مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

علت دروغ گويي و شناسايي آن

دروغگويي چگونه پديد مي آيد؟ دروغگويان چه نوع شخصيتي دارند؟ آيا قصد فريب ما را دارند يا از گفتن حقيقت مي ترسند؟ با اين كه دروغگويي از هر منظري عملي ناشايست به حساب مي آيد، هر انساني در طول زندگي اش دروغ گفته است. هر كسي ممكن است به دلايل مختلفي دروغ بگويد، اما دروغ گفتن براي برخي به يك عادت تبديل شده است. اين رفتار ديگر به اندازه قبل زشت انگاشته نمي شود و اغلب راحت تر دروغ مي گوييم. احتمالا ما بيشتر از هر دليل ديگري از سر ترسمان دروغ مي گوييم. خودمان را بر سر دوراهي مي بينيم و فكر مي كنيم تنها راه خلاص شدن از وضعيتي كه در آن گرفتار شده ايم، گفتن يك دروغ ساده يا پيچيده است. رفتار دروغگويي ممكن است براي فرد مشكلاتي را به وجود بياورد. در ادامه به بررسي علت و شناسايي دروغگويي مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه دروغگويي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چرا انسان ها دروغ مي گويند؟

مردم گاهي براي كسب موقعيت هاي مهم كاري يا اجتماعي و يا در برخورد با مسؤليت هاي مهم خانوادگي براي اين كه بتوانند فرصت و مجالي براي خود بيابند به دروغ متوسل مي شوند. حتي برخي از افراد مانند شخصيت هاي نمايشي براي جلب توجه و خودنمايي اقدام به دروغگويي مي كنند.

در بسياري از اين موارد دروغگويي در واقع عمق بخشيدن به آرزوهاي شخصي و احساس لذت براي لحظاتي كوتاه است. مثلاً زني كه رابطه عاشقانه خود با همسرش را بزرگنمايي كرده و يا شخصي كه موفقيت هاي اجتماعي و يا ورزشي را بسيار بزرگتر جلوه مي دهد، در واقع چهره اي از خود نشان مي دهد كه دوست دارد آنگونه باشد.

همچنين بسياري از دروغگوها نشانه هايي از عدم تعادل رواني و ضعف شخصيت را از خود نشان مي دهند، كه گاهي در تجربيات دوران كودكي و نحوه تربيت اشتباه خانوادگي فرد ريشه دارد.

دروغگويي بيمارگونه ناشي از نقصي در بخشي از مغز است كه مسئول همدلي و دلسوزي است. در حقيقت ممكن است حتي در نيمي از مواقع فرد متوجه نشود كه دارد دروغ مي‌گويد، زيرا نسبت به آن آگاه نيست. اين افراد در بيشتر مواقع واقعا باور دارند كه در حال گفتن حقيقت هستند. از آن جايي كه افراد داراي اختلال شخصيت خودشيفتگي، ضد اجتماعي و روان ‌آزردگي به عنوان ناهنجاري ‌هاي كمبود همدلي شناخته مي‌شود، پس يعني اين افراد قادر به احساس همدلي به شيوه اي معمول مانند ديگر افراد جامعه نيستند.

از ديگر علت‌هاي ناخودآگاه پشت صحنه در دروغ گويي تمايل به داشتن حس قدرت در برابر ديگران است. اين موضوع براي افرادي كه داراي شخصيت بسيار حساس و نفوذ‌پذيري هستند، بسيار خطرناك است؛ زيرا  شخصيت ‌هاي خودشيفته مي توانند به اين افراد آسيب بزنند.

 

از چه سني افراد شروع به دروغگويي مي كنند؟

در سن سه يا چهارسالگي همه انسانها شروع به دروغ گفتن مي ‌كنند. دراين مرحله از رشد مغزي افراد متوجه مي شوند كه چه ابزار قدرتمندي در اختيار دارند و مي‌توانند از آن براي بازي با واقعيت استفاده كنند. اين ابزار قدرتمند زبان است. دروغ گويي در كودكان نشان دهندۀ هوش و تفكر است. چون كودك مي داند اگر راست بگويد با پيامد خاصي مواجه مي شود. لذا راه دروغ گفتن را پيش مي گيرد تا از پيامد ناخوشايند رفتار خود رها شود. البته دير يا زود خواهد فهميد كه دروغ ‌گفتن بد است و نبايد اين كار را انجام دهد. با اين حال همه‌ ما گاهي دروغ مي‌ گوييم. اما مسئله اين جاست كه برخي افراد به‌ صورت بيمارگون دروغگو هستند؛ به اين معنا كه نمي ‌توانند انتشار اطلاعات غلط در مورد خود و ديگران را متوقف كنند.

 

روانشناسي دروغ

يكي از ديدگاه هايي كه روانشناسان به صورتي گسترده روي آن كار كرده اند، موضوع روانشناسي دروغگويي است. آنها معتقدند زماني كه افراد دروغ مي گويند، دچار هيجاناتي چون ترس، احساس گناه و يا رضايت خاطر مي شوند. اين هيجانات كه در چهره فرد نيز نمايانگر مي شود، مي تواند يكي از سرنخ هايي باشد كه افراد مي توانند متوجه دروغگويي فرد مقابل شوند.

 

روش هاي شناسايي دروغگويي

شايد با دانستن موارد زير تصور كنيد كه پس ديگر از امروز مي توانيد متوجه دروغ ديگران شويد. اما دانستن اين موارد مانند اين است كه شما در رابطه با بازي تنيس اطلاعات زيادي داشته باشيد، اما در عمل تا وقتي تمريني نداشته باشيد، هيچ وقت نمي توانيد قهرمان المپيك شويد، دانستن اين موارد نيز هر چند جذاب است، اما توجه داشته باشيد كه تا وقتي تمرين نداشته باشيد، نمي توانيد كارشناس اين كار شويد. با تمرين موارد زير مي توانيد مهارت لازم براي شناسايي دروغ گويي را به دست بياوريد:

 • تفاوت بين زبان بدن با آنچه بيان مي شود مي تواند نشان دهنده دروغگويي باشد.
 • اين افراد با لكنت حرف مي زنند.
 • اطلاعاتي بسيار بيشتر از آنچه خواسته ‌ايد به شما عرضه مي ‌كنند.
 • دروغگوها معمولا از جملات طولاني تر استفاده مي ‌كنند.
 • از بيان عبارت (من) اجتناب مي ‌كنند.
 • روي جزييات زيادي تاكيد مي ‌كنند.
 • از عبارات مبالغه آميز و تاكيدي زياد استفاده مي ‌كنند.
 • تظاهر به نشنيدن حرف شما مي ‌كنند
 • آن‌‌‌‌ ها كلمات و عبارات خود را تكرار مي ‌كنند.
 • در مواقع حساس كشف دروغ، بلافاصله موضوع بحث را عوض مي كنند.

 

چند ترفند براي تشخيص دروغگو!

هروقت احساس كرديد يك نفر بدجوري دروغ مي ‌گويد سريعا بحث را تغيير دهيد و به موضوع ديگري بپردازيد. اگر ديديد فرد مخاطب تان به راحتي تغيير بحث را پذيرفت و درباره موضوع جديد به راحتي سخن گفت حتما به صداقتش شك كنيد. زيرا در اين جور مواقع آدم‌ هاي صادق كه حرف راستي براي شما مي‌زدند گيج مي‌شوند و رشته افكارشان پاره مي‌شود.

سكوت كردن در ميان صحبت ها بيشترين اضطراب را به فرد دروغ گو مي دهد. هر از گاهي در ميان صحبتتان سكوت كنيد و ميزان اضطراب و نگراني او را بسنجيد. هيچ چيز به اندازه مكث و فكر درباره سوال بعدي شما او را به استرس نمي اندازد.

 

آسيب هاي دروغگويي

آسيب هاي دروغگويي به دو بعد اجتماعي و رواني تقسيم مي شوند .

آسيب هاي اجتماعي دروغگويي :

برملا شدن دروغ و رسوايي، اولين آسيبي است كه فرد دروغگو را تهديد ميكند.

بي آبرويي، از ديگر زيان هاي اجتماعي دروغ است. هنگامي كه چند دروغ از فرد ثابت شود، تنها چيزي كه نصيب فرد مي شود بي آبرويي است.

بي اعتمادي، و بي ارزش شدن سخنان دروغگو نزد مردم به گونه اي كه ديگر كسي به حرف هاي فرد اعتماد نميكند.  مثل چوپان دروغگو.

مورد تمسخر واقع شدن، از پي آمدهاي ناخوشايند اجتماعي دروغ، به سخره گرفتن و كوچك شمردن دروغگوست. خواه در حضور او و خواه در غيبت او.

آسيب هاي رواني دروغگويي:

اضطراب دروني. دروغگو همواره از ناراحتي دروني رنج مي برد زيرا فرد دروغگو مي خواهد دروغش برملا نشود، و پيوسته نگران است كه مبادا دروغ هايش لو برود. و هميشه اين بار سنگين را به دوش مي كشد.

فراموشي، نيز يكي از بيماري هاي رواني است كه دروغگو به آن گرفتار مي شود. انسان دروغگو، دروغي را كه مي گويد، يادش نمي ماند و هنگامي كه بار ديگر خواست از آن سخن بگويد، به شكلي ديگر مي گويد و دروغش برملا مي شود.

از بين رفتن شرم و حيا و عادي شدن موضوع، باعث مي شود فرد از روي عادت شروع به دروغگويي كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه دروغگويي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : علت دروغ گويي و شناسايي آن

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۶:۲۴ | هنر زندگي
دروغ گويي،

استقلال مالي زنان | معايب و مزاياي اشتغال زنان

زنان امروزي بيش از پيش استقلال مالي دارند. اما خانواده ها و مردان زيادي با استقلال مالي زن ها مخالفت دارند، چرا كه اشتغال زنان در بسياري از مواقع باعث بر هم خوردن نظم موجود در خانواده مي شود. با ورود هر چه بيشتر زنان به دانشگاه و تخصصي شدن مشاغل، علاقه زنان نيز براي ورود به كار بيشتر شده است. شايد استقلال مالي زنان در نگاه اول امري مثبت به چشم آيد، اما هر تغييري اگر به درستي انجام نشود، مشكلاتي را براي افراد آن جامعه به همراه خواهد داشت. از طرف ديگر كار كردن در خارج از منزل تنها مختص آقايان نيست، و زنان هم مي توانند از مزاياي آن بهره مند شوند، قبول اين موضوع اولين قدم براي تحقق حقوق زنان است. در اين مقاله درباره جوانب مختلف استقلال مالي زن ها صحبت خواهيم كرد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه استقلال مالي زن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

استقلال مالي زن 

استقلال مالي زن ها به معناي شاغل بودن خانم و يا داشتن منبع درآمدي است كه به صورت مداوم كسب مي شود. زنان داراي استقلال مالي، نسبت به ديگر زنان از آزادي عمل بيشتري برخوردارند. امروزه به دليل تغييرات عمده شيوه زندگي، زنان در كارهاي تخصصي تري مانند پزشكي، مهندسي، مشاوره و... اشتغال دارند. در حالي كه در طول تاريخ اغلب زنان، مشاغلي پايين تر از مردان داشته اند، قدرت تاثير گذاري زنان امروز در سطح وسيع تري مشاهده مي شود. به طوري كه زنان امروزي در سياست، اقتصاد، و تصميم گيري هاي مهم كشوري نيز نقش ايفا مي كنند. تغيير الگو نقش زنان در جامعه تاثيرات فراواني بر زندگي مشترك و بخش هاي زندگي شخصي آن ها مي گذارد. 

 

پيامد مثبت استقلال مالي زن

استقلال مالي زن ها چه براي خود آن ها و چه براي خانواده آن ها مزايايي به همراه داشته است. تفاوت زنان داراي استقلال مالي به طور واضح در برخي زمينه ها به چشم مي خورد. در اينجا به برخي از تفاوت هاي زنان مستقل پرداخته ايم:

احساس رضايت دروني

مسلم است كه پول و كسب درآمد در درجه اول براي هر شخصي خوشايند و رضايت بخش است. زنان نيز از اين قاعده مستثني نيستند. رضايت دروني از كار و پولي كه بابت آن دريافت مي كنيد بزرگترين و ارزشمندترين بخش از زندگي شغلي زن محسوب مي شود. در واقع رضايت دروني زماني بيشتر مي شود كه زن احساس كند، كارآمد بوده و از مهارت هايش مي تواند در جهت تامين نيازهايش استفاده كند.

بالا رفتن اعتماد به نفس

زماني كه زن از نظر مالي مستقل باشد، داراي اعتماد به نفس بالاتري خواهد بود. وقتي كه كسب درآمد مي كنيد خيال تان از بابت پرداخت اقساط و خرج و مخارج پايان ماه و .. راحت است. راحت تر مي توانيد خريد كنيد و اين مسئله مي تواند به شما انرژي زيادي براي ادامه راه بدهد.

اجتماعي شدن و معاشرت بيشتر

حضور در اجتماع در بهبود كيفيت روابط بين فردي شما كمك مي كند. ارتباط و معاشرت با افراد مختلف، به اشتراك گذاشتن تجربيات و روزمرگي و ديگر چالش هايي كه در محل كار ايجاد مي شود، در بهبود روابط بين فردي زنان موثر است.

كمك به اقتصاد خانواده

استقلال مالي زنان باعث مي شود آن ها نيز سختي پول درآوردن را بدانند. در خرج كردن پول حساسيت بيشتري به خرج داده و به رشد اقتصادي خانواده كمك كنند. استقلال آن ها باعث مي شود نگاه واقعي تري به مخارج خانه داشته و در زمان مشكلات حامي اعضاي خانواده خود باشند. توانايي آن ها در كمك مالي نيز به آن ها احساس آزادي بيشتر در تصميمات مربوط به دارايي هاي مالي را مي دهد.

برنامه ريزي و مديريت زمان

شاغل بودن باعث مي شود زنان نسبت به زمان و برنامه هاي خود بيشتر توجه داشته و امور زندگي را طبق يك نظم خاصي بگردانند. در واقع زنان شاغل بهتر مي توانيد امور منزل و فرزند خود را برنامه ريزي و مديريت كنند. شايد در ابتدا با مشكلاتي رو به رو شوند، اما بعد از مدتي ياد مي گيرند كه چگونه به طور مفيد از زمان خود استفاده كنند.

داشتن حقوق و رفاه بيشتر

در خانواده اي كه دو نفر منبع درآمدي دارند، مسلما رفاه بيشتري در آن خانواده وجود خواهد داشت. به علاوه روابط زناشويي زنان داراي استقلال مالي بهتر مي تواند باشد چرا كه نوع ارتباط زن با همسرش به خاطر وابستگي مالي نمي باشد. 

 

پيامدهاي منفي استقلال مالي زنان

خستگي و كمبود انرژي

زنان شاغل ممكن است كه بعد از مدتي دچار خستگي جسمي و رواني و بعد از مدتي فرسودگي شغلي شوند. اين موضوع مديريت امور منزل و خانه داري را دچار معضلاتي مي كند. همكاري ميان زن و شوهر در مورد وظايف خانه داري مي تواند خستگي در زنان را كاهش دهد. به علاوه باعث بهبود صميميت زوجين و روابط زناشويي شود.

نگهداري فرزند

يكي از اصلي ترين مشكلات مادران شاغل، مشكلات مربوط به نگهداري از فرزندان است. اغلب مردان به همين دليل با اشتغال همسران خود مخالفت مي كنند. اينكه چه كسي در زمان نبود مادر از فرزند نگهداري مي كند از اهميت زيادي برخوردار است. فرستادن كودك به مهدكودك، پدر بزرگ مادر بزرگ، پرستار و يا ديگر مراقبان هر كدام مشكلات مربوط به خود را دارد. انتخاب يك مهد مناسب، كمك و همكاري اطرافيان و استفاده از مزايايي قانون كار كه براي زنان در نظر گرفته شده است مي تواند به حل بهتر اين مسائل كمك كند.

اختلاف بر سر خرج و مخارج

گاهي اختلافات به دليل عدم توافق بر سر خرج و مخارج و چگونگي خرج كردن در منزل ايجاد مي شود. مشخص نكردن ميزان مشاركت مالي زن در مخارج و بالا رفتن توقعات همسر معمولا باعث شروع اين اختلافات مي شود. بهتر است زوجين از همان ابتدا درباره سهم هر كدام در مسائل مالي به توافق برسند.

ديدگاه منفي مرد به استقلال مالي خانم

ديدگاه منفي مردان نسبت به استقلال مالي زن ها ممكن است دلايل مختلفي داشته باشد. تمايل زن به استقلال مالي و نارضايتي همسر نسبت به اين موضوع مي تواند مشكلاتي را براي آن ها در زمينه هاي مختلف روابط زناشويي ايجاد كند. معمولا اين مشكلات در خانواده هايي به چشم مي خورد كه درباره اين مسائل قبل از ازدواج به يك اشتراك نرسيده اند. 

 

اشتباهات رايج زنان در خصوص استقلال مالي

از آن جا كه مسئوليت هزينه هاي منزل به عهده زنان نيست، ممكن است توجهي به چگونگي خرج كردن پول خود نداشته باشند. همين موضوع باعث مخالفت خانواده با اشتغال زنان مي شود. يا ممكن است علارغم كار كردن هيچ پس اندازي نداشته باشيد. در ادامه به اشتباهات رايجي كه توسط زنان صورت مي گيرد پرداخته ايم:

مديريت غلط و توهم آميز مالي

ممكن است بعضي مواقع با خريد كالاي ارزان خود را گول بزنيد كه در حال صرفه جويي و پس انداز هستيد. اما اين واقعيت وجود دارد كه كالاي ارزان همان قدر هم بي كيفيت است. اما با كمي تامل در اين زمينه مي توانيد اين مسئله را مديريت كرده و كالاي باكيفيت تري را خريداري كنيد تا دوام بيشتري براي شما داشته باشد. اين يك فكر اقتصادي درست است. به طور كلي صرفه جويي و كم خرج كردن در كوتاه مدت مي تواند منجر به پس انداز شود. اما در بلند مدت جواب گو نيست. 

عدم تعادل در خرج كردن

اگر متاهل هستيد، ممكن است بيش از حد انتظار براي امور منزل و همسر و فرزندتان خرج كنيد و هيچ پولي را براي خود كنار نگذاشته و يا هيچ هزينه اي براي خود نكنيد. اما بايد در امور مالي به خودتان توجه كنيد. اگرچه بخش زيادي را براي منزل خرج مي كنيد بخش كوچك پول خود را براي استفاده شخصي كنار بگذاريد.

خريدهاي از روي هيجان و نه عقل

گاهي شما خريد هايي را انجام مي دهيد كه صرفا براي ايجاد حس خوب در شما و كم كردن ميزان استرس در شماست. بايد در اين زمينه احتياط كنيد و هر موقع خواستيد خريدي انجام بدهيد كه واقعا هدفي پشت آن نيست، حتما از خود اين سوال را بپرسيد كه من چرا اين كالا را خريداري مي كنم؟ اگر دليل قانع كننده و كاملا عقلاني داشتيد خريد كنيد. در غير اين صورت بعد از مدتي كمد منزل تان پر از وسيله ها و يا لباس هايي مي شود كه بي هدف و فقط از روس هيجان خريداري شده است.

دعوت به مهماني هاي پي در پي

ممكن است اين مسئله براي شما پيش بيايد كه دائم از طرف دوستان و بستگان دور ونزديك به مهماني ها و دورهمي هاي پي در پي دعوت شويد. مسلم است كه چنين مهماني هايي هزينه اي براي شما در بر دارد. در اين مواقع تنها راه براي كم كردن هزينه ها، آوردن يك دليل منطقي براي رد كردن آن مهماني است. در غير اين صورت در طولاني مدت ممكن است از نظر مالي افت شديدي كنيد.

 

معمولا خانم ها با كمي تفكر و مديريت صحيح مي توانند از بروز اشتباهات ذكرشده، جلوگيري كنند. شما با توجه به موارد عنوان شده در بالا، با درايت كافي در مورد استقلال مالي مي توانيد بهترين تصميم را بگيريد. مشاوره خانواده به خانواده ها كمك مي كند تا به حل بهتر اين مسائل بپردازند. دانستن روش هاي حل مسئله و مهارت هاي گفتگوي موثر به برقراري آرامش در خانه كمك خواهد كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه استقلال مالي زن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : استقلال مالي زنان | معايب و مزاياي اشتغال زنان

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۱۲:۰۴ | هنر زندگي
استقلال مالي زنان،

تست اعتياد كوكائين و راه‌هاي منفي شدن آن

آيا مصرف ماده كوكائين با تست‌هاي معمول اعتياد براي ازدواج يا استخدام قابل تشخيص است؟ يا اگر فرد كوكائين مصرف كند مي‌تواند نتيجه تست خود را دستكاري كند؟ آزمايش اعتياد به كوكائين مانند ديگر تست هاي اعتياد بايد توسط متخصصان در مراكز مربوط به اعتياد انجام شود. متخصصان با استفاده از روش هاي آزمايشگاهي مي توانند وجود هر نوع ماده اي را در بدن شناسايي كنند. اما براي تشخيص وجود موادي مثل كوكائين در بدن تنها در يك بازه زماني محدود بعد از مصرف مي توان آن را تشخيص داد. از طرفي تست هاي اعتياد انواع مختلفي داشته و نمي توانند مصرف تمامي مواد اعتيادآور را تشخيص دهند. از طرفي منفي بودن آزمايش نيز هميشه دليل بر عدم مصرف نيست. در ادامه درباره آزمايش اعتياد به كوكائين و موارد منفي شدن تست صحبت خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه آزمايش اعتياد به كوكائين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ماده كوكائين چيست؟

ماده كوكائين ماده‌اي روان‌گردان از دسته مواد محرك است، كه از گياه كوكا به دست مي‌آيد. امروزه ماده كوكائين به صورت گردي سفيدرنگ از تلخيص ماده شيميايي داخل برگ‌هاي اين گياه به دست مي‌آيد كه اثراتي به مراتب قوي دارد و از قيمت بالايي برخوردار است. به دليل قيمت بالاي اين ماده و البته عدم توليد آن در ايران تهيه و استفاده از كوكائين در ايران بسيار گران تمام مي‌شود و معمولا مختص اقشار مرفه جامعه است.

گونه ديگري از اين ماده به نام كراك كوكائين نيز وجود دارد كه به دليل تفاوت فرمول و داشتن ناخالصي از كوكائين خالص ارزانتر است، اما عوارض اعتيادزاي شديدتري دارد. كراك كوكائين با كراك هروئين كه در گذشته در ايران رواج پيدا كرد متفاوت است.

 

نحوه مصرف كوكائين

كوكائين پودري سفيدرنگ، نرم، شفاف و كريستالي با طعمي تلخ است كه با موادي مانند شكر يا پودر تالك مخلوط مي‌شود و از طريق استنشاقي، خوراكي، دود كردن، تزريقي و حتا پاشيدن روي دستگاه تناسلي استفاده مي‌شود.

 

نشانه هاي مصرف كوكائين

اثرات كوتاه‌مدت مصرف كوكائين مانند ديگر مواد محرك از جمله آمفتامين‌ها (مثل شيشه) يا MDMA (اكستازي) شامل بالا رفتن انرژي، احساس سرخوشي و چابكي، افزايش ضربان قلب و تنفس، گشادي مردمك چشم، پريدگي رنگ، كاهش اشتها و تعرق شديد و بي‌خوابي مي‌باشد.

اثرات بلندمدت كوكائين مانند هر ماده روان‌گردان ديگري خوشايند نيست. چرا كه باعث احساس سرخوشي اوليه نمي‌شود و فرد صرفا براي حفظ حالت عادي خود مجبور است كه كوكائين را مصرف كند. ديگر عوارض بلندمدت مصرف كوكائين مي‌تواند افسردگي، بي‌خوابي طولاني، كاهش وزن نامتعادل، زخم‌هاي پوستي، پيري ظاهري و مشكلات گوارشي و تنفسي باشد. مصرف طولاني مدت كوكائين حتي مي‌تواند منجر به ايجاد جنون نيز شود.

 

چه زماني تست اعتياد مي گيرند؟

تست‌هاي اعتياد به دلايل مختلف و در موقعيت‌هاي متنوع ممكن است گرفته شود. در شرايط عادي گرفتن تست اعتياد بدون اجازه فرد غيرقانوني است و كسي حق ندارد شما را مجبور به دادن انجام تست اعتياد كند. اما در مواقعي براي به دست آوردن يك موقعيت نياز داريد تا تست اعتياد را اجرا كنيد. براي مثال بعضي از منسب‌ها و مشاغل در كنار گواهي عدم سوءپيشينه از شما درخواست گواهي عدم اعتياد را هم دارند و يا تست‌هاي پيش از ازدواج علاوه بر آزمايش برخي بيماري‌ها شامل تست اعتياد نيز مي‌شود. تنها اگر به خاطر عوارض رواني يا جسمي مصرف مواد به اورژانس مراجعه كنيد، پزشك اورژانس براي اطمينان از مصرف يك ماده و جلوگيري از مسموميت و آسيب جاني، بدون كسب اجازه از شما تست مصرف مواد را تجويز مي‌كند.

 

آزمايش اعتياد به كوكائين

معمولا در كشور ما به دليل اينكه كوكائين ماده متعارف و معمولي نيست تست‌هاي شغلي و ازدواج شامل سنجش ماده كوكائين نمي‌شوند. در اين موارد به سنجش مصرف مشتقات مورفين مانند ترياك و شيره و هروئين و در برخي موارد سنجش مصرف آمفتامين‌ها و مشتقات حشيش بسنده مي‌شود. مگر آن كه خود شما يا همسرتان درخواست آزمايش ماده‌هاي خاصي مانند كوكائين را به آزمايشگاه بدهيد.

 

انواع آزمايش اعتياد به كوكائين

تست مصرف كوكائين از راه آزمايش نمونه خون، بزاق، ادرار و مو قابل اجرا است. استفاده از نمونه خون و بزاق به خاطر آن كه تنها تا چند ساعت پس از مصرف مي‌تواند وجود مواد را نشان دهد معمولا استفاده نمي‌شود. معمول‌ترين روش آزمايش اعتياد به كوكائين استفاده از نمونه ادرار است كه حدود 2 تا 4 روز پس از مصرف، مي‌تواند وجود مواد را نشان دهد. دقيق‌ترين آزمايش اعتياد به كوكائين استفاده از نمونه مو است كه تا حدود 3 ماه پس از مصرف مقدار دقيق مصرف، زمان مصرف و نوع مواد را تشخيص مي‌دهد.

 

ترفندهاي منفي شدن جواب تست كوكائين

براي آزمايش اعتياد به كوكائين معمولا از بسته‌هايي كه اصطلاحا به آن‌ها كيت تست كوكائين گفته مي‌شود يا كيت‌هاي تست چند مواد استفاده مي‌كنند. اين بسته‌ها حاوي يك قطره‌چكان براي ريختن نمونه و يك كاسِت هستند، داخل يك شي پلاستكي نواري كاغذي قرار دارد و قسمتي از آن براي ريختن نمونه مشخص شده است. در قسمت مشخص شده مقداري از نمونه را مي‌ريزند و پس از حدود بيست دقيقه در قسمتي ديگر با پررنگ شدن خطوطي مشخص بر روي كاغذ، مثبت، منفي و يا غيرمعتبر بودن تست تعيين مي‌شود.

عوض كردن نمونه

ريختن ادرار فرد ديگر يا ادرار مصنوعي داخل ظرف نمونه يا عوض كردن نمونه با نمونه فرد ديگر ساده‌ترين روش اين كار است. اين روش معمولا به خاطر مراقبت مسئولان مركز گرفتن نمونه به وسيله آينه روبروي محل نمونه‌گيري و دوربين‌هاي مداربسته چندان قابل استفاده نيست. اما در كشورهاي ديگري وسايلي براي تقلب حرفه‌اي تر وجود دارد كه كيسه حاوي ادرار را در قسمتي از بدن مخفي مي‌كند و به وسيله يك روكش كه بر روي آلت قرار مي‌گيرد به طور نامحسوس نمونه ديگري را وارد ظرف مي‌كنند.

رقيق كردن نمونه

رقيق كردن نمونه هم مانند روش بالا با وارد كردن آب يا موادي ديگر به نمونه انجام مي‌شود و علاوه بر آن كه به خاطر كنترل محل نمونه‌گيري قابل اجرا نيست با آزمايش دقيق‌تر مشخص مي‌شود.

تغيير PH نمونه

با ريختن موادي مانند بزاق، مني، اشك، آبليمو، ناخن، خون و يا چيزهاي ديگر به نمونه، PH آن تغيير مي‌كند و اعتبارش را از دست مي‌دهد. اما اين ترفند نيز با آزمايش دقيق‌تر قابل تشخيص است و راهي مناسب به نظر نمي‌رسد. در اجراي هر كدام از اين سه ترفند در صورتي كه نمونه ادرار مختل شده باشد و آزمايشگاه به نتيجه آزمايش مشكوك شود، تست تكميلي TLC اجرا مي‌شود كه بسيار دقيق‌تر است و ديگر راهي براي كتمان و تقلب باقي نمي‌ماند.

صبر كردن تا سم‌زدايي طبيعي بدن

همانطور كه گفته شد كوكائين پس از چند ساعت از سيستم بزاق و خون خارج مي‌شود و به صورت طبيعي پس از حدود دو تا چهار روز از سيستم ادرار نيز خارج مي‌شود. طولاني‌ترين قسمت دفعي سيستم بدن موها هستند كه تا حدود 3 ماه پس از مصرف وجود كوكانين و زمان مصرف آن را نشان مي‌دهند و نياز به سم‌زدايي طولاني‌تري دارند. اگر شما از مدتي قبل از آزمايش (براي اطمينان حدود يك هفته) كوكائين مصرف نكنيد، ماده از سيستم بدن شما خارج شده و تست با نمونه ادرار مصرف را نشان نمي‌دهد.

روش‌هاي سم‌زدايي سريع‌تر

روش قانوني و بدون تقلب براي منفي شدن آزمايش اعتياد به كوكائين سم‌زدايي يا خارج كردن مواد از سيستم بدن با روش سريع است. نوشيدن آب فراوان باعث افزايش سوخت و ساز بدن و افزايش حجم ادرار شما و در نتيجه خروج سريع‌تر ماده مصرفي از بدنتان مي‌شود. براي بالا بردن سوخت و ساز بيشتر مي‌توانيد از ورزش هم كمك بگيريد. راه ديگر خارج كردن سريع‌تر مواد از بدن مصرف داروهاي ادرار آور است كه به همراه مصرف بيشتر آب، فرايند سم‌زدايي را تسريع مي‌كند. داروهاي مخصوصي نيز براي سم‌زدايي سريع كوكائين مانند هربال كلين وجود دارد كه در كشور ما وجود ندارد و اثرگذاري آن نيز چندان قابل اطمينان نيست.

 

اگر بخواهم كوكائين را ترك كنم!

توصيه ما اين است كه اگر به فكر روشي براي منفي شدن تست كوكائين خود هستيد و به خاطر آن روش سم‌زدايي موقت را امتحان مي‌كنيد با مطالعه و مشورت بيشتر درباره ترك اعتياد كوكائين، به انتخاب اين گزينه هم فكر كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه آزمايش اعتياد به كوكائين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : تست اعتياد كوكائين و راه‌هاي منفي شدن آن

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۷:۰۵ | هنر زندگي
اعتياد كوكائين،

آثار و پيامدهاي طلاق بر زنان

به دليل بافت فرهنگي جامعه، آسيب هايي كه زنان بعد از طلاق مي بينند بيشتر از مردان است. زنان در جريان طلاق، به شدت نگران آينده خود بعد از طلاق هستند. اين نگراني عمدتا باعث باقي ماندن آن ها در زندگي مي شود. عدم استقلال مالي زن، وابستگي عاطفي، موضوع حضانت فرزند و آسيب هاي وارده به فرزندان طلاق از ديگر عواملي اند كه مانع طلاق زنان مي شوند. اين موانع بيشتر در زمان هايي خانم را از طلاق منع مي كند كه ديگر براي حل مسائل راهي باقي نمانده باشد. بسياري از افراد در جامعه براي كاهش آسيب هاي ناشي از طلاق در يافتن راهي براي جلوگيري از آن تلاش مي كنند. اما براي طلاق هايي كه اتفاق مي افتد نيز بايد راهي براي كاهش آثار مخرب آن پيدا كرد. بنابراين لازم است در صورت تصميم به طلاق، راه هاي برخورد با آسيب هاي آن را بدانيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه زنان بعد از طلاق مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

پديده طلاق از چه ناشي مي شود؟

طلاق پديده اي اجتماعي است كه اين روز ها به شدت در حال گسترش است. دلايل طلاق بسيار گسترده اند اما زيربناي همه آن ها، نداشتن شناخت مناسب زن و شوهر از هم، عدم درك متقابل و ضعف در مهارت هاي زندگي زناشويي است. اما گاهي زوجين به مرحله اي مي رسند كه جز طلاق راهي نمي ماند. به طور كلي زنان بعد از طلاق نسبت به مردان اثرات بيشتري را احساس مي كنند. به دليل ابعاد فرهنگي و اجتماعي جامعه ما، اين اثرات براي زنان ايراني شدت بيشتري دارد. براي اطلاع ازآثار طلاق بر مردان كليك كنيد.

 

پيامد هاي منفي طلاق در زنان

سردرگمي و نداشتن تصوري روشن از آينده، بيشترين ترس را براي زنان بعد از طلاق ايجاد مي كند. نگاه جامعه به زن مطلقه بسيار بدتر از مردي است كه طلاق گرفته است. برچسب زن مطلقه، منشا بسياري از مشكلات زندگي براي خانم مي شود. در ادامه برخي از چالش هاي زنان بعد از طلاق را بررسي مي كنيم:

عدم پذيرش خانواده:

گاهي اوقات خانواده زن، به دليل قبح مسئله طلاق، به دخترشان اجازه اين كار را نمي دهند و حتي تهديد مي كنند كه در صورت طلاق پذيراي او نخواهند بود. اين مسئله به دلايل مختلفي مثل عدم توانايي تامين هزينه هاي دخترشان و احتمالا فرزندان او يا ترس از آبرو مانع از برگشت دخترشان به خانه مي شوند. اين مسئله مي تواند عواقب بسيار بدي براي زن داشته باشد و زندگي آن ها را به خطر بياندازد.

مشكلات روحي:

احساس گناه، افسردگي و اضطراب شايع ترين مشكلات روانشناختي زنان بعد از طلاق است. زنان بعد از طلاق ممكن است خود را دليل شكست خوردن ازدواج و از هم پاشيدن خانواده بدانند. اين مسئله در صورتي كه زنان شروع كننده طلاق باشند يا پاي فرزندي در ميان باشد، شديدتر مي شود اما در هر حالتي وجود دارد.

زنان روياهاي خود را در ازدواج دنبال مي كنند و طلاق براي آن ها احساس شديد نااميدي به همراه خواهد آورد. اينكه ديگر زندگي آن ها قابل پيش بيني نيست، هدف هايي كه داشتند براي آنها بي معني شده است؛ همه اين ها باعث ايجاد علائم افسردگي هاي طولاني مدت در زنان مي شود.

آينده نامعلوم و از بين رفتن حس امنيت زن، باعث تجربه فشار بيشتر مي شود، مخصوصا وقتي از نظر مالي به شوهرشان وابسته باشند. در اين حالت اضطراب شديد و نگراني از آينده خود و فرزندشان به آن ها فشار وارد مي كند.

تمام اين مشكلات روحي، باعث تاثير بر وضعيت جسمي زن شده و ممكن است ابتلا به بيماري هاي جسماني را در پي داشته باشد. لازم است درباره بيماري هاي روان تني مطالعه داشته باشيد.

مشكلات مالي:

در جامعه ما اكثر زنان خانه دار، از نظر مالي به همسرشان وابسته اند. بر اساس نگاه جامعه سنتي، وظيفه تامين هزينه هاي زندگي بر عهده مرد است و پس از طلاق، زناني كه شغل يا مهارتي ندارند در تامين هزينه هاي خود به مشكل بر مي خورند. مخصوصا اگر سرپرست فرزند خود باشند و خانواده حمايت گري نيز نداشته باشند.

نيازهاي عاطفي، جنسي و ازدواج مجدد:

معمولا زنان بعد از طلاق به دليل آسيب هايي كه ديده اند، توانايي اعتماد به مرد ديگري را ندارند، اما به دليل تنهايي و مشكلات زندگي حتي ممكن است به ارتباط با مردي كه اصلا شرايط مناسبي ندارد، راضي باشند. نگاه جامعه به زني كه طلاق گرفته، باعث مي شود كه مرداني كه شرايط مشابهي مثل او دارند به او درخواست ازدواج دهند، حتي اگر زن در سنين پايين جدا شده باشد.

ممكن است زناني كه پشتيباني مالي يا عاطفي ندارند، براي تامين نياز هاي عاطفي و جنسي خود، تن به ازدواج مجدد يا حتي ازدواج هاي موقت و ازدواج سفيد دهند. چون اين ازدواج ها ثبات ندارد، مي تواند آسيب هاي مجددي براي زن و حتي جامعه داشته باشد.

امنيت اجتماعي:

متاسفانه به دليل فقر فرهنگي و محدوديت هاي هنجاري در جامعه ما، زناني كه طلاق گرفته اند مدام در معرض پيشنهادات بي شرمانه و ناجوانمردانه قرار مي گيرند. ممكن است براي انتخاب شغل، اجاره منزل و شروع يك رابطه جديد به مشكل بر بخورند. اين مسائل بسيار براي زن دردناك است و نياز است كه در صورت عدم حمايت خانواده يا حمايت مشروط آنها، حتما با مراكز حمايتي و روانشناس در ارتباط باشند.

 

وظيفه جامعه در مقابل زنان طلاق گرفته چيست؟

مهمترين عامل كمك كننده به زنان مطلقه تغيير نگاه مردان و جامعه است. به هر دليلي، خيلي از مردان به زنان مطلقه به عنوان برطرف كننده نياز هاي جنسي خود نگاه مي كنند كه مي توانند به راحتي و بدون هيچ محدوديتي با آن ها رابطه بر قرار كنند. زن هم به دليل نياز هاي خود گاهي به اين درخواست ها تن مي دهند و آسيب مجددي مي خورند. حتي گاهي جامعه زنان هم به زنان مطلقه نگاه منفي دارند و آن ها را مخرب زندگي هاي خود و آسيب هاي اجتماعي قلمداد مي كنند.

در انتخاب شغل يا اجاره منزل، نياز است كه جامعه نسبت به آن ها تساهل بيشتري به خرج دهند و با درك موضوع، شرايط مناسب تري براي اين زنان آسيب ديده فراهم كنند. وجود يك منبع حمايتي از زناني كه به تازگي از زندگي مشترك خارج شدند بسيار در اين زمينه مهم است.

 

اثرات مثبت و كمك كننده به ترميم آسيب هاي طلاق:

زنان بعد از طلاق، اول از همه به همراهي يك متخصص براي برطرف شدن آسيب هاي روحي و چالش هاي پيش رو نياز دارد. براي كاهش آسيب هاي طلاق در وهله دوم زن بايد قبل از طلاق، تلاش كند از مقداري استقلال مالي برخوردار باشد، تا بتواند بعد از طلاق به آن تكيه كند. البته در اين زمينه در كشور ما مسئله مهريه مطرح است اما به دليل شرايط بحراني اقتصادي، معمولا به شكل منطقي و عادلانه توسط مرد قابل پرداخت نيست. برخي ديگر از عواملي كه به زندگي پس از طلاق كمك مي كند:

آزادي:

جداي از تاثيرات منفي طلاق روي يك زن، اگر او بدون خشونت و توافقي از زندگي خارج شود در بلند مدت ممكن است شادتر باشد. اگر زن در چارچوب سختگيرانه و محدود همسر خود گرفتار شده باشد، مي تواند در زندگي خود آزادانه تر تصميم بگيرد و براي پيشرفت خود با آرامش بيشتري تصميم گيري كند. البته هنوز ممكن است به كمك هاي حرفه اي و تخصصي براي جلوگيري از تصميمات اشتباه نياز داشته باشد.

فعاليت هاي اجتماعي:

پديده اي كه مي تواند به زن براي پذيرش طلاق كمك كند، فعاليت هاي اجتماعي و گروهي است. فعاليت هاي فرهنگي، هنري، ورزشي يا حتي خدمات خيرخواهانه و بشر دوستانه به زندگي جديد آن ها معنا مي دهد و كمك مي كند تا احساس گناه و بي ارزشي آن ها بعد از طلاق از بين برود و احساس مفيد بودن كنند.

گسترش شغل و حرفه يا مهارت:

بسياري از زنان شاغل يا متخصص بعد از طلاق، به شدت در كار خود پيشرفت مي كنند. به اين دليل كه زن در دوران ازدواج، بيشتر درگير مسائل خانه يا فرزندان بوده، حالا اين فرصت را دارد كه با آرامش خاطر به علايق و مهارت هاي خود بپردازد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه زنان بعد از طلاق مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : آثار و پيامدهاي طلاق بر زنان

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۴:۵۷ | هنر زندگي
زنان بعد از طلاق،

ترك سيگار | روش هاي ترك سيگار

طبق تحقيقات 70 درصد سيگاري‌ها تمايل به ترك سيگار دارند. اما چرا همه مصرف كنندگان اقدام به ترك نمي‌كنند و تنها بين 6 تا 30درصد افرادي كه اقدام به ترك مي كنند، موفق به ترك طولاني‌مدت مي‌شوند. اعتياد به مصرف سيگار مشكلي قابل درمان اما سختي است. براي آنكه در ترك سيگار موفق شويد، به عوامل زيادي بايد توجه كنيد، همه جوانب را بايد بسنجيد. حتي ممكن است در اين راه چندين بار شكست بخوريد اما بالاخره راه پيروزي را پيدا مي كنيد. اگر هنوز تصميم به ترك نگرفتيد و يا بعد از چند با تلاش شكست خورده ايد، بهتر است ادامه اين مقاله را مطالعه نماييد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك سيگار مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چرا سيگار را ترك كنم؟

مهمترين قدم در ترك سيگار اولين قدم آن است. اگر بتوانيد تصميم بگيريد كه مي خواهيد ترك كنيد يا نه، بلندترين قدم براي ترك را برداشته ايد. اهميت اين مرحله در روزهاي پيش روي شما كه سختي ترك و مقابله با وسوسه به سراغتان مي‌آيد، خود را نشان مي‌دهد. براي اين كه از تصميم درست آگاه شويد و انگيزه خودتان براي ترك سيگار را پيدا كنيد به چند راهكار اشاره مي كنيم:

مزايا و معايب مصرف و ترك سيگار:

مي‌توانيد جدولي بسازيد شامل چهار قسمت كه مزايا و معايب ترك و مزايا و معايب مصرف را به شما نشان مي‌دهند. ما در اين قسمت مي‌خواهيم سيگار كشيدن و يا نكشيدن را به صورت بي‌طرفانه باهم مقايسه كنيم. مثلا از معايب مصرف سيگار مي‌نويسيد كه احتمال دارد باعث سرطان شود، عمر شما را كوتاه مي‌كند. بيماري قلبي و تنفسي را براي شما به وجود مي‌آورد، زيبايي ظاهر پوست و لبها و دندانهايتان را كم مي‌كند، بوي نامطبوعش اطرافيانتان را آزار مي‌دهد، اعتراض اعضاي خانواده و شايد دوستانتان را به همراه دارد. امكان ورزش و فعاليت بدني را به خاطر تنگي نفس از شما مي‌گيرد و آثار ديگر كه ممكن از مختص شما باشد.

مزاياي مصرف آن مي‌تواند اين باشد كه شما را آرام مي‌كند يا باعث افزايش تمركز در كارهايتان مي‌شود. حالا اگر ترك كنيد چه اتفاقي مي‌افتد؟ مزيت آن اين است كه مي‌توانيد از خيلي از بيماري‌ها پيش‌گيري كنيد، تاييد اطرافيان و خانواده را داشته باشيد و با انرژي و توان بيشتر به فعاليت و ورزش بپردازيد. اما ترك هم قطعا سختي‌هايي دارد، شما در مواقع اضطراب و عصبانيت بايد به دنبال راه ديگري به جز سيگار باشيد و يا در تمركزتان ممكن است دچار مشكل شويد. بعد از آن موقت يا دائمي بودن هركدام از معايب و مزايا را مشخص كنيد و براي هركدام يك درجه اهميت از 0 تا 100 مشخص كنيد. در آخر كه جدولتان را كامل كرديد تصميم خود را بگيريد. توجه كنيد كه وزن كدام كفه بيشتر از ديگري است.

چيزهايي را كه به دست مي‌آوريد مرور كنيد:

اگر تصميم نهايي آن شد كه سيگار را ترك كنيد، ليستي از مزاياي ترك و معايب مصرف تهيه كنيد و آن را هرروز براي خود مرور كنيد. اين روش شما را در روبرو شدن با وسوسه و سختي‌هاي ترك كمك مي‌كند. راه ديگر آن است كه اهداف و ارزش‌هاي خود را در زندگي بنويسيد. به اين سوال پاسخ دهيد كه آيا سيگار كشيدن به اهداف و ارزش‌هاي شما كمك مي‌كند يا ترك كردن آن. مثلا اگر ارزش شما داشتن خانواده‌اي سالم و شاد است كدام انتخاب، شما را به اين هدف نزديك مي‌كند.

 

اصلا مي‌توانم سيگار را ترك كنم؟

بايد توجه داشته باشيد كه ترك هر نوع اعتياد رواني كاري دشوار است. اعتياد بيماري برگشت‌كننده‌اي است و نياز به مراقبت و استفاده از كمك‌هاي روان‌شناختي به صورت بلندمدت دارد. اما اين را هم فراموش نكنيد كه افراد بسياري به وسيله همين روش‌هاي درماني و با كمك گرفتن از متخصصين توانسته‌اند براي مدت طولاني و يا هميشه سيگار را كنار بگذارند. پس اگر آن‌ها توانستند شما هم مي‌توانيد، اگر روش مناسب خود را پيدا كنيد، پس مي توانيد موفق شويد.

 

براي ترك سيگار چه كنم؟

براي ترك سيگار روش‌هاي درماني جسمي و غير جسمي فراواني وجود دارد، از انواع داروهاي شيميايي و گياهي، روش‌هاي تغذيه و ورزش تا روش‌هاي روانشناختي و گروه‌هاي خودياري براي ترك سيگار استفاده مي شود. اما روش مناسب براي شما به شرايط بدني شما مانند سن و مقدار دوز مصرفتان و شرايط روحي و شخصيتي شما بستگي دارد. پس براي انتخاب روش كمي صبر به خرج دهيد. شايد مجبور باشيم با آزمون و خطا روش مناسب خودمان را پيدا كنيم. توجه كنيد كه براي انتخاب بهترين روش ترك از يك متخصص مانند روان‌شناس يا روان‌پزشك هم مشورت بگيريد. براي ترك موفق دريافت مشاوره ترك اعتياد ضرورت دارد.

 

روش‌هاي ترك جسماني سيگار

نيكوتين اما بدون سيگار:

درمان جايگزيني نيكوتين (NRT) يكي از روش‌هاي جسمي ترك سيگار به وسيله استفاده از نيكوتين با راه‌هايي به جز سيگار است. به نحوي مي‌توان گفت اين روش ساده‌ترين راه است. زيرا شما ماده نيكوتين را كه ماده اصلي اعتيادآور سيگار براي شما است را از بدن خود نمي‌گيريد و تنها از شر دود سيگار خلاص مي‌شويد. چسب‌ها، آدامس‌ها و اسپري‌هاي نيكوتين از محصولاتي هستند كه در بازار براي اين منظور وجود دارند.

داروها:

روش ديگر استفاده از داروهايي مانند بوپروپيون و وارنيكلين است كه پزشكان متخصص براي ترك سيگار تجويز مي‌كنند. اين داروها با تاثيري كه روي مغز شما مي‌گذارند وسوسه مصرف سيگار را كم كرده و حتي از لذت دوباره مصرف كردن آن نيز جلوگيري مي‌كنند. اما بديهي است كه استفاده خودسرانه از داروها بدون نظر پزشك قرار نيست به شما كمك كند. استفاده از داروهاي گياهي هم امروزه زياد تبليغ مي‌شود اما به خاطر نبودن تحقيقات علمي كافي در مورد آن‌ها و نداشتن استانداردهاي خاص چندان قابل اعتماد نيستند و حتي ممكن است براي شما خطرناك باشند.

 

روش‌هاي رواني و اجتماعي ترك سيگار

ترك ناگهاني يا تدريجي؟

بوقلمون سرد روشي است كه در آن شما به يكباره و در تاريخي مشخص به طور كامل سيگار را كنار مي‌گذاريد. استفاده از اين روش و يا ترك تدريجي سيگار به جنبه‌هاي رواني و شخصيتي شما بستگي دارد كه براي آشنايي بيشتر با آن بايد با متخصصان بهداشت روان مشورت كنيد.

تكنيك‌هاي روان‌شناختي:

درمان‌هاي روانشناختي مدوني براي ترك سيگار و ديگر مواد اعتيادآور طراحي شده‌اند كه همه بر مبناي تحقيقات علمي استوار هستند. اكثر اين برنامه‌ها روش‌ها و تكنيك‌هاي مشابهي دارند. مثلا يكي از اين تكنيك‌ها كنترل محرك است. شما مطمئنا بعد از ترك مصرف سيگار دچار وسوسه مي‌شويد. اما اين وسوسهبي دليل نيست، بلكه يك محرك بيروني يا دروني وجود دارد كه وسوسه را در شما راه مي‌اندازد.

روانشناسان به اين محرك‌ها راه‌انداز مي‌گويند، در اين تكنيك شما بايد راه‌اندازهاي خود را شناسايي كنيد و قبل از آن كه وسوسه شما را راه بياندازند آن‌ها كنترل كنيد.

روش ديگر از تكنيك‌هاي روان‌شناختي جايگزين كردن پاسخ است. برخي مواقع راه اندازها قابل كنترل نيستند، اما مي‌توانيد در اين مواقع رفتار ديگري را به جاي سيگار كشيدن بعد از اين راه‌اندازها انجام دهيد، تا بدن شما اين رفتار را كم كم جايگزين سيگار كشيدن كند. آدامس جويدن، نوشيدن مايعات، تنفس عميق، آرميدگي عضلاني و يا ورزش كردن مي‌تواند در اين مواقع پاسخ‌گو باشد. ديگر روش‌هاي روانشناختي مانند ذهن آگاهي و بيوفيدبك و آموزش به خانواده و دوستان براي همراهي در برنامه ترك نيز براي قطع مصرف سيگار استفاده مي‌شوند.

گروه‌هاي خودياري:

شناخته‌شده‌ترين گروه‌هاي خودياري گروه‌هاي دوازده قدمي هستند. اين گروه ها از افرادي تشكيل شده كه همه عادت رفتاري مشتركي داشته و توانسته‌اند در اين گروه‌ها عادت خود را ترك كنند. گروه‌هاي دوازده قدمي براي مصرف الكل، مخدرها، پرخوري و موارد ديگر وجود دارد كه در ايران NA يا گروه مخدري‌هاي گمنام از همه معروف‌تر است. براي نيكوتيني‌ها نيز در ايران گروه دوازده قدمي مخصوصي به نام NicA وجود دارد. عضويت در اين گروه‌ها مي‌تواند به تداوم ترك مصرف شما كمك كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك سيگار مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : ترك سيگار | روش هاي ترك سيگا

ادامهـ مطلبـ
| ۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۳:۱۳:۵۶ | هنر زندگي
ترك سيگار،

اختلال نوشتن | نشانه ها، علت و درمان اختلال نوشتن

اختلال نوشتن يك نوع ناتواني در يادگيري است، توانايي نوشتن فرد داراي اختلال نوشتن به طور معني داري كمتر از حد معمول انتظار است. نوشتن يكي از اصلي ترين مهارت هاي اساسي است كه پيش نياز موفقيت هاي تحصيلي بوده و در زندگي روزمره افراد كاربرد بسيار زيادي دارد. چرا كه در دنياي امروز، كساني كه در مهارت هاي خواندن و يا نوشتن خود دچار مشكل هستند، در شرايط نامناسبي قرار مي گيرند و عملكرد آن ها مختل مي شود. اين اختلال اغلب با ساير اختلالات يادگيري و مشكلات ذهني مرتبط است، اين همزماني تشخيص اختلال نوشتن را سخت تر مي كند. متخصصان با استفاده از ملاك هاي خود به تشخيص و درمان مي پردازند. مشاوره كودك براي تشخيص اختلالات مريوط به كودكان ضرورت دارد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه اختلالات يادگيري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

اختلال نوشتن يا ديسگرافيا

اختلال نوشتن يك نوع شابع اختلالات يادگيري در كودكان است. در اختلال نوشتن توانايي فرد در نوشتن كمتر از حد معمول انتظار است. توانايي ها بر اساس سن، زمينه تحصيلي و هوش اندازه گيري مي شود. معمولا اين اختلال با مشكلات ذهني، اختلال خواندن و اختلال يادگيري رياضي همزمان است.

كودكان داراي اختلال نوشتن، تنها در مهارت هاي نوشتن با ديگر همسالان تفاوت دارند، اگر چه از هوش طبيعي و آموزش هاي كافي نيز برخوردارند. اين كودكان ممكن است بد خط، نامرتب و كج و معوج بنويسند. يا مرتكب غلط هاي دستوري، نقطه گذاري، پاراگراف بندي و املايي شوند. ممكن است دچار وارونه نويسي شوند مثلا "رود" را "دور" بنويسند.

انواع اختلال نوشتن

سه نوع اختلال در نوشتن وجود دارد:

1- دست خط

هر چند بهترين دانش آموزان هم دست خط كاملا خوبي ندارند، در دانش آموزان مبتلا به ناتوانايي هاي يادگيري مشكل بيشتر است، خط آنها غالبا ناخوانا است. علاوه بر آن، آنها بسيار كند مي نويسند. بد خطي مي تواند ناشي از مشكلات رواني، عاطفي و يا جسمي باشد. در اين صورت مراجعه به متخصص ضروري است.

٢. املا نويسي

هجي كردن توانايي ايجاد هماهنگي بين اصوات و حروفي است كه بايد نوشته شود. تطابق و همخواني بين واج ها و نوشته ها مهارتي است كه در كودكان ناتوان در يادگيري به خوبي رشد نمي كند.

٣. تركيب

اين كودكان در انشا نوشتن و تركيب درست كلمات به هنگام نوشتن مشكل دارند. در واقع آن ها در تبديل گفتار به نوشتار نيز مشكل دارند.

نشانه هاي اختلال نوشتن

كودكاني داراي اختلال نوشتن، ممكن است اشكالات و خطاهاي زير در نوشتن آن ها ديده شود:

 • به طور كلي نوشتن نادرست و ناقص
 • متناقض در نوشتن، به عنوان مثال حروف بزرگ و كوچك، يا اندازه هاي نامنظم
 • كلمات يا حروف ناتمام، كلمات حذف شده
 • فاصله هاي نامناسب بين كلمات و حروف
 • پر رنگ نوشتن و فشار دادن مداد بر روي كاغذ
 • نوشتن آهسته
 • محدوديت در انتخاب كلمات

 

دلايل اختلال نوشتن

ژنتيك: به نظر مي رسد ژنتيك در ابتلا افراد به اختلال نوشتن نقش دارد. شيوع اين اختلال در بين افراد داراي سابق خانوادگي بيشتر است.

مشكلات مغزي: افراد مبتلا در كاركرد هاي مغزي خود اختلالات جزئي دارند. اين عقيده وجود دارد كه در اين كودكان، رشد مغز آهسته تر از ديگران است.

اشكال در توجه و تمركز: كودكاني كه به اين اختلال مبتلا مي شوند، در توجه، تمركز و دقت خود مشكل دارند و حواسشان خيلي زود پرت مي شود. آن ها نمي توانند براي مدت زمان طولاني اي بر موضوعي تمركز كنند. براي افزايش تمركز كودكانكليك كنيد.

مهارت هاي حركتي: در بسياري از كودكان هماهنگي هاي حركتي لازم براي درست نوشتن به حد كافي رشد نكرده است. ضعف مهارت هاي حركتي، عدم هماهنگي انگشتان و عدم هماهنگي بين دست و چشم ها مي تواند منجر به اختلال نوشتندر كودكان شود.

ساير اختلالات يادگيري: هر گونه مشكلات ديگري مانند مشكل در خواندن، گوش دادن و سخن گفتن مي توانند بر اختلال نوشتاري كودك تاثير بگذارند.

تشخيص اختلال نوشتن

اختلال نوشتن بايد به موقع تشخيص داده شود و تحت درمان قرار گيرد وگرنه پيامد هاي ثانويه نامطلوبي به دنبال خواهد داشت. تشخيص اين اختلال زماني داده مي شود كه مشكلات نوشتن، در پيشرفت تحصيلي و فعاليت هاي روزمره فرد اختلال ايجاد كرده باشد. براي تشخيص اختلال نوشتن، بايد از متخصص گفتار درماني و روانشناس كمك بگيريد. اين متخصصان براي تشخيص اين اختلال، از تكنيك هاي زير استفاده مي كنند :

 1. ارزيابي دركِ كودك از تصاوير، حروف الفبا، اشكال و موضوعات مختلف
 2. ميزان و چگونگي نحوه مشاركت دانش آموز در كارهاي گروهي و كلاسي
 3. بررسي نحوه نوشتن جملات و املاء كلمات
 4. بررسي ميزان توانايي كودك در نوشتن كلماتي كه داراي تلفظ يكسان اما نوشتار متفاوت هستند.
 5. بررسي توانايي شنيدن كودك

 

درمان اختلال نوشتن

روش هايي وجود دارند تا بتوانيم به كودكان داراي اختلال نوشتن كمك كنيم. براي كودكان با مشكلات زبان نوشتاري از راهبردهايي شامل تمرين آمادگي براي نوشتن، آموزش و تمرين استفاده مناسب از مداد، مداد را درست گرفتن، سازماندهي مهارت هاي مربوط به علائم و نشانه ها، تمرين براي روان نويسي و آموزش مستقيم براي توسعه سازمان دهي نوشتن استفاده مي شود. همچنين مي توان از راهبردهاي جانبي ديگر مانند استفاده از كامپيوتر و ساير وسايل كمك آموزشي استفاده كرد.

براي دريافت مشاوره در زمينه اختلالات يادگيري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : اختلال نوشتن | نشانه ها، علت و درمان اختلال نوشتن

ادامهـ مطلبـ
| ۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۲:۲۲:۱۶ | هنر زندگي
اختلال نوشتن،

راه هاي كاهش ميل جنسي

ميل جنسي يكي از غرايز طبيعي و نياز ذاتي بشر است با اين حال افزايش بيش از حد آن در زنان و مردان متاهل يا مجرد باعث ايجاد مشكلات و دردسرهايي براي آن ها مي شود. ميل جنسي بسيار بالا باعث مي شود، افراد به دنبال راهي برايكاهش ميل جنسي خود بروند، ممكن است فرد براي كاهش ميل جنسي اش به خودارضايي يا روابط جنسي متعدد روي آورد. اين مشكل وقتي پررنگ تر مي شود كه يكي از زوجين داراي ميل جنسي زياد باشد در حالي كه ديگري شرايط لازم براي روابط جنسي را از لحاظ روحي يا جسمي نداشته باشد. در اين مقاله راهكارهايي براي كاهش ميل جنسي معرفي مي كنيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي كاهش ميل جنسي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ميل جنسي بالا

هر انساني نيازها و خواست جنسي خود را دارد. اين اميال نسبت به محرك هاي بيروني حساس بوده و متناسب با اين محرك ها مي تواند افزايش يا كاهش يابد. ميل جنسي زياد و عدم كنترل آن بخش زيادي از انرژي و زمان فرد را مي گيرد همچنين افزايش ميل جنسي مي تواند مشكلاتي در زندگي مشترك زوج ها ايجاد كند.

در متاهل ها بيش فعالي جنسي يكي از طرفين ممكن است منجر به پايان زندگي زناشويي شود. چون وقتي يكي از زوج ها قادر به برطرف كردن نيازهاي طرف مقابل نباشد احتمال خيانت افزايش مي يابد. البته كمبود ميل جنسي در زنان و يا كمبود ميل جنسي در مردان ممكن است موضوع اصلي باشد. از طرفي در افراد مجرد ميل جنسي زياد مي تواند زندگي آن ها را مختل كند چون زمان زيادي را به فكر كردن به اين موضوع يا پيدا كردن شريك جنسي اختصاص مي دهند. در صورتي كه مي توانند اين زمان را به كار و تحصيل اختصاص دهند.

 

راهكارهاي كاهش ميل جنسي

مراجعه به متخصص:

اصولي ترين راه براي كنترل يا كاهش ميل جنسي مشورت با يك متخصص است. ميل جنسي زياد مي تواند به دلايل مختلف روي دهد؛ براي مثال اختلال هاي شخصيت كلاستر B، و بيش فعالي باعث افزايش ميل جنسي مي شود. در اين صورت داروهاي كاهش دهنده ميل جنسي تجويز مي شود و از روان درماني براي تغيير سبك زندگي و كمك به افراد براي هدايت احساسات استفاده مي شود.

دور شدن از محرك هاي جنسي:

اگر ميل جنسي زيادي داريد پي احتمالا با ديدن كوچك ترين محرك هاي جنسي ممكن است تحريك شويد. يهتر است از ديدن عكس و فيلم هاي **** خودداري كنيد. به علاوه بهتر است از پوشيدن لباس هاي تنگ كه اندام جنسي را تحت فشار قرار مي دهد، بپرهيزيد. تا جايي كه مي توانيد از معاشرت با افرادي كه باعث تحريك شما مي شوند دوري كنيد.

داشتن فعاليت هاي سرگرم كننده:

براي دور كردن ذهن خود از مسائل جنسي مي توانيد براي اوقات فراغت خود برنامه ريزي كنيد. به فعاليت هاي سرگرم كننده بپردازيد تا بتوانند جايگزين افكار جنسي شما شوند. هر فعاليتي كه بتواند باعث ايجاد خستگي ذهني و بدني در شما شود مي تواند موثر باشد. با منحرف كردن ذهن و  دور شدن از محرك هاي جنسي مي توان ميل جنسي را كاهش داد. مسافرت، گردش، تفريح، كوهنوردي، كار و فعاليت زياد در كاهش ميل جنسي موثر است.

تغيير رژيم غذايي:

هورمون هاي تستوسترون و استروژن نفش حياتي در بدن زن و مرد دارند. با اين حال عدم تعادل اين دو هومون مي تواند باعث افزايش يا كاهش ميل جنسي شود. برخي از مواد غذايي در كاهش يا افزايش اين هورمون ها نقش اساسي دارند. شما مي توانيد با يك رژيم غذايي مناسب، از افزايش ميل جنسي جلوگيري كنيد. مواد غذايي با طبع گرم باعث افزايش ميل جنسي مي شوند.

بعضي خوراكي ها مثل سير و پياز، موز، مشروبات الكلي، خرما، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهاي پرچرب، زنجبيل، نارگيل، دانه هاي روغني، شكلات، مارچوبه، انجير باعث افزايش ميل جنسي مي شود. بنابراين كاهش استفاده از اين مواد غذايي در كاهش ميل جنسي شما مي تواند موثر باشد.

در مقابل برگ كاهو ، كلم، دانه تمبر هندي، خوردن دوغ تازه، برگ ريواس، عرق كاسني، رازيانه، كافور، آب انار، سركه، ترشيجات، ماست، كشك، پنير، سويا، ذرت بو داده، كلم بروكلي، چغندر (لبو)، شيرين بيان، نعنا، سويا، ميل جنسي را كاهش مي دهد.

ورزش و فعاليت بدني:

ورزش و فعاليت هاي بدني راه بسيار خوبي براي تخليه انرژي بدن است. در نتيجه نياز شديد براي رابطه جنسي يا خودارضايي كاهش پيدا مي كند. مشخص شده افرادي كه تمرينات ورزشي كم تا متوسط انجام مي دهند، ميل جنسي بيش تري دارند. در صورتي كه بالا رفتن شدت تمرينات و مدت زمان تمرينات با كاهش ميل جنسي همراه است. ورزش شديد اثر منفي روي تستوسترون مي گذارد و به اين ترتيب ميل جنسي كاهش پيدا مي كند.

 

داروهاي موثر در كاهش ميل جنسي

مصرف برخي داروها باعث كاهش شهوات زنان و مردان مي شوند، اكثر اين داروها با هدف درماني غير از كاهش ميل جنسي تويط پزشك تجويز مي شوند.

داروهاي بتابلوكر: پروپرانولول، متوپرولول و قطره هاي چشمي حاوي بتابلوكرها مانند تيمولول و ...

داروهاي كاهش دهنده فشار خون: مانند هيدروكلرتيازيد و ...

داروهاي ضدتشنج: تگرتول و ..

داروهاي ضد افسردگي: فلوكستين، سرترالين، ونلافاكسين و ...

آنتي آندروژن ها (داروهاي ضد هورمون مردانه): فيناسترايد, كتوكونازول, اسپيرونولاكتون و ..

قرص هاي ضد حاملگي

مخدرهاي مسكن درد: ويكودين، پركوست و ...

 

كسب آرامش

سعي كنيد به دنبال راه هايي براي كاهش استرس باشيد. در برخي افراد تمايل زياد جنسي به دليل استرس ها و تنش هاي زيادي است كه در زندگي با آن رو به رو مي شوند. كسب آرامش به شما كمك مي كند تا بتوانيد با تنش هاي جنسي مقابله كنيد. يكي از راه هاي كسب آرامش مديتيشن مي باشد كه مي تواند به بهبود تمركز، تنظيم هيجان و احساسات كمك كند. 

تحريك مغزي

تحريك الكتريكي مغز از روي جمجمه يك روش درماني است كه در آن يك جريان مستقيم و ضعيف را به مناطق قشري مغز وارد كرده و فعاليت عصبي را تسهيل يا بازداري مي كند. اين جريان ضعيف و مستقيم از طريق اتصال دو الكترود با قطب هاي مختلف بر روي سطح جمجمه منجر به تحريك نورون ها مي شود. تحريك مغزي هيپوتلاموس به كاهش ميل جنسيكمك مي كند. اين روش معمولا براي افراد داراي سابقه انحراف جنسي يا ميل جنسي بيش از حد استفاده مي شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي كاهش ميل جنسي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : راه هاي كاهش ميل جنسي

ادامهـ مطلبـ
| ۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۵۷:۲۷ | هنر زندگي
كاهش ميل جنسي،

نكات خواندني درباره جلسه خواستگاري

جلسه خواستگاري در هر خانواده اي ممكن است به شكلي خاص برگزار شود. اما رعايت برخي نكات به طور كلي در اين جلسات ضرورت دارد. شايد خانواده هايتان به دليل آشنايي قبلي كه از يكديگر دارند، نكات مربوط به جلسات خواستگاري را به طور كامل انجام ندهند. يا ضرورتي براي انجام آن ها نداشته باشند. در هر حال ازدواج به عنوان يكي از مهم ترين و سرنوشت سازترين اتفاق هاي زندگي، نياز به آموزش، مطالعه و مشورت دارد. اين مسئله آنقدر مهم است كه حتماً بايد براي هر مرحله، اطلاعات و ريزه كاري هاي متناسب با آن را ياد بگيريم. از سوي ديگر بايد توجه داشت كه هميشه يك پسر يا دختر خوب، الزاماً همسر خوبي نيست. پس بايد بفهميم كه آيا اين پسر يا دختر خوب، داراي ملاك هاي يك همسر مناسب هم مي باشد؟

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خواستگاري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265  تماس بگيريد.

 

آداب خواستگاري

بعد از آشنايي اوليه دختر و پسر، زمان برگزاري مراسم خواستگاري است. خانواده ها بر اساس آداب و رسوم خانوادگي اين مراسم را برگزار مي كنند ولي در مجموع نكاتي براي برگزاري هرچه بهتر آشنايي خانواده ها در اين مجلس پيشنهاد مي شود.

 

آداب گل و شيريني خواستگاري

بهتر است خانواده پسر با توجه به شناختي كه از شرايط فرهنگي و اجتماعي خانواده دختر دارند در جلسه اول خواستگاري با خود گل ببرند. اين كار به دو جهت اهميت دارد، اول اين كه اگر خانواده دختر انتظار آوردن گل را داشته باشند، ولي چنين كاري انجام نشود احتمالا آن را به حساب بي احترامي يا دست كم گرفتن خود مي گذارند. دوم اين كه از نظر فرهنگي و اجتماعي گل بردن در اولين جلسه اثر رواني خوبي بر روي خانواده دختر خواهد داشت.

آداب پذيرايي در خواستگاري

پذيرايي در مراسم خواستگاري توسط خانواده عروس نشان دهنده رفتار و فرهنگ آنان است. به همين خاطر لوازم پذيرايي اعم از چاي، شيريني، ميوه و ... بايد مناسب و در حد اعتدال باشد. تعارف زياد يا كم، زمان پذيرايي، آغاز پذيرايي از مهمانان و ... از جمله مواردي است كه بايد به آن توجه شود.

 

بايدها و نبايدهاي جلسه خواستگاري

برخورد عروس و داماد

دختر و پسر بايد كاملاً مراقب رفتار خود در جلسه خواستگاري باشند و رفتاري متعادلي داشته باشند. هر گونه افراط و تفريط در رفتار نادرست است. ترش رويي و سكوت مطلق دختر و پسر يا خنده رويي و زياده گويي آنان خوب نيست. در اين گونه مجالس، بايد از شوخي هاي بيجا و گفتن لطيفه هايي كه بين ما بيشتر مفهوم جوك دارد، خودداري كرد.

ارزيابي جامعي از معيارهاي خود داشته باشيد

بهتر است علاوه بر شناخت بيشتر از شرايط فعلي تان، آرزوها و انتظاراتتان راجع به زندگي زناشويي را مشخص كنيد. نگاه واقع بينانه به شرايط موجود و خواسته هاي آينده بسيار مهم است. وقتي به يك ارزيابي صحيح رسيديد، دست به كار شويد. ليستي براي خود تعيين كنيد و البته بايد بدانيد سوالات استاندارد، با جواب هاي مشخص وجود ندارد. خيلي از پاسخ ها خود باعث سوال ديگري مي شوند و مهم اين است كه شما در آن زمان بتوانيد به خوبي و البته صادقانه گفتگو كنيد.

به چشم خريدار نگاه كنيد

جلسه اول خواستگاري را به بررسي مسائل ظاهري سپري كنيد. آيا ظاهر پسري كه به خواستگاري شما آمده يا دختري كه به خواستگاري او رفته ايد، را مي پسنديد؟ اندام كلي، كوتاهي يا بلندي قد، رنگ پوست و نوع لهجه و گويش او را چطور؟ اگر اين موارد از نظر شما غير قابل تحمل است، ديگر نيازي به ادامه صحبت و قرار جلسات بعدي نيست. همچنين توجه به سر و وضع و نوع پوشش، رعايت آداب نشستن، راه رفتن، خوردن، نوع خنده، خجالتي بودن يا نبودن، اضطراب داشتن يا نداشتن، سنگيني و وقار نيز مهم است.

 

نكاتي درباره اولين گفت و گو در جلسه خواستگاري

مهم ترين بخش خواستگاري گفت و گوي دختر و پسر است. در اين جلسه لازم نيست به جزئيات زندگي خود و روحيات و شخصيت خود بپردازيد. وقتي هنوز معلوم نيست كه چقدر باهم به تفاهم برسيد پس نيازي نيست كه يكجا از همه اسرار زندگي خود پرده برداريد. شايد شما براي شناخت همسر آينده خود با او آشنايي و دوستي داشته ايد. حتي در آشنايي و دوستي قبل از ازدواج نيز بايد براي شناخت بهتر نكاتي را رعايت نماييد.

حواس تان به اولين سوال طرف مقابل باشد

معمولا اولين سوالات فرد مقابل مهم ترين دغدغه ها و حساسيت هاي فردي او را را نشان مي دهد. پس اگر شما شروع كننده صحبت هستيد،از قبل درباره موضوعي كه مي خواهيد صحبت كنيد، فكر كنيد.

سوالات كلي نپرسيد

سوالات كلي براي شروع خوب است اما خيلي تعيين كننده نيست؛ زيرا سوال كلي جواب كلي هم دارد و به شناخت بيشتر كمك نمي كند. حتما راجع به خط مشي سياسي و اعتقادات خود صراحتا صحبت كنيد و از او سوالات كاملي بپرسيد.

هر سوالي نپرسيد

بهتر است از پرسيدن سوالات بي ارزش و بي اهميتي چون رنگ و غذاي مورد علاقه و ... خودداري كنيد. چون در بيشتر اين موارد افراد سعي مي كنند سلايق شان را شبيه به فرد مقابل نشان دهند.

سوال هاي معكوس بپرسيد

همه سوال هايتان را مستقيم نپرسيد، زيرا پاسخ هاي آن قابل اعتماد نيستند. به عنوان مثال اگر بگوييد من خيلي اهل تفريحم نظر شما درباره تفريح وگردش چيست؟ او نيز در پاسخ به شما مي گويد: من هم همينطور. در اين گونه مواقع بايد به صورت معكوس سوال بپرسيد. مثلا نظرتان راجع به افرادي كه زياد مسافرت مي روند، چيست؟ در اين صورت فرد مقابل نمي تواند نظر واقعي شما را تشخيص و طبق آن پاسخ دهد. جوابي كه در پاسخ به اين سوالات داده مي شود، تقريبا نظر حقيقي فرد مقابل است.

 

 

 مهمترين سوالات خواستگاري 

در جلسه خواستگاري بهتر است درباره موضوعاتي كه اهميت دارد صحبت كنيد. ترجيحا يك ليستي از سوالات مهم قبل از ازدواج براي خود مشخص كنيد. براي رسيدن به يك شناخت واقعي مشاوره پيش از ازدواج پيشنهاد مي شود. در ادامه به چندي از سوالات جلسه خواستگاري در 7 دسته كلي اشاره كرده ايم:

مسائل خانوادگي

 • خانواده براي تو چقدر اهميت دارد؟
 • علت اينكه تصميم به ازدواج گرفتيد چيست؟
 • بعد از ازدواج چقدر به ارتباط با خانواده همسرتان تمايل داريد؟
 • دوست داريد همسرتان با خانواده شما تا چه حد صميمي باشد؟
 • اگر اختلاف نظري بين همسر و خانواده تان ايجاد شد، چگونه آنرا رفع مي كنيد؟
 • رسم و رسوم خاصي هست كه خانواده تان برايشان خيلي مهم باشد؟
 • اگر همسرت كار اشتباهي انجام دهد، چه عكس العملي نشان مي دهي؟

اهداف فردي و نگرش به زندگي

 • در زندگي چه اهدافي داريد؟
 • چه ملاك هايي براي خوشبختي داريد؟
 • چقدر در تصميم گيري اهل مشورت هستيد؟
 • نظرتان راجع به مرد سالاري و زن سالاري چيست؟
 • خط قرمزهاي زندگي شما كدامند؟
 • اهل مطالعه هستيد؟
 • سرگرمي هاي و تفريحات مورد علاقه تو كدام هستند؟
 • چه چيز باعث مي شود احساس امنيت و آرامش كني؟
 • فكر مي كني بزرگترين عيب تو چيست؟
 • در زمان عصبانيت چه مي كنيد؟

مسائل مالي

 • تعريف تان از صرفه جويي چيست؟
 • آيا به پس انداز اهميت مي دهي؟
 • آيا من مي توانم از موجودي تمام حساب هاي تو خبر داشته باشم؟
 • با جشن عروسي موافقيد؟ تا چه حد موافق خرج كردن براي مراسم هستيد؟
 • آيا درباره مهريه نظر خاصي داريد؟

مسائل مربوط به فرندان

 • چقدر دوست داريد صاحب فرزند شويد؟
 • تربيت فرزندان به عهده چه كسي است؟
 • دوست داريد چگونه فرزنداني داشته باشيد؟
 • اگر نتوانيد بچه دار شويد چه مي كنيد؟

اعتقادات مذهبي

 • تا چه حد به اعتقادات مذهبي پايبند هستيد؟
 • در محل كار و خانواده، با نامحرم چگونه رفتار مي كنيد؟ از همسرتان توقع داريد چگونه رفتار كند؟
 • اعتقادات ديني شما چه ميزان تعيين كننده مسير زندگي شماست؟

روابط با ديگران

 • آيا همسرتان بايد براي هر كاري از شما اجازه بگيرد؟
 • در كار و زندگي شخصي چه مرزي براي رعايت اخلاقيات قائل هستيد؟
 • بعد از ازدواج با دوستانتان تا چه حد رفت و آمد مي كنيد؟
 • در ابراز احساسات راحت هستيد؟

مسائل جنسي

 • تا حالا شده حس كني به حمايت عاطفي نياز داري؟ چه زماني؟
 • رابطه جنسي در ازدواج چقدر براي شما اهميت دارد؟
 • نظرتان نسبت به روابط فرازناشويي چيست؟
 • انتظاراتتان در رابطه جنسي چقدر است؟
 • نظرتان درباره خود ارضايي چيست؟
 • رضايت از رابطه جنسي چه قدر در زندگي مشترك اهميت دارد؟ اگر از رابطه جنسي رضايت نداشتيد چه مي كنيد؟

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خواستگاري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : نكات خواندني درباره جلسه خواستگاري

ادامهـ مطلبـ
| ۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۴۰:۲۸ | هنر زندگي
جلسه خواستگاري،

چگونه پدر خوبي باشيم؟

در گذشته نقش پدران در تربيت فرزند به تربيت پسران آن هم پس از گذراندن دوره كودكي اختصاص مي‌يافت. به مفهومپدر خوب كمتر اهميت داده مي شد. پدر بايد زندگي كردن و سرد و گرم روزگار را به پسر خود مي‌آموخت و او را براي چالش‌ها آماده مي‌كرد. و يا شايد شغل پدري خود را به او آموزش مي‌داد. اما امروزه با تغييرات سبك زندگي و جامعه و همچنين يافته‌هاي علمي روانشناسان در زمينه سبك‌هاي فرزندپروري سالم نقش پدران در تربيت فرزندان نيز تغيير كرده‌اند. نقش پدران به جنسيت و سن كودك بستگي دارد. همچنين باور مادران نسبت به نقش پدر در پرورش فرزندشان نيز تاثيرگذار است. ما در اين مقاله به بررسي موارد كلي و اساسي نقش پدران و راه هايي براي پدر خوب بودن مي‌پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه پدر خوب بودن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

همسر خوبي باشيد!

پدارن خوب در قدم اول همسر خوبي هستند. پيش از آن كه به وظايف پدري خود بپردازيد. اگر تلاش كنيد رابطه خود با همسرتان را بهبود بخشيد و وظايف همسري خود را به طور مناسب انجام دهيد اين مسئله به نقش پدري شما هم بسيار كمك مي‌كند. فرزنداني كه عشق و احترام پدران خود را به مادرانشان مي‌بينند احساس امنيت و آرامش بيشتري دارند و در بزرگسالي مردان ديگر را بيشتر قابل احترام و اعتماد مي‌بينند. اين احساس موجب اعتماد به نفس بيشتري در فرزندانتان مي‌شود.

مشاركت پدران در انجام مسئوليت‌هاي خانه و تقسيم اين وظايف بين پدر و مادر مي‌تواند منجر به شكل‌گيري نقش‌هاي جنسيتي به صورت انعطاف‌پذيرتر براي كودكان باشد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند كودكاني كه منعطف‌تر با كليشه‌هاي جامعه براي نقش‌هاي زنانه و مردانه برخورد مي‌كنند از سلامت روان بالاتري برخوردار هستند.

 

با فرزندتان وقت بگذرانيد.

پدران خوب با فرزندانشان زماني را براي ارتباط مثبت اختصاص مي‌دهند. اين زمان جدا از زمان ارتباط مثبت همه اعضاي خانواده با يكديگر است و به ارتباط دونفره شما اختصاص دارد. اگر بيش از يك فرزند داريد سعي كنيد زماني جداگانه براي هركدام از آن‌ها اختصاص دهيد.

بازي‌هاي مشترك

براي گذراندن وقت مثبت مي‌توانيد بازي‌هاي مشتركي با آنها داشته باشيد كه مورد علاقه هردو شما است. براي اين كار مي‌توانيد ليستي از بازي‌هاي مورد علاقه فرزندانتان را تهيه كنيد و يا از منابع مختلف بازي‌هاي جديد ياد بگيريد. توجه داشته باشيد كه كودكان مهمترين اسرارشان و دغدغه‌هايشان را با شما در حين بازي و ارتباط مثبت شكل مي‌دهند. براي اطلاع ازبازي كودكان كليك كنيد.

برنامه سفر و گردش

مي‌توانيد برنامه‌هاي مشتركي براي سفر و گردش داشته باشيد. سفرهاي چند روزه به خاطر وجود چالش‌هاي مختلف موقعيت مناسبي براي آموزش دادن مهارت‌هاي مورد نياز كودكان را توأم با لذت و تفريح فراهم مي‌كند. همچنين گردش‌هاي كوتاه در پارك يا ساحل و يا طبيعت را با فرزندتان برنامه‌ريزي كنيد.

آهنگ‌هاي شاد كودكانه

با فرزندانتان ترانه‌هاي شاد كودكانه مورد علاقه‌اش را همخواني كنيد و يا ترانه‌هايي مخصوص خودتان داشته باشيد تا با هم از آن لذت ببريد.

 

در جريان نياز فرزندان خود باشيد.

پدران ايده‌آل از همان دوران بارداري همسرشان در جريان نيازهاي همسر و فرزندشان قرار مي‌گيرند، علاقه بيشتري به حاملگي همسرشان نشان مي‌دهند. زناني كه همسرشان در هنگام زايمان كنارشان حضور داشتند درد كمتري تجربه كرده و زايمان راحتتري داشتند. اين توجه و مراقبت از فرزندان پس از تولد نيز بايد ادامه يابد. مشاركت پدر در انجام كارهاي مراقبتي از نوزاد مثل غذا دادن، خواباندن، عوض كردن پوشك و حمام كردن كودك مي‌تواند به ارتباط مثبت بين پدر و فرزند و همچنين كاهش فشار اين مسئوليت‌ها بر دوش مادران نيز كمك كند.

در جريان رشد كردن فرزندتان حضور روزانه خود را در كنار او حفظ كنيد. در مراحل رشد فرزند شما نيازهاي او نيز تغيير مي‌كنند. فرزند شما پيش از دبستان، در دوره دبستان، نوجواني و جواني نيازهاي متنوعي را ابراز مي‌كند.

با دوستان صميمي فرزندتان آشنا شويد و سعي كنيد با والدين آن‌ها نيز ارتباط داشته باشيد.

در جريان فعاليت‌هاي روزمره فرزندتان مانند انجام تكاليف، شرايط مدرسه، كلاس‌هاي فوق برنامه قرار بگيريد. اما دقت كنيد كه اين توجه، شما را تبديل به والدين هليكوپتري نكند. والدين هليكوپتري يا بيش‌كنترل‌گر والديني هستند كه هميشه فرزندانشان را همراهي مي‌كنند و مانند هليكوپتري كه بالاي سر آن‌ها پرواز مي‌كند اعمالشان را در نظر دارند.

 

باانضباط بودن در تنبيه و تشويق

قواعد محكم

بچه‌ها با نصيحت شنيدن چيزي را ياد نمي‌گيرند اما با ديدن رفتار شما به سادگي از شما مي‌آموزند. اگر قاعده‌اي را براي فرزندتان در نظر مي‌گيريد براي تعيين آن از نظر خود او نيز استفاده كنيد و در محيطي توام با مشورت تصميم بگيريد. همچنين با همسرتان در تعيين اين حدود توافق داشته باشيد. پدران خوب پس از مشورت با اعضاي خانواده درباره اين قوانين، قواعد ثابت و مهمي را براي رفتار فرزندانشان در نظر مي‌گيرند و در مورد آن‌ها قاطعانه برخورد مي‌كنند.

به نقات قوت و توانايي فرزندتان بيشتر از نقاط ضعف و اشتباهاتش توجه كنيد. فرزندان شما بدون اشتباه كردن و آزمون و خطا چيزي را ياد نمي‌گيرند پس با وجود اعلام قواعد، به آن‌ها فرصت اشتباه را هم بدهيد. در برابر اشتباه آن‌ها خشم خود را مديريت كنيد و سعي كنيد رفتار پرخاشگرانه نداشته باشيد. اما به آن‌ها يادآوري كنيد كه بر اساس قرارداد قبلي شما نقض هر قاعده‌اي تبعات خاص خودش را دارد كه بايد فرزندتان آن را بپذيرد.

تنبيه همراه با رشد عزت نفس

مهمترين عامل براي شكل‌گيري عزت نفس فرزند شما احساس خواستني بودن و ارزشمندي است. اگر مي‌خواهيد به اين احساس لطمه نزنيد، هنگام اعمال تنبيه به آن‌ها بفهمانيد كه با وجود آن كه برايشان ارزش قائليد و آن‌ها را دوست داريد اما تنبيه را به عنوان نتيجه طبيعي رفتارشان بايد بپذيرند. براي اطلاع از روش هاي تشويق كودكان كليك كنيد.

 

ابراز محبت ظاهري

نبايد انتظار داشته باشيد كه فرزند شما بدون ديدن جلوه خاصي از محبتتان به علاقه شما پي ببرد. شايد بر اساس تربيت گذشته خود به شما گفته باشند كه به عنوان پدر اگر به فرزندان خود محبت ظاهري نشان دهيد باعث بي‌اهميت شدن جديت و نقش مديريت شما در خانواده مي‌شود. اما روانشناسان امروزه معتقند ابراز محبت ظاهري مانند در آغوش گرفتن كودك، بوسيدن، اظهار كلامي محبت و انجام كارهاي مورد علاقه فرزندانتان مي‌تواند به بهبود رابطه شما با آن‌ها كمك كند و سلامت روان آن‌ها را بهبود بخشد.

 

زمانه ديگر فرق كرده

براي بسياري از پدران سخت است كه خود را با سرگرمي‌ها يا كارهاي مورد علاقه فرزندانشان همراه كنند. اما اگر بپذيريد كه به خاطر گذشت زمان به طور طبيعي علاقه فرزند شما در حيطه‌هايي به خصوص با شما متفاوت است مي‌توانيد خود را با آن‌ها همراه كنيد و سعي كنيد بيشتر با زمينه‌هاي مورد علاقه او آشنا شويد. پدران خوب به فرزندانشان اين امكان را مي‌دهند كه علائق خود را دنبال كنند و به دنبال تحقق روياهايشان بروند.

 

چطور پدر خوب بودن را ياد بگيريم؟

براي افزايش مهارت‌هاي مرتبط با فرزندپروري خود مي‌توانيد از متخصصين روانشناس يا مشاوران خانواده كمك بگيريد. روان‌شناسان در جلسات مشاوره خانواده خصوصي سعي در ارتقاء عملكرد والدين دارند. در كنار افزايش مهارت به سلامت روان خود اهميت دهيد و براي خودتان زمان خاصي را اختصاص دهيد. بهبود سلامت رواني شما به طور مستقيم به رفتار شما با فرزندتان اثر مي‌گذارد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه پدر خوب بودن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چگونه پدر خوبي باشيم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۱:۱۹:۵۶ | هنر زندگي
پدر خوب،

ناس | علائم و عوارض اعتياد به ناس

ناس ماده محركي است كه شيوع آن به شدت در حال گسترش است. اين ماده از برگ تنباكو توليد شده و به عنوان جايگزين سيگار، جوانان را ترغيب به مصرف مي كنند. آسيب هاي شديد اجتماعي، جسمي و رواني عوارضي است كه به دنبال مصرف اين ماده براي فرد به وجود مي آيد. وابستگي شديد روحي و رواني اصلي ترين مانع براي ترك اعتياد به ناس مي باشد. متخصصان بهداشت روان براي كاهش آسيب هاي ناشي از اعتياد به مواد مخدر سعي در معرفي عوارض و نشانه هاي اعتياد را به افراد جامعه دارند. در اين مقاله درباره علائم و نشانه هاي اعتياد به ناس و روش هاي ترك آن صحبت خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تشخيص و درمان اعتياد به مواد محرك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ناس چيست؟ 

ناس يا نسوار ماده محرك سبز رنگي است كه در دسته مواد اعتياد آور قرار دارد. ناس از برگ خشك شده تنباكو در سايه ساخته مي‌شود. البته در بعضي از مناطق ايران به رنگ قهوه اي هم موجود است كه در اصطلاح به آن تمباك هم مي گويند. مركز اصلي توليد آن كشور افغانستان مي باشد. اين ماده رنگ و بوي بسيار تندي دارد، ولي امروزه براي ترغيب بيشتر به مصرف، آن را با طعم دهنده ها و خوشبوكننده هاي مختلف تركيب مي كنند.

طريقه مصرف ناس به دو شكل جويدني و مكيدني مي باشد كه پس از ايجاد حالت سرخوشي آن را از دهان بيرون مي آورند.

اخيرا ماده جديدي به نام پان پراگ وارد كشور شده است كه به طور مختصر به آن پان مي‌گويند. اين ماده با عناويني مانندناس خارجي و يا ملوان زبل به شكل‌هاي آدامس، پاستيل و خوشبوكننده دهان در بازار كشور به فروش مي‌رسد و عوارضي مشابه نسوار دارد.

 

علائم مصرف ناس

ناس نوعي از مواد محرك است كه موجب افزايش توان كاري فرد مي‌شود. نسوار توهم، هذيان و يا عامل خطري ندارد و تنها عامل تحرك و سرخوشي محسوب مي‌شود. ناس رنگ آب دهان را قرمز مي كند و به واسطه افزايش ميزان ترشح بزاق، فرد مجبور مي شود در دفعات زياد محتويات دهان خود را بيرون بريزد.

 

عوارض اعتياد به ناس

آهك موجود در نسوار به واسطه اثر خورندگي، آسيب شديد بافتي را در دهان ايجاد مي كند و موجب پوسيدگي دندان ها و زخم هاي لثه مي شود. نهايتا منجر به ايجاد عفونت مي گردد. تحريك مكرر بافت هاي دهاني توسط آهك يكي از عوامل ايجاد سرطان در حفره دهاني است. جذب نيكوتين و ساير سموم و آلودگي ها نيز توسط بافتهاي آسيب ديده دهاني به شدت افزايش مي يابد. بيرون ريختن محتويات دهاني توسط مصرف كنندگان منجر به انتقال آلودگي هاي ميكروبي و ويروسي اين افراد به خصوص بيماري هاي تنفسي به محيط  مي شود. اين مواد همچنين ممكن است به انواع ميكروب ها، فلزات سنگين مانند سرب و سمومي مثل آرسنيك آلوده باشد.

عوارض كوتاه مدت اعتياد به ناس

 • سرگيجه
 • سردرد
 • تهوع
 • از دست دادن تعادل حركتي و رفتاري
 • ايجاد حركات غيرطبيعي در چشم
 • دندان‌قروچه
 • اختلال در خواب
 • وابستگي روحي رواني
 • لرزش
 • تغييرات فشارخون و ضربان قلب

عوارض بلند مدت اعتياد به ناس

 • بي‌خوابي
 • عدم تعادل رفتاري
 • زودرنجي
 • اختلالات تمركز
 • اختلالات رفتاري
 • تأثير در مخچه
 • بيماري‌هاي دهاني
 • افزايش فشار خون و سكته قلبي
 • سرطان حنجره
 • اختلالات و سرطان روده‌ بزرگ و نارسايي‌هاي كليوي
 • سرطان لثه

 

باورهاي غلط درباره ناس

بعضي بر اين باورند كه ناس بسيار از سيگار كم خطرتر است. اما بنا بر مشاهدات و تجربيات، تاثيرات مخربي كه اعتياد به ناس بر روي سيستم ادراكي و رواني فرد بر جا مي گذارد؛ شديدا خطرناك بوده و برطرف كردن اين وابستگي نيازمند تقويت وضعيت رواني توسط روانشناس و روانپزشك مي باشد.

 

ترك اعتياد به ناس

مهمترين نكته در درمان و ترك اعتياد به ناس، ترك وابستگي هاي روحي و رواني است. بنابراين اولين قدم، ترك روحي و قطع كردن وابستگي هاي رواني به اين ماده است. استفاده از اين ماده وجهه انساني فرد را خدشه دار مي كند و فرد مبتلا بايد عزت نفس و احساس ارزشمندي خود رابا كمك مشاوره ترك اعتياد تقويت كند.

باتوجه به اينكه ترك ناس عوارضي چون بي‌قراري، استخوان‌درد و دردهاي عضلاني آزاردهنده را با خود دارد لازم است تا فرد مبتلا حتما درماني تحت نظر متخصص داشته باشد. تا مبادا درد خماري او را از ادامه مسير منصرف و دوباره به بيراهه نابودي بكشاند. متخصصان براي درمان بي خوابي بعد از ترك، كاهش درد، و نگهداشتن ترك و ديگر معضلات ناشي از اعتياد به مواد خدمات ارائه مي دهند.

در مراحل بعدي نيز بايد ارتباط هاي محيطي و اجتماعي فرد اصلاح شود. همنشيني و ارتباط با افراد مصرف كننده و ترغيب كننده به مصرف بايد به طور كامل قطع شود. بجاي آن به دنبال ارتباطات صحيح و سالم با افرادي برود كه مصرف ناس را بد تلقي مي كنند.

و اما در گام آخر فرد بايد به دنبال جايگزين هاي مناسب براي ترك ناس باشد. آدامس، شكلات، كشك و جويدني هاي سنتي مي تواند جايگزين مناسبي باشد. همچنين فعاليت هاي بدني و ورزشي مي تواند وضعيت روحي و عزت نفس فرد را احيا كرده و موجب سرزندگي و بهبود وضعيت خلقي و روابط عاطفي فرد شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تشخيص و درمان اعتياد به مواد محرك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : ناس | علائم و عوارض اعتياد به ناس

ادامهـ مطلبـ
| ۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۷:۵۷ | هنر زندگي
ناس،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 96
بازديد ديروز : 66
بازديد كل : 3811

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان