مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

چگونه كسي كه عاشقش بوديد را فراموش كنيم؟

پس از پايان هر رابطه اي نوعي ترس از ناتواني در فراموش كردن رابطه قبلي در طرفين ايجاد مي شود. فراموش كردن عشقو محبتي كه بين دو نفر برقرار بوده، به دلايل زيادي ممكن است سخت و ناممكن به نظر آيد. هر رابطه اي از يك جا شروع مي شود، مدتي ادامه مي يابد و مي تواند به هر علتي به پايان برسد.  پذيرش جدايي و التيام زخم هاي آن تبديل به يك دغدغه و معضل مي شود. به طوري كه بسياري حتي با گذشت زمان قادر به فراموش كردن عشق و رابطه قبلي خود نشده اند. عدم اتخاذ راهي براي بازگشت به زندگي فرد را در برابر اختلالات خلقي آسيب پذير مي كند. بنابراين دريافت روان درماني و مشاوره جهت گذر از دردهاي ناشي از جدايي اهميت اساسي دارد.


براي دريافت مشاوره در زمينه فراموش كردن رابطه قبلي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

راه هايي براي فراموش كردن رابطه قبلي

با شروع هر رابطه، وابستگي هايي در دو طرف به وجود مي آيد. اين وابستگي ها حتي بعد از جدايي ممكن است تمام نشوند. براي فراموش كردن عشق رابطه قبلي علاوه بر گذر زمان مي توانيد از راهبردهايي كه در ادامه شرح داده ايم استفاده كنيد.

1- دلمشغولي هاي جديد بيابيد:

در طي يك رابطه عاطفي، نياز به توجه و دوست داشتن در شما ارضا مي شود. خروج از اين رابطه مي تواند به معناي ناكام ماندن در ارضاي اين نيازها باشد. با تمركز بر ارضاي نيازهاي ديگر مثل نياز به قدرت با روش هايي مثل برنامه ريزي براي ارتقاي شغلي يا تحصيلي، يا با تمركز بر نياز به تفريح با خريد كردن يا يادگيري هر چيز جديدي مي توانيد ذهن خود را از فضاي درد دور كنيد. برنامه ريزي و هدف گذاري براي يك كار جديد انگيزه اي براي تغيير اوضاع خواهد بود.

2- از يك مشاور راهنمايي  بگيريد:

گاهي زخم هاي عاطفي عميق تر از چيزي هستند كه ما تصور مي كنيم. زمينه هاي فطري، تربيتي و شخصيتي هر يك از ما را در برابر تجربيات عاطفي آسيب پذير مي كنند. چنانچه در حال خروج از يك رابطه هستيد و توان رويارويي با فقدان را در خود نمي بينيد بهتر است اين مسير را تنها سپري نكنيد. از آن جا كه تا مدتي آمادگي ذهني و رواني براي ورود به روابط جديد را نداريد بهتر است از يك مشاوره روانشناسي راهنمايي بگيريد. او بدون قضاوت به شما گوش مي سپارد و با پيش رو نهادن چشم انداز هاي جديد شما را براي عبور از اين مرحله آماده مي كند.

3- احساسات و افكارتان را روزانه در يك دفترچه بنويسيد:

گاهي افكار منفي نسبت به رويدادي مثل اتمام يك رابطه، آنقدر زياد است كه آشوب دروني شما را چندين برابر مي كند. براي اين كه در چرخه منفي نشخوارهاي ذهني نيوفتيد، بهتر است هيجانات و افكاري كه از سرتان مي گذرد را در دفترچه اي بنويسيد. عيني كردن مسائل ذهني امكان رو در رو شدن و كنار آمدن با واقعيات را آسان تر مي كند. 

4- در پوشش و عاداتتان تغييراتي ايجاد كنيد:

در ظاهر و پوششتان تغييري ايجاد كنيد. معمولا تغييرات روحي با تغيرات ظاهري همراه مي شود. با تغيير در شيوه آرايش و پوشش مي توانيد از جزيياتي كه شما را به ياد گذشته مي انداخت پرهيز كرده و وضعيت روحي خود ردا بهبود دهيد. اين تغييرات از براي ذهن به معني يك زندگي جديد تعريف مي شود.

5- مسافرت برويد:

تغيير فضاي مثل جا به جايي از يك مكان به مكان ديگر و از يك موقعيت به يك موقعيت ديگر در تغيير فضاهاي درون ذهني هم موثر است. تجربه سفر به معني نوعي عبور و تغيير براي فرد است.

6- با دوستانتان وقت بگذرانيد:

معاشرت با دوستان به خصوص دوستان هم فكر و شاد براي مدتي شما را از افكار منفي تكرار شونده ذهني جدا مي كنند. از طرف ديگر گرفتن توجه و حمايت از جانب آن ها بخشي از نياز ناكام مانده شما را در رابطه تمام شده جبران مي كند.

7- كتابي با محتواي انگيزشي بخوانيد:

هر كتابي منظري جديد براي زيستن است. تجربه اي جديد كه مي تواند معناي جديدي هم براي زندگي هر خواننده داشته باشد. كتاب هاي الهام بخش كه از شيوه هاي مختلف زيستن مي گويند معنايي براي ادامه مسير به شما مي دهند، چه بسا دريچه هاي جديدتري را هم پيش چشمتان بگشايند.

8- از فضاهاي مجازي حذفش كنيد:

برخي از سر كنجكاوي و برخي به دليل اين كه نشاني از ضعف نباشد ديگري را علي رغم اتمام رابطه در فايل هاي گوشي خود حذف نمي كنند. شايد اين يك مكانيسم دفاعي براي تحمل فقدان باشد، اما واقعيت اين است كه  همين امر باعث وسواس ذهني براي چك كردن برنامه ها و عملكردهاي فرد در فضاي مجازي مي شود و به تنش بيشتر مي انجامد. در صورت امكان هر گونه نشاني از خاطرات گذشته را از فضاي زندگي تان حذف كنيد. مرور خاطرات خشم يا غم بيشتري برايتان خواهد داشت.

9- ببخشيد, بپذيريد، رها كنيد:

هر چند بخشش در مورد برخي روابط سابق امكان ناپذير به نظر مي رسد، اما لازم است بدانيد كه كينه دردهاي بيشتري را برايتان رقم مي زند. كينه باعث مي شود تا مدت زيادي در بند ذهني همان رابطه قديمي بمانيد. براي ترميم احساساتتان در اين زمينه بپذيريد كه هر رابطه اي مي تواند به هر علتي به اتمام برسد و اين به معني اتمام زندگي شما نيست. واقعيت را بپذيريد و خاطرات گذشته را رها كنيد.

 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه فراموش كردن رابطه قبلي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع چگونه كسي كه عاشقش بوديد را فراموش كنيم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۸:۳۸ | هنر زندگي
فراموش كردن رابطه قبلي،

‎⁨شخصيت هاي روان رنجور | سه تيپ شخصيتي روان رنجورانه⁩

روان رنجوري و شخصيت روان رنجور چه ويژگي هايي دارند؟ وقتي از شخصيت حرف مي زنيم منظورمان يك الگوي نسبتا پايدار از ويژگي هاي رفتاري و فردي است كه تحت تاثير خلق و خوي اوليه و تربيت هاي ثانويه ساختار مي يابد. از روي همين ويژگي هاي شخصيتي مي توانيم افراد را وصف و ياد كنيم. هميشه شخصيت از ساختار سالم و معمولي پيروي نمي كند، عوامل مختلف منجر به تعارض هاي رواني در فرد مي شود. همين تعارض ها انواع تيپ شخصيت روان رنجور را مي سازد. تعارض ها اساس روان رنجوري هستند. همه ما، سطوحي از اين تعارضات را داريم اما تفاوت فرد سام با فرد روان رنجور به شدت اين تعارض مربوط مي شود. براي خودشناسي و شناسايي تيپ شخصيتي مشاوران روانشناسي از آزمون هاي شخصيت استفاده مي كنند.


براي دريافت مشاوره در زمينه روان رنجوري و شخصيت روان رنجور مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


چه وقت شخصيت روان رنجور شكل مي گيرد؟

يكي از نيازهاي مهم و اساسي كه كودك بر اساس آن برانگيخته مي شود نياز به محبت و امنيت است. اين نياز تحت تاثير نوع ارتباط والدين با كودك شكل مي گيرد. چنانچه والدين رفتاري توام با عدم صميميت يا عدم پذيرش داشته باشند حس عدم امنيت را در كودك نهادينه مي كنند.

حوادث آسيب زا، سوء استفاده ها يا كتك خوردن در كودكي به احساس امنيت كودك آسيب مي زنند. حس هاي ناشي از عجز، درماندگي و خصومت، تعارضاتي در كودك ايجاد مي كند كه در شكل گيري شخصيت روان رنجور او در بزرگسالي سهم دارند. ترس كودك از والدين منجر به سركوب خصومت و ايجاد احساس گناه در او مي شود؛ در نهايت كشمكش ميان خصومت و حس گناه منجر به اضطراب بنيادين مي گردد.

اضطراب بنيادين چيست؟

وقتي كودك با احساس درماندگي و ترس و خصومت فراگير مواجه مي شود،يك احساس تنهايي در خود تجربه مي كند، در نتيجه اضطراب بنيادين را تجربه مي كند. براي رهايي از اضطراب بنيادين به چهار روش مقابله اي متوسل مي شود. اين چهار روش عبارتند از: جلب عشق و محبت، مطيع بودن، كسب قدرت،كناره گيري يا اجتناب. 

برخي افراد مي پندارند، تا زماني كه ديگران آن ها را دوست داشته باشند به او آسيب نخواهند زد، بنابراين تلاش افراطي براي جلب توجه و محبت ديگران مي كنند. دستۀ ديگر براي جلوگيري از آسيب احتمالي، در برابر ديگران به طور افراطي تسليم و مطيع هستند. دسته ديگر با به دست گرفتن قدرت از حس درماندگي و آسيب پذيري احتمالي خود پرهيز مي كنند.

هر يك از اين مكانيسم هاي دفاعي در جايگاه خود شايد روشي براي سازگاري محسوب شود، اما در مورد شخصيت روان رنجور اين روش ها شيوه هايي براي دفع اضطراب و كسب امنيت هستند، بر خلاف ديگران كه آن ها را براي كسب لذت و يا بهزستي انجام مي دهند. به همين دليل اين روش ها مشكلات بيشتري را براي شخصيت روان رنجور ايجاد مي كنند.

نيازهاي روان رنجورانه

شخصيت روان رنجور براي كسب امنيت بيشتر و ارضا كردن نيازهاي اساسي خود به هر وسيله اي متوسل مي شود. اين نيازها هيچ يك به تنهايي نابهنجار محسوب نمي شوند اما زماني كه شخصيت روان رنجور براي حل اضطراب بنيادين خود بي اراده به دنبال ارضاي نيازها مي رود، شكلي ناسازگارانه به خود مي گيرد. ده نياز اساسي عبارتند از:

 • محبت و تاييد
 • همسر سلطه جو
 • قدرت
 • بهره كشي
 • مقام
 • تحسين
 • پيشرفت يا جاه طلبي
 • خود بسندگي
 • كمال
 • چهارچوب هايي براي زندگي

گرايش هاي روان رنجورانه

همه نيازهاي روان رنجورانه را مي توان در سه طبقه كلي گرايش هاي روان رنجوري گنجاند:

شخصيت مهر طلب كيست؟

حركت و گرايش او به سوي مردم است. نياز شديد و مداوم به محبت و تاييد دارد. براي عزيز بودن و محافظت شدن تلاش مي كند. مسئوليت و حق انتخاب خود را به كسي ديگر مي سپارد. طبق خواسته ها و انتظارات ديگران رفتار كرده و سعي مي كند ديگران او را از خود گذشته و سخاوتمند بپندارند.

ديگران را در اولويت امور قرار مي دهد. نسبت به خود احساس درماندگي و ضعف دارند. شديدا وابسته اند و به تاييد مدام نياز دارند. از هر گونه احساس طرد مي گريزند. آن ها احساسات خصومت، سرپيچي و انتقام جويي را سركوب كرده اند. غير مستقيم از ديگران بهره كشي عاطفي مي كنند. در صورت شدت نشانه ها اختلال شخصيت وابسته تشخيص داده مي شود.

شخصيت برتري طلب كيست؟

حركت و نگرش او بر عليه مردم است. با همه دشمن است. خشن و سلطه جو عمل مي كنند و به ديگران توجهي ندارند. براي برتري طلبي تلاش مي كند تا تاييد شود. با ديگران جر و بحث كرده، انتقاد نموده، و براي رسيدن به برتري و قدرت، دست به هركاري كه لازم باشد مي زند. شايد در ظاهر قوي به نظر برسند اما انگيزه اصلي آنها دفع اضطراب و ميل به ايجاد امنيت است. ويژگي هاي اين افراد بسيار مشابه با اختلالات شخصيت دسته B مي باشد.

شخصيت انزوا طلب كيست؟

حركت و نگرش او براي دوري از مردم است. آنها از هر گونه درگيري مي پرهيزند. سعي مي كنند خود بسنده باشند. به خود متكي اند، ميل به خلوت و تنهايي دارند. از هر گونه تعهد و قانون مداري پرهيز مي كنند. بروز خصومت طلبي آن ها با شكل منفعلانه اي از دوري گزيني همراه است. با انزوا طلبي حسي از متفاوت و متمايز بودن دارند. احساسات نسبت به ديگران، مخصوصا احساس عشق و نفرت را انكار كرده، و صميميت به تعارض منجر خواهد شد. به خاطر محدوديت در عواطفشان، بر عقل، منطق و هوش تاكيد زياد مي كنند. در صورت شدت ويژگي ها اختلال شخصيت دوري گزين ممكن است تشخيص داده شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روان رنجوري و شخصيت روان رنجور مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد. 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع ‎⁨شخصيت هاي روان رنجور | سه تيپ شخصيتي روان رنجورانه⁩

ادامهـ مطلبـ
| ۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۲:۱۳ | هنر زندگي
شخصيت روان رنجور،

‎⁨شخصيت هاي روان رنجور | سه تيپ شخصيتي روان رنجورانه⁩

روان رنجوري و شخصيت روان رنجور چه ويژگي هايي دارند؟ وقتي از شخصيت حرف مي زنيم منظورمان يك الگوي نسبتا پايدار از ويژگي هاي رفتاري و فردي است كه تحت تاثير خلق و خوي اوليه و تربيت هاي ثانويه ساختار مي يابد. از روي همين ويژگي هاي شخصيتي مي توانيم افراد را وصف و ياد كنيم. هميشه شخصيت از ساختار سالم و معمولي پيروي نمي كند، عوامل مختلف منجر به تعارض هاي رواني در فرد مي شود. همين تعارض ها انواع تيپ شخصيت روان رنجور را مي سازد. تعارض ها اساس روان رنجوري هستند. همه ما، سطوحي از اين تعارضات را داريم اما تفاوت فرد سام با فرد روان رنجور به شدت اين تعارض مربوط مي شود. براي خودشناسي و شناسايي تيپ شخصيتي مشاوران روانشناسي از آزمون هاي شخصيت استفاده مي كنند.


براي دريافت مشاوره در زمينه روان رنجوري و شخصيت روان رنجور مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


چه وقت شخصيت روان رنجور شكل مي گيرد؟

يكي از نيازهاي مهم و اساسي كه كودك بر اساس آن برانگيخته مي شود نياز به محبت و امنيت است. اين نياز تحت تاثير نوع ارتباط والدين با كودك شكل مي گيرد. چنانچه والدين رفتاري توام با عدم صميميت يا عدم پذيرش داشته باشند حس عدم امنيت را در كودك نهادينه مي كنند.

حوادث آسيب زا، سوء استفاده ها يا كتك خوردن در كودكي به احساس امنيت كودك آسيب مي زنند. حس هاي ناشي از عجز، درماندگي و خصومت، تعارضاتي در كودك ايجاد مي كند كه در شكل گيري شخصيت روان رنجور او در بزرگسالي سهم دارند. ترس كودك از والدين منجر به سركوب خصومت و ايجاد احساس گناه در او مي شود؛ در نهايت كشمكش ميان خصومت و حس گناه منجر به اضطراب بنيادين مي گردد.

اضطراب بنيادين چيست؟

وقتي كودك با احساس درماندگي و ترس و خصومت فراگير مواجه مي شود،يك احساس تنهايي در خود تجربه مي كند، در نتيجه اضطراب بنيادين را تجربه مي كند. براي رهايي از اضطراب بنيادين به چهار روش مقابله اي متوسل مي شود. اين چهار روش عبارتند از: جلب عشق و محبت، مطيع بودن، كسب قدرت،كناره گيري يا اجتناب. 

برخي افراد مي پندارند، تا زماني كه ديگران آن ها را دوست داشته باشند به او آسيب نخواهند زد، بنابراين تلاش افراطي براي جلب توجه و محبت ديگران مي كنند. دستۀ ديگر براي جلوگيري از آسيب احتمالي، در برابر ديگران به طور افراطي تسليم و مطيع هستند. دسته ديگر با به دست گرفتن قدرت از حس درماندگي و آسيب پذيري احتمالي خود پرهيز مي كنند.

هر يك از اين مكانيسم هاي دفاعي در جايگاه خود شايد روشي براي سازگاري محسوب شود، اما در مورد شخصيت روان رنجور اين روش ها شيوه هايي براي دفع اضطراب و كسب امنيت هستند، بر خلاف ديگران كه آن ها را براي كسب لذت و يا بهزستي انجام مي دهند. به همين دليل اين روش ها مشكلات بيشتري را براي شخصيت روان رنجور ايجاد مي كنند.

نيازهاي روان رنجورانه

شخصيت روان رنجور براي كسب امنيت بيشتر و ارضا كردن نيازهاي اساسي خود به هر وسيله اي متوسل مي شود. اين نيازها هيچ يك به تنهايي نابهنجار محسوب نمي شوند اما زماني كه شخصيت روان رنجور براي حل اضطراب بنيادين خود بي اراده به دنبال ارضاي نيازها مي رود، شكلي ناسازگارانه به خود مي گيرد. ده نياز اساسي عبارتند از:

 • محبت و تاييد
 • همسر سلطه جو
 • قدرت
 • بهره كشي
 • مقام
 • تحسين
 • پيشرفت يا جاه طلبي
 • خود بسندگي
 • كمال
 • چهارچوب هايي براي زندگي

گرايش هاي روان رنجورانه

همه نيازهاي روان رنجورانه را مي توان در سه طبقه كلي گرايش هاي روان رنجوري گنجاند:

شخصيت مهر طلب كيست؟

حركت و گرايش او به سوي مردم است. نياز شديد و مداوم به محبت و تاييد دارد. براي عزيز بودن و محافظت شدن تلاش مي كند. مسئوليت و حق انتخاب خود را به كسي ديگر مي سپارد. طبق خواسته ها و انتظارات ديگران رفتار كرده و سعي مي كند ديگران او را از خود گذشته و سخاوتمند بپندارند.

ديگران را در اولويت امور قرار مي دهد. نسبت به خود احساس درماندگي و ضعف دارند. شديدا وابسته اند و به تاييد مدام نياز دارند. از هر گونه احساس طرد مي گريزند. آن ها احساسات خصومت، سرپيچي و انتقام جويي را سركوب كرده اند. غير مستقيم از ديگران بهره كشي عاطفي مي كنند. در صورت شدت نشانه ها اختلال شخصيت وابسته تشخيص داده مي شود.

شخصيت برتري طلب كيست؟

حركت و نگرش او بر عليه مردم است. با همه دشمن است. خشن و سلطه جو عمل مي كنند و به ديگران توجهي ندارند. براي برتري طلبي تلاش مي كند تا تاييد شود. با ديگران جر و بحث كرده، انتقاد نموده، و براي رسيدن به برتري و قدرت، دست به هركاري كه لازم باشد مي زند. شايد در ظاهر قوي به نظر برسند اما انگيزه اصلي آنها دفع اضطراب و ميل به ايجاد امنيت است. ويژگي هاي اين افراد بسيار مشابه با اختلالات شخصيت دسته B مي باشد.

شخصيت انزوا طلب كيست؟

حركت و نگرش او براي دوري از مردم است. آنها از هر گونه درگيري مي پرهيزند. سعي مي كنند خود بسنده باشند. به خود متكي اند، ميل به خلوت و تنهايي دارند. از هر گونه تعهد و قانون مداري پرهيز مي كنند. بروز خصومت طلبي آن ها با شكل منفعلانه اي از دوري گزيني همراه است. با انزوا طلبي حسي از متفاوت و متمايز بودن دارند. احساسات نسبت به ديگران، مخصوصا احساس عشق و نفرت را انكار كرده، و صميميت به تعارض منجر خواهد شد. به خاطر محدوديت در عواطفشان، بر عقل، منطق و هوش تاكيد زياد مي كنند. در صورت شدت ويژگي ها اختلال شخصيت دوري گزين ممكن است تشخيص داده شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روان رنجوري و شخصيت روان رنجور مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد. 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع ‎⁨شخصيت هاي روان رنجور | سه تيپ شخصيتي روان رنجورانه⁩

ادامهـ مطلبـ
| ۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۱:۰۴ | هنر زندگي
شخصيت روان رنجور،

بيكاري و اعتياد | چگونه بيكاري و اعتياد بر هم تاثير مي گذارند؟

بيكاري و اعتياد يكي از شديدترين معضلات اجتماعي است كه گريبانگير بخش عظيمي از افراد جامعه به ويژه جوانان شده است. بيكاري علل و اشكال مختلفي دارد كه هميشه پيامدهاي منفي زيادي براي فرد، خانواده و جامعه به همراه دارد. يكي از پيامدهاي بيكاري، اعتياد نيروي كاري است كه در سن اشتغال قرار دارند. اعتياد موجب تحليل رفتن توانايي ها و انرژي نيروي كار مي شود؛ در نتيجه به مرور بيكاري و اعتياد تشديد كننده يكديگر مي شوند. براي جلوگيري از اعتياد بهتر است افراد مهارت هاي لازم براي مواجه با مسائل در زندگي را فرا بگيرند تا در مقابل فشارهاي ناشي از بيكاري، طلاق، افسردگي، اضطراب و ... به سمت مصرف مواد مخدر پيش نروند. در اين مقاله به بررسي تاثيرات بيكاري بر افراد پرداخته ايم. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بيكاري و اعتياد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

بيكاري و اعتياد

بيكاري به عنوان يكي از دلايل اعتياد شناسايي شده است. بسياري بر اين باورند كه بيكاري و اعتياد دو عامل تقويت كننده يكديگر هستند. برخي مشاغل پيش از آن كه استخدام انجام دهند آزمايش هايي مبني بر عدم اعتياد از فرد مي خواهند. حتي در كسب و كارهاي خصوصي نيز به كساني كه اعتياد و يا سابقه اعتياد دارند، كار داده نمي شود. از طرفي شاهد از دست دادن كار و تمامي دارايي افراد موفق نيز بوده ايم. در واقع بيكاري و اعتياد هر دو از مشكلات اجتماعي حال حاضر در جامعه ما هستند. 

بيكاري

بيكاري انواع مختلفي دارد. بيكاري آشكار حالتي از عدم اشتغال است كه فرد عليرغم جستجو براي كار نمي تواند، مشغول شود. بيكاري پنهان حالتي است كه فرد در جايگاهي متناسب با تخصص، مهارت و تحصيلاتش مشغول به كار نيست. يعني يا در رشته تخصصي خود كار پيدا نكرده و مجبور به اشتغال در حوزه اي ديگر شده است يا مجبور شده عليرغم تحصيلات بالا، در جايگاهي پايين تر كار كند.

 

تاثير بيكاري در اعتياد  

همان طور كه گفته شد بيكاري يكي از علل احتمالي يا زمينه ساز اعتياد در نظر گرفته مي شود. بيكاري چه پنهان باشد چه آشكار تاثيرات مخربي بر روان و سلامت روان فرد مي گذارد. به علاوه بر اطرافيان او نيز تاثير دارد. اثراتي كه بيكاري بر فرد مي گذارد نهايتا او ر ابه سمت اعتياد پيش مي برد. در ادامه به بررسي اين اثرات مي پردازيم:

كاهش اعتماد به نفس

بيكاري باعث مي شود فرد اعتماد به نفس خود را از دست دهد. بيكاري احساس مفيد بودن را از فرد مي گيرد. هر فردي نياز دارد كه تاثيرگذار باشد و براي خود و جامعه مفيد به نظر برسد. فردي كه هيچ شغل و درآمدي ندارد، احساس عزت نفس و استقلالش از بين مي رود و تبديل به سرباري براي خانواده و جامعه مي شود.

پايين آمدن اعتماد به نفس و عزت نفس از پيامدهاي بيكاري است كه سبب نااميدي فرد نسبت به آينده و از بين رفتن انگيزه وي براي يك زندگي سالم و شاد مي شود. چنين فردي براي رهايي از اين وضعيت به دنبال وسيله اي براي يك شادي آني است تا بتواند از ناراحتي بيكاري رها شود. اعتياد دقيقا راهي براي دستيابي به اين هدف است. براي مطالعه راه هايافزايش اعتماد به نفس كليك كنيد.

ايجاد تنش 

فرد بيكار، معمولا تنش بيشتري نسبت به سايرين تجربه مي كند. در واقع بيكاري باعث مي شود فرد نسبت به محرك ها با بي حوصلگي و خشم پاسخ دهد. فرد در چنين جرياني ممكن است روابط اجتماعي خود را از دست بدهد، از سمت ديگران طرد شود يا براي آرام كردن خود به دام اعتياد بيفتد.

سرخوردگي و ناكامي

همانطور كه گفته شد نبودن در جايگاه شغلي متناسب با توانايي و تحصيلات نيز نوعي بيكاري محسوب مي شود. بيكاري پنهان باعث مي شود فرد احساس سرخوردگي، ناكامي، پوچي و سردرگمي پيدا كند. كار كردن در جايگاهي پايين تر عزت نفس و اعتماد به نفس وي را تحت تاثير قرار مي دهد. همه اين عوامل گفته شده، دست به دست هم مي دهند تا فرد مستعد روي آوردن به شادي هاي كوچك و كوتاه مدت مثل اعتياد بشود.

خود سرزنش گري

بيكاري ممكن است فرد را در دام خودسرزنشگري بياندازد. افكار منفي و آزار دهنده نيز به دنيال بيكاري مي آيند، يا بالعكس از جانب اطرافيان مورد شماتت قرار بگيرد. فردي كه راه حل مفيدي براي رهايي از چنين وضعيتي نداشته باشد مستعد اعتياد مي شود.

 

علل گرايش به اعتياد

تمام موارد گفته شده مي توانند زمينه ساز اعتياد شوند. يعني به طور مستقيم نمي توان بيكاري را علت اصلي اعتياد دانست. چه بسا بسيارند افرادي كه بيكار هستند و معتاد نمي شوند. پس در علل گرايش به اعتياد يك فرد عوامل مختلفي دخيل هستند و پيش زمينه هاي زيادي وجود دارد كه بيكاري به عنوان عاملي براي شروع تلقي مي شود. ديگر عوامل زمينه اي ايجاد كننده اعتياد شامل موارد زير است:

 • كمبود اعتماد به نفس و عزت نفس
 • ميزان تاب آوري پايين
 • نداشتن مهارت حل مسئله
 • نداشتن مهارت جرات مندي
 • ويژگي هاي وراثتي
 • مشكلات زمينه اي اضطرابي و خلقي
 • مشكلات و تعارض هاي خانوادگي

 

راهكارهاي مبارزه با بيكاري و اعتياد

قطعا واضح ترين راه براي مبارزه با معضل اعتياد برطرف كردن مشكل بيكاري در جامعه است. بيكاري اگر برطرف شود يكي از عوامل خطر اعتياد برطرف مي شود ولي مسئله فقط رفع بيكاري نيست.

اگر در يك جامعه كودكان از بدو زندگي، مهارت هاي حل مسئله و جراتمندي را آموزش ببينند؛ درصورت مواجه با شرايط سختي مثل بيكاري، از پس حل و مديريت موضوع بر مي آيند و راهي به سوي حل مشكل پيدا مي كنند.

تعديل سطح خروجي دانشگاه ها مخصوصا در مقاطع تحصيلات تكميلي با نياز بازار كار باعث مي شود سطح بيكاري پنهان پايين آمده و از كاهش عزت نفس و اعتماد به نفس افراد جلوگيري مي كند. در واقع تعيين نياز بازار كار و پرورش افراد از كودكي متناسب با استعداد هايشان براي نياز جامعه باعث كاهش معضلات اين چنيني مي شود.

بالا بردن سطح رفاه جامعه و سلامت روان به همراه از بين بردن مشكلاتي مثل افسردگي و اضطراب نيز از اعتياد افراد جلوگيري مي كند. متخصصان در زمينه سلامت روان با ارائه مشاوره روانشناسي به افراد براي رسيدن به يك خودشناسيجهت ارتقا در مهارت هاي فردي و يافتن شغل خدمات ارائه مي دهند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بيكاري و اعتياد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع بيكاري و اعتياد | چگونه بيكاري و اعتياد بر هم تاثير مي گذارند؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۴:۰۸ | هنر زندگي
بيكاري و اعتياد،

بيكاري و اعتياد | چگونه بيكاري و اعتياد بر هم تاثير مي گذارند؟

بيكاري و اعتياد يكي از شديدترين معضلات اجتماعي است كه گريبانگير بخش عظيمي از افراد جامعه به ويژه جوانان شده است. بيكاري علل و اشكال مختلفي دارد كه هميشه پيامدهاي منفي زيادي براي فرد، خانواده و جامعه به همراه دارد. يكي از پيامدهاي بيكاري، اعتياد نيروي كاري است كه در سن اشتغال قرار دارند. اعتياد موجب تحليل رفتن توانايي ها و انرژي نيروي كار مي شود؛ در نتيجه به مرور بيكاري و اعتياد تشديد كننده يكديگر مي شوند. براي جلوگيري از اعتياد بهتر است افراد مهارت هاي لازم براي مواجه با مسائل در زندگي را فرا بگيرند تا در مقابل فشارهاي ناشي از بيكاري، طلاق، افسردگي، اضطراب و ... به سمت مصرف مواد مخدر پيش نروند. در اين مقاله به بررسي تاثيرات بيكاري بر افراد پرداخته ايم. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بيكاري و اعتياد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

بيكاري و اعتياد

بيكاري به عنوان يكي از دلايل اعتياد شناسايي شده است. بسياري بر اين باورند كه بيكاري و اعتياد دو عامل تقويت كننده يكديگر هستند. برخي مشاغل پيش از آن كه استخدام انجام دهند آزمايش هايي مبني بر عدم اعتياد از فرد مي خواهند. حتي در كسب و كارهاي خصوصي نيز به كساني كه اعتياد و يا سابقه اعتياد دارند، كار داده نمي شود. از طرفي شاهد از دست دادن كار و تمامي دارايي افراد موفق نيز بوده ايم. در واقع بيكاري و اعتياد هر دو از مشكلات اجتماعي حال حاضر در جامعه ما هستند. 

بيكاري

بيكاري انواع مختلفي دارد. بيكاري آشكار حالتي از عدم اشتغال است كه فرد عليرغم جستجو براي كار نمي تواند، مشغول شود. بيكاري پنهان حالتي است كه فرد در جايگاهي متناسب با تخصص، مهارت و تحصيلاتش مشغول به كار نيست. يعني يا در رشته تخصصي خود كار پيدا نكرده و مجبور به اشتغال در حوزه اي ديگر شده است يا مجبور شده عليرغم تحصيلات بالا، در جايگاهي پايين تر كار كند.

 

تاثير بيكاري در اعتياد  

همان طور كه گفته شد بيكاري يكي از علل احتمالي يا زمينه ساز اعتياد در نظر گرفته مي شود. بيكاري چه پنهان باشد چه آشكار تاثيرات مخربي بر روان و سلامت روان فرد مي گذارد. به علاوه بر اطرافيان او نيز تاثير دارد. اثراتي كه بيكاري بر فرد مي گذارد نهايتا او ر ابه سمت اعتياد پيش مي برد. در ادامه به بررسي اين اثرات مي پردازيم:

كاهش اعتماد به نفس

بيكاري باعث مي شود فرد اعتماد به نفس خود را از دست دهد. بيكاري احساس مفيد بودن را از فرد مي گيرد. هر فردي نياز دارد كه تاثيرگذار باشد و براي خود و جامعه مفيد به نظر برسد. فردي كه هيچ شغل و درآمدي ندارد، احساس عزت نفس و استقلالش از بين مي رود و تبديل به سرباري براي خانواده و جامعه مي شود.

پايين آمدن اعتماد به نفس و عزت نفس از پيامدهاي بيكاري است كه سبب نااميدي فرد نسبت به آينده و از بين رفتن انگيزه وي براي يك زندگي سالم و شاد مي شود. چنين فردي براي رهايي از اين وضعيت به دنبال وسيله اي براي يك شادي آني است تا بتواند از ناراحتي بيكاري رها شود. اعتياد دقيقا راهي براي دستيابي به اين هدف است. براي مطالعه راه هايافزايش اعتماد به نفس كليك كنيد.

ايجاد تنش 

فرد بيكار، معمولا تنش بيشتري نسبت به سايرين تجربه مي كند. در واقع بيكاري باعث مي شود فرد نسبت به محرك ها با بي حوصلگي و خشم پاسخ دهد. فرد در چنين جرياني ممكن است روابط اجتماعي خود را از دست بدهد، از سمت ديگران طرد شود يا براي آرام كردن خود به دام اعتياد بيفتد.

سرخوردگي و ناكامي

همانطور كه گفته شد نبودن در جايگاه شغلي متناسب با توانايي و تحصيلات نيز نوعي بيكاري محسوب مي شود. بيكاري پنهان باعث مي شود فرد احساس سرخوردگي، ناكامي، پوچي و سردرگمي پيدا كند. كار كردن در جايگاهي پايين تر عزت نفس و اعتماد به نفس وي را تحت تاثير قرار مي دهد. همه اين عوامل گفته شده، دست به دست هم مي دهند تا فرد مستعد روي آوردن به شادي هاي كوچك و كوتاه مدت مثل اعتياد بشود.

خود سرزنش گري

بيكاري ممكن است فرد را در دام خودسرزنشگري بياندازد. افكار منفي و آزار دهنده نيز به دنيال بيكاري مي آيند، يا بالعكس از جانب اطرافيان مورد شماتت قرار بگيرد. فردي كه راه حل مفيدي براي رهايي از چنين وضعيتي نداشته باشد مستعد اعتياد مي شود.

 

علل گرايش به اعتياد

تمام موارد گفته شده مي توانند زمينه ساز اعتياد شوند. يعني به طور مستقيم نمي توان بيكاري را علت اصلي اعتياد دانست. چه بسا بسيارند افرادي كه بيكار هستند و معتاد نمي شوند. پس در علل گرايش به اعتياد يك فرد عوامل مختلفي دخيل هستند و پيش زمينه هاي زيادي وجود دارد كه بيكاري به عنوان عاملي براي شروع تلقي مي شود. ديگر عوامل زمينه اي ايجاد كننده اعتياد شامل موارد زير است:

 • كمبود اعتماد به نفس و عزت نفس
 • ميزان تاب آوري پايين
 • نداشتن مهارت حل مسئله
 • نداشتن مهارت جرات مندي
 • ويژگي هاي وراثتي
 • مشكلات زمينه اي اضطرابي و خلقي
 • مشكلات و تعارض هاي خانوادگي

 

راهكارهاي مبارزه با بيكاري و اعتياد

قطعا واضح ترين راه براي مبارزه با معضل اعتياد برطرف كردن مشكل بيكاري در جامعه است. بيكاري اگر برطرف شود يكي از عوامل خطر اعتياد برطرف مي شود ولي مسئله فقط رفع بيكاري نيست.

اگر در يك جامعه كودكان از بدو زندگي، مهارت هاي حل مسئله و جراتمندي را آموزش ببينند؛ درصورت مواجه با شرايط سختي مثل بيكاري، از پس حل و مديريت موضوع بر مي آيند و راهي به سوي حل مشكل پيدا مي كنند.

تعديل سطح خروجي دانشگاه ها مخصوصا در مقاطع تحصيلات تكميلي با نياز بازار كار باعث مي شود سطح بيكاري پنهان پايين آمده و از كاهش عزت نفس و اعتماد به نفس افراد جلوگيري مي كند. در واقع تعيين نياز بازار كار و پرورش افراد از كودكي متناسب با استعداد هايشان براي نياز جامعه باعث كاهش معضلات اين چنيني مي شود.

بالا بردن سطح رفاه جامعه و سلامت روان به همراه از بين بردن مشكلاتي مثل افسردگي و اضطراب نيز از اعتياد افراد جلوگيري مي كند. متخصصان در زمينه سلامت روان با ارائه مشاوره روانشناسي به افراد براي رسيدن به يك خودشناسيجهت ارتقا در مهارت هاي فردي و يافتن شغل خدمات ارائه مي دهند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بيكاري و اعتياد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع بيكاري و اعتياد | چگونه بيكاري و اعتياد بر هم تاثير مي گذارند؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۹:۴۰ | هنر زندگي
بيكاري و اعتياد،

چگونه افكار منفي را از بين ببريم؟

همه ما روزانه در معرض افكار منفي قرار مي گيريم. افكار منفي آن دسته از افكاري است كه ارادي يا غير ارادي به ذهن ما وارد مي شود و ما را آزار داده و عملكرد زندگي ما را تحت تاثير خود قرار مي دهد. اين افكار مي تواند يا از طريق محيط بيروني وارد ذهن ما شود يا ساخته تخيل و افكار خودمان باشد. چيزي كه در اين رابطه بسيار مهم است، مقاومت ما براي فكر نكردن به تصورات منفي است. بايد بدانيد مقاومت نوعي مكانيسم دفاعي است كه مسئله اصلي را تشديد مي كند. لازم است كه چند راهكار براي پاكسازي ذهن از افكار منفي را مطالعه كنيد. براي تحقق اين هدف مشاوره با يك متخصص نيز بسيار موثر است.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با افكار منفي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

افكار منفي چيست و چگونه مانع ما مي شود؟

تفكر منفي يك عادت ذهني است و تا زماني كه شما اقدام به رهايي از آن نكنيد، مي تواند شما را در خودش غرق كند. هنگامي كه يك فكر منفي را شروع مي كنيد، غرق شدن در آن مي تواند وسوسه انگيز باشد اما براي جلوگيري لازم است كه تلاش كنيد.

مقاومت در مقابل افكار منفي الگوي تفكر شما را تقويت مي كند و فرايند افكار منفي را تقويت مي كند. وقتي شما سعي مي كنيد درباره چيزي فكر نكنيد در واقع بيشتر در مورد آن فكر مي كنيد.

اصرار شما بر انكار واقعيت ذهنتان شما را عقب مي اندازد. بايد به پذيرش معايب خود و اتفاقاتي كه در ذهنتان مي افتد برسيد تا بتوانيد از شر آن ها خلاص شويد.

 

ريشه افكار منفي

براي پاكسازي ذهن از افكار منفي ابتدا بايد علت و ريشه هاي آن را بدانيم. اصلي ترين دلايل ايجاد تفكر منفي، تجربيات منفي و اتفاقات آزار دهنده در طول زندگي است. اكثر ديده ايد كه كودكان معمولا در افكارشان تصاوير مثبت نقش بسته است. چرا كه كودكان تجارب منفي در ذهن خود ندارند و جايي براي افكار منفي در ذهنشان نيست. اما با گذشت زمان و اتفاقات و تجارب ناراحت كننده، افكار مربوط به آن اتفاقات در ذهن ما مي ماند و با هر بار توجه به آن، پررنگ تر مي شود و درگيري بيشتري در ذهن ايجاد مي شود.

شكست هاي عاطفي، شغلي و تحصيلي، طرحواره هاي منفي ذهني نسبت به زندگي، فشار هاي مالي و خانوادگي، سابقهاختلالات خلقي مثل افسردگي يا اضطراب شديد و عوامل منفي ديگر باعث ايجاد تفكر منفي مي شود.

اين نكته كه هر كس در زندگي تجارب شكست خواهد داشت طبيعي است اما اينكه چگونه با آن ها برخورد كنيم نياز به مهارت و ارتباط با يك مشاوره روانشناسي دارد.

 

تاثير افكار منفي بر بدن

افكار منفي يكي از اصلي ترين دلايل بيماري هاي روان تني يا سايكوسوماتيك است. استرس، اضطراب، وسواس ها و ... همه ناشي از افكار منفي زياد است كه در نهايت به بيماري هاي جسمي متعددي منتج مي شود. سردرد هاي ميگرني، فشار خون، آسيب هاي قلبي، ديابت، سوزش معده، بهم ريختگي سيستم گوارشي و ... برخي ديگر از موارد مسلط شدن افكار منفيبر شماست.

 

راه هاي پاكسازي ذهن از افكار منفي

براي رهايي از تفكر منفي، شما بايد يك رويكرد متفاوت را امتحان كنيد، رويكردي كه ذهن شما را از اين افكار منفي پاك كند. در ادامه چند راه براي تمرين رهايي از تفكر منفي و جايگزيني افكار مثبت را ذكر خواهيم كرد.

تغيير زبان بدن:

وقت هايي را براي مشاهده زبان بدنتان بگذاريد. به اين فكر كنيد كه آيا شما فكر مي كنيد كه در يك موقعيت بن بست گير افتاده ايد و سرگردانيد؟ اگر جواب مثبت است به احتمال زياد درگير افكار منفي هستيد. زبان بدن بد مي تواند تصوير شما را تخريب كند و باعث از بين رفتن اعتماد به نفس شما شود. در اين حالت طبيعي است كه شروع به افكار منفي كنيد. سعي كنيد در چنين موقعيت هايي با اعتماد به نفس بيشتري رفتار كنيد و بيشتر لبخند بزنيد. زبان بدن خود را تنظيم كنيد تا احساس بهتري داشته باشيد.

فكر منفي خود را كشف كنيد:

گاهي اوقات تفكر منفي به اين ديل اتفاق مي افتد كه شما نياز داريد احساسات مخرب را تخليه كنيد. شما نبايد درد ها را در خودتان بريزيد. اگر چيزهايي هست كه نياز داريد بقيه بشنوند، جلوي خود را نگيريد و درباره اش با ديگران صحبت كنيد. حافظه كلامي زودتر از حافظه تصويري فراموش مي شود، بنابراين قرار دادن افكار در قابل كلمات، قالب فكر شما را شكل مي دهد. اين روش مي تواند همه چيز را در مقابل چشمان شما قرار دهد و كمك مي كند ريشه مشكلات خود را كشف كنيد.

يك دقيقه براي آرام كردن ذهنتان از تمام افكار صرف كنيد:

هنگامي كه ذهن شما با سرعت در حال حركت است، نگه داشتن آن بسيار سخت خواهد بود. با وجود چيزهايي كه در اطراف سرتان مي چرخد، كنترل افكار به خصوص افكار منفي بسيار سخت خواهد بود. چيز هاي كم اهميت را از سرتان خارج كنيد. آرامش دادن به ذهن نهايتا يك دقيقه طول خواهد كشيد. اين روش نوعي مديتيشن يا مراقبه است كه شما در آن ذهن خود را تخليه مي كنيد. 

آهنگ افكار خود را تغيير دهيد:

گاهي اوقات افكار منفي نتيجه يك چشم انداز ضعيف است. به ديدي كه نسبت به افكار و چيز هايي كه در سرتان مي چرخد، نگاه كنيد. مثلا بجاي جملاتي مثل " من در يك راه بسيار سخت هستم و هرگز نمي توانم از پس آن بر بيايم" بگوييد "من با برخي از مشكلات مواجه شدم، اما در حال تلاش براي پيدا كردن راه حل هستم".

شما اساسا همان حرف را مي زنيد، اما از يك ديد مثبت تر و انرژي بخش تر مي نگريد. شايد در نگاه اول بسيار ساده به نظر برسد اما اين تفاوت كوچك در نحوه فكر كردن مي تواند به مرور زمان الگو هاي تفكر شما را تغيير دهد.

خلاق باشيد:

هنگامي كه افكار منفي به سراغ ما مي آيند، مي توانيد به طور خلاقانه با آنها وقت بگذرانيد. براي افكارتان يك دريچه خلاقانه طراحي كنيد، آن ها را بنويسيد يا نقاشي كنيد. حتي اگر لازم بود از مداد رنگي استفاده كنيد. زماني كه از خلاقيت خود استفاده مي كنيد، مي توانيد افكار منفي را از ذهنتان خارج كنيد.

محيط را تغيير دهيد:

درست است كه افكار ما در چهارچوب ذهن به وجود مي آيد اما گاهي افكار ما محصول محيط است. وقتي شما خودتان را با افراد منفي باف و تصاوير منفي محاصره كرديد، جاي تعجب نيست كه افكار منفي داشته باشيد. قدم زدن و دور شدن از محيط هاي منفي بسيار مي تواند به شما كمك كند. سعي كنيد تنها و به دور از فضاهايي كه شما را اذيت مي كنند گام بگذاريد. پارك، موزه يا هر جايي كه دوست داريد. زماني كه صرف دور بودن از محيط مي كنيد مي تواند اثرات منفي آن ها را در شما از بين ببرد و شما را به آرامش ذهني برساند.

يك ليست از چيزهايي كه داريد آماده كنيد و قدردان باشيد:

افكار منفي ممكن است مانع از به ياد آوردن تمام چيزهايي كه در زندگي به دست آورديد، شود. اگر قدر ناشناس هستيد پس بايد تمرين كنيد كه بتوانيد دوباره روي چيزهاي خوبي كه اطرافتان هست تمركز كنيد و آن را به جاي افكار بدتان قرار دهيد. مهم نيست چقدر فهرست چيزهايي كه بايد بخاطرش شكرگزار باشيد كوچك است، مهم اثري است كه همين ليست كوچك روي ديد شما به زندگي مي گذارد. هيچ كاري را براي رضايت و تصديق ديگران انجام ندهيد. بعد از مدت مي فهميد چه چيز هاي با ارزشي داريد كه قبلا متوجه آن نبوديد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با افكار منفي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع  چگونه افكار منفي را از بين ببريم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۲:۳۸ | هنر زندگي
افكار منفي،

بيماري صرع | علائم، نشانه ها و عوارض صرع

اكثر مردم تصويري كه از بيماري صرع دارند حملات ناگهاني تشنجي و زمين خوردن است. اما بايد بدانيد كه بيماري صرعانواع مختلفي دارد، حتي برخي از آن ها بدون تشنج است. برخي از تشنج هاي صرع حتي توسط خود بيمار نيز احساس نمي شوند. صرع اختلالي است كه به دليل آسيب ديدن مغز و مختل شدن كاركرد هاي آن اغلب به همراه تشنج اتفاق مي افتد. جداي از عوامل جسمي، فشارها و استرس ها نيز ممكن است باعث آسيب ديدن سلول هاي عصبي مغز شده و عملكرد مغز را مختل كند. بنابراين با اطلاع از اين عوامل خطرساز و دوري از آن ها مي توان از بروز و تشديد نشانه هاي صرعجلوگيري كرد. در اين مقاله به توصيف نشانه ها، علل و عوامل ايجاد صرع مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با استرس مرتبط با بيماري هاي جسماني مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265تماس بگيريد.

 

بيماري صرع

بيماري صرع يك اختلال در سيستم عصبي مركزي است كه در آن فعاليت مغز غير طبيعي مي شود. اين بيماري باعث تشنج، دوره هاي رفتاري غير معمول، و گاهي اوقات از دست دادن آگاهي مي شود. تخليه الكتريكي ناگهاني نورون هاي مغزي باعث بروز علائمي مثل تشنج و بيهوشي مي شود. علائم تشنج ممكن است به طور گسترده اي متفاوت باشد. برخي از افراد مبتلا به صرع، ممكن است به مدت چند ثانيه به مكاني خيره شوند و واكنشي به حركات مقابل چشم نشان ندهند.

داشتن يك تشنج به تنهايي نشانه صرع نيست. به طور كلي حداقل دو تشنج غير قابل تشخيص براي صرع مورد نياز است.

درمان دارويي يا جراحي گاهي اوقات مي تواند تشنج را كنترل كند. بعضي ها نيز براي كنترل تشنج ها نياز به درمان مادام العمر دارند و در بعضي ها تشنج ها از بين مي روند. برخي از كودكان مبتلا به صرع نيز ممكن است با افزايش سن، علائم نيز در آن ها رشد كند.

 

نشانه هاي بيماري صرع

اصلي ترين نشانه صرع تشنج است. در واقع ذهن تمام فعاليتهاي خود را به وسيله فعاليت الكتريكي ناشي از تغييرات شيميايي سلول ها انجام مي دهد. تشنج زماني اتفاق مي افتد كه اين تغييرات شيميايي سلول ها باعث افزايش بيش از حد فعاليت الكتريكي سلول عصبي شود. با تخليه بار الكتريكي بيش از حد در مغز تشنج رخ مي دهد. تشنج بيماري نيست، بلكه نشانه اي از اختلالات مختلف است.

از آنجا كه صرع ناشي از فعاليت غير طبيعي مغز است، تشنج ها مي تواند روي هماهنگي و عملكرد مغز شما تاثير بگذارد. نشانه ها و علائم صرع ممكن است شامل موارد زير باشد:

 • شروع و پايان ناگهاني
 • سردرگمي و گيجي موقت
 • دوره هاي خيرگي چشم
 • حركات غير قابل كنترل دست و پا
 • از دست دادن هوشياري
 • علائم رواني مثل ترس، اضطراب يا دژاوو

نكته: علائم بسته به نوع تشنج متفاوت است. در اغلب بيماران در هر بار تشنج علائم مشابهي دارند.

 

علل بيماري صرع

علل اصلي صرع مشخص نيست. اما اصلي ترين علل بيماري صرع عوامل زير است:

تاثير ژنتيك: برخي از انواع صرع و تشنج هايي كه تجربه مي كنيد سابقه ژنتيك دارند. داشتن سابقه خانوادگي خطر ابتلا ر ابالا مي برد. برخي ژن ها ناقل صرع هستند. و برخي ژن ها فرد را به شرايط محيطي حساس مي كند كه باعث ايجاد تشنج مي شود.

استرس و فشار رواني شديد: يكي از علل مهم بروز تشنج و صرع، بروز يك حادثه آسيب زا بر روي روان فرد است. چالش هاي شديد عاطفي، فشار بحران هاي مالي و استرس هاي روزمره مي تواند روي عملكرد سيستم مغزي تاثير بگذارد و پيش زمينه مهمي براي بروز صرع باشد.

بودن در محيطي سالم باعث كاهش محرك هاي تشنج مي شود. يكي از مهمترين راه هاي كنترل حملات تشنجي درمان استرس و آموزش راه هاي كنترل استرس است.

آسيب سر: ضربه مغزي به علت يك تصادف رانندگي يا آسيب هاي ديگر مي تواند باعث صرع شود.

شرايط مغز: آسيب هاب مغيزي ناشي از شزابط جسمي مانند تومور مغزي يا سكته مغزي از عل صرع مي توانند باشند. سكته مغزي يكي از علل اصلي صرع در بزرگسالان بالاي 35 سال است.

بيماري هاي عفوني: بيماري هاي عفوني مانند مننژيت و ايدز مي تواند باعث صرع شود

آسيب پيش از تولد: قبل از تولد، نوزادان به آسيب هاي مغزي حساس هستند كه مي تواند به علت عوامل متعددي مانند عفونت مادر، فقر تغذيه يا كمبود اكسيژن ايجاد شود. اين آسيب هاي مغزي مي تواند باعث صرع يا فلج مغزي شوند.

اختلالات رشدي: صرع گاهي اوقات مي تواند با اختلالات عصبي رشدي مانند اوتيسم و نوروفيبروماتوز همراه باشند.

 

چگونه تشنج ها نشانه صرع است؟

همانطور كه گفته شد تشنج نشانه اي از صرع است و در صورت داشتن تشنج نمي توانيم تشخيص صرع را بدهيم. در اينجا به برخي از نشانه هايي كه احتمال ايتلا به صرع را بالا مي برند اشاره كرده ايم: 

 • حدود نيمي از افرادي كه يك تشنج بدون علت روشن دارند، در عرض 6 ماه يك حمله ديگر را هم تجربه مي كنند.
 • اگر يك علت شناخته شده براي تشنج شما وجود دارد، پس شما دو برابر احتمال تشنج دوباره داريد.
 • اگر دو تشنج را تجربه كرده ايد، به احتمال 80% احتمال وقوع مجدد وجود دارد.
 • اگر اولين تشنج در زمان آسيب يا عفونت مغزي رخ داده باشد احتمال وقوع مجدد آن بيشتر است.
 • از طريق آزمايشات EEG مي توان به فعاليت هاي الكتريكي مغز دسترسي پيدا كرد و الگوهاي مغزي هشدار دهنده باشد.

 

انواع بيماري هاي صرع

چندين نوع بيماري صرع وجود دارد كه هركدام علل خاص خود را دارند. اما به طور كلي صرع ها بر اساس نوع و منطقه مغزي كه تشنج در آن اتفاق مي افتد تشخيص داده مي شود. انواع اصلي صرع بر اساس نوع و محل تشنج عبارتند از:

 • صرع منتشر
 • صرع كانوني
 • صرع تركيبي
 • صرع ناشناخته

 

صرع منتشر

در صرع منتشر، تشنج ها در هر دو طرف مغز اتفاق مي افتد يا به سرعت از طريق شبكه سلول هاي مغزي به طرف مقابل منتقل مي شود. تشنج حركتي منتشر و غير منتشر دو نوع اصلي اين نوع صرع هستند، انواع صرع منتشر شامل موارد زير مي شوند:

تشنج حركتي منتشر:

اين نوع تشنج اغلب به عنوان تشنج بزرگ شناخته مي شوند. در صرع حركتي منتشر، بدن شما به طوري كه شما روي آن كنترل نداريد به سمت مسير خاصي حركت مي كند، كه گاهي واقعا عجيب به نظر مي رسد. بدن سفت شده، هوشياري از دست مي رود و عضلات از كنترل خارج مي شود.

تشنج غير حركتي منتشر:

قبلا به تشنج غير حركتي منتشر صرع مختصر مي گفتند. در تشنج غير حركتي منتشر، شما ممكن است كاري كه داريد انجام مي دهيد را ناگهان متوقف كنيد، از فضايي كه در آن هستيد خارج شويد و هوشياري شما از بين برود. يا ممكن است يك حركت تكراري مثل لبخند زدن را به طور مكرر انجام دهيد. اين نوع تشنج به عنوان تشنج غايب شناخته مي شود چون شخص در اين مورد واقعا انگار در آن زمان و مكان وجود ندارد.

تشنج تونيك:

اين نوع تشنج سبب سفت شدن عضلات مي شود. معمولا روي عضلات پشت، دست ها و پاها تاثير مي گذارد و ممكن است باعث زمين خوردن شما شود.

تشنج آتونيك:

اين نوع تشنج باعث از دست دادن كنترل عضلات شده و باعث زمين خوردن ناگهاني فرد مي شود.

تشنج كلونيك:

اين نوع تشنج با حركات عضلاني تكراري يا ريتميك همراه است كه معمولا روي گردن، صورت و بازوها تاثير مي گذارد.

تشنج ميوكلونيك:

اين نوع تشنج به طور معمول به صورت تكان هاي ناگهاني دست و پا ظاهر مي شود.

تشنج تونيك كلونيك:

اين نوع تشنج ها به عنوان تشنج هاي بزرگ شناخته مي شوند. اين تشنج ها با از دست دادن ناگهاني هوشياري، سفت شدن و تكان شديد بدن و گاهي با از دست دادن كنترل مثانه يا جويدن زبان مي شود.

 

صرع كانوني يا صرع موضعي

در صرع كانوني، تشنج ها در يك منطقه خاص در يك سمت از مغز اتفاق مي افتد كه به آن صرع جزيي نيز گفته مي شود. صرع هاي كانوني چهار دسته اند:

تشنج آگاهانه: شما مي دانيد كه چه چيزي در طول تشنج اتفاق مي افتد و از آن آگاه هستيد. به آن تشنج جزئي ساده نيز مي گويند.

تشنج با آگاهي ضعيف: وقتي شما گيج هستيد يا نمي دانيد چه چيزي در طول تشنج اتفاق مي افتد يا آن را به ياد نمي آوريد. به اين نوع تشنج، تشنج جزئي پيچيده نيز مي گويند.

تشنج كانوني محرك: در تشنج كانوني محرك در بدن شما حركاتي مثل مالش دست ها، انقباض عضلات يا راه رفتن به يك سمت اتفاق مي افتد. به علاوه شما ممكن است احساسات عجيب و شديد مثل احساس موج سرما يا گرماي زياد يا احساس ضربه محكم را تجربه كنيد.

 

صرع تركيبي يا مختلط

همانطور كه از نامش پيداست، تركيبي از دو نوع صرع كانوني و منتشر است كه تشنج هاي اين دو دسته براي فرد اتفاق مي افتد. در هر بار تشنج بخش هاي مختلف مغز دچار تخليه الكتريكي مي شوند.

صرع ناشناخته

در صرع ناشناخته تشخيص صرع تويط پزشك داده شده است اما نوع آن مشخص نيست. اين حالت بيشتر زماني اتفاق مي افتد كه هنگام تشنج كسي در كنار بيمار نبوده است. و كسي نمي داند چه اتفاق براي فرد افتاده. آزمايش ها نيز نتايج مشخصي ارائه نداده اند.

 

سندروم صرع

علاوه بر انواع صرع، فرد مي تواند مبتلا به سندروم صرع باشد. سندروم يعني يك مجموعه اي از عوامل كه در ايجاد اختلالي موثرند. عواملي كه براي تشخيص سندروم صرع لازم است به شرح زير هستند:

 • نوع تشنج
 • سن شروع تشنج ها
 • علل بروز تشنج
 • ارثي بودن تشنج ها
 • قسمتي از مغز كه درگير مي شود
 • عواملي كه باعث تحريك بروز تشنج مي شود
 • الگوهاي زماني روزانه براي تشنج
 • الگو هاي خاص فعاليت الكتريكي مغز كه توسط EEG يا الكتروآنسفالوگرام در زمان بروز تشنج به دست مي آيد
 • اختلالاتي كه همزمان با تشنج ها وجود دارد.

هر سندروم با تمام اين موارد شناخته نمي شود، بلكه داشتن تعدادي از آن ها نيز براي تشخيص كافي است. تشخيص درست نوع صرع به درمان بهتر و موثرتر كمك مي كند.

چندين نوع سندروم صرع وجود دارد. برخي از آنان مثل صرع مقاوم، صرع حساس به نور، صرع شكمي، صرع رولانديك خوش خيم، صرع ميانكوليك نوجواني، سندروم داوز، لينوكس گاشتات و ... است.

 

چه زماني بايد به پزشك مراجعه كنيد:

 • طولاني شدن تشنج بيش از 5 دقيقه
 • عدم بازگشت آگاهي يا تنفس بعد از توقف تشنج
 • تشنج دوم بلافاصله اتفاق بيفتد
 • داشتن تب بالا
 • احساس شديد گرما
 • بارداري
 • داشتن ديابت 

 

احتياط ها و عوامل خطر بيماري صرع

برخي عوامل ممكن است خطر ابتلا به صرع را افزايش دهند. عواملي مثل:

سن: سن شروع بيماري صرع در كودكان و افراد مسن بيشتر است. 

سابقه خانوادگي: داشتن سابقه خانوادگي احتمال بروز بيماري را بيشتر مي كند.

جراحت سر: آسيب هاي سر و صورت احتمال ابتلا به صرع را افزايش مي دهد. بنابراين هنگام رانندگي يا ورزش هاي با خطر بالا، حتما از لوازم ايمني استفاده كنيد.

سكته مغزي و ساير بيماري هاي عروقي: اين بيماري ها مي تواند منجر به آسيب مغز و در ادامه صرع شود. محدود كردن مصرف الكل و مواد مخدر، اجتناب از سيگار، تغذيه سالم و ورزش منظم از عوامل پيشگيري در اين زمينه است.

استرس شديد: قرار گرفتن در معرض استرس هاي شديد مي تواند عوامل جسمي ابتلا به صرع را حمايت كند. بهتر استعلائم استرس بشناسيد و از خود دور كنيد.

كم خوني: كم خوني مي تواند خطر ابتلا به صرع را در افراد مسن افزايش دهد.

عفونت مغزي: عفونت هايي مانند مننژيت كه موجب التهاب مغز يا نخاع مي شود، مي تواند خطر ابتلا به صرع را افزايش دهد.

تشنج در كودكي: تب هاي شديد در دوران كودكي گاهي ممكن است با تشنج همراه شود. تشنج به علت تب زياد معمولا باعث صرع نمي شود اما اگر كودك يك تشنج طولاني، شرايط خاص سيستم اعصاب يا سابقه خانوادگي دارد، احتمال بروزصرع به علت تشنج ناشي از تب بيشتر است.

 

عوارض جانبي بيماري صرع

داشتن صرع و حمله تشنج در زمان هاي مشخص مي تواند منجر به شرايطي شود كه براي خود و ديگران خطرناك است.

سقوط: اگر در حين تشنج، سقوط كنيد باعث آسيب هاي شديدتر مي شود. بنابراين سعي كنيد از احتمال آن جلوگيري كنيد.

غرق شدن: اگر صرع داريد احتمال تشنج در آب وجود دارد. احتمال غرق شدن در افراد مبتلا 15 تا 19 برابر بيشتر از افراد سالم است.

تصادفات اتوموبيل: تشنج سبب از دست دادن آگاهي و كنترل مي شود، بنابراين رانندگي يا استفاده از ماشين آلات خطرناك بسيار خطر آفرين است.

عوارض بارداري: تشنج در طول بارداري باعث آسيب به مادر و كودك مي شود. همچنين برخي از دارو هاي ضد صرع نيز آسيب زاست. اكثر زنان مبتلا به صرع مي توانند باردار شوند اما بايد در طول بارداري تحت نظر منظم پزشك قرار گرفته و دارو ها تنظيم شوند. براي اطلاع از بايدها و نبايدهاي دوران بارداري كليك كنيد.

مسائل سلامت روان: افراد مبتلا به صرع بيشتر احتمال ابتلا به مشكلات روحي به ويژه افسردگي، اضطراب و افكار خودكشيرا دارند. بنابراين بسيار مهم است كه در روند درمان پزشكي، نسبت به درمان روانشناختي و قرارگرفتن زير نظر يك مشاوره روانشناسي اهميت داده شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با استرس مرتبط با بيماري هاي جسماني مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع  بيماري صرع | علائم، نشانه ها و عوارض صرع

ادامهـ مطلبـ
| ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۹:۲۵ | هنر زندگي
بيماري صرع،

بلوغ جنسي در دختران

با شروع بلوغ تغييرات جسماني و رواني دوران نوجواني آغاز مي شود. بلوغ جنسي دختران تغييراتي را در اندام هاي جنسي ايجاد مي كند. دختران پس از بلوغ جنسي توانايي توليد مثل پيدا خواهند كرد. با ترشح هورمون هاي جنسي اندام هاي جنسي شروع به رشد كرده و صفات ثانويه جنسي ظاهر مي شوند. اين تغييرات ظاهري و دروني چالش هايي را براي دختران به همراه دارد. در اين سنين دختران تمايل به ارتباط با جنس مخالف وابستگي احساسي زياد مي شود. با توجه به نقش فرهنگ، بلوغ جنسي و تمايلات همراه با آن، نگراني ها در نوجوان و والدين افزايش مي يابد. آگاهي از اين تغييرات به خانواده ها كمك مي كند تا در اين دوران حساس همراه نوجوان بوده و در اين راه او را ياري دهند. در اين مقاله به بررسيبلوغ جنسي دختران مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بلوغ جنسي دختران مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

بلوغ جنسي دختران

بلوغ جنسي دختران، مرحله اي از رشد است كه با انتقال فرد از كودكي به بزرگسالي همراه مي باشد. فرد در اين دوره از بلوغ، توانايي توليد مثل پيدا مي كند و تمام صفات جنسي ثانويه به رشد كامل خود مي رسند. در دختران بعد از بالغ شدن غده هيپوفيز توسط هورمون هايي دستور توليد هورمون هاي زنانه (استروژن و پروژسترون) را به تخمدان ها مي دهد. اين هورمون‌ها باعث ايجاد تغييرات فيزيكي از جمله رشد سينه ها، باسن و رشد موهاي ناحيه تناسلي و زير بغل مي گردند و به دنبال آن، تخمك گذاري و  قاعدگي را تحريك مي‌كنند. در واقع در بلوغ جنسي تغييرات به غدد و اندام هاي جنسي مرتبط مي باشد و به همين دليل بلوغ جنسي دختران، باعث ايجاد آمادگي و توانايي رابطه جنسي، ميل جنسي و توليد مثل مي شود.

 

صفات ثانويه جنسي در دختران

صفات اوليه جنسي همان ويژگي هايي جسماني است كه از همان ابتداي تولد كودك دختر را از پسر متمايز مي كند. صفات ثانويه جنسي در دختران ويژگي هاي زنانه است كه انتظار مي رود بعد از بلوغ، زنان آن ها را دارا باشند. كه عبارتند از:

 • قاعدگي
 • رشد سينه ها
 • رويش مو در ناحيه تناسلي
 • رويش موي زير بغل
 • افزايش توزيع چربي در بدن

 

بلوغ غده آدرنال

غده آدرنال مسئول توليد هورمون ها جنسي (استروژن و پروژسترون) مي باشد.در طي بلوغ غده هيپوفيز با تاثير بر غده آدرنال و تيروئيد هورمون هايي ترشح مي كنند كه منجر به تغييرات گوناگوني در بدن به هنگام بلوغ مي گردند. تمايل جنسي اوليه نسبت به ديگران ممكن است به واسطه غده آدرنال ايجاد گردد. با ترشح هورمون هاي جنسي رشد موهاي زير بغل و ناحيه تناسلي در دختران شروع مي شود.

توجه: اگر ترشح آندروژن هاي قشر آدرنال در دختران بيشتر از حد طبيعي باشد صفات ثانويه جنسي مانند پرمويي، كاهش رشد سينه ها و بزرگ شدن كليتوريس ديده مي شود كه به اين اختلال سندروم آدرنوژنيتال مي گويند.

 

رشد اندام هاي جنسي در نتيجه بلوغ جنسي

به طور كلي اولين مرحله بلوغ جنسي در دختران رشد سينه ها است. در برخي از دختران رشد مو در ناحيه تناسلي زودتر از رشد سينه ها اتفاق مي افتد. رشد سينه ها در چند مرحله انجام مي شود. در مرحله جوانه زدن، حلقه دور نوك سينه ها بزرگتر مي شود و سپس سينه ها و نوك آن ها به صورت يك برآمدگي بالا مي آيد و اين حلقه و نوك سينه ها بالاتر از سطح سينه ها قرار مي گيرند. در مراحل نهايي حلقه دور نوك سينه ها همسطح با آن مي شود و فقط نوك سينه ها بالا مي آيد.

بلوغ تغييرات داخلي مهمي در دختران ايجاد مي كند تا قابليت توليد مثل در آن ها ايجاد شود. اين تغييرات شامل رشد رحم، مهبل و ديگر قسمت هاي مربوط به توليد مثل است. معمولا مرحله رشد سريع در طول مراحل اوليه و مياني رشد سينه ها و موي ناحيه تناسلي اتفاق مي افتد و اين مرحله نشان دهنده اوج يك سري تغييرات هورموني طولاني است.

 

تغييرات جسماني ناشي از بلوغ جنسي دختران

شروع قاعدگي:

قاعدگي از ديگر نشانه هاي بلوغ در دختران است. حدود دو سال بعد از آغاز بلوغ، دختران معمولا اولين دوره قاعدگي را تجربه كرده و قدرت باروري پيدا مي كنند. خونريزي ماهانه معمولا در سنين 9 تا 16 سالگي اتفاق مي افتد. دختران در اين زمان علاوه بر رعايت بهداشت فردي بايد تغذيه مناسبي هم داشته باشند. به طور كلي توانايي توليد مثل تا چند سال بعد از اولين قاعدگي ايجاد نمي شود و تخمك گذاري منظم حدودا دو سال بعد اتفاق مي افتد. برخلاف پسرها، دختران قبل از اين كه به باروري برسند از لحاظ جسماني به نظر بالغ مي رسند.

ترشحات واژن:

در طي دوران بلوغ، ترشحاتي به رنگ زرد يا سفيد از واژن ديده مي‌شود. اين ترشحات طبيعي در واقع مهبل را تميز و مرطوب نگه مي‌دارد و در پيشگيري از عفونت واژن موثر است. رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل در دوران قبل و بعد از عادت ماهيانه تغيير مي‌كند، اين موضوع كاملا طبيعي است،

 

سخن آخر:

عدم وجود آموزش كافي در زمينه مسائل جنسي با افزايش ناهنجاري هاي اجتماعي و انحرافات اخلاقي همراه است. آموزش مسائل مربوط به بلوغ و مسائل جنسي از موضوعاتي است كه والدين هميشه نسبت به آن ابراز نگراني مي كنند. در اين ميان مادران نقش اصلي در تربيت جنسي دختران خود دارند. آموزش اين مسائل به نوجوان باعث مي شود كه آن ها بتوانند ميل جنسي و غريزه خود را به درستي هدايت كنند. آموزش بايد در زمان مناسب انجام شود و بهتر است  قبل از بلوغ ارائه شود تا نوجوان فرصت كافي براي آشنايي با علائم بلوغ داشته باشند و بتوانند با آرامش بيشتري اين مرحله را سپري كند. رفتار صحيح والدين در سن بلوغ اهميت ويژه اي پيدا مي كند. مشاوره خانواده به نوجوان و والدين كمك مي كند تا تعارضات ناشي از بحران نوجواني را راحت تر پشت سر بگذارند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بلوغ جنسي دختران مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع  بلوغ جنسي در دختران

ادامهـ مطلبـ
| ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۸:۳۳ | هنر زندگي
بلوغ جنسي دختران،

بلوغ جسمي و جنسي در پسران

با شروع بلوغ پسران و بروز نشانه هاي جسمي و جنسي تغييرات و گذر از دوران كودكي آغاز مي شود. نوجوان به تبع اين تغييرات جسمي، با چالش هايي رو به رو مي شود. اطرافيان شاهد نشانه هاي ظاهري و خود نوجوان علاوه بر آن ها به دليل شروع تفكر انتزاعي دچار دغدغه هاي فراواني مي شود. تغييرات شديد در تيپ بدن و اجزاي صورت ممكن است براي نوجوان آزار دهنده باشد. همچنين تغييرات شديد در ميل و اندام هاي جنسي مي تواند براي نوجوان مسئله باشد. نحوه برخورد با اين تغييرات نيازمند آگاهي داشتن از آن هاست. والدين با آگاهي و بردباري در ارتباط با نوجوان شان مي توانند به آن ها براي گذار از بحران نوجواني كمك كنند. نوجوان پسر بايد بداند اين ويژگي ها و تغييرات طبيعي است و لازم است در مواجهه با آن ها صبورانه و منطقي برخورد كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تغييرات جسمي و جنسي بلوغ و آموزش نحوه برخورد با آن ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

 

بلوغ پسران

تمام سيستم هاي بدن از تولد در حال رشد هستند اما بلوغ، يك دوره تغييرات ناگهاني بدني است كه پس از چند سال خاموشي رشد بدن شروع مي شود. هنگامي كه پسران به سن 10 تا 12 سالگي مي رسند افزايش هورمون هاي توليد مثل، اين سيستم را براي عملكرد بزرگسالي آماده مي كند. افزايش ترشح هورمون هاي جنسي به طور كلي به عنوان شروع بلوغ شناخته مي شود. نهايتا منجر به شروع زندگي جنسي بزرگسالي مي شود. اگر نشانه هاي بلوغ تا 14 سالگي ظاهر نشود، بلوغ ديررس و اگر زودتر از 9 سالگي اتفاق بيافتد بلوغ زودرس تشخيص داده مي شود.

يكي از جنبه هاي مهم بلوغ پسران، بلوغ جنسي و جسمي است. به دليل مقايسه فراوان نشانه هاي بلوغ پسران در گروه همسالان از اهميت بالايي براي نوجوان برخوردار است.

 

جنبه هاي مختلف رشد جسمي

از زماني شروع بلوغ تمام اعضاي داخلي و خارجي بدن تحت تاثير هورمون ها قرار مي گيرند. البته ذكر اين نكته لازم است كه سن شروع بلوغ و نشانه هاي آن بر اساس شرايط تغذيه، شرايط روحي و رواني، بافت فرهنگي و اجتماعي و شرايط جغرافيايي متفاوت است. تغييرات هورموني و تغييرات بدني را ادامه توضيح مي دهيم.

 

تغييرات هورموني در بلوغ

هنگامي كه هيپوتالاموس بالغ مي شود، توليد و ترشح يك هورمون به نام گونادوتراپين آغاز مي شود. سپس اين هورمون قسمت ديگري از مغز كه غده هيپوفيز باشد را تحت تاثير قرار مي دهد و باعث مي شود دو هورمون حياتي براي عملكرد طبيعي توليد مثل را ترشح كند. يكي هورمون رشد ( LH ) و ديگري هورمون محرك فوليكول ( FSH ) مي باشد. سپس اين هورمون ها سلول هاي درون بيضه ها را تحريك كرده و باعث بزرگ شدن آن ها مي شود. بزرگ شدن بيضه ها اولين نشانهبلوغ پسران است كه از حدود 9ونيم تا 13ونيم سالگي بايد شروع شود.

LH و FSH روي سلول هاي بيضه تاثير گذاشته و باعث توليد تستوسترون و پروتئين مربوط با آندروژن مي شوند. آندروژن به افزايش سطح تستوسترون در بيضه ها كمك مي كند. تستوسترون هورموني پر اهميت در تغييرات جسمي و جنسي مرتبط با بلوغ است. با اين حال FSH بايد به مقدار كافي در تستوسترون وجود داشته باشد تا اثرات آن مشخص شود.

علاوه بر افزايش اندازه بيضه ها، تستوسترون باعث ايجاد تغييرات ديگري در بدن پسر مي شود كه با بلوغ همراه است.

 

تغييرات بدني در طول بلوغ

تستوسترون ويژگي هاي كلي بدن مردانه را ايجاد مي كند و باعث تغييراتي در اندام هاي جنسي و همچنين ويژگي هاي جنسي ثانويه در پسران مي شود. 

تغييرات در آلت تناسلي، كيسه بيضه و بيضه ها:

اين سه عضو در سن 20 سالگي تقريبا تا 8 برابر رشد مي كند. مجراهاي داخلي و غدد سيستم توليد مثل نيز در طول بلوغ افزايش مي يابد. پسران اغلب نعوظ يا سفت شدن آلت تناسلي خود را تجربه مي كنند. همچنين خروج غيرارادي اسپرم در طول خواب كه اغلب با روياهاي جنسي همراه است اتفاق مي افتد. نخستين انزال در 12 تا 16 سالگي اتفاق مي افتد.

اين فرايندها ميزان ميل جنسي را شديدا افزايش مي دهد. در صورت عدم تخليه مناسب، اين انرژي باعث افزايش ميزانخود ارضايي مردان و اعتياد به آن مي شود كه مي تواند در آينده عملكرد جنسي فرد را مختل كند.

تغييرات در رشد موها:

مو در اطراف گوش، زير بغل و صورت رشد مي كند. موهاي اطراف ناحيه شكم به طور كلي گسترش مي يابد كه گاهي به ناحيه زير شكم نيز مي رسد. مو در قفسه سينه بيشتر مي شود و در مناطق ديگر مانند كمر و شانه ها هم منتشر مي شود. موهاي دست و پا بيشتر شده و موهاي اطراف آلت تناسلي نيز رشد مي كند.

تغييرات صدا:

حنجره پسران در دوران بلوغ بزرگ شده و رشد مي كند. در ابتدا صداي ترك خوردن كه به صداي خروسي معروف است اتفاق مي افتد اما به تدريج به صداي مردانه عميق تر تبديل مي شود.

تغييرات در پوست:

پوست در سراسر بدن ضخيم تر مي شود. غدد سبابه يا چربي دار در پوست مقدار زيادي ماده سبوم (sebum) را ترشح مي كند كه اين ماده روغني و چرب، باعث براق شدن مو و جلوگيري از خشك شدن پوست مي شود. دليل بسياري از جوش هاي صورت و بدن در دوران بلوغ همين تغييرات پوستي است. جوش ها يكي از رايج ترين ويژگي هاي بلوغ پسران است. بدن با اين ميزان بالاي تستوسترون در طول سالها سازگار مي شود، و به تدريج جوش ها از بين مي رود.

تغييرات در رشد عضلات:

جرم ها و توده هاي عضلاني افزايش پيدا مي كند. عضلات در مردان حدود 50 درصد بيشتر از زنان رشد پيدا مي كند. در صورتي كه در دختران ميزان چربي بدن افزايش پيدا مي كند. افزايش پروتئين نيز در قسمت هاي غير عضلاني بدن ديده مي شود.

تغييرات استخوان ها:

رشد استخوان ها به طور قابل ملاحظه اي با افزايش ميزان تستوسترون ضخيم تر مي شوند. مقدار كلي استخوان ها افزايش مي يابد. همچنين باعث باريك تر و دراز تر شدن استخوان لگن مي شود. به طوري كه شكلي شبيه قيف را ايجاد مي كند، در صورتي كه در زنان شكل تخم مرغي در مي آيد تا براي باروري مناسب شود. همين تغييرات در استخوان بندي و بافت عضلاني باعث افزايش شديد قد و وزن مي شود.

تغييرات در اندام هاي خارجي:

در پسران ابتدا اعضاي داخلي صورت مثل دماغ و لب ها و بعد كل صورت رشد مي كند. همچنين دست ها و پاها زودتر از بدن رشد مي كند. به همين دليل است كه شكل ظاهري بدن و صورت در دوران بلوغ ناموزون است و بسياري از پسران از اين شكل ظاهري خود بسيار ناراحت مي شوند.

تغييرات در اندام هاي داخلي:

همزمان با بلوغ رشد حجم مغز نيز شروع مي شود. افزايش كاركرد سلول هاي عصبي و حجم مغز باعث رشد تفكر انتزاعي و ديگر مسائل روانشناختي مي شود. همچنين با رشد حجم و ظرفيت شش ها و قلب، ضربان قلب كاهش پيدا كرده و تنفس كوتاه تر و عميق تر مي شود. بقيه اعضاي داخلي بدن مثل كليه ها، معده و روده نيز به همان نسبت رشد مي كند.

تغييرات در خون:

تستوسترون توليد گلبول هاي قرمز خون را افزايش مي دهد. به همين دليل مقدار و نسبت گلبول هاي قرمز خون در مردان بيشتر از زنان است.

تغييرات در ميل جنسي:

تستوسترون باعث بيداري غريزه و ميل جنسي مي شود. علاوه بر اين، بسياري از تغييرات روان شناختي در دوران بلوغ اتفاق مي افتد. در دوران بلوغ تغييرات ذهني و خلق خوي فرد اتفاق مي افتد.

 

سخن آخر

نياز است خانواده براي تسهيل گذر از دوران بلوغ با تغييراتي جسمي و جنسي پسران آشنا باشد. رفتار صحيح با نوجوان در دوران بلوغ به نوجوان و خانواده كمك مي كند تا تنش هاي كمتري داشته باشند. نوجواناني كه داراي يك پيش آگاهي از اين تغييرات هستند بهتر مي توانند با چالش هاي دوران نوجواني كنار بيايند. تربيت جنسي و دريافت مشاوره روانشناسيبراي حل تعارضات و تصميم گيري هاي دوران نوجواني كه آينده نوجوان را تعيين مي كند حايز اهميت است.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تغييرات جسمي و جنسي بلوغ و آموزش نحوه برخورد با آن ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع بلوغ جسمي و جنسي در پسران

ادامهـ مطلبـ
| ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۲:۵۳ | هنر زندگي
بلوغ پسران،

بلوغ جسمي و جنسي در پسران

با شروع بلوغ پسران و بروز نشانه هاي جسمي و جنسي تغييرات و گذر از دوران كودكي آغاز مي شود. نوجوان به تبع اين تغييرات جسمي، با چالش هايي رو به رو مي شود. اطرافيان شاهد نشانه هاي ظاهري و خود نوجوان علاوه بر آن ها به دليل شروع تفكر انتزاعي دچار دغدغه هاي فراواني مي شود. تغييرات شديد در تيپ بدن و اجزاي صورت ممكن است براي نوجوان آزار دهنده باشد. همچنين تغييرات شديد در ميل و اندام هاي جنسي مي تواند براي نوجوان مسئله باشد. نحوه برخورد با اين تغييرات نيازمند آگاهي داشتن از آن هاست. والدين با آگاهي و بردباري در ارتباط با نوجوان شان مي توانند به آن ها براي گذار از بحران نوجواني كمك كنند. نوجوان پسر بايد بداند اين ويژگي ها و تغييرات طبيعي است و لازم است در مواجهه با آن ها صبورانه و منطقي برخورد كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تغييرات جسمي و جنسي بلوغ و آموزش نحوه برخورد با آن ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

 

بلوغ پسران

تمام سيستم هاي بدن از تولد در حال رشد هستند اما بلوغ، يك دوره تغييرات ناگهاني بدني است كه پس از چند سال خاموشي رشد بدن شروع مي شود. هنگامي كه پسران به سن 10 تا 12 سالگي مي رسند افزايش هورمون هاي توليد مثل، اين سيستم را براي عملكرد بزرگسالي آماده مي كند. افزايش ترشح هورمون هاي جنسي به طور كلي به عنوان شروع بلوغ شناخته مي شود. نهايتا منجر به شروع زندگي جنسي بزرگسالي مي شود. اگر نشانه هاي بلوغ تا 14 سالگي ظاهر نشود، بلوغ ديررس و اگر زودتر از 9 سالگي اتفاق بيافتد بلوغ زودرس تشخيص داده مي شود.

يكي از جنبه هاي مهم بلوغ پسران، بلوغ جنسي و جسمي است. به دليل مقايسه فراوان نشانه هاي بلوغ پسران در گروه همسالان از اهميت بالايي براي نوجوان برخوردار است.

 

جنبه هاي مختلف رشد جسمي

از زماني شروع بلوغ تمام اعضاي داخلي و خارجي بدن تحت تاثير هورمون ها قرار مي گيرند. البته ذكر اين نكته لازم است كه سن شروع بلوغ و نشانه هاي آن بر اساس شرايط تغذيه، شرايط روحي و رواني، بافت فرهنگي و اجتماعي و شرايط جغرافيايي متفاوت است. تغييرات هورموني و تغييرات بدني را ادامه توضيح مي دهيم.

 

تغييرات هورموني در بلوغ

هنگامي كه هيپوتالاموس بالغ مي شود، توليد و ترشح يك هورمون به نام گونادوتراپين آغاز مي شود. سپس اين هورمون قسمت ديگري از مغز كه غده هيپوفيز باشد را تحت تاثير قرار مي دهد و باعث مي شود دو هورمون حياتي براي عملكرد طبيعي توليد مثل را ترشح كند. يكي هورمون رشد ( LH ) و ديگري هورمون محرك فوليكول ( FSH ) مي باشد. سپس اين هورمون ها سلول هاي درون بيضه ها را تحريك كرده و باعث بزرگ شدن آن ها مي شود. بزرگ شدن بيضه ها اولين نشانهبلوغ پسران است كه از حدود 9ونيم تا 13ونيم سالگي بايد شروع شود.

LH و FSH روي سلول هاي بيضه تاثير گذاشته و باعث توليد تستوسترون و پروتئين مربوط با آندروژن مي شوند. آندروژن به افزايش سطح تستوسترون در بيضه ها كمك مي كند. تستوسترون هورموني پر اهميت در تغييرات جسمي و جنسي مرتبط با بلوغ است. با اين حال FSH بايد به مقدار كافي در تستوسترون وجود داشته باشد تا اثرات آن مشخص شود.

علاوه بر افزايش اندازه بيضه ها، تستوسترون باعث ايجاد تغييرات ديگري در بدن پسر مي شود كه با بلوغ همراه است.

 

تغييرات بدني در طول بلوغ

تستوسترون ويژگي هاي كلي بدن مردانه را ايجاد مي كند و باعث تغييراتي در اندام هاي جنسي و همچنين ويژگي هاي جنسي ثانويه در پسران مي شود. 

تغييرات در آلت تناسلي، كيسه بيضه و بيضه ها:

اين سه عضو در سن 20 سالگي تقريبا تا 8 برابر رشد مي كند. مجراهاي داخلي و غدد سيستم توليد مثل نيز در طول بلوغ افزايش مي يابد. پسران اغلب نعوظ يا سفت شدن آلت تناسلي خود را تجربه مي كنند. همچنين خروج غيرارادي اسپرم در طول خواب كه اغلب با روياهاي جنسي همراه است اتفاق مي افتد. نخستين انزال در 12 تا 16 سالگي اتفاق مي افتد.

اين فرايندها ميزان ميل جنسي را شديدا افزايش مي دهد. در صورت عدم تخليه مناسب، اين انرژي باعث افزايش ميزانخود ارضايي مردان و اعتياد به آن مي شود كه مي تواند در آينده عملكرد جنسي فرد را مختل كند.

تغييرات در رشد موها:

مو در اطراف گوش، زير بغل و صورت رشد مي كند. موهاي اطراف ناحيه شكم به طور كلي گسترش مي يابد كه گاهي به ناحيه زير شكم نيز مي رسد. مو در قفسه سينه بيشتر مي شود و در مناطق ديگر مانند كمر و شانه ها هم منتشر مي شود. موهاي دست و پا بيشتر شده و موهاي اطراف آلت تناسلي نيز رشد مي كند.

تغييرات صدا:

حنجره پسران در دوران بلوغ بزرگ شده و رشد مي كند. در ابتدا صداي ترك خوردن كه به صداي خروسي معروف است اتفاق مي افتد اما به تدريج به صداي مردانه عميق تر تبديل مي شود.

تغييرات در پوست:

پوست در سراسر بدن ضخيم تر مي شود. غدد سبابه يا چربي دار در پوست مقدار زيادي ماده سبوم (sebum) را ترشح مي كند كه اين ماده روغني و چرب، باعث براق شدن مو و جلوگيري از خشك شدن پوست مي شود. دليل بسياري از جوش هاي صورت و بدن در دوران بلوغ همين تغييرات پوستي است. جوش ها يكي از رايج ترين ويژگي هاي بلوغ پسران است. بدن با اين ميزان بالاي تستوسترون در طول سالها سازگار مي شود، و به تدريج جوش ها از بين مي رود.

تغييرات در رشد عضلات:

جرم ها و توده هاي عضلاني افزايش پيدا مي كند. عضلات در مردان حدود 50 درصد بيشتر از زنان رشد پيدا مي كند. در صورتي كه در دختران ميزان چربي بدن افزايش پيدا مي كند. افزايش پروتئين نيز در قسمت هاي غير عضلاني بدن ديده مي شود.

تغييرات استخوان ها:

رشد استخوان ها به طور قابل ملاحظه اي با افزايش ميزان تستوسترون ضخيم تر مي شوند. مقدار كلي استخوان ها افزايش مي يابد. همچنين باعث باريك تر و دراز تر شدن استخوان لگن مي شود. به طوري كه شكلي شبيه قيف را ايجاد مي كند، در صورتي كه در زنان شكل تخم مرغي در مي آيد تا براي باروري مناسب شود. همين تغييرات در استخوان بندي و بافت عضلاني باعث افزايش شديد قد و وزن مي شود.

تغييرات در اندام هاي خارجي:

در پسران ابتدا اعضاي داخلي صورت مثل دماغ و لب ها و بعد كل صورت رشد مي كند. همچنين دست ها و پاها زودتر از بدن رشد مي كند. به همين دليل است كه شكل ظاهري بدن و صورت در دوران بلوغ ناموزون است و بسياري از پسران از اين شكل ظاهري خود بسيار ناراحت مي شوند.

تغييرات در اندام هاي داخلي:

همزمان با بلوغ رشد حجم مغز نيز شروع مي شود. افزايش كاركرد سلول هاي عصبي و حجم مغز باعث رشد تفكر انتزاعي و ديگر مسائل روانشناختي مي شود. همچنين با رشد حجم و ظرفيت شش ها و قلب، ضربان قلب كاهش پيدا كرده و تنفس كوتاه تر و عميق تر مي شود. بقيه اعضاي داخلي بدن مثل كليه ها، معده و روده نيز به همان نسبت رشد مي كند.

تغييرات در خون:

تستوسترون توليد گلبول هاي قرمز خون را افزايش مي دهد. به همين دليل مقدار و نسبت گلبول هاي قرمز خون در مردان بيشتر از زنان است.

تغييرات در ميل جنسي:

تستوسترون باعث بيداري غريزه و ميل جنسي مي شود. علاوه بر اين، بسياري از تغييرات روان شناختي در دوران بلوغ اتفاق مي افتد. در دوران بلوغ تغييرات ذهني و خلق خوي فرد اتفاق مي افتد.

 

سخن آخر

نياز است خانواده براي تسهيل گذر از دوران بلوغ با تغييراتي جسمي و جنسي پسران آشنا باشد. رفتار صحيح با نوجوان در دوران بلوغ به نوجوان و خانواده كمك مي كند تا تنش هاي كمتري داشته باشند. نوجواناني كه داراي يك پيش آگاهي از اين تغييرات هستند بهتر مي توانند با چالش هاي دوران نوجواني كنار بيايند. تربيت جنسي و دريافت مشاوره روانشناسيبراي حل تعارضات و تصميم گيري هاي دوران نوجواني كه آينده نوجوان را تعيين مي كند حايز اهميت است.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تغييرات جسمي و جنسي بلوغ و آموزش نحوه برخورد با آن ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع بلوغ جسمي و جنسي در پسران

ادامهـ مطلبـ
| ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۱:۵۷ | هنر زندگي
بلوغ پسران،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان