مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

پرورش خلاقيت در كودك

خلاقيت در كودكان باعث مي شود تا آن ها بتوانند در زمان رو به رو شدن با چالش ها از راه هاي متفاوتي استفاده كنند. كودكي كه داراي خلاقيت است مي تواند ارزش ايجاد كند. به اين معنا كه با هوش خلاق خود توانايي به وجود آوردن آثاري ارزشمند را خواهد داشت. مهم ترين عامل در پرورش خلاقيت كودكان، شما والدين هستيد. لازم است كه با آگاهي و صبورانه، در خدمت فرزندتان باشيد و راه هاي درستي كه مي تواند به پرورش خلاقيت كودك تان كمك كند را با كمك يك متخصص تدوين كنيد. در اين مطلب تعريف تفكر خلاق، سني كه كودك خلاق است و روش ها و نكاتي كه در پرورش قوه تخيل لازم است را بيان كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه پرورش خلاقيت كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تفكر خلاق چگونه ايجاد مي شود؟

تفكر خلاق مجموعه اي از داده ها و اطلاعات است كه باعث ايجاد يك فكر و ايده جديد مي شود. در واقع خلاقيت، افكاري است كه در ذهن تان مي چرخد، بدون اينكه آن ها را كنترل كنيد. خلاقيت يعني اين افكار و ايده هاي سردرگم را تركيب كرده و شكل جديدي بسازيد. تمام اختراعات و كشف ها، حاصل خلاقيت و در درجه بعدي نبوغ است. برخي عواملي كه در داشتن تفكر خلاق موثر است شامل هوش، توانايي بدني، استعداد و علاقه هاي متنوع مي باشد كه كاملا ژنتيكي و انتسابي است. اما چيزي كه مهم است توانايي شما و محيط براي پذيرش و پرورش توانايي هاي كودكتان است.

 

خلاقيت كودكان در چه سني بيشتر است؟

به طور كلي كودكان از همان ابتدا رگه هاي هوش و خلاق بودن خود را نشان مي دهند اما معمولا تمركز و توجه براي آن ها سخت است. در سن 5 سالگي به دليل افزايش تمركز، تكميل زبان و تقويت مهارت هاي جسمي، كودك به اوج تفكر خلاق مي رسد.

در اين مرحله و سنين 5 سالگي، شما بايد براي پرورش خلاقيت كودكتان سرمايه گذاري كنيد و راه هاي پرورش تفكر خلاق را بياموزيد.

 

راه ها و نكات پرورش خلاقيت كودكان

روش هاي بسياري براي پرورش تفكر خلاق در كودكان وجود دارد و خيلي از آن ها بستگي به خلقيات و توانايي هاي فرزندتان دارند. بنابراين لازم است كه در اين زمينه با روانشناس كودك در ارتباط باشيد تا ويژگي ها و روش هاي منحصر به فرد كودك شما را كشف و بهترين مسير براي پرورش استعداد و خلاقيت او را پيدا كنيد. مهم ترين و بهترين راه، آموزش هنر به كودك است. براي تاثير هنر در پرورش خلاقيت كودك كليك كنيد. 13 كاري كه مي توانيد براي كمك به پرورش خلاقيت كودكان تان در منزل انجام دهيد به شرح زير است:

1_ بگذاريد كودك اشتباه كند:

بچه هايي كه از شكست خوردن بترسند، كنجكاوي در آن ها سركوب مي شود. اگر فرزند شما بعد از اشتباه نا اميد شد يا احساس شكست كرد با او براي جبران و تغيير نتيجه صحبت كنيد. او را راهنمايي كنيد كه چطور مي تواند اشتباهش را جبران كند. فقط راهنمايي كنيد و خودتان اشتباه او را اصلاح نكنيد.

2_ او را تشويق كنيد:

هر اقدام مثبت و هر تلاش كودكتان را تحسين كنيد. پاداش هاي كلامي بهترين نوع تشويق هستند. اگر در تشويق ها بيش از حد چهارچوب مدار هستيد و از جدول ستاره استفاده مي كنيد، سعي كنيد با ديدن اتفاقات خلاقانه در كودك او را تشويق و تحسين كنيد و حتي ناگهاني به او ستاره يا جايزه دهيد. براي اطلاع از راه هاي تشويق كودك كليك كنيد.

3_ بگذاريد به هم بريزد و كثيف كاري كند:

معمولا مادران نسبت به تميزي منزل و كودكشان حساسيت و وسواس بيش از اندازه دارند. سعي كنيد اتاق يا فضايي براي كودك تعيين كنيد كه در آن جا هر كاري خواست انجام دهد. ديوارها را كاغذي كنيد تا روي آن ها نقاشي كند. زير پاي او با يك بنر يا پارچه مي تواند بوم نقاشي و يك پارك واقعي باشد. بگذاريد كثيف كاري كند و شما نيز گاهي با او همراهي كنيد.

وسواس تميزي در سنين پايين جلوي خلاقيت كودك را مي گيرد. اگر از بي نظم شدن فرزند نگرانيد، به او توضيح دهيد كه بعد از بازي نياز است كه دست ها و بدنش شسته شود و محيط براي دفعه بعدي آماده باشد.

4_ الگوي خلاقيت فرزند باشيد:

شما الگوي فرزندتان هستيد. اگر كودك والدين را در حال ساخت يا تعمير چيزي ببيند او هم ياد مي گيرد كه بايد پذيراي خلاقيت ها باشد. به كارهاي خلاقانه كودكي خود فكر كنيد و براي كودك توضيح دهيد و از او بخواهيد اين كارها را بكند.

5_ براي فرزند وقت بگذاريد:

بازي كردن دنياي كودك است و در بازي است كه كودك دنياي خودش را مي سازد. با او بازي كنيد. نقش هايي كه مي خواهد بر عهده بگيريد و صبوري كنيد. خسته ايد، مشكل مالي داريد، شرايط كارتان بد است و ... كودك اين ها را نمي فهمد دنياي خودش را دارد. به دنيا و بازي كودك احترام بگذاريد.

6_ ذهن باز و روشن داشته باشيد:

به فرزندانتان حق انتخاب بدهيد تا براي مستقل فكر كردن ترسي نداشته باشند. بگذاريد غذا، لباس، اسباب بازي و بازي مورد علاقه اش را خودش انتخاب كند. البته ايجاد محدوديت در انتخاب ها براي كودك لازم است. اگر كودك شما همه چيز را با هم مي خواهد، چند حق انتخاب پيش روي او بگذاريد و از او بخواهيد از بين اين ها انتخاب كند.

اگر دوست دارد در آشپزخانه بازي كند، وسايل محدودي در اختيار او قرار دهيد  و آشپزخانه را به شكل يك اتاق جادوگري يا آزمايشگاه در بياوريد.

7_ سوال هاي باز بپرسيد:

طرح كردن سوال هاي باز پاسخ و مفهومي، به پرورش تفكر خلاق كودك كمك مي كند. نحوه پاسخ به اين سوالات، ميزان هوش و خلاقيت كودك شما را پيش بيني مي كند. سوالاتي مثل اينكه اگر خورشيد در حياط ما باشد چه مي شود؟ يا اگر همه درختان آواز بخوانند چه مي شود؟ اگر همه كفش هاي دنيا يك اندازه باشد چه مي شود؟ اگر هيچوقت وسايل خانه خراب نشوند چه مي شود؟

8_ با تخيلات كودك همراه باشيد:

معمولا اكثر كودكان در سنين پيش دبستاني، دوستان و دنياي تخيلي خود را دارند. قوه تخيل يكي از توانايي هاي كودك است كه داشتن آن بسيار نعمت خوبي است. با دوستان خيالي او صحبت كنيد، حتي وقتي دوست خيالي او حضور ندارد در موردش با فرزندتان صحبت كنيد و سراغش را بگيريد. در دنياي تخيلي كودك قرار بگيريد و تا زماني كه اشتباه خطرناك نكرده يا آسيبي كودك را تهديد نمي كند، او را همراهي كنيد.

9_ استقلال را به كودك بدهيد:

كنترل گر نباشيد و گاهي به تنهايي كودك احترام بگذاريد. اگر كودك تنهايي در حال بازي است، گاهي به او لبخند بزنيد كه حضور شما را حس كند اما شما هم خود را به كاري مشغول كنيد و مدام از او نپرسيد " داري چكار مي كني؟ ". از زندگي و فرزندتان با تمام سختي ها لذت ببريد.

10_ به اسباب بازي هاي كودك بها دهيد:

اسباب بازي هاي كودك تنها ابزار و سلاح هاي كودك است و هرچه اين سلاح ها متنوع تر و خلاقانه تر باشد، آينده كودك سالم تر است. كودك لازم است تنوع در اسباب بازي ها را تجربه كند. پسران مي توانند عروسك و دختران نيز ماشين يا اسلحه داشته باشند. اينكه كودك دختر از ابتدا فقط مادري و خانه داري را بازي كند و پسر فقط رانندگي، تير اندازي يا كار بيرون از منزل را تجربه كند، در آينده به مهارت هاي زندگي آن ها آسيب مي زند.

11_ استفاده از تلويزيون و بازي هاي كامپيوتري را كاهش دهيد:

ممنوع كردن موبايل، تلويزيون يا كنسول خانگي امري نشدني است، اما بايد نحوه و ميزان ارتباط كودك با اين وسايل كنترل شود. البته بازي هاي رايانه اي تا حدي به افزايش خلاقيت كودك كمك مي كند اما نبايد از بازي هاي فيزيكي و حقيقي بيشتر و جذاب تر شود. پرخاشگري، انزوا، تيك عصبي، آسيب هاي جسمي، چاقي و ... از مضرات بازي هاي رايانه اي و تماشاي بيش از حد تلويزيون است.

12_ اجازه دهيد كودك در جمع بازي كند:

تمايل به تنها بودن در كودك اصلا نشانه خوبي نيست. مخصوصا كه برخي والدين بخاطر ترس ها و وسواس هاي بيمارگونه خود، كودك را از جمع همسالان دور نگه مي دارند. مثلا ياد گرفتن فحش چيز بدي نيست و طبيعتا اين اتفاق خواهد افتاد، بلكه كودك بايد ياد بگيرد كه فحش دادن عمل زشتي است كه نبايد انجام داد.

بازي در جمع بسيار مفيد است و مهارت هاي ارتباطي كودك را تقويت مي كند. نحوه ارتباط با ديگران، مفهوم نوبت، حقوق ديگري، از خود گذشتگي و كار جمعي مهم ترين مزاياي بازي در جمع است.

13_ قضاوت و مقايسه نكنيد:

هر كودك دنيا، علايق و سليقه هاي منحصر به فرد خود را دارد. هرگز با قضاوت هاي ارزشي خوب و بد يا مقايسه كودك با ديگر همسالان، سعي در تربيت او نداشته باشيد. كاهش اعتماد به نفس، محافظه كاري و احساس حقارت ساده ترين پيامدهاي مقايسه شدن است.

 

محدوديت هاي نسبي و مراقبت از كودك

در تمام اين روش ها و بازي ها، مراقبت از كودك را در نظر بگيريد. براي او محدوديت هاي نسبي كه مي تواند از او محافظت كند را شرح دهيد و او را قانع كنيد كه اين محدوديت ها براي سلامتي خود اوست. محدوديت ها در آشپزخانه، در ماشين هنگام رانندگي و در خيابان برخي از اين محيط هايي است كه كودك بايد احتياط را ياد بگيرد و رعايت كند.

 

پرورش خلاقيت كودكان به عهده چه كسي است؟

تمام مسئوليت هاي پرورش و تربيت فرزند بر عهده شما والدين است، اما گاهي ممكن است ندانيد كه چه راهي درست و چه كاري غلط است. با مشورت با افرادي كه تخصصي در تربيت فرزند ندارند، به رفتارهاي اشتباه تان دامن مي زنند و باعث آسيب هاي روحي كودكتان مي شوند. هر كودك، ويژگي هاي خاص خود و هر والدي نيز شرايط مخصوص خود را دارد. بنابراين لازم است كه در اين زمينه با كساني كه آموزش ديده اند مشورت كرده و از آن ها راهنمايي بگيريد. مي توانيد با دريافت مشاوره كودك از متخصصان كودك در مركز هنر زندگي از اطمينان خاطر براي رسيدن به اهداف تربيتي خود برخوردار باشيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه پرورش خلاقيت كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : پرورش خلاقيت در كودك

ادامهـ مطلبـ
| ۲۰ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۳:۱۲ | هنر زندگي
خلاقيت در كودك،

راه ها و شرايط باردار شدن

آيا تصميم به باردار شدن گرفته ايد؟ آيا مي دانيد براي حامله شدن چه كارهايي بايد بكنيد؟ امروزه اكثر شما براي باردار شدنبرنامه ريزي كرده و به دنبال راه هايي براي به دنيا آوردن كودكي سالم هستيد. شما به عنوان والدين مسئول، لازم است حتي قبل از حامله شدن كارهايي انجام دهيد. سلامت جسمي مادر و پدر هر دو اهميت دارد. گاهي با وجود تلاش هاي زياد هنوز بچه دار نشده ايد، شايد بهتر است با خواندن اين مقاله به زمان و كارهايي كه براي بارداري، مناسب هستند را بشناسيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه شرايط و روش هاي باردار شدن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

پايه هاي اصلي بارداري چيست؟

يك سري اصول ابتدايي براي بالارفتن احتمال باروري وجود دارد كه ممكن است توسط زوجين در نظر گرفته نشود و در صورت عدم بارداري، به سراغ روش هاي نادرست سوق پيدا كنند. برخي از اين اصول به شرح زير مي باشد.

استفاده از قرص ها و لوازم ضد بارداري را متوقف كنيد:

بعضي از روش هاي پيشگيري از بارداري، اثر طولاني تر و بيشتري نسبت به ديگر روش ها دارند. همچنين زمان آمادگي برايباردار شدن پس از قطع داروهاي ضدبارداري، در بدن هر خانمي متفاوت است. پس از قطع داروهاي جلوگيري، 2 تا 3 ماه براي بارداري زمان لازم است.

تشخيص زمان تخمك گذاري و نزديكي در اين دوره:

حداكثر طول عمر تخمك بين 12 تا 24 ساعت و اسپرم بين 48 تا 72 ساعت است. بنابراين لازم است كه در زمان مناسب نزديكي انجام شود. زمان تخمك گذاري، حدود 14 روز بعد از اولين روز شروع قاعدگي است. در زناني كه قاعدگي نا منظم دارند مسئله متفاوت است. اگر طول دوره هاي شما طولاني تر يا كوتاه تر است، وسط دو دوره پريودي، زمان تقريبي تخمك گذاري در بدن زن است. در اين مورد لازم است كه با پزشك خود مشورت كنيد و در روزهايي كه اطمينان بيشتري از تخمك گذاري داريد، به طور مرتب نزديكي انجام شود.

نكته: دماي بدن در زمان تخمك گذاري مقداري افزايش پيدا مي كند و اين يك نشانه براي تشخيص زمان تخمك گذاري است.

تست هاي بارداري:

بعد از عبور از دوره تخمك گذاري، زمان انتظار شروع مي شود. تا قبل از شروع دوره پريود بعدي، لازم است كه از تست هاي بارداري استفاده كنيد. بالا نگه داشتن دماي بدن يكي از روش هاي مناسب براي بالا بردن احتمال ايجاد لقاح و بارداري است.

رابطه جنسي صحيح داشته باشيد:

اينكه چگونه، در چه پوزيشني و چه مقدار رابطه داشته باشيد در باردار شدن شما موثر است. قبل از شروع دوره تخمك گذاري، رابطه داشته باشيد.

از محصولات شيميايي كه براي افزايش لذت يا افزايش احتمال باروري مصرف مي شوند، اجتناب كنيد.

بعد از رابطه جنسي، بلافاصله آلت را از واژن خارج نكنيد. چند دقيقه زمان آرامش براي ورود اسپرم به رحم لازم است.

از بيرون ريختن اسپرم از واژن تا جايي كه مي شود جلوگيري كنيد. مي توانيد با دست دو طرف واژن را به هم نزديك كنيد تا اسپرم داخل بدن باقي بماند. بعد از رابطه كمي دراز كشيده و پاها را بالا بگيريد.

 

پوزيشن رابطه جنسي براي بارداري

مناسب ترين حالت رابطه جنسي براي باردار شدن بستگي به شرايط جسماني شما دارد. اما بهترين حالات و پوزيشن ها براي رابطه جنسي، روش هايي است كه آلت عميق تر وارد واژن مي شود.

شيوه كلاسيك و سنتي رابطه يك از بهترين حالت ها براي بارداري است. در شيوه كلاسييك زن به پشت دراز كشيده، پاهاي خود را باز و به سمت بالا نگه داشته است و يا روي شانه هاي مرد مي گذارد و مرد روي زن قرار مي گيرد. وقتي زن به پشت مي خوابد، اسپرم به كمك نيروي جاذبه، شرايط بهتري براي وارد شدن به رحم دارد. همچنين در اين روش آلت به مقدار عميق تر در واژن زن قرار مي گيرد.

زن بايد 20 تا 30 دقيقه بعد از رابطه، به پشت دراز بكشد. بهتر است كه لگن او به وسيله يك بالش از زمين بلند شود. ممكن است پس از بلند شدن زن، مقداري از مايع مني بيرون بريزد اما مشكلي ندارد، زيرا اين اسپرم ها به احتمال زياد زنده نيستند و خوابيدن بيشتر از 30 دقيقه كمكي به باردار شدن نمي كند.

سعي كنيد در رابطه اي كه براي باردار شدن برقرار مي كنيد، از عشق و احساس كافي برخوردار باشد. ممكن است عشق ورزيدن در پوزيشن سنتي سخت باشد، در اين صورت شما مي توانيد از حالت هاي ديگر استفاده كنيد. در هر صورت، عميق بودن دخول آلت به واژن، مهم ترين مسئله است.

 

شتاب دهنده هاي بارداري

شرايط رواني و جسمي شما، در باردار شدن موثر است و لازم است برخي از آن ها را بدانيد.

دلسرد نشويد:

اكثر زوج ها خيلي آسان باردار نمي شوند. از هر 100 زوج در ماه كه براي بارداري تلاش مي كنند، تنها 15 تا 20 زوج موفق مي شوند. با اين حال 95 درصد زوج ها در طول دو سال باردار مي شوند.

معاينه هاي پيش از بارداري را انجام دهيد:

حتي اگر هيچ قصد يا راه حلي براي بارداري نداريد، لازم است شرايط سلامت روحي و جسمي خود را بررسي كنيد. ممكن است بعد از حاملگي، برخي از بيماري هاي شما بدتر شده و به خود و فرزندتان آسيب وارد شود. معاينه لگن، آزمايشات رحم، چك كردن ديابت، بيماري تيروئيد، اختلالات خلقي مثل افسردگي، وسواس، اضطراب و ... مي تواند در دوران حاملگي يا بعد از زايمان به شما آسيب برساند.

سلامت زندگي كنيد و خود را تقويت كنيد:

شرايط سالم جسماني و پرهيز از آسيب زاها، شانس بارداري و بارداري سالم شما را افزايش مي دهد. برخي از اين موارد شامل:

 • كاهش وزن در صورت وزن بالا.
 • ورزش سبك و منظم (اگر ورزش حرفه اي يا سنگين مي كنيد، لازم است در زماني كه قصد باردار شدن داريد، آن را كاهش دهيد).
 • پرهيز كامل از سيگار و الكل. مقاله تاثير دود سيگار بر نوزاد را مطالعه كنيد. 
 • ويتامين هاي پيش از زايمان مصرف كنيد (مطمئن شويد مواد مغذي لازم براي جنين در بدن شما وجود دارد)
 • تا مي توانيد از غذاهاي ارگانيك و طبيعي استفاده كنيد.
 • از چربي ترانس و مصرف غذاهاي چرب خودداري نماييد.
 • پنير هاي غير پاستوريزه، جوانه ها، فست فود و غذاهاي آماده و منجمد شانس باروري را كاهش مي دهد.
 • رژيم هاي حاوي حبوبات، آجيل، ميوه، سبزي تازه، آنتي اكسيدان، ويتامين ها، پروتئين، مرغ و تخم مرغ، امگا 3 موجود در غذاهاي دريايي و آهن براي بارور شدن شما مناسب تر است.
 • اين موارد براي مردان نيز بايد رعايت شود تا اسپرم ها تقويت شده و قدرت بارور كردن را داشته باشد.
 • مصرف ويتامين E و C، ميوه، سبزي به مردان نيز براي باردار شدن همسرشان توصيه مي شود.
 • پرهيز از مصرف الكل، سيگار، كافئين، قند و چربي براي مردان ضروري است. اين مواد مي تواند اسپرم هاي مرد را كم و غير طبيعي كند و امكان تولد فرزند ناقص را افزايش دهد.
 • مصرف زياد شكلات و قهوه شانس باروري را در زنان به مقدار زيادي كم مي كند.
 • ماري جوانا (گل) و هرگونه مخدر ديگر ممكن است احتمال تولد نوزاد سالم را كم كند.

 

شرايط روحي و رواني قبل از بارداري

نداشتن رابطه عاشقانه عدم لذت از معاشقه به شما و همسرتان فشار روخي زيادي وارد مي كند. در اين شرايط احمال باروري كاهش مي يابد.

بخاطر بارور نشدن رابطه خود را تحت فشار قرار ندهيد. نمي توانيد به زور باردار شويد يا باردار كنيد.

سعي كنيد بدون نياز به يك بچه، از همديگر و از رابطه خود لذت ببريد. بچه اي كه حاصل عشق نباشد و فقط طبق عادت بقا و انجام وظيفه باشد، فرزند سالمي نخواهد بود.

استرس يكي از مهم ترين عوامل كاهش شانسِ بارداري است. سعي كنيد انديشه مثبت و سالم درباره رابطه و در مورد خودتان داشته باشيد.

افسردگي زن قبل از بارداري، در طول دوره بارداري و بخصوص پس از زايمان، باعث تولد فرزند ضعيف و افسردگي پس از زايمان مي شود و مي تواند در ادامه زندگي، براي زوجين دردسر ايجاد كند.

در مورد تمام اين مسائل مي توانيد با روانشناس خود در ارتباط باشيد و از او كمك بخواهيد.

 

چه زماني بايد به پزشك مراجعه كنيد؟

در ابتدا تعيين يك زمان منظم و طبق برنامه براي رفتن به پزشك بسيار مهم است. اين مسئله اضطراب شما را كاهش مي دهد و مي تواند براي باردار شدن به شما كمك كند.

 • زوج هاي سالم زير 30 سال كه دوبار در هفته رابطه جنسي دارند، بايد در طول يك سال بارداري اتفاق بيفتد.
 • زنان بالاي 30 سال، پس از 6 ماه تلاش به دكتر مراجعه كنند. ممكن است با افزايش سن، شانس باروري كم شود اما صفر نمي شود. تغيير در سبك زندگي و حالت هاي مقاربت جنسي مي تواند كمك كننده باشد.
 • در صورت داشتن بيماري التهاب لگن، درمان هاي پيشگيري از سرطان، اندومتريوز، سابقه سقط جنين و سن بالاي 35 سال، حتما با پزشك در ارتباط باشيد.
 • تمام دارو ها و بيماري هاي روحي و جسمي مي تواند احتمال باروري را كاهش دهد و بايد با پزشك يا روانشناس خود مسائل را در ميان بگذاريد.
 • در صورت داشتن عفونت هاي نواحي جنسي و قابل انتقال حتما براي باردار شدن با پزشك مشورت كنيد.
 • ممكن است بافت فيزيكي رحم يا آلت مردانه به شكلي باشد كه امكان رسيدن اسپرم به تخمك را دشوار كند. لازم است اين مسئله بررسي شود.
 • گاهي در اسپرم مرد مشكلاتي وجود دارد، كه از آزمايش هاي باروري مردانه مثل آزمايش خون يا انسداد مجاري ادرار براي تشخيص استفاده مي شوند.
 • آزمايش و تست هورمون ها توسط پزشك انجام شود.

 

قبل از باردار شدن فراموش نكنيد

قبل از انجام درمان هاي باروري، به دليل هزينه ها و سختي هايش، حتما در مورد انجام و ادامه آن با همسر و روانشناس خود مشورت كنيد و تمام جوانب آن را بسنجيد. مشاوره خانواده و مشاوره جنسي به شما كمك مي كند تا خودتان و شرايط را براي ورود يك عضو جديد آماده كنيد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه شرايط و روش هاي باردار شدن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : راه ها و شرايط باردار شدن

ادامهـ مطلبـ
| ۲۰ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۴:۴۸ | هنر زندگي
باردار شدن،

اثرات مصرف الكل والدين روي جنين

مصرف الكل در بارداري مخصوصا در ماه هاي اول يكي از آسيب‌زننده‌ترين عوامل براي مادران باردار و فرزندشان است. اگر قصد بچه دار شدن داريد مصرف هر قطره الكلي كه كاهش يابد به رشد و سلامت فرزندتان كمك مي‌كند. پزشكان توصيه مي‌كنند براي اطمينان از رشد سالم كودك در طول بارداري و قبل از تصميم به بچه‌دار شدن، به طور كلي مصرف الكل را قطع كنيد. جبران پذير نبودن آسيب هاي ناشي از مصرف الكل در بارداري اهميت ترك الكل را بيشتر مي كند. در اين مقاله به شرايط و اثرات مصرف الكل در طول بارداري پرداخته شده است.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مصرف الكل در بارداري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

نحوه اثر الكل روي جنين

الكل موجود در خون مادر از طريق جفت وارد بدن جنين مي‌شود و بر روي رشد تمام اعضاي بدن او تاثير مي‌گذارد. از آن جا كه اعضاي اصلي بدن مانند سيستم عصبي و عروقي در سه ماه اول بارداري تشكيل مي‌شود مصرف الكل در اين دوره تاثيرات شديدتري دارد. اما رشد ارگان‌هاي بدن جنين در تمام طول بارداري وجود خواهد داشت و به تبع آن مصرف الكل در تمام اين مدت آسيب‌زننده است.

تاثير مصرف الكل بر روي جنين مي‌تواند تبعات خطرناكي به همراه داشته باشد. عبارت از:

 • تولد زودرس (از اصلي‌ترين خطرات مصرف الكل است)
 • وزن كم هنگام تولد
 • مشكلات شنوايي
 • شكل قلبي نوزاد
 • سقط جنين

 

سندروم جنين الكلي

سندروم جنين الكلي شديدترين حالت طيف ناهنجاري‌هاي جنيني ناشي از مصرف الكل است. نوزادان مبتلا به جنين الكلي خصوصيات مشتركي دارند. مانند:

 • كوتاه تر بودن قد
 • كمبود وزن
 • پل بيني و تورفتگي بالاي لب وجود ندارد.
 • از نظر ذهني نيز حافظه ضعيف، مشكلات توجه، مشكل در رياضي، ناتواني يادگيري، تاخير گفتاري و زبان، هوش پايين و بيش‌فعالي مي‌تواند وجود داشته باشد.

براي اين علائم درمان‌هاي روان‌شناختي و دارويي وجود دارد اما هيچ‌كدام از آن‌ها نمي‌تواند علائم به وجود آمده را به طور كلي از بين ببرد.

اگر كودكي در دوره جنيني در معرض مصرف مقدار كمي الكل بوده ممكن است همه اين علائم را نشان ندهد يا علائم جسمي را نداشته باشد، اما همچنان مشكلات رفتاري و شناختي را تجربه مي‌كند. مقدار تاثيرپذيري جنين از مصرف الكل به عوامل محيطي ديگر و همچنين ژنتيك نيز بستگي دارد.

 

هيچ نوع مشروبي استثنا نيست!

شايد براي شما سوال شده باشد يا از كسي شنيده باشيد كه انواع مشروبات الكلي مانند شراب، آبجو، ودكا و ويسكي يا عرق تاثيرات متفاوتي بر روي جنين در دوره بارداري مي‌گذارد. در حقيقت اين مسئله به هيچ وجه صحت ندارد. انواع مشروبات الكلي جدا از روش تهيه، طبيعي و دست‌ساز بودنشان حاوي مقادير مختلفي الكل هستند. مصرف الكل در هر مقدار به جنين آسيب مي‌رساند. بنابراين مادران باردار از مصرف هر نوع مشروب الكلي بايد خودداري كنند.

 

مقدار امن وجود ندارد!

همان‌طور كه گفته شد هيچ مقدار و تعداد دفعات امن براي مصرف الكل وجود ندارد. مصرف الكل در هر شكل و با هر مقدار بر روي جنين تاثير منفي دارد. پس نمي‌توانيد تصور كنيد با مصرف الكل در دفعات كم مانند مهماني‌هاي خاص يا در مقدار كم از آسيب به فرزندتان جلوگيري مي‌كنيد. حتي همين مقدار و دفعات كم نيز اثر مخرب دارد.

 

ممنوعيت مصرف الكل در تمام طول بارداري

مصرف الكل در تمام طول بارداري به ويژه سه ماه اول براي جنين خطرناك است. حتي مصرف الكل پيش از بارداري نيز مي‌تواند اثرات مخربي براي فرزند شما داشته باشد. بسياري از مادران باردار در ماه اول و دوم كه اطلاع از باردار بودن خود نداشتند الكل مصرف كرده‌اند. اين زمان بيشترين احتمال آسيب‌ به جنين در اثر مصرف الكل مادر وجود دارد. توصيه مي‌كنيم اگر قصد بارداري داريد از مصرف الكل از روز قبل از تخمك‌گذاري خوددراي كنيد. اگر هم قصد بارداري نداريد مواقعي كه الكل مصرف مي‌كنيد توجه بيشتري براي روش‌هاي پيش‌گيري از بارداري داشته باشيد.

 

اعتياد به الكل در زنان

اگر اعتياد به الكل در شما وجود دارد و مدتي طولاني است كه هرروز مقدار زيادي الكل مي‌نوشيد، قطعا به يكباره كنار گذاشتن الكل پيش از بارداري كار ساده‌اي نيست. چرا كه در صورت ننوشيدن آن علائم خماري و ترك الكل براي شما ايجاد مي‌شود، به علاوه ترك ناگهاني خطرات ناگواري را به همراه خواهد داشت. در اين شرايط اگر قصد باردار شدن داريد ابتدا بايد به درمان بيماري اعتياد خود توجه كنيد و با مراجعه به متخصص سعي در ترك اعتياد به الكل خود داشته باشيد. با وجود آن كه مصرف هر مقدار الكل در حاملگي بر روي نوزاد اثر منفي مي‌گذارد اما با كم كردن مقدار مصرف مي‌توانيد اين اثرات مخرب را كاهش دهيد.

 

اگر الكل نوشيديد، نگراني شما به نوزادتان كمكي نمي‌كند!

اگر در دوره بارداري الكل مصرف كرديد، تنها اقدام موثر آن است كه مقدار مصرف الكل خود را در حد توانتان كاهش دهيد يا ترجيحا كلا الكل مصرف نكنيد. نگران شدن و مضطرب بودن بابت اثرات الكل بر روي جنين به شما و فرزندتان كمكي نمي‌كند. استرس و فشار روحي خود عامل مخربي است كه رشد نوزاد شما را با خطر تهديد مي‌كند. پس سعي كنيد ديگر شرايط موثر بر جنين را كنترل كنيد، به تغذيه خود توجه كنيد، از عوامل استرس‌زا دوري كنيد و به توصيه پزشكتان عمل كنيد تا تاثير مصرف الكل قبلي شما بر روي نوزادتان را به حداقل برسانيد.

 

پدر هم الكل ننوشد!

نوشيدن الكل توسط مردان به توليد اسپرم در بدن آن‌ها آسيب مي‌زند بنابراين توصيه مي‌شود مدتي پيش از تمايل به بارداري پدر هم نبايد الكل مصرف كرده باشد. مصرف الكل توسط پدر نيز مي‌تواند اثرات مشابهي بر روي جنين داشته باشد. كاهش اندازه مغز، اختلالات عملكرد شناختي، اسكيزوفرني، اوتيسم و نقص‌هاي مادرزادي مشكلاتي هستند كه با الكل نوشيدن پدر احتمال بروزشان براي نوزاد بيشتر مي‌شود.

نوشيدن الكل توسط پدر مي‌تواند اثرات غيرمستقيم بر روي جنين داشته باشد. با توجه به اثرات كوتاه‌مدت و بلندمدت مصرف الكل مانند پرخاشگري، رفتار نامناسب و آسيب خانواده مصرف الكل پدر مي‌تواند منجر به استرس و فشار روحي بر روي مادر شود كه تاثير مخربي بر رشد جنين دارد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مصرف الكل در بارداري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : اثرات مصرف الكل والدين روي جنين

ادامهـ مطلبـ
| ۲۰ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۰:۰۷ | هنر زندگي
،

راه هاي آرامش دادن و آرام كردن نوزاد

چگونه مي توانم راهي سريع براي آرام كردن نوزادم خود پيدا كنم؟ چرا كودك من انقدر گريه مي كند؟ خيلي اوقات در زماني كه نوزاد شما گريه مي كند ممكن است مضطرب شويد. يا ندانيد گريه نوزاد به چه دليل است يا آنقدر گريه هاي كودك زياد است كه نمي دانيد چه واكنشي نشان دهيد و در نهايت ممكن است عصباني شويد. سعي كنيد هميشه در مقابل گريه نوزاد صبورانه و با آرامش برخورد كنيد. كودك هميشه به آغوش و بوسه نياز دارد. در اين مطلب به برخي از راه هايي كه براي آرام كردن نوزاد و كودكتان مي توانيد از آن ها استفاده كنيد، اشاره كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه آرام كردن نوزاد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

دلايل گريه كودك را بررسي و رفع كنيد

گريه كودك هميشه دليل مشخصي دارد. گرسنگي، درد، گرما، سرما، ترس، اضطراب، خستگي، ادرار يا مدفوع و ... برخي از اصلي ترين دلايل گريه نوزادان هستند. سعي كنيد دلايل گريه نوزاد را بدانيد. برخي از نكته هايي كه لازم است در مورد علت گريه بدانيد، عبارتند از:

 • نوزاد نياز دارد هر 3 ساعت، تغذيه شود. بنابراين اگر حس مي كنيد كه او گرسنه است، نيازهاي غذايي او را برطرف كنيد.
 • نوزاد نياز دارد بعد از هر 3 ساعت بيداري، بخوابد. بنابراين اگر حس مي كنيد كودكان خسته است او را بخوابانيد.
 • سرد بودن يا گرم بودن هواي محيط نوزاد را بررسي كنيد. اگر كودك شما گرمايي يا سرمايي است، شرايط مناسب با او را فراهم كنيد.
 • مرتب پوشك كودك را چك كنيد. ممكن است پوشك كودك محكم بسته شده باشد و نوزاد را اذيت كند.
 • اگر نوزاد غذا خورده است، آروغ او را بگيريد. وجود باد در معده كودك باعث ناراحتي مي شود. همچنين ممكن است باعث شود نوزاد بالا بياورد.
 • سعي كنيد در صورت ترسيدن كودك، او را بغل كرده و نوازش كنيد.

نكته مهم: هيچ وقت از نوازش و توجه به گريه نوزاد غفلت نكنيد. نوزاد در سنين ابتدايي زندگي، خصوصا زير 2 سال، هميشه به نوازش نياز دارد و اين مسئله هرگز كودك شما را لوس نمي كند.

 

راه هاي آرام كردن نوزاد

در صورتي كه نيازهاي اوليه و نياز هاي جسماني كودك را برطرف كرده ايد، برخي از راه هاي زير را مي توانيد براي آرام كردن نوزاد استفاده كنيد.

قنداق كردن:

شايد فكر كنيد قنداق كردن نوزاد، به استخوان هاي او آسيب مي رساند يا آرامش او را از بين مي برد. اما قنداق كردن، حالتي شبيه رحم مادر را براي نوزاد تداعي مي كند و باعث آرامش كودك مي شود. قنداق را طوري ببنديد كه گرم و نرم باشد و نوزاد نتواند به راحتي دست و پايش را تكان دهد. البته آنقدر محكم نبنديد كه تنفس كودك مختل شود. اگر نوزاد شما توانايي غلت زدن را پيدا كرده، او را قنداق نكنيد.

موقعيت كودك را تغيير دهيد:

اگر در گهواره يا آغوش شما آرام نشد، او را روي بازوي خود به شكم بخوابانيد. به طوري كه كف دستتان زير شكم و ساعد شما زير سر كودك قرار بگيرد. اين روش كمك مي كند گاز معده كودك راحت تر خارج شود. همچنين سعي كنيد حتي در مهماني ها، لباس نرم و راحت براي كودك فراهم كنيد. راحتي نوزاد مهم تر از سليقه و دلخواه شماست.

صداهاي آرامش بخش ايجاد كنيد:

سعي كنيد در توليد صدا براي نوزاد، علاوه بر آواز يا لالايي با صداي مادر، صداهاي داخل رحم را براي كودك شبيه سازي كنيد. صداي ماشين لباسشويي، جارو برقي يا پنكه مي تواند تداعي كننده دوران جنيني باشد. سعي كنيد صدا در حد امكان ملايم و آرامبخش باشد.

امكان مكيدن به او بدهيد:

اگر نوزاد سير است، با استفاده از پستانك يا انگشت تميز خودتان امكان مكيدن را به او بدهيد. در كودكان زير دو سال، نياز به مكيدن يا تحرك لب ها بسيار اساسي است و اگر كودك از اين نظر به اندازه كافي ارضا نشود، ممكن است در مراحل بعدي به مشكلاتي بر بخورد.

كودك را خيلي ملايم تكان دهيد:

باز هم سعي كنيد تكان ها ملايم و شبيه رحم باشد. تكان هاي گهواره و اتومبيل حين رانندگي، بيشترين شباهت را به رحم مادر دارد. سعي كنيد اگر خودتان خسته هستيد از رانندگي صرف نظر كنيد. هرگز كودك را به بالا پرت نكنيد و او را نلرزانيد. تكان هاي محكم و ناگهاني به شدت مي تواند به كودك آسيب بزند.

لمس بدن كودك:

نوزادان تماس پوستي، مخصوصا با بدن مادر را دوست دارند. ماساژ آرام كمر كودك، دست و پا و سر كودك مي تواند او را آرام كند. ماساژ شكم نوزاد در جهت عقربه هاي ساعت به او كمك مي كند تا باد معده را راحت تر تخليه كند. براي اطلاع از روش هاي ماساژ نوزاد كليك كنيد.

همچنين زماني كه كودك در آغوش شماست، صورت خود را به گونه او بچسبانيد تا نفسش را روي پوستتان حس كنيد. سعي كنيد باسن، كمر و شانه هاي كودك را بسيار آرام نوازش كنيد، براي او آواز آرام بخوانيد و او را ببوسيد. اين كارها باعث ايجاد دلبستگي ايمن در كودك مي شود.

 

سخن آخر 

نكته بسيار مهمي كه براي آرام كردن نوزاد بايد در نظر بگيريد، آرامش خودتان است. ممكن است نوزاد شما كودك سخت و بد قلقي باشد و واقعا شما را خسته كند. بنابراين سعي كنيد استراحت كافي داشته باشيد. حتي مي توانيد چند ساعت فرزندتان را به خانواده بسپاريد و با دوستان يا همسرتان كمي تفريح و استراحت كنيد. د رواقع با اين كارها خودتان را احيا كنيد.

همچنين مي توانيد از مشاوره كودك و روانشناس براي نحوه برخورد با نوزاد و آموزش شيوه هاي آرام كردن نوزاد كمك بگيريد. همچنين مي توانيد براي حل مسائل شخصي خودتان كه باعث ايجاد مشكل در نگه داري نوزاد مي شود نيز با روانشناس مشورت كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه آرام كردن نوزاد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : راه هاي آرامش دادن و آرام كردن نوزاد

ادامهـ مطلبـ
| ۲۰ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۱:۱۸ | هنر زندگي
آرام كردن نوزاد،

مهاجرت | معايب و مزاياي مهاجرت

نوع و دلايل مهاجرت در طول سال هاي اخير تغييرات چشمگيري داشته است. شرايط نامناسب اقتصادي، سياسي، اجتماعي و آموزشي، افراد را به رفتن از وطنشان ترغيب مي كند. اما آيا مهاجرت به همين قشنگي كه از دور ديده مي شود است؟ جداي از مسائل معمول مهاجرت و زندگي به عنوان يك مهاجر در يك كشور ديگر و رفتار احتمالا ناشايست بوميان منطقه، مسائل روحي و رواني مهاجرت بسيار پيچيده تر و جدي تر از چيزي است كه فكر مي كنيد. نداشتن آمادگي روحي لازم و عدم بررسي دليل مهاجرت، احتمال نرسيدن به اهداف ناشي از مهاجرت را بيشتر مي كند. اگر تصميم به مهاجرت داريد بهتر است در اين مقاله با ما همراه باشيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بررسي دلايل مهاجرت مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

مهاجرت چيست؟

مهاجرت به معناي كلي، جابجايي و تغيير مكان زندگي به مكان ديگر براي بهبود زندگي يا فرار از آسيب است. مهاجرت انسان ها هميشه وجود داشته است. افراد براي فرار از جنگ و قحطي و براي به دست آوردن منابع يا زندگي بهتر، كوچ مي كردند. با پيشرفت جوامع، مهاجرت رنگ و بوي ديگري به خود گرفته و تبديل به مسئله بسيار پيچيده اي شده است. بعد روانيمهاجرت در گذشته مورد توجه نبود اما امروزه به دليل افزايش وابستگي هاي مادي و معنوي و همچنين افزايش سختي هاي مهاجرت، اين مسئله رنگ تازه اي به خود گرفته است.

 

دلايل اصلي مهاجرت چه چيز هايي است؟

همانطور كه گفته شد دلايل اصلي مهاجرت خروج از يك موقعيت نامساعد و داشتن يك موقعيت بهتر است. عمده تريندلايل مهاجرت را در ادامه بيان مي كنيم:

جنگ و نا امني:

مسئله جنگ، يكي از قديمي ترين دلايل مهاجرت است كه افراد براي يافتن مكاني امن براي زندگي از شهر يا كشور خود فراري مي شدند. مي توان اين نوع مهاجرت را اجباري دانست.

شرايط اقتصادي:

بحران هاي اقتصادي باعث پايين آمدن كيفيت زندگي بسياري از مردم مي شود و عده اي براي ادامه زندگي به محيط ديگري كه شرايط مناسبي دارد سوق داده مي شود. اين مورد در كشور ما در چند سال اخير بسيار شدت گرفته و شرايط نامناسب اقتصادي باعث افزايش ميزان مهاجرت اقشار مختلف شده است.

شرايط آموزشي:

بسياري از مهاجرت ها به خاطر رسيدن به امكانات آموزشي و تحصيلي اتفاق مي افتد. معمولا اين شكل از مهاجرت بيشترين بازگشت به كشور را دارد. به طوري كه افراد بعد از تحصيل به هر دليل، به كشور خود باز مي گردند.

آزادي و امنيت بيشتر:

يكي از مسائلي كه مردم را به سمت مهاجرت سوق مي دهد، شرايط زندگي محدود و پر فشار است. از بين رفتن حقوق اجتماعي و سياسي، دلبستگي مردم از وطنشان را كم مي كند. در نتيجه آن ها به دنبال وطن جديدي مي گردند كه به آن ها و آزادي هايشان بها دهد و امنيت رواني آن ها را تامين كند.

جذابيت هاي مقصد:

ممكن است كشور يا محل زندگي فرد شرايط نامناسبي نداشته باشد اما جذابيت هاي مقاصد پيش رو، آن ها را براي مهاجرت وسوسه مي كند. طبيعت ذاتي انسان حركت به سوي كمال و بهترين است و كساني كه از اين موهبت بي بهره اند، ممكن است ماهيت انساني خود را فراموش كرده باشند.

شرايط اقليمي:

ممكن است برخي مناطق به دليل شرايط بحراني جغرافيايي، مردم خود را مجبور به مهاجرت كند. بي آبي، كمبود منابع تغذيه، بلاياي طبيعي مثل زلزله يا سيل، گرما يا سرماي بيش از حد، شرايط آب و هوايي و حتي سختي دسترسي به مراكز قدرتمند، از اين دسته عوامل هستند.

مهاجرت اجباري:

در دوره هايي از تاريخ اين نوع مهاجرت ديده شده كه دولت وقت يا استعمارگر، مردم مناطقي را مجبور به مهاجرت به نقطه اي خاص مي كنند. كار و كشاورزي، كنترل مردم و آشوب هاي قومي، مسائل جمعيت شناختي، جنگ ها و شرايط منابع طبيعي برخي از دلايل مهاجرت در تاريخ است.

 

مهاجرت چه فايده اي دارد؟

مزاياي مهاجرت بستگي به دلايل مهاجرت تان دارد. دستيابي به امنيت، آزادي، امكانات تحصيلي و بهداشتي، پيدا كردن شغل يا مسكن بهتر، آرامش رواني و كاهش استرس هاي زندگي و... مزايايي است كه در ذهن مهاجرين نقش بسته است. هركس در ذهنش تصوري از زندگي ايده آل دارد و براي به دست آوردن آن تلاش مي كند. اما طبق تحقيقات، 70 تا 80 درصد متقاضيان مهاجرت، قشر تحصيل كرده و دانشگاهي هستند. كساني كه يا به دليل شرايط اقتصادي و بيكاري قصد مهاجرت دارند و يا به دليل امكانات بهتر آموزشي، قصد ادامه تحصيل خود را در كشورهاي پيشرفته جستجو مي كنند. اگر تحصيل دليل مهاجرت شماست بهتر است با دريافت مشاوره تحصيلي ابعاد مختلف انتخاب هايتان را بررسي كنيد.

 

معايب مهاجرت و موانع مهاجرت موفق چيست؟

مهاجرت مسئله بسيار مهمي است كه جداي از مزايا يا زيبايي ها، از نظر رواني مي تواند بسيار پيچيده و آسيب زا باشد. برخي از ابعاد منفي مهاجرت كه باعث برگشت مهاجرين يا منصرف شدن از رفتن مي شود به شرح زير است.

غربت:

غربت فضاي بسيار سنگين و پر فشاري است. تصور كنيد در يك لحظه تمام افرادي كه مي بينيد و مي شناسيد از زندگي شما حذف شوند و جاي آن ها را افرادي بگيرند كه حتي زبان آن ها را سخت مي فهميد. قابل پيش بيني است كه اگر ذره اي در دلتان ترديد بيفتد و احساس ضعف نشان دهيد، هرگز نمي توانيد زندگي در يك كشور ديگر را تحمل كنيد. البته امروزه با پيشرفت تكنولوژي امكان ارتباط لحظه اي به هر جاي دنيا وجود دارد اما باز هم شرايط بسيار سختي خواهد بود.

افسردگي:

دوري از عزيزان و قرار گرفتن در يك محيط جديد كه از محيط خودتان دور است، ممكن است شما را منزوي و افسرده كند. يكي از راه هاي درمان افسردگي، بودن كنار دوستان و عزيزانتان است، اما در يك كشور غريب و بدون دوست صميمي علائم افسردگي تشديد مي شود.

دلبستگي:

يكي از اصلي ترين موانعي كه سر راه مهاجرت قرار دارد، دلبستگي هاي مادي و روحي به وطن است. خانواده، شغل، اقوام و دوستان، بافت شهري، املاك و خاطرات همه جزء دلبستگي هاي شما محسوب مي شود و لازم است پيش از مهاجرت كاملا در اين زمينه ها تقويت شويد و قدرت سازگاري خود را بالا ببريد.

تفاوت فرهنگي:

يكي ديگر از مشكلات مهاجرت، بودن در محيطي است كه هيچ پيش زمينه اي از مردم و روابطشان نداريد. به قول معروف هيچكس زبان شما رو نمي فهمد. لازم است قبل از مهاجرت، تحقيقات كافي در زمينه تفاوت هاي فرهنگي مقصد و نحوه كنار آمدن با اين تفاوت ها را بياموزيد.

 

با بعد رواني مهاجرت چه كنيم؟

بر اساس صحبت هاي افرادي كه مهاجرت ناموفق داشتند، علاوه بر ابعاد اقتصادي و سياسي، عدم توانايي آن ها با سازگار شدن و تطبيق با محيط جديد اصلي ترين دليل آن ها براي برگشت به كشور خودشان است. مهارت سازگاري يكي از مهم ترين ملاك هاي سلامت روان است. سازگاري براي كساني كه قصد مهاجرت دارند بسيار ضروري تر مي شود.

همچنين افسردگي و تنهايي، يكي ديگر از علل ناموفق بودن مهاجرت است. اين مسئله مي تواند شما را در كشور جديد فلج كند و به نوعي نتوانيد حتي از پس كارهاي ساده خود بر بياييد. بنابراين لازم است قواي رواني خود را تقويت كرده و پيش از مهاجرت تمام ابعاد رواني را با كمك يك متخصص بررسي كرده و با آگاهي گام در اين مسير بگذاريد. ما در مركز هنر زندگي با تشكيل تيمي از متخصصان به شما در زمينه يافتن بهترين راه براي تغيير سبك زندگي تان به صورت تلفني و حضوري خدمات ارائه مي دهيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بررسي دلايل مهاجرت مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : مهاجرت | معايب و مزاياي مهاجرت

ادامهـ مطلبـ
| ۱۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۳:۳۶ | هنر زندگي
مهاجرت،

كانابيس ها (مشتقات شاهدانه، ماده مخدر گل، ماريجوانا و حشيش)

كانابيس به انواعي از توهم زا گفته مي شود كه بيشتر با نام ماريجوانا شناخته مي شوند. در واقع كانابيس مشتقاتي از گياهشاهدانه است كه به عنوان ماده روان گردان مصرف مي شود. گياه شاهدانه با اشكالي مثل گل (ماريجوانا) و حشيش در ايران مورد استفاده قرار مي گيرد. ماريجوانا از چند هزار سال پيش در چين براي كاركرد دارويي استفاده مي شده است. امروزه در برخي كشورها مصرف مشتقات شاهدانه قانوني اعلام شده است. با اين حال به دليل ماهيت توهم زايي، سوء مصرف، و وابستگي آن در بسياري از كشور ها ممنوع مي باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مصرف كانابيس ها و مشتقات گياه شاهدانه مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

كانابيس چيست؟

اين دسته از مواد اعتياد آور از گياه شاهدانه به دست مي آيد. تمامي مشتقات شاهدانه داراي THC هستند كه با انجامتست ماريجوانا در بدن قابل شناسايي است. در واقع THC با تاثير بر سيستم اعصاب مركزي باعث ايجاد تغييراتي در ادراك و تفكر فرد مي شود. تفاوت انواع فرآورده هاي كانابيس در مقدار THC موجود در آن ماده است. 

 

انواع فرآورده هاي كانابيس

مهم ترين انواع كانابيس ها كه بيشتر توسط افراد مصرف مي شوند را در ادامه مرور مي كنيم:

گل يا ماريجوانا

ماريجوانا در بين مصرف كنندگان به نام ويد نيز شناخته مي شود. ماريجوانا از خشك كردن گل گياه شاهدانه به دست مي آيد و در دسترس ترين شكل از اين ماده است.

حشيش

يكي از قديمي ترين انواع كانابيس ها حشيش است كه به نام حش نيز شناخته مي شود. حشيش از خشك كردن رزين گياهشاهدانه به دست مي آيد.

روغن حشيش

با استفاده از برخي حلال ها مثل بوتان مي توان از رزين آن روغن حشيش به دست آورد. ماده به دست آمده از استخراج به وسيله بوتان BHO نام دارد. مواد ديگري مثل كربن دي اكسيد با كمك فشار مي توانند به استخراج روغن حشيش كمك كنند.

تنتور

با استخراج الكل از گياه شاهدانه حاصل مي شود. تنتور بسياري از مواد مفيد موجود در شاهدانه را شامل مي شود. به دليل وجود اين مواد مفيد استفاده دارويي دارد اما با غير قانوني شدن كانابيس ها ديگر استفاده دارويي ندارد.

ساير فرآورده هاي گياه شاهدانه

موارد فوق همگي يا به صورت دخاني و يا خوراكي استفاده مي شوند. بعضي از فرآورده ها هستند كه از اين روش ها مصرف نمي شوند و معمولا بر روي پوست استفاده مي شوند. مواد THC و CBD به محصولاتي مثل لوسيون، اسپري، شامپو و صابون اضافه مي شوند. اين محصولات خاصيت دارويي دارند و عوارض رواني يا در اصطلاح هاي نشئگي در اين شكل از مصرف اتفاق نمي افتد.

 

روش هاي استفاده از كانابيس ها

روش هاي مختلفي براي مصرف فرآورده هاي متفاوت شاهدانه وجود دارد. پركاربردترين روش هاي مصرف كانابيس ها را مرور مي كنيم.

تدخيني (كشيدن)

بيشترين و ساده ترين روش مصرف ماريجوانا كشيدن است. براي اين كار يك برگ كاغذ سيگار كه به نام پيپر شناخته مي شود و مقداري گل به سادگي نياز مصرف كننده را برآورده مي كند. توزيع كنندگان ماريجوانا حتي كار را از اين هم ساده تر مي كنند و آن را آماده مصرف و اصطلاحا رول شده به فروش مي رسانند.

تجربه اجتماعي و مصرف با دوستان در اين شكل از مصرف و دست به دست كردن گل وجه مهمي براي مصرف كنندگان به شمار مي رود. به جز روش مرسوم استفاده از كاغذ سيگار روش هاي ديگر مصرف تدخيني مثل پايپ نيز گاهي استفاده مي شود.

روش خوراكي

ماريجوانا به شكلي كه مرسوم است مورد مصرف خوراكي قرار نمي گيرد بلكه با روش هايي ماده THC از آن استخراج شده و استفاده مي شوند. كيك گل كه روش تهيه دشوارتري دارد از مرسوم ترين انواع مصرف خوراكي ماريجوانا است. اين روش استخراج با مواد چرب مثل روغن، كره و شكلات انجام مي شود.

فرآورده هايي مثل روغن و تنتور قابل نوشيدن هستند. برخي فرآورده هاي ديگر نيز قابل نوشيدن از طريق حل كردن در چاي يا قهوه هستند. در روش خوراكي به دليل جذب از طريق دستگاه گوارش، THC به شكلي ديگر تبديل مي شود كه خاصيت بيشتري داشته و مدت زمان طولاني تري اثر آن باقي مي ماند.

ساير روش ها

علاوه بر دو روش تدخيني و خوراكي روش هاي ديگري مثل استفاده از دستگاه ويپر مشابه آنچه در سيگار الكتريكي وجود دارد و استفاده از فرآورده هايي كه از طريق پوست جذب مي شوند مطابق آنچه گفته شد نيز استفاده مي شوند.

 

علائم و عوارض مصرف كانابيس ها

بسياري از اثرات مصرف كانابيس ها به وسيله روان گردان THC ايجاد مي شود. اين ماده واكنش هاي رواني خاصي را در فرد ايجاد مي كند.

در زمان مصرف ماريجوانا نشانه هاي متعدد پزشكي از جمله خشكي دهان و مجاري تنفسي، سرفه، قرمزي چشم، افزايش ضربان قلب و فشار خون مشاهده مي شود.

سردرد، سرگيجه، كاركرد ذهني نادرست، توهم، افسردگي، هراس، مشكلات جنسي و كندي تكلم نيز ساير نشانه هاي مصرفكانابيس ها هستند.

سرخوشي، اضطراب، علائم پارانويا و اثرات توهم زا نظير درك از زمان در مصرف كنندگان ماريجوانا مشاهده مي شود.

هر چند شواهد قطعي براي رابطه ماريجوانا با مشكلات تنفسي بلند مدت و سرطان ريه وجود ندارد اما نمي توان با قطعيت در اين زمينه نظر داد.

مصرف كانابيس ها باعث افزايش ضربان قلب مي شوند و بعضي پژوهش ها از رابطه مستقيم آن با كلسترول و فشار خون در بلند مدت خبر مي دهند. با اين حال شواهد كافي در اين زمينه وجود ندارد.

احتمال سكته در مصرف كننده كانابيس ها بيشتر از ساير افراد است.

سيستم ايمني بدن فرد تضعيف و مقابله با بيماري ها براي بدن دشوار مي شود.

در زمينه اعصاب شواهدي براي ضرر كانابيس ها وجود ندارد. بلكه CBD موجود در شاهدانه به محافظت از سلول هاي عصبي و جلوگيري از آسيب به آن ها كمك مي كند. همين ماده باعث مي شود داروهاي شاهدانه در زمينه اعصاب بسيار اثرگذار باشند.

كانابيس ها بيماري هاي سايكوز و اسكيزوفرني را تشديد مي كند.

مصرف كانابيس ها در زمان بارداري و شيردهي باعث كندي رشد جنين و نوزاد مي شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مصرف كانابيس ها و مشتقات گياه شاهدانه مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : كانابيس ها (مشتقات شاهدانه، ماده مخدر گل، ماريجوانا و حشيش)

ادامهـ مطلبـ
| ۱۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۱:۴۴ | هنر زندگي
كانابيس،

تنبيه بدني كودكان

به جاي تنبيه بدني كودكان از چه روش تربيتي مي توان استفاده كرد؟ بسياري از والدين علارغم خواسته خود اقدام به تنبيه بدني كودك خود مي كند. با وجود ممنوعيت ها و مشخص شدن عوارض منفي تنبيه بدني، همچنان اين نوع روش تربيتي توسط والدين و حتي برخي اولياي مدارس استفاده مي شود. شايد شما هم در شرايطي مجبور به اجراي تنبيه بدني شده باشيد. ناراحتي كه براي شما و كودكتان بعد تنبيه بدني ايجاد مي شود، بر سلامت هر دوي شما تاثير مي گذارد. شناخت آسيب هاي وارده به كودك در اثر تنبيه بدني و يافتن راهي براي آموزش نظم به كودك حائز اهميت است.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تربيت كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تنبيه بدني كودكان

هر گونه آسيب به بدن كودك، از طريق دست، پا و يا وسيله هاي ديگري مانند چوب و كابل، شامل تنبيه بدني كودك مي شود. معمولا والدين و معلمان دو گروه افرادي هستند كه كودك را تنبيه بدني مي كنند. پيش تر در مدارس و خانواده استفاده از تنبيه بدني امري عادي به شمار مي آمد. اما امروزه تنبيه بدني ممنوع شده و سازمان هاي حمايت از حقوق كودكان، با آن مقابله مي كنند.

 

عواقب تنبيه بدني بر كودكان و آينده آن ها

والدين بايد توجه كنند كه تنبيه بدني به هيچ عنوان تاثير بلند مدت نداشته و بعد از مدتي، كودك دوباره رفتارش را تكرار مي كند .چند مورد از عواقب ناشي از تنبيه بدني كودكان را در ادامه توضيح مي دهيم:

پايين آمدن اعتماد به نفس كودك

وقتي كه كودك را تنبيه بدني مي كنيد، احساس مي كند كه دنيا به آخر رسيده و به نوعي هيچ كس و هيچ چيزي در دنيا مخصوصا افراد مهم زندگي اش (پدر و مادر) او را قبول ندارند. به طوري كه ديگر حتي در كوچك ترين مسائل زندگي خود را قبول نداشته و در اتفاقات زندگي خود را مقصر مي داند. اين مسئله كم كم باعث كم شدن اعتماد به نفس كودك شده و در بزرگسالي اثرات بدي به جا مي گذارد.

يادگيري رفتار خشونت آميز

زماني كه كودك تحت تنبيه بدني قرار مي گيرد و دفاعي از خود ندارد، ياد مي گيرد در بزرگسالي در برابر اتفاقات ناگوار، از خشونت و ضرب و شتم ديگران استفاده كند. غالبا اين كودكان در آينده بزرگسالاني مي شوند كه دائم در حال نزاع در كوچه و خيابان هستند و نمي توانند از قدرت كلامي به نحو درست استفاده كنند. تنها به اين دليل كه ياد نگرفته اند چگونه به ديگران با زبان گفتار پاسخ دهند. همچنين رفتار كينه ورزي در كودك شكل مي گيرد و باعث مي شود كه كودك فكر انتقام به سرش بزند.

عدم اعتماد به دنياي اطراف (والدين، خواهر برادران، محيط اطراف و ...)

كودكان در سنين پايين، والدين را بخصوص مادرشان را يك تكيه گاه امن فرض مي كنند. اگر از جانب شما مورد بي مهري و تنبيه بدني قرار گيرند، به احتمال زياد با همان منطق محدود و رشد نيافته خودشان دنيا را ناامن ترين محيط ممكن مي دانند و به دنبال آن ترس ها و اضطراب هاي شديد آغاز مي شود.

مشكلات رواني- اجتماعي

آثار  تنبيهات بدني مي تواند بزرگسالي كودك را نيز در بر گيرد. افسردگي، اضطراب، فحشا و روابط جنسي خارج از چارچوب، اعتياد، خيانت، فرار از مدرسه و منزل (به دليل اعمال فشار شديد) تنها  بخشي از آثار تنبيه بدني كودك، در بزرگسالي است. محققان اعلام كردند كه تنبيه بدني در ضريب هوشي كودك نيز اثر بدي مي گذارد.

كناره گيري و گوشه گير شدن

اغلب بچه هايي كه مورد تنبيه بدني قرار مي گيرند به دليل احساس كمبود هاي خود از جمع فاصله مي گيرند. بازي هاي يك نفره و تنها را به بازي دسته جمعي ترجيح مي دهند و در نگاه كلي گوشه گير هستند.

ناتواني در ابراز عشق و محبت

اغلب كودكاني كه تنبيه بدني شده اند در روابط شان نيز مشكل دارند. اين كودكان در بزرگسالي نمي توانند با كسي يك رابطه سالم و درست داشته باشند و عشق بورزند. به علاوه اغلب در ابراز احساس دچار مشكل اند.

مشكلات خواب

كابوس هاي شبانه در كودكاني كه تنبيه بدني شده اند، بيشتر است. اغلب دچار مشكلات خواب، دير به خواب رفتن، يا دير از خواب بيدار شدن مي شوند. از علائم ديگر مشكلات خواب وقفه هاي تنفسي، دندان قروچه و حرف زدن هنگام خواب است.

ترس

معمولا تنبيه بدني در بچه ها ترس هاي گوناگوني را ايجاد مي كند. ترس از شروع يك فعاليت نو و جديد، ترس از وارد شدن به جمعي از غريبه ها، ترس از نمرات بد و تنبيهات معلم و حتي ترس از اتفاقات آينده و سرنوشتي كه در انتظار اوست، از جمله ترس هاي كودكان آسيب ديده است.

 

رفتار جايگزين براي تنبيه بدني

به جاي آنكه از تنبيه بدني استفاده كنيد پيشنهاد مي شود برخي رفتارها را در خود پرورش دهيد تا بازخورد بهتري در طولاني مدت در رفتار كودك مشاهده كنيد. 

مهارت كلامي خود را تقويت كنيد

بايد بدانيد هر چقدر رفتار كودك مخرب باشد با صحبت كردن تا حدود زيادي مي توان به بچه ياد داد كه رفتارش اشتباه است و بايد اصلاح شود. اما اگر از همان اول متوسل به زور و كتك شويد، نه تنها اثر خوبي ندارد، بلكه در دراز مدت اثرات مخرب رفتاري زيادي به دنبال خواهد داشت.

مسئوليت انجام كاري را به كودك محول كنيد

به جاي اينكه سر كودك غر بزنيد و تذكر دهيد، درست مانند يك بزرگسال به او مسئوليتي در خور توانش محول كنيد. بگذاريد كم كم ياد بگيرد روي پاي خود بايستد و اگر كاري را اشتباه انجام داد سعي كنيد آن را در حضور او اصلاح كنيد تا ياد بگيرد درست را از غلط تشخيص دهد. به جاي آن كه فورا به تنبيه متوسل شويد.

با كودك خود صميمي باشيد

سعي كنيد صميميت خود را در همه حال حفظ كنيد تا اگر رفتار غلطي انجام داد، سردي رفتار شما به خاطر رفتاراشتباهش مشهود باشد و بتواند سردي رفتار شما را تفكيك كرده و تفاوت را دريابد. آن وقت خودش خود به خود مي تواند كار درست و غلط را تشخيص دهد. با لجبازي و خشونت زياد راه به جايي نمي رود.

محيط هاي باز را براي بازي كودكان انتخاب كنيد

معمولا بچه هايي كه پر تحرك هستند، در معرض تنبيهات بدني قرار مي گيرند. والدين آنها اغلب مي گويند كه آن ها اصلا آرام و قرار ندارند و غير قابل كنترل هستند. در نتيجه اين والدين ناگهان از كوره در مي روند و كتك شان مي زنند. در حالي كه اگر محيط بازي كودك، به محيط هاي بازتري مثل پارك ها، اتاق هاي بازي كودكان، شهر بازي و... تبديل شود، نه تنها انرژي ذخيره شده در كودكان به شيوه درست تخليه مي شود، بلكه باعث مي شود كه والدين با خيال آسوده تري كودك را براي بازي آزاد بگذارند.

اغلب پدر مادر ها از اينكه كودك آن ها در محيط بسته آپارتمان جنب و جوش داشته باشد و بالا و پايين بپرد، شكايت دارند و كودك را محدود مي كنند. اما از طرفي براي كودك موقعيتي فراهم نمي كنند كه آزادانه بازي كند. كودك در سنين پايين نياز به بازي و فعاليت بيشتر دارد. بايد سعي كنيد فرصت فعاليت و بازي در محيطي كه امكان بازي دارد را براي كودكتان فراهم نماييد.

آموزش دهيد

به جاي غر زدن و يا تنبيه بدني به او آموزش دهيد كه اين رفتارت مرا آزار مي دهد. آن وقت مي بينيد كه خيلي راحت مي شود رفتار او را كنترل و اصلاح كرد.

از محروميت به جاي تنبيه بدني استفاده كنيد

اگر رفتار بدي از كودك ديديد از او بخواهيد مدتي در گوشه ديوار بايستد و به رفتارش فكر كند. در اين مدت هم از هر چيز لذت بخشي مثل اسباب بازي و خوراكي دوست داشتني اش او را محروم نماييد. اين كار كودك را به قضاوت در مورد رفتارش وامي دارد و رفتار بد او به مرور اصلاح مي شود.

 

اما تنبيه بدني كودك در خيلي مواقع موثر است!

تنبيه ممكن است باعث شود، كودك تان در ميان هم سن و سالان خود از همه بهتر و خوش رفتارتر عمل كند، مودب باشد و هيچ شيطنتي از خود بروز ندهد. اما اين رفتارهاي كودك تنها به دليل اعمال زور و فشاري است كه از سمت شما وارد شده و او مجبور به خوب بودن مي كند.

در واقع رفتارش از سر ترس است. بايد سعي كنيد كودك را طوري تربيت كنيد تا كاري را از روي ترس انجام ندهد. بلكه عواقب كارش را بداند و با آگاهي كامل از رفتار بد اجتناب كند. مهارت هاي فرزندپروري و تربيت فرزند در اثر مطالعه و شنيدن تجربه هاي ديگران ارتقا پيدا مي كنند. اما متخصصان در زمينه كودك در اثر تجربه و مطالعاتي كه در اين زمينه داشته اند بهتر مي توانند به شما ياري برسانند. روانشناسان ما در مركز هنر زندگي با ارائه خدمات مشاوره كودك شما را در اين امر راهنمايي مي كنند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تربيت كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : تنبيه بدني كودكان

ادامهـ مطلبـ
| ۱۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۸:۳۲ | هنر زندگي
تنبيه بدني كودكان،

چگونه با همسر خود صحبت كنيم؟

چرا هر بار مي خواهيم با همسرمان حرف بزنيم دعوايمان مي شود؟ چرا او حرف هاي مرا نمي فهمد؟ نداشتن مهارت هاي ارتباطي يكي از دلايل اختلافات بين زن و شوهر است. شايد ندانيد چطور بايد با همسر خود صحبت كنيد و چه واكنش هايي در مقابل او غلط است. صحبت با همسرتان به صورتي كه در كلامتان محبت، احترام و درك وجود داشته باشد، به نزديك شدن شما به يكديگر كمك خواهد كرد. اما براي داشتن چنين مكالمه اي و ايجاد يك ارتباط صحيح با همسرتان بهتر است به نكات و راه هايي كه در اين مطلب بيان كرده ايم توجه كنيد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه نحوه صحبت با همسر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چگونه بايد با همسر خود صحبت كنيم؟

مهمترين مسائلي كه بايد در صحبت كردن با همسر در نظر گرفت و رعايت كرد را در ادامه آورده ايم. شايد رعايت تمام آن ها براي شما سخت باشد اما اگر كم كم آن ها را تمرين كنيد، روابط بهتري خواهيد داشت.

1-احترام بگذاريد:

احترام در واقع حريمي است كه بين زن و شوهر قرار گرفته و مانع از توهين، بد دهني و تحقير هم مي شود. زوجين بايد تلاش كنند كه احترام و حريم بينشان از بين نرود و از بد دهني و رفتار بي نزاكت خودداري كنند.

2-صميميت داشته باشيد:

به همسرتان ابراز علاقه كنيد. هنگام صحبت هايي كه خيلي بحراني نيستند او را نوازش كنيد و گاهي قربان صدقه او برويد. نشان دادن علاقه بسيار به افزايش محبت و توجه همسرتان كمك مي كنيد.

3-مهارت گوش دادن:

يكي از مهم ترين مراحل صحيح صحبت كردن، آموختن مهارت گوش دادن است. توجه كامل به صحبت هاي همديگر، دادن بازخورد، سوال پرسيدن و واكنش هاي هيجاني، مي تواند توجه شما را نشان دهد. به صحبت هاي همسرتان فقط بخاطر گوش دادن گوش نكنيد، بلكه بخاطر اينكه براي شما مهم است و او را دوست داريد به حرف هايش گوش دهيد.

4-در رابطه صداقت داشته باشيد:

در بسياري از مقالات همين مجموعه، از اهميت صداقت در زندگي مشترك صحبت كرده ايم. اساس هر رابطه صداقت و اعتماد است. بنابراين سعي كنيد از همان ابتداي زندگي صادقانه با همسر خود صحبت كنيد و در مقابل صداقت او، هرچند درباره يك مسئله بد، واكنش مثبت نشان دهيد تا از صداقت خود پشيمان نشود.

5-اعتماد كنيد:

اعتماد اهميت يكساني با صداقت دارد. باور نكردن حرف هاي شريك زندگي و شك كردن به گفته هاي او از دو جنبه ناشي مي شود. اول اينكه ممكن است او در دفعات گذشته دروغ گفته باشد. دوم اينكه ممكن است شما بيش از حد مشكوك و بي اعتماد باشيد كه در اين صورت همسرتان براي پيشگيري از كشمكش مجبور به دروغ گفتن شود و اين چرخه معيوب همينطور ادامه پيدا كند.

يادگيري مهارت هاي زندگي و برطرف كردن اين مشكلات با كمك يك متخصص مسائل خانواده قابل برطرف شدن است.

6-تهمت نزنيد:

يكي از بدترين اتفاقي كه مي تواند بين زن و شوهر رخ دهد اين است كه به همسرتان تهمت بزنيد و او را به كاري كه نكرده، متهم كنيد. با اين كار اعتماد، احترام، صميميت و پذيرش بين دو طرفتخريب مي شود.

7-نقاط ضعف و قوت:

سعي كنيد در صحبت با همسرتان، از دست گذاشتن روي نقاط ضعف يا اشتباهات گذشته يكديگر پرهيز كنيد. اين مسئله به شما كمك مي كند كه مسائل را زودتر برطرف كنيد و دوباره با بازگشت به گذشته، اوقات خود را تلخ نكنيد.

8-ذهن خواني نكنيد:

هميشه سعي كنيد به همسرتان اجازه دهيد صحبت او تمام شود. حتي اگر آشكارا دروغ مي گويد و يا يك چيز كاملا غلط را بازگو مي كند. حدس زدن ادامه حرف هاي همسر و قطع كردن صحبت هاي او، اصلا روش درستي براي نشان دادن آگاهي و معلومات شما نيست.

9-حواس خود را جمع كنيد:

سعي كنيد فرايند گوش دادن و صحبت كردن، يك عمل مجزا و مهم باشد. نه كاري كه مي شود هنگام تماشاي تلويزيون، هنگام غذا خوردن و يا هنگام خواب انجام داد. سعي كنيد وسايل و چيزهايي مثل موبايل كه حواس شما را پرت مي كند كنار بگذاريد و با فقط همسرتان صحبت كنيد.

10-زبان بدن:

يكي از مهم ترين جنبه هاي مكالمه بين دو نفر، ارتباط غير كلامي يا زبان بدن است. برخي از حالات بدن كه مي تواند به شما كمك كند، عبارتند از:

 • دست به سينه يا به قول معروف با گارد بسته ننشينيد.
 • با حالت گشوده به همسر نگاه كنيد اما تصنعي و ساختگي نباشيد.
 • سرتان را تكان دهيد و به چشم هايش نگاه كنيد.
 • با حالتي كه گوينده نشسته است بنشينيد.

11-موضوعات را با هم قاطي نكنيد:

سعي كنيد در صحبت كردن، از ارجاع دادن صحبت ها به مطالب يا مشكلات قبلي پرهيز كنيد. شما بازجو نيستيد كه از حرف هاي همسرتان عليه او استفاده كنيد. در مورد هر مشكلي كه حرف مي زنيد، وارد مسائل ديگر نشويد و آن ها را به هم ربط ندهيد.

مثلا همسري كه سيگار مي كشد و مرتب لباس هايش پاره مي شود را نبايد با جملاتي مثل "از بس سيگار كشيده اي راه رفتن يادت رفته " يا از اين شكل خطاب ها قرار داد.

12-اصلاح لحن بيان:

در خيلي از موارد، محتواي صحبت باعث درگيري نمي شود، بلكه لحن بيان بد و توهين آميز است كه نادرست است. لحن صحيح صحبت كردن يك مهارت است كه مي توانيد به كمك يك روانشناس يا متخصص ارتباطات آن را ياد بگيريد. لحن تهاجمي و پرخاشگرانه شوهر و يا لحن تحقير آميز زن از معمول ترين لحن هاي نادرست بين زن و شوهر است.

13-خط قرمز ها:

براي همديگر حريم شخصي مشخص كنيد و از همسرتان بخواهيد به حريم شما احترام بگذارد. اعتقادات شخصي شما، خانواده، سلايق و ... مي تواند خط قرمز همسرتان باشد. سعي كنيد در صحبت هايتان، حتي هنگام عصبانيت به آن ها بي احترامي نكنيد.

همچنين مي توانيد در صحبت هايتان از نقاط قوت همسرتان صحبت كنيد. اگر بگوييد همسرتان هيچ نقطه قوت و هيچ ويژگي خوبي ندارد پس بايد به شعور و انتخاب خودتان شك كنيد. مقاله حد و مرز در روابط را مطالعه كنيد.

14-بي طرف و بدون قضاوت باشيد:

سوگيري نداشته باشيد. اگر همسر شما درباره يك كار زشت هم صحبت مي كند، سعي كنيد قاضي نشويد و او را گناهكار جلوه ندهيد. به حرف هايش گوش دهيد، آرام پيش برويد و در يك فضاي محترمانه اشتباهاتش را به او گوشزد كنيد.

15-درباره همه چيز صحبت كنيد:

هيچ چيز را در صحبت هايتان از همسرتان مخفي نكنيد. همسر در وهله اول بايد دوست شما باشد و شما بتوانيد در مورد همه چيز با او صحبت كنيد. اين مسئله به افزايش ميزان صميميت و تعلق بين زوجين كمك مي كند.

 

تفاوت هاي ژنتيكي زن و مرد در صحبت كردن

حرف زدن و گوش دادن در بين زنان و مردان تفاوت دارد. مردان اصولا كمتر حرف مي زنند و گوش دادن را ترجيح مي دهند. زنان حرف زدن را دوست دارند و خيلي به شنيدن علاقه نشان نمي دهند.

زنان از مردان انتظار دارند مثل خودشان واكنش هاي هيجاني نشان دهند اما مردان معمولا سكوت مي كنند و سعي مي كنند توجه كنند.

دوران قبل از پريودي و خود پريودي در زنان، باعث پايين آمدن خلق و آستانه تحمل آن ها مي شود. مرد بايد نحوه صحبت با همسر در زمان پريودي را ياد بگيرد و در حرف هايش جانب احتياط را رعايت كند.

در موقعيت هاي حساس شغلي و مالي مرد، زنان بايد سعي كنند مقداري خلق خود و شوهرشان را تنظيم كنند و به او در گذشتن از اين دوره هاي بحراني كمك كنند.

 

سخن آخر

در كل، درك متقابل اصلي ترين مسئله در صحبت كردن و شنيدن است. مرد بايد ويژگي ها و شرايط ويژه زن و زن شرايط مرد را درك كند و با احترام به تفاوت ها، راهكارهاي حل مسئله، مهارت هاي زندگي و مهارت ارتباطي را ياد بگيرند و در زندگي بكار ببرند. براي آن كه يك مكالمه موثر داشته باشيد هر دو طرف بايد موارد گفته شده را رعايت كنند. گاهي با وجود تلاش هاي هر دو طرف، مشكلات حل نشده و موضوع بغرنج تر مي شود. پيشنهاد مي شود با مراجعه به مشاوره خانواده در صدد حل مشكلات زندگي مشترك خود برآييد.

مشاوران و روانشناسان با استفاده از تجربه و علم خود در زمينه مسائل انساني و روابط بين فردي مي توانند به شما جهت كسب مهارت هاي زندگي و افزايش خود آگاهي كمك كنند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه نحوه صحبت با همسر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چگونه با همسر خود صحبت كنيم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۱۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۸:۳۸ | هنر زندگي
صحبت با همسر،

راه هايي براي تحريك و افزايش ميل جنسي زنان

كمبود ميل جنسي زنان از مشكلات شايعي است كه باعث نارضايتي زوج ها مي‌شود. افزايش ميل جنسي زنان مي تواند راهي براي پايان مشكلات زناشويي باشد. تحقيقات نشان داده‌اند كه حدود يك‌سوم زنان به رابطه جنسي بي‌ميل يا اصطلاحا سردمزاج هستند. اگر در صدد راهي براي افزايش ميل جنسي همسر خود هستيد بهتر است ابتدا بررسي كنيد كه اين مشكل از چه زماني وجود داشته است؟ آيا بي ميلي همسرتان ريشه جسماني دارد؟ گاهي نوع رابطه اي كه با او برقرار مي كنيد باعث ايجاد بي ميلي در او مي شود. بهتر است با مطالعه اين مقاله علت و راه هاي افزايش ميل جنسي زنان را بهتر بشناسيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه افزايش ميل جنسي زنان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ميل جنسي من پايين است يا ميل جنسي همسرم بالاست؟

تمايل به افزايش ميل جنسي در زنان مي‌تواند از دو مشكل به وجود بيايد. نوع اول زناني هستند كه دچار بي‌ميلي جنسي يا سردمزاجي هستند و به همين دليل به رابطه جنسي علاقه زيادي نشان نمي‌دهند. اين مشكل مي‌تواند انواع و شدت‌هاي متنوعي داشته باشد.

دسته دوم زوجيني هستند كه با يكديگر تفاهم يا سازگاري جنسي محدودي دارند. براي مثال امكان دارد ميل جنسي شما متعادل باشد اما ميل جنسي همسرتان از حالت عادي بيشتر باشد. اگر به فكر افزايش ميل جنسي يا كاهش ميل جنسيهمسر خود هستيد نخست بايد مشخص كنيد در كدام دسته قرار داريد. 

 

علت بي ميلي جنسي را پيدا كنيد

علت بي‌ميلي جنسي زنان مي‌تواند بسيار متنوع باشد. كمبود ترشح هورمون تستسترون، سوءتغذيه، ديابت، تنگي عروق، مصرف داروهاي ضدافسردگي، فشار خون و ضدبارداري مي‌توانند از علل فيزيكي بي ميل جنسي زنان باشند.

اما معمولا مهم‌ترين دلايل بي‌ميلي جنسي بانوان عوامل روان‌شناختي هستند كه بايد به كمك روانشناس ريشه‌يابي شده و درمان شوند. براي مثال نگرش منفي به مسائل جنسي كه از طرف والدين و جامعه سنتي به دختران آموزش داده مي‌شود، برداشت منفي از تصوير بدني خود و نارضايتي از شكل بدن، مورد سوءاستفاده جنسي قرار گرفتن در گذشته، ضعف در رابطه با همسر يا وجود مشكل عاطفي با او، مشكلات جنسي مردان مانند زودانزالي و اختلال نعوظ كه باعث ناكامي زن در رابطه مي‌شود، همه مي‌توانند از عوامل كاهش ميل جنسي زنان باشد. در كنار اين مسائل وجود اختلالات روان‌شناختي مانند اضطراب، افسردگي و ترس از بارداري نيز منجر به اين مسئله مي شود.

 

روش‌هاي جسماني براي افزايش ميل جنسي زنان

براي افزايش ميل جنسي زنان داروهاي شيمياي مورد تاييد سازمان‌هاي دارويي معتبر زيادي وجود ندارد. در طب سنتي استفاده از چند داروي گياهي براي افزايش ميل جنسي زنان توصيه مي‌شود كه مي‌توانيد با مشورت پزشك از آن‌ها استفاده كنيد.

تنها يك دارو، آن هم با اگر و اما

فليبانسرين (Addyi) اين تنها دارويي است كه توسط سازمان غذا و داروي امريكا براي افزايش ميل جنسي زنان مورد تاييد قرار گرفته است. اما تحقيقات مرتبط با آن اختلافات زيادي دارند و به دليل گزارش‌هاي متناقض توصيه مي‌كنيم كه به هيچ وجه بدون نظر پزشك از آن استفاده نكنيد.

قرص ضدبارداري نخوريد

استفاده از قرص‌هاي ضدبارداري باعث كاهش تستسترون شده و ميل جنسي را محدود مي‌كند. اين قرص‌ها حتي ممكن است درد در حين رابطه را افزايش دهد.

اگر به خاطر مشكلات روان‌شناختي داروهاي روانپزشكي مصرف مي‌كنيد، برخي از اين داروها ممكن است باعث كاهش ميل جنسي شوند. توصيه مي‌كنيم در مورد تغيير دارو در صورت امكان با روان‌پزشك خود مشورت كنيد.

قطره ويتاگنوس

قطره ويتاگنوس از گياه دارويي پنج انگشت تهيه مي‌شود. اين دارو بر روي ترشحات هورموني تاثيرگذار است و علاوه بر افزايش ميل جنسي مي‌تواند عوارض يائسگي و قاعدگي را نيز كاهش دهد. توصيه مي‌شود درباره آن با پزشك متخصص مشورت كنيد.

اين مواد غذايي را بيشتر بخوريد

براي افزايش ميل جنسي مي‌توانيد مواد غذايي موثري را در رژيم خود بگنجانيد كه تا حدي تاثيرگذار هستند. اسفناج به دليل افزايش جريان خود در بدن و اندام تناسلي باعث تجربه طبيعي‌تر ارگاسم و لذت بيشتر رابطه مي‌شود. شكلات تلخ سطوح دوپامين و سروتونين را در مغز افزايش داده و خون‌رساني را افزايش مي‌دهد. تخم كدو تنبل به دليل وجود روي و تريپتوفان منجر به افزايش ميل جنسي مي شود. كاتچين موجود در چاي سبز نيز تاثيري مشابه دارد و همچنين فلفل تند هم با افزايش متابوليسم ميل جنسي را افزايش مي‌دهد.

 

روش‌هاي روان‌شناختي و رفتاري براي افزايش ميل جنسي

استرس خود را كاهش دهيد:

استرس زياد نقش مهمي در كاهش ميل جنسي شما دارد. براي كاهش استرس از روش‌هاي رفتاري مانند ورزش كردن، حمام آب گرم قبل از رابطه جنسي يا آرامش عضلاني استفاده كنيد. همچنين با شناختن منابع استرس‌زا و مديريت آن‌‌ها در مسيردرمان استرس حركت كنيد. 

به اندازه كافي بخوابيد:

خواب شبانه كافي مي‌تواند ميل جنسي زنان را افزايش دهد. تحقيقات نشان داده‌اند ميل جنسي زنان در اثر خواب مناسب و كافي مي‌تواند تا 14% افزايش يابد.

باهم ورزش كنيد:

ورزش علاوه بر كاهش استرس، بدن را براي رابطه جنسي آماده مي‌كند. ورزش كردن باعث مي‌شود سيستم عصبي به لمس حساسيت بيشتري نشان دهد. باهم ورزش كردن علاوه بر تاثير جسماني موجب افزايش صميميت شما مي‌شود و در نهايت رابطه جنسي رضايت‌بخش‌تري را منجر مي‌شود. باهم ورزش كنيد، برقصيد، پياده‌روي يا دوچرخه‌سواري كنيد.

كارهاي خانه را باهم انجام دهيد:

يكي از دلايل كاهش ميل جنسي زنان مي‌تواند خستگي جسمي باشد. براي مقابله با اين مسئله مي‌توانيد وظايف خانه را با همسرتان تقسيم كنيد. زنان سطح علاقه و صميميتشان زماني كه همسرشان در كارهاي خانه كمك مي‌كنند افزايش مي‌يابد. افزايش صميميت و كاهش خستگي جسمي هر دو منجر به افزايش ميل جنسي مي‌شود.

مدتي رابطه جنسي نداشته باشيد:

تحقيقات نشان داده‌اند كه ايجاد وقفه‌هاي كوتاه مدت از هرگونه تماس جنسي مي‌تواند به هردو طرف رابطه كمك كند تا به دنبال كشف تجربه‌هاي جديد و فعال شدن ميل جنسيشان شود.

كودكتان را از اتاق بيرون ببريد:

حضور كودك خردسال شما در اتاق خواب مي‌تواند احساسات جنسي شما را تحت تاثير قرار داده و مانع تحريك جنسي شما شود.

در مورد احساسات جنسي خود با همسرتان صحبت كنيد:

سعي كنيد بدن خودتان را بيشتر بشناسيد و بدانيد كه چه چيزهايي شما را بيشتر تحريك مي‌كند. در مورد فانتزي‌هاي جنسي و حركات و حالات مورد علاقه‌تان با همسرتان صحبت كنيد. ليستي از حالات مورد علاقه، فانتزي‌ها و دانش خود درباره بدنتان را تهيه كنيد و درمورد آن با همسرتان گفت و گو كنيد و به سوالات يكديگر پاسخ دهيد. بالا رفتن اطلاعات شما درباره سليقه جنسي طرف مقابل به رضايت جنسي شما كمك مي‌كند.

از روان‌كننده‌ها استفاده كنيد:

خشكي واژن مي‌تواند موجب دردناك شدن دخول و سختي رابطه شود و ميل شما را به رابطه كاهش دهد. استفاده از روان‌كننده‌ها در حين رابطه مانع عوارض خشكي واژن شده و رابطه لذت‌بخش‌تري را براي شما ايجاد مي‌كند.

 

چه كارهاي ديگري براي افزايش ميل جنسي انجام دهم؟

در نهايت اگر اين راهكارها موثر واقع نشد، بهتر است به متخصص روان‌شناس يا روان‌پزشك درمانگر اختلالات جنسي مراجعه كنيد. تا با شناسايي دقيق علت بي ميلي جنسي برنامه درماني مناسب را براي شما شروع كند. همانطور كه گفتيم بي‌ميلي جنسي يا سردمزاجي مي‌تواند علل متفاوتي داشته باشد كه همه آن‌ها در صورت شناخته شدن قابل درمان هستند. با دريافت مشاوره جنسي به حل موثرتر روابط زناشويي بپردازيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه افزايش ميل جنسي زنان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : راه هايي براي تحريك و افزايش ميل جنسي زنان

ادامهـ مطلبـ
| ۱۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۶:۲۴ | هنر زندگي
افزايش ميل جنسي زنان،

دزدي بيمار گون | با بيماري جنون دزدي بيشتر آشنا شويم

دزدي بيمارگون يا جنون دزدي (كلپتومانيا) يكي از اختلالات كنترل تكانه است. فرد داراي جنون دزدي براي مقابله با وسوسه هاي دزدي در موقعيت هاي مختلف ناتوان مي باشد. دزدي بيمارگون ممكن است در اثر اختلال شديد در ناحيه پيشاني ايجاد شده باشد. در نتيجه بايد فرد داراي جنون دزدي را از ديگر سارقان جدا دانست. اما براي تشخيص وجود اختلال در سارق نياز به بررسي توي يك متخصص دارد. در ادامه به برخي از نشانه ها، علل و درمان دزدي بيمار گون اشاره كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره درباره درمان دزدي بيمارگون مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

جنون دزدي يا دزدي بيمارگون چيست ؟

جنون دزدي از ريشه يوناني كلپتو  و  مانيا به معني ناتواني در برابر وسوسه ها و تحريكات دروني گرفته شده است. بيماريجنون دزدي يا اصطلاحا دزدي بيمارگون، نوعي از بيماري رواني است كه در آن بيمار نمي تواند جلوي دزدي كردن خود را گرفته و مقاومت كند و تمايل شديد به دزدي اموال ديگران دارد. اين بيماران معمولا اشياء بي ارزشي را به سرقت مي برند و بعد از دزدي احساس لذت زيادي را تجربه مي كنند. فرد داراي دزدي بيمارگون معمولا هيچ نيازي به وسيله دزديده شده ندارد. تنها اين كار را براي كسب لذت انجام مي دهد.

 

علائم بيماري جنون دزدي

فرد داراي جنون دزدي (كلپتومانيا) معمولا چهار نشانه زير را با خود به همراه دارد:

1- نمي تواند در برابر وسوسه هاي دزدي كه در ذهن ايجاد شده مقاومت نمايد.
2- احساس آرامش، لذت، خشنودي و ... در حين دزدي دارد.
3 - احساس گناه و پشيماني زياد بعد از انجام دزدي با او همراه مي شود.
4 -دزدي را دوباره تكرار مي كند بدون آن كه نيازي به آن وسيله داشته باشد (مثل يك چرخه باطل).

 

علت بيماري جنون دزدي

گرچه هنوز علت اصلي اين اختلال مشخص نشده است و براي اما تغييراتي كه در مغز اتفاق مي افتد مي تواند در جنون دزدي تاثير داشته باشد. اما قطعيت وجود ندارد.

علل رواني_ اجتماعي

معمولا در تجربه استرس زاي زندگي، فقدان عزيزان، و روابط شكست خورده ، مي تواند علت روان شناختي اين مسئله باشد.همچنين در برخي موارد طرد شدن از جمع دوستان و جامعه عادي مي تواند در بوجود امدن آن نقش داشته باشد.

علل زيستي

كم تواني ذهني، بيماري شديد مغزي، و اختلالات متابوليسمي به ويژه سروتونين در ايجاد دزدي بيمارگون مطرح هستند. جنون دزدي مي تواند در اثر آزاد شدن دوپامين (هورمون شادي) بعد از عمل دزدي اتفاق بيفتد. همچنين اختلال و نوسانات در سيستم مغزي يكي ديگر از علل زيستي جنون دزدي است.

علل خانوادگي و ژنتيك

بررسي خانوادگي و ژنتيكي افراد بيمار نشان مي دهد كه در صورت وجود بيماري در نزديكان يك شخص احتمال وجود بيماري بالا مي رود. البته ژنتيك فقط ابتلا در بستگان درجه يك را بالا مي برد.

بيماري هاي پيش زمينه اي

بيماري هايي مثل تومور مغزي و عمل جراحي، جراحت، آسيبهاي مغزي، مسموميت با گازكربن مونواكسيد، مي تواند در ايجاد دزدي بيمارگون نقش داشته باشد.
گاهي ممكن است همراه با جنون دزدي بيماري ديگري نيز وجود داشته باشد. همزمان با جنون دزدي، اختلالات شخصيت، و اختلال اسكيزوئيد ديده مي شود.

اختلالات رواني همراه بيماري جنون دزدي

در اكثر موارد در كنار تشخيص دزدي بيمارگون اختلال رواني ديگري نيز وجود دارد. از جمله اختلالات رواني همراه با جنون دزدي مي توان به موارد زير اشاره كرد:

بيمار مبتلا به دزدي بيمارگون معمولا قبل از اينكه دزدي انجام دهد، تنش شديدي را تجربه مي كند. در افرادي كه بيماري افسردگي را همراه بيماري جنون دزدي تجربه مي كنند معمولا اظهار مي كنند كه لذت ناشي از دزدي در آن ها موجب بالا رفتن خلق و كاهش افسردگي مي شود. و اغلب آن ها به همين علت  دست به دزدي مي زنند.

 

مشخصات اصلي دزدي بيمارگون يا جنون دزدي

1- آنها به علت نياز مالي به هيچ عنوان دست به دزدي نمي زنند. بلكه فقط دزدي مي كنند تا بتوانند بر آن وسوسه دروني خودشان براي دزدي غلبه كنند.
2- اين بيماران اغلب در مكان هاي شلوغ دست به دزدي مي زنند. و از جمعيت و حضور در آن فرار نمي كنند. بلكه اتفاقا اغلب از محيط هاي عمومي دزدي مي كنند.
3- ارزش مادي اجناسي كه مي دزدند خيلي ناچيز است. به طوري كه احتمال زياد توانايي خريدن آن را هم دارند.
4- به دليل ماهيت عود شونده بيماري، ممكن است دفعاتي از بازگشت و تشديد نشانه ها را در طول زمان شاهد باشيم. شدت بيماري در زمان هاي مختلف متفاوت است.
5- به دليل ترس از گزارش به پليس معمولا به روانشناس مراجعه نمي كنند، در نتيجه بيماري آن ها حاد شده و ممكن است ضررهاي زيادي بزند.

 

پيشگيري از دزدي بيمارگون

از آنجايي كه ريشه و منشأ خاصي براي جنون دزدي هنوز يافت نشده؛ در نتيجه راه قطعي براي پيشگيري از اين اختلال گزارش نشده است. درمان به موقع آن از عوارض بعدي و ضرر و زيان هاي پيرامون آن جلوگيري مي كند.

كليپتومانيا از آن دسته از بيماري هايي است كه عود مكرر دارد. در نتيجه عود در اين بيماري عادي است و امكان پيشگيري نيز وجود نداشته يا به ندرت اتفاق مي افتد.

 

زمان مراجعه به روان پزشك و روانشناس

اگر نمي توانيد وسوسه دزدي و تمايل شديد به آن را در خود كنترل نماييد، حتما به يك مشاور مراجعه كنيد. بيماران مبتلا به اين اختلال از ترس اينكه مشاوران به پليس گزارش دهند هيچ وقت مراجعه نمي كنند. اما لازم به ذكر است كه مشاوران به هيچ عنوان اجازه گزارش دادن به پليس را ندارند. پس با خيالي آسوده نزد مشاور رفته و مشكل خود را مطرح كنيد.
روانشناس از طريق مصاحبه دقيق و انجام تست هاي روانشناختي مربوط به اختلال كنترل تكانه، مي تواند به بيماري پي ببرد.

 

درمان جنون دزدي

در درمان هاي روانشناسي مي توان به گروه درماني، روان درماني فردي، و رفتار درماني اشاره كرد. در اينجا برخي از درمان هايي كه نتيجه مثبتي داشته اند را نام مي بريم و به اختصار توضيح مي دهيم.

حساسيت زدايي پنهان (ذهني)

در اين روش درماني در طي بازه هايي، زمان دزدي تصور شده و عواقب منفي آن نيز بازگو شده و فرد را با آن عواقب مواجه مي كنند.

حساسيت زدايي منظم

در اين روش تكنيك هاي آرام سازي ذهني هنگام مواجهه فرد با موقعيت وسوسه انگيز دزدي انجام مي شود و در تقليل علائم آن موثر است. در واقع در اين روش با وسوسه هاي فكري فرد براي انجام دزدي مقابله مي شود. 

 

براي دريافت مشاوره درباره درمان دزدي بيمارگون مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : دزدي بيمار گون | با بيماري جنون دزدي بيشتر آشنا شويم

ادامهـ مطلبـ
| ۱۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۲:۴۲:۴۶ | هنر زندگي
دزدي بيمار گون،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان