مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

چگونه ابراز عشق كنيم؟

براي ايجاد و حفظ يك رابطه عاطفي زن و مرد هر دو بايد روشي براي ابراز عشق و محبت خود داشته باشند. زبان ابراز عشقدر همه انسان ها يكسان نيست. لازمه يك رابطه موفق داشتن يك زبان عشق مشترك است. مردي براي ابراز عشق خود دائم هر آنچه كه همسرش احتياج دارد را برآورده مي كند، اما همسر او از اين شكايت دارد كه همسرش هيچ وقت به او نمي گويد دوستش دارد. مشكل اين زوح نداشتن علاقه نيست بلكه تنها زبان عشق آن ها متفاوت است. زوجين مي توانند با در ميان گذاشتن علايق و خواسته هاي خود به رفع نيازهاي يكديگر كمك كنند. همچنين با مطالعه اين مقاله مي توانيد برخي از راه هاي ابراز عشق را امتحان كنيد. مشاوره زوجين نيز به شما جهت بالا بردن كيفيت ارتباط تان خدمات ارائه مي دهد.


براي دريافت مشاوره در زمينه چگونگي ابراز عشق مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


با كلام تان ابراز عشق كنيد

اولين زبان عشق كلام تاييدآميز است. شما با بيان كلمات عاشقانه و محبت آميز، عبارت هاي تشويقي، گفتن جمله "دوستت دارم" و عباراتي مثل؛ چه لباس زيبايي، مدل موهايت را دوست دارم، من به تو افتخار مي كنم و... به فرد مقابل خود نشان مي دهيد چقدر حواستان به او و تغييراتش هست. در عين حال طرف مقابلتان احساس اهميت مي كند. يادتان باشد هيچ چيز به اندازه كلام و بيان كلمات مثبت براي معشوقتان واضح نيست.

 

وقت گذاشتن راهي براي ابراز عشق

وقت گذاشتن براي معشوق خود را فراموش نكنيد. وقتي شما فارغ از تمام كارها و مسئوليت هايتان براي او وقت صرف مي كنيد، معشوقتان متوجه ميزان اهميتش براي شما مي شود. هيچ چيز به اندازه توجه كامل شما به او نمي تواند اين حس را برايش ايجاد كند. منظور از وقت گذاشتن است كه زمان هايي را براي گوش دادن، قدم زدن، غذا خوردن و ... با معشوق خود مقرر كنيد. براي ينكه او را متوجه عشق خود كنيد، از انجام كارهاي ديگر به طور همزمان پرهيز كنيد. حتي اگر هنوز به او ابراز علاقۀ كلامي نكرده ايد اين كار باعث جلب توجه او خواهد شد و تصوير مثبتي از شما برايش ايجاد خواهد كرد.

 

هديه دادن باج نيست

هديه دهيد. هدايا نمادهايي از اهميت و علاقه هستند و حسِ خاص بودن و مهم بودن به فرد مقابلتان مي دهد. مناسبت هاي مهم را فراموش نكنيد، البته هديه دادن را فقط مختص به مناسبت هاي خاص نكنيد. قرار نيست حتما هدايايي كه مي دهيد ويژه و گران قيمت باشند؛ گاهي اوقات خريدن يك چيز كوچك نشان دهنده اين است كه شما به ياد او بوده ايد و به او فكر مي كرده ايد.

 

اگر عاشق هستيد به معشوق كمك كنيد

ارائه خدمات به يكديگر مي تواند نشانه عشق باشد. اگر مي خواهيد به همسر خود بگوييد كه دوستش داريد و بيان كلامي اين امر برايتان دشوار است گاهي اوقات مي توانيد از راه هاي ديگري اين كار را انجام دهيد. ظرف هاي شام را بشوريد! شايد عجيب به نظر برسد، ولي اگر بخشي از مسئوليت هايش را وقتي كه خسته است انجام دهيد او مي فهمد كه چقد برايش اهميت قائل هستيد و حواستان به او هست. اگر معشوق شما متوجه عشقتان نيست، با اين كار به او نشان مي دهيد كه چقدر مسئوليت پذير و مهربان هستيد. او عشق شما را احساس كرده و مفهمد كه شما براي او هم يك تكيه گاه و هم يك همراه خواهيد بود.

 

نياز جنسي تنها علت رابطه جنسي نيست.

تماس فيزيكي از اساسي ترين اركان هر رابطه اي است. رابطه جنسي صميميت زوجين را تقويت كرده و عشق را ايجاد، تقويت و منتقل مي كند. اگر تماس فيزيكي زبان اصلي عشق همسرتان است، حواستان باشد بيشتر اوقات به جاي تعاريف طولاني، كلمات و جملات اضافي فقط در آغوشش بگيريد، ببوسيد، نوازش كنيد يا به نشانه حمايت دستتان را روي شانه اش قرار دهيد. او معني اين برخورد هاي فيزيكي را به خوبي خواهد فهميد. حواستان باشد نوازش و ابراز محبت فيزيكي را محدود به رابطه جنسي نكنيد؛ بلكه محبت غير جنسي خيلي اوقات حلال مشكلات است. نوازش هاي غير جنسي علاوه بر ايجاد حس خوب، با ترشح هورمون هاي مختلف در بدن رابطه تان را تقويت مي كند.

 

در ابراز عشق از هوش خود استفاده كنيد.

به معشوقتان دقت كنيد تا بفهميد كدام يك از روش هاي ابراز عشق را مي پسندد. علاقه شما در چگونگي ابراز عشق نيز اهميت دارد. بهتر است ابتدا يك شناختي از خود پيدا كنيد. راه هاي مختلف را امتحان كنيد، با شريك خود در اين باره صحبت كنيد و به يك اشتراك برسيد. 

دانستن زبان اصلي عشق خودتان و شريكتان شايد نكته مهمي باشد ولي ممكن است شما در ابتداي راه باشيد و بخواهيد توجه معشوق را به خود جلب كنيد. با استفاده متعادل از 5 مورد بالا مي توانيد بر روي او تاثير گذاشته و توجهش را جلب كنيد. اگر هم در يك رابطه هستيد و زبان عشقش را مي دانيد خودتان را محدود به همان يك روش نكنيد. تغيير و تنوع در رابطه، رگ حياتي آن است و به آن شور و نشاط تازه مي بخشد. پس دست به كار شويد و راه هاي ديگر را هم امتحان كنيد.

 

سخن آخر

توجه داشته باشيد ابراز عشق و محبت تنها محدود به رابطه بين زن و مرد نيست. بلكه در هر نوع رابطه اي براي بالا بردن صميميت و كيفيت رابطه ابراز محبت لازم است. ابراز عشق در خانواده (پدر، مادر، خواهر و برادر) براي شما شادي و خوشحالي به همراه خواهد آورد. محبت و عشق در خانواده باعث بالا رفتن ميزان سلامت روان شما و اعضاي خانواده تان خواهد شد. همچنين شما مي توانيد با ابراز محبت خود دوستي هاي صميمي و عميق برقرار كنيد. منتظر نشويد به شما محبت كنند، در اين را پيش قدم شويد اما انتظار جبران را از خود دور كنيد. انتظار براي جبران محبت در هر رابطه اي باعث تخريب مي شود.

اما حواستان باشد كه در دام عشق يك طرفه نيافتيد. براي پي بردن به ميزان دوست داشتن طرف مقابلتان مي توانيد نشانه هاي عشق مردان و زنان را بشناسيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه چگونگي ابراز عشق مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چگونه ابراز عشق كنيم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۵:۲۷ | هنر زندگي
ابراز عشق،

فوايد و پيامد هاي رك بودن | چگونه فرد رك گويي باشيم

رك گويي در ميان عموم به عنوان صفتي پسنديده شناخته مي شود؛ به طور كلي بسياري از افراد به داشتن چنين صفتي افتخار مي كنند. اما گاهي به اشتباه افراد رفتارهاي بي ادبانه خود را دال بر رك بودن مي دانند. رك گويي با بي ادبي متفاوت است. نداشتن صراحت در كلام مي تواند باعث سوء تفاهم ها و عدم شكل گيري روابط صميمي شود. در هر نوع رابطه اي رك گويي به شما كمك خواهد كرد تا بتوانيد به طور موثرتري عمل كنيد. اما براي آن كه از فوائد رك گويي بهره مند شويد بايد تفاوت رك گويي با بي ادبي را بدانيد. براي آن كه رك گويي را جزء صفات خود قرار دهيد، با ما در ادامه اين مطلب همراه شويد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مسائل فردي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

رك گويي را بشناسيم

رك گويي و يا رك بودن به معني داشتن صراحت بيان مي باشد. رك گو فردي است كه در مورد عقايد و احساسات خود به شكل واضح و روشن صحبت مي كند و به اصطلاح تعارف نمي كند. چنين فردي نظراتش را در مورد مسائل مختلف واضح بيان كرده و به اهداف و نيازهاي خود دست پيدا مي كند بدون اينكه تنش و ناراحتي در ديگران به وجود آورده و يا اينكه به آن ها بي ادبي كند.

رك گويي در واقع داشتن جسارت و جرات گفتن حقيقت است. فرد رك گو مي تواند در مورد مسائل مرتبط با خودش به راحتي نظر بدهد. مثلا به صراحت بگويد كه اين غذا را دوست ندارد يا نظرش را در مورد سياست به راحتي بيان مي كند.

 

مرز رك گويي و بي ادبي

عدم شناخت مرز ميان رك گويي و بي ادبي در بسياري از اوقات مشكل ساز خواهد شد. بي پرده صحبت كردن در مورد مسائل مختلف به طوري كه سبب رنجش و ناراحتي ديگران گردد؛ ديگر رك گويي نيست. براي درك بهتر مرز ميان رك گوييو بي ادبي به موراد زير توجه كنيد:

-فرد رك گو ادب را رعايت مي كند و در مورد مسائلي كه مرتبط با ديگران است؛ اظهار نظر نمي كند.

- بي پرده صحبت كردن در مورد مسائل ديگران نشانه رك گويي نيست.

- فرد رك گو در مواقعي كه از او اظهار نظر مي شود نظرش را بيان مي كند.

- اضهار نظر كردن به شكل نامناسب و با لغات وقيحانه نشانه رك گويي نيست.

- افراد رك گو به پيامدها و تاثيرات حرفشان بر روي ديگران دقت مي كنند.

به عنوان مثال بيان مسئله چاقي يك فرد به شكلي كه براي او آزار دهنده باشد؛ نشانه رك گويي فرد نمي باشد.

 

فوايد رك گويي

رك گويي مي تواند فوايد زيادي براي شما داشته باشد. از جمله فوايد رك گويي موارد زير را مي توان نام برد:

 • فرد رك گو مواضع روشني در مقابل ديگران دارد. روشن كردن مواضع باعث مي شود ديگران به سليقه، نظر و حريم شما احترام بگذارند و در پي در هم شكستن حريم هاي خصوصي شما چه به صورت آگاهانه يا ناآگاهانه نباشند.
 • از تحميل شدن بسياري از مسائل بر شما جلوگيري مي شود. مثلا اگر دوست نداريد بيرون برويد و دوستي به شما پيشنهاد بيرون رفتن بدهد، شما با گفتن نه مي توانيد از اينكه بي ميل بيرون برويد، پيشگيري كنيد. مقاله چگونه نه بگوييم را مطالعه نماييد.
 • فرد رك گو تصوير روشني از خودش براي ديگران مي سازد. ديگران به راحتي مي دانند با شما چگونه رفتار كنند و اينكه چه چيزهايي را واقعا دوست داريد.
 • رك گويي باعث باز نگه داشتن مسير مكالمه و گفتگو مي شود و اين پيام را به ديگران مخابره مي كند كه من چه توقعاتي دارم و همانقدر كه در بيان آن ها راحت هستم، شما هم مي توانيد در بيان خواسته هايتان راحت باشيد.
 • رك گويي باعث مي شود اعتماد بين فردي در روابط بالا برود. در واقع ديگران مي دانند كه شما صادق هستيد و قرار است چگونه برخورد بكنيد. همين امر ميزان پيش بيني نسبت به رفتار شما را افزايش مي دهد.

 

پيامدهاي عدم رك گويي

فردي كه توانايي رك بودن نداشته باشد ممكن است از مسائل زير رنج ببرد:

 • احساس برآورده نشدن نيازها:  بيان خواسته ها، نيازها و رسيدن به آنها از جمله حقوق اوليه هر انساني مي باشد. معمولا افرادي كه رك نيستند، اعتماد به نفس پاييني دارند يا خود را به قدر كافي ارزشمند نمي دانند كه نيازهايشان را بيان كرده تا ديگران به آن ها احترام بگذارند. در نتيجه احساس ناكامي مي كند. در طولاني مدت علائم افسردگي در او ظاهر مي كند.
 • عدم رضايت از خود: فردي كه رك نيست، نمي تواند نظر صريحش را بيان كند و در بسياري از مسائل مطابق ميل ديگران رفتار مي كند. چنين فردي از آن چه كه هست فاصله مي گيرد.
 • متوقع شدن از ديگران: فردي كه دائما مطابق ميل ديگران رفتار كند، انتظارش براي اينكه ديگران هم مطابق ميل او رفتار كنند، افزايش مي يابد. ولي اگر نتواند خواسته اش را صراحتا بيان كند، ديگران از انتظاراتش بي خبر خواهند بود و در نتيجه او به خواسته هايش نمي رسد.
 • انفجار خشم: فرد وقتي با ناكامي ها روبرو شود، ممكن است دچار انفجار هاي خشم شود.
 • نارضايتي: عدم برآورده شدن خواسته ها منجر به بالا رفتن سطح نارضايتي از زندگي، ازدواج، روابط دوستانه و خانوادگي مي شود.

 

چگونه فردي رك گو باشيم؟

از جمله راهكار هاي موثر براي يادگيري مهارت هاي رك بودن مي توان به موارد زير اشاره داشت :

رك گويي در افراد با اعتماد به نفس آنان مرتبط مي باشد. بنابراين با افزايش اعتماد به نفس مي توان به اين صفت دست يافت.

براي رك بودن از تمرين هاي رفتاري كوچك مثل اظهار نظر در جمع هاي دوستانه و خانوادگي شروع كنيد و به تدريج دامنه آن را گسترش دهيد.

آموزش مهارت جرات مندي و يادگيري رابطه بُرد-بُرد از راهكارهاي عملي هستند كه به فرد در دست يابي به اين صفت كمك مي كنند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مسائل فردي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  فوايد و پيامد هاي رك بودن | چگونه فرد رك گويي باشيم

ادامهـ مطلبـ
| ۲۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۱:۴۵ | هنر زندگي
رك گويي،

ماده مخدر گل و نحوه استفاده از آن

آشنايي با ماده مخدر گل و يا علف و يا همان ماري جوانا

ماده مخدر گل چيست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟ از اين ماده مخدر عموما جوانان براي داشتن يك زندگي شاد و فرار از غم هايشان استفاده مي كنند. بر اساس تحقيقات انجام شده عامل اصلي مصرف گل ريشه در مشكلات خانواده و آسيب هاي عاطفي دارد و افراد اكثرا براي پر كردن اين خلاء عاطفي و روحي به سمت مصرف ماده مخدر گل ( ماريجوانا) كشيده مي شوند. يكي از مشخص ترين علائم ماده مخدر گل يا ماريجوانا تغيير رفتار فرد در طول روز مي باشد. معمولا اين افراد بعد از مصرف ماده مخدر رفتار بسيار خوبي دارند ولي زماني كه صبح ها از خواب بيدار مي شوند كه ساعات طولاني از زمان مصرف مي گذرد عصبي، بي قرار و پرخاشگر مي شوند و همواره به دنبال راهي براي ترك خانه مي باشند. شايد از بسياري از افراد شنيده باشيد كه مصرف ماده مخدر گل بي خطر است و مشكلي براي فرد به وجود نمي آورد در حالي كه مصرف ماريجوانا علاوه بر عوارض و پيامد هايي كه دارد؛ يك زمينه ساز براي اعتياد فرد به مواد مخدر ديگر است. 

يكي از اشتباهات رايج در زمان آگاهي از مصرف ماريجوانا، اقدام هاي هيجاني و عجولانه اعضاي خانواده است كه برخلاف تصور عاميانه بايد بسيار خونسرد و آگاهانه اقدام به تغيير شرايط براي فرد مصرف كننده نمود به گونه اي كه خود فرد از هدف تغيير شرايط آگاه نگردد تا بتوانيم فرد را بار ديگر به آغوش خانواده بازگردانيم. در اين مقاله در مورد علائم ، نشانه ها ، عوارض و نحوه مصرف گل اطلاعات كاملي داده شده است.

براي مشاوره تلفني و آنلاين ترك اعتياد به مواد مخدر مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

ماده مخدر گل در كدام دسته از مواد مخدر قرار مي گيرد

ماده مخدر گل ( ماريجوانا  ) زير دسته كانابيس ها است كه به دليل تشابه علائم و حالات آن به عنوان يك ماده توهم زا نيز معرفي مي گردد. اين ماده از مشتقات گياه شاهدانه مي باشد؛ كه با كاهش عملكرد سيستم انتقال پيام هاي عصبي در مغز موجب ايجاد حالتي آرامش بخش در فرد مي گردد. ماريجوانا بويي شبيه به بوي گياه مي دهد. تاثيرات ماده مخدر گل دير اثر مي كند اما در زماني كه كشيده مي شود سريعتر تاثير را دارد. مدت زمان اثر ماده مخدر گل ( ماريجوانا ) بين 2 تا 6 ساعت مي باشد. ماده مخدر گل يا ماريجوانا برخلاف مواد مخدر كه وابستگي جسمي بالايي دارند و ترك كردن آن با درد جسماني بالايي همراه است؛ وابستگي جسمي ندارد. اين ماده وابستگي ذهني و رواني شديد در فرد به وجود مي آورد.

ماده مخدر گل و خواص آن

 ماده مخدر گل ( ماريجوانا ) به دليل خاصيت شادي آوري آن پر مصرف ترين ماده مخدر در جهان است. ماده مخدر گل سبب ايجاد احساس سرخوشي در فدر مي گردد. همين احساس سرخوشي زياد سبب فاصله گرفتن فرد از خانواده اش مي شود. همچنين تغييرات قابل توجهي را در ميزان تشنگي، اشتها و خواب بسته به شرايط جسمي فرد ايجاد مي كند. اين افراد معمولا بعد از مصرف ماده مخدر گل ( ماريجوانا ) تمايل زيادي به خوابيدن دارند و در زماني كه احساس خماري مي كنند بي خواب مي شوند.

تغيير رفتار از بارزترين پيامد هاي ماده مخدر گل ( ماريجوانا ) مي باشد كه در اوايل مصرف تشخيص علت اين تغيير رفتار براي خانواده مشكل است. اين افراد نسبت به گذشته گوشه گير تر شده و تمايل شركت در جمع هاي خانوادگي را از دست مي دهند و تمايل زيادي به گذراندن وقت با دوستان و دير آمدن به خانه پيدا مي كنند. زماني كه فاصله زماني زيادي از مصرف فرد مي گذرد، پرخاشگري، بي قراري و اضطراب از بارزترين تغيير رفتار هايست كه مي توان در فرد مشاهد كرد.

 

خاصيت منحصر به فرد ماده مخدر گل

اده مخدر گل توهم زاي طبيعي است كه بعد از مصرف آن زمان براي فرد كند مي گذرد. اين ماده با تاثير بر روي سيستم عصبي و قوي كردن حواس و تمركز فرد در اوايل مصرف سبب مي شود تا فرد احساس كند زمان كند تر مي گذرد. از منحصر به فرد ترين ويژگي هاي ماريجوانا مي توان به زمان تاثير آن اشاره داشت. مدت تاثير ماريجوانا بسته به نژادي آن بين 4 تا 10 ساعت است كه بعد از اين مدت يعني در فرداي آن روز هيچ اثري از علائم مصرف در شخص مصرف كننده باقي نمي ماند.

عوارض ماده مخدر گل

برخي از شايع ترين عوارض ماده مخدر گل ( ماريجوانا ) كه در كوتاه مدت اتفاق مي افتد عبارتست از:

- افسردگي شديد و بروز علائم افسردگي در فرد
اضطراب و استرس

-كاهش اشتها

-مشكلات خواب

-از دست دادن وزن

-پرخاشگري و عصبانيت

-تحريك پذيري

-بي قراري

-كابوس هاي شبانه

-حرص و ولع مصرف

-مشكلات تنفسي و سرفه هاي شديد
- بوي بد دهان

 

آنچه در بالا قيد شده است شامل عوارض كوتاه مدت مصرف ماريجوانا است مصرف بلند مدت اين ماده مخدر گل عوارض ديگري نيز به همراه دارد كه به آنها اشاره مي كنيم:

-از دست رفتن حافظه

-كاهش و از دست دادن تمركز

-اختلالات يادگيري

-نوسانات اخلاقي

-پرخاشگري و عصابنت هاي غير قابل كنترل

- اختلالات جنسي و كاهش ميل جنسي

-مشكلات باروري

-مشكلات كاري و مالي

-آسم

-برونشيت

-سرطان
آگاهي از تست هاي اعتياد به ماريجوانا به شما در تشخيص مصرف ماريجوانا كمك مي كند. 

ازدواج و ادامه زندگي با فرد مصرف كننده ماده مخدر گل ( ماريجوانا )

ازدواج و شروع يك زندگي مشترك خود به تنهايي داراي چالش هاي بسيار زيادي است. چه برسد به اينكه يكي از زوجين معتاد باشد. از آنجايي كه فرد مصرف كننده ماريجوانا در طولاني مدت كنترل هيجانات و تمركز خود را از دست مي دهد و تغيير رفتار هاي ناگهاني مانند افراد مبتلا به اختلال دو قطبي دارد؛ زندگي مشترك را با چالش هاي بزرگي مواجه مي سازد. اين افراد در زمان مواجه شدن با مشكلات زندگي عصبي و پرخاشگرايانه عمل مي كنند.

شايد با در نظر نگرفتن مصرف ماريجوانا در نگاه اول ازدواج با فرد مصرف كننده ماده مخدر گل با توجه به موقعيت اجتماعي، مالي و ... كه دارد؛ يك تصميم عاقلانه به نظر برسد و احساس كنيد كه مي توانيد با ازدواج با او خوشبخت شويد. اما توجه داشته باشيد كه بعد از وارد شدن به زندگي اين فرد همواره در فكر خود با تكرار پارامتر هاي مثبت همسرتان سعي در بدست آوردن احساس خوشبختي مي باشيد در حالي كه در واقعيت مدام نگران بروز يك اتفاق يا مشكل هستيد. توصيه مي كنيم در صورتي كه از اعتياد همسر يا كسي كه قصد ازدواج با او را داريد با خبر شديد قبل از هر اقدام و واكنشي نسبت به اعتياد او، حتما از جلسات مشاوره روانشناسي بهرمند شويد.

 

ابتلا به ماده مخدر گل چرا خطرناك است

ماريجوانا از ديد عموم به عنوان يك ماده بي خطر شناخته مي شود كه مصرف آن هيچ مشكلي را براي فرد به وجود نمي آورد. حال آنكه مصرف بلند مدت ماريجوانا باعث بروز اختلالات شخصت، كاهش حافظه و تمركز، عدم كنترل اعصاب و پرخاشگري بي رويه فرد مي گردد. علاوه بر اين عوارض اعتياد پيدا كردن به ماده مخدر گل يا ماريجوانا زمينه ساز اعتياد فرد به مواد مخدر ديگر مي باشد.مقاله مشاوره ترك اعتياد را مطالعه نماييد.

ترك مصرف ماده مخدر گل

از آنجايي كه اعتياد به ماده مخدر گل يك اعتياد فكري و ذهني است، خود فرد مصرف كننده توانايي ترك اعتياد به ماريجوانا را ندارد و نقش اعضاي خانواده در ترك كردن اعتياد به ماده مخدر گل بسيار حياتي است. ماريجوانا از جمله موادي است كه بايد اعضاي خانواده و آشنايان فرد در شروع و روند ترك اعتياد به فرد كمك كنند. از رايج ترين روش هايي كه توسط خانواده ها براي ترك اعتياد به ماريجوانا مورد استفاده قرار مي گيرد مي توان به استفاده از كمپ، دارو درماني، روان درماني اشاره داشت. اما بايد بدانيد كه اقدامات هيجاني براي ترك اعتياد به ماده مخدر نتيجه بخش نخواهد بود و حتي باعث بيشتر شدن مصرف فرد مي گردد. توصيه مي كنيم مقاله ترك اعتياد به ماريجوانا را مطالعه نماييد:

كمپ هاي ترك اعتياد : مبناي روش هاي مورد استفاده در مراكز ترك اعتياد بر مبناي جلوگيري از مصرف مجدد ماده مخدر مي باشند. از آنجايي كه ماده مخدر گل وابستگي جسمي ندارد، قطع يك باره و حبس شدن تنها تمايل فرد را براي مصرف مجدد ماده مخدر گل ( ماريجوانا ) بيشتر مي كند. علاوه بر اين فرستادن جوانان به مراكز ترك اعتياد مي تواند آسيب هاي شديدي را بر روي روان آنان بگذارد و آنان را با مواد مخدر جديد آشنا كند.

دارو درماني : براي ترك اعتياد به ماريجوانادر حال حاظر هيچ داروي جايگزيني وجود ندارد و به هيچ وجه تجويز خودسرانه داروهاي ضد افسردگي و ضد اضطراب به جاي ماده مخدر گل نتيجه بخش نخواهد بود.

روان درماني : از آنجايي كه اعتياد به ماده مخدر گل ناشي از يك آسيب عاطفي در فرد مي باشد. روان درماني و استفاده از جلسات مشاوره روانشناسي كاربردي ترين روش براي ترك اعتياد به ماده مخدر گل است. از آنجايي كه خلاء عاطفي فرد مصرف كنند در اكثر موارد به دليل مشكلات و مسائل خانوادگي مي باشد؛ اعضاي خانواده فرد نيز از جلسات روان درماني استفاده نمايند. با حل مشكل و خلاء عاطفي به وجود آمده در فرد به مرور زماني به طور تدريجي مصرف ماريجوانا ( ماده مخدر گل ) در فرد كاهش پيدا كرده و در نهايت به صفر مي رسد. 

با عضويت در كانال مشاوره ترك اعتياد هنر زندگي مي توانيد از علائم و نشانه هاي تمامي موادر مخدر باخبر شويد.براي مشاوره تلفني و آنلاين ترك اعتياد به مواد مخدر مي‌توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  ماده مخدر گل و نحوه استفاده از آن

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۷:۴۱ | هنر زندگي
ماده مخدر گل،

اكستازي يا قرص اكس چيست | عوارض و پيامد هاي قرص اكس

قرص اكس يا اكستازي با نام علمي متيل دي اكسي مت آمفتامين (MDMA) اولين بار با هدف كنترل و مهار اشتها در افراد چاق توسط يك شركت آلماني توليد شد، اما به علت عوارض مصرف قرص اكس، اين قرص از رده خارج شد. امروزه اين قرص به منظور ايجاد سر خوشي و انرژي زايي در ميان جوانان شناخته مي شود كه به دليل ساختار شيميايي و و تركيبات آن موجب بروز توهم و پيامدهاي ديگر در مصرف كنندگان مي شود. در ادامه مقاله به بررسي اين ماده، علائم مصرف و عوارض جانبي مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تشخيص و درمان اعتياد به مصرف قرص ايكس يا اكستازي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگيريد.

 

قرص اكس يا اكستازي

قرص اكس يا اكستازي به صورت قرص، كپسول و پودر در دسترس افراد قرار مي گيرد و به شكل خوراكي، استنشاقي و تدخيني مصرف مي شود و با تاثير بر سه ماده شيميايي مغز (سروتونين، دوپامين و نوراپي نفرين) عمل مي كند. اثرات مصرف قرص اكس، 30 تا 45 دقيقه بعد از مصرف مشخص مي شود و حداكثر تا 6 ساعت باقي مي ماند. اثرات ِخطرناكِ مصرف اين دارو با اثرات خوشايند آن همراه است اما هميشه همه مصرف كنندگان تجربه خوشايندي ندارند. عوارض قرص اكس در افراد مختلف، متفاوت است، بخصوص اگر با مواد ديگري به صورت تركيبي (مانند الكل و يا ماده مخدر گل) مصرف گردد. اين ماده با اصطلاحاتي چون ريو، اكس پارتي ، كنسرت راك نيز شناخته مي شوند.

 

عوارض مصرف قرص اكس يا اكستازي

مهمترين عوارض كوتاه مدت مصرف قرص اكس يا اكستازي عبارتند از:

- حالت تهوع
-كجي دندان
- سفتي عضلات
- افزايش دماي بدن
- تاري ديد
- تعريق مفرط

 يكي از خطرناك ترين عوارض مصرف اكستازي، افزايش شديد دماي بدن (hyperthermia) است كه مي تواند به كبد، كليه، مشكلات قلبي- عروقي و در بعضي مواقع مرگ منجر شود.

در بعضي افراد، روزي كه مصرف داشته اند مي تواند تبديل به يك روز سخت شود، به طوري كه نزديك به 80% مصرف كنندگان افسردگي و خستگي مفرط را تجربه مي كنند. اين عوارض كوتاه مدت مي توانند ناراحت كننده و مشكل زا باشند اما خطر واقعي ناديده گرفتن اثرات بلند مدت اين ماده محرك است.

زماني كه اكستازي مدت زيادي مصرف شود، چندين اثر زيان بار براي مصرف كننده خواهد داشت. از جمله عوارض بلند مدت اكستازي يا قرص اكس مي توان به موارد زير اشاره داشت.

- آسيب هاي عصبي

- اثرات مخرب بر توليد سروتونين در مغز كه منجر به كاهش سروتونين مي شود و در نتيجه فرد ممكن است به افسردگي، مشكلات خواب، اضطراب، كاهش اشتها و كاهش ميل جنسي مبتلا شود. يكي ديگر از بحران هاي بالقوه مصرف اكستازي" سندرم سروتونين" ناميده مي شود به طوري كه مغز با مقدار زيادي از سروتونين پر مي شود، علائم اين سندروم عبارتند از: افزايش ضربان قلب، توهمات، تعريق، از دست دادن جهت يابي، تحريك پذيري، اسهال، استفراغ، تشنج، حالت تهوع.

- پژوهش ها نقص در عملكرد شناختي مصرف كنندگان را تاييد مي كنند.

به دليل اعتياد آور بودن قرص اكس، افراد بعد از تجربه ي اثرات اوليه آن، ميزان دوز را بالا مي برند و اين مساله احتمال خطراتي چون اُوِر دوز (over dose) را بالا مي برد كه به صورت افزايش دماي بدن، خشونت، فشار خون بالا، حملات وحشت زدگي، تشنج و از دست دادن هوشياري ظاهر مي شود.

 

 

پيامدهاي مصرف قرص اكس يا اكستازي

به دنبال مصرف اكسازي، اعتماد به نفس و شجاعت در فرد بالا مي رود، هنجارها و ممنوعيت هاي اخلاقي كمرنگ شده و به همين دليل رفتارهاي پر خطر افزايش پيدا مي كند. همچنين شعور، قوه ي استدلال، آگاهي و آستانه ي تحريك پذيري فرد تحت تاثير قرار مي گيرد. رفتارهاي قابل مشاهده پس از مصرف مانند: 

- پر حرف شدن

 - لرزش اندام ها

- شديد شدن احساسات و عواطف
- فعاليت فيزيكي زياد بدون احساس تشنگي

- بي اشتهايي

- بي ثباتي خلق و افسردگي
افزايش ميل جنسي

طبق تحقيقات انستيتو ملي سلامت كه بر روي افراد مصرف كننده انجام شد، نتايج نشان داد كه اين قرص با تخريب مناطق مختلفي از مغز باعث اختلالاتي مانند از دست دادن حافظه، زوال عقل و ساير بيماري هاي رواني در فرد مي گردد. همچنين با آسيب به نواحي مختلف مغز يادگيري، خواب و تنظيم هيجانات اين افراد دچار مشكلات شديدي مي شود. اثرات سوء مصرف قرص اكس يا اكستازي گاهي به اندازه اي خطرناك مي شود كه ممكن است به فرد جنون و توهمات شديد دست دهد كه موجب آسيب به خود يا ديگران گردد. به موجب افزايش رفتارهاي پر خطر جنسي احتمال ابتلا به بيماري هاي مقاربتي از جمله ايدز، سيفليس و سوزاك نيز افزايش پيدا مي كند.

 

درمان اعتياد به مصرف فرص اكس

زماني كه با خود تصميم جدي براي ترك يك ماده مي گيريد بهتر است ابتدا به دنبال موثرترين روش براي درمان اعتياد به قرص اكس باشيد. كليد موفقيت، يافتن راهي است كه براي شما كاربردي باشد. زماني كه سوء مصرف دارويي متوقف مي شود، فرد علائم ترك را تجربه خواهد كرد. فرد با وارد شدن به يك برنامه نظارت و سم زدايي مواد از بروز تجارب سخت اين دوره مي كاهد. شدت سم زدايي از فردي به فرد ديگر متفاوت است و تحت تاثير عواملي چون مدت زمان مصرف دارو و ساير اختلالات مربوط به آن مي باشد. مشاوره روانشناسي راهكاري بسيار مناسب براي ترك اعتياد به اكستازي مي باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تشخيص و درمان اعتياد به مصرف قرص ايكس يا اكستازي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  اكستازي يا قرص اكس چيست | عوارض و پيامد هاي قرص اكس

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۰۲:۳۸ | هنر زندگي
قرص اكس،

اهميت و كاربرد ‎⁨ارتباطات غير كلامي در زندگي

ارتباطات غير كلامي يكي از عوامل مهم در برقراري يك ارتباط موفق و موثر است. كساني كه داراي مهارت هاي ارتباط غير كلامي هستند، احساسات، معناي كلام و اهداف طرف مقابلشان را بهتر درك مي كنند. دانستن زبان بدن و ارتباط غير كلاميبه شما اين امكان را مي دهد تا بتوانيد در حيطه هاي مختلف زندگي؛ شغل، ازدواج، دوستيابي، ارتباط با اعضاي خانواده و ... بهتر از ديگران عمل كنيد. شما مي توانيد با خواندن اين مقاله به اهميت تاثيرات ارتباط غير كلامي پي برده و براي ارتقاي آن ها اقدام كنيد. همچنين مي توانيد براي شناخت بيشتر خود تمريناتي انجام دهيد. روانشناسان باليني با مطالعه در زمينه ارتباطات بين فردي مي توانند شما را در اين زمينه راهنمايي كنند. 


براي دريافت مشاوره در زمينه زبان بدن و ارتباطات غير كلامي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

ارتباط غير كلامي

ارتباطات غير كلامي فرايند انتقال معنا از طريق ژست، زبان بدن يا استقرار؛ چهره و تماس چشمي، ارتباط جسم، ظاهر (مثلا نوع لباس، مدل مو و ...) و حركات هر يك از اعضا توصيف مي شود. از ارتباط غير كلامي به عنوان سكوت زبان نيز ياد مي شود. بخشي از ارتباطات غير كلامي كه ضميمه گفتار و كلمات مي شود به عناصر  paralanguage معروفند. اين عناصر شامل كيفيت صدا، احساسات و سبك صحبت كردن و همچنين ويژگي هاي عروضي مانند ريتم، تكيه صدا و ارتفاع صدا است كه در مقالۀ در باب صدا به تفصيل توصيف شده است.

اولويت ارتباطات غيركلامي بر پيام‌هاي كلامي

شما مي توانيد در خلال يك رابطه كلمه اي نگوييد اما سخت است جلوي رفتار و واكنش هاي خويش را بگيريد. رفتارتان (حالت‌هاي چهره، حركات بدن، وضع اندام و اعمال ديگر) جرياني بدون وقفه از اطلاعات و منبعي پايدار از نشانه‌هاي مربوط به احساساتي است كه تجربه مي‌كنيد. تنها بخش كوچكي از درك و فهمي كه انسان در يك تعامل رو در رو به دست مي‌آورد حاصل ارتباط كلامي است. حالات چهره تك تك هيجانات دروني تان را به تصوير مي كشد. غم، خوشحالي، عصبانيت، خشم و ... بدون حتي يك كلمه مي تواند به مخاطب انتقال داده شود.

به طوري كه 35% انتقال پيام كلامي و 65% آن غير كلامي محسوب مي شود. همچنين گفته مي شود؛ زبان بدن 55%، تن صدا و لحن و بيان 38% و تنها 7% كلمات در انتقال پيام سهم دارند.

سهم پررنگ ارتباطات غير كلامي و زبان بدن ايجاب مي كند كه براي حفظ و ايجاد يك رابطه موثر بيشتر به اصول و قواعد ارتباطات غير كلامي را بشناسيم. 

ارتباطات غير كلامي به دو دسته تقسيم مي شوند:

ارتباطات غير كلامي در وضعيت كلي به صورت ژنتيكي به شما انتقال داده شده اند. ناخودآگاهانه از آنها استفاده مي كنيد و معاني آنها را مي فهميد. در حالت دوم ارتباطات غير كلامي به صورت علائمي قراردادي مطابق با فرهنگ و شرايط و نيازهاي بياني ساخته شده اند.

مثال هايي از زمينه هاي ژنتيكي زبان بدن: حالتهاي چهره به هنگام اخم يا شادي يا گذاشتن دستها روي سينه / انداختن پاها روي هم / پوشيدن كت ـ كفش / حركات تأييد و انكار با سر / بالا انداختن شانه ها موقع ابهام و ... . اين حركات و اشارات از طريق ژنهاي والدين به ما مي رسد و به نوعي در ناخودآگاه جمعي ما ثبت است از اين رو براي درك آنها نياز به دستيابي به مهارت خاصي نداريم و تنها توجه آگاهانه و علم به آن مي تواند در مهارت هاي ارتباطي ما تاثيرگذار باشد.

مثال هايي از زمينه هاي قراردادي: گاهي ممكن است براي انتقال معنا از يكسري علائم و نشانه هاي قراردادي كه متناسب با شرايط و موقعيت فرهنگي و مليتي است استفاده كنيم و به نوعي خود شما تعيين آنها هستيد.

 • علامت شست:   ايست – توهين-OK
 • حلقه كردن انگشت و شست:  پول ، صفر ، پوچ ، OK ، توهين
 • علامت V:  پيروزي ، توهين ، عدد 2

 

زبان بدن را بهتر بشناسيم

براي آن كه بتوانيد ارتباطات غير كلامي خود را ارتقا دهيد بهتر است تمامي جوانب آن را درك كرده و نحوه تاثير گذاري هر بخش را بدانيد. در ادامه به بررسي رفتارهاي غيركلامي در 9 حيطه مي پردازيم:

1.حريم ها

فاصله‌اى كه بين افراد از نظر مقدار فضا وجود دارد، حريم گفته مي شود. اين فضا تحت تأثير عوامل متعددى نظيرِ هنجارهاى اجتماعى، عوامل وضعيتى، خصوصيات شخصيتى و سطح آشنايى تعيين مي شود. حفظ حريم ها و رعايت آن مشخص مي كند كه ما خود را در چه جايگاهي از يك رابطه مي دانيم. حريم خصوصي شامل يك دايره حدودا 15 سانتي متري مي شود كه ناحيه ممنوعه گفته مي شود و جز افراد خانواده و صميمي اجازه عبور از اين 15 سانت را ندارند. مقالهچگونه در روابط حد و مرز تعيين كنيم را بخوانيد.

حريم شخصي فضاي حدودا نيم متري حول هر فرد است كه جز همكاران و آشنايان اجازه نزديك تر شدن ندارند. حريم اجتماعي يك دايره 1 تا 5/3 متري است كه در ارتباطات با غريبه ها آن را رعايت مي كنيم. حريم عمومي فضاهاي بالاي 6 متر را شامل مي شود كه مربوط به مواقعي است كه جداي يك ارتباط و با فاصله دورتر در رويدادي هستيم مثلا وقتي تماشاچي يك رويداد مي شويم.

2.حركات سر:

تكان دادن سر رو به پايين مي تواند به معناي تأييد يا تسليم؛ تكان دادن سر رو به اطراف مخالفت يا تأسف و تكان دادن سر رو به بالا مي تواند دلالتي بر انكار و عدم پذيرش باشد.

3.حالت چهره:

حالت‌هاى چهره براى شادى، غم، عصبانيت و ترس، در سراسر جهان مفهومي يكسان و مشابه دارد. مثلا يك پيشاني پر چين با ابروهاي رو به پايين و لب هاي ورافتاده مي تواند نشانه اندوه يك آدم باشد. چهره درهم كشيده هم نشان دهنده اضطراب يا خشم است. رنگ سرخ صورت، به نسبت موقعيت نشان دهنده خشم و يا شرم است. صورت زرد ترس را نشان مي دهد. گره كردن ابروها بر خشم- ناراحتي و درد و بالا بردن ابروها نشانه اي از تعجب يا دريافت يك مطلب است. پيام هاي لب و لبخند را نيز در ادامه مرور مي كنيم:

 • تبسم با دهان گشوده: دندانهاي بالا نمايان شده و بـه شـخـصـي كـه بـا شـما گفتگو مي كند مي فهماند كه مايل هستيد بيشتر با او آشنا شويد.
 • تبسم با لبان بسته: اين لبخند تنها براي اداي احترام و ادب و نزاكت است.
 • در هم كشيدن لبها: هرگاه فردي لبهايش را در هم كشيد به مفهوم آن است كه طرف مقابلش را جذاب و دلربا يافته است.
 • لبهاي سفت و جمع شده: دال برتنش و عدم پذيرش است.
 • جويدن لبها: وقتي فردي لب پايين خود را جويده و سرش را تكان مي دهد نشانگر خشم فرد است.
 • خميازه كشيدن: خواب آلودگي تنها علت خميازه نمي باشد مي تواند در يك موقعيت استرس زاي خفيف هم پديد آيد. يا هنگامي كه مردد هستيد چه كاري بايد انجام دهيد خميازه روشي براي خريدن زمان است.

4. حركات چشم

چشم ها دريچه درون هستند. نوع نگاه و جهت نگاه همگي مي توانند برون دادي از چيزهايي باشند كه به آن مي انديشيد يا هيجاني كه در حال تجربه اش هستيد. بيش از حد پلك زدن مي تواند نشانه اضطراب باشد. پلك نزدن هم مي تواند نشانه ترس باشد. چشم ها موقع خنديدن حالت خاص خودشان را دارند و البته موقع اندوه هم به همين ترتيب است.

مالش چشم: نـشـانـگر فريب و نيرنگ، پنهان كاري، خستگي يا ميل به قطع تماس ديداري است.

نوع نگاه: نگاه ممتد مي تواند نشانه اي از ابراز علاقه يا كنجكاوي باشد. نگاه خيره شديد نشانه خلق تهاجمي، سلطه جويانه و تهديد آميز است. عدم تماس چشمي دلالت بر پنهان كردن يك موضوع يا نشانه از عصبانيت دارد. انبساط مردمك :نشانه عشق و انقباض مردمك نمود عصبانيت.

5. حركات دست:

حرارت دست ها نيز حكايت از حالات ذهني دارند. سردي دست ها نشان از ترس هستند. دست هاي خيلي داغ هم احتمالا نشان از خشم يا استرس زياد دارند. مالش دستها به هم نشان دهنده اضطراب و يا ميل به وارسي مجدد يك موضوع است. كف دست باز از ديرباز، نشانه حقيقت، صداقت، بيعت و تسليم بوده است. بالعكس دستان مشت كرده و گرده خورده مي تواند خبر از پنهان كاري يا مقاومت بدهد. حالات دست دادن نيز معناي خود را دارند كه در ادامه انواع آن را بررسي مي كنيم:

دست دادن محكم: زماني كه دستتان را دراز مي كنيد و بعد دسـتـانـتان را بـه طـريقي مي چرخانيد كه دستتان بالا و كف دست پايين قرار بگيرد، نشان از برتري جويي شماست. دست دادن بسيار محكم نيز نشانگر شور و اشـتياق و سلطـه گـري اسـت.

دست دادن شل: اگر تنها انگشتان خود را دراز كنيد و در زمان تماس با طرف مقابلتان دست هايتان مانند ماهي شل باشد؛ پيامي با اين مضمون انتقال مي دهيد كه "من مايل نيستم به مـن دسـت بزنيد، من صميميت را دوست ندارم". همچنين اين حالت نشانۀ ضعف، مطيع و تسليم بودن نيز ميباشد.

دست دادن با هر دو دست: هرگاه از دست چپ نيز براي پوشاندن دست طرف مقابلتان استفاده كنيد  راستي و صميميت خود را به طرف مقابلتان انتقال مي دهيد. اين نو دست دادن مانند يك آغوش گرفتن ظريف تاثير مي گذارد.

6.حالات پاها:

لم دادن روي صندلي و انداختن يك پا بر روي پاي ديگر دو معنا دارد. در نگاه اول نشان دهنده راحتي، داشتن حس آرامش و مسلط يودن بر ئضاع است. اما در حالت دوم مي تواند نشان از يك نوع بي ميلي در برقراري ارتباط و ايجاد صميميت باشد. تكان دادن پاها سر آمدن حوصله و قفل كردن آان ها ناراحتي و عصبانيت را نشان مي دهد.

7. ژستها و وضعيت بدن:

راست قامت راه رفتن نشانه اعتماد به نفس است. ايجاد مانع درمقابل بدن باكيف سعي درپنهان كردن ناراحتي است. بالا انداختن شانه ها نشانه نفهميدن موضوع يا رفع مسئوليت، ماليدن چانه نشانه ارزيابي و انگشت روي شقيقه دلالت بر تفكر و تأمل و دست به كمر نمودي از مقابله و در نهايت دست به چانه نشانه اشتياق مي تواند باشد.

8.ظاهر

هر آنچه مي پوشيد نشان از چيزي است كه به آن مي انديشيد و سبك و سياقي كه در زندگي در پيش داريد. انتخاب پوشش مناسب با فضايي كه در آن حضور مي يابيد دلالتي بر هوشمندي شما به علم ارتباطات است.

9. تن و آهنگ صدا:

لحن و بياني كه شما همراه كلامتان داريد مكملي بر مضمون كلام شماست. نوع هيجان و فكر پشت هر كلام مثل موسيقي متني است كه در راستاي جملات شما شنيده مي شود. ميزان علاقه مندي، صداقت يا عدم صداقت شما با جنس نرم يا غير منعطف بيان شما خود را بروز مي دهد.

براي دريافت مشاوره در زمينه زبان بدن و ارتباطات غير كلامي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  اهميت و كاربرد ‎⁨ارتباطات غير كلامي در زندگي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۲۷:۵۸ | هنر زندگي
‎⁨ارتباطات غير كلامي،

تيپ هاي شخصيتي MBTI

با استفاده از تيپ هاي شخصيتي MBTI مي توانيد خود و يا ديگران را بهتر بشناسيد. در واقع اين تيپ هاي شخصيتي راهي براي خودشناسي و رسيدن به يك نوع خود آگاهي است. با آگاهي از علايق، خواسته ها، صفات ذاتي و اهداف خود مي توانيد جهت داشتن يك زندگي خوب، انتخاب هاي بهتري بكنيد. محققان و روانشناسان ابزارهايي براي سنجش ويژگي هاي فردي ابداع كرده اند. تست تيپ هاي شخصيتي MBTI يكي از اين ابزار است. نتايج اين آزمون به شما و روانشناس كمك مي كند تا به يك درك عميق تري نسبت به اهداف و ارزش هايتان برسيد.


براي دريافت مشاوره در زمينه شناخت خود بر اساس تيپ هاي شخصيتي MBTI مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

تيپ هاي شخصيتي MBTI

تيپ شناسي شخصيت مايرز-بريگز (MBTI) تحت نظريه هاي شخصيت يونگ طراحي شده و جزو يكي از معروف ترين مدل هاي شخصيت شناسي محسوب مي شود كه در زمينه هاي مختلف شغلي و عاطفي و تحصيلي و ... كاربرد بسياري پيدا كرده است. چنانچه علاقه منديد از خود بيشتر بدانيد ابتدا پرسشنامه (MBTI) را پر كنيد و بعد بر اساس نتيجه آزمون، توضيح خصلت هاي شخصيتي خود را بخوانيد.

1- INFJ (درون گرا-شمي- احساسي- قضاوتي)

عنوان: محرم راز

خصوصيات: مهربان، كمال گرا، مصصم، الهام بخش، خلاق، دگر محور، صلح طلب، هدف گرا، دلگرم كننده، آرام، پيچيده، صميمي، وفادار، متعهد، حمايت گرا، حساس به انتقاد، كمتر عواطفشان را با كسي درميان مي گذارند، شنونده خوبي هستند، به شدت ايده آل گرا، در دفاع از ارزش هايشان اصرار مي ورزند، خواهان تحسين و احترام و رهبراني الهام بخشند. علاقمند به رشد و تعالي ديگران، به شدت قضاوتي، به فضاهاي رقابتي علاقه اي ندارند.

شغل ها: روانشناسي، مشاوره، مددكاري، نويسندگي، كتابداري، كشيش، روحاني، معلم، مترجم، ناشر، تدوين گر، نقاش و... مي شوند.

2- ENFJ (برون گرا- شمي -احساسي-قضاوتي)

عنوان: مربي رشد

خصوصيات: آرمان گرا، مثبت، همدل، مرشد، كاريزماتيك، پيچيده، حساس به انتقاد، علاقمند به كار گروهي، پرشور و هيجان، نظم را دوست دارند، فضاهاي سازماندهي شده را ترجيح مي دهند، زياد خود را درگير مسائل ديگران مي كنند و اگر مورد تشكر قرار نگيرند ممكن است به نااميدي آنان بيانجامد. علاقمند به تعريف و تمجيدند، جاه طلب، قاطع، اغلب باشتاب و عجله كار مي كنند. گريزان از فضاهاي سازماندهي نشده و ناكارآمد.

شغل ها: تهيه كنندگي، استاد دانشگاه، روانشناسي، جامعه شناسي، مدير بازاريابي، مديريت خدمات انساني و ...

3- INFP (درون گرا- شمي – احساسي- ملاحظه گر)

عنوان: روياپرداز

خصوصيات: محتاط، ملاحظه گر، هنرمند، صبور، اهل نظر، علاقمند به داشتن فضاي شخصي، كم صحبت، داراي بينش دروني، آرام، از ايده هاي نو استقبال مي كنند. گريزان از اختلاف، نوشتار را به كلام ترجيح مي دهند، زمان زيادي صرف يك پروژه مي كنند. متوقع از خود، به عمق در روابط اهميت مي دهند، تعارض ميان با خود بودن و باديگران بودن، بي علاقه به نظم و سازماندهي، اگر اهدافشان محقق نشود مايوس مي شوند، خودشان را با معيارهاي سطح بالا مقايسه مي كنند.

شغل ها: معمار، رمان نويس، شاعر، موسيقيدان و ... 

4- ENFP (برون گرا- شمي-احساسي-ملاحظه گر)

عنوان: وكيل مدافع

خصوصيات: خونگرم، اجتماعي، خوش مشرب، همدل، كنجكاو، سازگار، انرژي دهنده، مستقل، نوآور، علاقمند به حل مساله، باپشتكار، خوشبين، عدم تمايل به پيروي از ساختارهاي معمول، عدم تحمل افراد غير خلاق، داراي ديد كلي نسبت به امور.

شغل ها: بازيگري، فيلمسازي، طراح مد، گرافيست، نقاش، سردبيري، گزارشگري، معلم زبان، معلم هنر، مدير هتل، مشاور پروژه و... 

5- INTJ (درون گرا- شمي – فكري- قضاوت گر)

عنوان: برنامه ريز

خصوصيات: با انگيزه، انتقاد پذير، تحليل گر، بادقت، مسئوليت پذير، متكي به خود، بي احساس، آينده نگر، مستقل، غير عمل گرا، از تجربه ديگران استفاده نمي كنند، داراي معيارهاي سطح بالا، شيفته كارشان، سمج روي نظرات خود، متكي به خود و به جزييات علاقه ندارند.

شغل ها: كارشناس بورس و سرمايه گذاري، اقتصاددان، كارشناس بخش امنيتي، برنامه نويس كامپيوتر، خزانه دار و ...

6- ENTJ (برون گرا- شمي – فكري- قضاوت گر)

عنوان: فرمانده

خصوصيات: رييس، رهبر، اجراكننده، متفكر، منظم، معتمد به نفس، سخت كوش، صريح، كارآمد، باكفايت، اهل رقابت، جاه طلب، خلاق، هدف گرا، روشنفكر، برنامه ريز، پرانرژي، به دنبال چالش پ، عجولانه تصميم مي گيرند، بي علاقه به جزييات و عجول هستند. 

شغل ها: كارگردان تئاتر، مدير دانشگاه، مدير رستوران، مدير فروش، مدير تبليغات، سرمايه گذار و ...

7- INTP (درون گرا- شمي – فكري- ملاحظه گر)

عنوان: مهندس

خصوصيات: آرام محتاط، مستقل، دقيق، تكرو، تحليل گر، خوددار، پيچيده، منزوي، قانون شكن، غير احساساتي، متفكر، خلاق، به ظاهر خود بي توجهند، ريسك پذيري بالا و علاقه به افزايش اطلاعات دارند.

شغل ها: طراح وب، برنامه نويس، متخصص و مدير شبكه، متخصص امنيت اطلاعات، جراح پلاستيك، داروساز، حقوق دان، مهندس، فيزيك دان، شيميدان و ...

8- ENTP (برون گرا-شمي-فكري-ملاحظه گر)

عنوان: مبتكر

خصوصيات: تيزبين، پرهيجان، صريح، نوآور، با مهارت، برانگيزاننده، روشنفكر، بي احساس، باكفايت، تكرو، شجاع، پيچيده، علاقه مند به مبارزه، پرحرف، مشتاق آزادي و پرحرف هستند.

شغل ها: عكاس، مخترع، بازيگر، تحليل گر اخبار، مجري راديو و تلويزيون، مدير طراحي صنعتي، كارشناس سياسي، مربي ورزش و ...

9- ISFJ (درون گرا- حسي- احساسي-قضاوت گر)

عنوان: مدافع

خصوصيات: حمايت گر، از خود گذشته، صميمي، دقيق، سخت گير، ثابت قدم، منظم، شوخ طبع، قابل اعتماد، بدبين، دقيق هستند. در لحظه زندگي مي كنند و نمي توانند نتايج احتمالي رويدادها را ببينند، ترجيح مي دهند همه كارها را خودشان انجام دهند.

شغل ها: پزشك، دندان پزشك، پرستار، فيزوتراپ، مربي مهد كودك، مورخ، دفتر دار، مسئول بايگاني، موسيقي دان، جواهرساز و ...

10- ESFJ (برون گرا- حسي-احساسي- قضاوت گر)

عنوان: حامي

خصوصيات: همدل، ديگر محور، حمايتگر، اجتماعي، وظيفه شناس، وقت شناس، قانون مدار، از خود گذشته، براي شهرت تلاش مي كنند، عمل گرا، واقع بين، پرحرف و هوشياري از ويژگي آن هاست.

شغل ها: دامپزشك، منشي پزشك، بينايي سنج، متخصص تغذيه، مدرس علوم ديني، روحاني و ...

11- ISFP (درون گرا- حسي- احساسي- ملاحظه گر)

عنوان: هنرمند

خصوصيات: متعهد، حساس، كم حرف، نكته بين، متمايل به زيبايي، نجيب، راحت، فروتن، خونسرد و تودار، ريسك پذير و به جزئيات توجه مي كنند.

شغل ها: سرآشپز، رقصنده، باغبان، خياط، سفال گر، ماساژ درمانگر، متخصص اطفال، مربي بدنساز، جنگلبان، نقشه بردار، باستان شناس، زمين شناس و...

12-ESFP (برون گرا- حسي- احساسي- ملاحظه گر)

عنوان: بازيگر

خصوصيات: پر شور، خلاق، با پشتكار، ماجراجو، با احساس، مردم دوست، عاشق تفريح، پرحرف، شاداب، صميمي، خونگرم، بي خيال، پذيرا، حلال مشكلات و واقع بين.

شغل ها: مربي كودك، مربي ورزش، مربي حيوانات، پزشك اورژانس، راديولوژيست، بازيگر و مجسمه ساز و ...

13- ISTJ (درون گرا- حسي- فكري- قضاوتي)

عنوان: بازپرس

خصوصيات: سخت كوش،دقيق، انعطاف ناپذير، وظيفه شناس، مسئول، عمل گرا، جدي، كم حرف، دقيق در جزييات، سرد و نچسب، اخلاق كاري بالا و مقاوم در برابر تغيير هستند.

شغل ها: متخصص آمار ، بيمه، ناظر، بازرس ، مهندس ايمني، كارآگاه ، مامور ماليات و ...

14- ESTJ (برون گرا- حسي-فكري- قضاوتي)

عنوان: ناظر

خصوصيات: سنتي، منطقي، عمل گرا، خوش قول، واقع بين، نتيجه گرا، با كفايت، جزيي نگر، وفادار، رهبر، سخت گير، پرحرف، مجري خوب برنامه ها، تحميل كننده معيارهايشان به ديگران، ناشكيبا، متوقع و انعطاف ناپذير.

شغل: آشپز، افسر ارتش، مامور پرواز، خلبان ، فروشنده ، بازرس،حسابدار، رييس پليس و...

15-ISTP (درون گرا- حسي- فكري- ملاحظه گر)

عنوان: صنعت گر

خصوصيات: مستقل، ماجراجو، تحليل گر، صبور، فني، منطقي، بي احساس، واقع بين، شجاع، ورزش كار، ماهر، مثبت انديش، هدف گرا، ريسك پذير، خيلي اجتماعي نيستند، اهميت دهنده به زمان، بي توجه به احساس ديگران.

شغل ها: مهندس برق، مهندس مكانيك، مهندس كامپيوتر، رييس بانك؛ تكنيسين اتاق عمل، ناخداي كشتي و...

16- ESTP (برون گرا- حسي- فكري- ملاحظه گر)

عنوان: متقاعد كننده

خصوصيات: مشوق، هدايتگر، بانگيزه، پرشور ، سازگار، عمل گرا، واقع بين، مجاب كننده، مقاوم، كنجكاو، خوش برخورد، صميمي ، فعال، سهل انگار، گريزان از اينكه كنترل شوند، رقابت جو.

شغل ها: دلال معاملات ملكي، كارآگاه، مهماندار هواپيما، مامور بيمه، بازرس، بانكدار، راهنماي تور و...

براي دريافت مشاوره در زمينه شناخت خود بر اساس تيپ هاي شخصيتي MBTI مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  تيپ هاي شخصيتي MBTI

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۱:۵۸ | هنر زندگي
تيپ هاي شخصيتي MBTI،

چگونه مي توان اعتياد به مصرف ماده مخدر گل يا ماريجوانا را ترك كرد؟ ترك اعتياد گل

ترك اعتياد به ماده مخدر گل يا ترك ماريجوانا را از كجا بايد شروع كرد ؟ امروز سوال بسياري از خانواده ها و افراد مصرف كننده ماده مخدر گل نحوه شروع و ترك اعتياد به ماريجوانا ( ماده مخدر گل ) است. در اين مقاله چگونگي ترك ماده مخدر گل يا ماريجوانا توضيح داده شده است.


براي دريافت مشاوره ترك اعتياد به گل يا ماريجوانا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چرا بايد اعتياد به ماده مخدر گل يا ماريجوانا را ترك كرد؟

مصرف روزانه ماري جوانا يا گل مخصوصا زماني كه به صورت سيگار مورد استفاده قرار مي گيرد، چندين پيامد را براي افراد به دنبال خواهد داشت كه در طولاني مدت مشكلات زيادي را براي آنان ايجاد مي كند. اين موارد عبارتند از:

1 – اختلال در حافظه كوتاه مدت  و بلند مدت: استفاده از ماريجوانا مي تواند حافظه كوتاه مدت افراد را به طور چشمگيري كاهش دهد، كه اين فراموشي در انجام بعضي از كار هاي روزانه خطرناك است. درست است كه اثر مصرف گل بيشتر بر روي حافظه كوتاه مدت افراد تاثير مي گذارد ولي در صورت مصرف طولاني مدت سبب مي شود كه حافظه و بازدهي مغز فرد به كلي كاهش پيدا كند.

2 – تغيير رفتار : مصرف گل تغييرات چشمگيري را خلق و خوي افراد ايجاد نمايد. اين اثرات رواني در طولاني مدت مشهود تر هستند

3 – تاثير بر روي عملكرد مغز : جوانان و افرادي كه در حال رشد هستند با مصرف ماري جوانا يا گل به طور دائمي به سلول هاي مغزي خود آسيب مي رسانند كه همين امر سبب مي شود تا مغز اين جوانان هرگز به حداكثر توانايي خود نرسد.

4 – مشكلات تنفسي : كشيدن گل ( ماريجوانا) اثرات مخربي را بر روي ريه و عمكرد تنفسي افراد به همراه خواهد داشت.

5 – افزايش ضربان قلب : مصرف اعتياد به گل ضربان قلب را در يك مدت زمان طولاني پس از مصرف، افزايش مي دهد. كه در افراد داراي فشار خون سبب بروز مشكلات جدي مي شود.

 

آيا مصرف ماده مخدر گل يا ماريجوانا اعتياد آور است يا نه ؟

بر اساس تحقيقات انجام شده در سال هاي اخير بر روي مصرف كنندگان ماده مخدر گل يا ماريجوانا، اين افراد بيش از 40 درصد اين افراد به مصرف ماده مخدر گل اعتياد پيدا مي كنند. در گاهي اوقات خوده فرد مستقيما به وابستگي خود به ماده مخدر گل پي مي برد كه در اين موارد ترك كردن اعتياد به مصرف گل بسيار راحت تر مي باشد.

 

روش هاي ترك اعتياد به مواد مخدر گل

روش ترك اعتياد به مواد مخدر گل براي هر كس منحصر به فرد است و به ميزان وابستگي شخص به مصرف ماري جوانا يا گل بستگي دارد. راه هاي براي ترك اعتياد به مصرف گل وجود دارد كه اساس تمامي آنان كار كردن بر روي فكر و استفاده از روان درماني براي ترك گل است چرا كه افرادي كه گل مصرف مي كنند وابستگي شديد رواني به مصرف گل دارند.

ترك كردن مصرف گل نيازمند داشتن اراده قوي است. زماني كه تصميم به ترك مي گيريد با دائما ذهن خود را با كار هاي مختلف مشغول نگه داريد. از خريدن ماده مخدر گل خود داري كنيد تا در دسترس شما نباشد. قدرت فكر را دست كم نگيريد با داشتن اراده اي قوي به راحتي مي توانيد مصرف گل را كنار بگذاريد. توجه داشته باشيد هيچ دارويي در حال حاضر براي ترك گل وجود ندارد. چراكه بيشتر اعتياد به thc در بدن بار رواني دارد.

استفاده از مشاوره و روان درماني براي ترك گل بهترين گزينه براي تمامي افراد مي باشد. ايجاد اضطراب در زمان ترك اعتياد گل از جمله مواردي است كه در ميان تمامي افراد ديده شده است. صحبت كردن با يك درمانگر متخصص در مورد افكار و احساسات خود در زماني كه قصد مصرف دوباره ماده مخدر گل يا ماريجوانا را داريد به شما كمك مي كند تا بتوانيد با وسوسه هاي خود مقابله كنيد. درمانگر با دادن برنامه و راهكار هايي به فرد متناسب با شرايطي كه دارد به او در ترك كردن مصرف ماده مخدر گل كمك مي كند. توصيه مي كنيم در اين مورد حتما از يك درمانگر متخصص مشاوره بگيريد.

 

برنامه گام به گام براي ترك اعتياد به گل

همانطوري كه قبلا نيز گفتيم روش ترك گل از يك فرد به فرد ديگر متفاوت است ولي مي توان يك برنامه كلي براي ترك مصرف گل ارائه داد. بيان اين نكته قابل توجه است كه برنامه ارائه شده بسيار كلي مي باشد و نمي تواند جاي مشاوره روان درماني را بگيرد.

1 – از خريد گل خود داري كنيد: اگر تصميم جدي به ترك اعتياد به مصرف گل گرفته ايد اولين قدم اين است كه بايد از خريد گل يا ماريجوانا خودداري كنيد. در زمان هايي كه براي خريد گل وسوسه مي شويد خود را با انجام كاري مشغول كنيد و به دوستان يا درمانگر خود زنگ بزنيد و با آنان صحبت كنيد.

 

2 – لوازم جانبي مصرف گل را دور بريزيد : وسايلي كه براي مصرف گل استفاده مي كرديد مانند فندك، كاغذ و ... را دور بريزيد. دور ريختن اين وسايل علاوه بر اين كه مصرف مجدد گل را براي شما دشوار مي كند سبب ايجاد يك نوع احساس اعتماد به نفس در شما براي خودداري از مصرف دوباره گل مي گردد.

 

3 – كنترل افكار خود : شايد سخت ترين مرحله در ترك ماده مخدر گل يا ماريجوانا كنترل افكار و احساساتتان براي مصرف دوباره گل باشد. گل يا ماريجوانا به دليل اينكه حاوي thc مي باشد. قدرت توهم زايي شديدي را در افراد ايجاد مي كند. افراد در زمان مصرف گل از احساس مي كنند بازدهي مغزي بالاتري برخوردار هستند و حل كردن بسياري از مسائل براي آنها آسان تر است. از سوي ديگر ماده مخدر گل به دليل توهم زايي كه دارد سبب مي شوند جوانان گرايش زيادي به مصرف آن براي تفريح پيدا كنند. مصرف نكردن گل مساوي با مقابله با اين گرايش ها مي باشد كه نياز مند اراده قوي است. درست است كه انجام كار هاي ديگر آسان نيست ولي استفاده از راه هاي زير به افراد در كنترل افكارشان كمك مي كند.

شركت كردن در فعاليت هاي ورزشي و جسمي مي تواند به افراد در كنترل افكار و كاهش افسردگي ناشي از ترك كمك شاياني داشته باشد.

داشتن يك پشتيبان و درمانگر تا به فرد در شرايط بحراني براي كنترل افكارش كمك كند

خودداري از بي كار بودن در طول روز. بيكاري يكي از دلايل اصلي است كه افراد را به مصرف گل و يا سيگار سوق مي دهد.

زمان بيشتري را با خانواده و دوستان خود بگذرانيد

 

علائم ترك اعتياد به مصرف گل
زماني كه شما مصرف ماده مخدر گل يا ماريجوانا را قطع مي كنيد، طبيعي است كه علائم ترك مصرف گل در شما ظاهر گردد كه از جمله اين موارد مي توان به موارد زير اشاره داشت

افسردگي

اضطراب

سرفه هاي شديد

تحريك پذيري زياد و نوسانات خلقي

سردرد

دل درد

بي خوابي

جم شدن خلت زياد در دهان و مجراي تنفسي بخصوص در زمان خواب

 

بعد از ترك ماده مخدر گل چه اتفاقي مي افتد ؟

داشتن احساس افسردگي و اضطراب بعد از ترك گل بسيار شايع است. بزرگترين مشكل افراد بعد از ترك ماده مخدر گل مقابله با هوس هاي خود براي مصرف مجدد مي باشد. بسياري از اين افراد دچار بي خوابي مي شوند و نمي توانند به خوبي استراحت كنند. اكثرا به مصرف قرص هاي بي خوابي رو مي آورند. خواب كمتر در اين افراد سبب مي شود تا عملكردشان در محل كار و يا محيط تحصليشان پايين بيايد. و همين امر سبب مي شود تا افراد دوباره به مصرف مواد مخدر گل رو بياورند.

هميشه در ياد داشته باشيد كه اين علائم ترك طولاني مدت نيست و به هيچ وجه زندگي شما را مختل نمي كند. اكثر اين علائم بعد از چند هفته از بين مي روند. براي درمان مشكلات روانشناسي ترك گل حتما از يك درمانگر متخصص در اين زمينه مشاوره بگيريد.

 

براي دريافت مشاوره ترك اعتياد به گل يا ماريجوانا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چگونه مي توان اعتياد به مصرف ماده مخدر گل يا ماريجوانا را ترك كرد؟ ترك اعتياد گل

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۸:۱۷ | هنر زندگي
ماده مخدر گل،

كم شنوايي كودكان | علل، نشانه ها و درمان كم شنوايي كودكان

در گذشته كم شنوايي كودكان معمولا تا سن دو سالگي بدون تشخيص مي ماند، يعني تا سني كه انتظار مي رفت كودك صحبت كند. كودكان به وسيله شنوايي مهارت هاي گفتاري و زبان خود را شكل مي دهند. از طرفي تشخيص زودهنگام مشكل شنوايي احتمال بهبودي را بالا مي برد. كودك كم شنوا به دليل كمبود آگاهي از مشكلات، معمولا از خود چيزي بروز نمي دهند، شما بايد با دقت، فعاليت هاي آن ها را زير نظر داشته باشيد و مرتب با پزشك در ارتباط باشيد. امروزه به هنگام تولد كودكان يك معاينه كامل مي شوند، اما ممكن است مشكلاتي بعد از به دنيا آمدن به وجود بيايد. همچنين پيامدهاي كم شنوايي در صورت عدم مداخله بسيار آسيب زا هستند، بنابراين لازم است برخي از رفتار هاي كودك كم شنوا را بدانيد و در مورد پيامدهاي آن آگاهي پيدا كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كم شنوايي كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

كم شنوايي كودكان

تقريبا از هر 2000 كودك، 3 نفر داراي مشكلات شنوايي هستند. مشكلات شنوايي به چهار دسته خفيف، متوسط، شديد و ناشنوا تقسيم مي شود. اكثر كم شنوايي ها علل ژنتيكي و مادر زادي دارند و با جراحي يا وسيله هاي مختلف قابل درمان است. تعيين سطح كم شنوايي كودك توسط پزشك مشخص شده و مي تواند از اولين روز تولد در كودك وجود داشته باشد. براي اطلاع از روند رشد بينايي و شنوايي نوزاد كليك كنيد.

 

علل كم شنوايي

چندين علل براي افت شنوايي در كودكان وجود دارد. كم شنوايي كودكان هرچه زودتر تشخيص داده شود به درمان يا سازگاري با آن كمك مي كند. در ادامه برخي از اصلي ترين علل كم شنوايي را بررسي مي كنيم:

افت شنوايي مادر زادي:

كم شنوايي مادر زادي يعني مشكلات شنوايي از همان هنگام تولد وجود دارد. برخي از عوامل ژنتيكي و غير ژنتيكي مي تواند باعث آن شود. برخي از اين عوامل غير ژنتيكي شامل موارد زير است:

 • عوارض زايمان از جمله هرپس، سرخچه، توكسوپلاسموز، كمبود اكسيژن و يا نياز به انتقال خون به هر دليلي
 • نوزادان زورس، نوزاداني كه وزن پايين دارند يا براي زنده ماندن و داشتن تنفس نياز به برخي داروها دارند، ممكن است در خطر كم شنوايي باشند.
 • استفاده از داروهاي آنتي بيتويك توسط مادر در دوران بارداري، مي تواند به طور بالقوه باعث آسيب به عصب شنوايي يا ساير ساختار هاي شنوايي كودك شود.
 • عفونت هاي مادر در دوران بارداي مثل ويروس تبخال، ويروس سيتومگال، سرخك و ديابت مي تواند به شنوايي نوزاد آسيب بزند.
 • مصرف مواد مخدر، سيگار و الكل توسط مادر در دوران بارداري باعث آسيب به ساختار مغز و سيستم شنوايي نوزاد مي شود.

اين عوامل غير ژنتيكي، 25 درصد علل كم شنوايي است و 50 درصد ناشي از عوامل ژنتيكي و ارثي است كه معمولا به دليل وجود يك ژن غالب در بدن زن يا مرد رخ مي دهد. حتي ممكن است بدون هيچ علتي كودكي با مشكل كم شنوايي به دنيا بيايد. بقيه علت ها از آسيب هاي دوران كودكي و بعد از تولد ناشي مي شود.

علل كم شنوايي بعد از تولد:

 • سوراخ كردن گوش كودك
 • بيماري هاي منير پيش رونده
 • عفونت هايي مثل مننژيت، سرخك و اوريون
 • مصرف داروهاي اتوتوكسيك
 • آسيب و ضربه جدي به سر
 • قرار گرفتن در معرض صداي بسيار بلند
 • عفونت گوش
 • قرار گرفتن در معرض دود دخانيات و مواد مخدر

 

تشخيص و نشانه هاي كم شنوايي كودكان

بيمارستان ها در 24 ساعت اول تولد مرتب نوزاد را بررسي مي كنند تا آسيب هاي مختلف را غربالگري كنند. اما ممكن است بعد از ترخيص از بيمارستان دچار مشكل شود. بنابراين لازم است مرتب براي غربالگري به پزشك مراجعه كنيد.

شما مي توانيد از طريق نظارت بر صداهاي كودك و نقاط قوت شنوايي او، مشكلات شنوايي كودك را تشخيص دهيد. در ادامه نشانه هاي سلامت كودكان را بررسي كرده ايم:

از تولد تا 4 ماهگي:

 • نوزاد بايد با صداهاي بلند از جا بپرد.
 • با صداي بلند از خواب بيدار مي شود.
 • به صداي ملايم شما با لبخند و غان و غون كردن پاسخ مب دهند.
 • با صداي آشنا آرام شود.

از 4 ماه تا 9 ماه نوزاد:

 • وقتي صحبت مي كنيد لبخند مي زند.
 • به اسباب بازي هاي صدادار واكنش نشان مي دهد.
 • سر و صدا مي كند.
 • به سمت صداهاي آشنا سر خود را مي چرخاند.
 • حركات دست مانند باي باي را مي فهمد و درك مي كند.

از 9 تا 15 ماهگي نوزاد بايد:

 • صداهاي مختلفي توليد كند.
 • صداهاي ساده را تكرار كند.
 • درخواست ها و نياز هاي اوليه خود را درك كند.
 • براي جلب توجه از صداي خود استفاده كند.
 • به اسم خودش واكنش نشان دهد.

از 15 تا 24 ماهگي بايد:

 • بتواند از كلمات ساده استفاده كند.
 • بنا به در خواست شما به قسمت هاي مختلف بدنش اشاره كند.
 • نام اشيا و وسايل معمولي مثل اتو، تلويزيون، مبل و ... را بداند.
 • با علاقه به آهنگ، شعر و داستان گوش كند.
 • به اشيايي كه نام آن ها را مي داند اشاره كند.
 • بتواند برخي از اعمال و دستورالعمل هاي پايه و آسان را انجام دهد.

نوزاد شما در اين سنين بايد اين رفتارها را به مقدار معقول انجام دهد. اشكال در آن ها مي تواند نشانه اي از آسيب شنوايي يا حتي آسيب هاي ديگر باشد.

كودكان 2 تا 6 سال:

آن ها نيز مي توانند از دست دادن موقت يا دائمي شنوايي را تجربه كنند. در اينجا نيز چند مورد براي تشخيص شنوايي ضعيف كودك خواهيم آورد:

 • حرف هاي مردم را سخت مي فهمد و درك كردن آن ها برايش سخت است.
 • سن خود را به شكل متفاوت از بقيه مي گويد.
 • زماني كه صدايش مي كنيد جواب نمي دهد.
 • سوالات را نمي فهمد و به سوالات پاسخ نادرست و نامفهوم مي دهد.
 • صداي تلويزيون را بالا مي برد يا براي شنيدن صداي آن خيلي نزديك مي شود.
 • مشكلات تحصيلي و يادگيري دارد، مخصوصا اگر قبلا نداشته است.
 • در گفتار و زبان نقص و مشكل دارد.
 • براي تقليد، رفتار ديگران را با دقت مشاهده مي كند.
 • از درد گوش و يا صداهاي در گوشش شكايت مي كند.
 • صحبت هاي پشت تلفن را نمي فهمند يا مرتب تلفن را بين گوش هاي خود جابجا مي كند.
 • چند دفعه در روز چي؟ و ها؟ و بله؟ مي گويد.
 • معمولا با دقت به چهره و لب هاي گوينده دقت مي كنند.

بسياري از كودكان معمولا از اين مسئله فرار مي كنند و توسط والدين قابل تشخيص نيستند. چرا كه آن ها به مقدار زياد لب خواني مي كنند. براي امتحان كردنشان، دست خود را مقابل دهانتان بگيريد و با صداي معمولي حرف بزنيد.

 

پيامدهاي كم شنوايي كودكان

افت شنوايي در سنين كودكي، تاثيرات شديدي بر رشد كودك مي گذارد. هرچه زودتر اين تشخيص انجام شود و كودك درمان شود، آسيب نهايي بسيار كمتر خواهد بود. چهار پيامد عمده افت شنوايي در كودك شامل:

 • تاخير در توسعه مهارت هاي ارتباطي (شنيدن و حرف زدن)
 • مشكلات يادگيري كه باعث افت تحصيلي مي شود.
 • مشكلات اجتماعي كه منجر به انزوا و كاهش اعتماد به نفس كودك مي شود.
 • روي انتخاب هاي فني و حرفه اي، هنري يا تحصيلي تاثير مي گذارد.

اثرات خاص كم شنوايي نيز شامل موارد زير است:

واژگان و دايره لغات كودكان كم شنوا:

واژگان و دايره لغات در اين كودكان كمتر رشد مي كند. كلمات به هم پيوسته و به قول معروف بتني مثل سگ، پر، باد و ... را بسيار راحت تر از كلمات انتزاعي و مفهومي مثل حسادت، ديروز، فردا و ... ياد مي گيرند. اين مسئله باعث شكاف بين آن ها و كودكان عادي مي شود كه به مرور زمان بيشتر خواهد شد.

ساختار جمله هاي كودك كم شنوا:

اين كودكان اغلب جمله هاي طولاني را درك نمي كنند. درك و حتي نوشتن جملات پيچيده براي اين كودكان سخت و مشكل مي باشد.

تاثير كم شنوايي بر صحبت كردن:

آن ها ممكن است هنگام صحبت كردن صداي خود را نشنوند و مجبور باشند با صداي بلندتر حرف بزنند كه اين اتفاق، واكنش منفي اطرافيان را به دنبال خواهد داشت. همچنين ممكن است به طور كلي در گفتار و تلفظ هاي خود مشكل داشته باشند.

دستاورد هاي علمي:

كودكان داراي افت شنوايي در تمام زمينه هاي تحصيلي، به ويژه خواندن و رياضيات مشكل دارند. لازم است كه مداخلات لازم براي تحصيل اين كودكان انجام شود. شكاف تحصيلي بين آن ها و ديگر كودكان، باعث اضطراب و فشارهاي رواني روي كودك مي شود.

عملكرد اجتماعي:

كودكان كم شنوا، معمولا احساس بي قراري، تنهايي، نداشتن دوست و نارضايتي در مدرسه را دارند. مخصوصا وقتي اجتماعي شدن آن ها به دليل كم شنوايي محدود مي شود.

 

درمان كم شنوايي كودكان

بسته به شدت و علت كم شنوايي كودكان، سمعك، كاشت حلزون و تركيبي از گفتار درماني و تمرين هاي شنوايي را انجام دهيد. گاهي هم ممكن است اين كم شنوايي علت پزشكي نداشته باشد و كاملا از اضطراب يا يك اتفاق استرس زا براي كودك پيش آمده باشد. براي بررسي اين مسئله مي توانيد با مشاوره كودك موضوع را برطرف كنيد.

اگر متوجه هر كدام از علائم بالا شديد، سريعا به پزشك اطفال يا پزشك گوش و حلق و بيني مراجعه كنيد. هر چه سن كودك كمتر باشد، درمان آسان تر و پايدار تر خواهد بود.

سمعك:

سمعك فقط يكي از وسايلي است كه مي تواند به كودكان مبتلا به كم شنوايي كمك كند. در حال حاضر بسياري از ابزار ها و وسايل ديگر هستند كه مي تواند براي كودك صداي قوي توليد كند.

كاشت حلزون:

دستگاه هايي به وسيله جراحي وارد گوش مي شود كه به طور مستقيم با تحريك عصب شنوايي و تحريك الكتريكي، باعث تقويت شنوايي كودك مي شود. ايمپلنت هاي حلزوني داراي يك دستگاه خارجي هستند كه مي توان با سربندهاي زيبا و نرم، آن ها را نگه داشت.

گفتار درماني:

براي كودكاني كه كم شنوايي، روي حرف زدن آن ها تاثير مي گذارد، پس از درمان هاي گفته شده نياز به گفتار درماني دارند. پس از بهبود شنوايي تكلم نيز بهبود پيدا مي كند اما اين بهبودي به طور كامل نبوده و هنز تفاوت هايي در گفتار كودك وجود دارد. در نتيجه با كمك متخصص، كودكتان به سلامت كامل دست مي يابد.

وسايل جانبي شنيدن:

برخي از شركت ها وسايلي مثل سيستم FM توليد كرده اند كه به كودك كمك مي كند تا در كلاس درس، به صورتي كه ديگران نفهمند به شنوايي او كمك شود. اين دستگاه ها ميكرفوني مخفي دارند كه مي تواند نويزها و سروصداي زياد كلاس درس را كنترل كند و صداي معلم را به سمعك كودك انتقال دهد.

روان درماني:

ممكن است كودك بدون هيچ دليل پزشكي، مشكل شنوايي داشته باشد يا حتي تظاهر به نشنيدن كند. كودك به دليل فشارهاي محيطي يا اتفاقات آسيب زايي كه تجربه كرده، براي دفاع از خود و يا ترس، خود را به نشنيدن مي زند. اين اتفاقات به علت اضطراب زيادي كه ايجاد مي كند، مي تواند براي بزرگسالي كودك نيز آسيب زا باشد و روند زندگي او را مختل كند. بنابراين نياز است كه ترس ها و اضطراب هاي كودك به وسيله يك روانشناس بررسي و درمان شود. درمانگر پس از تشخيص راهكارهايي براي كاهش استرس كودك ارائه خواهد داد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كم شنوايي كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : كم شنوايي كودكان | علل، نشانه ها و درمان كم شنوايي كودكان

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۹:۴۹ | هنر زندگي
كم شنوايي كودكان،

نقش هنر در پرورش خلاقيت كودكان

پرورش خلاقيت از طريق هنر يكي از راه هاي شناسايي استعدادها و توانايي كودكان مي باشد. هنر به عنوان يك مجموعه گسترده، در طول تاريخ نقش مهمي در شكل گيري جوامع بشري داشته است. هنر زبان مشترك ميان تمام انسان هاست. شما از طريق هنر مي توانيد با كودكتان ارتباط برقرار كنيد. يادگيري برخي از هنر ها مثل موسيقي، نقاشي يا مجسمه سازي نياز به هزينه دارد اما برخي ديگر مثل ادبيات يا تئاتر كم هزينه تر است. سنين كودكي بهترين زمان براي كشف استعداد هنري است. پرورش خلاقيت كودكتان از طريق هنر يكي از راه هايي است شما مي توانيد از آن براي كشف استعداد كودكتان استفاده كنيد. در اين مطلب به انواع هنرها و نقش آنها در پرورش تفكر خلاق مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه استعداد يابي و پرورش خلاقيت از طريق هنر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تقسيم بندي هاي اصلي هنر

آموزش هنر به كودك مهم ترين راه پرورش خلاقيت او مي باشد. يكي از تقسيم بندي هاي اصلي هنر، تقسيم آن به هنر هاي تجسمي، نمايشي، موسيقي، ادبيات، سينما و معماري است. هر كدام از آن ها به نحوي مي توانند در خلاقيت كودك موثر باشند. در ادامه نقش هنر هاي مختلف در پرورش خلاقيت كودك را شرح مي دهيم. براي آگاهي از نكات و ديگر راه هايپرورش خلاقيت كودك، كليك كنيد.

هنر هاي نمايشي:

رقص و تئاتر جزء هنر هاي نمايشي هستند. رقصيدن قدرت، چابكي و انعطاف پذيري را در كودك افزايش مي دهد. همچنين باعث افزايش اعتماد به نفس و مهارت هاي حل مسئله مي شود و كار گروهي را به بچه ها آموزش مي دهد. مي توانيد هنگام رقصيدن، با كودك بازي مجسمه شدن را انجام دهيد و از او بخواهيد ناگهان متوقف شود و تكان نخورد. سپس از او بخواهيد كه خود را به شكل اشيا يا حيوانات مختلف در بياورد.

اجراي نمايش يا تئاتر، باعث مي شود كه كودك تصور كند كه فرد ديگري است و اين اتفاق، ساختار مغز را قدرتمند مي كند. شخصيت پردازي و ساخت يك شخصيت ديگر در درون خود، براي كودك بسيار مفيد است.

بازي هاي نمايشي باعث افزايش مهارت زبان كودكان، توسعه دايره واژگان و مهارت داستان گويي مي شود. يكي از بازي هاي معروفي كه همه ما تجربه آن را داريم، خاله بازي است كه به كودك كمك مي كند تا خود را در نقش و جايي كه نيست تصور كند و قوه تخيل خود را بكار بيندازد.

سينما:

حتما در برخي اوقات كودك را به سينما ببريد. هنر سينما تقريبا جديدترين نوع هنر است كه امروزه تبديل به يك صنعت بزرگ شده است. آشنايي كودك با يك روايت بلند باعث تقويت نظم دهي و ساختار مغز مي شود. همچنين به دليل اينكه كودك بايد صبر كند تا يك ماجراي طولاني تمام شود، هدفمندي و صبر را نيز در اين جريان آموزش مي بيند.

كنجكاوي در مورد آخر فيلم، حدس زدن ادامه فيلم، قرار گرفتن به جاي شخصيت ها و تلاش براي الگوبرداري از آنها، به تقويت قوه تخيل كودك كمك مي كند.

هنر هاي تجسمي:

نقاشي يكي از هنر هاي تجسمي است كه در كودكان به عنوان يك ابزار مهم در تقويت خلاقيت شناخته مي شود. فضاي نقاشي را به كودك بدهيد و نقاشي هاي او را با خود او تفسير كنيد. همچنين مي توانيد به كمك روان شناس، تفسير نقاشي هاي كودك را كشف كنيد. هر كشف كودك را تشويق كرده و او را به ادامه مسير ترغيب كنيد.

مجسمه سازي نيز يكي از هنر هاي تجسمي است كه كودك مي تواند با استفاده از خمير بازي يا گل، مهارت كشف ايده ها و به ابداع رساندن آن ها را ياد بگيرد.

همچنين اسباب بازي هايي كه در آن ساختن هدف اصلي است، هم مي تواند جزء اين دسته هم جزء هنر معماري باشد. اسباب بازي هاي خانه سازي، ساختن ماشين يا يك لوگو خاص، به افزايش خلاقيت كودك كمك مي كند.

موسيقي:

اعمالي مثل شمارش ضرب ها، كليدهاي موسيقي و نت خواني ها كه بر پايه رياضي استوار است، مي تواند توانايي محاسباتي و يادگيري نظم را به كودك آموزش دهد. همچنين موسيقي مي تواند مهارت هاي خواندن كودكان را نيز افزايش دهد. در كل موسيقي باعث شادي كودك مي شود. كودك صداهاي مختلفي كه از ابزار يا سازهاي مختلف به دست مي آورد قوه تخيل او را پرورش مي دهد.

ادبيات:

يكي از مهم ترين و ضروري ترين كارها براي رشد خلاقيت و تفكر كودك، كتاب است. با كتاب خواندن براي فرزندتان، مي توانيد تصوير سازي هاي ذهني او را پرورش دهيد. كتاب هاي بزرگ و رنگي براي كودكان ارجحيت دارد. هنگام خواندن كتاب، سعي كنيد براي شخصيت هاي مختلف كتاب صدا سازي كنيد.

براي كودكان خود داستان بگوييد و از شخصيت هاي واقعي و فضاي خانه براي تصوير سازي ذهني او استفاده كنيد. هرچه شخصيت ها و فضاها آشناتر باشند، درك كودك از داستان بيشتر مي شد. همچنين مي توانيد از كودك بخواهيد گاهي براي شما داستان تعريف كند.

براي او شعر بخوانيد. ضرب المثل ها، استعاره ها و تشبيهاتي كه در شعر وجود دارد، مغز كودكان را غافلگير مي كند و با تصويرهايي مواجه مي شوند كه هرگز نديده بودند. جريان تعاملات زباني در مسير هاي عصبي مغز كودك، مي تواند به رشد خلاقيت كودك كمك كند. همچنين ريتميك بودن اشعار براي كودك و همراهي آن با موسيقي براي كودك بسيار جذاب و مفيد خواهد بود.

 

براي شناسايي استعداد و پرورش خلاقيت كودكم چه كاري بايد بكنم؟ 

براي پرورش خلاقيت در كودكتان دو عامل ژنتيك و روش تربيتي شما بسيار اهميت دارد. هر كودكي داراي استعدادهاي بالقوه اي است. كشف و پرورش اين استعداد بر عهده شما مي باشد. شما مي توانيد با توجه و مشاهده كودكتان علاقه و زمينه هاي هوشي او را شناسايي كنيد. براي اين كار بهتر است زمان هايي را جهت برقراري ارتباط و شناخت بيشتر كودكتان اختصاص دهيد. اما اكثر والدين به دليل پيوند عاطفي شان با كودك نمي توانند استعداد واقعي او را كشف كنند. ممكن است بخواهند خواست ها و آرزوهاي دست نيافته خود را در مورد فرزندشان اعمال كنند. 

دريافت كمك از يك فرد متخصص در زمينه كودك كه توانايي شناسايي استعدادهاي واقعي كودك را دارد، راه منطقي به نظر مي رسد. متخصص با استفاده از تست هوش و خلاقيت، دانش و تجربه اش در اين زمينه اظهار نظر خواهد كرد. متخصصان ما در مركز مشاوره هنر زندگي با ارائه خدمات مشاوره كودك در زمينه شناسايي و پرورش خلاقيت كودكان فعاليت دارند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه استعداد يابي و پرورش خلاقيت از طريق هنر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : نقش هنر در پرورش خلاقيت كودكان

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۸:۲۱ | هنر زندگي
پرورش خلاقيت،

ال اس دي | نشانه ها و عوارض مصرف ال اس دي

ال اس دي (LSD) اولين بار به عنوان داروي افسردگي توليد شد. اما بعد از گذشت 5 سال از توليد اين دارو اثر توهم زاي آن مشخص گرديد. جوانان از ال اس دي به منظور تجربه يك هيجان و دنياي عجيب استفاده مي كنند. LSD مرز بين خيال و واقعيت را از بين مي برد و تمايز آن براي مصرف كننده دشوار است. معمولا مشكلات موجود در خانواده افراد را به سمت مصرف موادي كه آن ها را از واقعيت دور بكند، سوق مي دهد. به دليل تغيير رفتار و كارهاي عجيبي كه مصرف كننده از خود بروز مي دهد، ممكن است بسيار مضطرب و نگران شده و دست به اقدامات عجولانه اي بزنيد. بهتر است با آگهي از نقش خانواده در ترك اعتياد و دريافت مشاوره ترك اعتياد بهترين روش براي رو به رو شدن با فرد مصرف كننده را اتخاذ نماييد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك اعتياد و مواد اعتياد آور مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ال اس دي

LSD ماده توهم زاي نيمه صنعتي كه از تركيب نوعي قارچ و ماده دي اتيل آميد توليد مي شود. ال اس دي گيرنده هاي سروتونين كه در درك و تفسير واقعيت نقش دارند را فعال مي كند. مغز به طور طبيعي محرك هاي اضافه و نامربوط را فيلتر مي كند تا به ادراك صحيح تري از واقعيت دست پيدا كند.

با فعال شدن بيش از حد گيرنده هاي سروتونين محرك هاي نامربوطي در مغز پردازش مي شوند كه ادراك از واقعيت را مخدوش مي كند. با مصرف LSD فرد باور دارد كه چيزي را احساس كرده در حالي كه فقط در مغز او اتفاق افتاده است. گاهي حواس فرد مصرف كننده با يكديگر تداخل مي كنند. به طور مثال مصرف كننده ال اس دي از ديدن صداها يا شنيدن رنگ ها صحبت مي كند. اين نوع از توهم زا به صورت خوراكي و در شكل كپسول، قرص، آدامس و قطره استفاده مي شود و تا 60 دقيقه بعد از مصرف اثرات خود را نشان مي دهد.

 

نشانه هاي مصرف ال اس دي

ال اس دي تأثيرات ادراكي زيادي بر حواس پنج گانه، احساسات و تفكر بر جاي مي گذارد.

بينايي فرد به شكل ديدن رنگ هاي تند، ديد تار، هاله نور، و تغيير در شكل و رنگ اجسام تحت تأثير قرار مي گيرد.

مصرف كننده دچار لرزش، احساس فشار بر بدن و احساس سبكي در سر مي شود.

فرد احساس سرخوشي، خوشبختي، آرامش و زندگي در يك رؤيا دارد و دچار اضطراب و گيجي مي شود. ممكن است تغييرات سريع خلق نيز مشاهده شود.

ادراك زمان در فرد تحريف مي شود، طوري كه ممكن است كند يا تند شدن گذر زمان باشد. افكار غيرمعمول كه با سرعت عبور مي كنند و احساس برتري نيز در اين افراد تجربه مي شود.

 

عوارض مصرف ال اس دي

LSD عوارض متنوعي ايجاد مي كند كه بعضي از آن ها مدتي بعد از مصرف از بين مي روند و بعضي از آن ها نيز اثرات بلند مدت هستند كه در فرد به عنوان عوارض باقي مي مانند.

عوارض كوتاه مدت

يكي از مهم ترين خطرات مصرف ال اس دي پيش بيني ناپذيري آن است. به اين صورت كه هر شخصي به شيوه اي متفاوت از به ال اس دي واكنش نشان مي دهد. ذهنيت، توقعات، افكار، محيط، استرس و خلق فرد در زمان مصرف تأثيري ال اس دي را متفاوت مي كند.

LSD مي تواند باعث احساس بهزيستي و ارتقاء بينش نسبت به خلاقيت و حل مسأله شود. با اين حال با توجه به پيش بيني ناپذيري، احتمال دارد مصرف ال اس دي به يك كابوس واقعي بدل مي شود. ترس شديد، احساس پارانويا و گسست از خويشتن در طي مصرف ممكن است اتفاق بيفتد. گاهي فرد مصرف كننده احساس مي كند كه در حال مرگ است يا در جهنم زندگي مي كند. 

تاثيرات ال اس دي بر جسم عبارتند از:

 • گشادي مردمك ها، افزايش تعريق، افزايش ضربان قلب، افزايش فشار خون و دماي بدن 
 • كاهش اشتها، خشكي دهان، سرگيجه و بي خوابي
 • لرزش، و احساس ضعف و بي حسي 

عوارض بلند مدت

LSD نيز مانند بسياري از مواد اعتياد آور به دوز مصرفي بيشتري در دفعات بعدي نياز دارد، تا فرد را به لذت تجربه شده قبلي برساند. اين روند در ال اس دي بسيار سريع تر طي مي شود. به طور مثال اگر سه روز متوالي يك دوز مشابه مصرف شود، در روز سوم عملا هيچ تأثيري در مصرف كننده مشاهده نمي شود.

اعتياد جسمي به ال اس دي وجود ندارد اما اعتياد رواني آن به حدي شديد است كه مي تواند عوارض و آسيب هاي جدي ايجاد كند. به علاوه مصرف ال اس دي خود عاملي براي ورود به دنياي اعتياد است.

مصرف ال اس دي مي تواند باعث بروز سايكوز به صورت بلند مدت در فرد شود يا در مبتلايان به اسكيزوفرني بيماري را تشديد كند.

فلش بك به معناي ادراك (و نه يادآوري) مجدد توهمات زمان مصرف و اختلال در جهت يابي حتي بعد از يك بار مصرف ال اس دي مي تواند اتفاق بيفتد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك اعتياد و مواد اعتياد آور مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : ال اس دي | نشانه ها و عوارض مصرف ال اس دي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۷:۴۹ | هنر زندگي
ال اس دي،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 94
بازديد ديروز : 66
بازديد كل : 3809

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان