عذرخواهي نشان دهيد او را درك مي كنيد.

با فروتني عذرخواهي كنيد. اين اولين گامي است كه به سمت جلب اعتماد وي مي توانيد برداريد. احساسات وي را تصديق كنيد و به او بفهمانيد از كاري كه كرده ايد عميقا پشيمان هستيد. فراموش نكنيد انكار كردن و كوچك جلوه دادن كارتان يا بيان دلايلي كه شما را به اين عهدشكني وادار كرده است، فقط آتش خشم وي را شعله ورتر مي سازد و شما را فردي بهانه تراش و غيرقابل اعتماد جلوه مي دهد. آسيب هاي دروغ گفتن به همسر بسيار خطرناك تر مي تواند باشد.

به دنبال جبران باشيد

از همسرتان بپرسيد چه كاري براي جبران مي توانيد بكنيد؟ ممكن است اشتباه شما غيرقابل جبران باشد ولي پرسيدن اين سوال به شريكتان حس خوبي مي دهد و نشان مي دهد شما واقعا در صدد جبران هستيد. بايد به مواردي كه قول آن را داده ايد، متعهد بوده و به آن ها عمل كنيد. قولي بدهيد كه مطمئن باشيد مي توانيد به آن عمل كنيد.

 

با اعتماد سلب شده خود چه كنم؟

اگر شما فردي هستيد كه بي اعتماد شده ايد اول بررسي كنيد كه چه اتفاقي افتاده است. سعي كنيد كل مسئله و ماجرا را به صورت شفاف بفهميد. سعي نكنيد احساساتتان را سركوب كنيد يا خود را بي تفاوت نشان دهيد. كاملا متوجه احساسات خود باشيد و به خود زمان دهيد و حرف هاي همسرتان را بشنويد. ببينيد آيا از كاري كه كرده پشيمان هست يا نه؟ قصد عذرخواهي دارد يا نه؟

اگر از شما عذرخواهي كرد، فكر كنيد ببينيد مي توانيد بگذريد؟ اين شماييد كه بايد تصميم بگيريد. پس صبور باشيد و صحبت كنيد. توقعاتتان را بيان كنيد و بگوييد در چه صورتي او را مي بخشيد و از اين پس چه مي خواهيد؟

اگر مشكل شما حادتر است، مثلا خيانت رخ داده يا آسيبي كه به شما وارد شده بيش ازحدي است كه بتوانيد بگذريد؛ بهتر است از فردي قابل اعتماد جهت تصميم گيري مشورت بگيريد. اما از آن جا كه در چنين شرايطي احساسات بر شما غلبه مي كنند نصيحت ها كمترين تاثير را خواهد داشت. مشاوران روانشناسي با آگاهي از احساسات و هيجانات شما مي توانند به شما براي گرفتن يك تصميم گيري مناسب هدايت كنند.

 

راهكارهاي كلي افزايش اعتماد ميان زوجين

 • به تعهدات خود پاي بند باشيد. هر يك باري كه قولي بدهيد و به آن عمل نكنيد زمينه را براي كم شدن اعتماد طرف مقابلتان فراهم مي كنيد.
 • به همسرتان نشان دهيد كه حواستان به او هست و خواسته ها و نيازهايش را در نظر مي گيريد. اين به معني ناديده انگاشتن خودتان نيست بلكه بايد تعادلي بين خواسته هاي خود و خواسته هاي شريكتان برقرار كنيد.
 • حواستان باشد رازهاي وي را فاش نكنيد. اين كار شديدا به اعتماد وي آسيب مي رساند.
 • اگر مي خواهيد به شما اعتماد كنند، خودتان هم بايد اعتماد متقابل داشته باشيد.
 • اشتباهاتتان را بپذيريد. هر انساني اشتباهاتي مرتكب مي شود، مهم اين است كه اشتباهاتتان را بپذيريد و آن ها را تكرار نكنيد.
 • به حريم خصوصي شريكتان وارد نشويد و در آن سرك نكشيد. هر كس نياز به فضاي خصوصي دارد. سعي كنيد اين مرز را شناسايي كنيد و به آن احترام بگذاريد.
 • از شريكتان در مواقع لزوم حمايت كنيد و به او ثابت كنيد كه در مواقع بحراني مي توانيد به كمكش بشتابيد.
 • به درد و دل هاي او گوش دهيد و حواستان باشد از آنچه كه در موردش مي دانيد در مواقع بحراني عليه اش استفاده نكنيد. اين كار شديدا اعتماد ميان فردي را از بين مي برد.
 • از كلمات تحقير آميز و فحش هاي ركيك بپرهيزيد.
 • افرادي كه بيش از حد پشت ديگران حرف مي زنند، چهره ديگران را تخريب مي كنند يا با تمسخر و تحقير در مورد ديگران اظهار نظر مي كنند، آدم هاي غير قابل اعتمادي جلوه مي كنند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه جلب اعتماد در ارتباطات ميان فردي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  تجديد و جلب اعتماد همسر

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۸:۳۳ | هنر زندگي
جلب اعتماد،

آمفتامين و متامفتامين

مفتامين و متامفتامين دو ماده اي كه با هدف درماني توليد و عرضه شده اند، امروزه مورد سوء مصرف قرار مي گيرند. اغلب مصرف كنندگان در ابتدا از آثار مخرب آن ها آگاه نبوده و تنها به دليل اثرات خوشايند و مفيد آن ها به مصرف روي مي آورند. البته لازم به ذكر است كه همچنان از هر دو اين مواد در درمان برخي بيماري ها مانند؛ چاقي و عدم تمركز استفاده مي شود. به علاوه شاهدِ مصرف اين مواد توسط دانشجويان و افرادي كه در تلاش اند كه در رقابت هاي علمي رتبه بياورند هستيم. بنابراين اهميت پرداختن به عوارض و معايب آمفتامين و متامفتامين شدت بيشتري پيدا مي كند. در ادامه مطلب دلايل مصرف، علائم، عوارض و نحوه ترك آمفتامين و متامفتامين ها صحبت خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه آمفتامين و متامفتامين ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آمفتامين و متامفتامين

آمفتامين و متامفتامين با پايه شيميايي يكسان، اما فرايند اثر متفاوت، تأثيرات مختلفي بر بدن مي گذارند. آمفتامين و متامفتامين در دسته مواد محرك جاي مي گيرند و در اثر سوءمصرف پيامدهاي جدي ايجاد مي كنند. متافتامين در بازار با نام شيشه يا كريستال به دست مصرف كننده مي رسد، اما آمفتامين به صورت دارويي براي درمان اختلالاتي چون بيش فعالي تجويز مي شود. يك متيل اضافه در تركيب شيميايي متامفتامين باعث تشديد اثر آن مي شود.

 

مكانيزم اثر آمفتامين و متامفتامين

آمفتامين و متامفتامين با افزايش ترشح نوراپي نفرين و دوپامين در مغز، باعث ايجاد احساس سرخوشي مي شوند. اين مواد در مغز وظيفه ايجاد لذت و پاداش را بر عهده دارند؛ در نتيجه مصرف، فرد احساس لذت مي كند. همين لذت باعث مي شود كه بيمار تمايل به ادامه مصرف پيدا كند. اما بعد از مدتي تحمل بدن بالا رفته و فرد براي رسيدن به لذت اوليه مجبور به بالا بردن دوز مصرف مي شود.

آمفتامين

آمفتامين به خاطر اثري كه بر افزايش سوخت و ساز بدن دارد در درمان چاقي مورد استفاده قرار مي گيرد و به خاطر تأثيري كه بر افزايش تمركز دارد براي اختلال نقص توجه و بيش فعالي (ADHD) تجويز مي شود. همچنين بعضي سربازان براي بيدار ماندن و هشياري در ميدان نبرد از آن استفاده مي كنند. مصارف دارويي آمفتامين به علت عوارض جدي كه اين دارو دارد حتما بايد با تجويز پزشك باشد.

متامفتامين

متامفتامين به ندرت مصرف دارويي دارد. گاهي در مواردي مثل اختلال نقص توجه و بيش فعالي (ADHD) ممكن است از متامفتامين نيز استفاده شود، البته معمول نيست. مصرف متامفتامين تقريبا هميشه غير قانوني و براي تجربه احساس لذت ناشي از آن انجام مي شود.

 

علائم مصرف آمفتامين و متامفتامين

علائم مصرف در هر دو ماده آمفتامين و متامفتامين شبيه به هم است با اين تفاوت كه در متامفتامين علائم شديدتر است. مهم ترين علائم مصرف آمفتامين و متامفتامين عبارتند از:

 • احساس سرخوشي
 • افزايش ضربان قلب و فشار خون
 • سردرد، سرگيجه و ديد تار
 • لرزش بدن
 • تعريق بيش از حد
 • كاهش اشتها به غذا و بي خوابي
 • افزايش سوخت و ساز بدن و در نتيحه بالا رفتن دماي بدن
 • افزايش انگيزه براي فعاليت هاي مختلف و انجام كارهاي ديگر
 • احساس افزايش انرژي فزاينده
 • توانايي بالا در تمركز و بيش فعالي

 

عوارض مصرف آمفتامين و متامفتامين

عوارض مصرف آمفتامين و متامفتامين نيز مثل علائم آن به علت شباهت شيميايي بسيار بالا مشابه بوده و در شدت آن تفاوت وجود دارد. مصرف آمفتامين در صورتي كه به ميزان دقيق تجويز شده توسط پزشك باشد خطري ندارد. در صورت مصرف بالا و خارج از تجويز پزشك اين عوارض مي توانند به قدري حاد شوند كه خطرناك باشند. 

 • يبوست
 • بيماري هاي پوستي
 • سايش و پوسيدگي دندان ها
 • خطر ابتلا به بيماري هاي سايكوز
 • احتمال بالاي آسيب دائمي به مغز
 • مرگ در صورت اوردوز

 

سوء مصرف آمفتامين و متامفتامين

هر چند آمفتامين مصارف پزشكي دارد و خطر چنداني در صورت مصرف با تجويز پزشك وجود ندارد، اما همچنان عوارض جانبي ناخواسته براي آن وجود دارد. اين دارو بسيار اعتيادآور بوده و به صورت بالقوه امكان سوء مصرف بسيار بالايي دارد كه بايد به آن توجه شود.

در هر دو ماده آمفتامين و متامفتامين بدن فرد مصرف كننده سريعا تحمل بالايي از خود نشان مي دهد كه باعث مي شود براي تأثير اوليه دوز مصرف افزايش پيدا كند. در مصرف دارويي آمفتامين پزشك متخصص دوز مصرف را به صورت افزايشي تجويز مي كند. در موارد سوء مصرف نيز فرد براي كسب لذت در هر نوبت مصرف به دوز بيشتري از دفعات پيش نياز دارد.

بيشترين مصرف متامفتامين به علت كسب احساس لذت و سرخوشي ناشي از مصرف است. با اين حال براي كاربردهايي مثل بيدار ماندن به ويژه در دانشجويان، كمك به افزايش تمركز و كاهش وزن نيز ممكن است مورد سوء مصرف قرار گيرد.

 

ترك آمفتامين و متامفتامين

آمفتامين و متامفتامين به ميزان بسيار زيادي اعتياد آور هستند. در مواردي كه فرد خودسرانه و ناگهاني تصميم به ترك يا قطع دارو مي گيرد، علائم ترك بسيار شديدي بروز پيدا مي كند. در بسياري از موارد علائم ترك باعث بازگشت فرد به مصرف دارو مي شود.

ترك آمفتامين و متامفتامين حتما بايد زير نظر متخصص انجام شود. براي ترك داروهاي آمفتامين در مصارف دارويي معمولا پزشك برنامه اي براي كاهش تدريجي مصرف به بيمار ارائه مي كند تا احتمال بازگشت را بسيار كاهش دهد.

مشكلات و عوارض ناشي از مصرف آمفتامين و متامفتامين بسيار حاد و در مواردي دائمي هستند. به همين علت بهتر است براي ترك شيشه و داروهاي مشابه هرچه سريعتر اقدام كنيد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه آمفتامين و متامفتامين ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  آمفتامين و متامفتامين

ادامهـ مطلبـ
| ۲۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۴:۱۶ | هنر زندگي
آمفتامين و متامفتامين،

تغييرات عاطفي دختران در دوران بلوغ

تغييرات عاطفي در تمامي دختران در طي بلوغ اتفاق مي افتد، اما برخي از تغييرات در طي بلوغ عاطفي دختران هيچ ارتباطي با شخصيت و ديدگاه آن ها ندارد. بسياري از والدين نگران عدم كنترل عواطف و احساسات دخترشان در اين دوران هستند. دختران با رسيدن به سن بلوغ نياز به استقلال بيشتر و شناخت خود را دارند. اما اغلب والدين به دليل خطرات تهديدكننده، دخترشان را بيشتر از پيش محدود مي كنند. اين همان زماني است كه مشاجرات بالا گرفته و شكافي ميان شما وفرزندتان ايجاد مي شود. هم دختران نوجوان و هم والدين بايد از تغييراتي كه در طي بلوغ رخ مي دهد آگاه باشند، تا بتوانند به طور مناسب تري به اين تحولات پاسخ دهند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بلوغ عاطفي دختران مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تغييرات عاطفي در دختران نوجوان

تغييرات بيولوژيكي در سن بلوغ باعث تغييراتي در رفتار، شناخت و هيجان هاي دخترتان مي شود. با ورود او به سن بلوغ، شباهت هايش با شما بيشتر شده و احساس مي كند فردي بالغ است؛ در نتيجه به دنبال استقلال از شما مي گردد و خواهان آزادي بيشتري است. براي مثال مي خواهد تا اجازه دهيد ساعات بيشتري در شب بيرون از خانه بماند، خودش به تنهايي در مورد مسائل زندگي اش كه در گذشته تحت كنترل شما بودند تصميم بگيرد، در واقع تمايل به خود مختاري افزايش پيدا مي كند. برخي از تاثيرات بلوغ عاطفي دختران عبارتند از:

 • تغيير در طرز فكر: هر چه دختر شما بزرگتر مي شود، درك او از دنيا و محيطش نيز رشد پيدا مي كند. براي مثال تمايل دارد تجارب جديدي داشته باشد.
 • خود را بهتر توصيف مي كند: او راحت تر مي توان احساسات ناراحتي و خوشحالي خود را تشخيص داده و با ديگران ارتباط برقرار كند.
 • بسيار احساسي مي شوند: به دليل تغييرات هورموني همه چيز آزاردهنده تر و تاثيرگذارتر به چشمش مي آيد.
 • بسيار گريه مي كند: به خاطر حساس شدن نسبت به تمام موضوعات، احتمال سپري كردن روزهاي سخت به همراه گريه بيشتر مي شود. 
 • احساس زنانگي بيشتر مي شود: ميل به رفتارهاي دخترانه نسبت به قبل بيشتر مي شود. مثلا بيشتر علاقه به استفاده از لوازم آرايش پيدا مي كنند.
 • عدم اطمينان از خود: به دليل تغييرات روحي و جسمي در دوران بلوغ، احتمال مقايسه خودشان با ديگران بيشتر شده و نارضايتي نسبت به خود پيدا مي كنند.

 

بلوغ و بدخلقي هاي دختران نوجوان

خلق و هيجان هاي يك نوجوان متناسب با تعيير در فعاليت هايش نوسان پيدا مي كند. يعني ممكن است نوجوان در يك روز با ديدن دوستانش شاد شود هنگامي كه سر كلاس است بي حوصله باشد و به دليل سرزنش هاي والدين عصباني شود. به طور كلي به نظر مي رسد كه نوجوانان نسبت به بزرگسالان و كودكان بدخلق تر مي باشند و نوسان خلقي در نوجوانان بيشتر از بقيه گروه هاي سني است. رابطه بين تغييرات هورموني و خلق دختران هنگام بلوغ در اوايل بلوغ كه سطح هورمون ها افزايش پيدا مي كند شدت مي يابد. افزايش سريع در تعدادي از هورمون ها (مانند تستوسترون، استروژن، آندروژن و آدرنال) كه مربوط به دوران بلوغ است، ممكن است باعث افزايش بدخلقي و پرخاشگري در پسران و افسردگي در دختران مي شود.  

 

عوامل موثر بر خلق دختر نوجوان

با اين حال تغييرات خلق و خو در دختران نوجوان تا حد زيادي توسط عوامل محيطي تحت تاثير قرار مي گيرد. افزايش سريع هورمون ها در ابتداي بلوغ باعث خلق افسرده و اضطراب در دختران مي شود اما شرايط زندگي با استرس زياد مانند مشكلات موجود در خانواده، مدرسه و دوستان نقش مهم تري نسبت به تغييرات هورموني در پايدار شدن افسردگي در دختران ايفا مي كند. اگرچه افزايش سطح تستوسترون باعث پرخاشگري و سطح پايين آن باعث افسردگي مي شود با اين حال اين مشكلات در دختراني كه از حمايت خانوادگي برخوردار هستند و رابطه صميمي بين اعضاي آن وجود دارد كمتر ديده مي شود.

 

تاثير تغييرات جسمي بلوغ در دختران

اغلب نوجوانان دختر نسبت به تغييرات بيولوژيكي كه به واسطه بلوغ جنسي دختران اتفاق مي افتد به خصوص خصوصيت جنسيتي ثانويه واكنش مثبتي از خود نشان مي دهد. به عنوان مثال اغلب دختران نسبت به رشد سينه هاي خود احساس مثبتي دارند؛ چرا كه با شروع اين تغييرات ديگر خود را يك فرد بزرگسال مي دانند.

 

تاثير قاعدگي بر روان دختران

به دليل افزايش آگاهي كه دختران در مورد قاعدگي از طريق خانواده، مدرسه و دوستان كسب مي كنند، واكنش دختران نسبت به گذشته چندان منفي نيست. معمولا دختراني كه داراي مادراني حمايت كننده هستند با آگاهي بيشتري با اين مسئله مواجهه مي شوند، پس با آن به عنوان اتفاقي مثبت ياد مي كنند. نگرش منفي دختر نسبت به اولين قاعدگي ممكن است باعث ناراحتي و اضطراب زيادي در او شود و معمولا دختراني كه پيش از اولين قاعدگي تصور منفي از آن داشتند، به هنگام قاعدگي شرايط سخت تري را تجربه مي كنند. به خصوص در مورد دختراني كه رابطه صميمي با مادر خود ندارند كه بتوانند درباره اين موضوع با او صحبت كنند.

 

تاثير بلوغ عاطفي دختران بر روابط خانوادگي

با ورود فرد از كودكي به دوران بلوغ، فاصله عاطفي بين دخترتان و شما افزايش مي يابد. به طوري كه تضادها، مشاجرات و اختلافات شدت مي يابد. چون معمولا دختران روابط نزديك تري با والدين خود دارند اين تغييرات بارزتر هستند. بنابراين خانواده دوراني از تضاد و تنش را به هنگام بلوغ عاطفي دختران شان تجربه مي كنند. بنابراين مدت زماني طول مي كشد تا دختر و خانواده اش به يك حالت تعادل برسد. در واقع تمايل به استقلال و خودمختاري باعث ايجاد اختلافات بين شما و دخترتان مي شود. مقاله رفتار صحيح والدين با فرزندان در سن بلوغ را مطالعه كنيد.

 

بلوغ دختران و تاثير جامعه

احساس دختران نسبت به تغييراتي كه بلوغ عاطفي در آن ها ايجاد مي كند توسط محيط بزرگتري يعني جامعه نيز تحت تاثير قرار مي گيرد و باعث مي شود آن ها نسبت به ظاهر، اندام و جذابيت خود نگران باشند. تغييرات ظاهري كه به دنبال بلوغ در دختر نوجوان ايجاد مي شود علاوه بر تغييرات رفتاري كه در او ايجاد مي كند رفتار ديگران با وي را نيز تحت تاثير قرار مي دهد.

به عنوان مثال ممكن است يك دختر نوجوان متوجه شود كه توجه پسران نسبت به او بيشتر شده است. اين افزايش توجه باعث ايجاد اضطراب در او مي شود و نسبت به اين كه چطور به اين توجهات واكنش نشان دهد، گيج مي شود، مخصوصا اگر آمادگي لازم را كسب نكرده باشد. اين توجهات و تمايل دختران براي برقراري رابطه با پسرها مي تواند به مشغله ذهني در آن ها نيز منجر شود چون بايد تصميم بگيرند چگونه در مواجهه با اين موقعيت ها رفتار كنند مسائلي كه پيش از آن كمتر برايش اتفاق مي افتاد.

 

بلوغ و اعتماد به نفس

اگرچه بلوغ مي تواند باعث افزايش استرس و پيامدهاي نامطلوب همراه آن شود با اين حال تاثير بلوغ بر روي عملكرد رواني دختر تا حد زيادي تري نسبت به پسران تحت تأثير شرايط محيطي است. در جوامعي كه  لاغري را ملاك زيبايي مي دانند، نارضايتي دختران نسبت به اندام و نگراني از افزايش وزن بدن بيشتر ديده مي شود. اين افكار باعث ايجاد اختلالات خوردن مانند بي اشتهايي عصبي يا پرخوري عصبي مي شوند، همچنين احتمال ابتلا به افسردگي در آن ها بيشتر شود.

 

چگونه اثرات منفي بلوغ دختران را كاهش دهيم؟

رابطه شما به عنوان والد با دخترتان اهميت ويژه اي دارد. با آگاهي از تغييرات فكري و خواسته هاي فرزندتان بهتر مي توانيد با او تعامل كرده و از مشاجرات جلوگيري كنيد. دخترتان را نيز از تغييراتي كه در حال رخ دادن است آگاه كنيد. چگونه سپري كردن اين دوران در آينده او و تصميماتي كه در ارتباط با جنس مخالف مي گيرد تاثير گذار است. بنابراين ناديده گرفتن نيازهاي عاطفي دختران به او آسيب خواهد زد. اگر سبك تربيتي و ارتباطي شما ناموثر باشد، در دوران بلوغ نتايج منفي آن را بيشتر خواهيد ديد. كسب آگاهي و استفاده از دانش افراد با تجربه نيز به رابطه شما با دخترتان كمك مي كند. 

شما مي توانيد براي اين منظور از يك بزرگتر در خانواده كه تجربه اي مشابه شما را دارد صحبت كنيد. استفاده از تجارب او به شما اين امكان را مي دهد تا بهتر بتوانيد علت ناراحتي ها را درك كنيد. اما هميشه استفاده از تجارب ديگران مشكل را حل نمي كند. چرا كه احتمال دارد دخترتان از دخالت ديگران آزرده تر شده و از شما بيشتر فاصله بگيرد. در اين شرايط بهتر است با مشاوره خانواده به عنوان فردي بي طرف و متخصص در اين زمينه همراه شويد. مشاوره اين امكان را مي دهد كه دخترتان هم در جريان مسائل قرار گرفته و در جهت حل مسائل قدم بردارد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بلوغ عاطفي دختران مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  تغييرات عاطفي دختران در دوران بلوغ

ادامهـ مطلبـ
| ۲۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۶:۱۸ | هنر زندگي
،

بايدها و نبايدهاي رفتار با فرد معتاد قبل از هر اقدامي

آيا بايدها و نبايدهاي رفتار با فرد معتاد را مي دانيد؟ بسياري از خانواده ها در هنگام مواجهه با اعتياد يكي از اعضاي خود، نمي دانند چگونه رفتار كنند. اعتياد پدر، مادر، فرزند، خواهر و برادر هر كدام مي تواند براي شما و ديگر اعضاي خانواده تان پيامدهايي را در پي داشته باشد. اما پيش از همه شما نگران آينده و آسيب هايي كه عزيزتان به خود وارد مي كند هستيد. پس براي جلوگيري از چنين آسيب هايي سريعا به مراكز ترك اعتياد و كمپ ها مراجعه مي كنيد. اما شاهد هستيم در بيشتر مواقع استفاده از چنين راهكارهاي عجولانه موضوع را بغرنج تر كرده و شدت اعتياد فرد بيشتر شده است. بعد از مدتي متوجه مي شويد كه با وجود هزينه هاي گراف همچنان عزيزتان دچار اعتياد است. بنابراين بهتر نيست از همان ابتدا يك روش درست براي رسيدن به سلامتي را امتحان كنيم؟ 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه نحوه رفتار با معتاد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آگاهي از ماهيت اعتياد

قبل از هر اقدامي بايد بدانيد كه مسئله اعتياد، جداي از عوارض و شرايط جسماني، يك مسئله رواني است و به عنوان يك اختلالات رواني شناخته مي شود. بنابراين آگاهي از وضعيت روحي و رواني معتاد براي برخورد مناسب لازم است. براي درمان اعتياد ديگر نبايد از روش هاي سنتي و قديمي ناكارآمد استفاده كرد. با تغيير شكل روابط خانوادگي، مواد مخدر صنعتي، داروهاي ترك اعتياد و ديگر تغييرات، لازم است كه از روش ها و اصول درست و جديد اين مسئله آگاه شويد.

 

رفتارهاي نادرست با فرد معتاد

اول از همه بايد بدانيد كه عزيز شما، توانايي كنترل مصرف را ندارد و حتي خودش هم نمي خواهد مصرف كند. با آگاهي از اين مسئله سعي كنيد موارد زير را رعايت كنيد:

 • تحقير و توهين نكنيد: فرد معتاد به اندازه كافي آسيب ديده و از خود عصباني است. با تحقير كردن او، فشار هاي روحي را بيشتر كرديد و با افزايش فشارها، مصرف بيشتر خواهد شد.
 • نصيحت هاي تكراري را كنار بگذاريد: تكرار كردن جمله هاي "ترك كن، همه چي درست ميشه، يادت نيست اينطور بودي" و امثال آن هيچ كمكي به فرد معتاد نمي كند. او به اندازه كافي از همه نصيحت شنيده و كسي را مي خواهد كه او را بفهمد، درك كند و از جايگاه بالا به پايين به او نگاه نكند.
 • هرگز با او قهر نكنيد: ترك كردن عزيز معتادتان، وابستگي او به مواد را بيشتر مي كند. او به اين اعتقاد دارد كه مواد همراه اوست و هيچوقت تركش نمي كند. اينكه خودتان را با مواد مخدر مقايسه كنيد و او را تنها بگذاريد بسيار براي او مضر است. حتي ترس از طرد شدن نيز مي تواند به آن ها ضربه بزند.
 • همه چيز را به اعتياد او ربط ندهيد: هر مشكلي در خانه و خانواده ايجاد مي شود را گردن او و اعتيادش نياندازيد. اگر اشتباه كرده يا جايي رفتار نادرستي نشان داد، بدانيد كه او هم انسان است و ممكن است رفتار اشتباهي داشته باشد.

 

رفتار هاي درست با فرد معتاد

ابتدا بايد بدانيد كه علت شروع و درگيري فرد با مواد مخدر چيست و در صدد رفع آن ها باشيد. براي اينكار حتما به يك متخصص روانشناس براي تحليل وضعيت و شرايط زندگي خود نياز داريد تا بتواند بهترين آموزش و راهنمايي ها را به شما ارائه دهد. برخي از نكاتي كه بايد در مقابل فرد معتاد انجام دهيد:

محرك ها را كاهش دهيد:

سعي كنيد مكان ها، شرايط روحي و زمان هايي كه فرد مصرف مي كند را بررسي كنيد. همچنين چيزهايي كه او را ترغيب و تحريك مي كند شناسايي كرده و به طور غير مستقيم سعي كنيد او را از محرك هاي وسوسه كننده دور كنيد.

از او حمايت كنيد:

حمايت همه جانبه شما از فرد معتاد بسيار مهم است. البته منظور از حمايت همه جانبه، دادن امكانات، خريد مواد يا پول نيست، بلكه حمايت عاطفي و جسمي از اوست. فرد معتاد بايد بداند كه براي ديگران مهم است و كساني هستند كه او را دوست دارند.

عوارض را بدانيد:

مواد مصرفي فرد معتاد خود را بررسي كنيد و از نشانه هاي خماري و نشئگي اطلاع داشته باشيد. دقيقا مانند زماني كه با گريه نوزاد، مي توانيد علت گريه او را تشخيص دهيد و نيازش را برآورده كنيد، در صورت ديدن هر رفتار يا حالت عجيبي در عزيز معتادتان، مي توانيد به مشكل او پي ببريد و واكنش مناسب نشان دهيد. پرخاشگري، بي خوابي، تغذيه نامناسب، بي توجهي و ... برخي از عوارض رفتاري معتاد است كه در صورت واكنش مناسب شما، مانع از بدتر شدن شرايط شده ايد.

معتاد بيمار است، نه مجرم:

با او مثل كسي كه باعث تمام بيماري ها و مشكلات است برخورد نكنيد. تهديد و زنداني كردن درست نيست. با او مثل يك بيماري كه جراحي قلب كرده يا دست و پايش شكسته رفتار كنيد. اعتياد يك بيماري است كه بايد به روش درست و زير نظر متخصص درمان شود.

مشورت با متخصصين:

در تمام مراحل، از كساني كه در اين مورد تخصص دارند كمك بخواهيد. ترك اعتياد يك برنامه بلند مدت و آگاهانه نياز دارد و هر اشتباه و ضعفي در مسير ترك و درمان وجود داشته باشد، احتمال بازگشت دوباره را بيشتر مي كند. بايد صبور بوده و منتظر يك معجزه يا راهي كه جادو كند نباشيد. همچنين مي توانيد خودتان يا عزيزتان، در جلسات گروهي كه بين معتادان ترك كرده يا خانواده هاي ديگر معتادان شركت كنيد و از تجربيات هم استفاده كنيد. به كانال مشاوران ترك اعتياد بپيونديد.

از خود و كودكان محافظت كنيد:

برخي از مواد مخدر، باعث از دست رفتن هوشياري و آگاهي مي شود. بنابراين بسيار مهم است كه در صورتي كه حس كرديد شرايط مناسب نيست، از هر راهي براي محافظت از خود يا كودكان استفاده كنيد. نترسيد و از اين كار شرمنده نباشيد. فرد معتاد پس از بازگشت هوشياري از اشتباه خود مطلع خواهد شد و شما براي حفظ سلامت خود و ديگران كوشيده ايد.

 

سخن آخر

رفتار اشتباه شما، حتي اگر باعث ترك شود، ممكن است بازگشت به مواد را در پي داشته باشد. بخصوص اينكه اگر ترك اتفاق افتاد، بايد از نظر حمايتي و رواني همچنان حساس باشيد تا بازگشت اتفاق نيفتد. 50 درصد راه ترك خود فرد و 50 درصد اطرافيان است. پس نبايد فقط فرد معتاد را بخاطر اعتيادش سرزنش كرد، بلكه شرايط زندگي و رفتار اطرافيان نيز عوامل مهمي در شروع مصرف ، ادامه مصرف و بازگشت دوباره پس از ترك مواد دارد. تمامي اين موارد نشان دهنده اهميتنقش خانواده در ترك اعتياد است. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه نحوه رفتار با فرد معتاد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : بايدها و نبايدهاي رفتار با فرد معتاد قبل از هر اقدامي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۳:۳۷ | هنر زندگي
رفتار با فرد معتاد،

چگونه ابراز عشق كنيم؟

براي ايجاد و حفظ يك رابطه عاطفي زن و مرد هر دو بايد روشي براي ابراز عشق و محبت خود داشته باشند. زبان ابراز عشقدر همه انسان ها يكسان نيست. لازمه يك رابطه موفق داشتن يك زبان عشق مشترك است. مردي براي ابراز عشق خود دائم هر آنچه كه همسرش احتياج دارد را برآورده مي كند، اما همسر او از اين شكايت دارد كه همسرش هيچ وقت به او نمي گويد دوستش دارد. مشكل اين زوح نداشتن علاقه نيست بلكه تنها زبان عشق آن ها متفاوت است. زوجين مي توانند با در ميان گذاشتن علايق و خواسته هاي خود به رفع نيازهاي يكديگر كمك كنند. همچنين با مطالعه اين مقاله مي توانيد برخي از راه هاي ابراز عشق را امتحان كنيد. مشاوره زوجين نيز به شما جهت بالا بردن كيفيت ارتباط تان خدمات ارائه مي دهد.


براي دريافت مشاوره در زمينه چگونگي ابراز عشق مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


با كلام تان ابراز عشق كنيد

اولين زبان عشق كلام تاييدآميز است. شما با بيان كلمات عاشقانه و محبت آميز، عبارت هاي تشويقي، گفتن جمله "دوستت دارم" و عباراتي مثل؛ چه لباس زيبايي، مدل موهايت را دوست دارم، من به تو افتخار مي كنم و... به فرد مقابل خود نشان مي دهيد چقدر حواستان به او و تغييراتش هست. در عين حال طرف مقابلتان احساس اهميت مي كند. يادتان باشد هيچ چيز به اندازه كلام و بيان كلمات مثبت براي معشوقتان واضح نيست.

 

وقت گذاشتن راهي براي ابراز عشق

وقت گذاشتن براي معشوق خود را فراموش نكنيد. وقتي شما فارغ از تمام كارها و مسئوليت هايتان براي او وقت صرف مي كنيد، معشوقتان متوجه ميزان اهميتش براي شما مي شود. هيچ چيز به اندازه توجه كامل شما به او نمي تواند اين حس را برايش ايجاد كند. منظور از وقت گذاشتن است كه زمان هايي را براي گوش دادن، قدم زدن، غذا خوردن و ... با معشوق خود مقرر كنيد. براي ينكه او را متوجه عشق خود كنيد، از انجام كارهاي ديگر به طور همزمان پرهيز كنيد. حتي اگر هنوز به او ابراز علاقۀ كلامي نكرده ايد اين كار باعث جلب توجه او خواهد شد و تصوير مثبتي از شما برايش ايجاد خواهد كرد.

 

هديه دادن باج نيست

هديه دهيد. هدايا نمادهايي از اهميت و علاقه هستند و حسِ خاص بودن و مهم بودن به فرد مقابلتان مي دهد. مناسبت هاي مهم را فراموش نكنيد، البته هديه دادن را فقط مختص به مناسبت هاي خاص نكنيد. قرار نيست حتما هدايايي كه مي دهيد ويژه و گران قيمت باشند؛ گاهي اوقات خريدن يك چيز كوچك نشان دهنده اين است كه شما به ياد او بوده ايد و به او فكر مي كرده ايد.

 

اگر عاشق هستيد به معشوق كمك كنيد

ارائه خدمات به يكديگر مي تواند نشانه عشق باشد. اگر مي خواهيد به همسر خود بگوييد كه دوستش داريد و بيان كلامي اين امر برايتان دشوار است گاهي اوقات مي توانيد از راه هاي ديگري اين كار را انجام دهيد. ظرف هاي شام را بشوريد! شايد عجيب به نظر برسد، ولي اگر بخشي از مسئوليت هايش را وقتي كه خسته است انجام دهيد او مي فهمد كه چقد برايش اهميت قائل هستيد و حواستان به او هست. اگر معشوق شما متوجه عشقتان نيست، با اين كار به او نشان مي دهيد كه چقدر مسئوليت پذير و مهربان هستيد. او عشق شما را احساس كرده و مفهمد كه شما براي او هم يك تكيه گاه و هم يك همراه خواهيد بود.

 

نياز جنسي تنها علت رابطه جنسي نيست.

تماس فيزيكي از اساسي ترين اركان هر رابطه اي است. رابطه جنسي صميميت زوجين را تقويت كرده و عشق را ايجاد، تقويت و منتقل مي كند. اگر تماس فيزيكي زبان اصلي عشق همسرتان است، حواستان باشد بيشتر اوقات به جاي تعاريف طولاني، كلمات و جملات اضافي فقط در آغوشش بگيريد، ببوسيد، نوازش كنيد يا به نشانه حمايت دستتان را روي شانه اش قرار دهيد. او معني اين برخورد هاي فيزيكي را به خوبي خواهد فهميد. حواستان باشد نوازش و ابراز محبت فيزيكي را محدود به رابطه جنسي نكنيد؛ بلكه محبت غير جنسي خيلي اوقات حلال مشكلات است. نوازش هاي غير جنسي علاوه بر ايجاد حس خوب، با ترشح هورمون هاي مختلف در بدن رابطه تان را تقويت مي كند.

 

در ابراز عشق از هوش خود استفاده كنيد.

به معشوقتان دقت كنيد تا بفهميد كدام يك از روش هاي ابراز عشق را مي پسندد. علاقه شما در چگونگي ابراز عشق نيز اهميت دارد. بهتر است ابتدا يك شناختي از خود پيدا كنيد. راه هاي مختلف را امتحان كنيد، با شريك خود در اين باره صحبت كنيد و به يك اشتراك برسيد. 

دانستن زبان اصلي عشق خودتان و شريكتان شايد نكته مهمي باشد ولي ممكن است شما در ابتداي راه باشيد و بخواهيد توجه معشوق را به خود جلب كنيد. با استفاده متعادل از 5 مورد بالا مي توانيد بر روي او تاثير گذاشته و توجهش را جلب كنيد. اگر هم در يك رابطه هستيد و زبان عشقش را مي دانيد خودتان را محدود به همان يك روش نكنيد. تغيير و تنوع در رابطه، رگ حياتي آن است و به آن شور و نشاط تازه مي بخشد. پس دست به كار شويد و راه هاي ديگر را هم امتحان كنيد.

 

سخن آخر

توجه داشته باشيد ابراز عشق و محبت تنها محدود به رابطه بين زن و مرد نيست. بلكه در هر نوع رابطه اي براي بالا بردن صميميت و كيفيت رابطه ابراز محبت لازم است. ابراز عشق در خانواده (پدر، مادر، خواهر و برادر) براي شما شادي و خوشحالي به همراه خواهد آورد. محبت و عشق در خانواده باعث بالا رفتن ميزان سلامت روان شما و اعضاي خانواده تان خواهد شد. همچنين شما مي توانيد با ابراز محبت خود دوستي هاي صميمي و عميق برقرار كنيد. منتظر نشويد به شما محبت كنند، در اين را پيش قدم شويد اما انتظار جبران را از خود دور كنيد. انتظار براي جبران محبت در هر رابطه اي باعث تخريب مي شود.

اما حواستان باشد كه در دام عشق يك طرفه نيافتيد. براي پي بردن به ميزان دوست داشتن طرف مقابلتان مي توانيد نشانه هاي عشق مردان و زنان را بشناسيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه چگونگي ابراز عشق مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چگونه ابراز عشق كنيم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۵:۲۷ | هنر زندگي
ابراز عشق،

فوايد و پيامد هاي رك بودن | چگونه فرد رك گويي باشيم

رك گويي در ميان عموم به عنوان صفتي پسنديده شناخته مي شود؛ به طور كلي بسياري از افراد به داشتن چنين صفتي افتخار مي كنند. اما گاهي به اشتباه افراد رفتارهاي بي ادبانه خود را دال بر رك بودن مي دانند. رك گويي با بي ادبي متفاوت است. نداشتن صراحت در كلام مي تواند باعث سوء تفاهم ها و عدم شكل گيري روابط صميمي شود. در هر نوع رابطه اي رك گويي به شما كمك خواهد كرد تا بتوانيد به طور موثرتري عمل كنيد. اما براي آن كه از فوائد رك گويي بهره مند شويد بايد تفاوت رك گويي با بي ادبي را بدانيد. براي آن كه رك گويي را جزء صفات خود قرار دهيد، با ما در ادامه اين مطلب همراه شويد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مسائل فردي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

رك گويي را بشناسيم

رك گويي و يا رك بودن به معني داشتن صراحت بيان مي باشد. رك گو فردي است كه در مورد عقايد و احساسات خود به شكل واضح و روشن صحبت مي كند و به اصطلاح تعارف نمي كند. چنين فردي نظراتش را در مورد مسائل مختلف واضح بيان كرده و به اهداف و نيازهاي خود دست پيدا مي كند بدون اينكه تنش و ناراحتي در ديگران به وجود آورده و يا اينكه به آن ها بي ادبي كند.

رك گويي در واقع داشتن جسارت و جرات گفتن حقيقت است. فرد رك گو مي تواند در مورد مسائل مرتبط با خودش به راحتي نظر بدهد. مثلا به صراحت بگويد كه اين غذا را دوست ندارد يا نظرش را در مورد سياست به راحتي بيان مي كند.

 

مرز رك گويي و بي ادبي

عدم شناخت مرز ميان رك گويي و بي ادبي در بسياري از اوقات مشكل ساز خواهد شد. بي پرده صحبت كردن در مورد مسائل مختلف به طوري كه سبب رنجش و ناراحتي ديگران گردد؛ ديگر رك گويي نيست. براي درك بهتر مرز ميان رك گوييو بي ادبي به موراد زير توجه كنيد:

-فرد رك گو ادب را رعايت مي كند و در مورد مسائلي كه مرتبط با ديگران است؛ اظهار نظر نمي كند.

- بي پرده صحبت كردن در مورد مسائل ديگران نشانه رك گويي نيست.

- فرد رك گو در مواقعي كه از او اظهار نظر مي شود نظرش را بيان مي كند.

- اضهار نظر كردن به شكل نامناسب و با لغات وقيحانه نشانه رك گويي نيست.

- افراد رك گو به پيامدها و تاثيرات حرفشان بر روي ديگران دقت مي كنند.

به عنوان مثال بيان مسئله چاقي يك فرد به شكلي كه براي او آزار دهنده باشد؛ نشانه رك گويي فرد نمي باشد.

 

فوايد رك گويي

رك گويي مي تواند فوايد زيادي براي شما داشته باشد. از جمله فوايد رك گويي موارد زير را مي توان نام برد:

 • فرد رك گو مواضع روشني در مقابل ديگران دارد. روشن كردن مواضع باعث مي شود ديگران به سليقه، نظر و حريم شما احترام بگذارند و در پي در هم شكستن حريم هاي خصوصي شما چه به صورت آگاهانه يا ناآگاهانه نباشند.
 • از تحميل شدن بسياري از مسائل بر شما جلوگيري مي شود. مثلا اگر دوست نداريد بيرون برويد و دوستي به شما پيشنهاد بيرون رفتن بدهد، شما با گفتن نه مي توانيد از اينكه بي ميل بيرون برويد، پيشگيري كنيد. مقاله چگونه نه بگوييم را مطالعه نماييد.
 • فرد رك گو تصوير روشني از خودش براي ديگران مي سازد. ديگران به راحتي مي دانند با شما چگونه رفتار كنند و اينكه چه چيزهايي را واقعا دوست داريد.
 • رك گويي باعث باز نگه داشتن مسير مكالمه و گفتگو مي شود و اين پيام را به ديگران مخابره مي كند كه من چه توقعاتي دارم و همانقدر كه در بيان آن ها راحت هستم، شما هم مي توانيد در بيان خواسته هايتان راحت باشيد.
 • رك گويي باعث مي شود اعتماد بين فردي در روابط بالا برود. در واقع ديگران مي دانند كه شما صادق هستيد و قرار است چگونه برخورد بكنيد. همين امر ميزان پيش بيني نسبت به رفتار شما را افزايش مي دهد.

 

پيامدهاي عدم رك گويي

فردي كه توانايي رك بودن نداشته باشد ممكن است از مسائل زير رنج ببرد:

 • احساس برآورده نشدن نيازها:  بيان خواسته ها، نيازها و رسيدن به آنها از جمله حقوق اوليه هر انساني مي باشد. معمولا افرادي كه رك نيستند، اعتماد به نفس پاييني دارند يا خود را به قدر كافي ارزشمند نمي دانند كه نيازهايشان را بيان كرده تا ديگران به آن ها احترام بگذارند. در نتيجه احساس ناكامي مي كند. در طولاني مدت علائم افسردگي در او ظاهر مي كند.
 • عدم رضايت از خود: فردي كه رك نيست، نمي تواند نظر صريحش را بيان كند و در بسياري از مسائل مطابق ميل ديگران رفتار مي كند. چنين فردي از آن چه كه هست فاصله مي گيرد.
 • متوقع شدن از ديگران: فردي كه دائما مطابق ميل ديگران رفتار كند، انتظارش براي اينكه ديگران هم مطابق ميل او رفتار كنند، افزايش مي يابد. ولي اگر نتواند خواسته اش را صراحتا بيان كند، ديگران از انتظاراتش بي خبر خواهند بود و در نتيجه او به خواسته هايش نمي رسد.
 • انفجار خشم: فرد وقتي با ناكامي ها روبرو شود، ممكن است دچار انفجار هاي خشم شود.
 • نارضايتي: عدم برآورده شدن خواسته ها منجر به بالا رفتن سطح نارضايتي از زندگي، ازدواج، روابط دوستانه و خانوادگي مي شود.

 

چگونه فردي رك گو باشيم؟

از جمله راهكار هاي موثر براي يادگيري مهارت هاي رك بودن مي توان به موارد زير اشاره داشت :

رك گويي در افراد با اعتماد به نفس آنان مرتبط مي باشد. بنابراين با افزايش اعتماد به نفس مي توان به اين صفت دست يافت.

براي رك بودن از تمرين هاي رفتاري كوچك مثل اظهار نظر در جمع هاي دوستانه و خانوادگي شروع كنيد و به تدريج دامنه آن را گسترش دهيد.

آموزش مهارت جرات مندي و يادگيري رابطه بُرد-بُرد از راهكارهاي عملي هستند كه به فرد در دست يابي به اين صفت كمك مي كنند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مسائل فردي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  فوايد و پيامد هاي رك بودن | چگونه فرد رك گويي باشيم

ادامهـ مطلبـ
| ۲۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۱:۴۵ | هنر زندگي
رك گويي،

ماده مخدر گل و نحوه استفاده از آن

آشنايي با ماده مخدر گل و يا علف و يا همان ماري جوانا

ماده مخدر گل چيست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟ از اين ماده مخدر عموما جوانان براي داشتن يك زندگي شاد و فرار از غم هايشان استفاده مي كنند. بر اساس تحقيقات انجام شده عامل اصلي مصرف گل ريشه در مشكلات خانواده و آسيب هاي عاطفي دارد و افراد اكثرا براي پر كردن اين خلاء عاطفي و روحي به سمت مصرف ماده مخدر گل ( ماريجوانا) كشيده مي شوند. يكي از مشخص ترين علائم ماده مخدر گل يا ماريجوانا تغيير رفتار فرد در طول روز مي باشد. معمولا اين افراد بعد از مصرف ماده مخدر رفتار بسيار خوبي دارند ولي زماني كه صبح ها از خواب بيدار مي شوند كه ساعات طولاني از زمان مصرف مي گذرد عصبي، بي قرار و پرخاشگر مي شوند و همواره به دنبال راهي براي ترك خانه مي باشند. شايد از بسياري از افراد شنيده باشيد كه مصرف ماده مخدر گل بي خطر است و مشكلي براي فرد به وجود نمي آورد در حالي كه مصرف ماريجوانا علاوه بر عوارض و پيامد هايي كه دارد؛ يك زمينه ساز براي اعتياد فرد به مواد مخدر ديگر است. 

يكي از اشتباهات رايج در زمان آگاهي از مصرف ماريجوانا، اقدام هاي هيجاني و عجولانه اعضاي خانواده است كه برخلاف تصور عاميانه بايد بسيار خونسرد و آگاهانه اقدام به تغيير شرايط براي فرد مصرف كننده نمود به گونه اي كه خود فرد از هدف تغيير شرايط آگاه نگردد تا بتوانيم فرد را بار ديگر به آغوش خانواده بازگردانيم. در اين مقاله در مورد علائم ، نشانه ها ، عوارض و نحوه مصرف گل اطلاعات كاملي داده شده است.

براي مشاوره تلفني و آنلاين ترك اعتياد به مواد مخدر مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

ماده مخدر گل در كدام دسته از مواد مخدر قرار مي گيرد

ماده مخدر گل ( ماريجوانا  ) زير دسته كانابيس ها است كه به دليل تشابه علائم و حالات آن به عنوان يك ماده توهم زا نيز معرفي مي گردد. اين ماده از مشتقات گياه شاهدانه مي باشد؛ كه با كاهش عملكرد سيستم انتقال پيام هاي عصبي در مغز موجب ايجاد حالتي آرامش بخش در فرد مي گردد. ماريجوانا بويي شبيه به بوي گياه مي دهد. تاثيرات ماده مخدر گل دير اثر مي كند اما در زماني كه كشيده مي شود سريعتر تاثير را دارد. مدت زمان اثر ماده مخدر گل ( ماريجوانا ) بين 2 تا 6 ساعت مي باشد. ماده مخدر گل يا ماريجوانا برخلاف مواد مخدر كه وابستگي جسمي بالايي دارند و ترك كردن آن با درد جسماني بالايي همراه است؛ وابستگي جسمي ندارد. اين ماده وابستگي ذهني و رواني شديد در فرد به وجود مي آورد.

ماده مخدر گل و خواص آن

 ماده مخدر گل ( ماريجوانا ) به دليل خاصيت شادي آوري آن پر مصرف ترين ماده مخدر در جهان است. ماده مخدر گل سبب ايجاد احساس سرخوشي در فدر مي گردد. همين احساس سرخوشي زياد سبب فاصله گرفتن فرد از خانواده اش مي شود. همچنين تغييرات قابل توجهي را در ميزان تشنگي، اشتها و خواب بسته به شرايط جسمي فرد ايجاد مي كند. اين افراد معمولا بعد از مصرف ماده مخدر گل ( ماريجوانا ) تمايل زيادي به خوابيدن دارند و در زماني كه احساس خماري مي كنند بي خواب مي شوند.

تغيير رفتار از بارزترين پيامد هاي ماده مخدر گل ( ماريجوانا ) مي باشد كه در اوايل مصرف تشخيص علت اين تغيير رفتار براي خانواده مشكل است. اين افراد نسبت به گذشته گوشه گير تر شده و تمايل شركت در جمع هاي خانوادگي را از دست مي دهند و تمايل زيادي به گذراندن وقت با دوستان و دير آمدن به خانه پيدا مي كنند. زماني كه فاصله زماني زيادي از مصرف فرد مي گذرد، پرخاشگري، بي قراري و اضطراب از بارزترين تغيير رفتار هايست كه مي توان در فرد مشاهد كرد.

 

خاصيت منحصر به فرد ماده مخدر گل

اده مخدر گل توهم زاي طبيعي است كه بعد از مصرف آن زمان براي فرد كند مي گذرد. اين ماده با تاثير بر روي سيستم عصبي و قوي كردن حواس و تمركز فرد در اوايل مصرف سبب مي شود تا فرد احساس كند زمان كند تر مي گذرد. از منحصر به فرد ترين ويژگي هاي ماريجوانا مي توان به زمان تاثير آن اشاره داشت. مدت تاثير ماريجوانا بسته به نژادي آن بين 4 تا 10 ساعت است كه بعد از اين مدت يعني در فرداي آن روز هيچ اثري از علائم مصرف در شخص مصرف كننده باقي نمي ماند.

عوارض ماده مخدر گل

برخي از شايع ترين عوارض ماده مخدر گل ( ماريجوانا ) كه در كوتاه مدت اتفاق مي افتد عبارتست از:

- افسردگي شديد و بروز علائم افسردگي در فرد
اضطراب و استرس

-كاهش اشتها

-مشكلات خواب

-از دست دادن وزن

-پرخاشگري و عصبانيت

-تحريك پذيري

-بي قراري

-كابوس هاي شبانه

-حرص و ولع مصرف

-مشكلات تنفسي و سرفه هاي شديد
- بوي بد دهان

 

آنچه در بالا قيد شده است شامل عوارض كوتاه مدت مصرف ماريجوانا است مصرف بلند مدت اين ماده مخدر گل عوارض ديگري نيز به همراه دارد كه به آنها اشاره مي كنيم:

-از دست رفتن حافظه

-كاهش و از دست دادن تمركز

-اختلالات يادگيري

-نوسانات اخلاقي

-پرخاشگري و عصابنت هاي غير قابل كنترل

- اختلالات جنسي و كاهش ميل جنسي

-مشكلات باروري

-مشكلات كاري و مالي

-آسم

-برونشيت

-سرطان
آگاهي از تست هاي اعتياد به ماريجوانا به شما در تشخيص مصرف ماريجوانا كمك مي كند. 

ازدواج و ادامه زندگي با فرد مصرف كننده ماده مخدر گل ( ماريجوانا )

ازدواج و شروع يك زندگي مشترك خود به تنهايي داراي چالش هاي بسيار زيادي است. چه برسد به اينكه يكي از زوجين معتاد باشد. از آنجايي كه فرد مصرف كننده ماريجوانا در طولاني مدت كنترل هيجانات و تمركز خود را از دست مي دهد و تغيير رفتار هاي ناگهاني مانند افراد مبتلا به اختلال دو قطبي دارد؛ زندگي مشترك را با چالش هاي بزرگي مواجه مي سازد. اين افراد در زمان مواجه شدن با مشكلات زندگي عصبي و پرخاشگرايانه عمل مي كنند.

شايد با در نظر نگرفتن مصرف ماريجوانا در نگاه اول ازدواج با فرد مصرف كننده ماده مخدر گل با توجه به موقعيت اجتماعي، مالي و ... كه دارد؛ يك تصميم عاقلانه به نظر برسد و احساس كنيد كه مي توانيد با ازدواج با او خوشبخت شويد. اما توجه داشته باشيد كه بعد از وارد شدن به زندگي اين فرد همواره در فكر خود با تكرار پارامتر هاي مثبت همسرتان سعي در بدست آوردن احساس خوشبختي مي باشيد در حالي كه در واقعيت مدام نگران بروز يك اتفاق يا مشكل هستيد. توصيه مي كنيم در صورتي كه از اعتياد همسر يا كسي كه قصد ازدواج با او را داريد با خبر شديد قبل از هر اقدام و واكنشي نسبت به اعتياد او، حتما از جلسات مشاوره روانشناسي بهرمند شويد.

 

ابتلا به ماده مخدر گل چرا خطرناك است

ماريجوانا از ديد عموم به عنوان يك ماده بي خطر شناخته مي شود كه مصرف آن هيچ مشكلي را براي فرد به وجود نمي آورد. حال آنكه مصرف بلند مدت ماريجوانا باعث بروز اختلالات شخصت، كاهش حافظه و تمركز، عدم كنترل اعصاب و پرخاشگري بي رويه فرد مي گردد. علاوه بر اين عوارض اعتياد پيدا كردن به ماده مخدر گل يا ماريجوانا زمينه ساز اعتياد فرد به مواد مخدر ديگر مي باشد.مقاله مشاوره ترك اعتياد را مطالعه نماييد.

ترك مصرف ماده مخدر گل

از آنجايي كه اعتياد به ماده مخدر گل يك اعتياد فكري و ذهني است، خود فرد مصرف كننده توانايي ترك اعتياد به ماريجوانا را ندارد و نقش اعضاي خانواده در ترك كردن اعتياد به ماده مخدر گل بسيار حياتي است. ماريجوانا از جمله موادي است كه بايد اعضاي خانواده و آشنايان فرد در شروع و روند ترك اعتياد به فرد كمك كنند. از رايج ترين روش هايي كه توسط خانواده ها براي ترك اعتياد به ماريجوانا مورد استفاده قرار مي گيرد مي توان به استفاده از كمپ، دارو درماني، روان درماني اشاره داشت. اما بايد بدانيد كه اقدامات هيجاني براي ترك اعتياد به ماده مخدر نتيجه بخش نخواهد بود و حتي باعث بيشتر شدن مصرف فرد مي گردد. توصيه مي كنيم مقاله ترك اعتياد به ماريجوانا را مطالعه نماييد:

كمپ هاي ترك اعتياد : مبناي روش هاي مورد استفاده در مراكز ترك اعتياد بر مبناي جلوگيري از مصرف مجدد ماده مخدر مي باشند. از آنجايي كه ماده مخدر گل وابستگي جسمي ندارد، قطع يك باره و حبس شدن تنها تمايل فرد را براي مصرف مجدد ماده مخدر گل ( ماريجوانا ) بيشتر مي كند. علاوه بر اين فرستادن جوانان به مراكز ترك اعتياد مي تواند آسيب هاي شديدي را بر روي روان آنان بگذارد و آنان را با مواد مخدر جديد آشنا كند.

دارو درماني : براي ترك اعتياد به ماريجوانادر حال حاظر هيچ داروي جايگزيني وجود ندارد و به هيچ وجه تجويز خودسرانه داروهاي ضد افسردگي و ضد اضطراب به جاي ماده مخدر گل نتيجه بخش نخواهد بود.

روان درماني : از آنجايي كه اعتياد به ماده مخدر گل ناشي از يك آسيب عاطفي در فرد مي باشد. روان درماني و استفاده از جلسات مشاوره روانشناسي كاربردي ترين روش براي ترك اعتياد به ماده مخدر گل است. از آنجايي كه خلاء عاطفي فرد مصرف كنند در اكثر موارد به دليل مشكلات و مسائل خانوادگي مي باشد؛ اعضاي خانواده فرد نيز از جلسات روان درماني استفاده نمايند. با حل مشكل و خلاء عاطفي به وجود آمده در فرد به مرور زماني به طور تدريجي مصرف ماريجوانا ( ماده مخدر گل ) در فرد كاهش پيدا كرده و در نهايت به صفر مي رسد. 

با عضويت در كانال مشاوره ترك اعتياد هنر زندگي مي توانيد از علائم و نشانه هاي تمامي موادر مخدر باخبر شويد.براي مشاوره تلفني و آنلاين ترك اعتياد به مواد مخدر مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  ماده مخدر گل و نحوه استفاده از آن

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۷:۴۱ | هنر زندگي
ماده مخدر گل،

اكستازي يا قرص اكس چيست | عوارض و پيامد هاي قرص اكس

قرص اكس يا اكستازي با نام علمي متيل دي اكسي مت آمفتامين (MDMA) اولين بار با هدف كنترل و مهار اشتها در افراد چاق توسط يك شركت آلماني توليد شد، اما به علت عوارض مصرف قرص اكس، اين قرص از رده خارج شد. امروزه اين قرص به منظور ايجاد سر خوشي و انرژي زايي در ميان جوانان شناخته مي شود كه به دليل ساختار شيميايي و و تركيبات آن موجب بروز توهم و پيامدهاي ديگر در مصرف كنندگان مي شود. در ادامه مقاله به بررسي اين ماده، علائم مصرف و عوارض جانبي مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تشخيص و درمان اعتياد به مصرف قرص ايكس يا اكستازي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگيريد.

 

قرص اكس يا اكستازي

قرص اكس يا اكستازي به صورت قرص، كپسول و پودر در دسترس افراد قرار مي گيرد و به شكل خوراكي، استنشاقي و تدخيني مصرف مي شود و با تاثير بر سه ماده شيميايي مغز (سروتونين، دوپامين و نوراپي نفرين) عمل مي كند. اثرات مصرف قرص اكس، 30 تا 45 دقيقه بعد از مصرف مشخص مي شود و حداكثر تا 6 ساعت باقي مي ماند. اثرات ِخطرناكِ مصرف اين دارو با اثرات خوشايند آن همراه است اما هميشه همه مصرف كنندگان تجربه خوشايندي ندارند. عوارض قرص اكس در افراد مختلف، متفاوت است، بخصوص اگر با مواد ديگري به صورت تركيبي (مانند الكل و يا ماده مخدر گل) مصرف گردد. اين ماده با اصطلاحاتي چون ريو، اكس پارتي ، كنسرت راك نيز شناخته مي شوند.

 

عوارض مصرف قرص اكس يا اكستازي

مهمترين عوارض كوتاه مدت مصرف قرص اكس يا اكستازي عبارتند از:

- حالت تهوع
-كجي دندان
- سفتي عضلات
- افزايش دماي بدن
- تاري ديد
- تعريق مفرط

 يكي از خطرناك ترين عوارض مصرف اكستازي، افزايش شديد دماي بدن (hyperthermia) است كه مي تواند به كبد، كليه، مشكلات قلبي- عروقي و در بعضي مواقع مرگ منجر شود.

در بعضي افراد، روزي كه مصرف داشته اند مي تواند تبديل به يك روز سخت شود، به طوري كه نزديك به 80% مصرف كنندگان افسردگي و خستگي مفرط را تجربه مي كنند. اين عوارض كوتاه مدت مي توانند ناراحت كننده و مشكل زا باشند اما خطر واقعي ناديده گرفتن اثرات بلند مدت اين ماده محرك است.

زماني كه اكستازي مدت زيادي مصرف شود، چندين اثر زيان بار براي مصرف كننده خواهد داشت. از جمله عوارض بلند مدت اكستازي يا قرص اكس مي توان به موارد زير اشاره داشت.

- آسيب هاي عصبي

- اثرات مخرب بر توليد سروتونين در مغز كه منجر به كاهش سروتونين مي شود و در نتيجه فرد ممكن است به افسردگي، مشكلات خواب، اضطراب، كاهش اشتها و كاهش ميل جنسي مبتلا شود. يكي ديگر از بحران هاي بالقوه مصرف اكستازي" سندرم سروتونين" ناميده مي شود به طوري كه مغز با مقدار زيادي از سروتونين پر مي شود، علائم اين سندروم عبارتند از: افزايش ضربان قلب، توهمات، تعريق، از دست دادن جهت يابي، تحريك پذيري، اسهال، استفراغ، تشنج، حالت تهوع.

- پژوهش ها نقص در عملكرد شناختي مصرف كنندگان را تاييد مي كنند.

به دليل اعتياد آور بودن قرص اكس، افراد بعد از تجربه ي اثرات اوليه آن، ميزان دوز را بالا مي برند و اين مساله احتمال خطراتي چون اُوِر دوز (over dose) را بالا مي برد كه به صورت افزايش دماي بدن، خشونت، فشار خون بالا، حملات وحشت زدگي، تشنج و از دست دادن هوشياري ظاهر مي شود.

 

 

پيامدهاي مصرف قرص اكس يا اكستازي

به دنبال مصرف اكسازي، اعتماد به نفس و شجاعت در فرد بالا مي رود، هنجارها و ممنوعيت هاي اخلاقي كمرنگ شده و به همين دليل رفتارهاي پر خطر افزايش پيدا مي كند. همچنين شعور، قوه ي استدلال، آگاهي و آستانه ي تحريك پذيري فرد تحت تاثير قرار مي گيرد. رفتارهاي قابل مشاهده پس از مصرف مانند: 

- پر حرف شدن

 - لرزش اندام ها

- شديد شدن احساسات و عواطف
- فعاليت فيزيكي زياد بدون احساس تشنگي

- بي اشتهايي

- بي ثباتي خلق و افسردگي
افزايش ميل جنسي

طبق تحقيقات انستيتو ملي سلامت كه بر روي افراد مصرف كننده انجام شد، نتايج نشان داد كه اين قرص با تخريب مناطق مختلفي از مغز باعث اختلالاتي مانند از دست دادن حافظه، زوال عقل و ساير بيماري هاي رواني در فرد مي گردد. همچنين با آسيب به نواحي مختلف مغز يادگيري، خواب و تنظيم هيجانات اين افراد دچار مشكلات شديدي مي شود. اثرات سوء مصرف قرص اكس يا اكستازي گاهي به اندازه اي خطرناك مي شود كه ممكن است به فرد جنون و توهمات شديد دست دهد كه موجب آسيب به خود يا ديگران گردد. به موجب افزايش رفتارهاي پر خطر جنسي احتمال ابتلا به بيماري هاي مقاربتي از جمله ايدز، سيفليس و سوزاك نيز افزايش پيدا مي كند.

 

درمان اعتياد به مصرف فرص اكس

زماني كه با خود تصميم جدي براي ترك يك ماده مي گيريد بهتر است ابتدا به دنبال موثرترين روش براي درمان اعتياد به قرص اكس باشيد. كليد موفقيت، يافتن راهي است كه براي شما كاربردي باشد. زماني كه سوء مصرف دارويي متوقف مي شود، فرد علائم ترك را تجربه خواهد كرد. فرد با وارد شدن به يك برنامه نظارت و سم زدايي مواد از بروز تجارب سخت اين دوره مي كاهد. شدت سم زدايي از فردي به فرد ديگر متفاوت است و تحت تاثير عواملي چون مدت زمان مصرف دارو و ساير اختلالات مربوط به آن مي باشد. مشاوره روانشناسي راهكاري بسيار مناسب براي ترك اعتياد به اكستازي مي باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تشخيص و درمان اعتياد به مصرف قرص ايكس يا اكستازي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  اكستازي يا قرص اكس چيست | عوارض و پيامد هاي قرص اكس

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۰۲:۳۸ | هنر زندگي
قرص اكس،

اهميت و كاربرد ‎⁨ارتباطات غير كلامي در زندگي

ارتباطات غير كلامي يكي از عوامل مهم در برقراري يك ارتباط موفق و موثر است. كساني كه داراي مهارت هاي ارتباط غير كلامي هستند، احساسات، معناي كلام و اهداف طرف مقابلشان را بهتر درك مي كنند. دانستن زبان بدن و ارتباط غير كلاميبه شما اين امكان را مي دهد تا بتوانيد در حيطه هاي مختلف زندگي؛ شغل، ازدواج، دوستيابي، ارتباط با اعضاي خانواده و ... بهتر از ديگران عمل كنيد. شما مي توانيد با خواندن اين مقاله به اهميت تاثيرات ارتباط غير كلامي پي برده و براي ارتقاي آن ها اقدام كنيد. همچنين مي توانيد براي شناخت بيشتر خود تمريناتي انجام دهيد. روانشناسان باليني با مطالعه در زمينه ارتباطات بين فردي مي توانند شما را در اين زمينه راهنمايي كنند. 


براي دريافت مشاوره در زمينه زبان بدن و ارتباطات غير كلامي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

ارتباط غير كلامي

ارتباطات غير كلامي فرايند انتقال معنا از طريق ژست، زبان بدن يا استقرار؛ چهره و تماس چشمي، ارتباط جسم، ظاهر (مثلا نوع لباس، مدل مو و ...) و حركات هر يك از اعضا توصيف مي شود. از ارتباط غير كلامي به عنوان سكوت زبان نيز ياد مي شود. بخشي از ارتباطات غير كلامي كه ضميمه گفتار و كلمات مي شود به عناصر  paralanguage معروفند. اين عناصر شامل كيفيت صدا، احساسات و سبك صحبت كردن و همچنين ويژگي هاي عروضي مانند ريتم، تكيه صدا و ارتفاع صدا است كه در مقالۀ در باب صدا به تفصيل توصيف شده است.

اولويت ارتباطات غيركلامي بر پيام‌هاي كلامي

شما مي توانيد در خلال يك رابطه كلمه اي نگوييد اما سخت است جلوي رفتار و واكنش هاي خويش را بگيريد. رفتارتان (حالت‌هاي چهره، حركات بدن، وضع اندام و اعمال ديگر) جرياني بدون وقفه از اطلاعات و منبعي پايدار از نشانه‌هاي مربوط به احساساتي است كه تجربه مي‌كنيد. تنها بخش كوچكي از درك و فهمي كه انسان در يك تعامل رو در رو به دست مي‌آورد حاصل ارتباط كلامي است. حالات چهره تك تك هيجانات دروني تان را به تصوير مي كشد. غم، خوشحالي، عصبانيت، خشم و ... بدون حتي يك كلمه مي تواند به مخاطب انتقال داده شود.

به طوري كه 35% انتقال پيام كلامي و 65% آن غير كلامي محسوب مي شود. همچنين گفته مي شود؛ زبان بدن 55%، تن صدا و لحن و بيان 38% و تنها 7% كلمات در انتقال پيام سهم دارند.

سهم پررنگ ارتباطات غير كلامي و زبان بدن ايجاب مي كند كه براي حفظ و ايجاد يك رابطه موثر بيشتر به اصول و قواعد ارتباطات غير كلامي را بشناسيم. 

ارتباطات غير كلامي به دو دسته تقسيم مي شوند:

ارتباطات غير كلامي در وضعيت كلي به صورت ژنتيكي به شما انتقال داده شده اند. ناخودآگاهانه از آنها استفاده مي كنيد و معاني آنها را مي فهميد. در حالت دوم ارتباطات غير كلامي به صورت علائمي قراردادي مطابق با فرهنگ و شرايط و نيازهاي بياني ساخته شده اند.

مثال هايي از زمينه هاي ژنتيكي زبان بدن: حالتهاي چهره به هنگام اخم يا شادي يا گذاشتن دستها روي سينه / انداختن پاها روي هم / پوشيدن كت ـ كفش / حركات تأييد و انكار با سر / بالا انداختن شانه ها موقع ابهام و ... . اين حركات و اشارات از طريق ژنهاي والدين به ما مي رسد و به نوعي در ناخودآگاه جمعي ما ثبت است از اين رو براي درك آنها نياز به دستيابي به مهارت خاصي نداريم و تنها توجه آگاهانه و علم به آن مي تواند در مهارت هاي ارتباطي ما تاثيرگذار باشد.

مثال هايي از زمينه هاي قراردادي: گاهي ممكن است براي انتقال معنا از يكسري علائم و نشانه هاي قراردادي كه متناسب با شرايط و موقعيت فرهنگي و مليتي است استفاده كنيم و به نوعي خود شما تعيين آنها هستيد.

 • علامت شست:   ايست – توهين-OK
 • حلقه كردن انگشت و شست:  پول ، صفر ، پوچ ، OK ، توهين
 • علامت V:  پيروزي ، توهين ، عدد 2

 

زبان بدن را بهتر بشناسيم

براي آن كه بتوانيد ارتباطات غير كلامي خود را ارتقا دهيد بهتر است تمامي جوانب آن را درك كرده و نحوه تاثير گذاري هر بخش را بدانيد. در ادامه به بررسي رفتارهاي غيركلامي در 9 حيطه مي پردازيم:

1.حريم ها

فاصله‌اى كه بين افراد از نظر مقدار فضا وجود دارد، حريم گفته مي شود. اين فضا تحت تأثير عوامل متعددى نظيرِ هنجارهاى اجتماعى، عوامل وضعيتى، خصوصيات شخصيتى و سطح آشنايى تعيين مي شود. حفظ حريم ها و رعايت آن مشخص مي كند كه ما خود را در چه جايگاهي از يك رابطه مي دانيم. حريم خصوصي شامل يك دايره حدودا 15 سانتي متري مي شود كه ناحيه ممنوعه گفته مي شود و جز افراد خانواده و صميمي اجازه عبور از اين 15 سانت را ندارند. مقالهچگونه در روابط حد و مرز تعيين كنيم را بخوانيد.

حريم شخصي فضاي حدودا نيم متري حول هر فرد است كه جز همكاران و آشنايان اجازه نزديك تر شدن ندارند. حريم اجتماعي يك دايره 1 تا 5/3 متري است كه در ارتباطات با غريبه ها آن را رعايت مي كنيم. حريم عمومي فضاهاي بالاي 6 متر را شامل مي شود كه مربوط به مواقعي است كه جداي يك ارتباط و با فاصله دورتر در رويدادي هستيم مثلا وقتي تماشاچي يك رويداد مي شويم.

2.حركات سر:

تكان دادن سر رو به پايين مي تواند به معناي تأييد يا تسليم؛ تكان دادن سر رو به اطراف مخالفت يا تأسف و تكان دادن سر رو به بالا مي تواند دلالتي بر انكار و عدم پذيرش باشد.

3.حالت چهره:

حالت‌هاى چهره براى شادى، غم، عصبانيت و ترس، در سراسر جهان مفهومي يكسان و مشابه دارد. مثلا يك پيشاني پر چين با ابروهاي رو به پايين و لب هاي ورافتاده مي تواند نشانه اندوه يك آدم باشد. چهره درهم كشيده هم نشان دهنده اضطراب يا خشم است. رنگ سرخ صورت، به نسبت موقعيت نشان دهنده خشم و يا شرم است. صورت زرد ترس را نشان مي دهد. گره كردن ابروها بر خشم- ناراحتي و درد و بالا بردن ابروها نشانه اي از تعجب يا دريافت يك مطلب است. پيام هاي لب و لبخند را نيز در ادامه مرور مي كنيم:

 • تبسم با دهان گشوده: دندانهاي بالا نمايان شده و بـه شـخـصـي كـه بـا شـما گفتگو مي كند مي فهماند كه مايل هستيد بيشتر با او آشنا شويد.
 • تبسم با لبان بسته: اين لبخند تنها براي اداي احترام و ادب و نزاكت است.
 • در هم كشيدن لبها: هرگاه فردي لبهايش را در هم كشيد به مفهوم آن است كه طرف مقابلش را جذاب و دلربا يافته است.
 • لبهاي سفت و جمع شده: دال برتنش و عدم پذيرش است.
 • جويدن لبها: وقتي فردي لب پايين خود را جويده و سرش را تكان مي دهد نشانگر خشم فرد است.
 • خميازه كشيدن: خواب آلودگي تنها علت خميازه نمي باشد مي تواند در يك موقعيت استرس زاي خفيف هم پديد آيد. يا هنگامي كه مردد هستيد چه كاري بايد انجام دهيد خميازه روشي براي خريدن زمان است.

4. حركات چشم

چشم ها دريچه درون هستند. نوع نگاه و جهت نگاه همگي مي توانند برون دادي از چيزهايي باشند كه به آن مي انديشيد يا هيجاني كه در حال تجربه اش هستيد. بيش از حد پلك زدن مي تواند نشانه اضطراب باشد. پلك نزدن هم مي تواند نشانه ترس باشد. چشم ها موقع خنديدن حالت خاص خودشان را دارند و البته موقع اندوه هم به همين ترتيب است.

مالش چشم: نـشـانـگر فريب و نيرنگ، پنهان كاري، خستگي يا ميل به قطع تماس ديداري است.

نوع نگاه: نگاه ممتد مي تواند نشانه اي از ابراز علاقه يا كنجكاوي باشد. نگاه خيره شديد نشانه خلق تهاجمي، سلطه جويانه و تهديد آميز است. عدم تماس چشمي دلالت بر پنهان كردن يك موضوع يا نشانه از عصبانيت دارد. انبساط مردمك :نشانه عشق و انقباض مردمك نمود عصبانيت.

5. حركات دست:

حرارت دست ها نيز حكايت از حالات ذهني دارند. سردي دست ها نشان از ترس هستند. دست هاي خيلي داغ هم احتمالا نشان از خشم يا استرس زياد دارند. مالش دستها به هم نشان دهنده اضطراب و يا ميل به وارسي مجدد يك موضوع است. كف دست باز از ديرباز، نشانه حقيقت، صداقت، بيعت و تسليم بوده است. بالعكس دستان مشت كرده و گرده خورده مي تواند خبر از پنهان كاري يا مقاومت بدهد. حالات دست دادن نيز معناي خود را دارند كه در ادامه انواع آن را بررسي مي كنيم:

دست دادن محكم: زماني كه دستتان را دراز مي كنيد و بعد دسـتـانـتان را بـه طـريقي مي چرخانيد كه دستتان بالا و كف دست پايين قرار بگيرد، نشان از برتري جويي شماست. دست دادن بسيار محكم نيز نشانگر شور و اشـتياق و سلطـه گـري اسـت.

دست دادن شل: اگر تنها انگشتان خود را دراز كنيد و در زمان تماس با طرف مقابلتان دست هايتان مانند ماهي شل باشد؛ پيامي با اين مضمون انتقال مي دهيد كه "من مايل نيستم به مـن دسـت بزنيد، من صميميت را دوست ندارم". همچنين اين حالت نشانۀ ضعف، مطيع و تسليم بودن نيز ميباشد.

دست دادن با هر دو دست: هرگاه از دست چپ نيز براي پوشاندن دست طرف مقابلتان استفاده كنيد  راستي و صميميت خود را به طرف مقابلتان انتقال مي دهيد. اين نو دست دادن مانند يك آغوش گرفتن ظريف تاثير مي گذارد.

6.حالات پاها:

لم دادن روي صندلي و انداختن يك پا بر روي پاي ديگر دو معنا دارد. در نگاه اول نشان دهنده راحتي، داشتن حس آرامش و مسلط يودن بر ئضاع است. اما در حالت دوم مي تواند نشان از يك نوع بي ميلي در برقراري ارتباط و ايجاد صميميت باشد. تكان دادن پاها سر آمدن حوصله و قفل كردن آان ها ناراحتي و عصبانيت را نشان مي دهد.

7. ژستها و وضعيت بدن:

راست قامت راه رفتن نشانه اعتماد به نفس است. ايجاد مانع درمقابل بدن باكيف سعي درپنهان كردن ناراحتي است. بالا انداختن شانه ها نشانه نفهميدن موضوع يا رفع مسئوليت، ماليدن چانه نشانه ارزيابي و انگشت روي شقيقه دلالت بر تفكر و تأمل و دست به كمر نمودي از مقابله و در نهايت دست به چانه نشانه اشتياق مي تواند باشد.

8.ظاهر

هر آنچه مي پوشيد نشان از چيزي است كه به آن مي انديشيد و سبك و سياقي كه در زندگي در پيش داريد. انتخاب پوشش مناسب با فضايي كه در آن حضور مي يابيد دلالتي بر هوشمندي شما به علم ارتباطات است.

9. تن و آهنگ صدا:

لحن و بياني كه شما همراه كلامتان داريد مكملي بر مضمون كلام شماست. نوع هيجان و فكر پشت هر كلام مثل موسيقي متني است كه در راستاي جملات شما شنيده مي شود. ميزان علاقه مندي، صداقت يا عدم صداقت شما با جنس نرم يا غير منعطف بيان شما خود را بروز مي دهد.

براي دريافت مشاوره در زمينه زبان بدن و ارتباطات غير كلامي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  اهميت و كاربرد ‎⁨ارتباطات غير كلامي در زندگي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۲۷:۵۸ | هنر زندگي
‎⁨ارتباطات غير كلامي،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان