مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

چگونه افكار منفي را از بين ببريم؟

همه ما روزانه در معرض افكار منفي قرار مي گيريم. افكار منفي آن دسته از افكاري است كه ارادي يا غير ارادي به ذهن ما وارد مي شود و ما را آزار داده و عملكرد زندگي ما را تحت تاثير خود قرار مي دهد. اين افكار مي تواند يا از طريق محيط بيروني وارد ذهن ما شود يا ساخته تخيل و افكار خودمان باشد. چيزي كه در اين رابطه بسيار مهم است، مقاومت ما براي فكر نكردن به تصورات منفي است. بايد بدانيد مقاومت نوعي مكانيسم دفاعي است كه مسئله اصلي را تشديد مي كند. لازم است كه چند راهكار براي پاكسازي ذهن از افكار منفي را مطالعه كنيد. براي تحقق اين هدف مشاوره با يك متخصص نيز بسيار موثر است.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با افكار منفي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

افكار منفي چيست و چگونه مانع ما مي شود؟

تفكر منفي يك عادت ذهني است و تا زماني كه شما اقدام به رهايي از آن نكنيد، مي تواند شما را در خودش غرق كند. هنگامي كه يك فكر منفي را شروع مي كنيد، غرق شدن در آن مي تواند وسوسه انگيز باشد اما براي جلوگيري لازم است كه تلاش كنيد.

مقاومت در مقابل افكار منفي الگوي تفكر شما را تقويت مي كند و فرايند افكار منفي را تقويت مي كند. وقتي شما سعي مي كنيد درباره چيزي فكر نكنيد در واقع بيشتر در مورد آن فكر مي كنيد.

اصرار شما بر انكار واقعيت ذهنتان شما را عقب مي اندازد. بايد به پذيرش معايب خود و اتفاقاتي كه در ذهنتان مي افتد برسيد تا بتوانيد از شر آن ها خلاص شويد.

 

ريشه افكار منفي

براي پاكسازي ذهن از افكار منفي ابتدا بايد علت و ريشه هاي آن را بدانيم. اصلي ترين دلايل ايجاد تفكر منفي، تجربيات منفي و اتفاقات آزار دهنده در طول زندگي است. اكثر ديده ايد كه كودكان معمولا در افكارشان تصاوير مثبت نقش بسته است. چرا كه كودكان تجارب منفي در ذهن خود ندارند و جايي براي افكار منفي در ذهنشان نيست. اما با گذشت زمان و اتفاقات و تجارب ناراحت كننده، افكار مربوط به آن اتفاقات در ذهن ما مي ماند و با هر بار توجه به آن، پررنگ تر مي شود و درگيري بيشتري در ذهن ايجاد مي شود.

شكست هاي عاطفي، شغلي و تحصيلي، طرحواره هاي منفي ذهني نسبت به زندگي، فشار هاي مالي و خانوادگي، سابقهاختلالات خلقي مثل افسردگي يا اضطراب شديد و عوامل منفي ديگر باعث ايجاد تفكر منفي مي شود.

اين نكته كه هر كس در زندگي تجارب شكست خواهد داشت طبيعي است اما اينكه چگونه با آن ها برخورد كنيم نياز به مهارت و ارتباط با يك مشاوره روانشناسي دارد.

 

تاثير افكار منفي بر بدن

افكار منفي يكي از اصلي ترين دلايل بيماري هاي روان تني يا سايكوسوماتيك است. استرس، اضطراب، وسواس ها و ... همه ناشي از افكار منفي زياد است كه در نهايت به بيماري هاي جسمي متعددي منتج مي شود. سردرد هاي ميگرني، فشار خون، آسيب هاي قلبي، ديابت، سوزش معده، بهم ريختگي سيستم گوارشي و ... برخي ديگر از موارد مسلط شدن افكار منفيبر شماست.

 

راه هاي پاكسازي ذهن از افكار منفي

براي رهايي از تفكر منفي، شما بايد يك رويكرد متفاوت را امتحان كنيد، رويكردي كه ذهن شما را از اين افكار منفي پاك كند. در ادامه چند راه براي تمرين رهايي از تفكر منفي و جايگزيني افكار مثبت را ذكر خواهيم كرد.

تغيير زبان بدن:

وقت هايي را براي مشاهده زبان بدنتان بگذاريد. به اين فكر كنيد كه آيا شما فكر مي كنيد كه در يك موقعيت بن بست گير افتاده ايد و سرگردانيد؟ اگر جواب مثبت است به احتمال زياد درگير افكار منفي هستيد. زبان بدن بد مي تواند تصوير شما را تخريب كند و باعث از بين رفتن اعتماد به نفس شما شود. در اين حالت طبيعي است كه شروع به افكار منفي كنيد. سعي كنيد در چنين موقعيت هايي با اعتماد به نفس بيشتري رفتار كنيد و بيشتر لبخند بزنيد. زبان بدن خود را تنظيم كنيد تا احساس بهتري داشته باشيد.

فكر منفي خود را كشف كنيد:

گاهي اوقات تفكر منفي به اين ديل اتفاق مي افتد كه شما نياز داريد احساسات مخرب را تخليه كنيد. شما نبايد درد ها را در خودتان بريزيد. اگر چيزهايي هست كه نياز داريد بقيه بشنوند، جلوي خود را نگيريد و درباره اش با ديگران صحبت كنيد. حافظه كلامي زودتر از حافظه تصويري فراموش مي شود، بنابراين قرار دادن افكار در قابل كلمات، قالب فكر شما را شكل مي دهد. اين روش مي تواند همه چيز را در مقابل چشمان شما قرار دهد و كمك مي كند ريشه مشكلات خود را كشف كنيد.

يك دقيقه براي آرام كردن ذهنتان از تمام افكار صرف كنيد:

هنگامي كه ذهن شما با سرعت در حال حركت است، نگه داشتن آن بسيار سخت خواهد بود. با وجود چيزهايي كه در اطراف سرتان مي چرخد، كنترل افكار به خصوص افكار منفي بسيار سخت خواهد بود. چيز هاي كم اهميت را از سرتان خارج كنيد. آرامش دادن به ذهن نهايتا يك دقيقه طول خواهد كشيد. اين روش نوعي مديتيشن يا مراقبه است كه شما در آن ذهن خود را تخليه مي كنيد. 

آهنگ افكار خود را تغيير دهيد:

گاهي اوقات افكار منفي نتيجه يك چشم انداز ضعيف است. به ديدي كه نسبت به افكار و چيز هايي كه در سرتان مي چرخد، نگاه كنيد. مثلا بجاي جملاتي مثل " من در يك راه بسيار سخت هستم و هرگز نمي توانم از پس آن بر بيايم" بگوييد "من با برخي از مشكلات مواجه شدم، اما در حال تلاش براي پيدا كردن راه حل هستم".

شما اساسا همان حرف را مي زنيد، اما از يك ديد مثبت تر و انرژي بخش تر مي نگريد. شايد در نگاه اول بسيار ساده به نظر برسد اما اين تفاوت كوچك در نحوه فكر كردن مي تواند به مرور زمان الگو هاي تفكر شما را تغيير دهد.

خلاق باشيد:

هنگامي كه افكار منفي به سراغ ما مي آيند، مي توانيد به طور خلاقانه با آنها وقت بگذرانيد. براي افكارتان يك دريچه خلاقانه طراحي كنيد، آن ها را بنويسيد يا نقاشي كنيد. حتي اگر لازم بود از مداد رنگي استفاده كنيد. زماني كه از خلاقيت خود استفاده مي كنيد، مي توانيد افكار منفي را از ذهنتان خارج كنيد.

محيط را تغيير دهيد:

درست است كه افكار ما در چهارچوب ذهن به وجود مي آيد اما گاهي افكار ما محصول محيط است. وقتي شما خودتان را با افراد منفي باف و تصاوير منفي محاصره كرديد، جاي تعجب نيست كه افكار منفي داشته باشيد. قدم زدن و دور شدن از محيط هاي منفي بسيار مي تواند به شما كمك كند. سعي كنيد تنها و به دور از فضاهايي كه شما را اذيت مي كنند گام بگذاريد. پارك، موزه يا هر جايي كه دوست داريد. زماني كه صرف دور بودن از محيط مي كنيد مي تواند اثرات منفي آن ها را در شما از بين ببرد و شما را به آرامش ذهني برساند.

يك ليست از چيزهايي كه داريد آماده كنيد و قدردان باشيد:

افكار منفي ممكن است مانع از به ياد آوردن تمام چيزهايي كه در زندگي به دست آورديد، شود. اگر قدر ناشناس هستيد پس بايد تمرين كنيد كه بتوانيد دوباره روي چيزهاي خوبي كه اطرافتان هست تمركز كنيد و آن را به جاي افكار بدتان قرار دهيد. مهم نيست چقدر فهرست چيزهايي كه بايد بخاطرش شكرگزار باشيد كوچك است، مهم اثري است كه همين ليست كوچك روي ديد شما به زندگي مي گذارد. هيچ كاري را براي رضايت و تصديق ديگران انجام ندهيد. بعد از مدت مي فهميد چه چيز هاي با ارزشي داريد كه قبلا متوجه آن نبوديد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با افكار منفي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع  چگونه افكار منفي را از بين ببريم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۲:۳۸ | هنر زندگي
افكار منفي،

بيماري صرع | علائم، نشانه ها و عوارض صرع

اكثر مردم تصويري كه از بيماري صرع دارند حملات ناگهاني تشنجي و زمين خوردن است. اما بايد بدانيد كه بيماري صرعانواع مختلفي دارد، حتي برخي از آن ها بدون تشنج است. برخي از تشنج هاي صرع حتي توسط خود بيمار نيز احساس نمي شوند. صرع اختلالي است كه به دليل آسيب ديدن مغز و مختل شدن كاركرد هاي آن اغلب به همراه تشنج اتفاق مي افتد. جداي از عوامل جسمي، فشارها و استرس ها نيز ممكن است باعث آسيب ديدن سلول هاي عصبي مغز شده و عملكرد مغز را مختل كند. بنابراين با اطلاع از اين عوامل خطرساز و دوري از آن ها مي توان از بروز و تشديد نشانه هاي صرعجلوگيري كرد. در اين مقاله به توصيف نشانه ها، علل و عوامل ايجاد صرع مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با استرس مرتبط با بيماري هاي جسماني مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265تماس بگيريد.

 

بيماري صرع

بيماري صرع يك اختلال در سيستم عصبي مركزي است كه در آن فعاليت مغز غير طبيعي مي شود. اين بيماري باعث تشنج، دوره هاي رفتاري غير معمول، و گاهي اوقات از دست دادن آگاهي مي شود. تخليه الكتريكي ناگهاني نورون هاي مغزي باعث بروز علائمي مثل تشنج و بيهوشي مي شود. علائم تشنج ممكن است به طور گسترده اي متفاوت باشد. برخي از افراد مبتلا به صرع، ممكن است به مدت چند ثانيه به مكاني خيره شوند و واكنشي به حركات مقابل چشم نشان ندهند.

داشتن يك تشنج به تنهايي نشانه صرع نيست. به طور كلي حداقل دو تشنج غير قابل تشخيص براي صرع مورد نياز است.

درمان دارويي يا جراحي گاهي اوقات مي تواند تشنج را كنترل كند. بعضي ها نيز براي كنترل تشنج ها نياز به درمان مادام العمر دارند و در بعضي ها تشنج ها از بين مي روند. برخي از كودكان مبتلا به صرع نيز ممكن است با افزايش سن، علائم نيز در آن ها رشد كند.

 

نشانه هاي بيماري صرع

اصلي ترين نشانه صرع تشنج است. در واقع ذهن تمام فعاليتهاي خود را به وسيله فعاليت الكتريكي ناشي از تغييرات شيميايي سلول ها انجام مي دهد. تشنج زماني اتفاق مي افتد كه اين تغييرات شيميايي سلول ها باعث افزايش بيش از حد فعاليت الكتريكي سلول عصبي شود. با تخليه بار الكتريكي بيش از حد در مغز تشنج رخ مي دهد. تشنج بيماري نيست، بلكه نشانه اي از اختلالات مختلف است.

از آنجا كه صرع ناشي از فعاليت غير طبيعي مغز است، تشنج ها مي تواند روي هماهنگي و عملكرد مغز شما تاثير بگذارد. نشانه ها و علائم صرع ممكن است شامل موارد زير باشد:

 • شروع و پايان ناگهاني
 • سردرگمي و گيجي موقت
 • دوره هاي خيرگي چشم
 • حركات غير قابل كنترل دست و پا
 • از دست دادن هوشياري
 • علائم رواني مثل ترس، اضطراب يا دژاوو

نكته: علائم بسته به نوع تشنج متفاوت است. در اغلب بيماران در هر بار تشنج علائم مشابهي دارند.

 

علل بيماري صرع

علل اصلي صرع مشخص نيست. اما اصلي ترين علل بيماري صرع عوامل زير است:

تاثير ژنتيك: برخي از انواع صرع و تشنج هايي كه تجربه مي كنيد سابقه ژنتيك دارند. داشتن سابقه خانوادگي خطر ابتلا ر ابالا مي برد. برخي ژن ها ناقل صرع هستند. و برخي ژن ها فرد را به شرايط محيطي حساس مي كند كه باعث ايجاد تشنج مي شود.

استرس و فشار رواني شديد: يكي از علل مهم بروز تشنج و صرع، بروز يك حادثه آسيب زا بر روي روان فرد است. چالش هاي شديد عاطفي، فشار بحران هاي مالي و استرس هاي روزمره مي تواند روي عملكرد سيستم مغزي تاثير بگذارد و پيش زمينه مهمي براي بروز صرع باشد.

بودن در محيطي سالم باعث كاهش محرك هاي تشنج مي شود. يكي از مهمترين راه هاي كنترل حملات تشنجي درمان استرس و آموزش راه هاي كنترل استرس است.

آسيب سر: ضربه مغزي به علت يك تصادف رانندگي يا آسيب هاي ديگر مي تواند باعث صرع شود.

شرايط مغز: آسيب هاب مغيزي ناشي از شزابط جسمي مانند تومور مغزي يا سكته مغزي از عل صرع مي توانند باشند. سكته مغزي يكي از علل اصلي صرع در بزرگسالان بالاي 35 سال است.

بيماري هاي عفوني: بيماري هاي عفوني مانند مننژيت و ايدز مي تواند باعث صرع شود

آسيب پيش از تولد: قبل از تولد، نوزادان به آسيب هاي مغزي حساس هستند كه مي تواند به علت عوامل متعددي مانند عفونت مادر، فقر تغذيه يا كمبود اكسيژن ايجاد شود. اين آسيب هاي مغزي مي تواند باعث صرع يا فلج مغزي شوند.

اختلالات رشدي: صرع گاهي اوقات مي تواند با اختلالات عصبي رشدي مانند اوتيسم و نوروفيبروماتوز همراه باشند.

 

چگونه تشنج ها نشانه صرع است؟

همانطور كه گفته شد تشنج نشانه اي از صرع است و در صورت داشتن تشنج نمي توانيم تشخيص صرع را بدهيم. در اينجا به برخي از نشانه هايي كه احتمال ايتلا به صرع را بالا مي برند اشاره كرده ايم: 

 • حدود نيمي از افرادي كه يك تشنج بدون علت روشن دارند، در عرض 6 ماه يك حمله ديگر را هم تجربه مي كنند.
 • اگر يك علت شناخته شده براي تشنج شما وجود دارد، پس شما دو برابر احتمال تشنج دوباره داريد.
 • اگر دو تشنج را تجربه كرده ايد، به احتمال 80% احتمال وقوع مجدد وجود دارد.
 • اگر اولين تشنج در زمان آسيب يا عفونت مغزي رخ داده باشد احتمال وقوع مجدد آن بيشتر است.
 • از طريق آزمايشات EEG مي توان به فعاليت هاي الكتريكي مغز دسترسي پيدا كرد و الگوهاي مغزي هشدار دهنده باشد.

 

انواع بيماري هاي صرع

چندين نوع بيماري صرع وجود دارد كه هركدام علل خاص خود را دارند. اما به طور كلي صرع ها بر اساس نوع و منطقه مغزي كه تشنج در آن اتفاق مي افتد تشخيص داده مي شود. انواع اصلي صرع بر اساس نوع و محل تشنج عبارتند از:

 • صرع منتشر
 • صرع كانوني
 • صرع تركيبي
 • صرع ناشناخته

 

صرع منتشر

در صرع منتشر، تشنج ها در هر دو طرف مغز اتفاق مي افتد يا به سرعت از طريق شبكه سلول هاي مغزي به طرف مقابل منتقل مي شود. تشنج حركتي منتشر و غير منتشر دو نوع اصلي اين نوع صرع هستند، انواع صرع منتشر شامل موارد زير مي شوند:

تشنج حركتي منتشر:

اين نوع تشنج اغلب به عنوان تشنج بزرگ شناخته مي شوند. در صرع حركتي منتشر، بدن شما به طوري كه شما روي آن كنترل نداريد به سمت مسير خاصي حركت مي كند، كه گاهي واقعا عجيب به نظر مي رسد. بدن سفت شده، هوشياري از دست مي رود و عضلات از كنترل خارج مي شود.

تشنج غير حركتي منتشر:

قبلا به تشنج غير حركتي منتشر صرع مختصر مي گفتند. در تشنج غير حركتي منتشر، شما ممكن است كاري كه داريد انجام مي دهيد را ناگهان متوقف كنيد، از فضايي كه در آن هستيد خارج شويد و هوشياري شما از بين برود. يا ممكن است يك حركت تكراري مثل لبخند زدن را به طور مكرر انجام دهيد. اين نوع تشنج به عنوان تشنج غايب شناخته مي شود چون شخص در اين مورد واقعا انگار در آن زمان و مكان وجود ندارد.

تشنج تونيك:

اين نوع تشنج سبب سفت شدن عضلات مي شود. معمولا روي عضلات پشت، دست ها و پاها تاثير مي گذارد و ممكن است باعث زمين خوردن شما شود.

تشنج آتونيك:

اين نوع تشنج باعث از دست دادن كنترل عضلات شده و باعث زمين خوردن ناگهاني فرد مي شود.

تشنج كلونيك:

اين نوع تشنج با حركات عضلاني تكراري يا ريتميك همراه است كه معمولا روي گردن، صورت و بازوها تاثير مي گذارد.

تشنج ميوكلونيك:

اين نوع تشنج به طور معمول به صورت تكان هاي ناگهاني دست و پا ظاهر مي شود.

تشنج تونيك كلونيك:

اين نوع تشنج ها به عنوان تشنج هاي بزرگ شناخته مي شوند. اين تشنج ها با از دست دادن ناگهاني هوشياري، سفت شدن و تكان شديد بدن و گاهي با از دست دادن كنترل مثانه يا جويدن زبان مي شود.

 

صرع كانوني يا صرع موضعي

در صرع كانوني، تشنج ها در يك منطقه خاص در يك سمت از مغز اتفاق مي افتد كه به آن صرع جزيي نيز گفته مي شود. صرع هاي كانوني چهار دسته اند:

تشنج آگاهانه: شما مي دانيد كه چه چيزي در طول تشنج اتفاق مي افتد و از آن آگاه هستيد. به آن تشنج جزئي ساده نيز مي گويند.

تشنج با آگاهي ضعيف: وقتي شما گيج هستيد يا نمي دانيد چه چيزي در طول تشنج اتفاق مي افتد يا آن را به ياد نمي آوريد. به اين نوع تشنج، تشنج جزئي پيچيده نيز مي گويند.

تشنج كانوني محرك: در تشنج كانوني محرك در بدن شما حركاتي مثل مالش دست ها، انقباض عضلات يا راه رفتن به يك سمت اتفاق مي افتد. به علاوه شما ممكن است احساسات عجيب و شديد مثل احساس موج سرما يا گرماي زياد يا احساس ضربه محكم را تجربه كنيد.

 

صرع تركيبي يا مختلط

همانطور كه از نامش پيداست، تركيبي از دو نوع صرع كانوني و منتشر است كه تشنج هاي اين دو دسته براي فرد اتفاق مي افتد. در هر بار تشنج بخش هاي مختلف مغز دچار تخليه الكتريكي مي شوند.

صرع ناشناخته

در صرع ناشناخته تشخيص صرع تويط پزشك داده شده است اما نوع آن مشخص نيست. اين حالت بيشتر زماني اتفاق مي افتد كه هنگام تشنج كسي در كنار بيمار نبوده است. و كسي نمي داند چه اتفاق براي فرد افتاده. آزمايش ها نيز نتايج مشخصي ارائه نداده اند.

 

سندروم صرع

علاوه بر انواع صرع، فرد مي تواند مبتلا به سندروم صرع باشد. سندروم يعني يك مجموعه اي از عوامل كه در ايجاد اختلالي موثرند. عواملي كه براي تشخيص سندروم صرع لازم است به شرح زير هستند:

 • نوع تشنج
 • سن شروع تشنج ها
 • علل بروز تشنج
 • ارثي بودن تشنج ها
 • قسمتي از مغز كه درگير مي شود
 • عواملي كه باعث تحريك بروز تشنج مي شود
 • الگوهاي زماني روزانه براي تشنج
 • الگو هاي خاص فعاليت الكتريكي مغز كه توسط EEG يا الكتروآنسفالوگرام در زمان بروز تشنج به دست مي آيد
 • اختلالاتي كه همزمان با تشنج ها وجود دارد.

هر سندروم با تمام اين موارد شناخته نمي شود، بلكه داشتن تعدادي از آن ها نيز براي تشخيص كافي است. تشخيص درست نوع صرع به درمان بهتر و موثرتر كمك مي كند.

چندين نوع سندروم صرع وجود دارد. برخي از آنان مثل صرع مقاوم، صرع حساس به نور، صرع شكمي، صرع رولانديك خوش خيم، صرع ميانكوليك نوجواني، سندروم داوز، لينوكس گاشتات و ... است.

 

چه زماني بايد به پزشك مراجعه كنيد:

 • طولاني شدن تشنج بيش از 5 دقيقه
 • عدم بازگشت آگاهي يا تنفس بعد از توقف تشنج
 • تشنج دوم بلافاصله اتفاق بيفتد
 • داشتن تب بالا
 • احساس شديد گرما
 • بارداري
 • داشتن ديابت 

 

احتياط ها و عوامل خطر بيماري صرع

برخي عوامل ممكن است خطر ابتلا به صرع را افزايش دهند. عواملي مثل:

سن: سن شروع بيماري صرع در كودكان و افراد مسن بيشتر است. 

سابقه خانوادگي: داشتن سابقه خانوادگي احتمال بروز بيماري را بيشتر مي كند.

جراحت سر: آسيب هاي سر و صورت احتمال ابتلا به صرع را افزايش مي دهد. بنابراين هنگام رانندگي يا ورزش هاي با خطر بالا، حتما از لوازم ايمني استفاده كنيد.

سكته مغزي و ساير بيماري هاي عروقي: اين بيماري ها مي تواند منجر به آسيب مغز و در ادامه صرع شود. محدود كردن مصرف الكل و مواد مخدر، اجتناب از سيگار، تغذيه سالم و ورزش منظم از عوامل پيشگيري در اين زمينه است.

استرس شديد: قرار گرفتن در معرض استرس هاي شديد مي تواند عوامل جسمي ابتلا به صرع را حمايت كند. بهتر استعلائم استرس بشناسيد و از خود دور كنيد.

كم خوني: كم خوني مي تواند خطر ابتلا به صرع را در افراد مسن افزايش دهد.

عفونت مغزي: عفونت هايي مانند مننژيت كه موجب التهاب مغز يا نخاع مي شود، مي تواند خطر ابتلا به صرع را افزايش دهد.

تشنج در كودكي: تب هاي شديد در دوران كودكي گاهي ممكن است با تشنج همراه شود. تشنج به علت تب زياد معمولا باعث صرع نمي شود اما اگر كودك يك تشنج طولاني، شرايط خاص سيستم اعصاب يا سابقه خانوادگي دارد، احتمال بروزصرع به علت تشنج ناشي از تب بيشتر است.

 

عوارض جانبي بيماري صرع

داشتن صرع و حمله تشنج در زمان هاي مشخص مي تواند منجر به شرايطي شود كه براي خود و ديگران خطرناك است.

سقوط: اگر در حين تشنج، سقوط كنيد باعث آسيب هاي شديدتر مي شود. بنابراين سعي كنيد از احتمال آن جلوگيري كنيد.

غرق شدن: اگر صرع داريد احتمال تشنج در آب وجود دارد. احتمال غرق شدن در افراد مبتلا 15 تا 19 برابر بيشتر از افراد سالم است.

تصادفات اتوموبيل: تشنج سبب از دست دادن آگاهي و كنترل مي شود، بنابراين رانندگي يا استفاده از ماشين آلات خطرناك بسيار خطر آفرين است.

عوارض بارداري: تشنج در طول بارداري باعث آسيب به مادر و كودك مي شود. همچنين برخي از دارو هاي ضد صرع نيز آسيب زاست. اكثر زنان مبتلا به صرع مي توانند باردار شوند اما بايد در طول بارداري تحت نظر منظم پزشك قرار گرفته و دارو ها تنظيم شوند. براي اطلاع از بايدها و نبايدهاي دوران بارداري كليك كنيد.

مسائل سلامت روان: افراد مبتلا به صرع بيشتر احتمال ابتلا به مشكلات روحي به ويژه افسردگي، اضطراب و افكار خودكشيرا دارند. بنابراين بسيار مهم است كه در روند درمان پزشكي، نسبت به درمان روانشناختي و قرارگرفتن زير نظر يك مشاوره روانشناسي اهميت داده شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با استرس مرتبط با بيماري هاي جسماني مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع  بيماري صرع | علائم، نشانه ها و عوارض صرع

ادامهـ مطلبـ
| ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۹:۲۵ | هنر زندگي
بيماري صرع،

بلوغ جنسي در دختران

با شروع بلوغ تغييرات جسماني و رواني دوران نوجواني آغاز مي شود. بلوغ جنسي دختران تغييراتي را در اندام هاي جنسي ايجاد مي كند. دختران پس از بلوغ جنسي توانايي توليد مثل پيدا خواهند كرد. با ترشح هورمون هاي جنسي اندام هاي جنسي شروع به رشد كرده و صفات ثانويه جنسي ظاهر مي شوند. اين تغييرات ظاهري و دروني چالش هايي را براي دختران به همراه دارد. در اين سنين دختران تمايل به ارتباط با جنس مخالف وابستگي احساسي زياد مي شود. با توجه به نقش فرهنگ، بلوغ جنسي و تمايلات همراه با آن، نگراني ها در نوجوان و والدين افزايش مي يابد. آگاهي از اين تغييرات به خانواده ها كمك مي كند تا در اين دوران حساس همراه نوجوان بوده و در اين راه او را ياري دهند. در اين مقاله به بررسيبلوغ جنسي دختران مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بلوغ جنسي دختران مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

بلوغ جنسي دختران

بلوغ جنسي دختران، مرحله اي از رشد است كه با انتقال فرد از كودكي به بزرگسالي همراه مي باشد. فرد در اين دوره از بلوغ، توانايي توليد مثل پيدا مي كند و تمام صفات جنسي ثانويه به رشد كامل خود مي رسند. در دختران بعد از بالغ شدن غده هيپوفيز توسط هورمون هايي دستور توليد هورمون هاي زنانه (استروژن و پروژسترون) را به تخمدان ها مي دهد. اين هورمون‌ها باعث ايجاد تغييرات فيزيكي از جمله رشد سينه ها، باسن و رشد موهاي ناحيه تناسلي و زير بغل مي گردند و به دنبال آن، تخمك گذاري و  قاعدگي را تحريك مي‌كنند. در واقع در بلوغ جنسي تغييرات به غدد و اندام هاي جنسي مرتبط مي باشد و به همين دليل بلوغ جنسي دختران، باعث ايجاد آمادگي و توانايي رابطه جنسي، ميل جنسي و توليد مثل مي شود.

 

صفات ثانويه جنسي در دختران

صفات اوليه جنسي همان ويژگي هايي جسماني است كه از همان ابتداي تولد كودك دختر را از پسر متمايز مي كند. صفات ثانويه جنسي در دختران ويژگي هاي زنانه است كه انتظار مي رود بعد از بلوغ، زنان آن ها را دارا باشند. كه عبارتند از:

 • قاعدگي
 • رشد سينه ها
 • رويش مو در ناحيه تناسلي
 • رويش موي زير بغل
 • افزايش توزيع چربي در بدن

 

بلوغ غده آدرنال

غده آدرنال مسئول توليد هورمون ها جنسي (استروژن و پروژسترون) مي باشد.در طي بلوغ غده هيپوفيز با تاثير بر غده آدرنال و تيروئيد هورمون هايي ترشح مي كنند كه منجر به تغييرات گوناگوني در بدن به هنگام بلوغ مي گردند. تمايل جنسي اوليه نسبت به ديگران ممكن است به واسطه غده آدرنال ايجاد گردد. با ترشح هورمون هاي جنسي رشد موهاي زير بغل و ناحيه تناسلي در دختران شروع مي شود.

توجه: اگر ترشح آندروژن هاي قشر آدرنال در دختران بيشتر از حد طبيعي باشد صفات ثانويه جنسي مانند پرمويي، كاهش رشد سينه ها و بزرگ شدن كليتوريس ديده مي شود كه به اين اختلال سندروم آدرنوژنيتال مي گويند.

 

رشد اندام هاي جنسي در نتيجه بلوغ جنسي

به طور كلي اولين مرحله بلوغ جنسي در دختران رشد سينه ها است. در برخي از دختران رشد مو در ناحيه تناسلي زودتر از رشد سينه ها اتفاق مي افتد. رشد سينه ها در چند مرحله انجام مي شود. در مرحله جوانه زدن، حلقه دور نوك سينه ها بزرگتر مي شود و سپس سينه ها و نوك آن ها به صورت يك برآمدگي بالا مي آيد و اين حلقه و نوك سينه ها بالاتر از سطح سينه ها قرار مي گيرند. در مراحل نهايي حلقه دور نوك سينه ها همسطح با آن مي شود و فقط نوك سينه ها بالا مي آيد.

بلوغ تغييرات داخلي مهمي در دختران ايجاد مي كند تا قابليت توليد مثل در آن ها ايجاد شود. اين تغييرات شامل رشد رحم، مهبل و ديگر قسمت هاي مربوط به توليد مثل است. معمولا مرحله رشد سريع در طول مراحل اوليه و مياني رشد سينه ها و موي ناحيه تناسلي اتفاق مي افتد و اين مرحله نشان دهنده اوج يك سري تغييرات هورموني طولاني است.

 

تغييرات جسماني ناشي از بلوغ جنسي دختران

شروع قاعدگي:

قاعدگي از ديگر نشانه هاي بلوغ در دختران است. حدود دو سال بعد از آغاز بلوغ، دختران معمولا اولين دوره قاعدگي را تجربه كرده و قدرت باروري پيدا مي كنند. خونريزي ماهانه معمولا در سنين 9 تا 16 سالگي اتفاق مي افتد. دختران در اين زمان علاوه بر رعايت بهداشت فردي بايد تغذيه مناسبي هم داشته باشند. به طور كلي توانايي توليد مثل تا چند سال بعد از اولين قاعدگي ايجاد نمي شود و تخمك گذاري منظم حدودا دو سال بعد اتفاق مي افتد. برخلاف پسرها، دختران قبل از اين كه به باروري برسند از لحاظ جسماني به نظر بالغ مي رسند.

ترشحات واژن:

در طي دوران بلوغ، ترشحاتي به رنگ زرد يا سفيد از واژن ديده مي‌شود. اين ترشحات طبيعي در واقع مهبل را تميز و مرطوب نگه مي‌دارد و در پيشگيري از عفونت واژن موثر است. رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل در دوران قبل و بعد از عادت ماهيانه تغيير مي‌كند، اين موضوع كاملا طبيعي است،

 

سخن آخر:

عدم وجود آموزش كافي در زمينه مسائل جنسي با افزايش ناهنجاري هاي اجتماعي و انحرافات اخلاقي همراه است. آموزش مسائل مربوط به بلوغ و مسائل جنسي از موضوعاتي است كه والدين هميشه نسبت به آن ابراز نگراني مي كنند. در اين ميان مادران نقش اصلي در تربيت جنسي دختران خود دارند. آموزش اين مسائل به نوجوان باعث مي شود كه آن ها بتوانند ميل جنسي و غريزه خود را به درستي هدايت كنند. آموزش بايد در زمان مناسب انجام شود و بهتر است  قبل از بلوغ ارائه شود تا نوجوان فرصت كافي براي آشنايي با علائم بلوغ داشته باشند و بتوانند با آرامش بيشتري اين مرحله را سپري كند. رفتار صحيح والدين در سن بلوغ اهميت ويژه اي پيدا مي كند. مشاوره خانواده به نوجوان و والدين كمك مي كند تا تعارضات ناشي از بحران نوجواني را راحت تر پشت سر بگذارند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بلوغ جنسي دختران مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع  بلوغ جنسي در دختران

ادامهـ مطلبـ
| ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۸:۳۳ | هنر زندگي
بلوغ جنسي دختران،

بلوغ جسمي و جنسي در پسران

با شروع بلوغ پسران و بروز نشانه هاي جسمي و جنسي تغييرات و گذر از دوران كودكي آغاز مي شود. نوجوان به تبع اين تغييرات جسمي، با چالش هايي رو به رو مي شود. اطرافيان شاهد نشانه هاي ظاهري و خود نوجوان علاوه بر آن ها به دليل شروع تفكر انتزاعي دچار دغدغه هاي فراواني مي شود. تغييرات شديد در تيپ بدن و اجزاي صورت ممكن است براي نوجوان آزار دهنده باشد. همچنين تغييرات شديد در ميل و اندام هاي جنسي مي تواند براي نوجوان مسئله باشد. نحوه برخورد با اين تغييرات نيازمند آگاهي داشتن از آن هاست. والدين با آگاهي و بردباري در ارتباط با نوجوان شان مي توانند به آن ها براي گذار از بحران نوجواني كمك كنند. نوجوان پسر بايد بداند اين ويژگي ها و تغييرات طبيعي است و لازم است در مواجهه با آن ها صبورانه و منطقي برخورد كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تغييرات جسمي و جنسي بلوغ و آموزش نحوه برخورد با آن ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

 

بلوغ پسران

تمام سيستم هاي بدن از تولد در حال رشد هستند اما بلوغ، يك دوره تغييرات ناگهاني بدني است كه پس از چند سال خاموشي رشد بدن شروع مي شود. هنگامي كه پسران به سن 10 تا 12 سالگي مي رسند افزايش هورمون هاي توليد مثل، اين سيستم را براي عملكرد بزرگسالي آماده مي كند. افزايش ترشح هورمون هاي جنسي به طور كلي به عنوان شروع بلوغ شناخته مي شود. نهايتا منجر به شروع زندگي جنسي بزرگسالي مي شود. اگر نشانه هاي بلوغ تا 14 سالگي ظاهر نشود، بلوغ ديررس و اگر زودتر از 9 سالگي اتفاق بيافتد بلوغ زودرس تشخيص داده مي شود.

يكي از جنبه هاي مهم بلوغ پسران، بلوغ جنسي و جسمي است. به دليل مقايسه فراوان نشانه هاي بلوغ پسران در گروه همسالان از اهميت بالايي براي نوجوان برخوردار است.

 

جنبه هاي مختلف رشد جسمي

از زماني شروع بلوغ تمام اعضاي داخلي و خارجي بدن تحت تاثير هورمون ها قرار مي گيرند. البته ذكر اين نكته لازم است كه سن شروع بلوغ و نشانه هاي آن بر اساس شرايط تغذيه، شرايط روحي و رواني، بافت فرهنگي و اجتماعي و شرايط جغرافيايي متفاوت است. تغييرات هورموني و تغييرات بدني را ادامه توضيح مي دهيم.

 

تغييرات هورموني در بلوغ

هنگامي كه هيپوتالاموس بالغ مي شود، توليد و ترشح يك هورمون به نام گونادوتراپين آغاز مي شود. سپس اين هورمون قسمت ديگري از مغز كه غده هيپوفيز باشد را تحت تاثير قرار مي دهد و باعث مي شود دو هورمون حياتي براي عملكرد طبيعي توليد مثل را ترشح كند. يكي هورمون رشد ( LH ) و ديگري هورمون محرك فوليكول ( FSH ) مي باشد. سپس اين هورمون ها سلول هاي درون بيضه ها را تحريك كرده و باعث بزرگ شدن آن ها مي شود. بزرگ شدن بيضه ها اولين نشانهبلوغ پسران است كه از حدود 9ونيم تا 13ونيم سالگي بايد شروع شود.

LH و FSH روي سلول هاي بيضه تاثير گذاشته و باعث توليد تستوسترون و پروتئين مربوط با آندروژن مي شوند. آندروژن به افزايش سطح تستوسترون در بيضه ها كمك مي كند. تستوسترون هورموني پر اهميت در تغييرات جسمي و جنسي مرتبط با بلوغ است. با اين حال FSH بايد به مقدار كافي در تستوسترون وجود داشته باشد تا اثرات آن مشخص شود.

علاوه بر افزايش اندازه بيضه ها، تستوسترون باعث ايجاد تغييرات ديگري در بدن پسر مي شود كه با بلوغ همراه است.

 

تغييرات بدني در طول بلوغ

تستوسترون ويژگي هاي كلي بدن مردانه را ايجاد مي كند و باعث تغييراتي در اندام هاي جنسي و همچنين ويژگي هاي جنسي ثانويه در پسران مي شود. 

تغييرات در آلت تناسلي، كيسه بيضه و بيضه ها:

اين سه عضو در سن 20 سالگي تقريبا تا 8 برابر رشد مي كند. مجراهاي داخلي و غدد سيستم توليد مثل نيز در طول بلوغ افزايش مي يابد. پسران اغلب نعوظ يا سفت شدن آلت تناسلي خود را تجربه مي كنند. همچنين خروج غيرارادي اسپرم در طول خواب كه اغلب با روياهاي جنسي همراه است اتفاق مي افتد. نخستين انزال در 12 تا 16 سالگي اتفاق مي افتد.

اين فرايندها ميزان ميل جنسي را شديدا افزايش مي دهد. در صورت عدم تخليه مناسب، اين انرژي باعث افزايش ميزانخود ارضايي مردان و اعتياد به آن مي شود كه مي تواند در آينده عملكرد جنسي فرد را مختل كند.

تغييرات در رشد موها:

مو در اطراف گوش، زير بغل و صورت رشد مي كند. موهاي اطراف ناحيه شكم به طور كلي گسترش مي يابد كه گاهي به ناحيه زير شكم نيز مي رسد. مو در قفسه سينه بيشتر مي شود و در مناطق ديگر مانند كمر و شانه ها هم منتشر مي شود. موهاي دست و پا بيشتر شده و موهاي اطراف آلت تناسلي نيز رشد مي كند.

تغييرات صدا:

حنجره پسران در دوران بلوغ بزرگ شده و رشد مي كند. در ابتدا صداي ترك خوردن كه به صداي خروسي معروف است اتفاق مي افتد اما به تدريج به صداي مردانه عميق تر تبديل مي شود.

تغييرات در پوست:

پوست در سراسر بدن ضخيم تر مي شود. غدد سبابه يا چربي دار در پوست مقدار زيادي ماده سبوم (sebum) را ترشح مي كند كه اين ماده روغني و چرب، باعث براق شدن مو و جلوگيري از خشك شدن پوست مي شود. دليل بسياري از جوش هاي صورت و بدن در دوران بلوغ همين تغييرات پوستي است. جوش ها يكي از رايج ترين ويژگي هاي بلوغ پسران است. بدن با اين ميزان بالاي تستوسترون در طول سالها سازگار مي شود، و به تدريج جوش ها از بين مي رود.

تغييرات در رشد عضلات:

جرم ها و توده هاي عضلاني افزايش پيدا مي كند. عضلات در مردان حدود 50 درصد بيشتر از زنان رشد پيدا مي كند. در صورتي كه در دختران ميزان چربي بدن افزايش پيدا مي كند. افزايش پروتئين نيز در قسمت هاي غير عضلاني بدن ديده مي شود.

تغييرات استخوان ها:

رشد استخوان ها به طور قابل ملاحظه اي با افزايش ميزان تستوسترون ضخيم تر مي شوند. مقدار كلي استخوان ها افزايش مي يابد. همچنين باعث باريك تر و دراز تر شدن استخوان لگن مي شود. به طوري كه شكلي شبيه قيف را ايجاد مي كند، در صورتي كه در زنان شكل تخم مرغي در مي آيد تا براي باروري مناسب شود. همين تغييرات در استخوان بندي و بافت عضلاني باعث افزايش شديد قد و وزن مي شود.

تغييرات در اندام هاي خارجي:

در پسران ابتدا اعضاي داخلي صورت مثل دماغ و لب ها و بعد كل صورت رشد مي كند. همچنين دست ها و پاها زودتر از بدن رشد مي كند. به همين دليل است كه شكل ظاهري بدن و صورت در دوران بلوغ ناموزون است و بسياري از پسران از اين شكل ظاهري خود بسيار ناراحت مي شوند.

تغييرات در اندام هاي داخلي:

همزمان با بلوغ رشد حجم مغز نيز شروع مي شود. افزايش كاركرد سلول هاي عصبي و حجم مغز باعث رشد تفكر انتزاعي و ديگر مسائل روانشناختي مي شود. همچنين با رشد حجم و ظرفيت شش ها و قلب، ضربان قلب كاهش پيدا كرده و تنفس كوتاه تر و عميق تر مي شود. بقيه اعضاي داخلي بدن مثل كليه ها، معده و روده نيز به همان نسبت رشد مي كند.

تغييرات در خون:

تستوسترون توليد گلبول هاي قرمز خون را افزايش مي دهد. به همين دليل مقدار و نسبت گلبول هاي قرمز خون در مردان بيشتر از زنان است.

تغييرات در ميل جنسي:

تستوسترون باعث بيداري غريزه و ميل جنسي مي شود. علاوه بر اين، بسياري از تغييرات روان شناختي در دوران بلوغ اتفاق مي افتد. در دوران بلوغ تغييرات ذهني و خلق خوي فرد اتفاق مي افتد.

 

سخن آخر

نياز است خانواده براي تسهيل گذر از دوران بلوغ با تغييراتي جسمي و جنسي پسران آشنا باشد. رفتار صحيح با نوجوان در دوران بلوغ به نوجوان و خانواده كمك مي كند تا تنش هاي كمتري داشته باشند. نوجواناني كه داراي يك پيش آگاهي از اين تغييرات هستند بهتر مي توانند با چالش هاي دوران نوجواني كنار بيايند. تربيت جنسي و دريافت مشاوره روانشناسيبراي حل تعارضات و تصميم گيري هاي دوران نوجواني كه آينده نوجوان را تعيين مي كند حايز اهميت است.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تغييرات جسمي و جنسي بلوغ و آموزش نحوه برخورد با آن ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع بلوغ جسمي و جنسي در پسران

ادامهـ مطلبـ
| ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۲:۵۳ | هنر زندگي
بلوغ پسران،

بلوغ جسمي و جنسي در پسران

با شروع بلوغ پسران و بروز نشانه هاي جسمي و جنسي تغييرات و گذر از دوران كودكي آغاز مي شود. نوجوان به تبع اين تغييرات جسمي، با چالش هايي رو به رو مي شود. اطرافيان شاهد نشانه هاي ظاهري و خود نوجوان علاوه بر آن ها به دليل شروع تفكر انتزاعي دچار دغدغه هاي فراواني مي شود. تغييرات شديد در تيپ بدن و اجزاي صورت ممكن است براي نوجوان آزار دهنده باشد. همچنين تغييرات شديد در ميل و اندام هاي جنسي مي تواند براي نوجوان مسئله باشد. نحوه برخورد با اين تغييرات نيازمند آگاهي داشتن از آن هاست. والدين با آگاهي و بردباري در ارتباط با نوجوان شان مي توانند به آن ها براي گذار از بحران نوجواني كمك كنند. نوجوان پسر بايد بداند اين ويژگي ها و تغييرات طبيعي است و لازم است در مواجهه با آن ها صبورانه و منطقي برخورد كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تغييرات جسمي و جنسي بلوغ و آموزش نحوه برخورد با آن ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

 

بلوغ پسران

تمام سيستم هاي بدن از تولد در حال رشد هستند اما بلوغ، يك دوره تغييرات ناگهاني بدني است كه پس از چند سال خاموشي رشد بدن شروع مي شود. هنگامي كه پسران به سن 10 تا 12 سالگي مي رسند افزايش هورمون هاي توليد مثل، اين سيستم را براي عملكرد بزرگسالي آماده مي كند. افزايش ترشح هورمون هاي جنسي به طور كلي به عنوان شروع بلوغ شناخته مي شود. نهايتا منجر به شروع زندگي جنسي بزرگسالي مي شود. اگر نشانه هاي بلوغ تا 14 سالگي ظاهر نشود، بلوغ ديررس و اگر زودتر از 9 سالگي اتفاق بيافتد بلوغ زودرس تشخيص داده مي شود.

يكي از جنبه هاي مهم بلوغ پسران، بلوغ جنسي و جسمي است. به دليل مقايسه فراوان نشانه هاي بلوغ پسران در گروه همسالان از اهميت بالايي براي نوجوان برخوردار است.

 

جنبه هاي مختلف رشد جسمي

از زماني شروع بلوغ تمام اعضاي داخلي و خارجي بدن تحت تاثير هورمون ها قرار مي گيرند. البته ذكر اين نكته لازم است كه سن شروع بلوغ و نشانه هاي آن بر اساس شرايط تغذيه، شرايط روحي و رواني، بافت فرهنگي و اجتماعي و شرايط جغرافيايي متفاوت است. تغييرات هورموني و تغييرات بدني را ادامه توضيح مي دهيم.

 

تغييرات هورموني در بلوغ

هنگامي كه هيپوتالاموس بالغ مي شود، توليد و ترشح يك هورمون به نام گونادوتراپين آغاز مي شود. سپس اين هورمون قسمت ديگري از مغز كه غده هيپوفيز باشد را تحت تاثير قرار مي دهد و باعث مي شود دو هورمون حياتي براي عملكرد طبيعي توليد مثل را ترشح كند. يكي هورمون رشد ( LH ) و ديگري هورمون محرك فوليكول ( FSH ) مي باشد. سپس اين هورمون ها سلول هاي درون بيضه ها را تحريك كرده و باعث بزرگ شدن آن ها مي شود. بزرگ شدن بيضه ها اولين نشانهبلوغ پسران است كه از حدود 9ونيم تا 13ونيم سالگي بايد شروع شود.

LH و FSH روي سلول هاي بيضه تاثير گذاشته و باعث توليد تستوسترون و پروتئين مربوط با آندروژن مي شوند. آندروژن به افزايش سطح تستوسترون در بيضه ها كمك مي كند. تستوسترون هورموني پر اهميت در تغييرات جسمي و جنسي مرتبط با بلوغ است. با اين حال FSH بايد به مقدار كافي در تستوسترون وجود داشته باشد تا اثرات آن مشخص شود.

علاوه بر افزايش اندازه بيضه ها، تستوسترون باعث ايجاد تغييرات ديگري در بدن پسر مي شود كه با بلوغ همراه است.

 

تغييرات بدني در طول بلوغ

تستوسترون ويژگي هاي كلي بدن مردانه را ايجاد مي كند و باعث تغييراتي در اندام هاي جنسي و همچنين ويژگي هاي جنسي ثانويه در پسران مي شود. 

تغييرات در آلت تناسلي، كيسه بيضه و بيضه ها:

اين سه عضو در سن 20 سالگي تقريبا تا 8 برابر رشد مي كند. مجراهاي داخلي و غدد سيستم توليد مثل نيز در طول بلوغ افزايش مي يابد. پسران اغلب نعوظ يا سفت شدن آلت تناسلي خود را تجربه مي كنند. همچنين خروج غيرارادي اسپرم در طول خواب كه اغلب با روياهاي جنسي همراه است اتفاق مي افتد. نخستين انزال در 12 تا 16 سالگي اتفاق مي افتد.

اين فرايندها ميزان ميل جنسي را شديدا افزايش مي دهد. در صورت عدم تخليه مناسب، اين انرژي باعث افزايش ميزانخود ارضايي مردان و اعتياد به آن مي شود كه مي تواند در آينده عملكرد جنسي فرد را مختل كند.

تغييرات در رشد موها:

مو در اطراف گوش، زير بغل و صورت رشد مي كند. موهاي اطراف ناحيه شكم به طور كلي گسترش مي يابد كه گاهي به ناحيه زير شكم نيز مي رسد. مو در قفسه سينه بيشتر مي شود و در مناطق ديگر مانند كمر و شانه ها هم منتشر مي شود. موهاي دست و پا بيشتر شده و موهاي اطراف آلت تناسلي نيز رشد مي كند.

تغييرات صدا:

حنجره پسران در دوران بلوغ بزرگ شده و رشد مي كند. در ابتدا صداي ترك خوردن كه به صداي خروسي معروف است اتفاق مي افتد اما به تدريج به صداي مردانه عميق تر تبديل مي شود.

تغييرات در پوست:

پوست در سراسر بدن ضخيم تر مي شود. غدد سبابه يا چربي دار در پوست مقدار زيادي ماده سبوم (sebum) را ترشح مي كند كه اين ماده روغني و چرب، باعث براق شدن مو و جلوگيري از خشك شدن پوست مي شود. دليل بسياري از جوش هاي صورت و بدن در دوران بلوغ همين تغييرات پوستي است. جوش ها يكي از رايج ترين ويژگي هاي بلوغ پسران است. بدن با اين ميزان بالاي تستوسترون در طول سالها سازگار مي شود، و به تدريج جوش ها از بين مي رود.

تغييرات در رشد عضلات:

جرم ها و توده هاي عضلاني افزايش پيدا مي كند. عضلات در مردان حدود 50 درصد بيشتر از زنان رشد پيدا مي كند. در صورتي كه در دختران ميزان چربي بدن افزايش پيدا مي كند. افزايش پروتئين نيز در قسمت هاي غير عضلاني بدن ديده مي شود.

تغييرات استخوان ها:

رشد استخوان ها به طور قابل ملاحظه اي با افزايش ميزان تستوسترون ضخيم تر مي شوند. مقدار كلي استخوان ها افزايش مي يابد. همچنين باعث باريك تر و دراز تر شدن استخوان لگن مي شود. به طوري كه شكلي شبيه قيف را ايجاد مي كند، در صورتي كه در زنان شكل تخم مرغي در مي آيد تا براي باروري مناسب شود. همين تغييرات در استخوان بندي و بافت عضلاني باعث افزايش شديد قد و وزن مي شود.

تغييرات در اندام هاي خارجي:

در پسران ابتدا اعضاي داخلي صورت مثل دماغ و لب ها و بعد كل صورت رشد مي كند. همچنين دست ها و پاها زودتر از بدن رشد مي كند. به همين دليل است كه شكل ظاهري بدن و صورت در دوران بلوغ ناموزون است و بسياري از پسران از اين شكل ظاهري خود بسيار ناراحت مي شوند.

تغييرات در اندام هاي داخلي:

همزمان با بلوغ رشد حجم مغز نيز شروع مي شود. افزايش كاركرد سلول هاي عصبي و حجم مغز باعث رشد تفكر انتزاعي و ديگر مسائل روانشناختي مي شود. همچنين با رشد حجم و ظرفيت شش ها و قلب، ضربان قلب كاهش پيدا كرده و تنفس كوتاه تر و عميق تر مي شود. بقيه اعضاي داخلي بدن مثل كليه ها، معده و روده نيز به همان نسبت رشد مي كند.

تغييرات در خون:

تستوسترون توليد گلبول هاي قرمز خون را افزايش مي دهد. به همين دليل مقدار و نسبت گلبول هاي قرمز خون در مردان بيشتر از زنان است.

تغييرات در ميل جنسي:

تستوسترون باعث بيداري غريزه و ميل جنسي مي شود. علاوه بر اين، بسياري از تغييرات روان شناختي در دوران بلوغ اتفاق مي افتد. در دوران بلوغ تغييرات ذهني و خلق خوي فرد اتفاق مي افتد.

 

سخن آخر

نياز است خانواده براي تسهيل گذر از دوران بلوغ با تغييراتي جسمي و جنسي پسران آشنا باشد. رفتار صحيح با نوجوان در دوران بلوغ به نوجوان و خانواده كمك مي كند تا تنش هاي كمتري داشته باشند. نوجواناني كه داراي يك پيش آگاهي از اين تغييرات هستند بهتر مي توانند با چالش هاي دوران نوجواني كنار بيايند. تربيت جنسي و دريافت مشاوره روانشناسيبراي حل تعارضات و تصميم گيري هاي دوران نوجواني كه آينده نوجوان را تعيين مي كند حايز اهميت است.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تغييرات جسمي و جنسي بلوغ و آموزش نحوه برخورد با آن ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع بلوغ جسمي و جنسي در پسران

ادامهـ مطلبـ
| ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۱:۵۷ | هنر زندگي
بلوغ پسران،

مكانيسم هاي دفاعي در روانشناسي

مكانيسم هاي دفاعي چيست؟ قوانين اجتماعي و اخلاقي و بسياري از موانع دروني و بيروني براي تحقق خواسته هايمان مانع ايجاد مي كنند. يك منازعه دروني ميان آنچه مي خواهيم و آنچه بايد انجام شود زندگي انسان را به يك مبارزه هميشگي تبديل مي كند. احساس گناه از يك طرف و ناكام ماندن برخي خواسته ها از سوي ديگر باعث يك عدم توازن در زندگي مي شود. ذهن براي گريز از تعارضات و رسيدن به يك آرامش نسبي متوسل به مقاومت ها يا راهبردهايي مي شود كه در روانكاوي به آن مكانيسم هاي دفاعي مي گوييم.


براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با افكار منفي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

مكانيسم دفاعي چيست؟

مكانيسم هاي دفاعي فرايندهاي خودكار ذهن براي فرونشاندن اضطراب هاي ناشي از تعارضات هستند. مكانيزم ها زماني فعال مي شوند كه بالا آمدن سطوح اضطراب منجر به آسيب هاي رواني شود. در واقع ذهن يك روش ناخودآگاه (ناهشيار) براي سازگاري با موانع اخلاقي و اجتماعي و از طرف ديگر ميل و خواسته هاي دروني اش استفاده مي كند.

انواع مكانيسم دفاعي

هر كسي از لحظه تولد تا بزرگسالي از مكانيسم هاي دفاعي در موقعيت هاي مختلف استفاده مي كند. اين كه افراد از كدام دفاع ها استفاده كنند وابسته به عوامل مختلفي از جمله ارتباط اوليه با والد، سبك فرزندپروري والدين، تاثير محيط و ديگر موارد مي باشد. هرچه از مكانيسم هاي دفاعي ناپخته بيشتر استفاده شود، اختمال ابتلا به اختلالات رواني و جسمي بيشتر مي شود. چهار نوع مكانيسم دفاعي را در ادامه به اختصار شرح داده ايم: 

 1. مكانيسم هاي دفاعي ناپخته
 2. مكانيسم هاي دفاعي روان رنجورانه
 3. مكانيسم هاي دفاعي پخته
 4. مكانيسم هاي متفرقه

انواع مكانيسم هاي دفاعي ناپخته

 • انكار: نپذيرفتن جنبه هاي دردناك واقعيت. امتناع از قبول واقعيت تهديدزاي بيروني.
 • فرافكني: اميال ناپذيرفتني دروني به ميل يا احساس افراد يا شرايط بيروني نسبت داده مي شود.
 • تحريف: واقعيت هاي بيروني متناسب با نيازهاي دروني تغيير شكل يافته ادراك مي شود.
 • كنش نمايي: عمل بر اساس همان ميل يا تكانه ناپذيرفتي دروني براي فرار از احساس همراه با آن.
 • درون فكني:  خوبي و موفقيت ديگران را به خود نسبت دادن.
 • پرخاشگري انفعالي: ابراز غير مستقيم خشم نسبت به ديگران.
 • واپس روي: توسل به سطوح پايين عملكرد براي اجتناب از تنش و تعارض دروني.
 • خودبيمارانگاري: تاكيد مفرط روي بيماري به منظور گريز از مسئوليت و تكانه هاي غريزي.
 • جسماني سازي: تبديل حالات رواني به نشانه هاي بدني يا تظاهرات جسمي (اختلال علائم جسماني).

انواع مكانيسم هاي دفاعي روان رنجورانه

 • جابه جايي: انتقال احساس يا تكانه هاي اضطراب زا از يك شخص يا شي بر روي يك شخص يا شي قابل پذيرش تر.
 • برون سازي: بخش هايي از شخصيت يا نگرش هاي فردي را به دنياي بيروني نسبت دادن، مكانيسم كلي تري نسبت به فرافكني است.
 • عقلاني سازي: استفاده مفرط از نيروهاي عقلاني و منطقي به منظور فرار از ابراز عاطفه يا تجربه آن.
 • دليل تراشي: فرد براي فرار از رفتارها يا نگرش هاي نامقبول و تكانش ها به توضيحات منطقي متوسل مي شود.
 • بازداري: محدود سازي يا چشم پوشي از برخي اعمال به منظور اجتناب از اضطراب همراه با آن مثلا وقتي با اهداف يا آرزوهاي دست نيافتني مواجه مي شويم انتظارات را تقليل دهيم.
 • جداسازي: جدا كردن يك عقيده از عاطفه. يعني مولفه هاي هيجاني را از يك خاطره يا تجربه تفكيك كنيم
 • تجزيه: تغيير موقتي و چشمگيري در منش، شخصيت و هويت فرد به منظور اجتناب از ناراحتي هاي هيجاني كه در مورد افراد هيستريك بيشتر اتفاق مي افتد.
 • واكنش وارونه: انجام عملي بر خلاف خواسته يا اميال شرم آور به منظور موجه جلوه دادن آن.
 • واپس زني: انديشه يا احساس ناپذيرفتني كه از سطح آگاه به قلمرو ناآگاه دور رانده مي شود.
 • جنسي سازي: دادن اهميت جنسي به رفتارهاي جنسي خود و ديگران به منظور رد اضطراب هاي مرتبط به تكانه هاي جنسي.

انواع مكانيسم دفاعي پخته

 • نوع دوستي: عمل سازنده اي كه در خدمت به ديگران باشد و با ارضا ميل دروني همراه شود. اين مكانيسم نوعي واكنش وارونه خوش خيم است.
 • شوخ طبعي: موقعيت هاي اضطراب زا با ابراز احساسات و افكار همراه با شوخي باشد.
 • رياضت كشي: حدف آثار لذت بخش تجارب كه نوعي ارضا از طريق چشم پوشي است.
 • سركوبي: تصميم آگاهانه يا نيمه آگاهانه براي به تعويق انداخت يك تكانه.
 • پيش بيني: طرح ريزي واقع بينانه براي تحمل ناراحتي هاي دروني كه نسبت به يك رويداد در آينده باشد.
 • والايش: تغيير شكل اميال و خواسته هاي نامقبول به رفتار و اعمال مقبول و جامعه پسند.

مكانيسم هاي متفرقه

 • همانند سازي: صفات و اعمال ديگران را دروني كرده و با آن همانند سازي مي كند. عكس فرافكني محسوب مي شود.
 • باطل سازي: فرد براي از بين بردن اثر كار نامقبول خود كار ديگري انجام مي دهد.
 • جبران: وسيله يا كارهايي كه فرد براي سرپوش گذاشتن روي ضعف ها و كمبودهاي خود انجام مي دهد.
 • تحقير ديگران: تضعييف ديگران براي پوشاندن عيب هاي خود.
 • تثبيت: ماندن فرد در مراحل پايين تر رشد رواني به گونه اي كه با سن يا رشد جسمي فرد متناسب نباشد.
 • فرار: گريز از يك اضطراب با توسل به رفتارهاي متفرقه مثل خوردن الكل يا مصرف مواد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با افكار منفي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع  مكانيسم هاي دفاعي در روانشناسي

ادامهـ مطلبـ
| ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۸:۱۹ | هنر زندگي
مكانيسم هاي دفاعي،

تيزهوشي و انواع آن

تيزهوش به كساني گفته مي شود كه در يكي از ابعاد هوش از اغلب افراد جامعه عملكرد بهتري داشته باشند. در قالب توانايي ها و مهارت هاي مختلف، انواع تيزهوشي تعريف مي شود. در برخي فرهنگ تنها به بعضي از انواع تيزهوشي ارزش مي دهند. در حالي كه با شناسايي و پرورش درست استعدادهاي كودكان تيز هوش مي توانيم آن ها را در رسيدن به بالاترين حد بهره وري از توانايي هايشان ياري دهيم. چه بسا بسيارند كودكاني كه با عدم شناخت از نبوغ خود فرصت هايشان را از دست داده اند. والدين مي توانند براي شناخت ميزان و نوع هوش كودكانشان از آزمون هوش و مشاوره كودك در اين زمينه استفاده كنند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه نحوه شناسايي و برخورد با كودكان تيزهوش مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

مفهوم هوش به چه معناست؟

تعريف مشخصي از مفهوم هوش وجود ندارد اما تركيبي از مهارت ها به عنوان هوش بالا تعريف مي شوند. هوش شامل ظرفيت منطقي، ادراك، خودآگاهي، يادگيري، دانش عاطفي، استدلال، برنامه ريزي، خلاقيت و حل مسئله است. اما به طور كلي هوش به معناي توانايي درك و كشف اطلاعات و نگهداري آن به عنوان دانش يا رفتار است. در نهايت هوش بالا باعث افزايش سازگاري فرد با محيط و پيشرفت وي مي شود. ار جمله عواملتاثير گذار بر شكل گيري و نوع نبوغ كودك مي توان به محيطب كه كودك در آن رشد مي كند، استعداد ذاتي و ارتباطش با والدين و ... اشاره داشت.

 

تيزهوش به چه كساني گفته مي شود؟

براي اطلاق واژه تيزهوش يا نابغه به يك نفر، مانند خود تعريف هوش، همه ملاك ها مبهم هستند. اما به طور كلي فرد تيز هوش در آزمون هاي هوشي استاندارد، نمره هوشهبر يا IQ بالاتر از 130 كسب مي كنند. البته اين آزمون ها هوش هيجاني يا EQ و هوش عملي را در نظر نمي گيرد اما در حال حاضر در دسترس ترين روش براي تشخيص تيزهوشي همين آزمون ها هستند.

افراد تيزهوش در ابعاد مختلف هوش توانايي بالايي دارند، اما اگر فردي در يك زمينه مثلا موسيقي يا ورزش استعداد خارق العاده اي داشته باشد، به عنوان نابغه شناخته مي شود. در صورتي كه ممكن است در آزمون هاي هوش نيز نمره بالايي به دست نياورد. برخي از فاكتور هاي تيزهوشي شامل موراد زير است:

 • قدرت فكري قوي
 • توانايي خلاقيت
 • استعداد بالا در يك يا چند زمينه
 • نمره هوشبهر بالاي 130
 • استعداد ذاتي در انتخاب كلمات
 • روابط هوشمندانه و سالم
 • شخصيت متمايز و بدن سالم

 

انواع تيزهوشي

يكي از اصلي ترين و معمول ترين تقسيم بندي هاي تيزهوشي، عمدتا بر نمره هوش يا IQ وابسته است و بر آن اساس تقسيم بندي مي شود. نمره هوش نمره ايست كه به وسيله آزمون هاي هوش استاندارد و توسط متخصص روانشناس اندازه گيري مي شود. اين تقسيم بندي شامل 4 دسته مي باشد:

1-تيزهوش هاي خلاق:

تيز هوشان خلاق، توانايي عملي كردن ايده ها و خلق آثار هنري را دارند. آن ها در حل مسائل بسيار مصمم و صبورند و تا رسيدن به نتيجه و پاسخ، شديدا تمرين و تكرار مي كنند. در برابر رفتار نامناسب ديگران بسيار بي اهميت و مقاوم هستند. معمولا به سلامت و تغذيه خود توجه زيادي نمي كنند. همچنين مسائلي براي اين افراد مهم است كه معمولا براي اكثر مردم جذاب نيست. تيزهوشان خلاق يه موضوعاتي مثل هنر، رياضيات، كشف، و اختراع توجه دارند.

2-تيز هوش هاي تلاشگر يا درس خوان:

اين افراد به مفاهيم تئوري توجه بيشتري نشان مي دهند و معمولا در سن مدرسه بيش از همسالان خود مطالب درسي را ياد مي گيرند. اغلب زياد مطالعه مي كنند و از نظر دستور زبان و ادبيات نسبت به ديگران برتر اند. معمولا تيزهوشان تلاشگر نويسنده هاي خوبي هستند. همچنين در مهارت حل مسئله نيز پيشرفت زيادي مي كنند.

3-تيزهوش هاي ماشيني يا فني:

اين افراد با اعداد و حساب كتاب رابطه خوبي دارند. در كارهاي رياضي، اندازه گيري و ساخت وسايل مختلف با دست پيشرفت مي كنند. تيزهوشان ماشيني اشكال هندسي را زودتر ياد مي گيرند. به مسائل عيني و حقيقي بيشتر از مفاهيم انتزاعي و تئوري و خشك علاقه دارند. آن ها در كار هاي فني واقعا با استعداد هستند.

معمولا به تحصيل به شكل كلاسيك علاقه ندارند. احتمالا در اكثر درس هاي تئوري نمره هاي كمي مي گيرند. استعداد آنها معمولا به دليل كليشه هاي ذهني خانواده ها هدر مي رود و به آن ها اجازه ورود در آموزشگاه هاي فني و صنعتي داده نمي شود.

4-تيزهوشان كم تحرك و كم پيشرفت:

تيزهوشان كم تحرك معمولا نحوه برخورد درست با نبوغ خود را ياد نمي گيرند. به دليل درك سريع مفاهيم و درس ها، به تمرين نمي پردازند و در گرفتن نتيجه خوب شكست مي خورند. معمولا حضور در كلاس و مدرسه براي آنها خسته كننده است. اين مسئله به دو دليل است، يا قبل از كلاس مفاهيم را مي داند و توضيحات معلم برايش بيهوده است، يا به دليل كندي ديگر همسالان در يادگيري، طاقتش تمام مي شود.

معمولا هوشبهر زيادي دارند اما سيستم سنتي مدارس براي آن ها آزار دهنده است. معمولا منزوي و بي حوصله هستند و با والدين و دوستان روابط عميق صميمانه ندارند.

سرنوشت اين كودكان، وابسته به مربيان و والدين است. اگر شرايط روحي و محيطي اين افراد مناسب باشد، استعداد هايشان شكوفا مي شود. تيزهوشان كم تحرك برخلاف ديگر تيزهوش ها كه خود مسير خود را پيدا مي كنند، نيازمند هدايت و راهنمايي هاي گام به گام اطرافيان هستند. معمولا اگر از او غفلت شود، اراده اي براي ماندن در مسير ندارد.

 

نابغه هاي چهار فصل

ايده چهار نوع نبوغ، از هزاران سال پيش شروع شده و به چهار فصل و فركانس هاي فكري آن ها بر مي گردد. اين نبوغ، انسان را هدايت كرده و راه هاي مختلف رسيدن به اهداف را به فرد معرفي مي كند. همچنين به انسان اجازه مي دهد كه بر نقاط قوت خود تمركز كند.

نابغه هاي محرك يا هوشمندي ايده پردازي:

اين نوع افراد به انرژي بهار متصل اند. نابغه هاي محرك قدرتشان در خلاقيت و زايش است. آن ها به انتقادهاي ساير افراد در مورد نظم و در چهار چوب هنجار بودن، اهميت نمي دهند. نابغه محرك نگران فراموش كردن چيز هاي كوچك نيست. امروزه اين افراد بخاطر خلاقيت درخشان خود شناخته مي شوند، چون بهترين پاسخ را به سوال " چه چيزي " داشتند.

افرادي مثل بيل گيتس موسس مايكروسافت، استيو جابز موسس اپل، بتهوون، اديسون و انيشتين از دسته نابغه هاي محرك هستند.

نابغه هاي درخشان يا هوشمندي ارتباطي:

با توجه به انرژي تابستان، همه نابغه هاي درخشان، روي قدرت ارتباط و رهبري خود تمركز مي كنند. آنها به انتقادهاي ديگران درباره عدم تمركز روي اعداد، حساب ها و بي برنامگي توجه نمي كنند. اين افراد معمولا از تغيير توجه خود به چيز هاي مختلف نگران نمي شوند، چون اصولا افرادي راكدي نيستند؛ بنابراين از كارهاي كليشه اي و دفتري ناراحت مي شوند. اين افراد بخاطر تفاوتشان در ارتباط با مردم شناخته مي شوند، چون بهترين پاسخ را به سوال "چه كسي" داشتند.

بيل كلينتون، اپرا وينفري مجري و تهيه كننده مشهور آمريكايي از اين دسته هستند.

نابغه هاي سرعت يا هوشمندي حسي:

بر اساس انرژي پاييز، نابغه هاي سرعت روي قدرت حواس و استقامت خود تمركز مي كنند. آن ها به انتقاد ديگران درباره نداشتن سياست اهميت نمي دهند. نابغه هاي سرعت محتاط نيستند. آن ها اهميتي به زماني كه براي كارها و چيزهاي مختلف مي گذارند، نمي دهند. نابغه هاي سرعت سعي در آرام و پايدار بودن دارند، آن ها هميشه بهترين پاسخ را به سوال "چه وقت" داشتند.

گاندي، نسلون ماندلا، مادر ترزا و مايكل فلپس از دسته نابغه هاي سرعت هستند.

نابغه هاي فولادي يا هوشمندي جزئيات:

بر اساس انرژي زمستان، اين افراد همه تمركز خود را بر روي تواناييشان در سيستم ها و مديريت داده ها گذاشته اند. آنها به انتقاد ديگران به خاطر نداشتن مهارت اجتماعي اهميت نمي دهند. نابغه هاي فولاني از تنهايي ترسي ندارند. اغلب بهترين حس را در زمان كار كردن دارند. نابغه هاي فولادي فقط به دنبال يافتن روش هاي دقيق تر براي كاركردن با سيستم هاي خود هستند. آنها هميشه بهترين پاسخ را به پرسش "چگونه" مي دهند.

مارك زاكربرگ، هنري فورد و اكثر كار آفرينان از اين دسته هستند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه نحوه شناسايي و برخورد با كودكان تيزهوش مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع تيزهوشي و انواع آن

ادامهـ مطلبـ
| ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۶:۱۷ | هنر زندگي
تيزهوشي،

علت و منشاء خواب و رويا ها

در خواب و رويا اغلب وارد يك دنياي عجيبي مي شويم، كه محدوديت هاي جسماني و زماني دنياي واقعي در آن وجود ندارند. تصاوير دنياي خواب براي انسان ها سوالات متعددي از چيستي و چرايي آن ها ايجاد كرده است. خواب هاي تكراري آيا معنا و مفهوم خاصي براي بيننده دارند؟ تعبير خواب در علم روانشناسي چگونه انجام مي شود؟ علت ديدن رويا چيست؟ طبق رويكرد روانكاوي روياها شاهراهي به ناخودآگاه هستند. براي درك بهتر اين موضوع در اين مقاله درياره علت، منشا و اهميت تعبير خواب صحبت مي كنيم.


براي دريافت مشاوره در زمينه خواب و رويا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

ديدن خواب و رويا

به تصاوير و صداها و ساير احساسات كه در هنگام خواب عميق يعني مرحله خواب رم تجربه مي شود، رويا مي گوييم. آن چه كه دررويا مي بينيم دو حالت دارد؛ يا خيلي معمول و تحت تاثير اتفافات روز است و يا بسيار عجيب و غير معمول هستند. فرويد پدر علم روانشناسي معتقد است؛ روياها همان اميال سركوب شده ما هستند كه به شكل نمادين در خواب ظاهر مي شوند. روانشناسي ديگر مي گويد اين روياها افشاگر ناخودآگاهند و اشاراتي به شخصيت بيننده رويا دارند. براي اطلاع از چرخه خواب مقاله اختلالات خواب را مطالعه نماييد.

ماهيت دور از دسترس و جالب روياها انسان ها را متمايل به كشف اين دنيا كرده است. در طي تاريخ بسيار ديده ايم كه يك رويا مسير زندگي يك فرد يا يك اجتماع را عوض كرده؛ مثلا ناصر خسرو شاعر قرن 5 كه بعد از ديدن يك رويا در 40 سالگي از زندگي سابقش دست كشيد و در راه كشف معرفت دروني قدم گذاشت. گاهي رويا در هنر و خلاقيت نيز نقش داشته؛ مثل نقاشي هاي سورآليستي سالوار دالي كه كاملا تحت تاثير روياهايش كشيده شده اند. در مواقعي روياها حتي منجر به كشف يك حقيقت علمي هم شده اند؛ مثلا فردريش آوگوست ككوله شيمي دان مشهور، به ساختار حقلوي بنزين پس از ديدن رويايي كه در آن ماري دم خود را مي خورد، رسيد.

چرا خواب مي بينيم؟

رويابيني از منظر فيزيولوژيكي علل متعدد دارد، اما در اينجا رويابيني را از منظر روانشناسي بررسي مي كنيم.

 • روياها ابزاري هستند تا ذهن تكانه هاي سركوب شده، تمناهاي ناخودآگاه، ترس ها و اضطراب ها را با زباني نمادين به سطح آگاهي مي آورد. ذهن با اين رويارويي مسائلي كه بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد را به واكاوي مي خواند.
 • ما در رؤياهايمان مي توانيم ببينيم كه در جسم، ذهن و ژرفاي نفس و حتي شهودمان چه مي گذرد.
 • روياها ما را به اعماق ناشناختۀ شخصيتمان مي بردند و با نشان دادن تصاويري به ما فرصت مي دهند تا ارتباط عميق تري با دنياي پيرامون برقرار كنيم.
 • اشخاص و اشيايي كه در رويا مي بينيم احساسات دروني و ساختار رواني ما را نشان مي دهند.
 • روياها نقش تعديل كننده هيجانات را نيز دارند. در رويا خواسته ها و هيجانات سركوب شده خود را بيرون مي ريزند.

 

خاستگاه و منشاء روياها از كجاست؟

بر اساس علم روانشناسي روياها از سه منبع ناشي مي شوند. در طي خواب ديدن هر كدام از اين محرك ها به طور همزمان بر محتواي خواب تاثير دارند.

1)تحريك هاي حسي بيروني (عيني)

شنيدن هر صدايي به طور نامفهوم تصاوير متناسب با خود را در رويا به وجود مي آورد؛ مثلا صداي غرش رعد و برق مي تواند باعث ديدن صحنه جنگ در خواب شود. صداي غژغژ يك در روياي دزد را خلق كند. اگر مورب روي تخت خوابيده باشيم و پايمان به لبه تخت برسد ممكن است خواب ببينيم كه بر لبه پرتگاه ترس آوري ايستاده ايم يا در حال سقوط از صخره اي هستيم. دردهاي موضعي تصوراتي از قبيل تهاجم يا جراحت را سبب مي شوند.

2)محرك هاي جسماني ارگانيك دروني:

ذهن در طي خواب تحت تاثير محرك هايي كه از جانب جسم و تغييرات وضعيت بدني شماست، قرار دارد. اين آگاهي از تغييرات جسمي در بيداري واضح نيست. مثلا تكرار روياهايي كه مضمون اضطراب آور دارند و يا به پايان هراس انگيز مي رسند، مي تواند در مورد كساني كه در شرف يا مبتلا به بيماري هاي قلبي هستند بيشتر باشد. روياهايي با مضمون خفگي، گير افتادن ميان انبوه جمعيت و فرار دلالتي بر بيماري هاي ريوي باشد. روياهايي با تصاوير مبني بر لذت يا تنفر از غذا مي تواند اشاراتي به بيماري هاي گوارشي داشته باشد.

نكته: زماني روياها اشاره به بيماري ها يا تغييرات جسمي دارند كه «تكرار» شوند.

3)سرچشمه هاي رواني تحريك:

اغلب انسان ها در خواب آنچه را كه در طي روز اتفاق افتاده است را مي بينند. پيوند ذهني ميان خواب و زندگي عالم بيداري را به خواب مي برد. بنابراين كسي كه در زندگي درگير مشكلات مالي زيادي است در رويا خوابِ پيدا كردن يا اهدا شدن مبلغ زيادي پول را مي بيند. طبق برخي باورها، محتواي خواب شامل موضوعات و رويدادهايي است كه تاثير زيادي بر فرد گذاشته اند.

رويدادهايي كه در عالم بيداري رنگ و بوي واقعي خود را از دست داده اند. مثلا فرد تصوير شخصي را كه سال ها قبل با او در يك رابطه عاطفي بوده، در خواب مي بيند. مثلا فردي كه با همكارش "آقاي طالبي" درگيري و مشاجره داشته در رويا يك طالبي گنديده مي بيند. در اينجا اسم آقاي طالبي با ميوه طالبي تداعي پيدا كرده. ذهن به صورت خلاقانه نابودي آن فرد را به تصوير كشيده است.

چرا  دانستن تعبير خواب و رويا اهميت دارد؟

 • روياها به ما مي گويند كه در حال حاضر به چه چيزي بيش از همه نياز داريم.
 • اشخاص مختلفي ده ها هزار ساعت را در شرايط كنترل شده به سفرهاي اكتشافي در دنياي رؤياهايشان پرداخته اند، نتايج نشان داد كه ذهن با خواب ديدن و رويا در تلاش است تا به سمت التيام تنش ها و آسيب هاي رواني پيش برود.
 • درك روياها مي تواند ما را ياري دهد تا راه خود را در ميان مشكلات كاري، روابط اجتماعي، كشف توانايي هاي بالقوه و رشد شخصيتمان پيدا كنيم.
 • روياها هم به زمان بيداري ما توجه دارند و هم ما را از نيازهاي عميق تر جسمي و روحي آگاه مي كنند. 
 • روياها حتي به خوراكي ها و چيزهايي كه براي سلامتي و التيام نياز داريم هم اشاره دارند.
 • روياهاي وحشتناك و اضطراب آور با روان درماني توسط يك متخصص روانشناسي قابل تعبير و درمان هستند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خواب و رويا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: علت و منشاء خواب و رويا ها

ادامهـ مطلبـ
| ۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۱:۱۹ | هنر زندگي
خواب و رويا،

علت و منشاء خواب و رويا ها

در خواب و رويا اغلب وارد يك دنياي عجيبي مي شويم، كه محدوديت هاي جسماني و زماني دنياي واقعي در آن وجود ندارند. تصاوير دنياي خواب براي انسان ها سوالات متعددي از چيستي و چرايي آن ها ايجاد كرده است. خواب هاي تكراري آيا معنا و مفهوم خاصي براي بيننده دارند؟ تعبير خواب در علم روانشناسي چگونه انجام مي شود؟ علت ديدن رويا چيست؟ طبق رويكرد روانكاوي روياها شاهراهي به ناخودآگاه هستند. براي درك بهتر اين موضوع در اين مقاله درياره علت، منشا و اهميت تعبير خواب صحبت مي كنيم.


براي دريافت مشاوره در زمينه خواب و رويا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

ديدن خواب و رويا

به تصاوير و صداها و ساير احساسات كه در هنگام خواب عميق يعني مرحله خواب رم تجربه مي شود، رويا مي گوييم. آن چه كه دررويا مي بينيم دو حالت دارد؛ يا خيلي معمول و تحت تاثير اتفافات روز است و يا بسيار عجيب و غير معمول هستند. فرويد پدر علم روانشناسي معتقد است؛ روياها همان اميال سركوب شده ما هستند كه به شكل نمادين در خواب ظاهر مي شوند. روانشناسي ديگر مي گويد اين روياها افشاگر ناخودآگاهند و اشاراتي به شخصيت بيننده رويا دارند. براي اطلاع از چرخه خواب مقاله اختلالات خواب را مطالعه نماييد.

ماهيت دور از دسترس و جالب روياها انسان ها را متمايل به كشف اين دنيا كرده است. در طي تاريخ بسيار ديده ايم كه يك رويا مسير زندگي يك فرد يا يك اجتماع را عوض كرده؛ مثلا ناصر خسرو شاعر قرن 5 كه بعد از ديدن يك رويا در 40 سالگي از زندگي سابقش دست كشيد و در راه كشف معرفت دروني قدم گذاشت. گاهي رويا در هنر و خلاقيت نيز نقش داشته؛ مثل نقاشي هاي سورآليستي سالوار دالي كه كاملا تحت تاثير روياهايش كشيده شده اند. در مواقعي روياها حتي منجر به كشف يك حقيقت علمي هم شده اند؛ مثلا فردريش آوگوست ككوله شيمي دان مشهور، به ساختار حقلوي بنزين پس از ديدن رويايي كه در آن ماري دم خود را مي خورد، رسيد.

چرا خواب مي بينيم؟

رويابيني از منظر فيزيولوژيكي علل متعدد دارد، اما در اينجا رويابيني را از منظر روانشناسي بررسي مي كنيم.

 • روياها ابزاري هستند تا ذهن تكانه هاي سركوب شده، تمناهاي ناخودآگاه، ترس ها و اضطراب ها را با زباني نمادين به سطح آگاهي مي آورد. ذهن با اين رويارويي مسائلي كه بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد را به واكاوي مي خواند.
 • ما در رؤياهايمان مي توانيم ببينيم كه در جسم، ذهن و ژرفاي نفس و حتي شهودمان چه مي گذرد.
 • روياها ما را به اعماق ناشناختۀ شخصيتمان مي بردند و با نشان دادن تصاويري به ما فرصت مي دهند تا ارتباط عميق تري با دنياي پيرامون برقرار كنيم.
 • اشخاص و اشيايي كه در رويا مي بينيم احساسات دروني و ساختار رواني ما را نشان مي دهند.
 • روياها نقش تعديل كننده هيجانات را نيز دارند. در رويا خواسته ها و هيجانات سركوب شده خود را بيرون مي ريزند.

 

خاستگاه و منشاء روياها از كجاست؟

بر اساس علم روانشناسي روياها از سه منبع ناشي مي شوند. در طي خواب ديدن هر كدام از اين محرك ها به طور همزمان بر محتواي خواب تاثير دارند.

1)تحريك هاي حسي بيروني (عيني)

شنيدن هر صدايي به طور نامفهوم تصاوير متناسب با خود را در رويا به وجود مي آورد؛ مثلا صداي غرش رعد و برق مي تواند باعث ديدن صحنه جنگ در خواب شود. صداي غژغژ يك در روياي دزد را خلق كند. اگر مورب روي تخت خوابيده باشيم و پايمان به لبه تخت برسد ممكن است خواب ببينيم كه بر لبه پرتگاه ترس آوري ايستاده ايم يا در حال سقوط از صخره اي هستيم. دردهاي موضعي تصوراتي از قبيل تهاجم يا جراحت را سبب مي شوند.

2)محرك هاي جسماني ارگانيك دروني:

ذهن در طي خواب تحت تاثير محرك هايي كه از جانب جسم و تغييرات وضعيت بدني شماست، قرار دارد. اين آگاهي از تغييرات جسمي در بيداري واضح نيست. مثلا تكرار روياهايي كه مضمون اضطراب آور دارند و يا به پايان هراس انگيز مي رسند، مي تواند در مورد كساني كه در شرف يا مبتلا به بيماري هاي قلبي هستند بيشتر باشد. روياهايي با مضمون خفگي، گير افتادن ميان انبوه جمعيت و فرار دلالتي بر بيماري هاي ريوي باشد. روياهايي با تصاوير مبني بر لذت يا تنفر از غذا مي تواند اشاراتي به بيماري هاي گوارشي داشته باشد.

نكته: زماني روياها اشاره به بيماري ها يا تغييرات جسمي دارند كه «تكرار» شوند.

3)سرچشمه هاي رواني تحريك:

اغلب انسان ها در خواب آنچه را كه در طي روز اتفاق افتاده است را مي بينند. پيوند ذهني ميان خواب و زندگي عالم بيداري را به خواب مي برد. بنابراين كسي كه در زندگي درگير مشكلات مالي زيادي است در رويا خوابِ پيدا كردن يا اهدا شدن مبلغ زيادي پول را مي بيند. طبق برخي باورها، محتواي خواب شامل موضوعات و رويدادهايي است كه تاثير زيادي بر فرد گذاشته اند.

رويدادهايي كه در عالم بيداري رنگ و بوي واقعي خود را از دست داده اند. مثلا فرد تصوير شخصي را كه سال ها قبل با او در يك رابطه عاطفي بوده، در خواب مي بيند. مثلا فردي كه با همكارش "آقاي طالبي" درگيري و مشاجره داشته در رويا يك طالبي گنديده مي بيند. در اينجا اسم آقاي طالبي با ميوه طالبي تداعي پيدا كرده. ذهن به صورت خلاقانه نابودي آن فرد را به تصوير كشيده است.

چرا  دانستن تعبير خواب و رويا اهميت دارد؟

 • روياها به ما مي گويند كه در حال حاضر به چه چيزي بيش از همه نياز داريم.
 • اشخاص مختلفي ده ها هزار ساعت را در شرايط كنترل شده به سفرهاي اكتشافي در دنياي رؤياهايشان پرداخته اند، نتايج نشان داد كه ذهن با خواب ديدن و رويا در تلاش است تا به سمت التيام تنش ها و آسيب هاي رواني پيش برود.
 • درك روياها مي تواند ما را ياري دهد تا راه خود را در ميان مشكلات كاري، روابط اجتماعي، كشف توانايي هاي بالقوه و رشد شخصيتمان پيدا كنيم.
 • روياها هم به زمان بيداري ما توجه دارند و هم ما را از نيازهاي عميق تر جسمي و روحي آگاه مي كنند. 
 • روياها حتي به خوراكي ها و چيزهايي كه براي سلامتي و التيام نياز داريم هم اشاره دارند.
 • روياهاي وحشتناك و اضطراب آور با روان درماني توسط يك متخصص روانشناسي قابل تعبير و درمان هستند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خواب و رويا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: علت و منشاء خواب و رويا ها

ادامهـ مطلبـ
| ۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۸:۵۷ | هنر زندگي
خواب و رويا،

مركز مشاوره ازدواج لرستان | آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج لرستان

آيا به دنبال آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج لرستان هستيد ؟ آيا مي دانيد هدف از مشاوره ازدواج و مشاوره قبل از ازدواج در مركز مشاوره ازدواج لرستان چيست ؟ در روز هاي اوليه ازدواج و در زمان آشنايي قبل از ازدواج خيلي از نكات مهم براي شروع يك زندگي مشترك موفق توسط افراد ناديده گرفته مي شود، كه سبب مي گردد بعد از سپري شدن سال هاي اوليه مشكلات و اختلافات زيادي در بين زوج ها به وجود بيايد. هدف اصلي مشاوره ازدواج يا مشاوره قبل از ازدواج اين است كه ما ياد بگيريم كه چگونه با مشكلات زندگي زناشويي روبرو شويم. در حقيقت مشاوره قبل از ازدواج مانند واكسني براي پيشگيري از طلاق و مانع از هم پاشيدن زندگي مشترك مي باشد. از آنجايي كه ازدواج مهمترين تصميم گيري در زندگي هر فرد مي باشد، آموزش ديدن براي اين تصميم گيري و يادگيري مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك ضروري است.

 

براي دريافت مشاوره ازدواج و اطلاع از آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج لرستان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگيريد

 

 

مراكز مشاوره قبل از ازدواج لرستان | مراكز مشاوره ازدواج لرستان

هدف از مشاوره در مراكز مشاوره قبل از ازدواج لرستان اين نيست كه در نهايت با يك پاسخ بله يا خير از سمت مشاور روبرو شويد. مشاوره قبل از ازدواج در مسائلي همچون همسرگزيني، آگاهي از ريسك ازدواج، تفاوت شخصيتي افراد، حل مشكلات بين زوجين و آموزش مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك صورت مي گيرد. در حقيقت مشاوره قبل از زادواج مانند واكسني براي پيشگيري از طلاق ، مانع از هم چاشيدن زندگي مشترك عمل مي كند. آموزش ديدن براي اين تصميم گيري و يادگيري مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك در زندگي هر فردي ضروري است. نكته مهم اين است كه بدانيد كه همسر شما در خانواده اي با افكار، فرهنگ، علايق و ... كاملا متفاوت با شما بزرگ شده است. خواه نخواه بسياري از معيار ها و علايق زندگي او با شما متفاوت مي باشد. به همين دليل شما بايد بياموزيد كه چگونه با وجود اين تفاوت معيار ها و علايق با همسرتان زندگي شادي را بسازيد. مركز مشاوره ازدواج لرستان هنر زندگي آماده است كه با استفاده از خدمات مشاوره تلفني و حضوري خود پاسخگوي سوالات شما باشد.

 

آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج لرستان

مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي به دليل مشكلات مردم لرستان در دسترسي به بهترين مراكز مشاوره ازدواج لرستان تصميم به جمع آوري و معرفي آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج لرستان گرفته است. شما مي توانيد آدرس مراكز مشاوره ازدواج لرستان را در جدول زير مشاهده نماييد.

 

آدرس مراكز مشاوره قبل از ازدواج لرستان

نام مراكز مشاوره ازدواج لرستان

آدرس مراكز مشاوره ازدواج لرستان

مركز مشاوره ازدواج لرستان  بهزيستي شهرستان لرستان

آدرس مركز مشاوره ازدواج لرستان – بهزيستي شهرستان لرستان: انتهاي خ جلال آل احمد بهزيستي شهرستان لرستان

مركز مشاوره ازدواج لرستان  مهد آفتابگردان

آدرس مركز مشاوره ازدواج لرستان – مهد آفتابگردان: لرستان- كيو آراسته ۱۰- مهد آفتابگردان

مركز مشاوره ازدواج لرستان  مهد ميلاد

آدرس مركز مشاوره ازدواج لرستان – مهد ميلاد: ۶۰ متري- جنب دانشگاه علوم پزشكي مهد ميلاد

 مركز مشاوره ازدواج لرستان  مهد نساء

آدرس مركز مشاوره ازدواج لرستان – مهد نساء: انتهاي اسدآبادي- مهد نساء

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد مراكز مشاوره ازدواج لرستان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228  تماس بگيريد.

 

 

مركز مشاوره قبل از ازدواج لرستان هنر زندگي

مركز مشاوره ازدواج لرستان هنر زندگي خدمات خود را مراحل مختلف زندگي بين زوجين از ارتباط با جنس مخالف، آشنايي قبل از ازدواج، خاستگاري، نامزدي، آموزش مسائل جنسي و مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك را اراعه مي دهد. مركز مشاوره ازدواج لرستان هنر زندگي آماده است تا با استفاده از خدمات مشاوره تلفني و حضوري خود پاسخگوي سوالات و مشكلات شما باشد. از جمله خدمات مشاوره تلفني مركز مشاوره لرستان هنر زندگي مي توان به مشاوره ازدواج ، مشاوره خانواده ، مشاوره قبل از ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره اعتياد ، مشاوره جنسي ، مشاوره تربيت كودك ، زوج درماني ، مشاوره افسردگي ، مشاوره وسواس ، مشاوره استرس ، مشاوره خيانت همسر ، اختلالات شخصيتي و .... اشاره داشت.

 

 

مزيت مشاوره ازدواج تلفني بر مشاوره ازدواج حضوري

از آنجايي كه زندگي هاي امروزه با گذشته بسيار متفاوت شده است و مسائل و مشكلات مخصوص به خود را دارد. نيازمند راه حال هاي نوين است. از آنجايي كه  هزينه شركت در جلسات مشاوره قبل از زادواج در مراكز مشاوره ازوداج لرستان بالاست و بسياري از زوج ها توان شركت در اين جلسات را ندارند. علاوه بر هزينه سنگين اين جلسات، به دليل حيا و حجب خانواده ايراني مشاوره روانشناسي تلفني مي تواند يك راهكار مناسب باشد تا زوج ها بتوانند به راحتي مشكلات و مسائل خود را مطرح نمايند. از ديگر دلايل برتريت مشاوره تلفني  ازدواج بر مشاوره ازدواج حضوري مي توان به نداشتن وقت و درگيري هاي كاري زياد امروزه افراد اشاره داشت.

 

 

مركز مشاوره ازدواج لرستان هنر زندگي

مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي داراي متخصصان مجرب در زمينه ازدواج بوده و با بهرمندي از خدمات مشاوره تلفني و مشاوره حضوري خود مي تواند پاسخگويي سوالات شما در زمينه هاي مختلف ازدواج باشد. از جمله مهمترين مشكلات زوجين مي توان به موارد زير اشاره داشت:

آشنايي قبل از زادواج : امروز بسياري از افراد در آَشنايي قبل از زادواج خود با مشكلات زيادي روبرو مي شوند. چرا كه بسياري از افراد در زمينه ارتباط صحبح با جنس مخالف خود آموزش نديده اند. مطالعه مقالات زير مي تواند به شما در برقراري يك ارتباط سالم و موفق با جنس مخالف خود كمك شاياني كند.
دوستي قبل از ازدواج
اشتباهات آشنايي قبل از ازدواج
رابطه جنسي قبل از زادواج داشته باشيم يا نه

 

ازدواج و نامزدي : ازدواج و مراسم خواستگاري يكي از مهمترين دغدغه هاي بسياري از زوجين مي باشد. تشخيص درستي انتخاب از لحاظ اختلاف سني، موقعيت اجتماعي، معيار هاي شخصيت و تفاهم بين زوجين از جمله مواردي است كه بايد قبل از زادواج توسط زوجين مورد بررسي قرار بگيرد. توصيه مي كنيم مقالات زير را مطالعه نماييد.
سوالات قبل از ازدواج
تست تفاهم
دخالت والدين در ازدواج
ازدواج زود هنگام
ازدواج مجدد
فاصله سني در ازدواج
ازدواج در سن بالا
نقش خانواده در ازدواج
ازدواج مجدد
ازدواج دوم مردان متاهل
افراد نامناسب براي ازدواج


 

بعد از زادواج : بسياري از زوجين بعد از ازدواج به دليل دخالت هاي زياد خانواده و دوستان، نداشتن تفاهم براي حل بسياري از چالش هاي زندگي مشترك، مشكلات جنسي و ... با مشكل روبرو مي شوند. استفاده از مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده در چنين شرايطي در حل مشكلات زوجين بسيار تاثير گذار و نتيجه بخش مي باشد. توصيه مي كنيم مقالات زير را مطالعه نماييد. 

 

 

براي دريافت مشاوره ازدواج و اطلاع از آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج لرستان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره از كل كشور با شماره 9099075228 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:  مركز مشاوره ازدواج لرستان | آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج لرستان

ادامهـ مطلبـ
| ۲۹ آبان ۱۳۹۷ | ۰۹:۴۳:۰۴ | هنر زندگي
آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج لرستان،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 85
بازديد ديروز : 66
بازديد كل : 3800

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان