مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

چالش هاي سالمندي و مراقبت هاي مربوط به سالمندان

امروزه با توجه به بهبود شريط بهداشتي، درماني و افزايش شاخص اميد به زندگي شاهد افزايش رو به رشد جمعيتسالمندان هستيم، بنابراين پديده سالمندي بيش از پيش مورد توجه قرار مي گيرد. سالمندي، دوران مهمي از زندگي است كه با سير طبيعي تغييرات فيزيولوژيكي و رواني همراه است. در افكار عمومي پيري با تصوير منفي تنهايي، بيماري، ناتواني و از كار افتادگي همراه است ولي مي توان با آگاهي از مراقبت هاي مربوط به اين سنين و شناخت اين دوره، بيماري و ضعف را به كمترين حد رسانده و دوران سالمندي سالمي داشته باشيد.


براي دريافت مشاوره در زمينه سالمندي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

دوران سالمندي

امروزه درصد چشمگيري از جمعيت جهان را سالمندان تشكيل مي دهند و با توجه به افزايش اميد به زندگي در بسياري از كشورهاي جهان، شمار سالمندان افزايش يافته است. سالمند به فردي اطلاق مي شود كه بيش از 65 سال سن داشته باشد و ممكن است به علت عوارض ناشي از افزايش سن و تغييرات فيزيولوژيك نياز به مراقبت و توانبخشي داشته باشد.

 

سالمندي به عنوان يك فرصت يا تهديد

نااميدي زماني روي مي دهد كه فرد سالمند احساس كند تصميمات نادرست زيادي گرفته است و زمان به قدري كوتاه است كه نمي توانند مسير ديگري را به سمت انسجام پيدا كند. اما افرادي كه از فرصت هاي خود به خوبي استفاده كرده اند از دستاوردهاي خود احساس كامل بودن و رضايت مي كنند.

پر كردن اوقات فراغت و داشتن برنامه مشخص به سالمندان كمك مي كند كه اين دوران را به خوبي سپري كنند و از بهداشت رواني خوبي برخوردار شوند. بين سلامت روان و اوقات فراغت سالمندان ارتباط مستقيمي وجود دارد. عدم فعاليت و نداشتن سرگرمي باعث مي شود برخي افكار منفي و ناخوشايند گذشته در ذهنشان تداعي شود. مثلا سالمنداني كه عزيزان و آشنايان خود را از دست داده اند، در اوقات بيكاري، فكر و ذهنشان درگير مرگ و شكل گيري افكار نااميدكننده مي شود. ادامه چنين روندي مي­ تواند آن ها را به سمت ابتلا به افسردگي سوق دهد.

تغييرات دوران سالمندي

پيري با كاهش توانايي هاي ذهني و جسمي همراه است كه به تدريج با گذشت زمان روي مي دهد البته اين كاهش در افراد به دليل تفاوت هاي زيستي و محيطي با شدت متفاوت روي مي دهد. در ادامه برخي از اين تغييرات را بررسي مي كنيم:

تغييرات حسي

سنين سالمندي با افت توانايي بينايي، شنوايي همراه است. بويايي و چشايي نيز ممكن است تا حدي تحت تاثير قرار بگيرد. با تغييرات پوستي مانند چروك شدن و نازك شدن پوست افراد نسبت به درد و آسيب حساس تر مي شوند.

عملكرد حركتي

افزايش سن با افزايش سطح چربي و كاهش قدرت عضلاني همراه است، بنابراين توانايي انجام حركات پيچيده در فرد كاهش مي يابد. مفاصل نيز تحت تاثير قرار مي گيرد به گونه اي كه آرتروز يكي از شايع ترين بيماري هاي جسماني مزمن در سالمندان است.

تغييرات جنسي

تغييرات فيزيولوژيك و هورموني باعث مي شود زنان و مردان محرك هاي بيشتري براي تحريك شدن و زمان بيشتري براي رسيدن به ارگاسم نياز داشته باشند.

تغييرات در عملكرد شناختي

سالمندي مشكلاتي در حافظه و يادگيري را به همراه دارد. افزايش سن با كاهش توانايي سيستم شناختي همراه است. كاهش در حافظه فعال به خصوص بسيار مشهود است ولي حافظه رويدادي كه مربوط به خاطرات فرد است كمتر آسيب مي بيند. همچنين سالمندان ممكن است در بازيابي كلمات با مشكل رو به رو شوند.

تغييرات هيجاني

سالمندان از نظر بهينه سازي عاطفه، يعني توانايي به حداكثر رساندن هيجان مثبت و تعديل كردن هيجان منفي بهتر مي شوند. در دوران سالمندي مسئوليت هاي استرس زاي زندگي زناشويي و شغلي كاهش مي يابد. معمولا در اين سنين افراد به درك هيجاني بيشتر مي رسند و تعامل هاي مثبت بين زوجين افزايش پيدا مي كند. در مقابل مقدار تعامل هاي اجتماعي و اندازه شبكه اجتماعي سالمندان معمولا كاهش پيدا مي كند، ولي روابط عميق تر مي شوند. در اين سنين افراد بيشتر از قبل با مرگ دوستان، همسر، و خواهر برادرهاي خود مواجهه مي شوند. داشتن ارتباط با فاميل و دوستان در اين دوران سلامت آنان را پيش بيني مي كند.

چالش هاي دوره سالمندي

اختلالات سالمندي

دوران سالمندي مي تواند با اختلالاتي مانند اختلالات عصب شناختي (دمانس، آلزايمر، پاركينسون و ...)، افسردگي و اضطراب، اختلالات خواب همراه باشد. همچنين خطر خودكشي در سالمندي بيش از ساير گروه هاي سني است كه مي تواند به دلايل مشكلات مالي، بيماري، سوگ يا افسردگي باشد. پس لازم است براي كاهش آسيب هاي سالمندي برنامه ريزي داشته باشيم.

تنهايي سالمندان

عدم توجه فرزندان و اطرافيان باعث مي شود سالمندان احساس غم و اندوه كنند از طرفي از دست دادن دوستان و عزيزان و بازنشستگي باعث مي شود كه نتوانند دوستان جديدي پيدا كنند. تنهايي با مشكلات رواني و احساسات مايوس كننده اي همراه است كه منجر به افزايش مصرف داروهاي آرام بخش و مسكن مي شود.

نگهداري از حيوانات خانگي، شركت در انجمن ها و خيريه ها به عنوان داوطلب، كارهاي هنري، باغباني و ايجاد نقش هاي جديد مانند به كار گيري تجربه در زمينه آموزش به جوانان مي تواند به رفع تنهايي در آن ها كمك كند.

بدرفتاري با سالمندان

انجام يا عدم انجام يك رفتار منفرد يا تكرار شده كه باعث اذيت يا آسيب رساندن يا صدمه به يك فرد مي شود. معمولا بد رفتاري از طذف افرادي كه مراقب و يا نزديكان سالمند هستند اتفاق مي افتد. ناتواني روحي و جسمي سالمند يا خسته شدن مراقب از جمله دلايل بد رفتاري است. انواع بدرفتاري عبارتند از:

 • بدرفتاري جسماني: وارد كردن عمدي درد
 • بي توجهي جسماني: برآورده نكردن عمدي يا غيرعمدي تعهدات مراقبت
 • بدرفتاري رواني: توهين هاي كلامي، تحقير كردن، تهديد
 • سوء استفاده جنسي: تماس جنسي ناخواسته از هر نوع
 • سوء استفاده مالي: بهره كشي غيرمجاز از اموال يا منابع مالي
 • آزار اجتماعي: كناره گيري اجباري از جامعه
 • سو رفتار پزشكي: فرآيند ها يا درمان هاي پزشكي بدون اطلاع و رضايت شخص
 • تبعيض سني: عدم برخورداري سالمند از موقعيت خاص مانند امكانات شهري به اندازه يك جوان

خانه سالمندان

تصميم به انتقال سالمند به خانه سالمندان چالشي بزرگ هم براي مراقب و هم براي سالمند است. مراقب به دليل از دست دادن عزيزش و همينطور چون قادر به مراقبت نبوده دچار استرس و غم مي شود. فرد سالمند به دليل از دست دادن استقلال و زندگي كه يك عمر به آن عادت كرده است و كاهش تماس ها و ديدار ها به تدريج علائم افسردگي و اضطراب را نشان مي دهد.

سعي كنيد وضعيت او را بررسي كنيد، مرتب به او سر بزنيد. نظر او را درباره كيفيت خدمات و نحوه زندگيش در آن جا بپرسيد و در صورت نارضايتي شكايت را به مسئول ارايه دهيد.

 

سالمندي موفق

تركيبي از عوامل براي داشتن سالمندي موفق موثر است. از جمله مي توان به سلامتي و رضايتمندي از زندگي، توانايي مقابله با رويداد هاي فعلي، حفظ احساس مثبت به آينده، اميد به زندگي، داشتن عملكرد شناختي مناسب، يادگيري چيزهاي جديد، داشتن استقلال و فعاليت هاي اچتماعي موثر است.

افزايش شادي در سالمندان

سالمندان نيز مانند هر شخص ديگري احتياج به تنوع و زندگي شاد دارند و  عدم توجه به آن باعث بروز افسردگي و ناراحتي در سالمندان مي شود. طبق تحقيقات انجام شده حفظ سلامت جسمي درسالمندان ارتباط مستقيمي با سلامت روان آن ها دارد. بنابراين مي توان با حفظ سلامت جسمي سالمندان تا حدود زيادي از كناره گيري شان از زندگي عادي جلوگيري كرد. بهتر است اطرافيان به جاي انجام دادن كارهاي فرد سالمند به او كمك كنند تا او بتواند كارهايش را به تنهايي انجام دهد و از خود مراقبت كند. در اين صورت احساس مفيد بودن خواهد كرد. با توجه به اين موارد راهكارهايي وجود دارد كه با استفاده از آن ها بتوان انزوا و افسردگي را كاهش داد.

ورزش:

ورزش يكي از راه‌هاي مهار افسردگي در دوران سالمندي است. فعاليت بدني و ورزش روزانه علاوه بر پيشگيري از تحليل جسمي باعث مهار افسردگي و احساس تنهايي مي‌شود. اگرچه اكثر سالمندان با توجه به موقعيت سني خود در انجام برخي فعاليت ها و ورزش هاي حرفه اي دچار محدوديت هستند ولي با انتخاب ورزش‌هاي مناسب با دوران سالمندي از جمله پياده‌روي، تمرينات تنفس، حركات آرام‌سازي باعث افزايش شادابي در آن ها مي شود. همچنين برنامه‌ريزي براي برقراري ارتباط هاي دوستانه در منزل يا خارج از خانه در تقويت روحيه اجتماعي سالمندان بسيار مفيد است.

مراقبت كردن از كودكان:

بيشتر افراد گمان مي كنند كه سپردن مسئوليت نگهداري و مراقبت از كودكان يا نوه ها به پدر و مادر سالمند خود، آن ها را دچار زحمت مي كنند. به همين دليل از اين كار خودداري مي كنند در صورتي كه اين مسئوليت مي تواند در فرد سالمند حس مفيد بودن را القا مي كند.

يادگيري مهارت هاي جديد:

بسياري از والدين سالخورده ما در استفاده از برخي وسايل مانند تلفن همراه يا كامپيوتر دچار مشكل هستند. ما اين قبيل كارها را براي آن ها انجام مي دهيم بهتر است كمي وقت بگذاريم و اين كار را به عنوان يك مهارت جديد به آن ها آموزش دهيم. افراد سالمند خود نيز مي توانند مهارت هاي جديدي كسب كنند. شركت در كلاس هاي مختلف آموزشي، يادگيري رايانه و… هر يك مي توانند به عنوان يك مهارت جديد فرد سالمند را به صورت فعال در جريان زندگي قرار دهد.

فعاليت هاي اجتماعي:

علاوه بر فعاليت هاي شناختي و رفتاري كه بيشتر فعاليت هاي فردي را شامل مي شود، برنامه زندگي فرد سالمند بايد طوري باشد كه او همچنان با اجتماع و مردم در ارتباط باشد. شركت در مسافرت هاي گروهي همچنين ديد و بازديد از گروه دوستان و خانواده مي تواند فرد سالمند را همچنان در جمع مردم قرار دهد. براي جلوگيري از افسردگي در سالمندان تاكيد و توجه بر قابليت ها و توانايي هاي آن هاست تا خود را از محيط پيرامون خود دور نبينند و سالمندي خود را با از كارافتادگي هم معنا ندانند.

شركت در فعاليت هاي خيريه:

توانايي كمك به ديگران و مفيدبودن در اين زمينه حسي است كه همواره در افراد مختلف جامعه وجود دارد. انجام فعاليت هاي خيريه باعث مي شود فرد سالمند همچنان خود را در جريان طبيعي جامعه حس كند و احساس فعال بودن داشته باشد.

در فعاليت هاي خود سالمندان را شريك كنيد

احساس تعلق افراد با سن رشد نمي كند. افراد مسن تر از پيوند و مشاركت شان در گروه هايي كه براي آنها سازماندهي شده است، احساس رضايت مي كنند. اما احساس وابستگي آنها در صورتي تقويت مي شود كه در جامعه اي مشاركت داشته باشند كه به خاطر سن دسته بندي نشده باشد. بهتر است آنها را دعوت كنيد و اجازه دهيد انتخاب كنند.

 

سخن آخر

نبايد با سالمندان به گونه اي رفتار كرد كه آنان احساس بي كفايتي و بي اهميتي كنند يا مورد بي مهري قرار بگيرند. سعي كنيد آن ها را درك نماييد. با توجه به تغييرات جسماني آن ها توانايي آن ها در برخي امور مانند يك جوان نيست، اما طرد كردن سالمندان بيشترين ضربه را به آن ها وارد مي كند. ملاقات ها و برنامه هاي خانوادگي را به گونه اي تنظيم كنيد كه با توانايي آن ها هماهنگ باشد. زندگي با سالمندان نيز براي مراقبات خستگي و چالش هايي را به همراه دارد. قبل از آن كه ناراحتي خود ر ابه آن ها انتقال دهيد با دريافت مشاوره خانواده در صدد حل مسائل برآييد.

براي دريافت مشاوره در زمينه سالمندي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:   چالش هاي سالمندي و مراقبت هاي مربوط به سالمندان

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۲:۱۷ | هنر زندگي
سالمندي،

چگونه سبك زندگي مناسب انتخاب كنيم؟

مفهوم سبك زندگي از جمله مفاهيم علوم اجتماعي است كه اخيرا بسيار مورد توجه قرار گرفته است. سبك زندگي، مفهوم تازه اي نيست. هزاران سال است كه انسانها كوشيده اند سبك زندگي خود را بشناسند و مديريت كنند و حتي دولت ها كوشيده‌اند بر روي سبك زندگي مردمان خود تاثير بگذارند. اما تعريف سبك زندگي و مفهوم سازي در مورد آن، نسبتاً جديد است. سبك زندگي از آن جهت اهميت مي يابد كه مي تواند به طور مستقيم بر سلاكت فرد تاثير بگذارد. فردي را تصور كنيد كه اهميتي به تغذيه خود نمي دهد. ادامه چنين وضعيتي او را با اضافه وزن و مشكلات مربوط به آن رو به رو خواهد كرد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه سبك زندگي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

سبك زندگي چيست؟

سبك زندگي به معناي شيوه زندگي خاص يك فرد، گروه، يا جامعه است. سبك‌هاي زندگي مجموعه‌اي از ارزش‌ها، شيوه‌هاي رفتار، حالت‌ها و سليقه‌ها در هر چيزي را در برمي‌گيرد و مي‌تواند به علايق، نظرات، رفتارها و جهت‌گيري رفتاري يك فرد، گروه يا فرهنگ اشاره كند.

از آنجا كه مشاهده‌ رفتار انسانها، هميشه و همه جا امكان‌پذير نيست، بسياري از محققان، ترجيح مي‌دهند به جاي رفتارهاي ما، انتخاب‌هاي ما در زندگي روزمره را به عنوان نشانه دست دوم از سبك زندگي مورد بررسي قرار دهند.

 

انواع سبك زندگي

آدلر يكي از روانشناسان برجسته ٤ سبك زندگي را معرفي كرد و معتقد بود كه انسان ها براي مقابله با مشكلاتي كه در زندگي دارند همچون كار، عشق، ازدواج و ارتباط با ديگران، يكي از اين سبك ها را انتخاب مي كنند:

سلطه گر يا حكمران: اين افراد علاقه اجتماعي ناچيزي دارند؛ مستقيما به ديگران حمله مي كنند، دستور مي دهند و مستبد يا بزهكار مي شوند.

گيرنده: بيشتر افراد اين سبك زندگي را انتخاب مي كنند. افراد اين دسته انتظار دارند همه چيز را از ديگران بگيرند و در نتيجه به آنها وابسته مي شوند.

اجتنابي: اين افراد هيچ تلاشي براي رويارويي با مشكلات زندگي ندارند و با اجتناب از مشكلات، خود را از هر احتمال شكستي دور مي كنند.  هر سه نوع سبك زندگي فوق فاقد علاقه اجتماعي هستند.

سودمند اجتماعي: اين افراد قادر به همكاري با ديگران هستند و در چهارچوب علايق اجتماعي با مشكلات زندگي كنار مي آيند.

 

 منظور از علاقه اجتماعي چيست؟

افراد داراي علاقه اجتماعي در هر زمينه اي از زندگي تلاش مي كنند تا در مسير اهداف جامعه حركت كنند. اين افراد منافع خود را همگام با منافع جامعه انتخاب مي كنند. انتخاب هاي آن ها نه تنها باعث ارتقاي خودشان، بلكه پيشرفت جامعه نيز مي شود. علاقه اجتماعي با مفاهيمي چون همكاري، روابط اجتماعي، همانندي با گروه، همدلي و غيره ارتباط دارد. علاقه اجتماعي خود به خود پرورش نمي يابد. فرد بايد در جو خانوادگي سالم رشد كند، در اين صورت حس همكاري، احترام متقابل، اعتماد، پشتيباني و تفاهم در او پرورش پيدا مي كند.

 

نقش سبك زندگي درسلامتي و پيشگيري از بيماري ها

همه ما هر روزه نگران سلامتي خود و خانواده مان هستيم و راهكارهايي براي رسيدن به تندرستي و سلامت خود به كار مي گيريم، مانند مراجعه به دكتر يا انجام آزمايش‌ ها و چكاپ هاي دوره اي. اما غافل از اين كه يكي از عوامل مهم ايجاد بيماريهاي انسان مرتبط با سبك زندگي ما است. اصلاح سبك زندگي به مفهوم كلي خود از لحاظ رواني و فيزيكي مي‌تواند يكي از بهترين راه ‌هاي پيشگيري از بروز بيماري‌هاي مختلف در انسان باشد. خوشبختانه امروزه با بالا رفتن اطلاعات جامعه، افراد بيشتري تمايل به بررسي سلامت سبك زندگي خود داشته و در كشورهاي توسعه يافته كلينيك ‌ها و مراكز مشاوره در حال گسترش هستند.

 

 چند توصيه براي داشتن سبك زندگي بهتر

با رعايت و بهره گيري از اين روش ها سبك زندگي مان تغيير خواهد كرد. اگر بعضي از عادت ها را كنار بگذاريم زندگي رنگ بهتري پيدا مي كند. هفت عادت بسيار كوچك از انواع سبك زندگي كه به ما آرامش مي بخشند به شرح زير است:

 • زماني كه از خواب بيدار مي شويد، تختخوابتان را مرتب كنيد.
 • هر چيز را سر جاي خودش بگذاريد. مهم نيست در طول روز از چه چيزهايي استفاده مي كنيد، مهم اين است كه همه چيز را سر جاي خودش بگذاريد.
 • آشغالها را قبل از خواب جمع كنيد.
 • برنامه روزانه خودمان را يادداشت كنيد. برخي افراد فهرست هاي طولاني از برنامه هاي آينده خود تهيه مي كنند و جوابي هم نمي گيرند. بهتر است. به ياد داشته باشيم كه نيازي نيست كارهاي جزئي را بر روي آن بنويسيد.
 • به رژيم غذايي خود و تناسب اندامتان اهميت دهيد. مقاله تاثير چاقي بر سلامت روان را مطالعه نماييد.
 • خوش بين باشيم بسياري از افراد هميشه اخمي بر روي چهره و چروك هايي بر روي پيشاني خود دارند. اين افكار باعث ناراحتي خودتان مي شود.
 • با غريبه ها هم مانند دوستانتان رفتار كنيد. نيازي نيست براي كساني كه خيلي نمي شناسيد مدام اخم كنيد و با آن ها محتاطانه رفتار كنيد. اگر با لبخند و بدون غرض يا ديگران صحبت كنيد خواهيد ديد كه آن ها جذب شخصيت شما خواهند شد و تصميم مي گيرند كه به شما كمك كنند.
 • زماني كه با دوستانتان بيرون مي رويد، از حالت عادي، شيك تر لباس بپوشيد. چرا كه خودتان احساس خوبي خواهيد داشت.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه سبك زندگي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:  چگونه سبك زندگي مناسب انتخاب كنيم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۱:۳۲ | هنر زندگي
سبك زندگي،

‎⁨مهارت كلامي ميان فردي⁩ | مهارت هاي ارتباط كلامي

بارها از روابط موثر و شيوه هاي ارتباطي از زواياي مختلف گفته و شنيده ايم . گريزي از يادگيري اين مهارت نداريم چرا كهزندگي ما با ارتباطات آميخته استارتباط با نزديك ترين افراد يا اشنايي با آدم هاي جديد هريك از قوانيني پيروي مي كندكه دانستنش به بهبود سطح كيفي زندگي ما كمك مي كندما با استفاده از ابزارهاي مختلف وارد يك ارتباط مي شويم. طبق تحقيقات انتقال پيام :35%  ارتباط كلامي و 65% ارتباط غيركلامي است . تأثير پيام :7% كلامي(كلمه و زبان)، 38 %به تن صدا و لحن آن ، و 55% غيركلامي(زبان بدناست . در اين مقاله به بررسي چارچوب هاي مهارت هاي ارتباط كلامي ميان فردي مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مهارت هاي كلامي و ارتباط كلامي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

قالب هاي زباني 

ما با استفاده از  قالب هاي متفاوت زباني وارد مصاحبت و ارتباط كلامي با ديگري مي شويم . شايد به اين كمتر توجه كردهباشيم كه قالب هاي زباني و بياني كه استفاده مي كنيم به دليل ظرفيت هاي معنايي كه دارند مي توانند در ساخت رابطهميان فردي موثر تسهيل گر باشند . مثلا گاهي از قالب سوالي استفاده مي كنيم ولي در حقيقت داريم درخواست مي كنيممثل اين كه مي پرسيم : ديگر در ظرف سيب نيست ؟ اما اين سوال در مفهوم ضمني خود درخواست سيب استانواع قالبهاي زباني به شرح زير است:

 • امري : پنجره را ببند.
 • مودبانه : لطفاً پنجره راببنديد.
 • درخواستي -پرسشي : ميشه پنجره را ببندي؟
 • پرسشي : مي خواي پنجره باز باشه؟
 • غير مستقيم : نمي دانم كي پنجره را باز گذاشته-اينجا سرده

 

 

مراحل ارتباط كلامي

ارتباط كلامي داراي مراحل خاصي است كه شناخت اين مراحل به فرد در بهبود مهارت هاي كلاميش براي داشتن ارتباطي موفق و موثر بسيار كمك مي كند:

مرحله آغازين :

 • با يك تبسم  يا لبخند ملايم به ديگري تماس چشمي بگيريد .
 • با يك سئوال ساده شروع كنيد اين سوال مرتبط به چيزي باشد كه دغدغه مخاطب است . شما با توجه به نوع پوشش ياعملكردي كه مخاطب در آن موقعيت دارد مي توانيد به بخشي از علاقه مندي هاي او دسترسي پيدا كنيد مثل اين كه اومشغول نگاه كردن به كتاب هايي فروشي كنار خيابان باشد شما در مورد فلان كتاب حاضر در آنجا مي توانيد سوال بپرسيد.
 •  در مورد خودتان بگوييد : اين خودافشايي به منظور بيان يك راز يا مساله محرمانه و شخصي نيست مثلا مي تواند ابرازعلاقه مندي به محصولي باشد كه شما و ديگري همزمان در حال مشاهده آن هستيد.
 •  به طرف مقابل توجه نشان دهيد . با علاقه مندي و حركات سر و صورت و نگه داشتن تماس چشمي  مي توانيد به آنچه ميگويد بازخورد نشان دهيد.
 • از تعريف و تمجيد و تأييد استفاده كنيد . حسن جويي متناسب با مخاطب كه به  دور از تملق و بزرگ نمايي باشد با ايجادحس مثبت منجر به ميل ادامه گفتگو مي شود.

ادامه گفتگو

 • شنونده فعالي باشيد .
 • به صحبت علاقه و توجه نشان دهيد .
 • بازخورد دهيد .
 • از علاقه مندي هاي مشترك بگوييد. .
 • براي نشان دادن درك كلام مخاطب انچه گفته را خلاصه كنيد و به او بگوييد .
 • نگذاريد سخن به بيراهه رود يا كسل كننده شود به موقع موضوع صحبت را عوض كنيد

 

پايان گفتگو

 • در اوج تمام كنيدنه به اين معنا كه قبل از جمع بندي و تمام كردن موضوع مطروحه باشد.
 • پايان دادن به گفتگو با يك احساس خوشايند دو طرفه باشد.
  • "از مصاحبت با شما خوشحال شدم و...از آشنايي تان خوشحال شدم" .
 • اگر رفتارهاي غيركلامي ناشي از خستگي و بي ميلي ديديد سريع تر به گفتگو پايان دهيد.
 • جمع بندي كردن از آنچه گفتيد.

چه مواردي را در ارتباط ميان فردي بايد به خاطر داشت؟

 • پشت سر هم و بدون در نظر داشتن مخاطب صحبت نكنيدبهترين گفتگو نوع پينگ پنگي است . كمي بگوييد و بعد منتظرباشيد تا بشنويد.
 • آن چه را مي گوييد روشن و واضح بيان كنيد.
 • كلامتان را زيادي بسط ندهيديعني حاشيه پردازي نكنيد . سخن زيادي جزئي حوصله مخاطب را سر مي برد.
 • بين آنچه مي گوييد و تن و آهنگ صدايتان هماهنگي برقرار كنيد.
 • تماس چشمي را در تمام مراحل گفتگو حفظ كنيد.
 • خود را بجاي شنونده گذاشته و احساس او را در نظر بگيريد.
 • پند و نصيحت ندهيد.
 • سعي تان بر اين باشد كه با كلمات و جملاتي كه بار معنايي مثبت دارند گفتگو داشته باشيد.

چه موانعي در مورد گوينده مي تواند به گفتگوي ميان فردي ضربه زند؟

 • تأكيد زياد بر رفتار ظاهري اثر پيام را كاهش مي دهد .
 • سريع حرف زدن و ندادن فرصت پردازش
 • بالا بردن بي مورد تن صدا نيز اثر انتقال پيام را مي كاهد .
 • لحن و آهنگ نامناسب
 • عدم زمان بندي مناسب در ارائه پيام
 • نا متناسب بودن گفتار با موقعيت ( رعايت ادب و  آداب معاشرت  )
 • عدم توانايي در استفاده از بازخورد و پاسخ به آن
 • نارسا بودن و روشن نبودن پيام     
 • عدم ابرازاحساس در گفتار ( خشك و سرد برخورد داشتن)

چه موانعي در مورد شنونده به گفتگوي ميان فردي ضربه مي زند؟

 • عدم تماس چشمي
 • گوش نكردن
 • تمسخر ـ تحقير ـ انتقاد
 • نتيجه گيري عجولانه
 • داشتن تعصبات و عقايد قالبي و پيشداوري
 • عدم پذيرش گوينده
 • بازخورد ندادن

چه موانع محيطي به گفتگوي ميان فردي ضربه مي زند؟

 • شلوغي سر وصدارفت و آمد
 • موانع فيزيكي
 • وضعيت بدن

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مهارت هاي كلامي و ارتباط كلامي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:   ‎⁨مهارت كلامي ميان فردي⁩ | مهارت هاي ارتباط كلامي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۱:۴۰ | هنر زندگي
ارتباط كلامي،

راه هاي علاقه مند كردن كودكان به غذا

علاقه مند كردن كودكان به غذا يكي از دغدغه هايي است كه اغلب پدر و مادران با آن دست و پنجه نرم مي كنند. علاقه و ذايقه كودكان در سنين مختلف تغيير مي كند اما والدين مي توانند با استفاده از روش هاي مناسب علاقه كودك را به غذاهايي كه مفيدند جلب نمايند. برخي والدين دوست دارند كودكشان خوش اشتها باشد و به راحتي غذا بخورد. برخي كودكان خوش اشتها و برخي به اصطلاح بدغذا هستند. براي ترغيب كودك به غذا خوردن بايد شرايط رشدي و سني او را در نظر گرفت و علل بدغذايي را شناسايي كرده و با استفاده از تكنيك هايي كودك را ترغيب به غذا خوردن كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه علاقه مند كردن كودكان به غذا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

براي علاقه مند كردن كودكان به غذا بايد چه كرد؟

برخي كودكان هنگام غذا خوردن دردسرهايي براي پدر و مادرشان ايجاد مي كنند. ممكن است كودكان تنها به خوردن غذاهاي خاصي عادت كنند و به غير از آن غذاي ديگري را نخورند. بهانه گيري و بازي كردن هم مي تواند براي والدين اذيت كننده باشد. با تمام اين سختي ها نگراني اصلي والدين نرسيدن مواد مغذي كافي به كودكشان است. براي آن كه بتوانيم كودكمان را به خوردن غذاهاي متفاوت علاقه مند كنيم، بايد ابتدا دلايل بد غذايي كودك را بررسي كنيم.

علل بدغذايي كودك

كودكان به دلايل مختلفي ممكن است كم غذا شود:

 • در برخي از دوره هاي رشدي اين اتفاق مي افتد. اگر براي مدت كوتاهي باشد، زياد نگران كننده نيست ولي اگر ادامه دار باشد نياز به بررسي بيشتر دارد.
 • ممكن است وعده هاي غذايي قبل به قدر كافي سير كننده بوده كه كودك الان ميل به غذا ندارد.
 • خوردن ميان وعده هاي زياد يا به اصطلاح هله هوله ممكن است كودك را از خوردن غذاي اصلي بازدارد.
 • برخي كودكان براي جلب توجه والدين به سختي غذا مي خورند و در صورت دريافت توجه و اصرار آن ها شروع به خوردن مي كنند.
 • ممكن است كودك حين غذا خوردن به دنبال بازي برود. اين رفتار هم مي تواند توجه طلبانه باشد.

علاقه مند كردن كودكان به غذا از طريق تسهيل محيط

با در نظر گرفتن برخي مسائل ساده مي توانيد كودكتان را به خوردن غذا علاقمند كنيد:

 • صندلي و ميزي كه كودك پشت ان قرار مي گيرد را متناسب با قد و سن كودك تنظيم كنيد. اگر جاي كودك راحت نباشد ، غذا خوردن براي وي آزار دهنده مي شود.
 • قاشق، ليوان و ساير ظروف بايد متناسب با سن و جثه كودك باشد و اگر رنگ هاي آن ها شاد و با طرح هاي كارتوني باشد كودك ترغيب به غذا خوردن مي شود.

 

راه هايي براي علاقمند كردن كودكان به غذا

 • الگوي خوبي براي غذا خوردن باشيد. كودكاني كه در اطرافشان افراد بد غذا هست، از آن ها الگو مي گيرد.
 • اگر از سن كم به كودكتان غذاهاي سالم بدهيد، به طعم آن ها عادت مي كند و برايش پذيرفتن سبزيجات و ميوه ها آسان تر مي شود.
 • غذاها را در اشكال متنوع و زيبا درست كنيد. خلاقيت در آشپزي شديدا ترغيب كننده مي باشد.
 • همراه كودكانتان به خريد مواد غذايي برويد. از آن ها نظر بخواهيد.
 • از كودكتان بخواهيد كنارتان آشپزي كند. اين كار مي تواند فقط مشاركت او در يك هم زدن ساده باشد.
 • اگر كودكتان در خوردن غذاهاي سالم از خود مقاومت نشان مي دهد، براي او جايزه و تشويق تعيين كنيد. ولي حواستان باشد او را به اين مورد عادت ندهيد.
 • اگر كودكتان غذاي خاصي را پس مي زند، مقاومت به خرج دهيد و در حالت هاي مختلف آن را طبخ و به او پيشنهاد دهيد.
 • اگر كلا از خوردن غذا سر باز مي زند، اجازه دهيد تا هنگامي كه گشنه شود به سراغ غذا بيايد.

 

نكات مرتبط با علاقمندي كودكان تا سه سالگي به غذا

كودكان از يك سالگي به بعد علاقمند مي شوند خودشان غذا بخورند. بهتر است اين اجازه را به او بدهيد تا خودش غذايش را بخورد. پارچه بزرگي پهن كنيد كه نگران كثيف كاري او نباشيد. كودكي كه غذا را مطابق ميل خود بخورد، بيشتر به غذا خوردن تمايل پيدا مي كند. مقاله رشد كودك يك ساله را مطالعه نماييد.

برنامه ثابتي براي غذا خوردن كودكتان در نظر بگيريد. ساعات خاص و ظروف مشخص كمك مي كند برنامه غذايي كودكتان تنظيم شود و تغذيه او راحت تر شود.

اگر كودكتان تمايل به بازي با غذا دارد، اين اجازه را به او بدهيد. وع قوانين سخت و لج بازي كردن علاقه كودك را به غذا كم مي كند.

گاهي اوقات كودكان نسبت به يك غذاي خاص حساسيت نشان مي دهند. مثلا سيب زميني يا هويج نمي خورند. مي توانيد با رنده كردن آن ها در ماست، در وعدعاستفاده كنيد.

 

نكات مرتبط با علاقمندي كودكان در سنين بالاتر به غذا

سعي كنيد ميزان ميان وعده ها را تنظيم كنيد تا هم به قدر كافي ويتامين ها به كودك برسند و هم اينكه معده كودك پر نشود تا جايي براي وعده اصلي نماند.

در سنين 4-5سالگي كودكان ممكن است لجباز شوند و استقلال برايشان نكته برجسته اي شود. با ملايمت و ملاطفت كودك را به خوردن تشويق كنيد و برايش جايزه در نظر بگيريد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه علاقه مند كردن كودكان به غذا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:  راه هاي علاقه مند كردن كودكان به غذا

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ آبان ۱۳۹۷ | ۰۶:۳۵:۴۸ | هنر زندگي
علاقه مند كردن كودكان به غذا،

راه هاي افزايش اعتماد به نفس كودكان

اعتماد به نفس كودكان اهميت بسيار زيادي در سلامت روان وي تا سال هاي بزرگسالي دارد. داشتن يك احساس و باور خوب نسبت به خود در هر دوره اي از زندگي، آرامش و خوشبختي را به همراه خواهد داشت. والدين با نوع تربيت و رفتارشان با كودك مي توانند تا حد زيادي بر داشتن اين احساس خوب تاثير بگذارند. بنابراين نوع برخورد والدين با كودك در ايجاد يا افزايش اعتماد به نفس در دوران كودكي و به تبع آن در بزرگسالي بسيار حائز اهميت است. در اين مقاله راه هاي افزايش اعتماد به نفس كودكان شرح داده مي شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه افزايش اعتماد به نفس كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ارتباط دلبستگي ايمن با اعتماد به نفس

ارتباط اوليه كودك با والد تاثير مستقيمي در احساس او نسبت به خودش داد. تا حدي كه اين تاثير تا سالهاي بزرگسالي ادامه مي يابد. تصوير مادر براي كودك از نوزادي منعكس كننده تصوير جهان پيرامون است. بنابراين نوع ارتباط و توجه مادر به كودك باورهاي پايه اي نسبت به خودش و دنيا را شكل مي دهد. اين ارتباط اوليه در ايجاد احساس ارزشمندي كودك تاثير بسياري دارد. زماني كه مادر نيازهاي كودك خود را به موقع پاسخگو باشد، احساسي از امنيت را به او منتقل مي كند. در چنين رابطه اي تا سال هاي بزرگسالي كودك مي تواند روابط مطلوب تري با ديگران برقرار كند. بنابراين اعتماد به نفس كودكان در بزرگسالي به شدت تحت تاثير ارتباط اوليه است. والدين با اتخاذ سبك فرزندپروري مناسب مي تواند دلبستگي ايمن ايجاد كنند.

 

ارتباط محبت نامشروط بر اعتماد به نفس كودكان

كودك براي پرورش اعتماد به نفس نياز دارد والدين بي قيد و شرط او را دوست داشته باشند. در صورتي كه احساس عشق و محبت به كودك بي دريغ ابراز شود، كودك به تدريج اين باور را پرورش مي دهد كه حتي با وجود كامل نبودن، انسان دوست داشتني است. بنابراين ارزش محبت و عشق ديگران را دارد.

والدين برخي اوقات به طور ناخواسته محبت خود را مشروط مي كنند. براي مثال در پاسخ به كار اشتباه كودك مي گويند "اگر اين كار را انجام دهي دوستت ندارم." يا گاهي با اشتباهات كودك او را تهديد به ترك يا طرد مي كنند. يه مرور اين احساس در آن ها بوجود مي آيد كه تنها در صورتي پذيرفتني و دوست داشتني هستند كه رفتارشان براي ديگران راضي كننده باشد.

اين باور پايه اي مي تواند براي اعتماد به نفس كودك بسيار آسيب رسان باشد. چنين كودكاني معمولا باورهاي ضعيف تري نسبت به خود دارند. اين باورها تا بزرگسالي در فرد باقي مي ماند. به طوري كه در بزرگسالي به خود اعتماد كمتري داشته و بيشتر سعي در تاييد گرفتن از ديگران مي كنند. اين افراد در صورتي كه نتوانند همه افراد را راضي كنند نسبت به خود احساس بي ارزشي مي كنند. در واقع مشروط كردن محبت در كودكي مي تواند باعث اعتماد به نفس ضعيف تر تا سال ها بعد شود. بسيار مهم است كه والدين با وجود كامل نبودن رفتار كودك محبت كافي را به او ابراز كنند. در صورت بروز مشكل رفتاري بهتر است والدين به كودك نشان دهند كه تنها رفتار او را تاييد نمي كنند.

 

تاثير اعتماد به نفس والدين بر كودك

احساس والدين نسبت به خود تاثير زيادي در اعتماد به نفس كودكان دارد. در واقع تجاربي كه والدين از روابط گذشته خود با والدين و ديگران دارد، تاثير زيادي بر اعتماد به نفس كودكان دارد. والديني كه خود به دليل احساسات طرد و ناامني در گذشته، هنوز احساس عميق بي ارزشي يا كمبود اعتماد به نفس دارد، مي تواند اين احساس را به كودك خود منتقل كند. همچنين چنين والديني كمتر مي تواند ارتباط موثر و مثبتي با كودك خود برقرار كند. بنابراين تقويت كردن اعتماد به نفس خود براي پرورش اعتماد به نفس كودكان بسيار مهم است. اگر در اين زمينه ضعف داريد، مي توانيد با دريافت مشاوره روانشناسي و يا مطالعه مقاله افزايش اعتماد به نفس به هدفتان برسيد.

 

راه هايي براي افزايش اعتماد به نفس كودكان

توجه مثبت

داشتن توجه مثبت به كودك تاثير زيادي بر افزايش اعتماد به نفس او دارد. تا جايي كه امكان دارد به طور كلامي و غير كلامي توجه خود را به كودك افزايش دهيد. زمان هايي را براي تعامل با او اختصاص دهيد. رفتارهاي مثبت كودك را هرچند كوچك مورد توجه قرار داده و تحسين كنيد. بازخوردهاي مثبت از سوي والدين تاثير بسزايي در ايجاد حس ارزشمندي و اعتماد به نفس در كودك دارد.

بازي تعاملي

كودكاني كه با پدر و مادر زمان هايي را به بازي مي گذرانند، مي توانند به تدريج احساس عزت نفس بيشتري را پرورش دهند. گذراندن زمان با والدين احساس ارزشمندي به كودك مي دهد. همچنين ايجاد چالش و موفقيت در بازي ها در تقويت اعتماد به نفس كودكان بسيار موثر است. بازي هاي ارتباطي و نقش بازي كردن مي تواند باعث افزايش مهارت هاي اجتماعي و تقويت اعتماد به نفس او در اجتماع شود. سعي كنيد زمان هايي را براي بازي با كودك اختصاص دهيد. براي كودك چالش هايي را ايجاد كنيد. موفقيت هاي او را در بازي برجسته كنيد و مورد توجه قرار دهيد. بازي هايي كه در آن ارتباط با ديگران تقويت مي شود بسيار موثر است. همچنين دادن موقعيت رهبري و مديريت در بازي به كودك در افزايش اعتماد به نفس او بسيار تاثيرگذار است.

ارزش دادن به تلاش كودك

بهتر است بيش از آن كه به نتيجه كار كودك ارزش دهيد، تلاش هاي كودك را مورد توجه قرار دهيد. به اين ترتيب به كودك ياد مي دهيد صرف نظر از پيامد، تلاش او براي هر هدف ارزشمند است. در صورتي كه تنها نتايج كار كودك ديده شود، كودك به تدريج ترس از شكست خوردن پيدا مي كند. به اين ترتيب ممكن است اعتماد به نفس كافي براي شروع هر كار را نداشته باشد.

برجسته كردن توانمندي هاي كودك

مهارت ها و استعدادهاي كودك خود را شناسايي كنيد. هر كودك در زمينه اي موفق تر و در زمينه اي ضعيف تر است. بهتر است براي افزايش اعتماد به نفس اش زمينه اي كه كودك داراي توانايي بالا است را پيدا كنيد و بر آن تاكيد داشته باشيد. تقويت كردن نقطه قوت و مهارت هاي كودك در كنار بهبو ضعف ها نقش بسزايي در افزايش اعتماد به نفس او خواهد داشت.

شركت دادن كودك در بحث ها

تا جايي كه مي توانيد كودك را در بحث هاي خانوادگي شركت دهيد. متناسب با سن كودك با او صحبت كنيد و از او بخواهيد نظرات خود را ابراز كند. به حرف هاي كودك هرچند نادرست گوش دهيد و به او نشان دهيد نظرش برايتان مهم است. خانواده اولين اجتماعي است كه كودك در آن وارد مي شود. بازخوردهاي خانواده نسبت به كودك نقش بسيار مهمي در احساس او از ارزيابي ديگران نسبت به او دارد. در صورتي كه  كودك احساس كند نظراتش در خانواده مهم تلقي مي شود، مي تواند احساس ارزشمندي كند و اعتماد به نفس لازم در اجتماع را پرورش دهد.

دوري از برچسب زدن

اگر والدين به طور مكرر در مورد كودكشان بگويند: درسش ضعيف است، تنبل است، چاق است، خجالتي است و ... كودك به تدريج خود را بر اساس اين القاب مي شناسد. او اين برچسب ها را دروني مي كند و ارزيابي منفي از خود پيدا مي كند. بنابراين برچسب زدن به كودك بيش از آنچه والدين بدانند بر اعتماد به نفس كودك تاثير دارد. سعي كنيد بيشتر بر ويژگي هاي مثبت كودك تاكيد كنيد.

مسئوليت دادن به كودك

به كودكان متناسب با سنشان مسئوليت هايي بدهيد. به عهده گرفتن برخي امور باعث احساس مفيد و موثر بودن در كودك مي شود. كودك با به عهده گرفتن مسئوليت احساس توانمندي خود را تقويت مي كند، و اعتماد به نفس او افزايش مي يابد. مي توانيد دستمال سفره هاي پذيرايي را به كودك كوچك بسپاريد.

تشويق به بروز احساسات

يادگيري شناسايي و ابراز احساسات نقش بسيار زيادي برسلامت روان فرد دارد. به كودك خود ياد دهيد احساس خود را شناسايي كند. بهتر است آينه احساسات كودكتان باشيد. كودكان كم سن در كلامي كردن هيجانات توانايي كافي ندارند. بنابراين نياز دارند والدين احساسات را بشناسند، به كلام در بياورند، و با احساسات كودك همدلي كنند. كودك در صورتي كه احساسات منفي و مثبتش پذيرفته شود و توانايي ابراز آن ها بدون ترس از پيامدهايش را داشته باشد، احساس ارزشمندي و ايمني در روابط را پرورش خواهد داد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه افزايش اعتماد به نفس كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:  راه هاي افزايش اعتماد به نفس كودكان

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ آبان ۱۳۹۷ | ۰۵:۵۴:۴۶ | هنر زندگي
اعتماد به نفس كودكان،

اثرات مرگ والدين بر كودكان و راه هاي كمك كردن به آنان

مرگ والدين يكي از دردناك ترين اتفاقات براي هر فرد در زندگي است. كودكان طبيعتا وابسته تر به والدين و آسيب پذيرترند. بنابراين مرگ والدين براي آن ها مي تواند به مراتب سخت تر و تاثيرگذارتر باشد. در اكثر مواقع خانواده ها به خوبي نمي دانند با كودكي كه والد خود را از دست داده چگونه برخورد كنند. معمولا آگاه كردن كودك در مورد مرگ والدينبرايشان بسيار مشكل است. خيلي مواقع در مورد اينكه توضيح آن آسيبي به كودك وارد كند، نگراني هاي فراوان دارند. در اين مقاله در مورد تاثير مرگ والدين بر كودك، ذهنيت كودك از مرگ و برخورد درست با كودك در اين مواقع بحث شده است.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كنار آمدن كودك با مرگ والدين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تاثيرات مرگ والدين بر كودكان

آشفتگي هاي روانشناختي يكي از اصلي ترين تاثيرات از دست دادن والد براي كودك است. اين آشفتگي ها مي تواند از راه هاي مختلف خود را نشان دهد. احساساتي شامل غمگيني شديد و سوگواري تا اضطراب و استرس شديد را در بر مي گيرد. مرگ والدين يكي از عوامل استرس در كودكان مي باشد.

سوگواري كودكان خيلي اوقات مي تواند خود را در رفتارهايي مثل پرخاشگري، منفي بافي شديد و برون ريزي و گاها رفتارهاي مخرب نشان دهد. كودكان توانايي كمتري براي بيان احساسات و هيجانات به طور كلامي دارند. آن ها بيشتر احساسات تجربه شده را با برون ريزي رفتاري نشان مي دهند. به تدريج كودكان با شنيدن كلامي احساسات از زبان بزرگسالان مي آموزند هيجانات را به طور كلامي ابراز كنند. پاسخدهي مراقبين باقي مانده به احساسات كودك تاثيرات زيادي بر پريشاني هاي روانشختي كودك دارد. بر اساس پژوهشي شنونده بودن مراقبين در ارتباط با كودك، تاثير زيادي در كاهش سطح پريشاني رواني كودك دارد.

گاهي كودكان درك درستي از اتفاق و احساسات خود نداشته و بيشتر سردرگمي را تجربه مي كنند. به اين ترتيب خيلي اوقات آثاري از غم و سوگواري را نشان نمي دهند. اما مراقبين نبايد اين موضوع را به حساب تاثير نداشتن مرگ والدين بر كودك بگذارند. شناسايي احساسات عميق كودك، و كمك به كودك براي بروز هيجانات و دادن اطلاعات كافي بنابه درك كودك براي گذراندن دوره سوگواري كودك بسيار مهم است. آگاهي از مراحل رشد و ميزان درك كودكان از محيط به بزرگ ترها در برخورد مناسب كمك مي كند. دريافت مشاوره كودك در چنين شرايطي اهميت زيادي دارد.

 

اثرات دراز مدت مرگ والدين

اثرات روانشناختي مرگ والدين ممكن است تا مدت هاي طولاني پس از گذرادن دوره سوگ ادامه پيدا كند. اين اثرات در برخي سطوح مي تواند بر كل زندگي فرد اثرگذار باشد. كودك در بزرگسالي ممكن است عميقا هميشه احساس از دست دادن يا احساس رنجي دروني داشته باشد. چنين فردي امكان دارد در حرمت نفس روابط عاطفي دچار مشكل شود. اما بر اساس نظر پژوهشگران اثرات دراز مدت بر اساس جنسيت مي تواند متفاوت باشد. بر اساس پژوهشي از دست دادن والد در كودكي، ارتباط مثبتي با افزايش خودمختاري و قدرت طلبي در مردان و افزايش افسردگي در زنان داشت. اما به طور كلي واكنش افراد با توجه به تيپ شخصيتي آن ها متفاوت بود.

 

كمك به كنار آمدن كودك با مرگ والدين

نوع برخورد مراقبين و اطرافيان تاثير بسيار زيادي در كنار آمدن كودك با سوگ دارد. بهتر است براي كمك به كودك براي پشت سر گذاشتن تجربه سوگ روش هاي زير را داشته باشيد:

 • احساسات كودك را بپذيريد و با او همدلي كنيد. با در آغوش گرفتن و توجه كافي داشتن به او نشان دهيد حمايتگر او هستيد و او را درك مي كنيد. كودك را ترغيب كنيد هيجاناتش را برونريزي كند. گريه و حرف زدن در مورد احساسات در صورت توان براي او لازم است.
 • با روش هايي مثل نقاشي كشيدن، نمايش هاي عروسكي، كتاب داستان هاي مصور به كودك كمك كنيد هيجانات خود را از اين واقعه بروز دهد.
 • براي مرور خاطرات با كودك همراه باشيد. اجازه دهيد كودك عكس هاي والد از دست رفته را ببيند. خاطراتي كه با او داشته را مرور كند يا براي ديگران تعريف كند.
 • او را هر از گاهي به زيارت والد فوت شده ببريد. همچنين مي توانيد كودك را در مكان هايي كه والد حضور داشته همراهي كنيد. يادگاري هايي از والد فوت شده مثل عكس يا وسايل او را در اختيارش قرار دهيد. به اين ترتيب به كودك فرصت مي دهيد نزديكي اش را با والد حفظ كند.
 • در مورد مرگ والد به او اطلاع درست و عيني بدهيد. از پنهان كردن موضوع يا اطلاعات مبهم دادن خودداري كنيد. سعي كنيد بنابر سطح درك كودك موضوع را برايش روشن كنيد.

 

روشهاي اشتباه در برخورد با مرگ والد براي كودك

كودكان در برابر مرگ والدين واكنش هاي متفاوتي نشان مي دهند. چگونگي برخورد ابتدايي براي آن كه كودك در آينده با موضوع كنار بيايد حايز اهميت است. اغلب اطرافيان براي آن كه كودك آسيب نبيند روش هاي متفاوتي استفاده مي كنند. 4 روش متداول اشتباهي كه معمولا استفاده مي شود به شرح زير است:

پنهان كاري يا حرف نزدن در مورد مرگ

اين موضوع باعث مي شود كنار آمدن و پذيرش براي كودك دشوارتر شود. كودكان نياز دارند در مورد موضوع صحبت كنند يا احساسشان را بروز دهند. آن ها بايد با واقعيت مواجه شوند و حس كنند احساسشان توسط اطرافيان درك و پذيرفته مي شود.

توضيح با مفاهيم مسافرت رفتن

چنين حرفي ممكن است باعث سوالات و مشكلات زيادي در كودك شود، مثل اينكه چرا خداحافظي نكرد؟ چرا من را با خود نبرد؟ كجا رفته؟ و به اين ترتيب سردرگمي كودك دربرخورد با موضوع بيشتر مي شود. همچنين احساس طرد شدن از سوي والد مي تواند خشم عميقي را در او ايجاد كند. به علاوه گفتن اين حرف باعث مي شود كودك تا مدت ها منتظر والد رفته بماند. به اين ترتيب پذيرش و كنارآمدن با مرگ عزيز براي او دشوارتر شده و يا به شدت به تعويق مي افتد.

مفاهيمي مثل رفتن پيش خدا يا بهشت

ذهن كودكان خيلي عيني است. چنين توضيحاتي به كودكان مي تواند ذهنيت او را به هم بريزد و سردرگمي او را بيشتر كند. كودك ممكن است به اين باور برسد كساني كه نرفته اند آدم هاي بدي هستند، يا خودش خوب نبوده اند. يا در مورد اينكه چرا خدا او را از من گرفته ذهنيت منفي پيدا كند. اين نوع توضيح مي تواند باعث بالا رفتن خشم دروني و افزايش احساس نااميدي حتي گرايش به مرگ در طولاني مدت شود. همچنين اين اطلاعات چون خيلي قابل فهم نيستند، پذيرش را براي كودك سخت تر مي كند.

دور كردن كودك از مراسم

كودكان نياز دارند در مراسم متناسب با سن و شرايطشان شركت كنند. آن ها بايد فرصت اين را داشته باشند كه براي عزيز خود سوگواري كرده و با او خداحافظي كنند. محروم كردن كودك از مراسم باعث مي شود تا مدت ها نتواند با احساس از دست دادن كنار بيايد. به عبارتي از دست دادن والد را نپذيرد. چنين مشكلي مي تواند باعث شود كودك تا مدت هاي طولاني در سوگ والد بماند و حتي مشكلات خلقي يا افسردگي در او سال ها ادامه يابد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كنار آمدن كودك با مرگ والدين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: اثرات مرگ والدين بر كودكان و راه هاي كمك كردن به آنان

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ آبان ۱۳۹۷ | ۰۵:۳۲:۳۹ | هنر زندگي
مرگ والدين،

فلورازپام | موارد مصرف و عوارض فلورازپام چيست؟

داروي فلورازپام يكي از دارو هاي ضد اضطراب و خواب آور است كه با نام تجاري دالمان عرضه مي شود. اين دارو به دليل ويژگي هاي آرامبخشي خود به شدت وابستگي ايجاد مي كند، بنابراين هرگز نبايد خودسرانه مصرف شود. بسياري از مردم به اثرات سريع و مثبت فلورازپام نگاه مي كنند و روي ديگر سكه را نمي بينند. مصرف هر دارويي علاوه بر فوايدش عوارضي به همراه دارد. ترجيح درمانگران اغلب درمان بدون دارو مي باشد، به همين دليل آنان معمولا از ديگر روش هاي درمان اضطراب استفاده مي كنند. اين مطلب عوارض جانبي و احتياط هاي لازم درباره مصرف فلورازپام را بيان كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه داروهاي خواب و ضد اضطراب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

فلورازپام چيست؟

فلورازپام با نام تجاري دالمان يا دالمادورم ( Dalmane & dalmadorm )، يكي از دارو هاي خانواده بنزوديازپين هاست و عدمتا براي درمان اختلالات اضطرابي و درمان بي خوابي تجويز مي شود. فلورازپام به شكل كپسول عرضه مي شود. اين دارو داراي خواص آرام بخشي عضلاني است و براي تشنج نيز تجويز مي شود. فلورازپام معمولا در دوره هاي كوتاه يك يا دو هفته اي تجويز مي شود و بايد زير نظر پزشك مصرف شود.

 

عوارض جانبي فلورازپام

برخي از عوارض ناشي از فلورازپام خفيف بوده و به دليل اثردرماني مصرف آن قطع نمي شود. با اين حال در صورت مشاهده هر نوع تغيير پزشك خود ر ادر جريان قرار دهيد. سرگيجه يا مشكل هماهنگي عصب و عضله يكي از اثرات اين دارو است كه اگر ادامه دار و شديد باشد بايد با پزشك خود در ارتباط باشيد. افزايش خطر سقوط يا سرگيجه هنگام بلند شدن از يك موقعيت نشسته يا دراز كش نيز مشاهده مي شود.

فلورازپام چون براي بي خوابي شبانه تجويز مي شود، در صورت داشتن خواب آلودگي روزانه حتما به پزشك خود مراجعه كنيد.

به دليل خواب بودن مغز تحت تاثير فلورازپام ممكن است كارهايي را انجام دهيد كه خود به ياد نياوريد. اگر متوجه شديد كه كاري كرديد كه از آن آگاهي نداشتيد و فراموش كرديد به پزشك خود اطلاع دهيد.

برخي از عوارضي كه اگر اتفاق افتاد بايد با پزشك مشورت كنيد شامل موارد زير است:

 • از دست دادن حافظه
 • تغييرات خلقي و رفتاري مثل افسردگي، افكار عحيب، افكار خودكشي، توهم، پرخاشگري و اضطراب
 • واكنش هاي آلرژيك مثل تورم و التهاب، خارش و تنگي نفس
 • سرگيجه
 • ناهماهنگي در عضلات
 • سردرد و ناراحتي معده
 • سوزش سر دل
 • تهوع و استفراغ
 • يبوست يا اسهال
 • درد در دستگاه گوارش
 • عصبي بودن و تحريك پذيري
 • تشنگي
 • درد هاي بدني
 • پر حرفي
 • بيش فعالي و يا مشكل در تمركز
 • مشكل در بينايي و سوزش چشم
 • افت فشار خون
 • دهان خشك و مزه تلخ دهان
 • بي حوصلگي و افسردگي
 • بي اشتهايي

 

احتياط ها در مصرف فلورازپام

در صورت داشتن آلرژي به يكي از داروهاي ضداضطراب حتما با پزشك خود در مورد مصرف فلورازپام مشورت كنيد. در صورت داشتن بيماري هاي كليوي و كبد بايد احتياط كنيد. برخي ديگر از هشدار هاي مصرف فلورازپام شامل موارد زير مي باشد:

 • داشتن مشكلات تنفسي
 • بيماري انسدادي ريوي
 • آپنه خواب
 • مشكلات روحي مثل افسردگي يا افكار خودكشي
 • داشتن سابقه شخصي يا خانوادگي اعتياد
 • سابقه خانوادگي راه رفتن در خواب
 • بيماري هاي خاص عضلاني
 • هنگام رانندگي يا كارهايي كه نياز به هشياري كامل دارند
 • مصرف دارو با الكل و ماري جوانا

سالمندان به دليل گيجي و توهم، بي ثباتي و خواب آلودگي و افزايش احتمال سقوط و شكستگي استخوان با احتياط بايد مصرف شود.

اخطار: مصرف فلورازپام در دوران بارداري و شير دهي ممنوع است.

 

بيش مصرفي فلورازپام

مصرف بيشتر از حد تجويز شده پزشك ممكن است خطرات زير را به دنبال داشته باشد:

 • خواب آلودگي شديد
 • سردرگمي و گيجي
 • افزايش فشار خون و ضربان قلب
 • افسردگي و خطر خودكشي
 • كما

اقدامات فوري بيمارستاني و شستشوي معده بايد سريعا بعد از وجود اين علائم و مصرف زياد انجام شود.

 

ترك فلورازپام

اين دارو عمدتا در دوره هاي كوتاه مدت مصرف مي شود و به ايجاد وابستگي نمي رسد. اما در صورت مصرف طولاني مدت، به دليل ساختار شيميايي آن وابستگي هاي شديد ايجاد كرده و باعث بيش مصرفي و اوردوز مي شود. همچنين ترك ناگهاني آن مي تواند باعث تشديد عوارض جانبي شود. بنابراين هرگونه مصرف آن بايد زير نظر پزشك صورت بگيرد و در صورت تصميم به اتمام درمان طبق برنامه تدريجي متخصص پيش رفت. براي ترك موفق داروهاي ضد اضطرابي دريافتمشاوره روانشناسي ضرورت دارد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه داروهاي خواب و ضد اضطراب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:  فلورازپام | موارد مصرف و عوارض فلورازپام چيست؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ آبان ۱۳۹۷ | ۰۵:۱۴:۴۳ | هنر زندگي
فلورازپام،

لورازپام | اثرات و عوارض لورازپام

لورازپام يكي از دارو هاي شايع براي درمان بي خوابي و اضطراب است كه به طور گسترده در دسترس عموم قرار گرفته و به راحتي خريد و فروش مي شود. اما بسياري از مصرف كنندگان از ويژگي هاي اين دارو بي خبر هستند و خودسرانه آن را مصرف مي كنند. داروي لورازپام به علت ساختار شيميايي اش باعث وابستگي مي شود. استفاده بدون تجويز متخصص، باعث سو مصرف شده و شديدا خطرناك است. جهت اطلاع از عوارض و اثرات داروي لورازپام ادامه مطلب را مطالعه نماييد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه داروهاي خواب و ضد اضطراب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

داروي لورازپام چيست؟

لورازپام با نام تجاري آتيوان ( Ativan ) به فروش مي رسد، يكي از داروهاي خانواده بنزوديازپين هاست كه به طور كلي برايدرمان اضطراب استفاده مي شود. اما جداي از خاصيت ضد اضطرابي لورازپام براي درمان بي خوابي نيز مصرف بالايي دارد.

اين دارو به دليل قدرت بالا، بايد شديدا از دسترس عموم دور نگه داشته شود و فقط زير نظر پزشك مصرف شود. همچنين دوز مصرفي و شيوه مصرف آن بسيار حساس است و لازم است كه دقت به خرج دهيد.

 

موارد مصرف لورازپام

همانطور كه گفته شد اصلي ترين مورد مصرف لورازپام براي كاهش اضطراب و بي خوابي است. برخي ديگر از موارد تجويز آن به شرح زير است:

 • درمان صرع فعال مثل صرع منطقه اي
 • ترك الكل
 • كاهش تهوع و استفراغ ناشي از شيمي درماني
 • كنترل شكل گيري حافظه در زمان عمل هاي جراحي

تغيير سبك زندگي و پيگيري يك برنامه روان درماني براي كاهش استرس ممكن است اثر بخشي اين دارو را افزايش دهد.

 

مكانيسم اثر لورازپام

لورازپام مثل ديگر داروهاي خانواده بنزوديازپين ها، با اثر گذاري بر روي ناقل عصبي GABA فعاليت مي كند و با تسهيل عملكرد گابا و كاهش مهار آن، باعث افزايش اين انتقال دهنده عصبي شده و به دنبال آن باعث آرامش و كاهش اضطراب مي شود؛ درنتيجه فرايند خواب را تسهيل مي كند.

 

عوارض جانبي لورازپام

اگر بعد از مصرف لورازپام به علائم آلرژيك مثل مشكل در تنفس و تورم صورت، لب، زبان يا گلو دچار شديد، سريعا به پزشك مراجعه كنيد. برخي ديگر از عوارض جانبي كه نياز به در ميان گذاشتن با پزشك دارد، عباتند از:

 • خواب آلودگي شديد
 • افكار خودكشي يا صدمه زدن به خود
 • تغييرات غير عادي در حالت يا رفتار
 • سردرگمي، پرخاشگري و توهم
 • تشديد مشكلات خواب
 • احساس ناگهاني هيجان
 • ضعف عضلاني
 • افتادگي پلك ها
 • مشكل در بلعيدن غذا
 • تغييرات بينايي
 • اختلال در صحبت كردن
 • ناتواني جنسي
 • يبوست
 • تغيير اشتها
 • افت فشار خون
 • درد معده
 • زردي پوست
 • ادرار تيره
 • سرگيجه
 • مشكلات حافظه
 • احساس ناراحتي و نا امني

 

منع مصرف و احتياط ها براي مصرف لورازپام

در صورت داشتن سابقه واكنش آلرژيك به هر كدام از بنزوديازپين ها مثل ديازپام، كلروديازپوكسايد، كلونازپام، فلورازپام و ديگر داروها براي مصرف لورازپام احتياط شود. هشدار ها و احتياط هايي كه براي مصرف لورازپام لازم است در نظر گرفته شود، شامل موارد زير است:

 • داشتن تشنج يا صرع
 • بيماري هاي كليوي يا كبد
 • آسم يا ساير اختلالات تنفسي
 • مشكلات چشمي مثل گلوكوم زاويه دار
 • سابقه افسردگي يا افكار و اقدام به خودكشي
 • سابقه مصرف مواد و دارو هاي مخدر و الكل

مصرف در سالمندان به دليل افزايش خطر سقوط و اثر متفاوت روي كودكان كه باعث افزايش تكانه ها و توهم مي شود، بايد با احتياط مصرف شود.

اخظار: مصرف در دوران بارداري و شيردهي ممنوع است.

 

تداخل دارويي با لورازپام

مصرف لورازپام با ديگر دارو هايي كه باعث خواب آلودگي يا كند شدن تنفس مي شوند بسيار خطرناك است و مي تواند باعث مرگ شود. قبل از مصرف اين دارو به همراه قرص هاي خواب، داروهاي مسكن، داروهاي سرفه، آرامبخش هاي عضلاني، داروهاي ضد اضطراب و ضد افسردگي و همچنين دارو هاي تشنج، حتما با پزشك خود مشورت كنيد.

هرگز خود سرانه لورازپام را مصرف نكنيد و قبل از مصرف تمام دارو هاي ديگر خود را به پزشك معرفي كنيد. به ويژه:

 • ديگر دارو هاي درمان اضطراب
 • پروبنكيد ( probenecid )
 • آمينوفيلين يا تئوفيلين
 • دارو هاي ضد افسردگي و روانپزشكي
 • دارو هاي مسكن
 • دارو هاي تشنج
 • دارو هاي حاوي آنتي هيستامين

 

بيش مصرفي و مسموميت با لورازپام

مصرف بيش از اندازه بسيار خطرناك بوده و عوارض زير را به همراه خواهد داشت:

 • خواب آلودگي شديد
 • تخريب دروني
 • افزايش متناقض اضطراب يا تحريك
 • حركات عجيب و غير ارادي چشم
 • بينايي تار
 • انقباض غير ارادي عضلات
 • كاهش قدرت عضلات
 • كاهش سرعت زمان واكنش و رفلكس هاي بدني
 • افت شديد فشار خون
 • افت شديد تنفس
 • عدم پاسخگويي و هوشياري
 • كما
 • مرگ، به ويژه وقتي همراه با مواد مخدر، كدئين يا مورفين مصرف شود.

توجه: حتي ميزان كمي از اين علائم، نشانه مصرف بيش از حد مجاز است.

 

عوارض ترك ناگهاني لورازپام

به دليل قدرت لورازپام، مصرف آن بعد از مدت طولاني باعث نياز سيستم بدني به دارو شده و امكان سو مصرف وجود دارد. در عين حال سيستم بدن به آن وابسته شده و ترك ناگهاني لورازپام عوارض خطرناكي به دنبال خواهد داشت و حتي مي تواند باعث مرگ شود. برخي از عوارض ترك ناگهاني لورازپام عبارتند از:

 • سردرد شديد
 • عرق كردن
 • لرزش بدن به ويژه در دست ها
 • دشواري تمركز
 • گيجي و سردرگمي
 • افزايش فشار خون و ضربان قلب
 • تهوع و استفراغ
 • گرفتگي شكم
 • كاهش وزن
 • احساس ترس و اضطراب
 • تغييرات خلقي
 • حمله پانيك يا هراس 

مجدد تاكيد مي كنيم از مصرف خودسرانه لورازپام شديدا پرهيز كنيد و تمام مراحل مصرف و ترك مصرف اين دارو را زير نظر پزشك دنبال كنيد. در صورت مشاهده هرگونه عوارض جانبي يا تشديد آن، سريعا با پزشك خود ارتباط بگيريد. ترك اين دارو نيازمند جايگزيني با درمان هاي ديگر است، مشاوره روانشناسي به شما درمان هاي غير دارويي و درمان هاي مكمل براي كاهش وابستگي به دارو را ارائه مي دهد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه داروهاي خواب و ضد اضطراب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: لورازپام | اثرات و عوارض لورازپام

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ آبان ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۳:۴۰ | هنر زندگي
لورازپام،

كم حرفي | نشانه ها، تشخيص و درمان كم حرفي

كم حرفي بهتر است يا پر حرفي؟ به چه افرادي كم حرف گفته مي شود؟ آيا كم حرفي در مردان بيشتر است؟ برخي افراد بسيار خوش صحبت هستند و در هر جمعي كه باشند كانون توجه مي شوند و به راحتي با ديگران ارتباط برقرار مي كنند. در مقابل برخي ديگر بسيار آرام و كم حرف هستند و اصولا در جمع و ميهماني ها بيشتر شنونده اند. از لحاظ شخصيتي گروه اول را برونگرا و گروه دوم را درونگرا مي نامند. به عبارتي اين تفات هاي فردي و شخصيتي آدم هاست كه آن ها را از هم متفاوت و متمايز مي كند. اما آيا مي توان كم حرفي را معادل درون گرايي دانست؟ براي رسيدن به پاسخ اين سوال با ما همراه باشيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مهارت هاي ارتباطي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

كم حرفي چيست؟

منظور از كم حرفي صحبت نكردن در موقعيت هايي است كه انتظار مي رود فرد حرف بزند، در واقع گويا در حال فرار است و از قرار گرفتن در موقعيت صحبت كردن اجتناب مي كند. اين مسئله مي تواند ريشه در اعتماد به نفس و كم رويي فرد داشته باشد. افراد كم حرف به احتمال بسيار قوي افراد خجالتي و كم رويي هستند، همين عامل موجب كم حرفي آن ها مي شود.

نكته مهم اين است كه كم حرفي با درونگرايي تفاوت دارد. وجه تمايز كم حرفي و درونگرايي اين است كه فرد درونگرا با اينكه خيلي مواقع تصميم مي گيرد صحبت نكند و شنونده باشد اما در مواقع لزوم و در جاي مناسب قاطعانه صحبت مي كند و اظهار نظر مي كند. اما فرد كم حرف تا جاي ممكن از صحبت كردن اجتناب مي كند و حتي اگر نظرش را هم بپرسند از پاسخ دادن طفره مي رود. افزايش اعتماد به نفس و فراگيري مهارت هاي ارتباطي كمك شاياني به افراد كم حرف مي كند. 

 

آيا كم حرفي ذاتي است؟

همانطور كه گفته شد تيپ هاي شخصيتي مثل درونگرايي و برونگرايي ذاتي هستند، اما آيا كم حرفي هم ذاتي است؟ بايد توجه داشت كه يادگيري زبان و صحبت كردن از دوران كودكي شروع شده و يك روند طبيعي است و ميزان پرورش و رشد زباني به شخصيت فرد بستگي دارد. شايان ذكر است زبان با تمرين و ممارست پيشرفت مي كند و بازخوردهاي محيطي در تشويق كودك براي صحبت كردن نقش كليدي ايفا مي كند، اگر والدين بي حوصله باشند و زمان كافي براي صحبت كردن به كودك خود اختصاص ندهند و با بي حوصلگي به سوالات كودك پاسخ دهند در واقع او را از سر خود باز كنند، كودك احساس سرخوردگي كرده و ميل به برقراري ارتباط كلامي كم كم در او از بين مي رود. 

 

علل كم حرفي

در مجموع كم حرفي مي تواند علت هاي مختلفي داشته باشد. كه در ادامه به آن ها اشاره كرده ايم:

 • اعتماد به نفس پايين يا نداشتن اعتماد به نفس باعث مي شود فرد احساس كند، مهارت لازم براي صحبت كردن را ندارد.
 • خجالت و كم رويي
 • درون گرايي
 • اضطراب اجتماعي؛ نگراني و ترس از صحبت كردن در جمع
 • نداشتن مهارت هاي اجتماعي مثل مهارت ابراز وجود، مهارت برقراري ارتباط موثر، مهارت دوستيابي و فن بيان
 • داشتن افكار و باور هاي غلط در مورد عملكرد اجتماعي خود
 • تصورات اشتباه درباره اينكه حرف هاي من براي هيچ كس جالب نيست يا چون در اين مورد اطلاعات زيادي ندارم نبايد اظهار نظر كنم، در واقع مي توان خطاهاي شناختي باعث كم حرفي شود
 • آشنا نبودن به زبان بدن
 • خانواده، مدرسه و جامعه

 

آيا راهي براي مقابله و درمان كم حرفي وجود دارد؟

افراد كم حرف اغلب به واسطه اضطرابي كه تجربه مي كنند و نيز ناتواني در ابراز وجود رنج عظيمي را تجربه مي كنند. وقتي كسي در جمع شروع به صحبت مي كند و جمع را با خود همراه مي كند ولي فرد كم حرف كه در حاشيه قرار گرفته و نميتواند حرفهايش را بزند در واقع درحال انجام يك جنگ دروني است. در چنين شرايطي شخص كم حرف بارها و بارها خود را سرزنش مي كند و با احساسات منفي و بي ارزشي روبرو مي شود. از راهكارهاي مهم و موثر در زمينه مقابله با كم حرفي مي توان به موارد زير اشاره كرد:

 • تقويت اعتماد به نفس
 • كنترل و درمان اضطراب و استرس
 • تقويت مهارت هاي اجتماعي و ارتباطي
 • تمرين گوش دادن فعال
 • تمرين خودگويي مثبت بجاي خودگويي منفي
 • شركت در گروه هاي مختلف از جمله گروه درماني
 • تمرين جلوي آيينه
 • اهميت به ظاهر و پوشش مناسب
 • آگاهي از نحوه ايستادن و نگاه كردن خود، همواره سعي كنيد با اعتماد به نفس به نظر برسيد

بسياري از راهكارهاي گفته شده نياز به همراهي يك فرد متخصص دارد. مشاوره روانشناسي شما را براي رسيدن به اين اهداف ياري خواهد كرد.

 

كم حرفي در جمع 

داشتن شخصيتي آرام و متين مي‌تواند خواسته بسياري از افراد باشد، زيرا اين را مي‌دانند كه اگر بتوانند شخصيت محكم و قوي از خود بسازند در حين اين كه لزومي وجود ندارد كه حتما صحبت كنند، هميشه مورد احترام و توجه خواهند بود. اما بهتر است بدانيد كه اين روش زياد عملي و آسان نيست.

مسلما در جمعي از دوستان، اقوام يا خانواده كه در يك رستوران دور هم جمع شده‌اند و مشغول صحبت كردن و يادآوري خاطرات گذشته هستند، معمولا كسيي به فردي كه هميشه ساكت است علاقه اي ندارد. مسلما آن‌ها فردي را مي‌خواهند كه در جمع مشاركت كند.

اگر سعي كنيد كه هر حرفي كه مي‌زنيد حتما هوشمندانه باشد، قطعا فشار زيادي به خودتان وارد مي‌كنيد. اگر مدام در حال سعي بر اين باشيد كه همچين فردي به نظر برسيد، شايد در نظر ديگران مدام در حال ادا درآوردن به نظر برسيد.

البته قرار نيست براي جبران كم حرفي گستاخ و پر حرف باشيد. بلكه قرار است هوشمندانه، كوتاه و موثر صحبت كنيد. تنها بايد بدانيد چه زماني صحبت كنيد و چه زماني سكوت كنيد، از خنده هاي بيجا اجتناب كنيد و لبخند بي دليل نداشته باشيد. در آخر پيشنهاد مي شود ابتدا در جمع دوستان نزديك شروع به تمرين كنيد و سپس درگروه هاي بزرگ تر قرار بگيريد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مهارت هاي ارتباطي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:  كم حرفي | نشانه ها، تشخيص و درمان كم حرفي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۵ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۱:۰۸ | هنر زندگي
كم حرفي،

داروي كلونازپام | عوارض و كاربرد قرص كلونازپام

كلونازپام جزو داروهاي ضد اضطراب است كه عمدتا براي درمان تشنج و حملات پانيك تجويز مي شود. تمام داروهاي اين دسته به علت ساختار آن، بسيار اعتياد آور است. مصرف خودسرانه و خارج از تجويز پزشك مي تواند وابستگي ايجاد كند. همچنين عوارض ناشي از ترك ناگهاني كلونازپام نيز بسيار خطرناك است؛ در نتيجه مصرف كردن و نكردن آن و همچنين دوز مصرفي بايد كاملا تحت نظر يك متخصص باشد. براي ترك اين داروها درمان هايي مشابه ترك اعتياد به كار مي رود. بنابراين دريافت مشاوره ترك اعتياد توسط يك روانشناس مفيد خواهد بود. براي اطلاع از ساير داروهاي اعتياد آور كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه داروهاي ضد اضطراب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

داروي كلونازپام

كلونازپام با نام تجاري كلونوپين، يكي از دارو هاي خانواده بنزوديازپين هاست. كلونازپام عمدتا براي درمان اضطراب استفاده مي شود. كلونازپام از دارو هاي قوي خانواده بنزوديازپين هاست. دوز و ميزان مصرف اين دارو بايد كاملا تحت نظر پزشك باشد و مصرف خودسرانه آن اكيدا ممنوع است. بر اساس سن، وزن و حساسيت هاي دارويي تجويز ميزان آن متفاوت است اما عمدتا 2تا3 عدد در روز مصرف مي شود.

 

موارد مصرف كلونازپام

موارد مصرف كلونازپام براي پيشگيري و درمان تشنج، حملات هراس يا پانيك، بي قراري حركتي، انواع خاصي از صرع و درمان شوك هاي ناشي از ترس كاربرد دارد. اين دارو كيفيت زندگي را در افرادي كه با اين مشكلات دست و پنجه نرم مي كنند را بهبود مي بخشد. كلونازپام با آرام كردن مغز و اعصاب شما اثر مي كند. لازم به ذكر است كلونازپام به هر زماني اثر درماني كامل خواهد داشت كه در كنار مصرفش مشاوره روانشناسي نيز داشته باشيد. در غير اين صورت تنها جسم خود را وابسته به يك دارو مي كنيد.

 

عوارض جانبي كلونازپام

عوارض جانبي كلونازپام ممكن است براي شما اتفاق نيفتد و اشكالش در افراد مختلف متفاوت باشد. اما اصلي ترين عوارض آن به شرح زير است:

 • خواب آلودگي
 • سرگيجه
 • خستگي
 • عدم هماهنگي يا افزايش توليد بزاق
 • احتمال ايجاد افسردگي، افكار خودكشي و ساير مشكلات روحي
 • تغييرات ناگهاني در افكار و رفتار مثل سردرگمي و گيجي، مشكلات حافظه و رفتار آسيب زننده

در صورت بروز علائمي چون كبودي، خونريزي بدن و علائم عفونت مثل تب يا گلودرد به پزشك خود مراجعه كنيد.

نكته: واكنش آلرژيك به اين دارو نادر است اما در صورت وجود خارش، تورم و التهاب صورت، زبان و گلو، سرگيجه شديد و مشكل تنفسي سريعا به مركز درمان مراجعه كنيد.

در نظر داشته باشيد پزشك شما اين دارو را تجويز كرده است و تشخيص داده كه فوايد آن براي شما بيش از عوارض آن است، اما در صورت تشديد هر يك از عوارض حتما با پزشك خود مشورت كنيد.

 

موارد احتياط در مصرف كلونازپام

قبل از مصرف كلونازپام، اگر به داروهاي خانواده بنزوديازپين ها مثل لورازپام يا ديازپام، حساسيت داريد به پزشك خود اطلاع دهيد. در صورت داشتن مشكلات زير نيز مصرف اين دارو بايد با دقت بيشتري صورت گيرد. 

 • وجود مشكلات چشم
 • وجود بيماري هاي خاص خوني مثل پورفيري
 • داشتن بيماري كبد
 • داشتن بيماري كليوي
 • داشتن مشكلات ريوي يا تنفسي
 • وجود مشكلات خلقي مثل افسردگي يا افكار خودكشي
 • سابقه شخصي يا خانوادگي اعتياد به مواد يا الكل

 

موراد منع مصرف كلونازپام

در موارد زير مصرف از خوردن اين دارو خودداري كنيد:

مصرف الكل يا ماري جوانا (گل) به همراه كلونازپام مي تواند باعث تشديد سرگيجه و خواب آلودگي شما شود، بنابراين لازم است مصرف اين مواد كنترل شود.

هنگام رانندگي و استفاده از ماشين آلات يا هر كاري كه به هوشياري نياز دارد مصرف نشود.

قبل از انجام عمل جراحي به پزشك يا دندان پزشك خود تمام محصولاتي را كه استفاده مي كنيد ياد آور شويد.

به دليل تاثير بر رشد فيزيكي و رواني در كودكان، قبل از تجويز براي كودكان، دقت كنيد.

در سالمندان به دليل ايجاد خواب آلودگي، سرگيجه و سردرگمي، مي تواند خطر سقوط و افتادن را افزايش دهد. بنابراين لازم است با حساسيت بيشتري تجويز شود.

در زنان باردار فقط در صورت نياز جدي به مصرف، نبايد قطع شود. به دليل اينكه تشنج هاي درمان نشده براي مادر و كودك در دوران بارداري بسيار خطرناك است، بنابراين لازم است درباره قطع دارو با پزشك صحبت شود. اگر در حال برنامه ريزي براي بارداري هستيد يا احتمال بارداري مي دهيد، در مورد نحوه استفاده از كلونازپام با پزشك خود صحبت كند.

به دليل انتقال كلونازپام به شير مادر، قبل از شيردهي با پزشك خود مشورت كنيد.

 

مسموميت با كلونازپام

در صورت مصرف بيش از حد و وجود نشانه هايي مثل بيهوشي يا مشكل تنفسي بلافاصله با اورژانس تماس بگيريد. برخي ديگر از نشانه هاي مسموميت كلونازپام شامل:

 • سردرگمي و توهم
 • از دست دادن هوشياري و ارتباط با محيط
 • كندي رواني حركتي و از دست دادن سرعت واكنش
 • خواب آلودگي شديد

 

عوارض قطع مصرف و ترك ناگهاني كلونازپام

ترك ناگهاني كلونازپام به دليل ماهيت آن ميسر نيست. در صورت نياز فرد يا تشخيص پزشك، دوز مصرفي و نحوه ترك بايد به طور تدريجي اتفاق بيفتد. برخي از عوارض ترك كلونازپام عبارتند از:

 • سردرد
 • درد معده
 • حالت تهوع
 • لرزش
 • تعريق
 • هذيان
 • احساس سرماخوردگي
 • خستگي
 • گيجي و توهم
 • اضطراب
 • افسردگي
 • تشنج
 • افكار خودكشي

 

براي دريافت مشاوره در زمينه داروهاي ضد اضطراب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:  داروي كلونازپام | عوارض و كاربرد قرص كلونازپام

ادامهـ مطلبـ
| ۲۵ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۳:۳۰ | هنر زندگي
كلونازپام،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 100
بازديد ديروز : 66
بازديد كل : 3815

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان