مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

18 قدم براي بازگشت به زندگي بعد از طلاق

زندگي بعد از طلاق براي بسياري از افراد تمام شده و ادامه نا پذير به نظر مي رسد. بعد از طلاق و جدايي از همسر تازه همه چيز شروع مي شود. از روز طلاق به بعد احساسات جديد منفي يا مثبتي را تجربه خواهيد كرد. اين احساسات آنقدر داراي نوسان هستند كه گاهي اوقات از متضاد بودن اين احساسات، سردرگم و مبهوت مي شويد. حتي اگر جدايي و طلاق حقوقي را به سادگي انجام داده ايد؛ گذر كردن و پذيرش اين تغيير به هيچ عنوان كار راحتي نيست.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بازگشت به زندگي بعد از طلاق مي توانيد با مشاوران ما از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

هجده گام زندگي بعد از طلاق

بر اساس تحقيقات انجام شده براي بازگشت به زندگي بعد از طاق بايد از هجده گام بگذريد تا بتوانيد همان آدم اول قبل از ادواج و حتي بهتر از او شويد. در ادامه هجده گامي كه براي افرادي كه طلاق گرفته اند اتفاق مي افتد، آمده است :

1- حس انكار و عدم پذيرش واقعيت

ابتدا حس مي كنيد كه يك كابوس مي بينيد كه هر لحظه ممكن است تمام شود و هر لحظه منتظر از خواب پريدن و تمام شدن اين كابوس هستيد. واقعيت را نمي پذيريد و باورتان نمي شود كه اين تغيير در زندگيتان اتفاق افتاده است.

2-ترس از زندگي پيش رو

بعد از اينكه پذيرفتيد كه واقعا جدا شده ايد. ترس از زندگي پيش رو شروع مي شوند. ترس هايي مانند اينكه نكند نتوانم به تنهايي از عهده زندگي جديد و مسائلش بر بياييم.

3- فرار از واقعيت

بعد از شروع شدن ترس ها و قبول واقعيت، دست به هر كاري براي فرار از واقعيت مي زنيد. كارهايي مانند اعتياد به مواد اعتياد آور ، روابط جنسي متعدد و  پر خطر، كار هاي هيجاني و ... مي زند. كه اين كارها معمولا در كوتاه مدت نتيجه بخش ولي در بلند مدت نتايج خوبي را به همراه نخواهد داشت.

4- تنهايي

بعد از اينكه را حل هايتان براي زندگي مستقل نتيجه نداد، احساس تنهايي مي كنيد. حس مي كنيد دنيا به آخر رسيده و احساس مي كنيد كه كسي نيست كه شما را آن گونه كه انتظار داريد درك كند.

5- به دنبال روابط قديمي و روابط دوستي گذشته

براي رفع تنهايي به دنبال راهي مي گرديد تا آن را به شيوه اي كه به نظر خودتان درست مي آيد، پر كنيد. گاهي با پيدا كردن و مصاحبت با دوستان قديمي اين اتفاق رقم مي خورد. گاهي نيز مي توانيد دنبال معشوقه قديمي تان كه پيش از ازدواج با او  در ارتباط بوديد، برويد و او را جستجو كنيد.

ملاقات با دوستان مشترك بين شما و همسر سابقتان مي تواند مشكل آفرين باشد.

6- احساس گناه

هنگامي كه جدا شديد معمولا اين حس به شما دست مي دهد كه نمي توانيد با حس هاي منفي و احساس گناه مقابله كنيد . اين كه تمام اتفاقات منفي ناشي از طلاق را به خود نسبت مي دهيد و حال تان بد تر و بدتر مي شود .در حالي كه طلاق مانند تمام اتفاقات ديگر مي تواند صرفا يك اتفاق باقي بماند.

7- اندوه پس از جدايي

به دلالي مختلف در اين مرحله تمام غم ها و اندوه هاي ناشي از طلاق به شما هجوم مي آورند. اينجا احساس مي كنيد كه انگار يك چيز ارزشمند و بسيار عزيزي را از دست داده ايد. اين را بايد بپذيريد كه هميشه پس از يك از دست دادن، داشتن احساس غم  طبيعي است.

8- خشم ناشي از جدايي

بعد از احساس غم احساس بعدي كه فرصت بروز مي يابد، خشم است. خشم بابت گرفتن حق زندگي شاد و سرشار از آرامش كه معمولا محكوم اصلي در نبود آن، همسر سابقتان است.

واقعيت اين است كه زماني كه طلاق صورت مي گيرد ، افراد خشم هايي در خود احساس مي كنند كه در درون خود انباشته شده و هيچ وقت فرصت بروز نيافته اند. واقعيت اين است كه ما هر چقدر هم زمان جدايي فرد جسوري باشيم معمولا خشم هايي در درون خود از حرف ها ناگفته ي درون مان كه زمان طلاق بايد مي زديم و نزديم ، ناحقي ها ، توهين ها و ... احساس مي كنيم كه اگر اين خشم به شيوه اي مناسب و درست تخليه نشود بعدا ، باعث انبار شدگي و انفجار بي موقع خشم مي شود.
در نتيجه مي بايست سعي كنيم خشم هاي خود در هنگام طلاق به شيوه درست هدايت كنيم.

9- رها كردن

حال زمان رها كردن رسيده است. اينجا از نظر فيزيكي جدا شده ايد اما هنوز از نظر ذهني براي رهايي نياز به زمان داريد. اما اين بدين معنا نيست كه كاري غير ممكن است.

10 - خود ارزشمندي و افزايش اعتماد به نفس

اين گام ، گام حس هاي مثبت است كه در ادامه ي اين راه به آن مي رسيد. اينكه با ارزش هستيد و لايق بهترين زندگي ها هستيد.

11- انتقال

در اينجا مي خواهيد آثار زندگي قبلي را از زندگي خود پاك كنيد . به اين دوره، دوره انتقال مي گويند. يعني انتقالي كه با طغيان و تحول همراه است.

12- صداقت

در گام است كه ديگر نمي خواهيد بر روي چهره خوب نقاب بزنيد. نه نقاب قهرمان بودن (( طلاق و جدايي از همسر بر روي من هيچ تاثيري ندارد )) و نه نقاب قرباني بودن (( كه همسر سابقتان را مانند هيولا جلوه دهيد )).

13- عشق ( تمايل به دوست داشتن و دوست داشته شدن .)

در اينجاست كه كم كم خود را لايق دوست داشتن و دوست داشته شدن مي دانيد و باور مي كنيد كه آدمي هستيد كه ممكن است در نظر ديگران دوست داشتني هم به نظر برسيد.

14- اعتماد

حال زمان اين فرا رسيده است كه به جنس مخالف اعتماد كنيد. توجه داشته باشيد كه براي هر شخصي مي تواند اين مورد به دليل عميق بودن آسيب هاي عاطفي كه خورده و زخم هايي كه تحمل شده است، متفاوت باشد.

15- تمايلات جنسي

ميل جنسي يك ويژگي خدادادي است كه بعد از طلاق قاعدتا با آن مواجه مي شويد و ممكن است با اين مسئله دچار چالش هاي ذهني متعددي شويد. با حل كردن اين چالش ها مي توانيد به تعادل كافي برسيد.

16- استقلال

در اين مرحله علاوه بر استقلال مالي و فيزيكي مي توانيد از نظرذهني نيز به يك استقلال نسبي دست پيدا كنيد. يعني خود را به عنوان يك شخصي جدا و مستقل در جامعه و داراي حقوق طبيعي انساني بپذيريد.

17- هدف مندي

زماني كه از نظر ذهني مستقل شديد، مي توانيد هدف مندانه تر عمل كنيد. و هدف هايي را براي خود ترسيم كنيد كه اغلب در گذشته موفق به انجام آنها نشده ايد و حال كه احساس مستقل بودن مي كنيد، آن را به سر انجام برسانيد.

18- آزادي

در اين مرحله كه مرحله آخر است خود  را از بند تمام چيزهايي كه پيرامون طلاق بوده رها مي كنيد و درست مانند پرنده اي كه مي خواهد در آسمان پرواز كند، رها و آزاد مي شويد.

اينكه همه مي توانند از تمام اين مراحل به راحتي عبور كنند يا نه ، كاملا شخصي است . هميشه نمي توان گفت كه اين مراحل را به انتها خواهيد رساند. بلكه ممكن است در هر كدام از اين مراحل مانند انكار ، رفتن در لاك تنهايي ،يا عدم ارتباط درست با جنس مخالف با مشكل مواجه شويد. به واسطه ي توانايي ها و تفاوت هاي فردي مي توان اين مراحل را طي كرد. در يك فرد ممكن است يك سال و در شخص ديگر چهار سال طول مي كشد. اما هر تغييري نيازمند صبر است. دريافت مشاوره روانشناسي و مشاوره طلاق گذر كردن از هر كدام از اين گام ها را براي شما سريع تر و آسان تر مي كند.

 

بازگشت به زندگي بعد از طلاق

در ادامه اقداماتي كه به شما براي بازگشت به زندگي بعد از طلاق كمك مي كند آورده شده است:

1- پرداختن به سلامتي روحي و جسمي تا حد امكان

2- باز سازي منزل و تغيير دكوراسيون منزل در حدي كه بتوانيدد از پس آن بر آييد و در روحيه شما نيز تاثير مثبت داشته باشد.

3- مديريت مالي و سر و سامان دادن به زندگي تان از لحاظ مالي

اگر كه خانم هستيد تلاش كنيد از نظر مالي استقلال پيدا كنيد. و شغل مناسب و در خور توجه براي خدو پيدا كنيد.و اگر آقا هستيد كه سعي در مديريت بهتر مخارج داشته باشيد. به هيچ عنوان خرج و مخارج خود را وابسته به مسائل هيجاني نكنيد.

4- سعي كنيد هدف هاي بلند مدت و كوتاه مدت را براي خود تعريف كنيد.

5- معاشرت را با اطرافيان قطع نكنيد. سعي كنيد با خاوناده و بستگان تان كه البته بي حاشيه تر و امن تر هستند رفت و آمد داشته باشيد.

6- در كل به خودتان فرصت ايجاد تغيير بدهيد . هيچ تغييري ناگهاني و به يك باره اتفاق نمي افتد.

 

مشاوره طلاق و بازگشت به زندگي بعد از طلاق

در بسياري از جلسات مشاوره طلاق با افرادي مواجه هستيم كه بعد از طلاق توانايي بازگشت به زندگي عادي خود را ندارند. اين افراد به دليل زخم ها و آسيب هاي روحي كه در رابطه قبلي خود متحمل شده اند، باور دارند كه ديگر آن آدم سابق قبل از ازدواج نيستند. به همين دليل خود را لايق داشتن يك زندگي ايده آل نمي دانند. مشاوره روانشناسي و مشاوره طلاق به اين افراد كمك مي كند تا بتوانند درد ها و رنج هاي ناشي از رابطه قبلي را پشت سر بگذارند و به زندگي خود بازگردند. متخصصين مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي آماده است تا با استفاده از خدمات مشاوره تلفني و حضوري خود پاسخگوي شما در هر جايي كه هستيد باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بازگشت به زندگي بعد از طلاق مي توانيد با مشاوران ما از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  18 قدم براي بازگشت به زندگي بعد از طلاق

ادامهـ مطلبـ
| ۴ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۱:۰۱ | هنر زندگي
طلاق،

انواع و راه هاي ورزش ذهن

ورزش ذهن در واقع روشي براي قدرتمند كردن مغز است. مغز انسان در اثر گذشت زمان دچار فرسايش و بيماري هايي ماننددمانس، آلزايمر و كند ذهني مي شود. اين عوارض علت اصلي ترس و نگراني براي ورود به سالمندي است. پس براي حفظ توانايي و بهبود عملكرد مغز بايد تلاش كنيم. همان گونه كه بدن براي افزايش كارايي خود به ورزش و فعاليت بدني نياز دارد، مغز نيز به ورزش ذهن براي توانمند سازي شناختي نياز دارد. بدين صورت عملكرد خود را تقويت كرده و با افزايش سن دچار افت در عملكردهاي مختلف مانند حافظه، توجه و يادگيري نمي شوند. توانمند سازي ذهني _ شناختي يكي از حوزه هايي است كه در دهه هاي اخير مورد توجه قرار گرفته است. در اين مقاله روش هايي براي افزايش توانايي هاي ذهني، شناختي و جلوگيري از زوال مغز را ارائه داده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ورزش ذهن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ورزش ذهن با توانمند سازي شناختي

به روش هايي كه به طور مستقيم عملكرد مغز را تحت تاثير قرار مي دهند، توانمند سازي شناختي گفته مي شود. انسان ها به طور ذاتي به دنبال پبشرفت و موفقيت هستند. توانمندسازي شناختي به تقويت توانايي­ هاي شناختي افراد در حوزه ­هاي مختلفي نظير توجه، حافظه، كاركردهاي اجرايي، يادگيري و غيره مي پردازد. روش هاي زيادي براي اين منظور استفاده مي شوند؛ كه در يك دسته­ بندي كلي مي­ توان آن ­ها را به دو دسته روش­ هاي زيستي و غيرزيستي تقسيم كرد.

روش­ هاي توانمندسازي زيستي

با استفاده از ابزارهايي امواج مغزي را دستكاري كرده و بر برخي انتقال دهنده هاي عصبي (مثل دوپامين) تاثير مي گذارند. يكي از مطرح­ ترين روش­ هاي توانمندسازي زيستي نوروفيدبك و تقويت­ كننده­ هاي دارويي مي باشد.

روش­ هاي توانمندسازي غيرزيستي

در روش ­هاي توانمندسازي غيرزيستي با مجموعه اي از تمرين­ هاي استاندارد و تكاليف تكراري، كاركردهاي شناختي مغز را تقويت مي­ كنند. مهم­ترين اين روش ­ها برنامه­ هاي ذهن­ آگاهي، بازي­ هاي هدفمند و برنامه­ هاي آموزش شناختي است. روش هاي توانمندسازي غير زيستي مي ­توانند كاركردهاي شناختي افراد را به ميزان قابل­ توجهي تقويت كنند. مزيت اين روش ها نسبت به روش­ هاي زيستي، نداشتن هر گونه عارضه جانبي است. همچنين دسترسي و اجراي اين روش ها آسان تر از روش هاي زيستي مي باشد.

 

انواع روش هاي توانمند سازي شناختي

بري ورزش ذهن از طيف وسيعي از روش ها نظير برنامه هاي روان شناختي، روش هاي دارويي، روش هاي آزمايشگاهي استفاده مي كنند. متناسب با شرايط متقاضي يكي از اين روش ها پيشنهاد مي شود. در ادامه به تشريح برخي از اين روش ها پرداخته ايم:

نوروفيدبك

درمان نوروفيدبك مشتقي از بيوفيدبك است. تمركز نوروفيدبك بر مغز و سيستم اعصاب مركزي است و به كاربران امكان مي دهد تا بتوانند ريتم هاي مغزي شان را تعديل كنند. اين روش در درمان اختلال كمبود توجه _ بيش فعالي، افسردگي، اختلالات اعتيادي و صرع استفاده مي شود. به علاوه براي افراد سالم نيز استفاده مي شود. در واقع اين روش بر توانمندسازي شناختي تمركز دارد و با تنظيم امواج آلفا در بسياري از موارد به بهبود قابليت هاي شناختي آن ها كمك مي كند.

ذهن آگاهي

ذهن آگاهي زير مجموعه اي از تمرين هاي مراقبه را در بر مي گيرد. منظور از ذهن آگاهي شيوه خاصي از توجه به لحظه اكنون به همراه پذيرش و عدم قضاوت است كه بر تجارب اينجا و اكنون اشاره دارد. مزاياي اين روش در حوزه سلامت به خصوص در كاهش اضطراب و افسردگي، كاهش مصرف الكل و مواد مخدر به اثبات رسيده است. براي افراد سالم نيز آموزش ذهن آگاهي تاثير به سزايي در بهبود توجه و حافظه فعال دارد. همچنين باعث بهبود بازداري شناختي، پردازش ديداري _ فضايي، كاركردهاي اجرايي و انعطاف پذيري شناختي در افراد مي شود. در حقيقت ذهن آگاهي با كاهش آشفتگي ذهني تاثير مي گذارد.

بازي هاي هدفمند

برخي بازي­ هاي ويدئويي منجر به بهبود معنادار سرعت پردازش اطلاعات، توجه پايدار، حافظه فعال ديداري- فضايي، انعطاف­پذيري شناختي، حافظه ديداري فوري و تأخيري، هماهنگي ديداري- حركتي و توانايي ديداري- فضايي مي ­شوند. اين بازي ها مي توانند هر دو بعد شناختي و هيجاني را در يادگيري تحت تاثير قرار دهند. بازي ها با توجه به علاقه يا نيازهاي شناختي فرد انتخاب مي شوند و انگيزه او را براي يادگيري بالا مي برند.

برنامه هاي آموزش شناختي

برنامه هاي آموزش شناختي يكي ديگر از روش هاي مورد استفاده براي توانمند سازي شناختي است. به مجموعه اي از برنامه ها كه شامل تمرين ها، تكاليف استاندارد و هدايت شده است كه هر كدام به منظور هدف آموزشي خاصي تدوين مي شوند. اين تمرين ها مي تواند به صورت مداد_ كاغذي يا كامپيوتري باشد. كاركردهاي شناختي گسترده اي شامل توجه، حافظه، سرعت پردازش، مهارت ديداري_ فضايي، استدلال، حل مسئله و يادگيري را تقويت مي كند.

در واقع اين برنامه ها مي توانند عملكرد فرد را در يك حوزه شناختي خاص بهبود دهند يا حداقل در همان سطح موجود حفظ كنند كه براي سالمندان مفيد است. اين روش اگر به صورت گروهي انجام شود تاثير بيش تري خواهد داشت. در واقع در برنامه هاي گروهي اين فرصت را به افراد مي دهد تا با ساير هم گروهي هاي خود مهارت هاي حل مسئله و راهبردهاي شناختي ديگر را تمرين كنند. به علاوه انگيزش و خودكارآمدي را در آن ها افزايش مي دهد.

برنامه هاي تحريك ذهني

به فعاليت هايي كه تحريك كننده ذهني هستند، اشاره دارد. به عنوان مثال فعاليت هاي روزمره اي مانند مطالعه كردن، موسيقي و شطرنج، پازل يا جدول ها از جمله اين فعاليت ها هستند. برنامه هاي تحريك ذهني به اندازه برنامه هاي آموزش شناختي باعث تقويت و بهبود عملكرد شناختي افراد مي شوند.

هنر درماني

هنر درماني براي افرادي كه دچار اختلال استرس پس از سانحه شده اند يا در بيان احساسات خود مشكل دارند مي تواند مفيد واقع شود. اثر بخشي اين روش به خصوص در مورد نظاميان موفقيت آميز بوده است. سربازان و نظاميان به خاطر ترس ها و تجربياتشان راهي براي بيان احساسات پيدا نمي كنند. هنر درماني فرايند گفتار و زبان را در مغز تقويت مي كند.

ساختن ماسك چهره است كه به واسطه آن زخم هاي نامرئي ناشي از آسيب شديد رواني خود را به صورت چهره اي نمايان مي سازند. ساختن ماسك چهره به افراد تروما ديده اجازه مي دهد كه عينيت تروماي خود را درك كنند و به آن پي ببرند در واقع به آن ها كمك مي كند تا از تصاوير مزاحم و فراموش نشدني كه به دليل واقعه ايجاد شده است رهايي يابند. در ابتدا اين فرآيند برايشان ترسناك است ولي به آن ها كمك مي كند كه به آسيب به عنوان يك ماسك نگاه كنند نه به عنوان يك زخم يا آسيب دروني بنابراين تجربه استرس كاهش پيدا مي كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ورزش ذهن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  انواع و راه هاي ورزش ذهن

ادامهـ مطلبـ
| ۴ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۲:۳۱ | هنر زندگي
ورزش ذهن،

تاخير در رشد كودك | نشانه ها، علت و درمان تاخير در رشد كودك

شايع ترين علت كوتاهي قد و بلوغ ديررس، تاخير در رشد كودكان است. اختلال تاخير در رشد اغلب كودك را در سه سال اول تحت تاثير قرار مي دهد. در اثر اين عارضه رشد كودك در حدود 3 تا شش ماهگي شروع به كند شدن مي كند به طوري كه سرعت وزن گيري و رشد قد كاهش پيدا مي كند. اگر كودكتان طبق روند طبيعي رشد نكنند، احتمال اختلال تاخير رشد وجود دارد. والدين يا متخصص مي توانند تاخير رشدي را تشخيص دهند. درمان هاي اوليه مي توانند براي رسيدن به حد طبيعي رشد و يا نزديك به آن كمك كنند. اگر نشانه هاي تاخير رشد كودك از سمت والدين دير تشخيص داده شود صدمات جبران ناپذيري به كودك وارد خواهد شد. در اين مقاله به شناخت نشانه ها و درمان تاخير در رشد كودك مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روند رشد كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تاخير در رشد كودك

به طور كلي تاخير در رشد كودك باعث اختلال در مهارت هاي مختلف از جمله مهارت هاي اجتماعي، شناختي، زباني و حركتي مي شود. اختلالات عصبي رشدي نيز به نوعي اختلال تاخير در رشد كودكان محسوب مي شوند. تاخير رشد ممكن است تنها مربوط به رشد اندام هاي بدن مثل اختلال كوتاه قامتي (كوتولگي) باشد. يا تنها توانايي هاي ذهني كودك را تحت تاثير قرار دهد؛ كودكان داراي اختلالات يادگيري، اوتيسم و معلوليت ذهني از نظر ظاهري تفاوتي با ديگر همسالان خود ندارند. تشخيص به موقع و آموزش مهارت هاي خاص به اين گروه از كودكان، عوارض ناشي اختلال رشدي را كاهش داده و يا از بين مي برد.

 

نشانه هاي تاخير در رشد كودك

براي شناسايي تاخير رشد كودكان آن ها را از 4 جهت مي توانيد مورد بررسي قرار دهيم. در ادامه به بررسي نشانه هاي تاخير در رشد كودكان پرداخته ايم:

مهارت هاي حركتي:

 • عدم توانايي در غلت زدن، نشستن و راه رفتن تا قبل از هجده ماهگي
 • ناتواني در جويدن، بلعيدن و غذا خوردن به تنهايي 
 • ناتواني در دست گرفتن اجسام و ناتواني از استفاده از دو طرف بدن

مهارت هاي اجتماعي: كودكان داراي تاخير رشدي ممكن است توانايي برقراري ارتباط با ديگران (اعضاي خانواده، همسالان، معلمان و ...) را نداشته باشند. همچنين اين كودكان توانايي درك احساسات ديگران را ندارند. 

مهارت هاي شناختي: در اثر تاخير رشد مهارت هاي شناختي نظير يادگيري، درك، استدلال و يادآوري دچار مشكل مي شود.

مهارت هاي زباني: اين كودكان بسيار دير به زبان مي آيند، اين موضوع شامل زبان بدن هم مي شود. به اين معنا كه در فهماندن منظورشان به ديگران حتي از طريق زبان بدن نيز ناتوان هستند.

 

علل به وجود آمدن تاخير در رشد كودك

عوامل ژنتيكي و عوامل محيطي هر دو در به وجود آمدن اختلال رشد در كودك اثر مي گذارد. در ادامه چگونگي اثرگذاري هر كدام از عوامل را بررسي كرده ايم.

عوامل ژنتيكي:

ناهنجاري هاي كروموزومي يا ژنتيكي مي تواند مسبب اختلال در تاخير رشد شوند. امروزه با انجام آزمايشاتي قبل از بارداري مي تواند ژن هاي معيوب را شناسايي كرده و از به دنيا آمدن كودكاني با مشكلات ژنتيكي جلوگيري كرد.

عوامل محيطي:

_مسموميت كودك قبل يا بعد از تولد با عوامل مضر مانند سرب
_ابتلاي مادر به بيماري هاي عفوني
_تب شديدي كه به تشنج ختم شود
_نوزاد نارس به دنيا آيد و يا دچار كمبود اكسيژن شود
_وارد شدن ضربه به سر كودك ضمن به دنيا آمدن يا بعد از آن

 

پيشگيري از اختلال تاخير در رشد كودك

براي پيشگيري از اختلال تاخير رشد در كودك بايد افراد ناقل، به عنوان مثال مادران دچار بيماري عفوني را شناسايي و به وضعيت آنان رسيدگي كرد. آگاه كردن زوج هايي كه قصد بچه دار شدن دارند مفيد است. مشاوران و متخصصان با آموزش عوامل خطر و راه هاي جلوگيري از اين اختلال، مانع از شيوع تاخير در رشد مي شوند. بعد از تولد نوزاد والدين مي توانند فرزندشان را به طور منظم براي معاينات نزد پزشك يا مراكز بهداشت ببرند و با فراهم كردن محيط زندگي باثبات، آينده فرزندان خود را تضمين كنند. مشاوره كودك نيز به خانواده ها براي پيشگيري و مقابله با تاخير رشد كودكان خدمات درماني و آموزشي ارائه مي دهند.

 

درمان اختلالات رشدي كودك

هرچه تاخير رشدي كودك از طرف والدين زودتر تشخيص داده شود درمان كودك آسان تر و سريع تر اتفاق خواهد افتاد. در نتيجه احتمال رشد كامل و مطلوب بيشتر مي شود. والدين مي توانند بعد از مشاهده نشانه هاي مطرح شده سريعا درمان فرزند خود را تحت نظارت يك متخصص آغاز كنند. درمان ها شامل؛ دارو درماني، گفتار درماني، كاردرماني، بازي درماني و ... است.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روند رشد كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  تاخير در رشد كودك | نشانه ها، علت و درمان تاخير در رشد كودك

ادامهـ مطلبـ
| ۴ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۲:۳۷ | هنر زندگي
تاخير در رشد،

ماساژ نوزاد | فوائد و زمان مناسب ماساژ نوزاد

ماساژ نوزاد و ماساژ درماني به عنوان درماني مكمل در كنار ساير روش ها براي افزايش اعتماد به نفس، تقويت سيستم ايمني، ايجاد حس امنيت، افزايش مقاومت و كمك به ايجاد دلبستگي ايمن و ديگر موارد به مادران توصيه مي شود. مادران با فراگيري روش هاي ماساژ كودك مي توانند به رشد و شادابي آن ها كمك كنند. همچنين ماساژ راهي براي انتقال عشق و علاقه و برقراري ارتباط با نوزاد است. در اين مقاله درباره 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه فرزندپروري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ماساژ درماني نوزاد

درست مثل غذا، ورزش و مراقبت خوب، ماساژ دادن نوزاد نيز عنصري ضروري براي رشد صحيح كودك محسوب مي شود. نوزادان نيز با عوامل استرس زيادي رو به رو هستند. استرس فشار خون را افزايش مي دهد، سطح ايمني را كاهش مي دهد و مي تواند منجر به مشكلاتي مانند چاقي، اختلال كمبود توجه، بيش فعالي و افسردگي شود.

 

فوايد ماساژ نوزاد

 • ماساژ دادن براي نوزاد مي تواند داراي فوائد زيادي باشد. از فوائد ماساژ مي تواند به موارد زير اشاره كرد:
 • كمك به رشد نوزاد از لحاظ اجتماعي، ذهني و فيزيكي
 • ايجاد آرامش در نوزاد
 • كاهش گريه و درد
 • بهبودي در خواب
 • بهبود گردش خون
 • بهبود سيستم ايمني بدن
 • انعطاف عظلات كه باعث تحمل درد بيشتر مي شود
 • تقويت دستگاه گوارش
 • بهبود دستگاه تنفسي
 • بهبود و كمك به رشد استخوان ها

 

فوائد ماساژ دادن نوزاد بر والدين

بعد از مدتي كه نوزاد خود را ماساژ مي دهيد، تغييراتي را در خلق و رفتار خود احساس خواهيد كرد. در واقع احساس توانمندي در نگهداري از كودك در شما تقويت مي شود. در واقع با ماساژ دادن نوزاد زماني را مي توانيد با او بگذرانيد. همانطور كه در حال ماساژ دادن هستيد با نوزاد صحبت كرده و تماس خود را با او بيشتر كنيد. در اثر تعامل مادر و كودك در طي ماساژ علائم افسردگي پس از زايمان در مادران كاهش پيدا كرده است. 

همچنين ماساژ دادن نوزاد براي پدران نيز مفيد است. پدران در بيشتر مواقع به دليل مشغله هاي كاري و شير دادن نوزاد توسط مادر، تماس كمتري با نوزاد دارند. ماساژ دادن نوزاد به صورت مرتب تويط پدر مي تواند خلع نبودن هاي او را پر كرده و به ايجاد ارتباط پدر با فرزند كمك كند. والدين لازم است از همان دوران كودكي براي ايجاد رابطه مناسب با فرزندشان يك روش تربيتي صحيح داشته باشند. مشاوره كودك به آن ها در اين زمينه ياري مي رساند.

 

زمان مناسب براي ماساژ نوزاد

از همان اولين ماه تولد مي‌توانيد نوزاد خود را ماساژ دهيد. اما مدت ماساژ بستگي به سن و واكنش‌هاي او دارد كه مي‌تواند از 10 تا 40 دقيقه طول بكشد. سعي كنيد زماني بين وعده هاي غذايي كودك براي ماساژ او انتخاب كنيد. بدين صورت او خيلي گرسنه نخواهد بود. براي ماساژ دادن نوزاد، زمان بيداري اوست. اگر كودك آرام و بي سر صدا باشد و در محيط احساس آرامش كند، به معناي آمادگي براي ايجاد ارتباط است. 

يكي از زمان هاي مناسب براي ماساژ، قبل از خواب است، ماساژ باعث مي شود تحريك هاي روزانه از بدن نوزاد خارج شود و خواب آرام تري داشته باشد. 

 

كارهاي لازم قبل از انجام ماساژ

آماده كردن يك اتاق مناسب براي ماساژ اهميت زيادي دارد. اتاقي كه در آن والد و كودك هردو احساس آرامش كنند. اتاق را گرم كنيد (حدود 24 درجه سانتيگراد). كودك را روي يك حوله صاف قرار دهيد. ترجيحا لباس هاي او ر ادر بياوريد. هر آنچه كه موجب سلب آرامش و حواسپرتي مي شود را ازاتاق دور كنيد. براي مثال اگر حيوان خانگي داريد اجازه ورود به اتاق را به او ندهيد. همچنين مي توانيد از يك موسيقي آرام بخش استفاده كنيد. وسايل را براي ماساژ دادن آماده كنيد:

 • روغن ماساژ و يا كرم مرطوب كننده
 • حوله و لباس براي نوزاد
 • وسايل لازم براي عوض كردن پوشك

 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه فرزندپروري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : ماساژ نوزاد | فوائد و زمان مناسب ماساژ نوزاد

ادامهـ مطلبـ
| ۴ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۱:۳۸ | هنر زندگي
ماساژ نوزاد،

چگونه از لوس شدن كودك جلوگيري كنيم؟

لوس شدن كودك چه ايرادي مي تواند داشته باشد؟ چرا والدين نگران لوس شدن كودك خود هستند؟ اغلب والدين در برابر خواسته هاي كودك خود نمي توانند "نه" بگويند. هر چه سن كودك كمتر باشد مقاومت والدين در برابر خواسته هاي آن ها كمتر است. برآورده كردن نيازها و خواسته هاي كودك يكي از وظايف والدين محسوب مي شود. اما حد و مرزي بايد براي جلوگيري از لوس شدن كودك وجود داشته باشد. بيشتر والدين نگرانند كه با برآورده كردن تمام نيازهاي كودك او را لوس كنند. به طوريكه اوضاع غير قابل كنترل شود. روانشناسان با ارائه مشاوره كودك به والدين سبك هاي فرزندپروري صحيح را آموزش مي دهند. در واقع والدين با روش هاي صحيح تربيت فرزند مي توانند از برآورده شدن خواسته هاي او اطمينان حاصل كرده و نگران لوس شدن كودك نيز نباشند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه جلوگيري از لوس شدن كودك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آيا محبت بيش از حد كودكان را لوس مي كند؟

يكي از نياز هاي اساسي كودكان دريافت محبت از جانب پدر و مادر مي باشد. در واقع بدون برآورده شدن اين نياز، كودك به درستي پرورش پيدا نمي كند. در واقع چيزي به اسم محبت بيش از اندازه بي معني است. محبت پايه ي اصلي پرورش كودك مي باشد و بنابراين نبايد از آن دريغ كرد. گذاشتن محدوديت در ابراز محبتتان به كودك و دريغ كردن آن به بهانه ي ترس از لوس شدن كودك، ترسي بي پايه و عملا مضر مي باشد.

هر كودكي نياز به محبت بي قيد و شرط دارد. يعني در جريان رشد طبيعي كودك بايد متوجه شود كه والدينش او را همانطور كه هست مي پذيرند و دوستش دارند. در واقع نبايد كودكتان را فقط در يك شرايط خاص دوست داشته باشيد. البته اين به اين معني نيست كه هر رفتار كودك قابل قبول مي باشد. گاهي اوقات برخي والدين تهديداتي از اين قبيل به كار مي برند: اگر اين كار زشت را بكني ، ديگر دوستت ندارم. يا تو دختر بدي هستي . عباراتي اين چنين به كودك مي فهمانند كه كودك در هرحال دوست داشتني و ارزشمند نيست.

دوست داشتن بي قيد و شرط و ابراز كردن آن به كودك مانع از تربيت صحيح و باعث لوس شدن كودك نمي شود. در واقع لوس شدن كودك به علت سبك فرزندپروري غلط و رفتارهاي ديگر والدين مي باشد.

سبك فرزندپروري و لوس شدن كودك

به طور كلي والدين را از نظر ميزان محبتي كه به كودك خود مي كنند و انتظاراتي كه از او دارند، مي توان به 4 دسته تقسيم كرد:

 • دسته ي اول والديني هستند كه به ميزان زياد به كودكشان محبت مي كنند بدون اينكه مرزهاي روشن و انتظارات روشني از كودكشان داشته باشند. در واقع شيوه ي تربيتي اين گونه والدين سهل گيرانه است كه منجر به لوس بار آمدن كودك مي شود.
 • دسته ي دوم والديني هستند كه در مقابل دسته ي اول قرار مي گيرند. آن ها هرگونه محبت را از كودك خود دريغ مي كنند و در عوض مسئوليت هاي زيادي به او محول مي كنند و انتظارات زيادي از كودكشان دارند. كودكاني كه در اين خانواده ها رشد مي كنند با مشكلات هيجاني زيادي درگير مي شوند.
 • سومين دسته ي والدين ، آن هايي هستند كه نه تنها محبتي به كودك نمي كنند، از كودك خود انتظار و توقعي هم ندارند. در واقع كودكان در اين خانواده ها از هر نظر مورد غفلت قرار مي گيرند. در اين خانواده ها هم خطر لوس شدن كودك وجود دارد. چرا كه معمولا به جاي ابراز توجه و محبت به كودك ، باج مي دهند. يعني باج دادن و براورده كردن خواسته هاي كودك براي جلوگيري از اعتراض او مي تواند منجر به متوقع شدن كودك و لوس شدن او و پافشاري روي خواسته هايش بشود.
 • آخرين دسته ، والديني هستند كه عليرغم سطح محبت بالا، توقعات به جا و مناسب از كودكانشان دارند. اين والدين محبت خود را دريغ نمي كنند، ابراز كلامي و غير كلامي مناسبي دارند، و به جاي محدود كردن ابراز احساساتشان به كودك، توقعات به جا از او دارند. بهترين سبك فرزندپروي همين سبك مي باشد.

پيامدهاي دريغ كردن محبت براي جلوگيري از لوس شدن كودك

كودكاني كه محبت را با قيد و شرط دريافت مي كنند و يا از محبت محروم مي شوند مشكلات هيجاني زيادي را تجربه خواهند كرد. اين افراد ممكن است دچار حس بي ارزشي و كمبود عزت نفس شوند، حس ناامني را نسبت به دنيا و ديگران پرورش مي دهند، در  برقراري روابط عاطفي صحيح و صميمي شدن با ديگران دچار مشكل مي شوند، ممكن است براي به دست آوردن محبت به هر راهي خود را بزنند و يا بالعكس نسبت به مسائل عاطفي بي تفاوت شوند.

علاوه بر تاثيرات گفته شده، اتصالات عصبي كه انتظار مي رود در مغز كودكي كه از محبت محروم شده است يا آن را به شكل سالم دريافت نكرده است، تشكيل نمي شود. يعني در ساختار مغزي كودكان هم تفاوت هايي ايجاد خواهد شد. اين كودكان در تشخيص و ابراز احساسات مختلف خود و ديگران دچار مشكل خواهند شد.

راهكار درست براي اجتناب از لوس شدن كودك

گفتن دوستت دارم به كودك ، در آغوش كشيدنش ، بوسيدنش و مواردي مثل اين را محدود نكنيد. بالعكس سعي كنيد رفتارها و كلامي كه نشانه ي محبت شما به فرزندتان مي باشد را افزايش دهيد. در عوض براي فرزندتان قوانين مناسب با سنش تعيين كنيد. توقعات روشن و متناسبي داشته باشيد و به موقع از تشويق و تنبيه بهره ببريد. برخي والدين به جاي اينكه به فرزند خود محبت كنند ، به شكل مادي درخواست هاي كودك را براورده مي كنند و فكر مي كنند اين كار محبت كردن است. در واقع اين كار موجب لوس و متوقع شدن كودك مي شود اما محبت واقعي و اصيل چنين مشكلي را به وجود نمي آورد.

راهكارها شامل لحاظ كردن موارد زير مي باشد:

قوانين : قوانين مناسب با سن كودك منظور توقعاتي است كه شما از كودك خود داريد. مثلا مي توانيد از كودك 5ساله ي خود توقع داشته باشيد كه بعد از بازي كردن وسايلش را جمع كند. گذاشتن قانون بسيار مهم است و از آن مهم تر اين است كه شما خودتان قوانين خودتان را زير پا نگذاريد. براي مثال اگر چنين قانوني بگذاريد و هربار خودتان وسايل او را جمع كنيد او ياد ميگيرد كه اهميت قوانين را ناديده بگيرد.

اگر قانوني وضع كرده ايد ، مطمئن شويد كودك آن را متوجه شده باشد. بيان كردن ضمني آن يا غير واضح بودنش منجر به تخطي مي شود.

توقعات به جا: يعني به فراخور سن كودك از او توقع داشته باشيم اعمالي را انجام دهد. براي مثال به مدرسه رفتن و انجام تكاليف مدرسه ، توقع متناسب با سن براي يك كودك 7 ساله مي باشد ولي توقع داشتن از يك كودك 7ساله كه علاوه بر مدرسه ، موسيقي ، ورزش و بسياري كارهاي ديگر را هم به خوبي انجام دهد، نا به جا مي باشد.

در واقع مي توان متناسب با سن كودك، توقعاتي از او داشت و مسئوليت هايي به او محول كرد. محول كردن مسئوليت هاي كوچك و متناسب به كودك مسئوليت پذيري را ياد مي دهد.

مواجه كردن كودك با پيامد هاي رفتار: در صورتي كه كودك قوانين را نقض كرد يا عمل اشتباهي انجام داد ، به زبان ساده و به دور از خشونت با پيامدهاي رفتارش مواجهش كنيد. براي مثال كودكي بايد اتاقش را مرتب مي كرده ولي نكرده است، شما به جايش اتاقش را مرتب نكنيد. او مجبور ميشود در اتاق آشفته زندگي كند و در نتيجه ممكن است برخي وسايلش را پيدا نكند.

استفاده از تشويق و تنبيه : در صورتي كه كودك وظايفش را به خوبي انجام داد يا يك تكليف رشدي را به خوبي انجام داد مي توانيد از تشويق كلامي و مادي استفاده كنيد. براي انگيزش دادن به كودك جهت انجام مسئوليت هايش مي توانيد هدايايي در نظر بگيريد. البته بايد حواستان باشد طوري عادتش ندهيد كه براي انجام وظائفش توقع هديه داشته باشد.

استفاده از تنبيه بايد متناسب با اعمال كودك باشد، خشونت آميز نباشد، كودك بداند براي چه كار مشخصي تنبيه مي شود و چرا ؟ و بعد از تنبيه بايد عمل متناسب كه انتظار داريد كودك انجام دهد را متذكر شويد.

براي دريافت مشاوره در زمينه جلوگيري از لوس شدن كودك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چگونه از لوس شدن كودك جلوگيري كنيم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۳ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۳:۱۳ | هنر زندگي
چگونه از لوس شدن كودك جلوگيري كنيم؟،

چگونه از لوس شدن كودك جلوگيري كنيم؟

لوس شدن كودك چه ايرادي مي تواند داشته باشد؟ چرا والدين نگران لوس شدن كودك خود هستند؟ اغلب والدين در برابر خواسته هاي كودك خود نمي توانند "نه" بگويند. هر چه سن كودك كمتر باشد مقاومت والدين در برابر خواسته هاي آن ها كمتر است. برآورده كردن نيازها و خواسته هاي كودك يكي از وظايف والدين محسوب مي شود. اما حد و مرزي بايد براي جلوگيري از لوس شدن كودك وجود داشته باشد. بيشتر والدين نگرانند كه با برآورده كردن تمام نيازهاي كودك او را لوس كنند. به طوريكه اوضاع غير قابل كنترل شود. روانشناسان با ارائه مشاوره كودك به والدين سبك هاي فرزندپروري صحيح را آموزش مي دهند. در واقع والدين با روش هاي صحيح تربيت فرزند مي توانند از برآورده شدن خواسته هاي او اطمينان حاصل كرده و نگران لوس شدن كودك نيز نباشند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه جلوگيري از لوس شدن كودك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آيا محبت بيش از حد كودكان را لوس مي كند؟

يكي از نياز هاي اساسي كودكان دريافت محبت از جانب پدر و مادر مي باشد. در واقع بدون برآورده شدن اين نياز، كودك به درستي پرورش پيدا نمي كند. در واقع چيزي به اسم محبت بيش از اندازه بي معني است. محبت پايه ي اصلي پرورش كودك مي باشد و بنابراين نبايد از آن دريغ كرد. گذاشتن محدوديت در ابراز محبتتان به كودك و دريغ كردن آن به بهانه ي ترس از لوس شدن كودك، ترسي بي پايه و عملا مضر مي باشد.

هر كودكي نياز به محبت بي قيد و شرط دارد. يعني در جريان رشد طبيعي كودك بايد متوجه شود كه والدينش او را همانطور كه هست مي پذيرند و دوستش دارند. در واقع نبايد كودكتان را فقط در يك شرايط خاص دوست داشته باشيد. البته اين به اين معني نيست كه هر رفتار كودك قابل قبول مي باشد. گاهي اوقات برخي والدين تهديداتي از اين قبيل به كار مي برند: اگر اين كار زشت را بكني ، ديگر دوستت ندارم. يا تو دختر بدي هستي . عباراتي اين چنين به كودك مي فهمانند كه كودك در هرحال دوست داشتني و ارزشمند نيست.

دوست داشتن بي قيد و شرط و ابراز كردن آن به كودك مانع از تربيت صحيح و باعث لوس شدن كودك نمي شود. در واقع لوس شدن كودك به علت سبك فرزندپروري غلط و رفتارهاي ديگر والدين مي باشد.

سبك فرزندپروري و لوس شدن كودك

به طور كلي والدين را از نظر ميزان محبتي كه به كودك خود مي كنند و انتظاراتي كه از او دارند، مي توان به 4 دسته تقسيم كرد:

 • دسته ي اول والديني هستند كه به ميزان زياد به كودكشان محبت مي كنند بدون اينكه مرزهاي روشن و انتظارات روشني از كودكشان داشته باشند. در واقع شيوه ي تربيتي اين گونه والدين سهل گيرانه است كه منجر به لوس بار آمدن كودك مي شود.
 • دسته ي دوم والديني هستند كه در مقابل دسته ي اول قرار مي گيرند. آن ها هرگونه محبت را از كودك خود دريغ مي كنند و در عوض مسئوليت هاي زيادي به او محول مي كنند و انتظارات زيادي از كودكشان دارند. كودكاني كه در اين خانواده ها رشد مي كنند با مشكلات هيجاني زيادي درگير مي شوند.
 • سومين دسته ي والدين ، آن هايي هستند كه نه تنها محبتي به كودك نمي كنند، از كودك خود انتظار و توقعي هم ندارند. در واقع كودكان در اين خانواده ها از هر نظر مورد غفلت قرار مي گيرند. در اين خانواده ها هم خطر لوس شدن كودك وجود دارد. چرا كه معمولا به جاي ابراز توجه و محبت به كودك ، باج مي دهند. يعني باج دادن و براورده كردن خواسته هاي كودك براي جلوگيري از اعتراض او مي تواند منجر به متوقع شدن كودك و لوس شدن او و پافشاري روي خواسته هايش بشود.
 • آخرين دسته ، والديني هستند كه عليرغم سطح محبت بالا، توقعات به جا و مناسب از كودكانشان دارند. اين والدين محبت خود را دريغ نمي كنند، ابراز كلامي و غير كلامي مناسبي دارند، و به جاي محدود كردن ابراز احساساتشان به كودك، توقعات به جا از او دارند. بهترين سبك فرزندپروي همين سبك مي باشد.

پيامدهاي دريغ كردن محبت براي جلوگيري از لوس شدن كودك

كودكاني كه محبت را با قيد و شرط دريافت مي كنند و يا از محبت محروم مي شوند مشكلات هيجاني زيادي را تجربه خواهند كرد. اين افراد ممكن است دچار حس بي ارزشي و كمبود عزت نفس شوند، حس ناامني را نسبت به دنيا و ديگران پرورش مي دهند، در  برقراري روابط عاطفي صحيح و صميمي شدن با ديگران دچار مشكل مي شوند، ممكن است براي به دست آوردن محبت به هر راهي خود را بزنند و يا بالعكس نسبت به مسائل عاطفي بي تفاوت شوند.

علاوه بر تاثيرات گفته شده، اتصالات عصبي كه انتظار مي رود در مغز كودكي كه از محبت محروم شده است يا آن را به شكل سالم دريافت نكرده است، تشكيل نمي شود. يعني در ساختار مغزي كودكان هم تفاوت هايي ايجاد خواهد شد. اين كودكان در تشخيص و ابراز احساسات مختلف خود و ديگران دچار مشكل خواهند شد.

راهكار درست براي اجتناب از لوس شدن كودك

گفتن دوستت دارم به كودك ، در آغوش كشيدنش ، بوسيدنش و مواردي مثل اين را محدود نكنيد. بالعكس سعي كنيد رفتارها و كلامي كه نشانه ي محبت شما به فرزندتان مي باشد را افزايش دهيد. در عوض براي فرزندتان قوانين مناسب با سنش تعيين كنيد. توقعات روشن و متناسبي داشته باشيد و به موقع از تشويق و تنبيه بهره ببريد. برخي والدين به جاي اينكه به فرزند خود محبت كنند ، به شكل مادي درخواست هاي كودك را براورده مي كنند و فكر مي كنند اين كار محبت كردن است. در واقع اين كار موجب لوس و متوقع شدن كودك مي شود اما محبت واقعي و اصيل چنين مشكلي را به وجود نمي آورد.

راهكارها شامل لحاظ كردن موارد زير مي باشد:

قوانين : قوانين مناسب با سن كودك منظور توقعاتي است كه شما از كودك خود داريد. مثلا مي توانيد از كودك 5ساله ي خود توقع داشته باشيد كه بعد از بازي كردن وسايلش را جمع كند. گذاشتن قانون بسيار مهم است و از آن مهم تر اين است كه شما خودتان قوانين خودتان را زير پا نگذاريد. براي مثال اگر چنين قانوني بگذاريد و هربار خودتان وسايل او را جمع كنيد او ياد ميگيرد كه اهميت قوانين را ناديده بگيرد.

اگر قانوني وضع كرده ايد ، مطمئن شويد كودك آن را متوجه شده باشد. بيان كردن ضمني آن يا غير واضح بودنش منجر به تخطي مي شود.

توقعات به جا: يعني به فراخور سن كودك از او توقع داشته باشيم اعمالي را انجام دهد. براي مثال به مدرسه رفتن و انجام تكاليف مدرسه ، توقع متناسب با سن براي يك كودك 7 ساله مي باشد ولي توقع داشتن از يك كودك 7ساله كه علاوه بر مدرسه ، موسيقي ، ورزش و بسياري كارهاي ديگر را هم به خوبي انجام دهد، نا به جا مي باشد.

در واقع مي توان متناسب با سن كودك، توقعاتي از او داشت و مسئوليت هايي به او محول كرد. محول كردن مسئوليت هاي كوچك و متناسب به كودك مسئوليت پذيري را ياد مي دهد.

مواجه كردن كودك با پيامد هاي رفتار: در صورتي كه كودك قوانين را نقض كرد يا عمل اشتباهي انجام داد ، به زبان ساده و به دور از خشونت با پيامدهاي رفتارش مواجهش كنيد. براي مثال كودكي بايد اتاقش را مرتب مي كرده ولي نكرده است، شما به جايش اتاقش را مرتب نكنيد. او مجبور ميشود در اتاق آشفته زندگي كند و در نتيجه ممكن است برخي وسايلش را پيدا نكند.

استفاده از تشويق و تنبيه : در صورتي كه كودك وظايفش را به خوبي انجام داد يا يك تكليف رشدي را به خوبي انجام داد مي توانيد از تشويق كلامي و مادي استفاده كنيد. براي انگيزش دادن به كودك جهت انجام مسئوليت هايش مي توانيد هدايايي در نظر بگيريد. البته بايد حواستان باشد طوري عادتش ندهيد كه براي انجام وظائفش توقع هديه داشته باشد.

استفاده از تنبيه بايد متناسب با اعمال كودك باشد، خشونت آميز نباشد، كودك بداند براي چه كار مشخصي تنبيه مي شود و چرا ؟ و بعد از تنبيه بايد عمل متناسب كه انتظار داريد كودك انجام دهد را متذكر شويد.

براي دريافت مشاوره در زمينه جلوگيري از لوس شدن كودك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چگونه از لوس شدن كودك جلوگيري كنيم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۳ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۲:۱۳ | هنر زندگي
چگونه از لوس شدن كودك جلوگيري كنيم؟،

چگونه از لوس شدن كودك جلوگيري كنيم؟

لوس شدن كودك چه ايرادي مي تواند داشته باشد؟ چرا والدين نگران لوس شدن كودك خود هستند؟ اغلب والدين در برابر خواسته هاي كودك خود نمي توانند "نه" بگويند. هر چه سن كودك كمتر باشد مقاومت والدين در برابر خواسته هاي آن ها كمتر است. برآورده كردن نيازها و خواسته هاي كودك يكي از وظايف والدين محسوب مي شود. اما حد و مرزي بايد براي جلوگيري از لوس شدن كودك وجود داشته باشد. بيشتر والدين نگرانند كه با برآورده كردن تمام نيازهاي كودك او را لوس كنند. به طوريكه اوضاع غير قابل كنترل شود. روانشناسان با ارائه مشاوره كودك به والدين سبك هاي فرزندپروري صحيح را آموزش مي دهند. در واقع والدين با روش هاي صحيح تربيت فرزند مي توانند از برآورده شدن خواسته هاي او اطمينان حاصل كرده و نگران لوس شدن كودك نيز نباشند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه جلوگيري از لوس شدن كودك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آيا محبت بيش از حد كودكان را لوس مي كند؟

يكي از نياز هاي اساسي كودكان دريافت محبت از جانب پدر و مادر مي باشد. در واقع بدون برآورده شدن اين نياز، كودك به درستي پرورش پيدا نمي كند. در واقع چيزي به اسم محبت بيش از اندازه بي معني است. محبت پايه ي اصلي پرورش كودك مي باشد و بنابراين نبايد از آن دريغ كرد. گذاشتن محدوديت در ابراز محبتتان به كودك و دريغ كردن آن به بهانه ي ترس از لوس شدن كودك، ترسي بي پايه و عملا مضر مي باشد.

هر كودكي نياز به محبت بي قيد و شرط دارد. يعني در جريان رشد طبيعي كودك بايد متوجه شود كه والدينش او را همانطور كه هست مي پذيرند و دوستش دارند. در واقع نبايد كودكتان را فقط در يك شرايط خاص دوست داشته باشيد. البته اين به اين معني نيست كه هر رفتار كودك قابل قبول مي باشد. گاهي اوقات برخي والدين تهديداتي از اين قبيل به كار مي برند: اگر اين كار زشت را بكني ، ديگر دوستت ندارم. يا تو دختر بدي هستي . عباراتي اين چنين به كودك مي فهمانند كه كودك در هرحال دوست داشتني و ارزشمند نيست.

دوست داشتن بي قيد و شرط و ابراز كردن آن به كودك مانع از تربيت صحيح و باعث لوس شدن كودك نمي شود. در واقع لوس شدن كودك به علت سبك فرزندپروري غلط و رفتارهاي ديگر والدين مي باشد.

سبك فرزندپروري و لوس شدن كودك

به طور كلي والدين را از نظر ميزان محبتي كه به كودك خود مي كنند و انتظاراتي كه از او دارند، مي توان به 4 دسته تقسيم كرد:

 • دسته ي اول والديني هستند كه به ميزان زياد به كودكشان محبت مي كنند بدون اينكه مرزهاي روشن و انتظارات روشني از كودكشان داشته باشند. در واقع شيوه ي تربيتي اين گونه والدين سهل گيرانه است كه منجر به لوس بار آمدن كودك مي شود.
 • دسته ي دوم والديني هستند كه در مقابل دسته ي اول قرار مي گيرند. آن ها هرگونه محبت را از كودك خود دريغ مي كنند و در عوض مسئوليت هاي زيادي به او محول مي كنند و انتظارات زيادي از كودكشان دارند. كودكاني كه در اين خانواده ها رشد مي كنند با مشكلات هيجاني زيادي درگير مي شوند.
 • سومين دسته ي والدين ، آن هايي هستند كه نه تنها محبتي به كودك نمي كنند، از كودك خود انتظار و توقعي هم ندارند. در واقع كودكان در اين خانواده ها از هر نظر مورد غفلت قرار مي گيرند. در اين خانواده ها هم خطر لوس شدن كودك وجود دارد. چرا كه معمولا به جاي ابراز توجه و محبت به كودك ، باج مي دهند. يعني باج دادن و براورده كردن خواسته هاي كودك براي جلوگيري از اعتراض او مي تواند منجر به متوقع شدن كودك و لوس شدن او و پافشاري روي خواسته هايش بشود.
 • آخرين دسته ، والديني هستند كه عليرغم سطح محبت بالا، توقعات به جا و مناسب از كودكانشان دارند. اين والدين محبت خود را دريغ نمي كنند، ابراز كلامي و غير كلامي مناسبي دارند، و به جاي محدود كردن ابراز احساساتشان به كودك، توقعات به جا از او دارند. بهترين سبك فرزندپروي همين سبك مي باشد.

پيامدهاي دريغ كردن محبت براي جلوگيري از لوس شدن كودك

كودكاني كه محبت را با قيد و شرط دريافت مي كنند و يا از محبت محروم مي شوند مشكلات هيجاني زيادي را تجربه خواهند كرد. اين افراد ممكن است دچار حس بي ارزشي و كمبود عزت نفس شوند، حس ناامني را نسبت به دنيا و ديگران پرورش مي دهند، در  برقراري روابط عاطفي صحيح و صميمي شدن با ديگران دچار مشكل مي شوند، ممكن است براي به دست آوردن محبت به هر راهي خود را بزنند و يا بالعكس نسبت به مسائل عاطفي بي تفاوت شوند.

علاوه بر تاثيرات گفته شده، اتصالات عصبي كه انتظار مي رود در مغز كودكي كه از محبت محروم شده است يا آن را به شكل سالم دريافت نكرده است، تشكيل نمي شود. يعني در ساختار مغزي كودكان هم تفاوت هايي ايجاد خواهد شد. اين كودكان در تشخيص و ابراز احساسات مختلف خود و ديگران دچار مشكل خواهند شد.

راهكار درست براي اجتناب از لوس شدن كودك

گفتن دوستت دارم به كودك ، در آغوش كشيدنش ، بوسيدنش و مواردي مثل اين را محدود نكنيد. بالعكس سعي كنيد رفتارها و كلامي كه نشانه ي محبت شما به فرزندتان مي باشد را افزايش دهيد. در عوض براي فرزندتان قوانين مناسب با سنش تعيين كنيد. توقعات روشن و متناسبي داشته باشيد و به موقع از تشويق و تنبيه بهره ببريد. برخي والدين به جاي اينكه به فرزند خود محبت كنند ، به شكل مادي درخواست هاي كودك را براورده مي كنند و فكر مي كنند اين كار محبت كردن است. در واقع اين كار موجب لوس و متوقع شدن كودك مي شود اما محبت واقعي و اصيل چنين مشكلي را به وجود نمي آورد.

راهكارها شامل لحاظ كردن موارد زير مي باشد:

قوانين : قوانين مناسب با سن كودك منظور توقعاتي است كه شما از كودك خود داريد. مثلا مي توانيد از كودك 5ساله ي خود توقع داشته باشيد كه بعد از بازي كردن وسايلش را جمع كند. گذاشتن قانون بسيار مهم است و از آن مهم تر اين است كه شما خودتان قوانين خودتان را زير پا نگذاريد. براي مثال اگر چنين قانوني بگذاريد و هربار خودتان وسايل او را جمع كنيد او ياد ميگيرد كه اهميت قوانين را ناديده بگيرد.

اگر قانوني وضع كرده ايد ، مطمئن شويد كودك آن را متوجه شده باشد. بيان كردن ضمني آن يا غير واضح بودنش منجر به تخطي مي شود.

توقعات به جا: يعني به فراخور سن كودك از او توقع داشته باشيم اعمالي را انجام دهد. براي مثال به مدرسه رفتن و انجام تكاليف مدرسه ، توقع متناسب با سن براي يك كودك 7 ساله مي باشد ولي توقع داشتن از يك كودك 7ساله كه علاوه بر مدرسه ، موسيقي ، ورزش و بسياري كارهاي ديگر را هم به خوبي انجام دهد، نا به جا مي باشد.

در واقع مي توان متناسب با سن كودك، توقعاتي از او داشت و مسئوليت هايي به او محول كرد. محول كردن مسئوليت هاي كوچك و متناسب به كودك مسئوليت پذيري را ياد مي دهد.

مواجه كردن كودك با پيامد هاي رفتار: در صورتي كه كودك قوانين را نقض كرد يا عمل اشتباهي انجام داد ، به زبان ساده و به دور از خشونت با پيامدهاي رفتارش مواجهش كنيد. براي مثال كودكي بايد اتاقش را مرتب مي كرده ولي نكرده است، شما به جايش اتاقش را مرتب نكنيد. او مجبور ميشود در اتاق آشفته زندگي كند و در نتيجه ممكن است برخي وسايلش را پيدا نكند.

استفاده از تشويق و تنبيه : در صورتي كه كودك وظايفش را به خوبي انجام داد يا يك تكليف رشدي را به خوبي انجام داد مي توانيد از تشويق كلامي و مادي استفاده كنيد. براي انگيزش دادن به كودك جهت انجام مسئوليت هايش مي توانيد هدايايي در نظر بگيريد. البته بايد حواستان باشد طوري عادتش ندهيد كه براي انجام وظائفش توقع هديه داشته باشد.

استفاده از تنبيه بايد متناسب با اعمال كودك باشد، خشونت آميز نباشد، كودك بداند براي چه كار مشخصي تنبيه مي شود و چرا ؟ و بعد از تنبيه بايد عمل متناسب كه انتظار داريد كودك انجام دهد را متذكر شويد.

براي دريافت مشاوره در زمينه جلوگيري از لوس شدن كودك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چگونه از لوس شدن كودك جلوگيري كنيم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۳ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۱:۳۴ | هنر زندگي
چگونه از لوس شدن كودك جلوگيري كنيم؟،

چگونه از لوس شدن كودك جلوگيري كنيم؟

لوس شدن كودك چه ايرادي مي تواند داشته باشد؟ چرا والدين نگران لوس شدن كودك خود هستند؟ اغلب والدين در برابر خواسته هاي كودك خود نمي توانند "نه" بگويند. هر چه سن كودك كمتر باشد مقاومت والدين در برابر خواسته هاي آن ها كمتر است. برآورده كردن نيازها و خواسته هاي كودك يكي از وظايف والدين محسوب مي شود. اما حد و مرزي بايد براي جلوگيري از لوس شدن كودك وجود داشته باشد. بيشتر والدين نگرانند كه با برآورده كردن تمام نيازهاي كودك او را لوس كنند. به طوريكه اوضاع غير قابل كنترل شود. روانشناسان با ارائه مشاوره كودك به والدين سبك هاي فرزندپروري صحيح را آموزش مي دهند. در واقع والدين با روش هاي صحيح تربيت فرزند مي توانند از برآورده شدن خواسته هاي او اطمينان حاصل كرده و نگران لوس شدن كودك نيز نباشند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه جلوگيري از لوس شدن كودك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آيا محبت بيش از حد كودكان را لوس مي كند؟

يكي از نياز هاي اساسي كودكان دريافت محبت از جانب پدر و مادر مي باشد. در واقع بدون برآورده شدن اين نياز، كودك به درستي پرورش پيدا نمي كند. در واقع چيزي به اسم محبت بيش از اندازه بي معني است. محبت پايه ي اصلي پرورش كودك مي باشد و بنابراين نبايد از آن دريغ كرد. گذاشتن محدوديت در ابراز محبتتان به كودك و دريغ كردن آن به بهانه ي ترس از لوس شدن كودك، ترسي بي پايه و عملا مضر مي باشد.

هر كودكي نياز به محبت بي قيد و شرط دارد. يعني در جريان رشد طبيعي كودك بايد متوجه شود كه والدينش او را همانطور كه هست مي پذيرند و دوستش دارند. در واقع نبايد كودكتان را فقط در يك شرايط خاص دوست داشته باشيد. البته اين به اين معني نيست كه هر رفتار كودك قابل قبول مي باشد. گاهي اوقات برخي والدين تهديداتي از اين قبيل به كار مي برند: اگر اين كار زشت را بكني ، ديگر دوستت ندارم. يا تو دختر بدي هستي . عباراتي اين چنين به كودك مي فهمانند كه كودك در هرحال دوست داشتني و ارزشمند نيست.

دوست داشتن بي قيد و شرط و ابراز كردن آن به كودك مانع از تربيت صحيح و باعث لوس شدن كودك نمي شود. در واقع لوس شدن كودك به علت سبك فرزندپروري غلط و رفتارهاي ديگر والدين مي باشد.

سبك فرزندپروري و لوس شدن كودك

به طور كلي والدين را از نظر ميزان محبتي كه به كودك خود مي كنند و انتظاراتي كه از او دارند، مي توان به 4 دسته تقسيم كرد:

 • دسته ي اول والديني هستند كه به ميزان زياد به كودكشان محبت مي كنند بدون اينكه مرزهاي روشن و انتظارات روشني از كودكشان داشته باشند. در واقع شيوه ي تربيتي اين گونه والدين سهل گيرانه است كه منجر به لوس بار آمدن كودك مي شود.
 • دسته ي دوم والديني هستند كه در مقابل دسته ي اول قرار مي گيرند. آن ها هرگونه محبت را از كودك خود دريغ مي كنند و در عوض مسئوليت هاي زيادي به او محول مي كنند و انتظارات زيادي از كودكشان دارند. كودكاني كه در اين خانواده ها رشد مي كنند با مشكلات هيجاني زيادي درگير مي شوند.
 • سومين دسته ي والدين ، آن هايي هستند كه نه تنها محبتي به كودك نمي كنند، از كودك خود انتظار و توقعي هم ندارند. در واقع كودكان در اين خانواده ها از هر نظر مورد غفلت قرار مي گيرند. در اين خانواده ها هم خطر لوس شدن كودك وجود دارد. چرا كه معمولا به جاي ابراز توجه و محبت به كودك ، باج مي دهند. يعني باج دادن و براورده كردن خواسته هاي كودك براي جلوگيري از اعتراض او مي تواند منجر به متوقع شدن كودك و لوس شدن او و پافشاري روي خواسته هايش بشود.
 • آخرين دسته ، والديني هستند كه عليرغم سطح محبت بالا، توقعات به جا و مناسب از كودكانشان دارند. اين والدين محبت خود را دريغ نمي كنند، ابراز كلامي و غير كلامي مناسبي دارند، و به جاي محدود كردن ابراز احساساتشان به كودك، توقعات به جا از او دارند. بهترين سبك فرزندپروي همين سبك مي باشد.

پيامدهاي دريغ كردن محبت براي جلوگيري از لوس شدن كودك

كودكاني كه محبت را با قيد و شرط دريافت مي كنند و يا از محبت محروم مي شوند مشكلات هيجاني زيادي را تجربه خواهند كرد. اين افراد ممكن است دچار حس بي ارزشي و كمبود عزت نفس شوند، حس ناامني را نسبت به دنيا و ديگران پرورش مي دهند، در  برقراري روابط عاطفي صحيح و صميمي شدن با ديگران دچار مشكل مي شوند، ممكن است براي به دست آوردن محبت به هر راهي خود را بزنند و يا بالعكس نسبت به مسائل عاطفي بي تفاوت شوند.

علاوه بر تاثيرات گفته شده، اتصالات عصبي كه انتظار مي رود در مغز كودكي كه از محبت محروم شده است يا آن را به شكل سالم دريافت نكرده است، تشكيل نمي شود. يعني در ساختار مغزي كودكان هم تفاوت هايي ايجاد خواهد شد. اين كودكان در تشخيص و ابراز احساسات مختلف خود و ديگران دچار مشكل خواهند شد.

راهكار درست براي اجتناب از لوس شدن كودك

گفتن دوستت دارم به كودك ، در آغوش كشيدنش ، بوسيدنش و مواردي مثل اين را محدود نكنيد. بالعكس سعي كنيد رفتارها و كلامي كه نشانه ي محبت شما به فرزندتان مي باشد را افزايش دهيد. در عوض براي فرزندتان قوانين مناسب با سنش تعيين كنيد. توقعات روشن و متناسبي داشته باشيد و به موقع از تشويق و تنبيه بهره ببريد. برخي والدين به جاي اينكه به فرزند خود محبت كنند ، به شكل مادي درخواست هاي كودك را براورده مي كنند و فكر مي كنند اين كار محبت كردن است. در واقع اين كار موجب لوس و متوقع شدن كودك مي شود اما محبت واقعي و اصيل چنين مشكلي را به وجود نمي آورد.

راهكارها شامل لحاظ كردن موارد زير مي باشد:

قوانين : قوانين مناسب با سن كودك منظور توقعاتي است كه شما از كودك خود داريد. مثلا مي توانيد از كودك 5ساله ي خود توقع داشته باشيد كه بعد از بازي كردن وسايلش را جمع كند. گذاشتن قانون بسيار مهم است و از آن مهم تر اين است كه شما خودتان قوانين خودتان را زير پا نگذاريد. براي مثال اگر چنين قانوني بگذاريد و هربار خودتان وسايل او را جمع كنيد او ياد ميگيرد كه اهميت قوانين را ناديده بگيرد.

اگر قانوني وضع كرده ايد ، مطمئن شويد كودك آن را متوجه شده باشد. بيان كردن ضمني آن يا غير واضح بودنش منجر به تخطي مي شود.

توقعات به جا: يعني به فراخور سن كودك از او توقع داشته باشيم اعمالي را انجام دهد. براي مثال به مدرسه رفتن و انجام تكاليف مدرسه ، توقع متناسب با سن براي يك كودك 7 ساله مي باشد ولي توقع داشتن از يك كودك 7ساله كه علاوه بر مدرسه ، موسيقي ، ورزش و بسياري كارهاي ديگر را هم به خوبي انجام دهد، نا به جا مي باشد.

در واقع مي توان متناسب با سن كودك، توقعاتي از او داشت و مسئوليت هايي به او محول كرد. محول كردن مسئوليت هاي كوچك و متناسب به كودك مسئوليت پذيري را ياد مي دهد.

مواجه كردن كودك با پيامد هاي رفتار: در صورتي كه كودك قوانين را نقض كرد يا عمل اشتباهي انجام داد ، به زبان ساده و به دور از خشونت با پيامدهاي رفتارش مواجهش كنيد. براي مثال كودكي بايد اتاقش را مرتب مي كرده ولي نكرده است، شما به جايش اتاقش را مرتب نكنيد. او مجبور ميشود در اتاق آشفته زندگي كند و در نتيجه ممكن است برخي وسايلش را پيدا نكند.

استفاده از تشويق و تنبيه : در صورتي كه كودك وظايفش را به خوبي انجام داد يا يك تكليف رشدي را به خوبي انجام داد مي توانيد از تشويق كلامي و مادي استفاده كنيد. براي انگيزش دادن به كودك جهت انجام مسئوليت هايش مي توانيد هدايايي در نظر بگيريد. البته بايد حواستان باشد طوري عادتش ندهيد كه براي انجام وظائفش توقع هديه داشته باشد.

استفاده از تنبيه بايد متناسب با اعمال كودك باشد، خشونت آميز نباشد، كودك بداند براي چه كار مشخصي تنبيه مي شود و چرا ؟ و بعد از تنبيه بايد عمل متناسب كه انتظار داريد كودك انجام دهد را متذكر شويد.

براي دريافت مشاوره در زمينه جلوگيري از لوس شدن كودك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چگونه از لوس شدن كودك جلوگيري كنيم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۳ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۰:۵۳ | هنر زندگي
چگونه از لوس شدن كودك جلوگيري كنيم؟،

خودارضايي مردان و پسران | اثرات و ضرورت ترك خود ارضايي مردان و پسران

خودارضايي مردان و پسران يكي از مسائلي است كه سوالات زيادي را براي بسياري از افراد به وجود آورده است. با توجه به اين كه غريزه بقا در گرو فعاليت هاي جنسي افراد است، خودارضايي مردان مي تواند آن را به خطر انداخته و باعث شود، مردان تمايلي به برقراري رابطه نداشته باشند به همين دليل اين مسأله در تمام فرهنگ ها براي افراد يك بار رواني منفي به بار مي آورد. همچنين همخوان نبودن اين مسأله با جهت گيري مذهبي و اجتماعي نيز از عوامل ديگر خودارضايي در انسان است. مقالات خودارضايي ، ترك خود ارضايي ، مشاوره جنسي را مطالعه نماييد.


 

براي دريافت مشاوره در زمينه تشخيص، ترك و درمان اعتياد به خودارضايي مردان مي توانيد با مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

سن شروع خودارضايي مردان

خودارضايي مردان معمولا در سنين نوجواني و يا اواخر كودكي در پسرها شروع مي شود. آن ها معمولا اين مسأله را از همسالان خود مي آموزند و برخلاف خود ارضايي زنان كه  به صورت كشفي اتفاقي مي باشد، صورت مي گيرد. پس از شروعخود ارضايي در پسرها آن ها وارد سيكل جديدي از زندگي مي شوند و درك بيشتري از فعاليت هاي جنسي و روابط پيدا مي كنند. پسرها به دليل همزماني اين امر با دوره بلوغشان معمولا حالت هاي افسردگي را نيز تجربه مي كنند و بي ثباتي هيجاني در آن ها ممكن است باعث شود تا آن ها به زياده روي در خود ارضايي دچار شوند.

خودارضايي مردان مختص به نوجوانان و جوانان نيست. افراد بزرگسال، حتي آنان كه ازدواج كرده اند، نيز گاه و بي گاه به اين عمل مي پردازند. مردان به دلايل مختلفي به اين عمل دست مي زنند. معمولا مهم ترين دليل آن استرس و اضطراب است. زمان هايي كه براي مردان پرتنش و سخت است، ديده مي شود كه ميل و دفعات انجام اين عمل در آن ها بالاتر است. براي كاهش و كنترل استرس كليك كنيد. همچنين نارضايتي زناشويي و ناتواني در ارضا يكي از عواملي است كه در انجام اين عمل تاثيرگذار است، دريافت مشاوره ازدواج مي تواند در اين زمينه ياري رسان باشد.

 

احساس گناه بعد از خودارضايي در مردان

پس از خودارضايي مردان، معمولا افراد دچار عذاب وجدان شده و معمولا از عمل خود ارضايي پشيمان مي شوند. گاه اين عذاب وجدان باعث مي شود تا آن ها شرايطي را كه به آن دليل خود ارضايي كرده اند از بين ببرند. براي مثال اگر آن ها با ديدن هرزه نگاري تحريك مي شوند، آثار اين فيلم ها را بلافاصله از زندگي خود حذف مي كنند. آن ها سعي در ترك انجام اين عمل دارند و تا مدتي پس از انجام اين عمل درگير متوقف كردن آن هستند.

مردان علاوه بر ديدگاه هاي فرهنگي و مذهبي جامعه خود، معمولا نگران پيامدهاي خودارضايي مردان هستند و باور عموم مردم در ايران بدين صورت است كه اين عمل مي تواند باعث تضعيف حافظه و تاري و تضعيف چشم ها و حتي دردهاي مفصلي مي شود.

 

عوارض و پيامدهاي خودارضايي مردان 

عوارض خودارضايي مردان بستگي به دفعات و نوع انجام اين عمل دارد. گزارشات در اينباره ضد و نقيض است. اما به هرحال تاكنون شواهدي براي مضر بودن اين عمل وجود ندارد. افرادي كه در طي روز دفعات خود ارضايي آن ها زياد است ممكن است كه دچار زخم هاي آلت تناسلي و خستگي و ضعف شوند. همچنين درمورد خودارضايي در مردان به صورتوسواس و اجبار نيز نياز به صحبت است. افرادي كه با هرزه نگاري ها و فيلم هاي **** به خود ارضايي دست مي زنند، اندكي با افراد ديگر تفاوت دارند. منظور از اين امر در واقع مسأله اعتياد به ****وگرافي است، نه صرفا ديدن آن.

 

اعتياد به ****وگرافي

اعتياد به ****وگرافي به صورت صرف كردن اوقات بسياري براي يافتن فيلم هاي **** در طي روز است. افرادي كه به ****وگرافي اعتياد پيدا مي كنند به خصوص اگر در رابطه عاطفي باشند با مشكلات زيادي مواجه مي شوند كه از مهمترين آنها مي توان به موارد زير اشاره داشت :

۱ . ناتواني در متوقف كردن ديدن يا ساير فعاليت هايي كه به ****وگرافي مربوط است. درصدي از افراد درگير به اين موضوع گزارش مي كنند كه نمي توانند اين فعاليت را متوقف كنند.

۲. اشتياق شديد به تماشاي ****. افرادي كه به ****وگرافي اعتياد دارند مانند مصرف كنندگان مواد مخدر گزارش مي كنند كه ميل شديد به تماشاي **** دارند.

۳. زماني كه از آن ها تقاضا شود تا فعاليت هاي مربوط به **** را متوقف كنند، خشمگين و عصبي شده و مقاومت مي كنند. آن ها حتي ممكن است اعتياد خود را به **** انكار كنند و يا زماني كه شريك عاطفي آن ها بخواهد كه اين عمل را ترك كنند ناراحت شوند.
۴. معمولا فعاليت هاي مربوط به ****وگرافي از شريك جنسي پنهان مي شود. افرادي كه اعتياد به **** دارند همزمان ميل بيشتري به مخفي كاري دارند.

۵. افرادي كه به **** اعتياد دارند و به صورت مستمر به تماشاي آن مبادرت مي ورزند. روابط عاطفي بد، امكان از دست دادن شغل و همچنين احساس گناه و نارضايتي جنسي از عوارضي است كه اين افراد را مي تواند درگير كند. مشغوليت آن ها به تماشاي **** مي تواند باعث شود آن ها در زمان كار تمركز خود را از دست داده و فعاليت شغلي بدين شكل مختل شود.

۶. اعتياد به **** مي تواند باعث شود تا فرد ساعات بسيار زيادي را در طي روز به نگاه كردن به **** اختصاص دهد و اين امر براي آن ها به يك اولويت تبديل شود.

۷. همچنين آن ها براي لذت بيشتر بردن از **** نياز به افزايش دادن ساعات تماشاي خود دارند، كه از اين نظر بسيار به مصرف مواد شبيه است.
براي ترك خودارضايي و يا ****وگرافي ممكن است نياز به مشاوره و استفاده از روش هاي ترك باشد براي كسب از اطلاعات بيشتر مي توانيد مشاوره تلفني ترك اعتياد داشته باشيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تشخيص اعتياد به خودارضايي مردان و درمان خودارضايي مردان مي توانيد با مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع  خودارضايي مردان و پسران | اثرات و ضرورت ترك خود ارضايي مردان و پسران

ادامهـ مطلبـ
| ۳ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۵:۳۲ | هنر زندگي
خودارضايي مردان،

بلوغ جسمي در دختران

بلوغ جسمي دختران يكي از انواع بلوغي است كه در دوران نوجواني هر دختري با آن مواجه مي شود. ورود به نوجواني با تحولات جسمي و روحي خاص خود همراه است. بدون شك دوران بلوغ مي تواند يكي از پر تنش ترين مراحل زندگي براي هر دختري باشد. بلوغ جسماني به مجموعه تغييرات در بدن گفته مي شود كه به واسطه آن دختر از ظاهر كودكانه به فردي بالغ تبديل مي شود. آگاهي از اين تغييرات به دختران نوجوان كمك مي كند كه آمادگي بيشتري براي ورود به اين دوره و انطباق با آن به دست آورند. از طرفي رفتار صحيح والدين در سن بلوغ به دختران اين امكان را مي دهد تا انتخاب هاي بهتري در اين دوره حساس داشته باشند. در اين مقاله درباره بلوغ جسمي دختران صحبت كرده ايم، براي اطلاع از بلوغ عاطفي و بلوغ جنسي دختران كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بلوغ جسمي دختران مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد

 

بلوغ جسمي دختران

بلوغ جسمي به مجموع تغييرات فيزيكي و فيزيولوژي در بدن گفته مي شود كه به دنبال ترشح هورمون هاي مختلف، بدن كودك به بدن يك فرد بزرگسال تبديل مي شود. نشانه هاي بلوغ جسمي دختران به دنبال تغييرات هورموني كه از طريق هيپوفيز و هيپوتالاموس در مغز كنترل مي شوند، ايجاد مي شود. اين غدد ارتباط مستقيم با تخمدان ها دارند. سن بروز تغييرات جسماني در هر كس متفاوت است. اين تغييرات با افزايش قد، افزايش وزن، تغيير شكل ظاهري و رشد اندام تناسلي همراه است. تغييرات جسمي ممكن است مانند رشد سينه ها قابل مشاهده باشد يا مانند تغيير ترشح هورمون هاي غدد داخلي بدن قابل رويت نباشد.

 

تغييرات جسمي بلوغ دختران

بلوغ شامل تمام تغييرات جسماني است كه در حين گذار دختران از بچگي به بزرگسالي به وقوع مي پيوندد:

 • تسريع سرعت رشد كه منجر به افزايش چشمگيري در وزن و قد فرد مي گردد.
 • بلوغ جنسي دختران؛ رشد ويژگي هاي اوليه جنسي شامل رشد بيش تر غدد جنسي كه منجر به تغييرات هورموني در بدن مي شود و در نهايت بدن قادر به توليد مثل مي شود.
 • رشد ويژگي هاي ثانويه جنسي شامل تغييرات در سينه ها و آلت تناسلي و رشد موي شرمگاهي و بدن مي شود.

 

رشد و تغييرات جسماني در بلوغ دختران

تاثير تغييرات هورموني به هنگام بلوغ در دختران نوجوان قابل مشاهده است. اين تغييرات به وضوح در ظاهر دختران در مراحل اوليه بلوغ اتفاق مي افتد و به موجب آن يك دختر بعد از 4 سال يا بيشتر ظاهر يك دختر جوان بالغ را پيدا مي كند.بلوغ جسمي دختران زودتر از پسرها شروع مي شود. يكي از اولين نشانه هاي بلوغ در دخترها رشد سينه ها و موهاي ناحيه تناسلي است كه با شروع قاعدگي دختران به اوج خود مي رسد. در طول اين مدت دختران حدود 25سانتي متر بلندتر مي شوند و از نظر جسمي به بلوغ مي رسند. همراه با بسياري از قسمت هاي ديگر بدن، مغز نيز از نظر اندازه، ساختار و عملكرد تغيير مي يابد.

افزايش قد و وزن

ترشح هورمون هاي تيروئيد، هورمون هاي رشد و آندروژن سرعت افزايش قد و وزن را بالا مي برد. نرخ ميانگين سرعت افزايش قد در بلوغ دختران حدود 9 سانتي متر در سال است. به طور ميانگين رشد ناگهاني قد در دختران 2 سال زودتر نسبت به پسران اتفاق مي افتد. سرعت رشد در دختران به ميزان هورمون رشد و هورمون جنسي آن ها يعني استروژن بستگي دارد و بعد از شروع قاعدگي سرعت رشد قد كندتر مي شود. رشد قد معمولا تا 18 سالگي ادامه دارد. در پايان بلوغ انتهاي استخوان هاي بلند بسته شده و رشد قد پايان مي يابد.

افزايش وزن در بلوغ جسماني دختران به دليل افزايش در چربي و رشد ماهيچه ها مي باشد. اين افزايش به خصوص در ناحيه ران ها و باسن است. نسبت ماهيچه به چربي در دخترها حدودا 4 به 5 است. باسن‌ و لگن خاصره، رشد بيشتري پيدا مي‌كند و باعث مي‌شود لگن خاصره پهن‌تر و انتهاي لگن باريك تر شود. رشد بيشتر لگن خاصره زايمان را براي زنان آسان مي‌كند.

عدم تناسب در اندام ها

معمولا نوجوانان از لحاظ جسماني متناسب نيستند يعني اعضاي مختلف بدن همگي با يك نرخ يكسان يا در دوره زماني مشابه رشد نمي كنند. درنتيجه ممكن است فرد نوجوان به دليل رشد نامتناسب اعضاي بدن شرمسار باشد يا احساس ناخوشايندي داشته باشد.

بزرگ شدن سينه ها

يكي از نشانه هاي بلوغ در دختران، رشد سينه ها است. سينه دخترها به مرور زمان برجسته مي شود و به سايز طبيعي مي رسد. ممكن است در ابتدا اندازه سينه ها متفاوت باشد و يكي از سينه ها كوچكتر باشد البته جاي نگراني نيست و بعد از مدتي اندازه هر دو سينه به يكديگر نزديك مي شود.

پيدايش موهاي زائد بدن

موهاي زائد مناطقي از بدن مانند زير بغل و ناحيه تناسلي به تدريج نمايان مي شود كه در ابتدا روشن و نازك هستند و به مرور زمان تيره و ضخيم مي شوند.

جوش زدن پوست

جوش زدن نيز مي تواند از ديگر نشانه هاي بلوغ در دختران باشد كه معمولا روي پوست صورت ديده مي شوند. افزايش فعاليت غده هاي چربي، استرس و عادت ماهانه از دلايل ايجاد جوش در اين سنين هستند.

تغيير صدا

با رشد حنجره تارهاي صوتي بلندتر و ضخيم تر مي شوند. همزمان با بلوغ استخوان هاي صورت شروع به رشد مي كنند. پس حفره هاي درون سينوس، بيني و پشت گلو بزرگ تر مي شوند در نتيجه فضاي بيش تري براي پژواك صدا ايجاد مي گردد. در واقع به واسطه رشد استخوان ها، غضروف ها و ضخيم شدن تارهاي صوتي در نوجواني صداي فرد بم تر شده و شبيه صداي بزرگسالان مي شود.

 

كاهش فعاليت هاي جسمي دختران نوجوان

همان طور كه توضيح داديم نسبت چربي به عضله در دختران بيش تر از پسرهاست. از طرفي افزايش هورمون آندروژن در پسرها بيش تر از دخترها مي باشد. اين عوامل باعث مي شود كه قدرت و توانايي هاي جسمي دختران كمتر باشد با اين حال دخترها بيش تر از پسرها تمايل دارند تا فعاليت هاي خود را كاهش دهند به همين دليل رشد عضلات و ماهيچه ها كاهش مي يابد.

همچنين دختران كمتر از پسرها براي انجام فعاليت بدني تشويق مي شوند. از طرفي رژيم غذايي دختران از ارزش غذايي پايين تري نسبت به پسران برخوردار است. در واقع تفاوت هاي موجود در توانايي هاي جسمي در دو جنس تحت تاثير عوامل گوناگوني است كه تغييرات هورموني بخشي از آن مي باشد.

 

نارضايتي از اندام در بين دختران نوجوان

افزايش سريع درميزان چربي بدن در دختران در اوايل دوران بلوغ اين نگراني را در آن ها ايجاد مي كند كه بايد مراقب وزن خود باشند. به همين دليل اكثر دختران در سنين بلوغ به رژيم هاي غذايي روي مي آورند كه ضرورتي ندارند. در اين بينبلوغ زودرس در دختران بيشتر با احساس نارضايتي همراه است، چرا كه همسالان كمتر آن ها را مي پذيرند.

همچنين نارضايتي در دخترهايي كه زمان بيشتري را به صحبت در مورد اندام خود يا ديگران مي پردازند، بيشتر است. در واقع اين ناراحتي از صحبت كردن در مورد اندام خودشان يا مقايسه خود با ديگران ناشي مي شود. اين مشكل به خصوص، در جوامعي كه يكي از ملاك هاي زيبايي، لاغر بودن باشد پررنگ تر است. اين نگراني معمولا در اوايل سن بلوغ ايجاد مي شود پس اين دوران براي دختر نوجوان ريسك بالاي ابتلا به اختلالات تغذيه مانند بي اشتهايي عصبي و پرخوري عصبي را به دنبال دارد.

توصيه هايي براي دختران نوجوان

آگاهي از تغييرات جسمي و عدم تناسب بدن در ابتداي بلوغ به شما كمك مي كند كه با نگراني كمتر و آمادگي بيشتر اين دوران را سپري كنيد. بهتر است به جاي اين كه نگران ظاهر و تناسب اندام خود باشيد يا خود را با ديگران مقايسه كنيد با ورزش منظم و عادات تغذيه صحيح، سعي كنيد وزن خود را نرمال نگه داريد. در اين ميان اختلاف نظرها و تعارضات با والدين و ديگران نيز بيشتر مي شود، با فراگير مهارت هاي كنترل خشم و كنترل استرس مي توانيد با اين چالش ها بهتر رو به رو شويد. مشاوره روانشناسي نيز به شما در زمينه كاهش عوارض و ناراحتي بحران نوجواني خدمات ارائه مي دهد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بلوغ جسمي دختران مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع  بلوغ جسمي در دختران

ادامهـ مطلبـ
| ۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۲:۳۲ | هنر زندگي
بلوغ جسمي در دختران،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان