مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد | آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد

آيا به دنبال آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد هستيد ؟ آيا مي دانيد هدف از مشاوره ازدواج و مشاوره قبل از ازدواج در مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد چيست ؟ در روز هاي اوليه ازدواج و در زمان آشنايي قبل از ازدواج خيلي از نكات مهم براي شروع يك زندگي مشترك موفق توسط افراد ناديده گرفته مي شود، كه سبب مي گردد بعد از سپري شدن سال هاي اوليه مشكلات و اختلافات زيادي در بين زوج ها به وجود بيايد. هدف اصلي مشاوره ازدواج يا مشاوره قبل از ازدواج اين است كه ما ياد بگيريم كه چگونه با مشكلات زندگي زناشويي روبرو شويم. در حقيقت مشاوره قبل از ازدواج مانند واكسني براي پيشگيري از طلاق و مانع از هم پاشيدن زندگي مشترك مي باشد. از آنجايي كه ازدواج مهمترين تصميم گيري در زندگي هر فرد مي باشد، آموزش ديدن براي اين تصميم گيري و يادگيري مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك ضروري است.

 

براي دريافت مشاوره ازدواج و اطلاع از آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگيريد

 

 

مراكز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد | مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد

هدف از مشاوره در مراكز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد اين نيست كه در نهايت با يك پاسخ بله يا خير از سمت مشاور روبرو شويد. مشاوره قبل از ازدواج در مسائلي همچون همسرگزيني، آگاهي از ريسك ازدواج، تفاوت شخصيتي افراد، حل مشكلات بين زوجين و آموزش مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك صورت مي گيرد. در حقيقت مشاوره قبل از زادواج مانند واكسني براي پيشگيري از طلاق ، مانع از هم چاشيدن زندگي مشترك عمل مي كند. آموزش ديدن براي اين تصميم گيري و يادگيري مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك در زندگي هر فردي ضروري است. نكته مهم اين است كه بدانيد كه همسر شما در خانواده اي با افكار، فرهنگ، علايق و ... كاملا متفاوت با شما بزرگ شده است. خواه نخواه بسياري از معيار ها و علايق زندگي او با شما متفاوت مي باشد. به همين دليل شما بايد بياموزيد كه چگونه با وجود اين تفاوت معيار ها و علايق با همسرتان زندگي شادي را بسازيد. مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد هنر زندگي آماده است كه با استفاده از خدمات مشاوره تلفني و حضوري خود پاسخگوي سوالات شما باشد.

 

آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد

مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي به دليل مشكلات مردم كهكيلويه و بوير احمد در دسترسي به بهترين مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد تصميم به جمع آوري و معرفي آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد گرفته است. شما مي توانيد آدرس مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد را در جدول زير مشاهده نماييد.

 

آدرس مراكز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد

 

نام مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد

آدرس مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد

مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد  شهيد رجايي

آدرس مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد – شهيد رجايي: كهكيلويه و بوير احمد – ميدان امام حسين – روبروي استانداري – بلوار ميرزاي شيرازي – بيمارستان روانپزشكي شهيد رجايي،

مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد  امام علي

آدرس مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد – امام علي: كهكيلويه و بويراحمد – كهكيلويه و بوير احمد ـ چهارراه هلال احمر – پايين تر از درمانگاه تأمين اجتماعي

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228  تماس بگيريد.

 

 

مركز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد هنر زندگي

مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد هنر زندگي خدمات خود را مراحل مختلف زندگي بين زوجين از ارتباط با جنس مخالف، آشنايي قبل از ازدواج، خاستگاري، نامزدي، آموزش مسائل جنسي و مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك را اراعه مي دهد. مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد هنر زندگي آماده است تا با استفاده از خدمات مشاوره تلفني و حضوري خود پاسخگوي سوالات و مشكلات شما باشد. از جمله خدمات مشاوره تلفني مركز مشاوره كهكيلويه و بوير احمد هنر زندگي مي توان به مشاوره ازدواج ، مشاوره خانواده ، مشاوره قبل از ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره اعتياد ، مشاوره جنسي ، مشاوره تربيت كودك ، زوج درماني ، مشاوره افسردگي ، مشاوره وسواس ، مشاوره استرس ، مشاوره خيانت همسر ، اختلالات شخصيتي و .... اشاره داشت.

 

 

مزيت مشاوره ازدواج تلفني بر مشاوره ازدواج حضوري

از آنجايي كه زندگي هاي امروزه با گذشته بسيار متفاوت شده است و مسائل و مشكلات مخصوص به خود را دارد. نيازمند راه حال هاي نوين است. از آنجايي كه  هزينه شركت در جلسات مشاوره قبل از زادواج در مراكز مشاوره ازوداج كهكيلويه و بوير احمد بالاست و بسياري از زوج ها توان شركت در اين جلسات را ندارند. علاوه بر هزينه سنگين اين جلسات، به دليل حيا و حجب خانواده ايراني مشاوره روانشناسي تلفني مي تواند يك راهكار مناسب باشد تا زوج ها بتوانند به راحتي مشكلات و مسائل خود را مطرح نمايند. از ديگر دلايل برتريت مشاوره تلفني  ازدواج بر مشاوره ازدواج حضوري مي توان به نداشتن وقت و درگيري هاي كاري زياد امروزه افراد اشاره داشت.

 

 

مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد هنر زندگي

مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي داراي متخصصان مجرب در زمينه ازدواج بوده و با بهرمندي از خدمات مشاوره تلفني و مشاوره حضوري خود مي تواند پاسخگويي سوالات شما در زمينه هاي مختلف ازدواج باشد. از جمله مهمترين مشكلات زوجين مي توان به موارد زير اشاره داشت:

آشنايي قبل از زادواج : امروز بسياري از افراد در آَشنايي قبل از زادواج خود با مشكلات زيادي روبرو مي شوند. چرا كه بسياري از افراد در زمينه ارتباط صحبح با جنس مخالف خود آموزش نديده اند. مطالعه مقالات زير مي تواند به شما در برقراري يك ارتباط سالم و موفق با جنس مخالف خود كمك شاياني كند.
دوستي قبل از ازدواج
اشتباهات آشنايي قبل از ازدواج
رابطه جنسي قبل از زادواج داشته باشيم يا نه

 

ازدواج و نامزدي : ازدواج و مراسم خواستگاري يكي از مهمترين دغدغه هاي بسياري از زوجين مي باشد. تشخيص درستي انتخاب از لحاظ اختلاف سني، موقعيت اجتماعي، معيار هاي شخصيت و تفاهم بين زوجين از جمله مواردي است كه بايد قبل از زادواج توسط زوجين مورد بررسي قرار بگيرد. توصيه مي كنيم مقالات زير را مطالعه نماييد.
سوالات قبل از ازدواج
تست تفاهم
دخالت والدين در ازدواج
ازدواج زود هنگام
ازدواج مجدد
فاصله سني در ازدواج
ازدواج در سن بالا
نقش خانواده در ازدواج
ازدواج مجدد
ازدواج دوم مردان متاهل
افراد نامناسب براي ازدواج


 

بعد از زادواج : بسياري از زوجين بعد از ازدواج به دليل دخالت هاي زياد خانواده و دوستان، نداشتن تفاهم براي حل بسياري از چالش هاي زندگي مشترك، مشكلات جنسي و ... با مشكل روبرو مي شوند. استفاده از مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده در چنين شرايطي در حل مشكلات زوجين بسيار تاثير گذار و نتيجه بخش مي باشد. توصيه مي كنيم مقالات زير را مطالعه نماييد. 

 

 

براي دريافت مشاوره ازدواج و اطلاع از آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره از كل كشور با شماره 9099075228 تماس بگيريد.


منبع : مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد | آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۰:۳۵ | هنر زندگي
آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد،

اثرات و پيامد هاي طلاق

آثار طلاق بر خانواده و جامعه چقدر اهميت دارد؟ چه زماني شدت آثار طلاق بيشتر احساس مي شود؟ فرزندان طلاق چه آسيب هايي مي بينند؟ طلاق زماني اتفاق مي افتد كه استحكام روابط زناشويي از بين رفته و زندگي مشترك با تنش و ناسازگاري همراه شده است. طلاق به عنوان يك آسيب اجتماعي بر بنيان خانواده اثر مي گذارد و امور روزمره فرد را دگرگون مي كند. طلاق پيامدهاي منفي بسياري هم براي مردان و هم براي زنان دارد كه در ادامه با آنها آشنا مي شويم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه آثار طلاق مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آثار طلاق

جدا شدن از همسر ممكن است براي فرد يك احساس اضطراب و هراس ايجاد كند. فرايند سازگاري رواني و اجتماعي در زنان و مردان تفاوت چنداني ندارد. اما مردان و زنان از لحاظ واكنشي كه در برابر طلاق از خود نشان مي دهند با يكديگر متفاوتند.

مردان طلاق را يك حادثه ناگهاني مي دانند و زنان آن را به عنوان يك نقطه پاياني و شروع مشكلات طولاني قلمداد مي كنند. شايد به همين دليل است كه زنها كمتر احساسهاي منفي درباره طلاقشان دارند اما اين اتفاق برايشان تنش زاتر است. با اين حال زنها از نظر رواني، با گريه و دردُ دل كردن خود را تخليه مي كنند. مردان بعد از طلاق نه تنها دچار آسيبهاي رواني بيشتري مي شوند بلكه به خاطر ساختار اجتماعي با درون ريزي ناراحتي ها در معرض خطراتي چون سكته و مرگ زودرس قرار مي گيرند.

 

پيامدهاي طلاق براي زنان

زنان بعد از طلاق در معرض فشارهاي روحي و رواني زيادي قرار مي گيرند. آنها دچار يأس و نااميدي مي شود و در بعضي از موارد ممكن است تا مرز افسردگي نيز پيش روند. اضطراب و نگراني از بازگشت به منزل پدري، واكنش اطرافيان، نگراني آينده، ترس از سرزنش شدن، و در بعضي مواقع عذاب وجدان و پشيماني از جمله مشكلاتي است كه زنان مطلقه را با خود درگير مي سازد. 

تزلزل در هويت فردي و اجتماعي

نخستين پيامدي كه زن پس از طلاق تجربه مي كند، از دست دادن پايه هاي هويت و منزلت اجتماعي است. در خصوص زناني كه جدا شده اند در فرهنگ عامه عقايد، باورها و حتي تكيه كلام هايي وجود دارد كه موجب آزار و در هم شكسته شدن منزلت زن مي شود. زنان مطلقه، تهديدي براي زندگي خانوادگي دوستان و خويشان بوده و اين نگاه آنان را منزوي و تنهاتر مي كند. در مجموع از دست دادن حمايت هاي اجتماعي، انزوا، كاهش روابط اجتماعي، احساس عدم امنيت، طردشدگي، نگرش منفي جامعه، برچسب هاي اجتماعي، بازخوردهاي منفي ديگران، آزار و خشونت آشكار و پنهان جنسيتي و… از آسيب هايي است كه زنان بعد از طلاق در جامعه تجربه مي كنند.

احساس عدم امنيت

يكي از تجربه هاي مشترك زنان پس از جدايي احساس عدم امنيتي است كه به دليل پيشنهادهاي مردان اطراف در خصوص ازدواج مجدد، آن هم به صورت موقت صورت مي گيرد. اين مسئله به شدت امنيت روحي و رواني زن را به هم مي ريزد.

 

تاثير طلاق بر مردان

هرچند مشكلات مردان بعد از طلاق بسيار كمتر از زنان است. زيرا اكثريت شاغل اند و فشار رواني و تنهايي طلاق را كمتر احساس مي كنند. اما واقعيت اين است كه طلاق در مردان نيز به بروز دشواري هاي هيجاني مي انجامد. آمار خودكشي در بين مردان طلاق گرفته بيشتر از زنان است. طبق تحقيقات، مرداني كه مسئوليت اصلي مراقبت از فرزندان را به عهده مي گيرند، كمتر از ديگران دست به خودكشي مي زنند.

سلامت جسماني مردان مطلقه نسبت به مردان متاهل بسيار كمتر است. از آنجا كه بسياري از مردان توانايي كمتري در كنار آمدن با مشكلات دارند هنگام متاركه، به دليل وابستگي به همسر از نظر مسائل تربيتي و مسائل حاكم بر زندگي ضربه بيشتري مي بينند.

بعد از جدايي، براي بيشتر مردان دوگانگي عاطفي و تغييرات خلقي شديد به وجود مي آيد. تضاد از اين نظر كه مرد متاركه كرده هميشه اين ترديد را دارد آيا تصميم اش درست بوده يا نه و هميشه با اين سوال كه آيا مي توانسته كار بهتري انجام دهد يا نه مواجه است.

 

آسيب هاي جدايي و طلاق والدين بر روي فرزندان

زماني كه زوج ها تصميم بر طلاق مي گيرند، اين تصميم علاوه بر اين كه به خودشان آسيب هايي را وارد مي كند. براي فرزندان نيز مي تواند تاثيرات منفي داشته باشد كه احساس ناامني، احساس گناه، ترس از دست دادن والدين، احساس بلاتكليفي، تنهايي و افسردگي، افت تحصيلي و ... از جمله آنها است. تأثيرات طلاق در فرزندان را مي توان به ترتيب زير طبقه بندي كرد:

احساس ناامني و ترس از آينده:

طلاق غالبا احساس امنيت كودكان را كاهش داده و آنها را نسبت به آينده نگران مي كند. به عنوان مثال: آيا ما فقير مي شويم؟

ترس از ترك شدن:

پس از طلاق كودك متوجه مي شود كه يكي از والدين ديگر در خانه نيست و از اين مي ترسد كه ديگري نيز ناپديد شود و او را تنها بگذارد.

طردشدگي:

كودكان طلاق ممكن است احساس طرد شدگي داشته باشند. يادمان باشد كودكان خود را در مركز جهان مي دانند و بنابراين هر اتفاقي كه روي دهد به نحوي به آنها مربوط مي شود.

بلاتكليفي:

مخرب ترين تأثير طلاق بر روي كودكان زماني روي مي دهد كه والدين در حضور آنها به تحقير يكديگر مي پردازند. دراين مواقع كودكان احساس مي كنند كه بايد جانب يكي از والدين را بگيرند و اين كار براي آنها بسيار دشوار است. از سوي ديگر كودكان تصور مي كنند اگر از هيچكدام از والدين پشتيباني نكنند ازسوي هر دو رانده مي شوند.

احساس گناه:

كودكان ممكن است به اين نتيجه برسند كه در طلاق والدين مقصر هستند و به خاطر حرفي كه زده اند يا كاري كه كرده اند اين اتفاق روي داده است و احساس گناه و شرمندگي مي كنند.

اندوه:

كودكان طلاق به شدت احساس اندوه و استيصال مي كنند و اعتقاد دارند كه ديگر عضوي از يك خانواده نيستند. در واقع احساس كودكان طلاق مشابه احساس كودكاني است كه والدين خود را بر اثر بيماري يا تصادف از دست داده اند ولي به اندازه آنها مورد حمايت قرار نمي گيرند و ممكن است به شدت دچار افسردگي شوند.

 اضطراب:

كودكان طلاق ممكن است احساس اضطراب كنند و خود را تحت فشار ببينند. به عنوان مثال احتمال دارد آنها وظايف بيشتري را در خانه برعهده بگيرند. در ضمن ممكن است يكي از والدين يا هر دو آنها از كودكان به عنوان مشاور استفاده كنند.

تنهايي:

كودكان طلاق ممكن است احساس تنهايي كنند و دلشان براي والدي كه از آن جدا شده اند تنگ شود. معمولا والديني كه در كنار كودكان مي مانند آنقدر گرفتار مشكلات خود هستند كه به فرزندشان نمي رسند.

 خشم:

خشم احساسي متداول درميان كودكان طلاق است كه در اثر عدم درك يا پذيرش اين مسئله روي مي دهد. خشم كودكان زماني رواج پيدا مي كند كه دلايل طلاق روشن نباشد. همچنين پرخاشگري و عصيان نتيجه محروميت هاي مداوم از مهر و محبت پدري يا مادري است.

افسردگي:

افسردگي از تأثيرات مستقيم طلاق است كه به دنبال اندوه، احساس تنهايي و طردشدگي به وجود مي آيد. افسردگي نشانه آن است كه كودكان حمايت كافي براي رويارويي با مسئله طلاق دريافت نكرده اند.

 

حال چه بايد كرد؟

اول از همه توجه داشته باشيد كه اين تأثيرات تا چه حد ناشي از طرز تفكر فرزند شما در مورد خودش، والدين و طلاق مي باشد. به همين دليل شما بايد با كودكان در مورد طلاق حرف بزنيد و از ميزان تأثيرات منفي آن بكاهيد. درضمن شما بايد مراقب رفتارتان باشيد و احساسات منفي خود را نسبت به همسر سابقتان بروز ندهيد. فراموش نكنيد براي فرزندتان وقت كافي بگذاريد.

والدين بايد بدانند حتي اگر طلاق بهترين تصميم زندگي آن هاست، مسئوليت شان نسبت به فرزندان اهميت زيادي دارد. طلاق توافقي، مشاوره طلاق و گرفتن مشاوره خانواده بعد از طلاق نيز مي تواند آسيب هاي ناشي از طلاق را كاهش دهد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه آثار طلاق مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


منبع : اثرات طلاق

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۳:۵۳ | هنر زندگي
آثار طلاق،

مهارت هاي لازم براي ازدواج موفق

زندگي مشترك داراي يك مسير پر و پيچ خم است كه در طي اين مسير زوجين با مشكلات زيادي مواجه مي شوند. زندگي هاي امروزي با گذشته متفاوت شده است و چالش هاي مخصوص به خود را دارد. براي حل كردن چالش هاي زندگي مشترك زوجين نياز به يادگيري مهارت هاي لازم براي ازدواج دارند. يادگيري مهارت هاي قبل از ازدواج در مسير انتخاب همسر و بعد از تشكيل زندگي مشترك به زوجين كمك مي كند تا بتوانند در درجه اول با دست يابي به يك شناخت صحيح از خود، همسر مناسبي را براي خود انتخاب كنند و در ادامه بتوانند با يكدگير پيچ و خم هاي زندگي مشترك را پشت سر بگذارند. مهارت هاي قبل از ازدواج تنها مختص به كساني نيست كه در مراحل اوليه آشنايي و ازدواج هستند. بلكه يادگيري اين مهارت ها حتي به زوجيني كه سال هاست در كنار يكديگر زندگي مي كنند؛ براي دست يابي به يك زندگي مشترك بهتر كمك مي كند. در اين مقاله قصد داريم تا در مورد مهارت هايي كه زوجين بايد براي داشتن يك زندگي مشترك موفق بياموزند توصيح دهيم.

 

براي دريافت مشاوره ازدواج و يادگيري مهارت هاي لازم پيش از ازدواج مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

مهارت هاي قبل از ازدواج

مهارت هاي قبل از ازدواج ابتدا شامل شناخت نياز هاي خود و تفاوت هاي موجود در نياز هاي همسرتان است. بعد از دست يابي به شناختي صحيح از نيازهاي خود و همسرتان، بايد نحوه رفتار صحيح براي برآورده شدن اين نياز ها رو بياموزيد.

خود شناسي

براي داشتن يك انتخاب مناسب بايد قبل از هر چيزي خودتان را بشناسيد. منظور از خود شناسي اين است كه بدانيد كه چه نقاط ضعف و قوتي داريد. از چه چيز هايي خوشحال مي شويد و چه چيز هايي شما را آزرده خاطر و ناراحت مي كند. حتي بايد بدانيد در شرايطي كه عصباني هستيد، چگونه مي توانيد خشم خود را كنترل كنيد. اهداف خود را بشناسيد. بدانيد كه بعد از زندگي مشترك چگونه مي خواهيد به اين اهداف برسيد. دست يابي به يك شناخت صحيح از خود، در دست يابي به يك نگاه بهتر از چيزي كه از همسرتان انتظار داريد كمك مي كند. دست يابي به يك شناخت صحيح از خودتان كاره آساني نيست و نياز به زمان دارد. يكي از اهدافي كه در جلسات مشاوره قبل از ازدواج توسط درمانگر دنبال مي گردد، اين است كه هر يك زوجين بتواند در ابتدا خودش و نياز هايي كه دارد را بهتر بشناسد. استفاده از جلسات مشاوره روانشناسي و روان درماني به شما در دست يابي به اين شناخت كمك مي كند. مي توانيد مقاله خود شناسي ما را مطالعه نماييد.

 

آگاهي از تفاوت هاي بين زنان و مردان

دنياي زنان و مردان از هر نظر با هم تفاوت دارد. آگاهي از تفاوت هاي ميان زنان و مردان به همان اندازه مي تواند براي شما مفيد باشد كه ندانستن آن مي تواند شما را با چالش هاي جدي روبرو سازد. در ادامه چند مورد از اين تفاوت ها توضيح داده شده است :
1- تفاوت نگاه به مسائل جنسي

زنان به دليل بعد احساسي و عاطفي قوي تري كه دارند به رابطه جنسيشان به عنوان يك ابزار براي ابراز عاطفه و احساسي كه دارند مي نگرند. اين در حالي است كه رابطه جنسي براي مردان بعد غريزي دارد و براي ابراز احساسات خود از روش هاي ديگري استفاده مي كنند. البته در اين مورد استثنا نيز وجود دارد؛ چرا كه مرداني هستند كه در رابطه جنسي خود از زبان عاطفي واحساسي خود استفاده مي كنند. اينكه چقدر در زندگي شخصيتان مسائل جنسي در اولويت است تنها با شناخت نيازهاي جنسي خود و هسمرتان امكان پذير است. آگاهي از اين قضيه كه همسر شما به رابطه جنسي چگونه نگاه مي كند و چقدر به آن بها مي دهد؛ به شما براي رسيدن به يك رابطه جنسي ايده آل كمك مي كند.

2- استقلال طلبي در مردان اولويت است
در مردان به دليل سرشتي كه دارند نياز به استقلال طلبي بيشتري نسبت به زنان وجود دارد. مردان در زندگي خود دوست دارند بيشتر روي پاي خود بايستند و از هر وابستگي دوري كنند. به طور ذاتي مردان دوست دارند كه كنترل شرايط را در دست داشته باشند و چالش ها و مسائل مختلف را مديريت كنند. به همين خاطر زناني كه با ويژگي استقلال طلبي مردان آشنا نيستند؛ يا به دليل عدم توضيح ندادن مسائل روزمره شان براي همسرشان محكوم به بي توجهي مي شوند. يا به خاطر اينكه همسرشان چالش ها و مسائل روزمره اش را براي او توضيح نمي دهد؛ آزرده خاطر و ناراحتت مي گردند.

3- حمايت شدن درزنان اولويت است  
زنان نسبت به مردان از لحاظ عاطفي حساس ترند. به همين علت مسئله حمايت شدن در زنان از اهميت زيادي برخوردار است. زنان از بي توجهي آزار مي بينند. مناسبت هاي مهم مانند تاريخ تولد، ازدواج و ... براي زنان از اهميت ويژه اي برخوردار است كه اگر مورد بي توجهي قرار گير بسيار آزرده خاطر مي شوند. همچنين زنان از لحاظ عاطفي نياز به حمايت بيشتري نسبت به مردان دارند. زنان نياز دارند كه بشوند دوست داشته مي شوند و اين دوست داشته شدن را در عمل همسرشان ببينند. در صورت توجه نكردن به اين قضيه سردي و بي علاقگي در زنان نسبت به همسرشان شروع مي شود.

4-تفاوت در نوع برقراري روابط اجتماعي ميان زنان و مردان

زنان تمايل بيشتري به برقراري ارتباط با هم جنسان و هم نوعان خود دارد و بيشتر دوست دارند كه ارتباط برقرار كنند. تا جايي كه ممكن است تمام چالش ها و مسائل موجود در زندگي زناشويي خود را با دوستان نزديكشان مطرج كنند. مردان برخلاف زنان تمايل زيادي به برقراري چنين روابطي ندارند و تريجيح مي دهند جزييات و چالش هاي زندگي زناشوييشان را براي خود نگاه دارند. رسيدن به درك و باور مشترك در مورد اين قضيه در دست يابي به زندگي مشترك موفق به زوجين كمك مي كند.

زن در نگاه اول بسيار نكته سنج و دقيق و موشكافانه مسائل را بررسي مي كند .در حالي كه مرد نگاه كلي تري نسبت به قضايا دارد . اين تفاوت نوع نگاه موجب دو نوع طرز تفكر در نتيجه دو نوع برخورد با مشكلات مي شود. كه اگر مهارت كافي در مديريت نوع تفاوت ها نداشته باشيد نمي توانيد واكنش مناسب را ارائه دهيد.

 

مهارت همدلي

همدلي يعني بتوانيد پاسخ درخور و مناسب موقعيت را به طرف مقابل بدهيد. يعني بتوانيد از زاويه ديد همسرتان به مسائل نگاه كنيد و احساست او را درك كنيد. آنگاه تمامي كمبودها و نقاط قوت همسرتان را بپذيريد. پذيرش شكل ديگري از همدلي است. اينكه تمام نقاط قوت و ضعف طرف مقابل را بشناسيد و و با اين آگاهي مي پذيريد كه با او ازدواج كنيد. براي كسب مهارت همدلي بايد سعي كنيد خوب به يكديگر گوش دهيد .

گوش دادن درست و فعالانه به حرف هاي طرف مقابل

مهارت گوش دادن را در خود تقويت كنيد و فعالانه گوش دهيد. براي گوش دادن فعال بايد تمام اعضا و جوارح اعم از ذهن و قلب و گوش و زبان تان درگير صحبت طرف مقابل باشد تا او بفهمد كه به او گوش مي دهيد. اين يكي از موارد همدلي است. همچنين سعي كنيد به فرد مقابل تان بازخورد دهيد . مثلا با كلمات و عبارات كوتاهي مانند آهان . ...خب.... عجب ...جدي و.... مي توانيد نشان دهيد كه مطلبي كه درباره اش صحبت مي كند برايتان مهم است.

توجه به احساسات و هيجانات طرف مقابل

استفاده از زبان نرم تر همراه با انعطاف بيشتر هنگام همدلي بسيار مهم است. گاهي پيش مي آيد كه در گفت گوبا طرف مقابل تان ، ميزان تنش بسيار بالاست . و شما مانند اين است كه لبه تيغ حركت مي كنيد. يعني نمي توانيد به راحتي از هر لفظ و هر كلامي براي بيان نظر خود استفادهكنيد .در اينجا بايي بيشتر مراقب رفتار و گفتار خود هنگام صحبت باشيد. تا كمتر آسيب بزنيد.

 

مهارت حل تعارض و مديريت روابط

در اين مورد بايد بتوانيد به طشور درست و عالي از پس اختلافات موجود بر آييد . ضروري است كه بتوانيد اختلافات پيش آمده بين خود وهمسرتان را مديريت و رفع كنيد.اما چگونه ؟ با پرداختن به زير گروه هاي مطرح شده در ادامه مطلب مي توان به حل موفقت آميز برخي تعارضات پرداخت .

صحبت كردن

سعي كنيد درباره كليه ي مشكلات بوجود آمده بين دو طرف صحبت كنيد اما از توهين و فرياد زدن و پرخاشگري پرهيز كنيد.
رسيدگي به موقع به اختلافات
اينكه به وقت مناسب به اختلاف خود و طرف مقابل رسيدگي كنيد بسيار مهم است . گذر زمان گرچه در بعضي موارد كار ساز است اما در موارد زيادي هم منجر به انباشتگي خشم و كينه ورزي مي شود.
پس سريعا رسيدگي كنيد .

بيان عقايد بدون ترس از قضاوت

بدون اينكه از بيان عقايد اصلي و باورهايتان واهمه اي داشته باشيد، آزادانه ابراز عقيده كنيد و ترس از دست دادن فرد مقابل را هم نداشته باشيد .اينكه در روابطي قدم بگذاريد كه نه سرزنش و نه قضاوت نا عادلانه شويد خيلي اهميت دارد.

عذرخواهي مهارتي كه بايد تقويت كنيد

كسي كه عذرخواهي كردن را بلد نيست در روابط دچار مشكل مي شود .هميشه هم اين طور نيست كه ما هيچ گونه تقصيري نداشته باشيم .يك سر ماجرا در دعواها و تنش ها شما هستيد. زيرا روابط مانند يك بازي پينگ پنگ وابسته به عمل و عكس العمل دوطرف است .عذرخواهي كردن ممكن است برايتان مشكل باشد .چون فكر مي كنيد كه اصلا اشتباه نمي كنيد و اين ، طرف مقابل است كه دائم اشتباه مي كند .و شما بي نقص هستيد .در حالي كه هر فردي در زندگي ايراداتي دارد و شما با پذيرش ايرادات و تلاش براي رفع آنها مي توانيد بهتر آن را مديريت و رفع كنيد.

تعريف و تحسين واقعي

اينكه صادقانه از طرف مقابل تعريف كنيد و ويژگي هاي مثبت او را به چشم او بياوريد مي تواند به همدلي در شما كمك زيادي كند. اما كوشش كنيد كه اين تعاريف واقعي و به دور از بزرگ نمايي و بوده و غلو آميز نباشد. بايد بتوانيد بر ويزگي هاي مثبت همسر تمركز كنيد .
صداقت هميشه جواب مي دهد.

مهارت تصميمي گيري درست

كلمه ي تصميم از مصمم بودن مي آيد .اينكه بتوانيد در ازدواج تصميم قاطع بگيريد و به هيچ عنوان از تصميم خود در انتخاب و ادامه ي مسير پشيمان نشويد . اين قاطعيت باعث مي شود كه ديگران روي شما حساب بيشتري باز كنند.

مهارت حل مسئله

در ساله هاي اول ازدواج مخصوصا دو سال اول زندگي شما و همسر تان هر كدام به شيوه ي خودتان مسائل را حل مي كنيد. هر كدام راه حل خود راارائه مي دهيد. مهارت حل مسئله و يادگرفتن آن مي تواند به شما كمك كند بهتر ببخشيد و شايد گاهي تسليم شويد.

مقدم دانستن همسر

به ياد داشته باشيد بعد از ازدواج بايد به اين توجه كنيد كه نفر اول زندگي شما همسرتان است . تمام اولويت هاي زندگي را بايد به او اختصاص دهيد.حتي بيشتر از مادر و پدر و فرزندان تان .

رفتار خلاقانه در ازدواج

سعي كنيد در زندگي تان براي اينكه يكنواختي در آن اتفاق نيفتد ، خلاقيت به خرج دهيد. سعي كنيد تجربيات مشترك جديد و جذابي خلق كنيد . مانند با همديگر به تماشاي يك فيلم جذاب برويد. با هم به پياده روي و يا دوچرخه سواري برويد و... اينها در تداوم رابطه ي شما كمكزيادي ميكند. واقعيت اين است كه گاهي پيش مي آيد كه زندگي يكنواخت مي شود و شما بايد آن را به اين سمت مديريت كنيد كه از يك نواختي بيرون بيايد.

 

اشتباهات رايج ازدواج

گاهي در ازدواج و حتي همان مراحل اوليه انتخاب دچار اشتباه مي شويد .كه به چند مورد اشاره مي شود.
1- نپرسيدن سوالات مهم و اساسي از همديگر : به طوري كه افراد اغلب به خاطر خجالت ، ترس از دست دادن فرد مقابل يا فكر كردن به اينكه مي تواند به روابط عاشقانه تان لطمه وارد كند ،و يا معمولا دائم به اين فكر مي كنيد كه اگر چنين سوالي متقابلا از من پرسيده شود چه جوابي قرار است كه بدهم و ... همه مي تواند در پرسيدن سوال از طرف مقابل تان خدشه وارد كند.
2- ناديده گرفتن علائم هشدار دهنده رفتاري : گاهي به علت علاقه اي كه به فرد مقابل خود داريد ، و يا ترس از دت دادن او را داريد ، خود را گول مي زنيد .مثلا اگر خشم هاي كنترل نشده ي شديدي در او ديديد ناديده مي گيريد ، و مسائل را با گفته هاي منطقي خودتان توجيه مي كنيد و اين گونه خود را راضي مي كنيد.
3- توجه و تمركز بر يك مولفه بدون در نظر گرفتن بقيه ي امور مهم :  گاهي برايتان تنها مسئله ي مهم مسئله جنسي مي شود و تنها بر روي آن تمركز مي كنيد .يا تنها اينكه ماشين فلان مدل دارد و يا پدر پولداري دارد چشم شما را بر روي باقي مسائل مهم مي بندد. اين مي تواند در بقيه ي موارد مانند زيبايي ظاهري ، شغل وجايگاه ويژه اجتماعي نيز صدق كند .توصيه مي شود كه پيش از ازداوج تا جايي كه امكان دارد چشمان تان را باز كنيد .و تمام جوانب امر را بسنجيد .
4- تغيير بعد از ازدواج اتفاق مي افتد : گاهي با اين اميد فرد را انتخاب مي كنيد كه بعدا او را تغيير دهيد . اما اين امكان وجود ندارد .شخصي كه با شما ازدواج مي كند 99 درصد شخصيت اش شكل گرفته و بسيار دشوار تغيير مي كند.
5- عشق تمام مشكلات را حل مي كند : تصور اشتباهي كه در اين مورد وجود دارد اين است كه عشق مي تواند معجزه كند. كه غلط است .عشق در بهترين حالت خود در بسياري از منابع معتبر عنوان شده كه تنها 5 سال و برخي منابع تنها 2 سال دوام دارد و باقي قضايا به دو نفر باز مي گردد.اين كه چقدر هنر داشته باشند تا اين رابطه را درست مديريت كنند و اگر از ميزان هيجانات اوليه كم شد به اين زودي جا نزنند همه و همه نيازمند توجه و ممارست است.

 

ضرورت آموزش مهارت هاي پيش از ازدواج

براي مسئله اي مانند ازدواج حتي ديدن سال ها آموزش نيز كافي نيست. اما گاهي فوريت مطرح است. در نتيجه بايد سريع تر به نتيجه عالي و بدون ايراد و نقص برسيد. ازدواج نيز مانند بسياري از حيطه هاي موجود در دنيا نياز به آموزش دارد. همان طور كه شما براي مسئله ي به ظاهر ساده اما مهمي به نام رانندگي نيازمند گرفتن گواهي نامه هستيد، در معقوله ي ازدواج نيز نيازمند سپري كردن يك سلسله آموزش ها و يادگيري مهارت هايي هستيد كه به شما در انتخاب درست و در ادامه در داشتن زندگي مشترك عالي كمك مي كند. استفاده از مشاوره ازدواج و روان درماني به شما در يادگيري مهارت هاي لازم پيش از ازدواج كمك مي كند.

 

براي دريافت مشاوره ازدواج و يادگيري مهارت هاي لازم پيش از ازدواج مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


منبع » مهارت هاي لازم براي ازدواج موفق

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۲:۰۶ | هنر زندگي
مهارت هاي لازم براي ازدواج،

اختلاف فرهنگي در ازدواج

معمولا مسئله اختلاف فرهنگي در ازدواج، خصوصا در سنين پايين تر ناديده گرفته مي شود. چرا كه عشق و هيجان زياد ميان دختر و پسر براي ازدواج معمولا چشم و گوش آن ها را نسبت به موضوع اختلاف فرهنگي مي بندد. در اينجا نقش خانواده ها بسيار پر رنگ است. به هرحال لازم است اختلاف فرهنگي در ازدواج به دقت بررسي شود. فلسفه مشاوره قبل از ازدواج نيز بررسي همين تفاوت هايي است كه معمولا توسط زوجين يا خانواده ها ناديده گرفته مي شود. عدم توجه به اين اختلافات يكي از عوامل اصلي شروع مشكلات در زندگي مشترك زوجين خواهد بود. بهتر است قبل از ازدواج هر دو طرف تفاوت ها را شناسايي و در مورد آن ها بيشتر تامل كنند. در اينجا به جوانبي كه قبل ازدواج بايد اهميت بيشتري دهند اشاره كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه اختلاف فرهنگي در ازدواج مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

فرهنگ چيست؟

فرهنگ مبحث بسيار پيچيده ايست كه شرايط مختلفي روي آن تاثير مي گذارد. جنبه هايي مثل مذهب، زبان، قوميت، تحصيلات، ارزش ها، طرز فكر، سطح مادي، وضعيت خانواده، قوانين و سياست براي تعريف فرهنگ استفاده مي شوند. در ازدواج برخي تفاوت هاي فرهنگي مي تواند باعث آسيب ديدن زندگي مشترك شوند. در گذشته به دليل سنتي بودن جوامع و بعد مسافت، اكثر ازدواجات درون فرهنگي بود و به مسئله اختلافات فرهنگي توجهي نمي شد. اما امروزه به دليل گسترش تكنولوژي و راحتي سفر كردن، امكان ارتباط افراد از اقوام مختلف و صورت گرفتن ازدواج ميان آن ها بيشتر كرده. همين مسئله، نقش اختلاف فرهنگي در ازدواج را پر رنگ كرده است.

 

ابعاد اختلاف فرهنگي و پيامد آن ها:

تفاوت هاي فرهنگي در جنبه هاي بسيار زياد و متنوعي گسترده مي شود اما در اينجا مهم ترين آن ها را بيان مي كنيم:

ارزش هاي مذهبي:

يكي از مسائلي كه در جامعه ما بسيار مهم است و به نوعي ارزش مهمي به حساب مي آيد اختلاف ديدگاه مذهبي است. اين مورد به خصوص در مورد تربيت فرزند، مي تواند چالش بر انگيز باشد و بهتر است قبل از ازدواج به توافق در اين مورد دست پيدا كنيم و تا مي توانيم اختلافي در اين مسئله نداشته باشيم.

تفكر ها و باور ها:

برخي باورها از تربيت والدين، فرهنگ جامعه يا آداب و رسوم منطقه فرد ناشي مي شود. باورهايي مثل ميزان آزادي همسر، وظايف زن و مرد، برابري زن و مرد در شغل داشتن يا كاركردن، ارتباط با خانواده و ارزش هاي اجتماعي از اين دسته است كه تفاوت در ديدگاه ها مي تواند مشكل ساز باشد. اين مسئله غالبا قابل تفاهم و توافق است.

آداب و رسوم:

تشريفات و مراحل شروع يك زندگي بسيار وابسته به آداب و رسوم خانواده ها است. نحوه برگزاري مراسم ازدواج، طول مدت نامزدي و عوامل ديگر جزء آداب و رسوم مي باشد. معمولا اختلاف نظرها در اين موارد تنش ها را در اوايل ازدواج زياد مي كند و ممكن است موجب اختلافات مزمن و طولاني مدت شود. اما در بيشتر مواقع اختلافات به توافق منتج مي شود.

سبك زندگي:

نحوه پوشش، غذا خوردن، مهماني گرفتن يا ميزان ارتباط با دوستان از جمله مباحثي است كه فرد در خانواده و جامعه خود ياد مي گيرد. اين بخش كوچكترين مسائل زندگي زناشويي را تشكيل مي دهد كه هر كدام مي تواند تاثير زيادي در جر و بحث هاي كوچك اما طولاني مدت ايجاد كند.

هدف ها و ايده آل ها:

فرهنگ محيط و خانواده ما، رويا هاي ما و بلند پروازي هاي ما را مي سازند. ممكن است زني، همسر قانع و محافظه كار بخواهد اما همسر او روياهاي بلند در سر دارد. ممكن است در گذر زمان، ممانعت هاي زن باعث سركوب همسر و احساس شكست را به او بدهد. نمونه شديدتر اين مسئله، زني است كه روياي پيشرفت دارد اما همسرش اجازه رويا پردازي به او نمي دهد. لازم است در اين زمينه حتما قبل از ازدواج باهم به توافق برسيد.

ميزان و نحوه ارتباط با خانواده:

بعد از ازدواج، خانواده شما تغيير مي كند اما در بعضي از فرهنگ ها، روابط فاميلي و خانوادگي بسيار مهم است. بر عكس برخي افراد حتي پدربزرگ و مادر بزرگ خود را نمي بينند. اين مسئله كاملا فرهنگي و بافتي است و دختر و پسر در صورت حل نكردن اين اختلافات قطعا در آينده به مشكل بر مي خورند.

 

با اختلاف ها چه كنيم؟

بهترين راه اين است كه براي ازدواج حدالامكان به يك خودشناسي رسيده باشيم و به كساني كه بيشتر به ما شباهت دارند نزديك شويم. آشنايي قبل ازدواج و رسيدن به يك شناخت به دختران و پسران كمك مي كند تا پي به اختلافات فرهنگي ميان خانواده هاي خود ببرند. افراد مي توانند در تمام مراحل آشنايي با مشورت از خانواده و متخصصين، در مسير درستي قرار بگيرند.

قبل از ازدواج لازم است كه با آگاهي، هوشياري و بدون هيچ تعارف يا ملاحظه اي درباره اين مسائل صحبت كنيم. به طور كلي با اختلاف ها و تفاوت ها به سه شكل مي توان برخورد كرد.

توافق:

صحبت و توافق بين ارزش ها و تفاوت هاي فرهنگي مهم ترين راه براي حل اختلافات فرهنگي است. به اين صورت كه دو طرف بپذيرند كه به تفاوت هاي فرهنگي هم احترام بگذارند. براي اين مرحله مي توان به شركت در آداب و رسوم همسر، دادن هديه در جشن هاي فرهنگي يا مذهبي همسر، شوخي مودبانه (نه تمسخر) با تفاوت ها كه باعث كاهش حساسيت آن مي شود، برخي از راه هايي است كه مي توان بر سر تفاوت ها به توافق رسيد.

حل كردن:

برخي از اختلافات كاملا قابل حل هستند. اختلافاتي مثل نحوه پوشش، كار كردن زن در بيرون يا مرد در منزل، محدوده ارتباطات، تفريحات شخصي و مشترك و روابط با خانواده ها همگي موشعاتي قابل بحث هستند. به طور طبيعي اين قسمت نمي تواند خيلي پررنگ باشد اما لازم است كه حداقل بخشي از اختلافات كاملا حل شده باشد.

تعيين يك حد و مرز:

مهم ترين علت درگيري ها و جدايي ها، تفاوت هاي حل نشده است. مي توان بخش هايي از تفاوت ها را به عنوان حد و مرز هاي شخصي فرد در نظر گرفت. اما ازدواج يك رابطه دو طرفه است و نمي توان تمام اختلافات را به عنوان مرز هاي شخصي در نظر گرفت و بايد تا مي توان از اين بخش از اختلافات جلوگيري كرد. براي تعيين ميزان حد و مرز در رابطه كليك كنيد.

 

سخن آخر:

اينكه دختر و پسر تفاوت هاي فرهنگي را نبينند يا به آن اهميت ندهند امري طبيعي است. اما گاهي اوقات خانواده ها نيز از برخي موضوعات جزئي غفلت مي كنند كه آسيب هاي شديدي مي تواند به ازدواج وارد كند. بنابراين لازم است فردي بي طرف، به عنوان كسي كه ترسي از قضاوت شدن يا تعارفي با هيچ طرف ندارد از بيرون اين افراد را مورد بررسي قرار دهد و نكات ناديده گرفته شده را به آن ها گوش زد كند. روانشناس خانواده و مشاوره پيش از ازدواج امري بسيار مهم است كه حتما بايد توسط خانواده ها جدي گرفته شود. اين نكته هم قابل ذكر است كه مشاور به شما، فقط حقايق را به شما نشان مي دهد و در نهايت تصميم با خودتان است.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه اختلاف فرهنگي در ازدواج مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : اختلاف فرهنگي در ازدواج

ادامهـ مطلبـ
| ۱۰ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۳:۳۹ | هنر زندگي
اختلاف فرهنگي در ازدواج،

روش هاي صحيح درس خواندن و مطالعه

براي رسيدن به يك روش صحيح درس خواندن اصول و راهكارهايي بايد فراگرفته شود. درس خواندن با بعضي از شيوه‌هايي كه اكنون بين دانش‌آموزان رايج است، جز وقت تلف كردن، ثمره ديگري ندارد. آنها بايد بدانند درس خواندن هنري است كه ظرافت‌ هاي خاص خود را دارد، در صورتي كه اين ظرافت ‌ها به كار گرفته شود، موفقيت حتمي است. بسياري از دانشجويان از همان دوران ابتدايي به دنبال روش هاي صحيح درس خواندن و يادگيري بوده‌اند. از شيوه ‌هايي مانند حفظ كردن گرفته تا حبس كردن خود در يك اتاق استفاده كرده اند ولي ما در اينجا شيوه‌ هاي موثرتري به شما آموزش مي دهيم. مشاوره تحصيلي نيز به شما روش ها و متدهاي صحيح درس خواندن را معرفي مي كنند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روش صحيح درس خواندن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

مهارت هاي لازم براي صحيح درس خواندن

براي اين كه يك روش صحيح درس خواندن داشته باشيم، ابتدا بايد چند مهارت مهم و پايه اي را بياموزيم.

مهارت گوش دادن: شما حرف ‌ها و صداها را مي‌شنويد، اما معنايش اين نيست كه آنها را درك مي‌كنيد. اگر بخواهيد گوش بدهيد، موضوع فرق مي‌كند. هرچه با دقت‌ تر گوش دهيد، بيشتر موضوع را درك مي‌كنيد. به جرات مي‌توان گفت كه ناتواني و ضعف در گوش دادن، علت بسياري از مشكلات ارتباطي و يادگيري است.

مهارت پرسيدن: پرسش ‌هاي شما نشان‌دهنده دقت، ظرافت، نكته ‌سنجي و مهارتتان در يادگيري است. پس از سوال پرسيدن نترسيد و به موقع و بجا سوال بپرسيد.

مهارت يادداشت ‌برداري: يادداشت‌ برداري مهارتي است كه به درك بهتر مطلب و تكميل دانسته‌ ها كمك مي‌كند و با جزوه ‌نويسي فرق دارد. در واقع يادداشت ‌برداري به معناي انتخاب و ثبت نكات كليدي و مهم است.

مهارت خلاصه ‌نويسي: خلاصه به معناي مرور مطلبي كه خوانده‌ايد. در واقع بيان مجددي از نكات اصلي به زبان خود شما است. يك خلاصه نه ‌تنها بايد شامل نكات اصلي باشد، بلكه بايد بيان‌ كننده روابط ميان نكات اصلي هم باشد. خلاصه بايد از انسجام مناسبي برخوردار باشد، يعني ارتباط منطقي بين جمله ‌ها وجود داشته باشد و به زبان خود فرد نوشته شود.

 

اصول مطالعه موثر براي صحيح درس خواندن

براي آنكه يك روش صحيح درس خواندن داشته باشيد، ابتدا بايد اصولي را با دقت اجرا كنيد. زيرا فقط با رعايت اين اصول مي‌توانيد بهتر بياموزيد و از وقت خود حداكثر استفاده را ببريد. برخي از اين اصول عبارتند از:

تعيين هدف: شما بايد قبل از مطالعه براي خودتان هدفي را مشخص كنيد، به اين معني كه اين درس را به چه منظوري مي‌خواهيد مطالعه كنيد، آيا فقط نكته ‌هاي اصلي درس را مي‌خواهيد يا قصد داريد همه مطالب كتاب را بفهميد.

تعيين مدت زمان مطالعه: بايد معلوم كنيد چه مقدار زمان مي‌خواهيد صرف مطالعه كنيد. تعيين زمان و مقدار مطالعه به فرد آرامش مي‌دهد و اين آرامش موجب افزايش ميزان يادگيري و سرعت مطالعه مي‌شود.

مطالعه فعالانه داشته باشيد: دانش‌آموزي كه به منظور يادگيري و به صورت هدفدار مطالعه مي‌كند، براي يادگيري بهتر بايد مطالعه فعال داشته باشد. شما مي‌توانيد با خلاصه‌ برداري، حل تمرين، علامت‌گذاري و گزينش نكته ‌هاي مهم، مطالعه خودتان را فعال كنيد.

جديت داشته باشيد: وقتي تصميم به مطالعه مي‌گيريد، فورا شروع كنيد و اجازه ندهيد افكار مزاحم مانع شما شود.

به خودتان استراحت دهيد: براي داشتن يك مطالعه مفيد و به منظور داشتن درك بهتر مطالب بايد پس از حدود 45 دقيقه مطالعه به خود استراحت كوتاهي (15 ـ 10 دقيقه) بدهيد.

 

روش پس‌ ختام 

يكي از بهترين و موثرترين روش‌هاي صحيح درس خواندن روش (پس‌ ختام) است كه شامل شش مرحله مي باشد. اين مراحل عبارتند از:

(پ) پيش‌خواني:

اگر مي‌خواهيد مطالب يك كتاب يا فصلي از يك كتاب را ياد بگيريد، ابتدا به سرعت تمام آن فصل را يك بار از نظر بگذرانيد تا يك برداشت كلي از موضوع ‌ها و مفاهيم آن فصل به دست بياوريد. مرحله پيش‌خواني به شما كمك مي‌كند كه علاوه بر يك آشنايي مقدماتي با موضوع، نكات اصلي و فرعي را تا حد بسيار زيادي تشخيص دهيد.

(س) سوال كردن:

بعد از پشت سر گذاشتن مرحله پيش‌خواني و آشنايي كلي با مطالب، سعي كنيد در رابطه با موضوع مطالعه سوال‌هايي را طرح كنيد. سوال‌گذاري ممكن است وقت شما را بگيرد و كمي مشكل باشد، ولي به طور چشمگيري تمركز حواس، دقت و سرعت عمل شما را افزايش مي‌ دهد و موجب سهولت يادگيري شما مي‌شود.

(خ) خواندن:

همه ما وقتي درس مي‌خوانيم، منظورمان اين است كه درس را ياد بگيريم، بفهميم، حفظ كنيم و به خاطر بسپاريم، براي همين سعي مي‌كنيم خط به خط كتاب و جزوه را بخوانيم، حفظ كرده و در ذهن خود تكرار كنيم. در حالي كه هدف از مرحله خواندن يادگيري و به خاطر سپردن مطالب نيست. هدف از مرحله خواندن فقط فهميدن و انتقال اطلاعات از كتاب به يادداشت ‌است.

(ت) تفكر:

سعي كنيد هنگام خواندن در مورد مطالب و مثال‌ ها فكر كنيد و از مطالب تصويرسازي ذهني داشته باشيد.

(آ) از حفظ گفتن:

پس از پشت سر گذاشتن دو مرحله قبل يعني خواندن و تفكر سعي كنيد مطالب مهم آن را براي خودتان بازگو كنيد. مطالب مطالعه شده را به زبان خودتان و آن ‌طور كه راحت‌ تر هستيد، بازگو كنيد. از حفظ گفتن به شما كمك مي‌كند بخش ‌هايي را كه خوب ياد نگرفته‌ ايد، تشخيص دهيد و آنها را از نو بخوانيد.

(م) مرور كردن:

وقتي تمام فصل‌ ها را خوانديد، در فاصله‌ هاي مناسب مطالب مطالعه شده را مرور كنيد. مهمترين قسمت مطالعه كه سبب ثبت اطلاعات در لايه ‌هاي زيرين ذهن مي‌شود و جلوي فراموشي را مي‌گيرد، مرور كردن است.

 

تمركز حواس داشته باشيد

تمركز حواس يعني به حداقل رساندن عوامل حواس‌پرتي. شايد بتوان گفت مطالعه، جدي ‌ترين فعاليتي است كه تمركز در آن نقش اساسي و محوري دارد. شايد بارها حين مطالعه متوجه شده‌ايد كه فقط چشمانتان از روي عادت روي كلمات و خطوط مي‌دود، بدون آن‌ كه حواستان به آن باشد. اين موضوع ممكن است شما را خسته و كسل كرده و وقت زيادي را از شما بگيرد. براي كسب مهارت تمركز كليك كنيد.

 

راهكارهايي براي افزايش و تقويت تمركز

كنترل اضطراب:

اضطراب به خودي خود بد نيست. از نظر روان‌شناسي، وجود ميزاني از اضطراب براي تحريك انگيزه‌ ها لازم است. مشكل زماني شروع مي‌شود كه شدت اضطراب افزايش يابد. اضطراب زياد نه فقط كمكي به يادگيري و موفقيت نمي‌كند، بلكه مانعي براي آن محسوب مي‌شود. براي كنترل و درمان اضطراب و استرس كليك كنيد.

تقويت رواني:

مي‌توانيد روش‌ هايي را براي تقويت رواني و افزايش روحيه پيدا كنيد. روحيه جسارت و جرات را در خود تقويت كنيد، اميدوار و بااراده باشيد تا ميزان تسلط‌ شما افزايش يابد.

كنترل افكار مزاحم:

بين موانع تمركز حواس، افكار مزاحم نقش مهم ‌تري دارند. معمولا اين افكار منشأ ذهني و دروني دارند كه بايد از آن دوري كرده و آنها را كنترل كرد. اين عوامل شامل يادآوري خاطرات تلخ و شيرين يا غوطه ‌ور شدن در تخيلات يا مواردي مثل احساس درد، رنج، غم و غصه، نگراني، گرسنگي و تشنگي يا سردي و گرمي، ترس، خشم و شادي، سردرد و... است. برايرهايي از افكار منفي و مزاحم كليك كنيد.

 

نكات مهم براي درست درس خواندن

برخي از شيوه‌ها و نكات موثر براي مطالعه كه به يادگيري بهتر مي انجامد عبارتند از:

 1. پيش از شزوع برنامه ريزي داشته و مشخص كنيد چه مباحثي را مي خواهيد بخوانيد.
 2. سعي كنيد در فواصل زماني كوتاه اما پيوسته درس بخوانيد.
 3. مكان مطالعه و درس خواندن را به صورت متناوب تغيير دهيد.
 4. با صداي بلند بخوانيد، گويي براي خود در حال تدريس هستيد.
 5. مطالعه گروهي و انجام تكاليف به صورت گروهي، مثل رفتن به كتابخانه و تبادل نظر در يافتن پاسخ درست در افزايش انگيزه و آمادگي بسيار موثر است.
 6. از فلش كارت‌هاي مرتبط استفاده كنيد.
 7. از خودتان امتحان بگيريد.
 8. مبحثي را بر اساس سليقه حذف نكنيد، هر قسمت از درس اهميت خود را دارد.
 9. استراحت و خواب كافي را فراموش نكنيد.
 10. خود را غرق جزوه‌ها و منابع درسي متعدد نكنيد.
 11. منظم باشيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روش صحيح درس خواندن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : روش هاي صحيح درس خواندن و مطالعه

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۴۱:۵۳ | هنر زندگي
روش هاي صحيح درس خواندن،

علت دروغ گويي و شناسايي آن

دروغگويي چگونه پديد مي آيد؟ دروغگويان چه نوع شخصيتي دارند؟ آيا قصد فريب ما را دارند يا از گفتن حقيقت مي ترسند؟ با اين كه دروغگويي از هر منظري عملي ناشايست به حساب مي آيد، هر انساني در طول زندگي اش دروغ گفته است. هر كسي ممكن است به دلايل مختلفي دروغ بگويد، اما دروغ گفتن براي برخي به يك عادت تبديل شده است. اين رفتار ديگر به اندازه قبل زشت انگاشته نمي شود و اغلب راحت تر دروغ مي گوييم. احتمالا ما بيشتر از هر دليل ديگري از سر ترسمان دروغ مي گوييم. خودمان را بر سر دوراهي مي بينيم و فكر مي كنيم تنها راه خلاص شدن از وضعيتي كه در آن گرفتار شده ايم، گفتن يك دروغ ساده يا پيچيده است. رفتار دروغگويي ممكن است براي فرد مشكلاتي را به وجود بياورد. در ادامه به بررسي علت و شناسايي دروغگويي مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه دروغگويي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چرا انسان ها دروغ مي گويند؟

مردم گاهي براي كسب موقعيت هاي مهم كاري يا اجتماعي و يا در برخورد با مسؤليت هاي مهم خانوادگي براي اين كه بتوانند فرصت و مجالي براي خود بيابند به دروغ متوسل مي شوند. حتي برخي از افراد مانند شخصيت هاي نمايشي براي جلب توجه و خودنمايي اقدام به دروغگويي مي كنند.

در بسياري از اين موارد دروغگويي در واقع عمق بخشيدن به آرزوهاي شخصي و احساس لذت براي لحظاتي كوتاه است. مثلاً زني كه رابطه عاشقانه خود با همسرش را بزرگنمايي كرده و يا شخصي كه موفقيت هاي اجتماعي و يا ورزشي را بسيار بزرگتر جلوه مي دهد، در واقع چهره اي از خود نشان مي دهد كه دوست دارد آنگونه باشد.

همچنين بسياري از دروغگوها نشانه هايي از عدم تعادل رواني و ضعف شخصيت را از خود نشان مي دهند، كه گاهي در تجربيات دوران كودكي و نحوه تربيت اشتباه خانوادگي فرد ريشه دارد.

دروغگويي بيمارگونه ناشي از نقصي در بخشي از مغز است كه مسئول همدلي و دلسوزي است. در حقيقت ممكن است حتي در نيمي از مواقع فرد متوجه نشود كه دارد دروغ مي‌گويد، زيرا نسبت به آن آگاه نيست. اين افراد در بيشتر مواقع واقعا باور دارند كه در حال گفتن حقيقت هستند. از آن جايي كه افراد داراي اختلال شخصيت خودشيفتگي، ضد اجتماعي و روان ‌آزردگي به عنوان ناهنجاري ‌هاي كمبود همدلي شناخته مي‌شود، پس يعني اين افراد قادر به احساس همدلي به شيوه اي معمول مانند ديگر افراد جامعه نيستند.

از ديگر علت‌هاي ناخودآگاه پشت صحنه در دروغ گويي تمايل به داشتن حس قدرت در برابر ديگران است. اين موضوع براي افرادي كه داراي شخصيت بسيار حساس و نفوذ‌پذيري هستند، بسيار خطرناك است؛ زيرا  شخصيت ‌هاي خودشيفته مي توانند به اين افراد آسيب بزنند.

 

از چه سني افراد شروع به دروغگويي مي كنند؟

در سن سه يا چهارسالگي همه انسانها شروع به دروغ گفتن مي ‌كنند. دراين مرحله از رشد مغزي افراد متوجه مي شوند كه چه ابزار قدرتمندي در اختيار دارند و مي‌توانند از آن براي بازي با واقعيت استفاده كنند. اين ابزار قدرتمند زبان است. دروغ گويي در كودكان نشان دهندۀ هوش و تفكر است. چون كودك مي داند اگر راست بگويد با پيامد خاصي مواجه مي شود. لذا راه دروغ گفتن را پيش مي گيرد تا از پيامد ناخوشايند رفتار خود رها شود. البته دير يا زود خواهد فهميد كه دروغ ‌گفتن بد است و نبايد اين كار را انجام دهد. با اين حال همه‌ ما گاهي دروغ مي‌ گوييم. اما مسئله اين جاست كه برخي افراد به‌ صورت بيمارگون دروغگو هستند؛ به اين معنا كه نمي ‌توانند انتشار اطلاعات غلط در مورد خود و ديگران را متوقف كنند.

 

روانشناسي دروغ

يكي از ديدگاه هايي كه روانشناسان به صورتي گسترده روي آن كار كرده اند، موضوع روانشناسي دروغگويي است. آنها معتقدند زماني كه افراد دروغ مي گويند، دچار هيجاناتي چون ترس، احساس گناه و يا رضايت خاطر مي شوند. اين هيجانات كه در چهره فرد نيز نمايانگر مي شود، مي تواند يكي از سرنخ هايي باشد كه افراد مي توانند متوجه دروغگويي فرد مقابل شوند.

 

روش هاي شناسايي دروغگويي

شايد با دانستن موارد زير تصور كنيد كه پس ديگر از امروز مي توانيد متوجه دروغ ديگران شويد. اما دانستن اين موارد مانند اين است كه شما در رابطه با بازي تنيس اطلاعات زيادي داشته باشيد، اما در عمل تا وقتي تمريني نداشته باشيد، هيچ وقت نمي توانيد قهرمان المپيك شويد، دانستن اين موارد نيز هر چند جذاب است، اما توجه داشته باشيد كه تا وقتي تمرين نداشته باشيد، نمي توانيد كارشناس اين كار شويد. با تمرين موارد زير مي توانيد مهارت لازم براي شناسايي دروغ گويي را به دست بياوريد:

 • تفاوت بين زبان بدن با آنچه بيان مي شود مي تواند نشان دهنده دروغگويي باشد.
 • اين افراد با لكنت حرف مي زنند.
 • اطلاعاتي بسيار بيشتر از آنچه خواسته ‌ايد به شما عرضه مي ‌كنند.
 • دروغگوها معمولا از جملات طولاني تر استفاده مي ‌كنند.
 • از بيان عبارت (من) اجتناب مي ‌كنند.
 • روي جزييات زيادي تاكيد مي ‌كنند.
 • از عبارات مبالغه آميز و تاكيدي زياد استفاده مي ‌كنند.
 • تظاهر به نشنيدن حرف شما مي ‌كنند
 • آن‌‌‌‌ ها كلمات و عبارات خود را تكرار مي ‌كنند.
 • در مواقع حساس كشف دروغ، بلافاصله موضوع بحث را عوض مي كنند.

 

چند ترفند براي تشخيص دروغگو!

هروقت احساس كرديد يك نفر بدجوري دروغ مي ‌گويد سريعا بحث را تغيير دهيد و به موضوع ديگري بپردازيد. اگر ديديد فرد مخاطب تان به راحتي تغيير بحث را پذيرفت و درباره موضوع جديد به راحتي سخن گفت حتما به صداقتش شك كنيد. زيرا در اين جور مواقع آدم‌ هاي صادق كه حرف راستي براي شما مي‌زدند گيج مي‌شوند و رشته افكارشان پاره مي‌شود.

سكوت كردن در ميان صحبت ها بيشترين اضطراب را به فرد دروغ گو مي دهد. هر از گاهي در ميان صحبتتان سكوت كنيد و ميزان اضطراب و نگراني او را بسنجيد. هيچ چيز به اندازه مكث و فكر درباره سوال بعدي شما او را به استرس نمي اندازد.

 

آسيب هاي دروغگويي

آسيب هاي دروغگويي به دو بعد اجتماعي و رواني تقسيم مي شوند .

آسيب هاي اجتماعي دروغگويي :

برملا شدن دروغ و رسوايي، اولين آسيبي است كه فرد دروغگو را تهديد ميكند.

بي آبرويي، از ديگر زيان هاي اجتماعي دروغ است. هنگامي كه چند دروغ از فرد ثابت شود، تنها چيزي كه نصيب فرد مي شود بي آبرويي است.

بي اعتمادي، و بي ارزش شدن سخنان دروغگو نزد مردم به گونه اي كه ديگر كسي به حرف هاي فرد اعتماد نميكند.  مثل چوپان دروغگو.

مورد تمسخر واقع شدن، از پي آمدهاي ناخوشايند اجتماعي دروغ، به سخره گرفتن و كوچك شمردن دروغگوست. خواه در حضور او و خواه در غيبت او.

آسيب هاي رواني دروغگويي:

اضطراب دروني. دروغگو همواره از ناراحتي دروني رنج مي برد زيرا فرد دروغگو مي خواهد دروغش برملا نشود، و پيوسته نگران است كه مبادا دروغ هايش لو برود. و هميشه اين بار سنگين را به دوش مي كشد.

فراموشي، نيز يكي از بيماري هاي رواني است كه دروغگو به آن گرفتار مي شود. انسان دروغگو، دروغي را كه مي گويد، يادش نمي ماند و هنگامي كه بار ديگر خواست از آن سخن بگويد، به شكلي ديگر مي گويد و دروغش برملا مي شود.

از بين رفتن شرم و حيا و عادي شدن موضوع، باعث مي شود فرد از روي عادت شروع به دروغگويي كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه دروغگويي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : علت دروغ گويي و شناسايي آن

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۶:۲۴ | هنر زندگي
دروغ گويي،

استقلال مالي زنان | معايب و مزاياي اشتغال زنان

زنان امروزي بيش از پيش استقلال مالي دارند. اما خانواده ها و مردان زيادي با استقلال مالي زن ها مخالفت دارند، چرا كه اشتغال زنان در بسياري از مواقع باعث بر هم خوردن نظم موجود در خانواده مي شود. با ورود هر چه بيشتر زنان به دانشگاه و تخصصي شدن مشاغل، علاقه زنان نيز براي ورود به كار بيشتر شده است. شايد استقلال مالي زنان در نگاه اول امري مثبت به چشم آيد، اما هر تغييري اگر به درستي انجام نشود، مشكلاتي را براي افراد آن جامعه به همراه خواهد داشت. از طرف ديگر كار كردن در خارج از منزل تنها مختص آقايان نيست، و زنان هم مي توانند از مزاياي آن بهره مند شوند، قبول اين موضوع اولين قدم براي تحقق حقوق زنان است. در اين مقاله درباره جوانب مختلف استقلال مالي زن ها صحبت خواهيم كرد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه استقلال مالي زن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

استقلال مالي زن 

استقلال مالي زن ها به معناي شاغل بودن خانم و يا داشتن منبع درآمدي است كه به صورت مداوم كسب مي شود. زنان داراي استقلال مالي، نسبت به ديگر زنان از آزادي عمل بيشتري برخوردارند. امروزه به دليل تغييرات عمده شيوه زندگي، زنان در كارهاي تخصصي تري مانند پزشكي، مهندسي، مشاوره و... اشتغال دارند. در حالي كه در طول تاريخ اغلب زنان، مشاغلي پايين تر از مردان داشته اند، قدرت تاثير گذاري زنان امروز در سطح وسيع تري مشاهده مي شود. به طوري كه زنان امروزي در سياست، اقتصاد، و تصميم گيري هاي مهم كشوري نيز نقش ايفا مي كنند. تغيير الگو نقش زنان در جامعه تاثيرات فراواني بر زندگي مشترك و بخش هاي زندگي شخصي آن ها مي گذارد. 

 

پيامد مثبت استقلال مالي زن

استقلال مالي زن ها چه براي خود آن ها و چه براي خانواده آن ها مزايايي به همراه داشته است. تفاوت زنان داراي استقلال مالي به طور واضح در برخي زمينه ها به چشم مي خورد. در اينجا به برخي از تفاوت هاي زنان مستقل پرداخته ايم:

احساس رضايت دروني

مسلم است كه پول و كسب درآمد در درجه اول براي هر شخصي خوشايند و رضايت بخش است. زنان نيز از اين قاعده مستثني نيستند. رضايت دروني از كار و پولي كه بابت آن دريافت مي كنيد بزرگترين و ارزشمندترين بخش از زندگي شغلي زن محسوب مي شود. در واقع رضايت دروني زماني بيشتر مي شود كه زن احساس كند، كارآمد بوده و از مهارت هايش مي تواند در جهت تامين نيازهايش استفاده كند.

بالا رفتن اعتماد به نفس

زماني كه زن از نظر مالي مستقل باشد، داراي اعتماد به نفس بالاتري خواهد بود. وقتي كه كسب درآمد مي كنيد خيال تان از بابت پرداخت اقساط و خرج و مخارج پايان ماه و .. راحت است. راحت تر مي توانيد خريد كنيد و اين مسئله مي تواند به شما انرژي زيادي براي ادامه راه بدهد.

اجتماعي شدن و معاشرت بيشتر

حضور در اجتماع در بهبود كيفيت روابط بين فردي شما كمك مي كند. ارتباط و معاشرت با افراد مختلف، به اشتراك گذاشتن تجربيات و روزمرگي و ديگر چالش هايي كه در محل كار ايجاد مي شود، در بهبود روابط بين فردي زنان موثر است.

كمك به اقتصاد خانواده

استقلال مالي زنان باعث مي شود آن ها نيز سختي پول درآوردن را بدانند. در خرج كردن پول حساسيت بيشتري به خرج داده و به رشد اقتصادي خانواده كمك كنند. استقلال آن ها باعث مي شود نگاه واقعي تري به مخارج خانه داشته و در زمان مشكلات حامي اعضاي خانواده خود باشند. توانايي آن ها در كمك مالي نيز به آن ها احساس آزادي بيشتر در تصميمات مربوط به دارايي هاي مالي را مي دهد.

برنامه ريزي و مديريت زمان

شاغل بودن باعث مي شود زنان نسبت به زمان و برنامه هاي خود بيشتر توجه داشته و امور زندگي را طبق يك نظم خاصي بگردانند. در واقع زنان شاغل بهتر مي توانيد امور منزل و فرزند خود را برنامه ريزي و مديريت كنند. شايد در ابتدا با مشكلاتي رو به رو شوند، اما بعد از مدتي ياد مي گيرند كه چگونه به طور مفيد از زمان خود استفاده كنند.

داشتن حقوق و رفاه بيشتر

در خانواده اي كه دو نفر منبع درآمدي دارند، مسلما رفاه بيشتري در آن خانواده وجود خواهد داشت. به علاوه روابط زناشويي زنان داراي استقلال مالي بهتر مي تواند باشد چرا كه نوع ارتباط زن با همسرش به خاطر وابستگي مالي نمي باشد. 

 

پيامدهاي منفي استقلال مالي زنان

خستگي و كمبود انرژي

زنان شاغل ممكن است كه بعد از مدتي دچار خستگي جسمي و رواني و بعد از مدتي فرسودگي شغلي شوند. اين موضوع مديريت امور منزل و خانه داري را دچار معضلاتي مي كند. همكاري ميان زن و شوهر در مورد وظايف خانه داري مي تواند خستگي در زنان را كاهش دهد. به علاوه باعث بهبود صميميت زوجين و روابط زناشويي شود.

نگهداري فرزند

يكي از اصلي ترين مشكلات مادران شاغل، مشكلات مربوط به نگهداري از فرزندان است. اغلب مردان به همين دليل با اشتغال همسران خود مخالفت مي كنند. اينكه چه كسي در زمان نبود مادر از فرزند نگهداري مي كند از اهميت زيادي برخوردار است. فرستادن كودك به مهدكودك، پدر بزرگ مادر بزرگ، پرستار و يا ديگر مراقبان هر كدام مشكلات مربوط به خود را دارد. انتخاب يك مهد مناسب، كمك و همكاري اطرافيان و استفاده از مزايايي قانون كار كه براي زنان در نظر گرفته شده است مي تواند به حل بهتر اين مسائل كمك كند.

اختلاف بر سر خرج و مخارج

گاهي اختلافات به دليل عدم توافق بر سر خرج و مخارج و چگونگي خرج كردن در منزل ايجاد مي شود. مشخص نكردن ميزان مشاركت مالي زن در مخارج و بالا رفتن توقعات همسر معمولا باعث شروع اين اختلافات مي شود. بهتر است زوجين از همان ابتدا درباره سهم هر كدام در مسائل مالي به توافق برسند.

ديدگاه منفي مرد به استقلال مالي خانم

ديدگاه منفي مردان نسبت به استقلال مالي زن ها ممكن است دلايل مختلفي داشته باشد. تمايل زن به استقلال مالي و نارضايتي همسر نسبت به اين موضوع مي تواند مشكلاتي را براي آن ها در زمينه هاي مختلف روابط زناشويي ايجاد كند. معمولا اين مشكلات در خانواده هايي به چشم مي خورد كه درباره اين مسائل قبل از ازدواج به يك اشتراك نرسيده اند. 

 

اشتباهات رايج زنان در خصوص استقلال مالي

از آن جا كه مسئوليت هزينه هاي منزل به عهده زنان نيست، ممكن است توجهي به چگونگي خرج كردن پول خود نداشته باشند. همين موضوع باعث مخالفت خانواده با اشتغال زنان مي شود. يا ممكن است علارغم كار كردن هيچ پس اندازي نداشته باشيد. در ادامه به اشتباهات رايجي كه توسط زنان صورت مي گيرد پرداخته ايم:

مديريت غلط و توهم آميز مالي

ممكن است بعضي مواقع با خريد كالاي ارزان خود را گول بزنيد كه در حال صرفه جويي و پس انداز هستيد. اما اين واقعيت وجود دارد كه كالاي ارزان همان قدر هم بي كيفيت است. اما با كمي تامل در اين زمينه مي توانيد اين مسئله را مديريت كرده و كالاي باكيفيت تري را خريداري كنيد تا دوام بيشتري براي شما داشته باشد. اين يك فكر اقتصادي درست است. به طور كلي صرفه جويي و كم خرج كردن در كوتاه مدت مي تواند منجر به پس انداز شود. اما در بلند مدت جواب گو نيست. 

عدم تعادل در خرج كردن

اگر متاهل هستيد، ممكن است بيش از حد انتظار براي امور منزل و همسر و فرزندتان خرج كنيد و هيچ پولي را براي خود كنار نگذاشته و يا هيچ هزينه اي براي خود نكنيد. اما بايد در امور مالي به خودتان توجه كنيد. اگرچه بخش زيادي را براي منزل خرج مي كنيد بخش كوچك پول خود را براي استفاده شخصي كنار بگذاريد.

خريدهاي از روي هيجان و نه عقل

گاهي شما خريد هايي را انجام مي دهيد كه صرفا براي ايجاد حس خوب در شما و كم كردن ميزان استرس در شماست. بايد در اين زمينه احتياط كنيد و هر موقع خواستيد خريدي انجام بدهيد كه واقعا هدفي پشت آن نيست، حتما از خود اين سوال را بپرسيد كه من چرا اين كالا را خريداري مي كنم؟ اگر دليل قانع كننده و كاملا عقلاني داشتيد خريد كنيد. در غير اين صورت بعد از مدتي كمد منزل تان پر از وسيله ها و يا لباس هايي مي شود كه بي هدف و فقط از روس هيجان خريداري شده است.

دعوت به مهماني هاي پي در پي

ممكن است اين مسئله براي شما پيش بيايد كه دائم از طرف دوستان و بستگان دور ونزديك به مهماني ها و دورهمي هاي پي در پي دعوت شويد. مسلم است كه چنين مهماني هايي هزينه اي براي شما در بر دارد. در اين مواقع تنها راه براي كم كردن هزينه ها، آوردن يك دليل منطقي براي رد كردن آن مهماني است. در غير اين صورت در طولاني مدت ممكن است از نظر مالي افت شديدي كنيد.

 

معمولا خانم ها با كمي تفكر و مديريت صحيح مي توانند از بروز اشتباهات ذكرشده، جلوگيري كنند. شما با توجه به موارد عنوان شده در بالا، با درايت كافي در مورد استقلال مالي مي توانيد بهترين تصميم را بگيريد. مشاوره خانواده به خانواده ها كمك مي كند تا به حل بهتر اين مسائل بپردازند. دانستن روش هاي حل مسئله و مهارت هاي گفتگوي موثر به برقراري آرامش در خانه كمك خواهد كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه استقلال مالي زن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : استقلال مالي زنان | معايب و مزاياي اشتغال زنان

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۱۲:۰۴ | هنر زندگي
استقلال مالي زنان،

تست اعتياد كوكائين و راه‌هاي منفي شدن آن

آيا مصرف ماده كوكائين با تست‌هاي معمول اعتياد براي ازدواج يا استخدام قابل تشخيص است؟ يا اگر فرد كوكائين مصرف كند مي‌تواند نتيجه تست خود را دستكاري كند؟ آزمايش اعتياد به كوكائين مانند ديگر تست هاي اعتياد بايد توسط متخصصان در مراكز مربوط به اعتياد انجام شود. متخصصان با استفاده از روش هاي آزمايشگاهي مي توانند وجود هر نوع ماده اي را در بدن شناسايي كنند. اما براي تشخيص وجود موادي مثل كوكائين در بدن تنها در يك بازه زماني محدود بعد از مصرف مي توان آن را تشخيص داد. از طرفي تست هاي اعتياد انواع مختلفي داشته و نمي توانند مصرف تمامي مواد اعتيادآور را تشخيص دهند. از طرفي منفي بودن آزمايش نيز هميشه دليل بر عدم مصرف نيست. در ادامه درباره آزمايش اعتياد به كوكائين و موارد منفي شدن تست صحبت خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه آزمايش اعتياد به كوكائين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ماده كوكائين چيست؟

ماده كوكائين ماده‌اي روان‌گردان از دسته مواد محرك است، كه از گياه كوكا به دست مي‌آيد. امروزه ماده كوكائين به صورت گردي سفيدرنگ از تلخيص ماده شيميايي داخل برگ‌هاي اين گياه به دست مي‌آيد كه اثراتي به مراتب قوي دارد و از قيمت بالايي برخوردار است. به دليل قيمت بالاي اين ماده و البته عدم توليد آن در ايران تهيه و استفاده از كوكائين در ايران بسيار گران تمام مي‌شود و معمولا مختص اقشار مرفه جامعه است.

گونه ديگري از اين ماده به نام كراك كوكائين نيز وجود دارد كه به دليل تفاوت فرمول و داشتن ناخالصي از كوكائين خالص ارزانتر است، اما عوارض اعتيادزاي شديدتري دارد. كراك كوكائين با كراك هروئين كه در گذشته در ايران رواج پيدا كرد متفاوت است.

 

نحوه مصرف كوكائين

كوكائين پودري سفيدرنگ، نرم، شفاف و كريستالي با طعمي تلخ است كه با موادي مانند شكر يا پودر تالك مخلوط مي‌شود و از طريق استنشاقي، خوراكي، دود كردن، تزريقي و حتا پاشيدن روي دستگاه تناسلي استفاده مي‌شود.

 

نشانه هاي مصرف كوكائين

اثرات كوتاه‌مدت مصرف كوكائين مانند ديگر مواد محرك از جمله آمفتامين‌ها (مثل شيشه) يا MDMA (اكستازي) شامل بالا رفتن انرژي، احساس سرخوشي و چابكي، افزايش ضربان قلب و تنفس، گشادي مردمك چشم، پريدگي رنگ، كاهش اشتها و تعرق شديد و بي‌خوابي مي‌باشد.

اثرات بلندمدت كوكائين مانند هر ماده روان‌گردان ديگري خوشايند نيست. چرا كه باعث احساس سرخوشي اوليه نمي‌شود و فرد صرفا براي حفظ حالت عادي خود مجبور است كه كوكائين را مصرف كند. ديگر عوارض بلندمدت مصرف كوكائين مي‌تواند افسردگي، بي‌خوابي طولاني، كاهش وزن نامتعادل، زخم‌هاي پوستي، پيري ظاهري و مشكلات گوارشي و تنفسي باشد. مصرف طولاني مدت كوكائين حتي مي‌تواند منجر به ايجاد جنون نيز شود.

 

چه زماني تست اعتياد مي گيرند؟

تست‌هاي اعتياد به دلايل مختلف و در موقعيت‌هاي متنوع ممكن است گرفته شود. در شرايط عادي گرفتن تست اعتياد بدون اجازه فرد غيرقانوني است و كسي حق ندارد شما را مجبور به دادن انجام تست اعتياد كند. اما در مواقعي براي به دست آوردن يك موقعيت نياز داريد تا تست اعتياد را اجرا كنيد. براي مثال بعضي از منسب‌ها و مشاغل در كنار گواهي عدم سوءپيشينه از شما درخواست گواهي عدم اعتياد را هم دارند و يا تست‌هاي پيش از ازدواج علاوه بر آزمايش برخي بيماري‌ها شامل تست اعتياد نيز مي‌شود. تنها اگر به خاطر عوارض رواني يا جسمي مصرف مواد به اورژانس مراجعه كنيد، پزشك اورژانس براي اطمينان از مصرف يك ماده و جلوگيري از مسموميت و آسيب جاني، بدون كسب اجازه از شما تست مصرف مواد را تجويز مي‌كند.

 

آزمايش اعتياد به كوكائين

معمولا در كشور ما به دليل اينكه كوكائين ماده متعارف و معمولي نيست تست‌هاي شغلي و ازدواج شامل سنجش ماده كوكائين نمي‌شوند. در اين موارد به سنجش مصرف مشتقات مورفين مانند ترياك و شيره و هروئين و در برخي موارد سنجش مصرف آمفتامين‌ها و مشتقات حشيش بسنده مي‌شود. مگر آن كه خود شما يا همسرتان درخواست آزمايش ماده‌هاي خاصي مانند كوكائين را به آزمايشگاه بدهيد.

 

انواع آزمايش اعتياد به كوكائين

تست مصرف كوكائين از راه آزمايش نمونه خون، بزاق، ادرار و مو قابل اجرا است. استفاده از نمونه خون و بزاق به خاطر آن كه تنها تا چند ساعت پس از مصرف مي‌تواند وجود مواد را نشان دهد معمولا استفاده نمي‌شود. معمول‌ترين روش آزمايش اعتياد به كوكائين استفاده از نمونه ادرار است كه حدود 2 تا 4 روز پس از مصرف، مي‌تواند وجود مواد را نشان دهد. دقيق‌ترين آزمايش اعتياد به كوكائين استفاده از نمونه مو است كه تا حدود 3 ماه پس از مصرف مقدار دقيق مصرف، زمان مصرف و نوع مواد را تشخيص مي‌دهد.

 

ترفندهاي منفي شدن جواب تست كوكائين

براي آزمايش اعتياد به كوكائين معمولا از بسته‌هايي كه اصطلاحا به آن‌ها كيت تست كوكائين گفته مي‌شود يا كيت‌هاي تست چند مواد استفاده مي‌كنند. اين بسته‌ها حاوي يك قطره‌چكان براي ريختن نمونه و يك كاسِت هستند، داخل يك شي پلاستكي نواري كاغذي قرار دارد و قسمتي از آن براي ريختن نمونه مشخص شده است. در قسمت مشخص شده مقداري از نمونه را مي‌ريزند و پس از حدود بيست دقيقه در قسمتي ديگر با پررنگ شدن خطوطي مشخص بر روي كاغذ، مثبت، منفي و يا غيرمعتبر بودن تست تعيين مي‌شود.

عوض كردن نمونه

ريختن ادرار فرد ديگر يا ادرار مصنوعي داخل ظرف نمونه يا عوض كردن نمونه با نمونه فرد ديگر ساده‌ترين روش اين كار است. اين روش معمولا به خاطر مراقبت مسئولان مركز گرفتن نمونه به وسيله آينه روبروي محل نمونه‌گيري و دوربين‌هاي مداربسته چندان قابل استفاده نيست. اما در كشورهاي ديگري وسايلي براي تقلب حرفه‌اي تر وجود دارد كه كيسه حاوي ادرار را در قسمتي از بدن مخفي مي‌كند و به وسيله يك روكش كه بر روي آلت قرار مي‌گيرد به طور نامحسوس نمونه ديگري را وارد ظرف مي‌كنند.

رقيق كردن نمونه

رقيق كردن نمونه هم مانند روش بالا با وارد كردن آب يا موادي ديگر به نمونه انجام مي‌شود و علاوه بر آن كه به خاطر كنترل محل نمونه‌گيري قابل اجرا نيست با آزمايش دقيق‌تر مشخص مي‌شود.

تغيير PH نمونه

با ريختن موادي مانند بزاق، مني، اشك، آبليمو، ناخن، خون و يا چيزهاي ديگر به نمونه، PH آن تغيير مي‌كند و اعتبارش را از دست مي‌دهد. اما اين ترفند نيز با آزمايش دقيق‌تر قابل تشخيص است و راهي مناسب به نظر نمي‌رسد. در اجراي هر كدام از اين سه ترفند در صورتي كه نمونه ادرار مختل شده باشد و آزمايشگاه به نتيجه آزمايش مشكوك شود، تست تكميلي TLC اجرا مي‌شود كه بسيار دقيق‌تر است و ديگر راهي براي كتمان و تقلب باقي نمي‌ماند.

صبر كردن تا سم‌زدايي طبيعي بدن

همانطور كه گفته شد كوكائين پس از چند ساعت از سيستم بزاق و خون خارج مي‌شود و به صورت طبيعي پس از حدود دو تا چهار روز از سيستم ادرار نيز خارج مي‌شود. طولاني‌ترين قسمت دفعي سيستم بدن موها هستند كه تا حدود 3 ماه پس از مصرف وجود كوكانين و زمان مصرف آن را نشان مي‌دهند و نياز به سم‌زدايي طولاني‌تري دارند. اگر شما از مدتي قبل از آزمايش (براي اطمينان حدود يك هفته) كوكائين مصرف نكنيد، ماده از سيستم بدن شما خارج شده و تست با نمونه ادرار مصرف را نشان نمي‌دهد.

روش‌هاي سم‌زدايي سريع‌تر

روش قانوني و بدون تقلب براي منفي شدن آزمايش اعتياد به كوكائين سم‌زدايي يا خارج كردن مواد از سيستم بدن با روش سريع است. نوشيدن آب فراوان باعث افزايش سوخت و ساز بدن و افزايش حجم ادرار شما و در نتيجه خروج سريع‌تر ماده مصرفي از بدنتان مي‌شود. براي بالا بردن سوخت و ساز بيشتر مي‌توانيد از ورزش هم كمك بگيريد. راه ديگر خارج كردن سريع‌تر مواد از بدن مصرف داروهاي ادرار آور است كه به همراه مصرف بيشتر آب، فرايند سم‌زدايي را تسريع مي‌كند. داروهاي مخصوصي نيز براي سم‌زدايي سريع كوكائين مانند هربال كلين وجود دارد كه در كشور ما وجود ندارد و اثرگذاري آن نيز چندان قابل اطمينان نيست.

 

اگر بخواهم كوكائين را ترك كنم!

توصيه ما اين است كه اگر به فكر روشي براي منفي شدن تست كوكائين خود هستيد و به خاطر آن روش سم‌زدايي موقت را امتحان مي‌كنيد با مطالعه و مشورت بيشتر درباره ترك اعتياد كوكائين، به انتخاب اين گزينه هم فكر كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه آزمايش اعتياد به كوكائين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : تست اعتياد كوكائين و راه‌هاي منفي شدن آن

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۷:۰۵ | هنر زندگي
اعتياد كوكائين،

آثار و پيامدهاي طلاق بر زنان

به دليل بافت فرهنگي جامعه، آسيب هايي كه زنان بعد از طلاق مي بينند بيشتر از مردان است. زنان در جريان طلاق، به شدت نگران آينده خود بعد از طلاق هستند. اين نگراني عمدتا باعث باقي ماندن آن ها در زندگي مي شود. عدم استقلال مالي زن، وابستگي عاطفي، موضوع حضانت فرزند و آسيب هاي وارده به فرزندان طلاق از ديگر عواملي اند كه مانع طلاق زنان مي شوند. اين موانع بيشتر در زمان هايي خانم را از طلاق منع مي كند كه ديگر براي حل مسائل راهي باقي نمانده باشد. بسياري از افراد در جامعه براي كاهش آسيب هاي ناشي از طلاق در يافتن راهي براي جلوگيري از آن تلاش مي كنند. اما براي طلاق هايي كه اتفاق مي افتد نيز بايد راهي براي كاهش آثار مخرب آن پيدا كرد. بنابراين لازم است در صورت تصميم به طلاق، راه هاي برخورد با آسيب هاي آن را بدانيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه زنان بعد از طلاق مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

پديده طلاق از چه ناشي مي شود؟

طلاق پديده اي اجتماعي است كه اين روز ها به شدت در حال گسترش است. دلايل طلاق بسيار گسترده اند اما زيربناي همه آن ها، نداشتن شناخت مناسب زن و شوهر از هم، عدم درك متقابل و ضعف در مهارت هاي زندگي زناشويي است. اما گاهي زوجين به مرحله اي مي رسند كه جز طلاق راهي نمي ماند. به طور كلي زنان بعد از طلاق نسبت به مردان اثرات بيشتري را احساس مي كنند. به دليل ابعاد فرهنگي و اجتماعي جامعه ما، اين اثرات براي زنان ايراني شدت بيشتري دارد. براي اطلاع ازآثار طلاق بر مردان كليك كنيد.

 

پيامد هاي منفي طلاق در زنان

سردرگمي و نداشتن تصوري روشن از آينده، بيشترين ترس را براي زنان بعد از طلاق ايجاد مي كند. نگاه جامعه به زن مطلقه بسيار بدتر از مردي است كه طلاق گرفته است. برچسب زن مطلقه، منشا بسياري از مشكلات زندگي براي خانم مي شود. در ادامه برخي از چالش هاي زنان بعد از طلاق را بررسي مي كنيم:

عدم پذيرش خانواده:

گاهي اوقات خانواده زن، به دليل قبح مسئله طلاق، به دخترشان اجازه اين كار را نمي دهند و حتي تهديد مي كنند كه در صورت طلاق پذيراي او نخواهند بود. اين مسئله به دلايل مختلفي مثل عدم توانايي تامين هزينه هاي دخترشان و احتمالا فرزندان او يا ترس از آبرو مانع از برگشت دخترشان به خانه مي شوند. اين مسئله مي تواند عواقب بسيار بدي براي زن داشته باشد و زندگي آن ها را به خطر بياندازد.

مشكلات روحي:

احساس گناه، افسردگي و اضطراب شايع ترين مشكلات روانشناختي زنان بعد از طلاق است. زنان بعد از طلاق ممكن است خود را دليل شكست خوردن ازدواج و از هم پاشيدن خانواده بدانند. اين مسئله در صورتي كه زنان شروع كننده طلاق باشند يا پاي فرزندي در ميان باشد، شديدتر مي شود اما در هر حالتي وجود دارد.

زنان روياهاي خود را در ازدواج دنبال مي كنند و طلاق براي آن ها احساس شديد نااميدي به همراه خواهد آورد. اينكه ديگر زندگي آن ها قابل پيش بيني نيست، هدف هايي كه داشتند براي آنها بي معني شده است؛ همه اين ها باعث ايجاد علائم افسردگي هاي طولاني مدت در زنان مي شود.

آينده نامعلوم و از بين رفتن حس امنيت زن، باعث تجربه فشار بيشتر مي شود، مخصوصا وقتي از نظر مالي به شوهرشان وابسته باشند. در اين حالت اضطراب شديد و نگراني از آينده خود و فرزندشان به آن ها فشار وارد مي كند.

تمام اين مشكلات روحي، باعث تاثير بر وضعيت جسمي زن شده و ممكن است ابتلا به بيماري هاي جسماني را در پي داشته باشد. لازم است درباره بيماري هاي روان تني مطالعه داشته باشيد.

مشكلات مالي:

در جامعه ما اكثر زنان خانه دار، از نظر مالي به همسرشان وابسته اند. بر اساس نگاه جامعه سنتي، وظيفه تامين هزينه هاي زندگي بر عهده مرد است و پس از طلاق، زناني كه شغل يا مهارتي ندارند در تامين هزينه هاي خود به مشكل بر مي خورند. مخصوصا اگر سرپرست فرزند خود باشند و خانواده حمايت گري نيز نداشته باشند.

نيازهاي عاطفي، جنسي و ازدواج مجدد:

معمولا زنان بعد از طلاق به دليل آسيب هايي كه ديده اند، توانايي اعتماد به مرد ديگري را ندارند، اما به دليل تنهايي و مشكلات زندگي حتي ممكن است به ارتباط با مردي كه اصلا شرايط مناسبي ندارد، راضي باشند. نگاه جامعه به زني كه طلاق گرفته، باعث مي شود كه مرداني كه شرايط مشابهي مثل او دارند به او درخواست ازدواج دهند، حتي اگر زن در سنين پايين جدا شده باشد.

ممكن است زناني كه پشتيباني مالي يا عاطفي ندارند، براي تامين نياز هاي عاطفي و جنسي خود، تن به ازدواج مجدد يا حتي ازدواج هاي موقت و ازدواج سفيد دهند. چون اين ازدواج ها ثبات ندارد، مي تواند آسيب هاي مجددي براي زن و حتي جامعه داشته باشد.

امنيت اجتماعي:

متاسفانه به دليل فقر فرهنگي و محدوديت هاي هنجاري در جامعه ما، زناني كه طلاق گرفته اند مدام در معرض پيشنهادات بي شرمانه و ناجوانمردانه قرار مي گيرند. ممكن است براي انتخاب شغل، اجاره منزل و شروع يك رابطه جديد به مشكل بر بخورند. اين مسائل بسيار براي زن دردناك است و نياز است كه در صورت عدم حمايت خانواده يا حمايت مشروط آنها، حتما با مراكز حمايتي و روانشناس در ارتباط باشند.

 

وظيفه جامعه در مقابل زنان طلاق گرفته چيست؟

مهمترين عامل كمك كننده به زنان مطلقه تغيير نگاه مردان و جامعه است. به هر دليلي، خيلي از مردان به زنان مطلقه به عنوان برطرف كننده نياز هاي جنسي خود نگاه مي كنند كه مي توانند به راحتي و بدون هيچ محدوديتي با آن ها رابطه بر قرار كنند. زن هم به دليل نياز هاي خود گاهي به اين درخواست ها تن مي دهند و آسيب مجددي مي خورند. حتي گاهي جامعه زنان هم به زنان مطلقه نگاه منفي دارند و آن ها را مخرب زندگي هاي خود و آسيب هاي اجتماعي قلمداد مي كنند.

در انتخاب شغل يا اجاره منزل، نياز است كه جامعه نسبت به آن ها تساهل بيشتري به خرج دهند و با درك موضوع، شرايط مناسب تري براي اين زنان آسيب ديده فراهم كنند. وجود يك منبع حمايتي از زناني كه به تازگي از زندگي مشترك خارج شدند بسيار در اين زمينه مهم است.

 

اثرات مثبت و كمك كننده به ترميم آسيب هاي طلاق:

زنان بعد از طلاق، اول از همه به همراهي يك متخصص براي برطرف شدن آسيب هاي روحي و چالش هاي پيش رو نياز دارد. براي كاهش آسيب هاي طلاق در وهله دوم زن بايد قبل از طلاق، تلاش كند از مقداري استقلال مالي برخوردار باشد، تا بتواند بعد از طلاق به آن تكيه كند. البته در اين زمينه در كشور ما مسئله مهريه مطرح است اما به دليل شرايط بحراني اقتصادي، معمولا به شكل منطقي و عادلانه توسط مرد قابل پرداخت نيست. برخي ديگر از عواملي كه به زندگي پس از طلاق كمك مي كند:

آزادي:

جداي از تاثيرات منفي طلاق روي يك زن، اگر او بدون خشونت و توافقي از زندگي خارج شود در بلند مدت ممكن است شادتر باشد. اگر زن در چارچوب سختگيرانه و محدود همسر خود گرفتار شده باشد، مي تواند در زندگي خود آزادانه تر تصميم بگيرد و براي پيشرفت خود با آرامش بيشتري تصميم گيري كند. البته هنوز ممكن است به كمك هاي حرفه اي و تخصصي براي جلوگيري از تصميمات اشتباه نياز داشته باشد.

فعاليت هاي اجتماعي:

پديده اي كه مي تواند به زن براي پذيرش طلاق كمك كند، فعاليت هاي اجتماعي و گروهي است. فعاليت هاي فرهنگي، هنري، ورزشي يا حتي خدمات خيرخواهانه و بشر دوستانه به زندگي جديد آن ها معنا مي دهد و كمك مي كند تا احساس گناه و بي ارزشي آن ها بعد از طلاق از بين برود و احساس مفيد بودن كنند.

گسترش شغل و حرفه يا مهارت:

بسياري از زنان شاغل يا متخصص بعد از طلاق، به شدت در كار خود پيشرفت مي كنند. به اين دليل كه زن در دوران ازدواج، بيشتر درگير مسائل خانه يا فرزندان بوده، حالا اين فرصت را دارد كه با آرامش خاطر به علايق و مهارت هاي خود بپردازد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه زنان بعد از طلاق مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : آثار و پيامدهاي طلاق بر زنان

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۴:۵۷ | هنر زندگي
زنان بعد از طلاق،

ترك سيگار | روش هاي ترك سيگار

طبق تحقيقات 70 درصد سيگاري‌ها تمايل به ترك سيگار دارند. اما چرا همه مصرف كنندگان اقدام به ترك نمي‌كنند و تنها بين 6 تا 30درصد افرادي كه اقدام به ترك مي كنند، موفق به ترك طولاني‌مدت مي‌شوند. اعتياد به مصرف سيگار مشكلي قابل درمان اما سختي است. براي آنكه در ترك سيگار موفق شويد، به عوامل زيادي بايد توجه كنيد، همه جوانب را بايد بسنجيد. حتي ممكن است در اين راه چندين بار شكست بخوريد اما بالاخره راه پيروزي را پيدا مي كنيد. اگر هنوز تصميم به ترك نگرفتيد و يا بعد از چند با تلاش شكست خورده ايد، بهتر است ادامه اين مقاله را مطالعه نماييد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك سيگار مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چرا سيگار را ترك كنم؟

مهمترين قدم در ترك سيگار اولين قدم آن است. اگر بتوانيد تصميم بگيريد كه مي خواهيد ترك كنيد يا نه، بلندترين قدم براي ترك را برداشته ايد. اهميت اين مرحله در روزهاي پيش روي شما كه سختي ترك و مقابله با وسوسه به سراغتان مي‌آيد، خود را نشان مي‌دهد. براي اين كه از تصميم درست آگاه شويد و انگيزه خودتان براي ترك سيگار را پيدا كنيد به چند راهكار اشاره مي كنيم:

مزايا و معايب مصرف و ترك سيگار:

مي‌توانيد جدولي بسازيد شامل چهار قسمت كه مزايا و معايب ترك و مزايا و معايب مصرف را به شما نشان مي‌دهند. ما در اين قسمت مي‌خواهيم سيگار كشيدن و يا نكشيدن را به صورت بي‌طرفانه باهم مقايسه كنيم. مثلا از معايب مصرف سيگار مي‌نويسيد كه احتمال دارد باعث سرطان شود، عمر شما را كوتاه مي‌كند. بيماري قلبي و تنفسي را براي شما به وجود مي‌آورد، زيبايي ظاهر پوست و لبها و دندانهايتان را كم مي‌كند، بوي نامطبوعش اطرافيانتان را آزار مي‌دهد، اعتراض اعضاي خانواده و شايد دوستانتان را به همراه دارد. امكان ورزش و فعاليت بدني را به خاطر تنگي نفس از شما مي‌گيرد و آثار ديگر كه ممكن از مختص شما باشد.

مزاياي مصرف آن مي‌تواند اين باشد كه شما را آرام مي‌كند يا باعث افزايش تمركز در كارهايتان مي‌شود. حالا اگر ترك كنيد چه اتفاقي مي‌افتد؟ مزيت آن اين است كه مي‌توانيد از خيلي از بيماري‌ها پيش‌گيري كنيد، تاييد اطرافيان و خانواده را داشته باشيد و با انرژي و توان بيشتر به فعاليت و ورزش بپردازيد. اما ترك هم قطعا سختي‌هايي دارد، شما در مواقع اضطراب و عصبانيت بايد به دنبال راه ديگري به جز سيگار باشيد و يا در تمركزتان ممكن است دچار مشكل شويد. بعد از آن موقت يا دائمي بودن هركدام از معايب و مزايا را مشخص كنيد و براي هركدام يك درجه اهميت از 0 تا 100 مشخص كنيد. در آخر كه جدولتان را كامل كرديد تصميم خود را بگيريد. توجه كنيد كه وزن كدام كفه بيشتر از ديگري است.

چيزهايي را كه به دست مي‌آوريد مرور كنيد:

اگر تصميم نهايي آن شد كه سيگار را ترك كنيد، ليستي از مزاياي ترك و معايب مصرف تهيه كنيد و آن را هرروز براي خود مرور كنيد. اين روش شما را در روبرو شدن با وسوسه و سختي‌هاي ترك كمك مي‌كند. راه ديگر آن است كه اهداف و ارزش‌هاي خود را در زندگي بنويسيد. به اين سوال پاسخ دهيد كه آيا سيگار كشيدن به اهداف و ارزش‌هاي شما كمك مي‌كند يا ترك كردن آن. مثلا اگر ارزش شما داشتن خانواده‌اي سالم و شاد است كدام انتخاب، شما را به اين هدف نزديك مي‌كند.

 

اصلا مي‌توانم سيگار را ترك كنم؟

بايد توجه داشته باشيد كه ترك هر نوع اعتياد رواني كاري دشوار است. اعتياد بيماري برگشت‌كننده‌اي است و نياز به مراقبت و استفاده از كمك‌هاي روان‌شناختي به صورت بلندمدت دارد. اما اين را هم فراموش نكنيد كه افراد بسياري به وسيله همين روش‌هاي درماني و با كمك گرفتن از متخصصين توانسته‌اند براي مدت طولاني و يا هميشه سيگار را كنار بگذارند. پس اگر آن‌ها توانستند شما هم مي‌توانيد، اگر روش مناسب خود را پيدا كنيد، پس مي توانيد موفق شويد.

 

براي ترك سيگار چه كنم؟

براي ترك سيگار روش‌هاي درماني جسمي و غير جسمي فراواني وجود دارد، از انواع داروهاي شيميايي و گياهي، روش‌هاي تغذيه و ورزش تا روش‌هاي روانشناختي و گروه‌هاي خودياري براي ترك سيگار استفاده مي شود. اما روش مناسب براي شما به شرايط بدني شما مانند سن و مقدار دوز مصرفتان و شرايط روحي و شخصيتي شما بستگي دارد. پس براي انتخاب روش كمي صبر به خرج دهيد. شايد مجبور باشيم با آزمون و خطا روش مناسب خودمان را پيدا كنيم. توجه كنيد كه براي انتخاب بهترين روش ترك از يك متخصص مانند روان‌شناس يا روان‌پزشك هم مشورت بگيريد. براي ترك موفق دريافت مشاوره ترك اعتياد ضرورت دارد.

 

روش‌هاي ترك جسماني سيگار

نيكوتين اما بدون سيگار:

درمان جايگزيني نيكوتين (NRT) يكي از روش‌هاي جسمي ترك سيگار به وسيله استفاده از نيكوتين با راه‌هايي به جز سيگار است. به نحوي مي‌توان گفت اين روش ساده‌ترين راه است. زيرا شما ماده نيكوتين را كه ماده اصلي اعتيادآور سيگار براي شما است را از بدن خود نمي‌گيريد و تنها از شر دود سيگار خلاص مي‌شويد. چسب‌ها، آدامس‌ها و اسپري‌هاي نيكوتين از محصولاتي هستند كه در بازار براي اين منظور وجود دارند.

داروها:

روش ديگر استفاده از داروهايي مانند بوپروپيون و وارنيكلين است كه پزشكان متخصص براي ترك سيگار تجويز مي‌كنند. اين داروها با تاثيري كه روي مغز شما مي‌گذارند وسوسه مصرف سيگار را كم كرده و حتي از لذت دوباره مصرف كردن آن نيز جلوگيري مي‌كنند. اما بديهي است كه استفاده خودسرانه از داروها بدون نظر پزشك قرار نيست به شما كمك كند. استفاده از داروهاي گياهي هم امروزه زياد تبليغ مي‌شود اما به خاطر نبودن تحقيقات علمي كافي در مورد آن‌ها و نداشتن استانداردهاي خاص چندان قابل اعتماد نيستند و حتي ممكن است براي شما خطرناك باشند.

 

روش‌هاي رواني و اجتماعي ترك سيگار

ترك ناگهاني يا تدريجي؟

بوقلمون سرد روشي است كه در آن شما به يكباره و در تاريخي مشخص به طور كامل سيگار را كنار مي‌گذاريد. استفاده از اين روش و يا ترك تدريجي سيگار به جنبه‌هاي رواني و شخصيتي شما بستگي دارد كه براي آشنايي بيشتر با آن بايد با متخصصان بهداشت روان مشورت كنيد.

تكنيك‌هاي روان‌شناختي:

درمان‌هاي روانشناختي مدوني براي ترك سيگار و ديگر مواد اعتيادآور طراحي شده‌اند كه همه بر مبناي تحقيقات علمي استوار هستند. اكثر اين برنامه‌ها روش‌ها و تكنيك‌هاي مشابهي دارند. مثلا يكي از اين تكنيك‌ها كنترل محرك است. شما مطمئنا بعد از ترك مصرف سيگار دچار وسوسه مي‌شويد. اما اين وسوسهبي دليل نيست، بلكه يك محرك بيروني يا دروني وجود دارد كه وسوسه را در شما راه مي‌اندازد.

روانشناسان به اين محرك‌ها راه‌انداز مي‌گويند، در اين تكنيك شما بايد راه‌اندازهاي خود را شناسايي كنيد و قبل از آن كه وسوسه شما را راه بياندازند آن‌ها كنترل كنيد.

روش ديگر از تكنيك‌هاي روان‌شناختي جايگزين كردن پاسخ است. برخي مواقع راه اندازها قابل كنترل نيستند، اما مي‌توانيد در اين مواقع رفتار ديگري را به جاي سيگار كشيدن بعد از اين راه‌اندازها انجام دهيد، تا بدن شما اين رفتار را كم كم جايگزين سيگار كشيدن كند. آدامس جويدن، نوشيدن مايعات، تنفس عميق، آرميدگي عضلاني و يا ورزش كردن مي‌تواند در اين مواقع پاسخ‌گو باشد. ديگر روش‌هاي روانشناختي مانند ذهن آگاهي و بيوفيدبك و آموزش به خانواده و دوستان براي همراهي در برنامه ترك نيز براي قطع مصرف سيگار استفاده مي‌شوند.

گروه‌هاي خودياري:

شناخته‌شده‌ترين گروه‌هاي خودياري گروه‌هاي دوازده قدمي هستند. اين گروه ها از افرادي تشكيل شده كه همه عادت رفتاري مشتركي داشته و توانسته‌اند در اين گروه‌ها عادت خود را ترك كنند. گروه‌هاي دوازده قدمي براي مصرف الكل، مخدرها، پرخوري و موارد ديگر وجود دارد كه در ايران NA يا گروه مخدري‌هاي گمنام از همه معروف‌تر است. براي نيكوتيني‌ها نيز در ايران گروه دوازده قدمي مخصوصي به نام NicA وجود دارد. عضويت در اين گروه‌ها مي‌تواند به تداوم ترك مصرف شما كمك كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك سيگار مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : ترك سيگار | روش هاي ترك سيگا

ادامهـ مطلبـ
| ۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۳:۱۳:۵۶ | هنر زندگي
ترك سيگار،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان