مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

سوء استفاده | انواع، علل و نحوه جلوگيري از مورد سوء استفاده قرار گرفتن

گاهي سوء استفاده برخي از آدم ها باعث مي شود كه اعتماد كردن به ديگران برايمان غير ممكن و سخت شود. شايد شما هم اين احساس را داشته باشيد كه در روابط و ارتباط هايتان، جايگاه و منزلتتان رعايت نمي شود. اگر به هر نحوي احساس مي كنيد افراد در گفتار و رفتارشان از شما سوء استفاده مي كنند، بهتر است از خودتان بپرسيد چه كرده ام كه به آن ها اجازه داده ام اينگونه از من سوء استفاده كنند؟ در واقع تمام اين دلخوري ها و ناراحتي ها به اين خاطر است كه ما براي خودمان ارزش قائل نمي شويم. زيرا اين ما هستيم كه با رفتارمان، واكنش و رفتار ديگران در قبال خودمان را تعيين مي كنيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مقابله با سوء استفاده مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

سوء استفاده يعني چه؟

هر رفتاري كه به منظور تحت كنترل و سيطره در آوردن يك شخص ديگر انجام گيرد به معني سوء استفاده مي باشد. سوء استفاده معمولا با استفاده از ترس، توهين، تجاوز كلامي يا جسمي اتفاق مي افتد. قرباني شدن به معناي از دست دادن كنترل امور زندگي شخصي است. فرد قرباني به ديگران اجازه مي دهد كه احساسات و رفتارش را هدايت كنند.

 

انواع سوء استفاده

سوء استفاده ابعاد مختلفي دارد، كه عبارتند از ابعاد: احساسي، فيزيكي و جنسي.

سو استفاده احساسي (عاطفي، رواني يا هيجاني) در سه دسته پرخاشگري، انكار و ناچيز شمردن تقسيم مي شوند. هر كدام از اين اقسام شامل تهديد، توهين، سرزنش، مسخره كردن، فحاشي، داد زدن و ... مي شوند.

سو استفاده فيزيكي شامل كتك زدن و هرگونه اعمال خشونت و صدمه فيزيكي است.

سو استفاده جنسي به معناي انجام اعمال جنسي با اجبار و زماني كه فرد ميل به انجام دادن آن را ندارد. تجاوز جنسي يكي از شكل هاي سوء استفاده جنسي است.

 

چه كساني بيشتر مورد سوء استفاده آدم ها قرار مي گيرند؟

افراد دهن بين، كم رو و خجالتي، افرادي كه مهارت ابراز وجود و رفتار قاطعانه ندارند. افراد وابسته از لحاظ عاطفي به ديگران و افرادي كه اعتماد به نفس پاييني دارند بيشتر طعمه افراد سواستفاده گر قرار مي گيرند. وجود اين ويژگي ها در كودكان و زنان آن ها را بيشتر در مقابل افراد سودجو به خطر مي اندازد.

 

علت مورد سوء استفاده قرار گرفتن برخي افراد چيست؟

مهم ترين علت سو استفاده آدمها خصوصيت ها و ويژگي هاي رفتاري خودمان است. كساني كه از شما سو استفاده مي كنند مي دانند كه شما مهارت نه گفتن نداريد و نمي توانيد به درخواست آنها نه بگوييد و با كمي اصرار يا فشار به راحتي تسليم خواسته هاي آنها مي شويد.

علت اينكه ما قادر به نه گفتن نيستيم باورهاي ما است. باورهايي مبني بر اينكه اگر به خواسته ديگران نه بگوييم باعث ناراحتي آن ها مي شويم، يا شايد روابط و دوستانمان را از دست بدهيم، يا آدم خودخواهي هستيم. اين باور ها ريشه در شخصيت و فرايند رشد و تربيت ما دارد. باورهايي كه ديگران به خورد ما داده اند.

دومين علت اين است كه به دنبال تاييد ديگران هستيم. در اين حالت ما سعي در راضي نگه داشتن ديگران داريم.

علت سوم اين است كه ما حد و مرز روابط را مشخص نكرده ايم و به ديگران اجازه سو استفاده را مي دهيم. اگر ما براي روابطمان حد و مرز تعيين كنيم به منزله خودخواهي ما نيست بلكه به اين معني است كه ما براي خودمان ارزش قائل هستيم.

علت بعدي اين است كه ناراحتي و احساساتمان را از شرايط موجود بيان نمي كنيم و طرف مقابل فكر مي كند براي ما مسئله اي نيست.

در آخر اين كه زماني كه خود را قرباني احساس مي كنيم اين باور را مي پذيريم كه ما يك قرباني هستيم و ديگر تلاشي براي اصلاح شرايط نخواهيم داشت.

 

در مقابل سوء استفاده ديگران چگونه رفتار كنيم؟

براي آنكه مورد سوء استفاده قرار نگيريد بايد اقداماتي را انجام دهيد. به كار گيري راه هاي زير شايد برايتان دشوار باشد، مشاوره باليني به شما كمك مي كند تا به طور ريشه علت مشكلاتتان را پيدا كرده و در صدد حل آن ها برآييد.

 • قاطعيت داشته باشيد و جراتمندانه رفتار كنيد.
 • خود را در قبال رفتار استثمارگرانه ديگران مسئول بدانيد. در واقع اين شما هستيد كه با شيوه رفتار و لحن كلامتان به ديگران اجازه سو استفاده مي دهيد.
 • به جاي استفاده از كلام  و حرف زدن، رفتارها و واكنش هاي قاطعانه از خود نشان دهيد.
 • كلمه ها و عبارت هاي گلايه آميز را از خزانه واژگانتان حذف كنيد.
 • هرگز منتظر نباشيد، زمان اوضاع را درست كند.
 • در برابر افراد يك دنده و سمج بايستيد و حتي سر سوزني از موضع خود عقب نشيني نكنيد.
 • در برخورد با فروشنده ها، رانندگان تاكسي و ... قاطعيت را به لحن حرف زدنتان بيافزاييد.
 • از به كار بردن كلمه ها و عبارت هايي كه شما را كمرو، خجالتي و حقير نشان مي دهند اجتناب كنيد.
 • از انجام كارهايي كه از آن بيزاريد و وظيفه اي در قبال انجام آن به عهده نداريد بپرهيزيد.
 • در مقابل رفتار هاي تند افراد سلطه گر همچون حركات خشن و صداي بلند كوتاه نياييد.
 • به واكنش هاي طرف مقابل هرگز دقت كنيد.
 • به اوقات استراحت و تفريح خود اهميت بدهيد و تحت هر شرايطي برنامه هايتان را اجرا كنيد.
 • از دخالت در بحث و مشاجره ديگران خودداري كنيد.
 • بر اعصاب و احساسات خود مسلط شويد و مراقب لحن كلامتان باشيد.
 • يك مشاور و محرم راز پيدا كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مقابله با سوء استفاده مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : سوء استفاده | انواع، علل و نحوه جلوگيري از مورد سوء استفاده قرار گرفتن

ادامهـ مطلبـ
| ۱۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۸:۲۶ | هنر زندگي
سوء استفاده،

اختلال كنترل تكانه

اختلال كنترل تكانه يك اختلال تكانشگري و وسواسي است كه در آن فرد نمي تواند جلوي فكر وسواسي و آسيب زا را بگيرد و تا آن كار را انجام ندهد راضي نمي شود. در واقع كنترل تكانه به اين معناست كه فرد قادر است قبل از انجام كاري جوانب مختلف آن را بررسي كرده، و به دليل عواقب منفي، از لذت آن كار صرف نظر كند. اما بسياري از افراد درگير اختلال كنترل تكانه با وجود آگاهي از عواقب منفي كارشان، براي كسب لذت دوباره آن عمل مخرب را انجام مي دهند. اطرافيان و خانواده هاي اين افراد دليل انجام كار آن ها را درك نمي كنند. اما پي بردن به اين موضوع كه آن ها دچار يك نوع اختلال هستند، كمك مي كند تا در جريان درمان قرار بگيرند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه اختلال كنترل تكانه مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

افراد مبتلا به اختلال كنترل تكانه چه شرايطي دارند؟

افراد مبتلا به اختلالات كنترل تكانه معمولا به طور تكراري يك رفتار زيان بار را انجام مي دهند. آن ها فكر مي كنند توانايي جلوگيري از ميل و وسوسه قوي خود به اين كار را ندارند. قبل از هر اقدامي، يك تنش و اضطراب شديد را تجربه مي كنند و تا انجام دادن آن عمل احساس تنش را تجربه مي كنند. اين چرخه هر بار كه اتفاق مي افتد، فرد داراي اختلال سعي مي كند تا از آن جلوگيري كند اما به دليل احساسات شديد دروني، معمولا در مقابل انجام آن ناتوان مي شود. برخي از نشانه هاي اين بيماري بسيار شبيه به اختلال وسواس فكري عملي است.

 

مراحل انجام يك فكر در افراد مبتلا به اختلال كنترل تكانه چيست؟

افراد مبتلا به اختلال كنترل تكانه به طور كلي 5 مرحله را در هر اقدام خود سپري مي كنند.

مرحله اول: يك تنش يا فكر وسواس گونه و آسيب زا در ذهن ايجاد مي شود كه فرد را دچار اضطراب و بي قراري مي كند.

مرحله دوم: پردازش و رشد دادن تنش و فكر كه براي اقدام به آن كار برنامه ريزي مي كنند.

مرحله سوم: اقدام به عمل كه باعث لذت شديد براي فرد مي شود.

مرحله چهارم: پس از برآورده شدن خواسته، احساس آرامش و رسيدن به هدف دارند و به ادامه زندگي مي پردازند.

مرحله پنجم: احساس پشيماني و گناه وجود دارد و فرد با خود عهد مي بندد كه ديگر اين كار را نكند. البته دوباره با ايجاد تنش، به سمت تكرار آن مي رود. مرحله پنجم در همه وجود ندارد.

 

انواع اختلالات كنترل تكانه

دو نوع اختلال كنترل تكانه (اختلال آتش افروزي و اختلال دزدي) در جديدترين دسته بندي اختلالات رواني مشخص شده است كه در ادامه به آن ها مي پردازيم.

اختلال آتش افروزي

اين افراد عمدتا آتش درست مي كنند و قبل از اين كار شديدا احساس اضطراب، تنش و بر انگيختگي دارند. به طوري كه توانايي مقابله با اين احساساترا ندارند. آتش براي آن ها بسيار جذاب است و هنگامي كه چيزي را آتش مي زنند، به آن نگاه كرده و در پيامدهاي بعدي آن مشاركت مي كنند. آتش زدن باعث ارضا و لذت بردن آن ها مب شود.

براي تشخيص جنون آتش افروزي نبايد نفعي در آتش زدن وجود داشته باشد يا بيماري جسمي ديگري داشته باشند. صرفا بدون هيچ دليلي و براي كسب لذت اين كار را مي كنند.

افراد مبتلا به اختلال آتش فروزي، معمولا در طولاني مدت آن را تجربه مي كنند و ممكن است به اختلالات رفتاري ديگري مثل قمار بازي تغيير پيدا كند.

دلايل و درمان اختلال آتش افروزي

مهم ترين دلايل اين افراد براي آتش زدن، استرس، احساس بي كفايتي و تعارض با ديگران و مشكل در ارتباطات است.

دليل زيستي اين بيماري ممكن است اختلال در عملكرد دوپامين در مناطقي كه به اعتياد مرتبط است باشد.

بهترين روش درمان، درمان شناختي رفتاري است كه شامل؛ قرارگيري در موقعيت و جلوگيري از اقدام به آتش زدن، نحوه درست پاسخ دادن به تنش ها و آموزش آرميدگي يا مديتيشن مي تواند موثر باشد اما بايد زير مظر متخصص و طي يك برنامه مدون انجام شود.

 

اختلال دزدي

دزدي بيمارگون، ميل شديد و مداوم به دزدي است. بر خلاف دزدهاي حرفه اي كه از فروشگاه ها دزدي مي كنند، اين افراد واقعا نمي خواهند چيزي داشته باشند و ارزش مالي كه چيزي مي دزدند براي آن ها اهميتي ندارد، بلكه آن حس هيجان و برانگيختگي از عمل دزدي است كه باعث اين كار مي شود.

اين افراد با وجود هيجاني كه از دزدي احساس مي كنند، اما سعي مي كنند در مقابل اين حس خودشان را كنترل كنند چون مي دانند اين عمل نادرست و ناخوشايند است. چيزهايي كه مي دزدند براي آن ها مصرف خاصي ندارد، آن ها را نمي خواهند و آن ها را معمولا دور مي اندازند.

نكته مهم در اين بيماران اين است كه آن ها معمولا توانايي خريد چيز هايي كه مي دزدند را دارند اما مسئله آن ها اصلا مالي نيست.

ترس از دستگير شدن كوچكترين پيامد دزدي بيمارگون است و عوارض جدي تري در زندگي فرد مي گذارد. دوره هاي بي خوابي، بي قراري و تحريك پذيري ديگر عوارضي است كه آن ها تجربه مي كنند. آزاري كه افكار وسواسي در ذهن آن ها ايجاد مي كند نيز مي تواند زندگي و كار آن ها را مختل كند.

براي آن ها فرقي ندارد كه از چه كسي و از كجا دزدي مي كنند و ممكن است حتي از دوستان و محل كار خود نيز دزدي كنند.

معمولا اين افراد همزمان با اين اختلال، دچار افسردگي، اختلالات اضطرابي و اعتياد به مواد مخدر نيز مي شوند. اقدام به خودكشي نيز جدي ترين خطري است كه آن ها را به مقدار زياد تهديد مي كند.

دليل و درمان اختلال دزدي بيمار گون

شباهت دزدي بيمارگون با اعتياد به مواد مخدر در اين است كه هر دو قبل از اقدام به عمل، احساس تنش و اضطراب دارند و بعد از آن احساس رضايت و آرامش به دست مي آورند. همچنين شباهت ديگر آنها اين است كه فرد نياز دارد براي تجربه دوباره لذت و آرامش، به مقدار بيشتري اين كار را انجام دهد كه باعث مي شود تعداد دفعات دزدي بيشتر شود.

دليل زيستي اختلال دزدي بيمارگون مثل اعتياد به مصرف مواد، تغيير در دوپامين، سروتونين و گيرنده هاي مواد مخدر در مغز است كه شباهت زياد با تغييراتي كه در افراد معتاد به كوكائين روي مي دهد، دارد.

درمان هايي كه براي اعتياد به مواد مخدر وجود دارد مي تواند به اين افراد نيز كمك كند. حساسيت زدايي منظم و تدريجي، درمان بيزاري آور، مديتيشن و يافتن منبع جايگزين ارضا برخي از درمان هايي است كه توسط متخصص روانشناس ارائه مي شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه اختلال كنترل تكانه مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : اختلال كنترل تكانه

ادامهـ مطلبـ
| ۱۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۰:۳۹ | هنر زندگي
اختلال كنترل تكانه،

نحوه برخورد صحيح با شك و سوءظن خانواده بعد از ترك اعتياد و جلب اعتماد آنها

معمولا شخص مصرف‌كننده مواد پس از مدت كوتاهي از ترك مواد و شروع درمانش انتظار دارد تا رفتار اطرافيان و خانواده‌اش يك‌ شبه تغيير كند. در واقعا درمانجو انتظار دارد اعتماد خانواده پس از ترك اعتياد در كوتاه ترين زمان ممكن اتفاق بيافتد. امكاناتي را كه پيش از اين از آن‌ها محروم شده بود را در اختيارش بگذارند و ديگر به او شك نكنند. اين توقع غيرطبيعي، روند عادي بهبودي اعتياد است كه معمولا خانواده‌ها را دچار افراط و تفريط مي‌كند. برخي خانواده‌ها به اين انتظار عضو بهبوديافته تن مي‌دهند تا از بازگشت او به سمت اعتياد جلوگيري كنند و برخي مانند پليس هميشه آماده به گرفتن مچ او هستند تا نشانه‌هاي مصرف دوباره را كشف كنند. اما واقعا اعتماد خانواده بعد از ترك چگونه بايد تغيير كند؟ اعضاي خانواده چه رفتار مناسبي در قبال عضوي كه در حال بهبودي است بايد داشته باشند؟

 

براي دريافت مشاوره در زمينه جلب اعتماد خانواده پس از ترك اعتياد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

براي خانواده‌ام ترك مي‌كنم؟

در قدم اول بايد به اين سوال پاسخ دهيد كه آيا قطع مصرف مواد به هدف جلب اعتماد و حمايت خانواده است؟ اگر اين اعتماد برنگردد يعني من شكست خوردم و دوباره به مصرف برمي‌گردم؟ يا آن كه اگر خانواده به من اعتماد نكنند پس مصرف مي‌كنم و به قول معروف آش نخورده و دهن سوخته نمي‌شوم؟ اگر در لجبازي با خانواده مصرف كنم من بيشتر آسيب مي‌بينم يا خانواده‌ام؟ براي اين كه به اين سوال بهتر پاسخ دهيم بايد ارزش‌ها و اهدافي كه براي آن‌ها بهبودي را شروع كرديم مرور كرده و توجه داشته باشيم كه ارزش بنيادي ما براي تصميم به قطع مصرف چه بوده است. توصيه ما اين است كه به دنبال ارزشي باشيد كه درون شما ريشه دارد و با تغيير اعتماد اطرافيان شما را از بهبودي نااميد نمي‌كند.

 

خانواده به بي‌اعتمادي اعتياد دارد!

اگر شما به تازگي مصرف مواد را كنار گذاشته‌ايد و برنامه بهبودي خود را پيش مي‌بريد بايد آگاه باشيد خانواده در اين مدت زمان كه با اين مسئله درگير بوده چه تجاربي را از سر گذرانده است. احتمالا اعضاي خانواده و اطرافيان پس از چندين بار اعتماد كردن و پيگيري برنامه درماني شما دوباره با لغزش و عود مواجه شده‌اند و از پيگيري درمان عضو معتاد نااميد شده‌اند. اين فرايند باعث شده كه خانواده هم مانند شما كه به مواد اعتياد داريد و ترك آن براي شما سخت است به بي‌اعتمادي معتاد شده و ترك آن براي آن‌ها سخت باشد.

 

ترك مواد به تنهايي همه مشكلات را حل نمي‌كند.

شايد تصور كرده باشيد كه همه مشكلات شما ناشي از مصرف مواد باشد و اگر از مواد پاك شويد همه آسيب‌ها و زخم‌ها از بين مي‌رود اما پاكي تنها جزئي محدود از درمان اعتياد است. قسمت عمده بهبودي اعتياد تغيير جنبه‌هايي از شخصيت و مهارت‌هاي رفتاري و ارتباطي شما است كه باعث جبران آسيب‌هاي اعتياد مي‌شود. در صورتي كه پس از پاكي به تغيير جنبه‌هاي شخصيت و ارتقا مهارت‌هاي خود با شركت در گروه‌هاي خودياري و كمك گرفتن از روان‌شناس نپردازيد بي‌اعتمادي خانواده نيز به سختي برطرف مي‌شود.

براي مثال با اين وجود كه شما موادي مصرف نمي‌كنيد اما مهارت مديريت خشم را تمرين نكرديد و همچنان پرخاشگري دوران مصرف را نشان مي‌دهيد و يا برخي رفتارهاي شما شبيه به قبل از ترك مواد است. اين رفتارها خانواده را ترغيب مي‌كند تا به پاكي شما اعتماد نداشته باشد. در كنار اين مسئله شما بايد به مرور خود را با مسئوليت‌هاي جديد و سبك زندگي تازه پس از ترك وفق دهيد. سبك زندگي، تفريحات، دوستان و رفتارهاي اجتماعي زمان مصرف را تغيير دهيد تا جلب اعتماد خانواده ساده‌تر شود. در مشاوره ترك اعتياد به تمامي اين مسائل نيز رسيدگي مي شود.

 

آگاهي كم خانواده از بيماري اعتياد

اكثر خانواده‌هايي كه با مسئله اعتياد درگير هستند اطلاعات صحيح و علمي محدودي در مورد اعتياد دارند. معمولا بيشتر اطلاعات خود را از دوستان و آشنايان غير متخصص مي‌گيرند. اين سطح اطلاعات پايين باورهاي اشتباه و شايع را درمورد عضور معتاد شكل مي‌دهد كه گاهي مي‌تواند او را به مصرف دوباره مواد ترغيب كند. نقش خانواده در ترك اعتياد و نگه داشتن آن، بسيار اهميت دارد. خانواده نيز بايد در جريان درمان قرار بگيرد و با كسب اطلاعات و تغيير باورهاي غلط به درمان كمك كند. در ادامه با چند نكته سعي داريم اين باورهاي غلط را اصلاح كنيم.

وسوسه نشانه بي‌ارادگي نيست!

برخي اعضاي خانواده تصور مي‌كنند وسوسه فرد بهبوديافته نشانه بي‌ارادگي و ثابت‌قدم نبودن در ترك مواد است. در حالي كه وسوسه جزئي از بيماري اعتياد است و تا سال‌ها با فرد بهبوديافته باقي مي‌ماند. او نياز به كمك اطرافيانش دارد تا با نگراني كمتر بتواند به مقابله با اين وسوسه‌هاي سخت بپردازد. به او اين اطمينان را بدهيد كه وسوسه شدنش را مي‌پذيريد، به سختي آن اذعان داريد و به حرف‌هاي او درباره احساساتش گوش مي‌دهيد.

لغزش، جزء طبيعي بهبودي!

بيشتر خانواده‌ها وقتي لغزش عضو مبتلا به اعتياد خود را پس از ترك مي‌بينند يا حداقل به آن مشكوك مي‌شوند تصور مي‌كنند كه درمان به كلي شكست خورده و راه برگشتي وجود ندارد. به همين دليل معمولا خانواده‌ها هميشه نگران هستند. اين نگراني مي‌تواند موجب مراقبت زياد و انتقال احساس گناه و شرم به فرد معتاد شود. و در كنار آن احساس خشم و لجبازي او را هم فعال مي‌كند و همه اين احساسات خود مي‌تواند راه‌اندازي براي از سر گيري مصرف مواد شود.

نكته‌اي كه بايد به خاطر داشته باشيد آن است كه لغزش به خاطر خاصيت عودكنندگي بيماري اعتياد، جزء طبيعي از درمان اعتياد است. متخصصان، بيماري اعتياد را از نظر عودكنندگي معمولا با بيماري ديابت نوع 1 يا آسم مقايسه مي‌كنند. تحقيقات نشان داده است كه 40 تا 60 درصد بهبوديافتگان اعتياد در جريان بهبودي برگشت مي‌كنند. اما اين اطلاعات به اين معنا نيست كه ما از درمان اعتياد نااميد هستيم. بلكه با شناخت خصوصيت اين بيماري به درمان موثر‌تر مي‌پردازيم. تاثيرگذارترين روش براي مقابله با وسوسه و برگشت، انتقال احساس امنيت و پذيرش به عضو بهبودجوي خانواده است؛ تا از لغزش خود احساس گناه نداشته باشد. در اين صورت راحتي و به اميد حمايت اين مسئله را با خانواده و درمانگر در ميان گذاشته و درمان خود را از سر مي گيرد.

خانواده پليسي نباشيد!

بنا بر اطلاعاتي كه گفته شد رفتار پليسي و همراه با مچ‌گيري خانواده با هدف بهبودي و طبيعت بيماري اعتياد همخوان نيست. اين رفتار به احتمال زياد براي فرد بهبوديافته ايجاد احساس خشم و احساس درك نشدن مي‌دهد و ترغيبش مي‌كند كه دوباره مصرف كند تا آن كه بي‌گناه، متهم شود.

زياد سرويس ندهيد!

برخي خانواده‌ها در برابر انتظارات فرد بهبوديافته راه افراط را پيش مي‌گيرند و گويا تمايل دارند با باج دادن از بازگشت او به مواد جلوگيري كنند. قول خريد ماشين و حل كردن مشكل سربازي فرزندشان را مي‌دهند. يا مي‌خواهند بلافاصله پس از ترك به خاستگاري دختر دلخواهش بروند. در حالي كه اين روش نيز مفيد نيست و فرد بهبوديافته بايد مسئوليت طبيعي رفتار همراه با تخريب گذشته خود را بپذيرد. در ضمن سرويس دادن‌هاي فراوان و فراهم كردن امكانات بيش از اندازه امكان بازگشت به مواد و عود بيماري را بيشتر هم مي‌كند. چون فرد ياد مي‌گيرد كه مسئوليت رفتار خود را نپذيرد و در آينده با كوچكترين مخالفت اطرافيان احساس ناكامي كرده به مصرف دوباره تمايل پيدا مي‌كند.

خانواده هم بايد ترك كند!

برخي متخصصان اعتقاد دارند خانواده‌هاي افراد معتاد هم رفتارهايي اعتيادگونه از خود نشان مي‌دهند يا آن كه به اعتياد عضو بيمار خود، عادت پيدا مي‌كنند. حضور خانواده در فرايند بهبودي و شركت در جلسات خانواده‌درماني مي‌تواند به آن‌ها در زمينه كنار گذاشتن رفتارهاي مخرب خود كه احتمال بازگشت را در عضو معتاد بيشتر مي‌كند، كمك كند. گروه‌هاي دوازده قدمي مانند NA، گروه‌هايي مخصوص خانواده‌ها در كنار جلسات خود به نام NAR-ANON تشكيل مي‌دهند كه به بهبود رفتار خانواده‌ها تمركز مي‌كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه جلب اعتماد خانواده پس از ترك اعتياد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : نحوه برخورد صحيح با شك و سوءظن خانواده بعد از ترك اعتياد و جلب اعتماد آنها

ادامهـ مطلبـ
| ۱۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۲:۴۹ | هنر زندگي
،

درمان مشكلات جنسي پس از ترك اعتياد | راه ها و نحوه درمان

مشكلات جنسي پس از ترك اعتياد يكي از معضلات اصلي افرادي است كه مصرف مواد را كنار مي‌گذراند. در واقع اين افراد احساس مي‌كنند كه براي تجربه دوباره لذت رابطه جنسي به اندازه گذشته بايد مواد مصرف كنند. هرگاه به رابطه جنسي با همسر خود يا ايجاد يك رابطه جديد فكر مي‌كنند وسوسه مصرف مواد نيز شروع مي‌شود.  در اين مقاله به بررسي مشكلات جنسي پس از ترك اعتياد و راه هاي مواجهه با آن مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره درباره درمان مشكلات جنسي پس از ترك اعتياد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آيا به خاطر مشكلات جنسي شروع به مصرف مواد كرده‌ايد؟

بسياري از افرادي كه درگير بيماري اعتياد شده‌اند در دفعات اول به دليل مشكلات جنسي مانند زودانزالي و يا كاهش ميل جنسي اقدام به مصرف مواد كرده‌اند. مواد مخدر به دليل  خاصيت آرام‌بخشي و تسكين خود موجب از بين بردن تنش و اضطراب حين رابطه جنسي و تعادل در تحريك جنسي شده و انزال را به تاخير مي اندازد. به دليل اين خاصيت مصرف‌كنندگان اين ماده تصور مي‌كنند كه به خاطر مصرف مواد قدرت جنسي آن‌ها افزايش يافته است و مي‌توانند توانايي و لذت جنسي بيشتري داشته باشند. همچنين بازخورد مثبت همسران مردان مصرف كننده مواد مخدر، نسبت به رابطه جنسي طولاني غير طبيعي آن‌ها منجر به تقويت اين رفتار مي‌شود. در پي مصرف مواد محرك مانند شيشه نيز لذت و برانگيختگي جنسي به شدت افزايش پيدا مي‌كند كه مصرف‌كنندگان را به شدت به ادامه مصرف اين مواد ترغيب مي‌كند.

مصرف كنندگان اغلب با اين تصور كه اين اثرات مثبت هميشگي و با همين كيفيت هستند، تصميمي جدي براي ترك اعتياد خود نمي گيرند. در حالي كه اگر از تاثير مواد مخدر بر عملكرد جنسي آگاهي داشته باشند، مي توانند راه بهتري را براي كسب لذت انتخاب كنند.

 

پس از مصرف مواد براي روابط جنسي شما چه اتفاقي مي‌افتد؟

پس از دوره طولاني مصرف مواد محرك و مخدر نه تنها روابط جنسي جنبه لذت‌بخش خود را حفظ نمي‌كنند؛ بلكه نوعي بي‌ميلي جنسي يا اصطلاحا پژمردگي جنسي ايجاد مي‌شود. اين عارضه به ويژه پس از مصرف طولاني‌مدت ترامادول، ترياك و شيشه مشاهده مي‌شود. در اين حالت به خاطر خاصيت شديد آرام‌بخشي مواد مخدر و خاصيت تحريك بيش از اندازه مواد محرك سيستم عصبي تحريك جنسي تضعيف شده و براي ميل جنسي نوعي خاموشي و ياس اتفاق مي‌افتد. اكثر مصرف‌كنندگان مواد در اين مرحله و زماني كه ديگر مصرف دوز بالاتر مواد تاثير خود را از دست مي‌دهد به فكر درمان مشكل جنسي خود مي‌افتند.

 

توجه به مسائل جنسي در زمان ترك مواد

پس از شروع دوره درمان اعتياد و سم‌زدايي، ميل جنسي كه به دليل مصرف شديد مواد مخدر محدود شده بود، تحت تاثير علائم ترك به شدت افزايش مي‌يابد. اما برعكس دوره مصرف مواد، در زمان پاكي ديگر از رابطه جنسي طولاني مدت خبري نيست و فرد حتي در برخي موارد ممكن است در كوتاه‌ترين زمان ممكن به انزال برسد. اين عوارض براي افرادي كه خود و شريك جنسيشان به رابطه طولاني عادت كرده‌اند بسيار ناخوش‌آيند است. اين مسئله به همراه اعتراض شريك جنسي آن‌ها مي‌تواند فكر مصرف دوباره و وسوسه مصرف را ايجاد كند. در ادامه توصيه‌هايي براي مديريت رابطه جنسي پس از ترك موادمطرح مي‌شود.

به آرامي پيش برويد

مهم‌ترين توصيه‌اي متخصصين درمان اعتياد، به شخصي كه دوره بهبودي را آغاز كرده مي‌كنند آن است كه براي از سرگيري روابط جنسي گذشته خود و يا برقراري رابطه جنسي جديد عجله نداشته باشند و با مشورت روانشناس و يا راهنماي گروه خودياري خود عمل كنند. برخي از برنامه‌هاي درماني رابطه جنسي را براي شش ماه يا يك سال اول پاكي ممنوع مي‌دانند و باور دارند رابطه جنسي زودهنگام پس از قطع مصرف مواد منجر به وسوسه و عود دوباره مصرف مي‌شود.

رابطه جنسي محدود

يكي ديگر از توصيه‌هاي متخصصين درمان اعتياد براي افرادي كه اقدام به ترك مواد مخدر كرده‌اند و در روابط جنسي دچار مشكل هستند؛ آن است كه روابط جنسي خود را برقرار كنند اما به آميزش جنسي كامل همراه با دخول نپردازند. در اين روش‌ها به جاي پرداختن به رابطه جنسي كامل همراه با ارگاسم به ماساژ عاطفي، حمام حباب و استمناء متقابل پرداخته مي‌شود. در اين مواقع تحريك شريك جنسي توسط درمانجويان مرد بدون دخول و به وسيله نوازش جنسي و تحريك با دست مي‌تواند رضايت جنسي شريك جنسي آن‌ها را بالا برده و از نارضايتي آن‌ها از شرايط جديد بكاهد.

درباره احساسات خود گفت و گو كنيد

اصل مهمي كه بايد هميشه به خاطر داشته باشيد آن است كه درباره احساسات جنسي خود و همچنين احساسات ديگري كه هنگام رابطه جنسي با شريك جنسي خود تجربه مي‌كنيد با او و همينطور روانشناس خود گفت و گو كنيد. بيان احساسات شما مانند احساس شرم و گناه كه هنگام رابطه جنسي ناموفق تجربه مي كنيد با همسرتان به شما قابليت درك متقابل و همدلي مي دهد. اين توانايي باعث كاهش احساس اضطراب شما و بهبود روابط بعديتان خواهد شد.

 

درمان صحيح اختلالات جنسي

نكته‌اي كه بايد مورد توجه قرار گيرد آن است كه اگر اختلال جنسي پيش از مصرف مواد و يا تحت تاثير مصرف مواد به وجود آمده، تا زماني كه اين مسئله درمان نشود فرد بهبود يافته از اعتياد در معرض خطر بازگشت مصرف مواد قرار دارد. براي پيش‌گيري از اين خطر بايد راه درست درمان اختلال جنسي پي‌گيري شود. در اين موارد با دريافت مشاوره جنسي، يا مراجعه به روان‌پزشك و يا ارولوژيست باتجربه در زمينه اختلالات جنسي دوره‌هاي درماني آغاز شود. اختلالات جنسي رايج در اين موارد انزال زودرس مردان، اختلال نعوظ و بي‌ميلي جنسي زنان است. 

 

براي دريافت مشاوره درباره درمان مشكلات جنسي پس از ترك اعتياد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : درمان مشكلات جنسي پس از ترك اعتياد | راه ها و نحوه درمان

ادامهـ مطلبـ
| ۱۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۴:۰۲ | هنر زندگي
مشكلات جنسي پس از ترك اعتياد،

ترك شيره | بهترين روش ترك اعتياد به شيره

 شيره ترياك نوعي ماده مخدر از خانواده ترياك است كه با جوشاندن و صاف كردن سوخته ترياك در تركيب با ترياك خالص به دست مي آيد. اين ماده اثر قوي تر اما كوتاه مدت تري نسبت به ترياك دارد. به دليل همين اثر قوي تر، علائم و عوارض شديدتري دارد و ترك آن نيز با دشواري بيشتري همراه است. علاوه بر خود مصرف كننده، نقش خانواده در ترك اعتياد بسيار اهميت دارد. براي ترك اعتياد به شيره روش ها و درمان هاي مختلفي وجود دارد، كه در ادامه به بررسي هر كدام پرداخته ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك اعتياد به شيره ترياك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

روش تهيه و مصرف شيره ترياك

سوخته ترياك معمولا از جدار وافور به دست مي آيد. با تركيب سوخته ترياك با ترياك خالص به نسبت 3 به 1 تركيبي به دست مي آيد كه با جوشاندن و صاف كردن و سپس جوشاندن مجدد تبديل به ماده سياه رنگي به نام شيره ترياك مي شود. شيره ترياك عوارض و خطرات زيادي دارد و بسيار اعتياد آور است. شيره ترياك به روش هاي تدخيني (كشيدني) و خوراكي استفاده مي شود. روش كشيدني با سيخ و سنگ و نگاري و روش به صورت بلعيدني (حبه اي) و حل كردن در مايعات انجام مي شود.

 

علائم و عوارض شيره ترياك

بيشتر علائم و عوارض شيره با ترياك مشترك اما شديدتر است. خواب آلودگي هميشگي، كاهش انگيزه، كاهش ميل جنسي، حالت تهوع و استفراغ، ناراحتي هاي تنفسي و تيره شدن پوست به ويژه لب ها مهم ترين نشانه هاي مصرف شيره ترياك است. برخي موارد ديگر از علائم و عوارض را در زير مرور مي كنيم.

 • اختلال در خواب و بي خوابي شبانه
 • مشكلات گوارشي نظير تغذيه نامناسب، بي اشتهايي و يبوست
 • عفونت ريه و تنگي نفس
 • مشكلات جنسي نظير كاهش توان جنسي و به هم خوردن نظم چرخه قاعدگي
 • ضعف در سيتم ايمني بدن
 • كاهش مسئوليت پذيري و بي توجهي به ابعاد مختلف زندگي فردي و اجتماعي
 • آسيب به كبد و دندان ها
 • احتمال تشنج

 

ترك شيره ترياك

براي ترك شيره ترياك روش هاي متنوعي استفاده مي شود كه بعضي از آن ها توسط خود بيمار و بعضي توسط متخصص بايد انجام پذيرد. همواره و در همه مشكلات از جمله اعتياد كمك گرفتن از يك متخصص بهترين راه به نظر مي رسد. حتي در مواردي كه خود بيمار در خانه براي ترك اقدام مي كند، اكيدا توصيه مي شود كه با يك متخصص در تماس باشد و با تشخيص و تجويز او تصميم بگيرد. ترك شيره ترياك دوره 12 تا 21 روزه خماري دارد. مهم ترين روش هاي ترك شيره ترياك را با هم مرور مي كنيم.

ترك ناگهاني

اين روش با قطع ناگهاني شيره ترياك انجام مي شود. در اين شيوه هيچ ماده جايگزيني براي كمك به ترك وجود ندارد و قطع تدريجي ماده اعتياد آور نيز انجام نمي شود. اين روش در كمپ هاي ترك اعتياد غير مجاز بسيار ديده مي شود. ترك ناگهاني در كمپ ها و بين معتادان به روش يابويي شهرت دارد. اين روش ميزان بازگشت بالايي دارد و افراد كمي مي توانند پس از ترك به اين شيوه پاك بمانند.

روش سنتي

در اين روش از كاهش تدريجي دوز مصرف شيره ترياك استفاده مي شود. به مرور و با كاهش روزانه مي توان مصرف را به صفر رساند و در سطح پايداري آن را حفظ كرد. مهم ترين دليل عدم موفقيت در اين روش رعايت نكردن دوز مصرف طبق برنامه ريزي تعيين شده است. فرد به دلايل و بهانه هاي مختلف مثل عصبانيت و مشكلات ديگر در زندگي از اين برنامه خارج مي شود كه باعث شكست در ترك شيره ترياك مي شود.

ترك با متادون

در اين روش همانند ترك ناگهاني، مصرف شيره ترياك را به صورت ناگهاني قطع مي كنند. از متادون به عنوان جايگزين ماده مخدر استفاده مي شود. متادون به كنترل عوارض ترك شيره ترياك و كاهش دشواري خماري و علائم ترك كمك مي كند.

ترك با كمك بوپرنورفين (ب2)

اين شيوه از ترك شيره ترياك مانند ترك با متادون درمان دارويي است. كه باعث كاهش علائم ترك و درد خماري مي شود. استفاده دائمي و خودسرانه از اين داروها خود نيز يك نوع اعتياد محسوب مي شود. در واقع فرد براي حل مشكل اعتياد، خود را دچار وابستگي به يك ماده ديگر مي كند. متخصصان با در نظر گرفتن وضعيت هر بيمار براي او طول درمان تعيين كرده و با استفاده از ابزراهاي مختلف مانع از بازگشت فرد به مصرف مواد مي شوند. 

روش سم زدايي UROD

سم زدايي (UROD) كه با نام سم زدايي فوق سريع نيز شناخته مي شود در ترك شيره ترياك بسيار مؤثر بوده است. در اين روش از داروهاي خاصي استفاده مي شود كه تحت عنوان آنتاگونيست شناخته مي شوند. اين داروها به تحمل آثار خماري شديد ناشي از ترك شيره ترياك كمك مي كند. به علت دوز بالاي داروي مورد استفاده در اين روش اكثر افراد بيهوش مي شوند. اين دارو بيشتر در افرادي كه دوز مصرفي بالا و اعتياد شديد دارند استفاده مي شود چرا كه تحمل خماري براي آن ها دشوارتر است.

 

ترك شيره در مراكز ترك اعتياد

همانطور كه اشاره شد كمك گرفتن از متخصص در هر مشكلي از جمله ترك اعتياد توصيه مي شود. مراجعه به مراكز ترك اعتياد در افراد معتاد به شيره ترياك يكي از روش هاي مرسوم است. در اين مراكز ممكن است روش هاي مختلفي از آنچه گفته شد استفاده شود. بسياري از كمپ هاي ترك اعتياد يا مراكز غير مجاز وجود دارند كه از روش ها و امكانات نامناسب استفاده مي كنند. حتي بسياري از كمپ هاي مجاز هستند كه روش هاي علمي و صحيح را پيگيري نمي كنند. به همين علت لازم است قبل از انتخاب مركز مورد نظر براي ترك شيره ترياك حتما تحقيق كاملي در مورد آن مركز انجام دهيد. مركز هنر زندگي با ارائه خدمات مشاوره ترك اعتياد براي اتخاذ بهترين روش براي ترك شيره خدمات ارائه مي دهد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك اعتياد به شيره ترياك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : ترك شيره | بهترين روش ترك اعتياد به شيره

ادامهـ مطلبـ
| ۱۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۶:۳۷ | هنر زندگي
ترك اعتياد به شيره،

جنون آني | نشانه ها، علت و درمان جنون

جنون آني يك بيماري مزمن رواني است. زمان كه به فرد جنون دست مي دهد، از دنياي واقعيت فاصله گرفته و وارد دنياي توهم و هذيان مي شود. خيلي اوقات افراد در اثر جنون آني و خشم دست به اعمال خشونت آميز مي زنند كه ممكن است جز پشيماني چيزي به دنبال نداشته باشد. اختلال هاي تكانه اي، خستگي، تحريك مقاوم و آسيب رواني مقاومت فرد را در برابر ناكامي ها و فشارهاي زندگي كاهش مي دهد و احتمال رفتارهاي ناگهاني در فرد افزايش پيدا مي كند. با شناسايي علائم اوليه، كنترل و درمان جنون آني مي توانيم از بروز حوادث ناگوار جلوگيري كنيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه جنون آني  مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

جنون آني چيست؟

در جنون آني فرد به صورت ناگهاني كنترل و ارتباط خود را با واقعيت از دست مي دهد و ممكن است به خود يا ديگران آسيب برساند. در واقع هيجان آن قدر در فرد شدت پيدا مي كند كه در اين حالت فرد از حالت طبيعي خود خارج شده و مطابق با هنجارها يا قوانين عمل نمي كند. اين تغيير رفتارهاي ناگهاني بيشتر در دهه هاي دوم و سوم زندگي رخ مي دهد. جنون آني مي تواند به درگيري هاي بدون دليل منطقي، ناسزاگويي، قتل و ... منجر شود. اگر علت جنون آني ژنتيك باشد و يا در سنين پايين نشانه ها شروع شده باشند، درمان سخت تر و شدت نشانه ها بيشتر خواهد بود.

 

تشخيص جنون آني

اختلال جنون آني با مصاحبه و ارزيابي رواني تشخيص داده مي شود. درمانگر پرسش هايي مطرح مي كند و واكنش فرد در موقعيت ها و تجارب مختلف را مي سنجد. گاهي براي بررسي علت اختلال آزمايش هاي پزشكي و عكس برداري از مغز لازم مي باشد.

 

علائم و نشانه ها جنون آني

دو علامت اصلي براي تشخيص جنون آني در فرد بروز هذيان و توهم است. به علاوه ديگر نشانه هايي كه در ادامه به آن ها اشاره كرده ايم:

 • بروز هذيان؛ اعتقادات فردي كه براساس واقعيت نيستند و با فرهنگ فرد منطبق نيست.
 • توهم؛ حالتي از تغيير هشياري است كه در آن فرد موضوعاتي را درك مي كند كه واقعيت خارجي ندارد ولي فرد فكر مي كند آن ها واقعي هستند.
 • فقدان احساس يا واكنش عاطفي نامتناسب
 • اختلال در عملكرد در محيط كاري يا موقعيت هاي اجتماعي
 • فقدان بينش و اختلال در قضاوت

 

علل جنون آني

عوامل مختلفي در بروز جنون آني نقش دارد كه مي توان به عوامل محيطي، ژنتيك، مشكلات خانوادگي، اقتصادي، تنش ها، شكست و ناكامي، فشارهاي رواني و جسمي اشاره كرد. سو مصرف مواد محرك و الكل نيز در پيدايش جنون آني نقش دارد. استفاده از مواد توهم زا باعث ايجاد اختلال در فرم و محتواي افكار مي شود و احتمال آسيب رساندن به خود و ديگران افزايش پيدا مي كند. تومور هاي مغزي، سكته مغزي، تشنج، زوال عقل (دمانس و آلزايمر) يا حوادثي كه باعث آسيب مغزي در فرد شده است از جمله اختلالات بيولوژي هستند كه مي تواند منجر به بروز رفتارهاي ناگهاني و جنون آني شود.

در اختلالات شخصيت ضد اجتماعي، مرزي، پارانوئيد و اختلال هاي رواني مانند  اسكيزوافكتيو، اسكيزوفرني، اختلالات خلقي دوقطبي نيز احتمال جدا شدن فرد از واقعيت و رفتارهاي آني وجود دارد. اختلالات تكانه اي يكي ديگر از عوامل بروز جنون است، معمولا به صورت مزمن بروز مي كند. در واقع اين افراد مسير رشدي پر تنش و بي ثباتي را پشت سر گذاشته اند.

در افراد مبتلا به اختلال هاي هذياني مانند هذيان هاي پارانوئيدي و حسادت هذياني، بدبيني زياد احتمال اقدام به قتل را در اين افراد بالا مي برد. حسادت يك هيجان پر قدرت است و اگر در اختلال هذياني يا به صورت بخشي از يك اختلال ديگر بروز كند مي تواند با خشونت همراه شود. شكل بارز آن خودكشي يا ديگر كشي است.

 

جنون آني در روابط مادر و فرزند 

جنون آني در رابطه بين مادر و فرزند هم ممكن است اتفاق بيافتد. فشارهاي زندگي، سختي هاي اجتماعي و اقتصادي شرايطي را فراهم مي كند كه افراد به خصوص مادران داراي مشكلات رواني يا مبتلا به اختلال هاي شخصيت نتوانند خود را كنترل كنند.

 

پيش گيري از جنون آني

سبك فرزند پروري مناسب يكي از مهمترين اقدامات جهت پيشگيري از بروز رفتارهاي ناگهاني است. رفتار صحيح والدين، محيط خانوادگي مناسب و به دور از تنش هاي مداوم بسيار تاثير گذار است. خانواده اولين محيط رشد و شكل گيري رفتار مناسب در كودك است. علاوه بر خانواده ناكامي در محيط هايي مانند مدرسه، دانشگاه، محل كار و... نيز ممكن است باعث بروز رفتارهاي ناگهاني و جنون آني در فرد شود. آموزش و ارتقاي مهارت هايي چون مديريت خشم و كنترل استرس به فرد اين مكان را مي دهد تا در برابر ناملايمات زندگي و بحران ها توانايي تصميم گيري و برخورد درست را حفظ كند.

 

درمان جنون آني

با توجه به علت و عامل ايجاد كننده جنون درمان نيز متفاوت است. گاهي حتي لازم است فرد در بيمارستان هاي اعصاب و روان بستري شود. داروهاي ضد جنون يا نورولپتيك براي كاهش توهمات و هذيان تجويز مي شوند كه با توجه به نوع علايمي كه در فرد وجود دارد انتخاب دارو براي او متفاوت است. اين داروها مكمل درمان هستند و بهتر است فرد جلسات روان درماني هم داشته باشد. يا در درمان شناختي رفتاري فرد مبتلا با مشاور يا متخصص در يك دوره صحبت مي كند و درمانگر سعي مي كند تغييرات شناختي و رفتاري در فرد ايجاد كند تا بتواند سبك زندگي اش را تغيير دهد. به تدريج تغييرات مثبتي در رفتار و شناخت فرد ايجاد مي شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه جنون آني  مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


منبع : جنون آني

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۴۰:۳۸ | هنر زندگي
جنون آني،

كوتاهي قدي | علت و درمان قد كوتاهي

كوتاهي قد در بسياري از موارد يك امر طبيعي است و فقط در برخي موارد به اختلال نزديك است. كوتاهي قد مي تواند بر روابط بين فردي، انتخاب شغل، دوست يابي و حتي ازدواج فرد تاثير بگذارد. امروزه راه هاي مختلفي براي حل معضل كوتاهي قد توسط شركت هاي مختلف پيشنهاد مي شود، كه در واقع هيچ كدام قادر به برآورده كردن انتظارات متقاضيان نيستند. حتي در برخي مواقع استفاده از اين روش ها موجب آسيب ديدن فرد مي شود. در اين مطلب درباره كوتاهي قد علت و روش هايي براي حل مشكلات قد كوتاهي به مسئله قد كوتاهي و نحوه برخورد با آن پرداخته ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با كوتاهي قد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

به چه قدي كوتاه مي گويند؟

كوتاهي قد در جوامع و بافت هاي مختلف متفاوت است و از باورهاي جمعي تاثير زياد مي گيرد. مثلا در هلند ممكن است قد زير 180 يا 185سانتي متر كوتاه در نظر گرفته شود اما در ايران متوسط قد براي مردان حدود 170 تا 180 و براي زنان حدود 160 تا 165 است. معمولا ميانگين قدي يك جامعه، ديدگاه مردم را نسبت به اندازه قد مناسب مشخص مي كند. گاهي افرادي داراي اختلال بدريخت انگاري خود را افرادي كوتوله مي دانند، در حالي كه از نظر ميانگين قد جامعه در حد طبيعي هستند.

 

بيماري كوتولگي

بيماري كوتولگي يا آكندروپلازي يك اختلال ژنتيكي است كه مشكل اصلي آن ها كوتاه بودن طول اندام ها مي باشد. در واقع مشكل اصلي در اين بيماري تبديل غضروف به استخوان در صفحات رشد است. قد متوسط مردان در اين اختلال حدود 130 سانتيمتر و زنان حدود 125 سانتي متر است. اين افراد از نظر هوشي مشكلي ندارند و صرفا در برخي حركات بدني دچار تاخير و كندي هستند.

 

علل كوتاهي قد و راه هاي مقابله با آن چيست؟

ژنتيك:

اصلي ترين علت كوتاهي قد عوامل ژنتيكي است. ممكن است پدر و مادر قدي متوسط داشته باشند اما فرزند آن ها از ميانگين جامعه پايين تر باشند. عكس اين قضيه نيز ممكن است اتفاق بيفتد. جهش هاي ژنتيكي يا ژن نهفته در پدر يا مادر مي تواند باعث كوتاهي قد بشود. در اين مورد فرد هيچ دخالت و تاثيري ندارد و كاملا غير قابل كنترل است.

هورمون ها:

كم بودن هورمون رشد يا كم كاري غده تيروئيد يكي از دلايل كوتاهي قد است كه پس از تولد قابل بررسي است. به وسيله تزريق هورمون رشد و درمان تيروئيد در سنين پايين مي توان تا حد زيادي مشكلات مربوط هورمون ها را برطرف كرد. نمونه بارز اين مسئله، ليونل مسي، فوتباليست آرژانتيني است كه دچار اختلال هورمون رشد بود و باشگاه بارسلونا اسپانيا با تامين هزينه هاي درمان، او را به قد طبيعي در بين آرژانتيني ها رساند.

تغذيه:

سوء تغذيه يكي از دلايلي است كه مي تواند از رشد طبيعي قد جلوگيري كند. كلسيم مهم ترين ماده ايست كه روي رشد قد تاثير مي گذارد و عامل مهمي در رشد و استحكام استخوان هاست. لبنيات به خصوص شير، سبزي هاي تازه مثل كلم و غذاهاي دريايي از اصلي ترين منابع تامين كلسيم هستند.

پروتئين هاي طبيعي يكي از موادي است كه به رشد ماهيچه ها و عضلات بدن كمك مي كند. گوشت قرمز و سفيد، تخم مرغ، حبوبات مثل عدس و لوبيا و سبزيجات نيز منابع سرشار پروتئين هستند.

ويتامين هاي B در افزايش قد موثرند. ويتامين D همزمان با كلسيم، بر سلامت و رشد استخوان ها تاثير زيادي دارد. ويتامين C كه در مركبات مثل پرتقال، انبه و سيب وجود دارد نيز يكي از تسهيل كننده هاي رشد قد است.

خواب:

خواب كافي و به موقع يكي از مواردي است كه در رشد قد در سنين رشدي موثر است. منظور از خواب صحيح يعني 7 – 8 ساعت خواب شب. اوج ترشح هورمون رشد در شب اتفاق مي افتد. لازم است كودكان حداكثر ساعت 22 يا 23 به رختخواب بروند.

ورزش:

اصرار رسانه ها بر ورزش منظم بي دليل نيست. ورزش كردن علاوه بر تضمين سلامتي، بسيار به رشد قد كمك مي كند. گفته شده ورزش هايي مثل واليبال، بسكتبال، بارفيكس، شنا و ورزش هاي كششي، تاثير مثبتي بر افزايش قد دارند.

كنترل استرس و فشارهاي رواني:

يكي از موارد مهمي كه به رشد طبيعي بدن شما كمك مي كند، قرار گرفتن در محيطي آرام و توانايي كنترل استرس است. استرس عملكرد مغز و هورمون ها را مختل كرده و باعث تغيير متابوليسم طبيعي بدن مي شود. اين تغيير ممكن است روي رشد استخوان ها و مفاصل شما يا حتي تجزيه آن ها تاثير بگذارد. براي اطلاع از عوامل بروز استرس در كودكانكليك كنيد.

 

پيامد هاي قد كوتاهي و نحوه برخورد با آن

اكنون ليونل مسي با قد 1متر و 70 سانتي متر، به عنوان يك قد كوتاه شناخته مي شود اما از اين قد كوتاه براي سبك بازي منحصر به فرد خود استفاده كرده است. در تمام زمينه ها افرادي هستند كه با اينكه قد كوتاهي دارند، اما كاملا موفق و سالم هستند. برخي از پيامدهاي قد كوتاهي را در ادامه بررسي مي كنيم:

كمبود اعتماد به نفس:

متاسفانه تفكر اشتباه و هنجار هاي غلط فرهنگي باعث شده تا افرادي كه قد كوتاهي دارند، خود را ضعيف و حقير بدانند. اما مسئله اي كه اينجا لازم است به آن توجه شود، زير پا گذاشتن كليشه هاي غلط فرهنگي و پذيرش خود است. ارزش انسان ها در طول تاريخ، با چيزهايي كه خودشان در زندگي به دست آوردند سنجيده مي شود. با يك بررسي كوتاه متوجه مي شويد كه انسان هاي ماندگار يا حتي با ارزش زندگي خودتان، بر مبناي ويژگي هاي ظاهري يا قد دسته بندي نمي شوند. بلكه بر اساس كارهاي خوبشان يا تاثيري كه بر محيط اطراف گذاشته اند شناخته مي شوند.

بنابراين لازم است در مرحله اول، خودتان را با تمام معايب و محسنات بپذيريد و روي نقاط قوت خود تمركز كنيد. حتي ممكن است در اين راه به كمك يك متخصص و مشاور نياز شود. همچنين مي توانيد راه هايي براي افزايش اعتماد به نفس خود پيدا كنيد.

اختلال در روابط:

يكي از پيامد هاي قد كوتاهي و كمبود اعتماد به نفس اين است كه در روابط هميشه به عنوان بازنده به خود نگاه مي كنند. شايد شما در مقايسه با دوستان يا شريك عاطفي خود قد كوتاه تري داشته باشيد، اما مي توانيد در بسياري از زمينه ها از آن ها بهتر باشيد.

متاسفانه در مسئله ازدواج در كشور ما به دليل تفكر سنتي و بعضا غلط، مي گويند مرد بايد بلندتر از زن باشد در صورتي كه اين مسئله بسيار پيش پا افتاده و كم اهميت است. اگر مبناي خوشبختي يا موفقيت ازدواج شما، تناسب قد باشد، بهتر است ازدواج نكنيد.

مسئله اينجاست كه شما قد كوتاه خود را تبديل به بحران كرده و به عنوان مقياس برتري در نظر مي گيريد. مطمئن باشيد اگر خودتان را دوست نداشته باشيد، ديگران نيز شما را دوست نخواهند داشت.

اشتغال:

ممكن است برخي از مشاغل پيش شرط قد بلند نياز داشته باشند. برخي از ورزش ها، مشاغل نظامي يا خلباني، به اقتضاي محيط كاري به قد بلند نياز دارند. اما خيلي از مشاغل ارتباطي به قد ندارند. هر فرد بايد بر اساس شرايط خودش زندگي كند و به دنبال راهي برود كه مي تواند در آن پيشرفت كند. ممكن است به خلباني علاقه مند باشيد اما شرايط آن را نداشته باشيد. خيلي ها هميشه به چيز هايي كه دوست دارند نمي رسند، بنابراين انتظارات خود را بر اساس چيزهايي كه داريد شكل دهيد نه چيز هايي كه به هر دليل نداريد.

داروهاي مخرب:

گاهي اين مسئله اينقدر براي شما بزرگ مي شود كه روي به معجزه و جادوگري مي آوريد. اگر در سن رشد هستيد، براي افزايش قد راه هاي بسياري وجود دارد و اگر سن رشد شما گذشته، براي سازگاري با زندگي نيز گزينه هاي زيادي داريد. صرف بلند قد بودن شما را خوشبخت نمي كند و نبايد براي رسيدن به آن، طعمه افراد سودجو شويد. هيچكدام از قرص ها و دارو هاي افزايش قد كارايي مناسبي ندارند و عمدتا عوارض آن بسيار شديدتر از فوايد آن است. درد معده، بالارفتن فشار خون، دفع نشدن آب و نمك، مسمويت كبد و اختلالات جنسي برخي از مضرات اين دارو هاست.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با كوتاهي قد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


منبع : كوتاهي قدي | علت و درمان قد كوتاهي

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۱۷:۵۵ | هنر زندگي
كوتاهي قد،

تست ماري جوانا يا گل و علل منفي شدن آن

يكي از راه هاي تشخيص مصرف و يا اعتياد به ماري جوانا انجام تست ماري جوانا توسط مراكز مربوطه است. ماري جوانا يا گل جز دسته مواد محرك بوده كه مصرف آن در بين جوانان شيوع دارد. بسياري از خانواده ها نگران اعتياد فرزندان و يا خواستگار دختر خود هستند. همچنين راه هايي براي منفي شدن تست ماري جوانا وجود دارد، پس نمي توان حتي به نتيجه تست اعتماد كرد. اما بايد بدانيد روش هاي مطمئني نيز براي اثبات عدم اعتياد شخص وجود دارد. به هر منظوري كه تست ماري جوانا درخواست مي شود، بهتر است براي مقابله با واكنش هاي منفي قبل از انجام تست با متخصصان در اين زمينه مشورت نماييد. مشاوره ترك اعتياد به شما براي اتخاذ يك راه حل مناسب خدمات ارائه مي دهد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه انجام تست ماري جوانا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

 برخي از علائم مصرف ماري جوانا يا گل

مصرف گل يا علف، به دليل ماهيت روان گردان بودن يا محرك بودن آن، معمولا خلق شاد و سرحال پيدا مي كنند. البته برخي عقيده دارند ماري جوانا، تنها عامل اغراق آميز شدن و تشديد حسي است كه در يك زمان مصرف داريد. علائم كوتاه مدت ماري جوانا معمولا دو ساعت پس از مصرف ماده رخ مي دهد. برخي از اين علائم شامل:

 • افزايش ضربان قلب
 • قرمزي و تورم چشم
 • افزايش بسيار شديد اشتها
 • خشك شدن دهان
 • عدم هماهنگي حركتي
 • مشكل در تفكر و درك
 • توهمات ديداري، شنيداري و لمسي
 • كند شدن گذر زمان

 

نحوه تشخيص فردي كه ماري جوانا مصرف كرده است

دقت داشته باشيد كه هرگز پس از ديدن علائم زير، به فرد برچسب يا اتهام مصرف يا معتاد بودن نزنيد. در صورت انتقال احساس مچ گيري يا سوء ظن شما، فرد ممكن است بيشتر به مصرف گرايش پيدا كرده و يا هر نوع مصرفي را انكار كند. حتي ممكن است فرد اصلا مصرف نكرده باشد و به دلايل ديگري دچار اين علائم شده باشد. بنابراين واكنش شما بايد صبورانه و محترمانه باشد. سرخوشي و خلق شاد پس از مصرف ماري جوانا با برخي از علائم زير همراه است:

 • گيجي و غير عادي شدن راه رفتن
 • خنده هاي بي دليل و بلند
 • چشمان خمار، قرمز و متورم
 • اختلال در حافظه كوتاه مدت
 • اضطراب، پريشاني و پرخاشگري
 • خواب آلودگي و خواب سنگين پس از بين رفتن اثر سرخوشي

 

آيا در آزمايش پيش از ازدواج مصرف ماري جوانا بررسي مي شود؟

متاسفانه در آزمايش هاي پيش از ازدواج، آزمايش مصرف محرك هايي مثل ماري جوانا ناديده گرفته مي شود. اين مسئله مشكلات زيادي در آينده زندگي افراد به وجود مي آورد. يكي از راه هاي تشخيص آن مشاوره پيش از ازدواج زير نظر متخصص روانشناسي است كه با آگاهي از اثرات مصرف مي تواند به تشخيص برسد.

 

تست اعتياد به ماري جوانا (گل)

روش هاي تخصصي و حرفه اي مثل روش كروماتوگرافي گازي / اسپكتروفتوم ( GC/MS ) و آزمايش آنتي بادي مونو كلونال نيز به صورت اختصاصي براي تشخيص سطح مصرف ماري جوانا در ادرار توسط آزمايشگاه ها و بيمارستان ها انجام مي شود.

اما يك روش خانگي و در دسترس، كيت ها يا رپيدهاي تست حشيش است كه با عنوان نوار تست، مي تواند در بازه طول اثر ماري جوانا، مصرف را تشخيص دهد (حشيش هم خانواده ماريجوانا و از خانواده كانابيس هاست).  البته راه هايي براي منفي كردن آزمايش وجود دارد كه بر اساس تعهدات مركز، بيان نمي شود و لازم است با متخصصين روانشناس درباره آن ها صحبت شود. ماده اصلي اين خانواده، THC نام دارد و تشخيص به وسيله وجود اين ماده در ادرار فرد مبتلا مشخص مي شود. نكاتي درباره انجام تست ماريجوانا را در ادامه شرح داده ايم:

 • ناشتا بودن در اين آزمايش اهميتي ندارد.
 • ادرار بايد در يك ظرف خشك و تميز و به عمق يك سانتي متر باشد.
 • براي انجام تست ماري جوانا ابتدا بايد نوار تست و نمونه ادرار به دماي اتاق برسد.
 • سعي كنيد زود از نوار استفاده كنيد.
 • نوار تست را به صورت عمودي و تا خطي كه مشخص شده در ادرار وارد كنيد و تا 15 ثانيه نگه داريد.
 • سپس نوار تست را در سطح صافي كه جذب كننده ادرار نباشد قرار دهيد. تايمر را روشن كنيد و منتظر بمانيد تا خطوط رنگي آشكار شود.
 • نتايج را پس از 5 دقيقا تفسير كنيد.

 

شيوه تفسير نتايج تست ماري جوانا يا گل

منفي:

در صورتي كه نتيجه تست منفي باشد، يك خط در ناحيه كنترل (C) و خط رنگي ديگر در ناحيه تست (T) ظاهر مي شود. اين نتيجه منفي نشان مي دهد كه غلظت حشيش يا ماري جوانا كمتر از ميزان قابل رديابي تست است. ( 50 نانوگرم در هر ميلي ليتر )

نكه اين است كه شدت رنگي كه در ناحيه تست ايجاد مي شود مي تواند متغير باشد. ولي آشكار شدن خط رنگي، حتي اگر كمرنگ باشد نشانه منفي بودن جواب آزمايش است.

مثبت:

در صورت مثبت بودن نتيجه، يك خط رنگي در ناحيه كنترل (C) ايجاد مي شود و هيچ خطي در ناحيه تست (T) ايجاد نمي شود. به اين معني كه غلظت حشيش بالاتر از سطح ارزيابي است و فرد تشخيص مصرف حشيش و گل را مي گيرد.

نامعتبر:

خط كنترل تشكيل نشود. حجم ناكافي نمونه يا روش اجراي نادرست آزمايش، شايع ترين دليل عدم تشكيل خط (C) مي باشد. مراحل انجام را مرور كنيد و دقت كنيد كه صحيح انجام شده باشد.

نكته اين است كه در اين روش محدوديت هايي مثل احتمال خطا به دليل مواد ديگر در ادرار و ناتواني نوار در انجام درست تشخيص نيز وجود دارد و لازم است روش هاي تخصصي آزمايشگاهي و مشورت با روانشناس متخصص نيز در نظر گرفته شود.

 

زمان ماندگاري ماريجوانا در بدن 

پس از مصرف ماري جوانا، اثرات مشهود آن به سرعت در بدن قابل رويت است و به طور معمول 2 تا 3 ساعت دوام مي آورد. اما گاهي تا 10 ساعت نيز اثرات در بدن باقي مي ماند.

در افرادي كه مصرف محدود دارند، ماري جوانا 3 تا 10 روز و در افرادي كه سابقه مصرف زياد دارند، حتي تا يك ماه نيز اثر ماري جوانا و مشتقات آن در بدن قابل شناسايي است. البته اين مسئله به تفاوت هاي بدن افراد نيز بستگي دارد.

 

راه هاي منفي شدن تست ماري جوانا

گاهي افراد براي منفي شدن سريع آزمايش خود دست به راه هاي خطرناكي مي زنند. طبيعتا با مصرف نكردن چند روزه ماري جوانا اثر اين ماده از بدن خارج مي شود. اما برخي براي خروج سريع آن از بدن، از قرص هايي به نام B2 كه به عنوان داروي ترك اعتياد و سم زدا به كار برده مي شود، استفاده مي كنند. در حالي كه خود اين دارو از خانواده مخدرها بوده و مصرف خودسرانه B2 احتمال وابستگي وجود دارد. اضافه كردن موادي مثل آبليمو يا قرص هاي ضد بارداري در آزمايش ادرار نيز مي تواند آزمايش را منفي كند. اما در مراكز آزمايش اعتياد، قوانين بسيار سخت گيرانه بوده و امكان چنين تقلبي عملا وجود ندارد.

همچنين برخي با افزايش تحرك و مصرف مايعات، كه خاصيت سم زدايي دارند سعي در منفي كردن نتايج آزمايش دارند.

 

اگر تست مثبت شد چه كنيم؟

معمولا آزمايشات اعتياد از سه حالت خارج نيستند. براي ازدواج، يا براي شغل و يا به اصرار خانواده است:

مثبت شدن اعتياد پيش از ازدواج: فرد و خانواده او بايد اين نكته را در نظر بگيرند كه ازدواج راهي براي ترك اعتياد نيست. لازم است فرد، ابتدا به طور كلي ماري جوانا را كنار گذاشته و از نظر رواني و جسمي كاملا از آن جدا شود. سپس تصميم به ازدواج بگيرد. طبيعتا مشكلاتي كه مصرف گل در ازدواج ايجاد مي كند سخت تر از ترك آن است.

مثبت شدن اعتياد براي استخدام: در اين زمينه هم مثل ازدواج، فرد بايد ابتدا مشكل اعتياد خود را حل كند و بعد دنبال كار باشد. طبيعتا كاهش بازدهي شغلي و مشكلاتي كه مي تواند با كارفرما يا مشتري ايجاد شود بايد از قبل پيش بيني شود.

آگاهي خانواده از اعتياد فرد: زماني كه خانواده به هر روشي از اعتياد عزيز خود مطلع شد، به هيچ وجه نبايد رويكرد تخريبي و سرزنش گرانه داشته باشند. خانواده لازم است با ايجاد جو حمايتي و صبورانه، فرد را به سمت ترك سوق دهند. مقاله نقش خانواده در ترك اعتياد را مطالعه نماييد.

 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه انجام تست ماري جوانا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


منبع : تست ماري جوانا يا گل و علل منفي شدن آن

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۳:۱۰ | هنر زندگي
تست ماري جوانا،

مهارت گفتگوي موثر زوجين

شايد برايتان اين سوال پيش بيايد كه اصلا مگر كسي هم نياز به كسب مهارت گفتگو بين زوجين  دارد؟ اما بايد گفت كه نداشتن مهارت گفتگو يكي از اصلي ترين علل اختلافات زناشويي است. حتي اگر يكي از زوجين داراي مهارت گفتگو مناسب باشد، مي تواند از بسياري از اختلافات جلوگيري و در حل آن ها موثر باشد. مهارت هاي گفتگو باعث ارتقاي فرد در ديگر ابعاد زندگي نيز مي شوند. براي مثال كسي كه مهارت هاي گفتگو را مي شناسد در محيط كار نيز پيشرفت بيشتري خواهد داشت. نمي توان كسي را متصور شد كه هيچ گفتگويي نكند. هر فردي در طول روز درگير گفتگوهاي متعددي مي شود. حتي كسي كه درگير هيچ گفتگويي با همسرش نمي شود، در واقع در حال ارسال يك پيام است. پس خود گفتگو نكردن شكلي از گفتگو كردن است. بنابراين ارتباط كلامي و غير كلامي هر كدام مي توانند پيام مجزايي داشته باشند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مهارت هاي گفت و گو مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چالش هاي گفتگوي موثر زوجين

يكي از معضلات اصلي گفتگوهاي زوجين اين است كه پيامي كه فرد قصد انتقال آن را دارد لزوما همان پيامي نيست كه ارسال مي كند و پيام دريافت شده لزوما همان پيامي نيست كه ارسال مي شود. براي مثال مردي قصد دارد به همسرش بگويد دوستش دارد. صبح كه در حال بيرون رفتن از منزل است، متوجه خاك روي ميز مي شود. به ذهنش مي رسد به جاي اينكه او را بيدار كند، روي ميز يك قلب بكشد. پس به جاي گفتن دوستت دارم يك قلب مي كشد. همسرش بعد از ديدن آن فكر مي كند كه همسرش در حال اعتراض نسبت به كثيفي منزل است!

مواردي مثل مورد بالا پيش مي آيد كه شاهد تعارض يا برداشت اشتباه از يك پيام هستيم. در اين شرايط تنها يك طرف مقصر نيست. هر دو طرف در فرستان و دريافت كردن اطلاعات خطا انجام داده اند.

نكته مهمي كه بايد به آن توجه كنيد اين است كه پيام فرستاده شده تنها به شكل كلامي نيست، بلكه جنبه هاي غير كلامي بخش بزرگي از يك گفتگو را شكل مي دهند. اين جنبه هاي غيركلامي شديدا محتواي كلام را تغيير مي دهند. براي مثال اگر فردي به شما بگويد دوستتان دارد در حاليكه پوزخندي بر لب دارد، شما محتواي كلام او را برعكس برداشت مي كنيد. در حاليكه اگر فردي كه اين جمله را بيان مي كند به چشمان شما محبت آميز نگاه كند، شما اين جمله را باور خواهيد كرد.

 

شيوه هاي غالب گفتگو

برخي افراد در هنگام گفتگو منفعلانه عمل مي كنند. اين افراد خواسته ها و نيازهاي خود را صريح و روشن بيان نمي كنند و هميشه در هاله اي از ابهام عمل مي كنند. معمولا اعتماد به نفس كافي براي بيان خواسته هايشان را ندارند يا فكر مي كنند ممكن است به ديگران آسيب بزنند. ولي در واقع با منفعل بودنشان بيشتر باعث آزار ديگران مي شوند.

در مقابل افراد منفعل، افرادي اند كه مهاجمانه برخورد مي كنند. اين افراد دائما ديگران را متهم مي كنند و با شيوه پرخاشگرانه نيازها و خواسته هاي خود را مطرح مي كنند.

برخي افراد به شيوه منفعلانه، خشم خود را بروز مي دهند. اين افراد به جاي اينكه خواسته خود را بيان كنند، انتظار دارند طرف مقابلشان خواسته آن ها را بفهمد. اين افراد معمولا غر مي زنند، در را به هم مي كوبند.

بهترين سبك گفتگو ، سبك جراتمندانه است. در اين سبك فرد تمام خواسته ها، احساسات و نيازهايش را بيان مي كند، بدون آنكه پرخاشگري و اضطراب ايجاد نمايد. در واقعجراتمندي لازمه داشتن يك گفتگوي موثر است.

 

مهارت هاي بهبود گفتگو

براي داشتن يك گفتگوي موثر بهترين زمان براي موضوع مورد نظرتان را مشخص كنيد. در مورد تعارضات و موضوعات حساس حتما از سبك گفتگوي جراتمندانه استفاده كنيد. ازدواج مانند تمامي ارتباطات انساني بر پايه يك قرارداد اجتماعي است. در اين قرارداد شما نياز داريد مواضع روشن، خواست هاي روشن و ساختار روشني داشته باشيد. در هنگام گفتگو قوانين زير به شما كمك خواهد كرد:

قوانين مرتبط با گوينده:

 • هنگام گفتگو زمان مناسب براي گفتگو را انتخاب كنيد.
 • در طي گفتگو تماس چشمي با همسرتان را فراموش نكنيد.
 • از جملات مثبت استفاده كنيد كه با كلمه من شروع مي شود. از طرف خودتان صحبت كنيد نه از طرف هركس ديگري.
 • از لحن، تن صدا، زبان بدن مناسب با محتوا بهره ببريد.

قوانين مرتبط با شنونده:

 • وقتي كه شنونده هستيد، فقط شنونده باشيد. به صحبت هاي همسرتان كامل گوش دهيد.
 • براي اينكه همسرتان متوجه شود كه شما به او توجه مي كنيد مي توانيد هنگام صحبت، او را تاييد كنيد. شيوه هاي غير كلامي مثل تكان دادن سر و شيوه هاي كلامي مثل اوهوم، بله و ساير كلمات مشابه، كمك كننده هستند.
 • حرف هاي همسرتان را خلاصه كنيد. اين كار كمك مي كند كه متوجه شويد درست فهميده ايد يا خير. همينطور همسرتان متوجه مي شود به حرف هايش گوش مي كرده ايد.
 • سوال بپرسيد. سوال پرسيدن روند گفتگو را تسهيل مي كند. البته سوال هايي بپرسيد كه به روشن شدن مسئله كمك كند نه اينكه شما را از مسير گفتگو منحرف كند.
 • همسرتان را دعوت كنيد تا جزئيات و احساساتش را برايتان بگويد، به او همدلي نشان دهيد.

 

اهميت زيان بدن در گفتگو

هنگام گفتگو از زبان بدنتان غافل نشويد. هنگامي كه قصد داريد صميميت خود را نشان دهيد ولي با دست هاي جمع شده روي قفسه سينه نگاهش مي كنيد، پيام عدم صميميت را مخابره مي كنيد. به ژست هاي چهره اي، حالت هاي بدني و تن صداي خود دقت كنيد.

 

آداب گفتگوي موثر

در نهايت براي اينكه كلام موثري بر زبان بياوريد نكات زير حائز اهميت هستند:

 • از كلمات مناسب استفاده كنيد. همسرتان را صدا كنيد. آوردن نام فرد در جلب كردن توجه وي موثر است. به غير از اسم او، از عبارات و اصطلاحات محبت آميز بهره ببريد. به طور كلي در انتخاب واژه هاي مناسب دقت كنيد.
 • براي بيان خواسته هايتان از جملاتي استفاده كنيد كه با كلمه من شروع مي شود. اين گونه جملات تاثير بيشتري دارند، فرد مقابل فكر نمي كند متهم شده است و در رسيدن شما به خواسته هايتان موثرترند.
 • به جاي جملات منفي از جملات مثبت استفاده كنيد. به جاي اينكه بگوييد اين كار را نكردي، بگوييد فكر مي كردم اين كار را مي كني. يا به جاي اينكه بگوييد نكن بگوييد چه كار بكند (با لحن غير دستوري)
 • از جملات سه قسمتي بهره ببريد. بگوييد در چه موقعيتي، چه عملي، چه احساسي را ايجاد كرده است. جا گذاشتن هر كدام از اين موارد خطرِ كلي گويي و ابهام را به دنبال خواهد داشت. مثلا به همسرتان بگوييد در مهماني شب گذشته، هنگامي كه با لحن بدي با من صحبت كردي، از دستت عصباني شدم. اگر هميشه با اين سبك صحبت كنيد، در هر گفتگو مسئله را محدود مي كنيد و حل كردن يك مسئله محدود خيلي بهتر از يك مسئله بزرگ است.

 

سخن آخر

براي كسب مهارت هاي گفتگو، نياز به تمرين و حتي ارتقاي ديگر مهارت هاي ارتباطي نيز داريد. مهارت حل مسئله يكي از مهم ترين آن هاست. معمولا زوجين در زماني كه اختلافات به اوج مي رسند به دنبال راه چاره اي فوري هستند. اما بايد اين موضوع را در نظر بگيرند كه تغيير يك شيوه رفتاري و يا سبك ارتباطي نياز به صرف وقت و انرژي دارد.مشاوره زوجين با استفاده از روش هاي درماني و آموزشي به زوجين كمك مي كند تا با ارتقاي آگاهي و مهارت هايشان روابط خود را بهبود دهند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مهارت هاي گفت و گو مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


منبع : مهارت گفتگوي موثر زوجين

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۰:۵۰ | هنر زندگي
،

ترك اعتياد به ريتالين

آيا ترك ريتالين نيز مانند مواد اعتيادآور دشوار است؟ ريتالين در واقع يك داروي محرك براي درمان اختلال بيش فعالي است. اما به دليل اثراتي كه بر مغز مي گذارد بسياري از دانشجويان و كساني كه در رقابت فكري هستند از آن براي افزايش كاركرد مغزيشان استفاده مي كنند. اغلب اين دست از مصرف كنندگان ريتالين در آغاز جهت افزايش تمركز و از بين بردن خواب‌آلودگي شب امتحان به توصيه دوستان ريتالين را مصرف كرده‌اند. اما بعد از مدتي مصرف اين دارو از كنترلشان خارج شده و احساس مي‌كنند به آن وابسته شده‌اند. به طوري كه كنار گذاشتن و ترك ريتالين براي شان تبديل به يك معضل شده است. هر چه زودتر براي ترك ريتالين اقدام كنند، تحمل عوارض و موفقيت در ترك آسان تر خواهد بود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك ريتالين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ريتالين چيست؟

ريتالين (متيل‌فنيدات) نوعي داروي محرك است كه توسط متخصصان اعصاب و روان معمولا براي درمان اختلال كمبود توجه و بيش‌فعالي (ADHD) تجويز مي‌شود. اين دارو در دسته مواد محرك قرار مي‌گيرد و از نظر شدت اثرگذاري و عوارض در ميانه طيفي قرار دارد كه يك طرف آن كافئين و در طرف ديگر موادي با اثرات شديد مانند كوكائين، MDMA (اكستازي) و مت‌آمفتامين (شيشه) قرار دارد.

 

اثرات مصرف ريتالين

به دليل خواص تحريك‌كنندگي سيستم خودمختار مغز اين دارو در افراد مبتلا به بيش‌فعالي باعث افزايش توجه و حافظه، احساس آرامش و تمركز بيشتر مي‌شود. در افرادي كه مبتلا به اختلال خاصي نيستند، ريتالين اثراتي شبيه به ديگر مواد محرك دارد. كاهش نياز به خواب، افزايش دقت و تمركز، افزايش هوشياري، كاهش اشتها و وزن از جمله اثراتي است كه باعث جذابيت اين دارو براي دانشجويان و افرادي مي‌شود كه به خاطر شيفت‌هاي شب‌كاري مجبور به بيدار ماندن طولاني هستند. مقاله عوارض ريتالين براي شب امتحانرا بخوانيد.

 همچنين اثراتي مانند سرخوشي و انرژي بالا و حالت لذت شديد بعد از مصرف دوز بالاي اين دارو نمايان مي‌شود كه اثري شبيه به مصرف كوكائين و يا شيشه دارد. اما اين دارو مانند هر ماده اعتيادآوري بعد از مدتي علائم تحمل را ايجاد مي‌كند. به اين معني كه ديگر مصرف دوز قبلي داراي نتايج دلخواه نيست و فرد مجبور است دوز مصرفي خود را بالا ببرد و شخص نياز دارد تا ماده را صرفا براي باقي ماندن در وضعيت رواني عادي خود مصرف كند.

 

اعتياد به ريتالين

افرادي كه به سوءمصرف ريتالين بدون تجويز پزشك يا بدون توجه به دستور پزشك روي مي‌آورند، پس از مدتي مقدار و نحوه مصرف اين دارو از دستشان خارج مي‌شود و به فكر قطع مصرف يا كاهش مصرف اين ماده مي‌افتند. صرف وقت زياد براي تهيه، مصرف و گذراندن حالت سرخوشي ماده، اقدامات ناموفق زياد براي درمان و قطع مصرف، افزايش دوز مصرفي و ايجاد علائم ترك بعد از قطع مصرف دارو از علائم اعتياد به اين ماده محرك است.

 

چرا بايد ريتالين را ترك كنم؟

بايد چيزهايي را كه با ترك ريتالين به دست مي‌آوريد و از دست مي‌دهيد را با فوايد و مضرات مصرف مقايسه كنيد. ليستي از اين موارد تهيه كنيد و به هر كدام امتيازي براي درجه اهميتشان بدهيد همچنين مشخص كنيد كه اين پيامدها تا كي ادامه دارند.

براي مثال در قسمت مضرات ترك ريتالين مي نويسيد كه اگر ريتالين را ترك كنم ديگر حالت سرخوشي را تجربه نمي‌كنم و تمركزم كاهش پيدا مي‌كند. و در قسمت فوائد ترك ريتالينمي نويسيد كه اما حالت سرخوشي تنها چند دقيقه طول مي‌كشد و كاهش تمركز فقط مربوط به چند روز اول ترك است. يا آن كه اگر ريتالين را كنار بگذارم بدنم سالم مي‌ماند و بيشتر زمانم صرف تهيه و مصرف ريتالين نمي‌شود و اين اثر تا بلندمدت يا هميشه باقي مي‌ماند. در كنار اين روش توصيه مي‌كنيم فهرستي از ارزش‌ها و مسائل مهم زندگي خود را تهيه كنيد و بنويسيد كه مصرف يا عدم مصرف ريتالين كدام بيشتر در رسيدن به اين اهداف و ارزش‌ها به شما كمك مي‌كنند.

 

سم زدايي ريتالين

اولين قدم براي درمان هر نوع اعتيادي، سم‌زدايي از آن ماده است. در واقع به معناي از بين بردن وابستگي جسمي به ماده و گذراندن  علائم ترك است. براي كاهش علائم ترك برخي ماده‌ها داروهايي تجويز مي‌شود كه به اصطلاح داروهاي نگهدارنده ناميده مي‌شوند. اما براي قرص ريتالين و ديگر مواد محرك داروي نگهدارنده‌اي وجود ندارد. علائم ترك ريتالين مي‌تواند شامل عدم توانايي در تمركز، خواب‌آلودگي، خستگي و بي‌خوابي، افزايش اشتها و وزن، تحريك‌پذيري، پرخاشگري، نوسانات خلقي، افسردگي، يبوست و تپش قلب به صورت ضربان نامنظم باشد. همين عوارض معمولا فرد را براي مصرف دوباره ماده وسوسه مي‌كنند.

 

روش‌هاي بستري و سرپايي

براي ايجاد محيطي امن و بدون مواد و همچنين ارائه همزمان مشاوره‌هاي درماني طرح‌هاي بستري 24ساعته به نام درمان بازپروري طراحي شده‌اند كه معمولا 30 روز به طول مي‌انجامد و توسط مراكز درماني يا خانه‌هاي بهبودي (كمپ‌ها) ارائه مي‌شوند. اين برنامه‌هاي بستري به دليل نظارت پزشكي و تخصصي و مراقبت از علائم ترك مانند كنترل خطر خودكشي در اثر افسرگي فرد به سم‌زدايي در محيط خانه ترجيح داده مي‌شوند.

در روش‌هاي سرپايي درمانجو به مدت معيني مانند 9 ساعت در هفته (بستري سرپايي حاد) يا 20 ساعت در هفته (بستري جزئي) در بيمارستان و مراكز مريوطه حاضر مي‌شود و خدمات مشاوره فردي يا گروهي همراه با مراقب‌هاي پزشكي را دريافت مي‌كند.

 

آيا داروهاي گياهي و تغذيه‌درماني به ترك ريتالين كمك مي‌كند؟

جايگزين كردن ماده ريتالين با داروهاي گياهي مانند جينكو يا گياهاني با مانند ريشه سوسن اصغر و گياه آب‌قاشقي در بعضي منابع توصيه شده است. اما به دليل اطلاعات محدود و تحقيقات كمتر در اين زمينه توصيه مي‌شود بدون مشورت با پزشك متخصص، از اين داروهاي گياهي مصرف نكنيد.

رسيدگي به سلامت جسمي به وسيله تغذيه مناسب به تسريع در بهبود پس از ترك مصرف كمك فراواني مي‌كند. تغذيه مناسب و استفاده از مواد غذايي داراي امگا 3 مانند ماهي سالمون و كتان و غذاهاي حاوي فلاونوئيدها از جمله چاي سبز و مركبات به افزايش قدرت تمركز و حافظه كمك مي‌كنند براي بهبود علائم ترك و جبران آسيب‌هاي مواد مفيد هستند. همچنين گردو، گوجه فرنگي، زنجبيل و عدس حاوي مواد معدني و چربي‌هاي مفيدي هستند كه مواد مصرفي اصلي مغز را تشكيل مي‌دهند. مصرف ريتالين همچنين آسيب زيادي به كبد مي‌زند و عملكرد سمزدايي آن را دچار اختلال مي‌كند. سير، پياز، كلم، چغندر و ليمو خوراكي‌هايي هستند كه به بازسازي عملكرد كبد كمك مي‌كنند و بهبودي را تسريع مي‌بخشند.

 

روش‌هاي رواني و اجتماعي ترك ريتالين

متخصصان درمان اعتياد باور دارند كه جنبه رواني وابستگي به مصرف مواد 97 درصد بيماري اعتياد را تشكيل مي‌دهد و جنبه جسمي اعتياد تنها 3 درصد از بيماري را شامل مي‌شود. اين مسئله در مورد مواد محرك كه وابستگي جسمي اندك و لذت رواني شديدي دارند بيشتر صدق مي‌كند. پس توجه به بهبودي رواني از طريق برنامه‌هاي رواندرماني و اجتماعي نقش ويژه‌اي در تداوم ترك ريتالين دارد.

درمان شناختي-رفتاري

تكنيك‌هاي درماني شناختي و رفتاري بر روي افكار و باورها و رفتارهايي تمركز مي‌كنند كه باعث تداوم مصرف مواد مي‌شود. اين شيوه درماني بر روي جلوگيري از بازگشت كار مي‌كند. يكي از شيوه‌هاي روان‌شناختي براي پيشگيري از عود شناسايي كردن محرك‌ها و يا شرايط بيروني و حالات دروني است كه در شما ايجاد وسوسه مي‌كند و با برنامه‌هايي سعي در كنترل و محدود كردن آن‌ها دارد. مثلا احساس كسالت و بيهودگي مي‌تواند براي شما يك راه‌انداز باشد و يا ديدن داروخانه شما را وسوسه كند. در كنار اين راهبردها در اين روش به شما آموزش داده مي‌شود چگونه با روش‌هاي ذهن‌آگاهي و و ديگر راهبردهاي كنترل فكر، افكار مرتبط با مصرف و وسوسه خود را كنترل كنيد. براي دريافت اين راهبردها مي‌توانيد به متخصصين مشاوره ترك اعتياد و كلينيك‌هاي درمان اعتياد مراجعه كنيد.

خانواده‌ درماني

به دليل اطلاعات محدود خانواده‌ها نسبت به بيماري اعتياد و نحوه بهودي در برخي مواقع شاهد ايجاد شرايط عود توسط خانواده‌ها به صورت ناخواسته هستيم. به همين جهت آموزش‌هاي خانوادگي و خانواده درماني اعتياد به خانواده و اطرافيان مصرف كننده توصيه مي‌شود.

مشاركت اجتماعي

از آن جهت كه اعتياد بيماري جسمي-رواني-اجتماعي به حساب مي‌آيد افزايش نقش‌هاي اجتماعي مثبت و سازنده به وسيله شركت در گروه‌هاي خودياري متشكل از افراد بهبوديافته و يا شركت در گروه‌هاي فعاليت‌هاي اجتماعي داوطلبانه مي‌تواند به بهبود اجتماعي و رواني افراد درمانجو كمك كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك ريتالين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


منبع : ترك اعتياد به ريتالين

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۴:۰۱ | هنر زندگي
ترك ريتالين،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان