مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

سرگرمي | چگونه از زندگي لذت ببريم؟

آيا از اثرات سرگرمي در زندگي خود آگاهي داريد؟ سرگرمي فعاليتي است كه به صورت انفراي يا گروهي در اوقات فراغت انجام مي شود و هدف اصلي آن كسب رضايت شخصي است. تفريح و خوش گذراني يكي از نياز هاي اساسي انسان ها محسوب مي شود. سرگرمي ها و تفريحات سالم در اوقات فراغت نقش مهمي در بهبود عملكرد افراد و سلامت جامعه مي تواند داشته باشد. سرگرمي با احساسات مثبتي مانند شادي و خرسندي همراه است كه در زندگي صنعتي جوامع امروزي، مفيد و ضروري مي باشد. متاسفانه اغلب مردم به خصوص بزرگسالان آن قدر درگير مشغله هاي زندگي و فشار كاري شده اند كه براي اوقات فراغت خود برنامه ريزي كافي ندارند. در اين مقاله درباره اين نياز اساسي صحبت خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كسب زندگي شاد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ضرورت سرگرمي

داشتن سرگرمي مناسب مي تواند كيفيت زندگي شما را بهبود بخشد. مردم براي كسب لذت به نبال يك سرگرمي هستند.تفريحات و سرگرمي هاي سالم نقش مهمي در حيات و پويايي فرد و جامعه ايفا مي كند كه براي همه افراد صرف نظر از سن، جنسيت و مليت لازم مي باشد. در واقع براي داشتن احساس شادكامي و خرسندي، ايجاد شور و اشتياق، شكوفايي خلاقيت ها، فعال نگه داشتن ذهن و بدن، افزايش انگيزه در جهت تحقق اهداف و پيشرفت لازم مي باشد. در غير اين صورت زندگي تكراري، خسته كننده و طاقت فرسا مي شود.

پس هر كسي نياز دارد لحظاتي را دور از مشكلات خود سپري نمايد. برخي افراد در دوران بزرگسالي يا بازنشستگي ممكن است به دليل بهانه هاي مختلف توجه چنداني به اين نياز خود نداشته باشند. اما مشكلاصلي اين است كه خيلي ها نمي دانند چطور تفريح كنند يا نمي توانند سرگرمي مناسب با علايق و روحيات خود را پيدا كنند.

 

سرگرمي در دوره هاي مختلف زندگي

داشتن سرگرمي و تفريح در دوره هاي مختلف زندگي از جمله نياز هاي اساسي انسان مي باشد. ما در هر دوره اي از زندگي بر اساس نيازها، خواسته ها و اهداف مان از چيزهايي كه لذت مي بريم متفاوت است. در ادامه به برخي از اين تفاوت ها اشاره كرده ايم:

سرگرمي در كودكي

آشنايي با تفريح و سرگرمي از اين دوران آغاز مي شود. زماني كه كودك كنجكاو است دنياي پيرامون خود را كشف كند. بازي كردن از مهم ترين سرگرمي هاي دوران كودكي است. تا تجربياتي كه از دنياي اطراف كسب كرده است دوباره به صورت بازي نظم دهد. چون دنياي بازي در مديريت و اختيار كودك است باعث ايجاد لذت در او مي شود همچنين فرصت مناسبي براي تنظيم هيجاني در كودك است.

سرگرمي در نوجواني

در نوجواني فرد مي خواهد حرفه مشخصي داشته باشد. پس ممكن است در حين انجام فعاليت هاي لذت بخش و سرگرمي هاي خود چنان به آن علاقه مند شوند كه براي هميشه بخواهد آن را ادامه دهد و به صورت حرفه اي دنبال كند. در واقعسرگرمي هاي نوجوان مي تواند هدفمند شوند و آن ها را به سوي خودشناسي و خودسازي سوق دهد. علايق نوجوان ممكن است تغييرات اساسي پيدا كند. تمامي تغييران مي تواند ناشي از بحران نوجواني باشد. دريافت مشاوره روانشناسي براي شناسايي علايق بسيار اهميت دارد.

سرگرمي در بزرگسالي

سرگرمي هايي كه به انجام آن ها علاقه مند هستيم، علاوه بر احساس رضايت تاثيرات زيادي بر سبك زندگي و همچنين مغز ما مي تواند داشته باشد. همان طور كه بدن ما با ورزش قوي تر مي شود، ذهن ما با انجام فعاليت هاي جديد عملكرد بهتري خواهد داشت. بزرگسالي دوراني است كه با افزايش مسئوليت هاي فرد همراه است، بنابراين ممكن است براي بسياري از بزرگسالان سرگرمي مفهومي نداشته باشد و چنان مشغول كار شوند كه ديگر وقت و برنامه ريزي كافي براي سرگرمي و تفريح خود نداشته باشند.

 

انواع سرگرمي ها

سرگرمي ها به دسته هاي اصلي زير تقسيم بندي مي شوند:

گردشگري

گردشگري به يكي از بزرگ ترين و متنوع ترين فعاليت هاي تفريحي و سرگرمي در دنيا تبديل شده است. امروزه به دلايل متعدد مانند اطلاع رساني از طريق سايت ها و اينترنت، گسترش حمل و نقل، ايجاد امنيت براي گردشگران،  هماهنگي سازمان هاي مرتبط با امور گردشگري و فراهم كردن امكانات رفاهي بر ميزان گردشگري و جهانگردي افزوده شده است. گردشگري يكي از سرگرمي هاي رايج و جذاب است كه علاوه بر جنبه تفريحي، موجب آشنايي مردم با ديگر فرهنگ ها، اقوام ، سرزمين ها و ... مي شود.

سرگرمي هاي هنري

سرگرمي هاي هنري، صنعت بزرگي است كه موارد زيادي مانند تلويزيون، راديو، سينما، تئاتر، هنر هاي تجسمي و كنسرت ها را شامل مي شود. فعاليت هاي هنري مسير پاداش دهي در مغر را براي توليد احساسات شادي بخش تحريك مي كند.

سرگرمي هاي ورزشي

سرگرمي هاي ورزشي علاوه بر اين كه فعاليت مناسبي براي گذراندن اوقات فراغت مي باشند، در ارضاي نيازهاي روحي افراد نيز نقش به سزايي دارد. ورزش از جمله علاقه مندي هايي است كه حوزه هاي بسياري را در بر مي گيرد و افراد مي توانند براساس علايق و توانايي هاي خود به يك رشته ورزشي گرايش پيدا كنند.

ساير تفريحات

از ديگر تفريحات مي توان به رفتن به رستوران، استفاده از قليان و سيگار، مهماني ها و پارتي ها، خريد، انواع بازي ها اشاره كرد. هر نوع سرگرمي در صورت تفريط مي تواند به افراد آسيب وارد كند، اما برخي از آن ها نه تنها باعث ايجاد لذت در فرد مي شوند بلكه فوائدي براي جسم و روان هم به جاي مي گذارند. فراموش نشود هميشه همه سرگرمي هاي لذت بخش لزوما مفيد نيستند.

 

سرگرمي هاي مفيد

بعضي سرگرمي ها علاوه بر ايجاد لذت باعث بهبود كيفيت زندگي فرد مي شوند كه در ادامه به برخي از آن ها اشاره خواهيم كرد:

انجام مديتيشن

مديتيشن، فعاليتي لذت بخش است كه به فرد كمك مي كند استرس كمتري داشته باشد در نتيجه سيستم ايمني بدن تقويت مي شود و فرد نسبت به بيماري هاي مختلف مقاوم تر خواهد شد. علاوه بر اين با توجه به تاثير منفي كه هيجان هاي مختلف مانند استرس و اضطراب بر حافظه و يادگيري دارند در بهبود تمركز نيز موثر است. با توجه به زمان بندي خود مي توانيد روزانه چند دقيقه به انجام اين فعاليت اختصاص دهيد.

باغباني

باغباني فعاليتي سرگرم كننده كه تاثير زيادي بر روي شما خواهد داشت. باغباني باعث مي شود هورمون كورتيزول (هورمون استرس) كاهش پيدا كند. پرورش يك گياه از مرحله كاشت تا به ثمر رسيدن احساس اميدواري شما را بالا مي برد چون مي توانيد توانايي خود در ايجاد تغييرات مثبت را ببينيد. برخي تحقيقات حاكي از آن است كه باغباني خطر ابتلا به حمله قلبي و سكته مغزي را كاهش مي دهد.

كتاب خواني

برخي افراد ترجيح مي دهند اوقات فراغت خود را با خواندن كتاب سپري كنند. كتاب خواني سرگرمي است، كه توانايي هاي شناختي فرد مانند اطلاعات عمومي، دامنه لغات و ... را افزايش مي دهد. همچنين در افرادي كه مشكل بي خوابي دارند باعث كاهش استرس شده و به خواب بهتر كمك مي كند.

موسيقي

نواختن موسيقي و گوش دادن موسيقي به سلامت روان و جسمي كمك مي كند. موسيقي مي تواند سطح تنش، اضطراب و افسردگي را كاهش دهد. همچنين برخي از توانايي هاي شناختي مانند حافظه كوتاه مدت و  هماهنگي بينايي_حركتي در فرد مي شود. براي اطلاعات بيشتر مقاله تاثير موسيقي بر مغز را مطالعه نماييد.

شطرنج

شطرنج براي بهبود توانايي هاي شناختي مغز، يك سرگرمي عالي است و در تقويت حافظه و بهبود تفكر استراتژيك نقش به سزايي دارد. همچنين يك نوع ورزش مغز محسوب مي شود.

رقصيدن

رقص يك نوع فعاليت بدني است كه با لذت زيادي نيز همراه است و  باعث افزايش ميزان سروتونين مي شود. رقصيدن در فرد احساس سرخوشي و شادي ايجاد مي كند بنابراين استرس فرد كاهش پيدا مي كند. علاوه بر اين روشي آسان و قابل دسترس براي افراد است. از مزاياي ديگر آن مي توان به تقويت عضلات و افزايش استقامت بدن اشاره كرد.

مراقبت از حيوانات خانگي

حيوانات خانگي مي توانند همراهاني شگفت انگيز باشند، آن ها مي توانند به ما كمك كنند تا سالم تر بمانيم. داشتن حيوانات خانگي نه تنها فرصت هايي ايحاد مي كنند كه با آن ها در محيط باز فعاليت داشته باشيم، بلكه به رفع احساس تنهايي منجر مي شود و در كاهش فشار خون و سطح كلسترول موثر واقع مي شود.

فعاليت هاي ورزشي

فعاليت هاي ورزشي علاوه بر ايجاد لذت، به بهبود خلق و كاهش احساس افسردگي، اضطراب و استرس كمك مي كند. در واقع با افزايش حساسيت مغز نسبت به هورمون هاي سروتونين احساس افسردگي كاهش پيدا مي كند. همچنين توليد اندروفين ها در مغز افزايش پيدا مي كند كه به ايجاد احساسات مثبت و كاهش درد كمك مي كند. از طرفي با پيوستن به تيم هاي ورزشي مي توانيد با افراد جديد آشنا شويد و دوستاني جديد پيدا كنيد

يادگيري زبان جديد

براي برخي از افراد يادگيري زبان جديد مي تواند سرگرمي جذابي باشد، كه جنبه يادگيري نيز دارد و اين امكان براي فرد به وجود مي آيد كه وقتي به خارج از كشور مسافرت مي كند بتواند با اهالي آن زبان ارتباط برقرار كند.

 

برنامه ريزي براي تفريح خانوادگي

تفريح و سرگرمي يكي از راه هاي كسب آرامش است. پس لازم است براي آن برنامه ريزي داشت باشيم. گاهي اوقات به بهانه هاي مختلف مانند نداشتن پول، كمبود وقت يا عدم حوصله از آن غافل مي شويم و در نهايت وقت خود را صرف امور بي اهميت يا تكراري مي كنيم. بهتر است ابتدا مفهوم سرگرمي را براي خودتان به صورت واضح تعريف كنيد. سرگرمي هاي خود را براساس علايق خود اولويت بندي كنيد. در هفته ساعاتي را براي تفريح اختصاص دهيد. سرگرمي نيز مانند هر كار ديگري نياز به تصميم گيري، برنامه ريزي، خلاقيت و تفكر دارد. گام هاي زير در برنامه ريزي براي تفريح به شما كمك مي كند:

پيدا كردن يك ايده

ايده يابي بايد بر اساس نظرات افراد خانواده صورت بگيرد. مي توان از تكنيك بارش فكري استفاده كرد به اين صورت كه تمام اعضا نظرات و ايده هاي خود را مطرح كنند، مزايا و معايب هر ايده بررسي شود تا در نهايت بتوانند به بهترين ايده ممكن دست پيدا كنند. از تجربيات جديد استقبال كنيد و خود را محدود به تجربيات گذشته نكنيد.

در نظر گرفتن بودجه

برنامه ريزي ها بايد براساس ميزان بودجه و درآمد خانواده صورت بگيرد. بررسي و مديريت هزينه ها بسيار مهم است.

زمان بندي

بهتر است در مورد تفريحات خارج از خانه و مسافرت هاي خود برنامه ريزي زماني داشته باشيد. مسافت و زمان رفت و برگشت را در نظر بگيريد و سعي كنيد حين تفريح از برنامه زماني خود خارج نشويد. عدم مديريت زمان مي تواند برنامه هاي شما را خراب كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كسب زندگي شاد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: سرگرمي | چگونه از زندگي لذت ببريم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۲۴ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۷:۰۴ | هنر زندگي
سرگرمي،

حواس پرتي | علت و درمان حواس پرتي

حواس پرتي، گيجي، عدم تمركز اصطلاحاتي هستند كه اغلب ما از آن ها در مواقع مختلف استفاده مي  كنيم. همه ما در طول روز فعاليت هاي مختلفي انجام مي دهيم؛ راه رفتن، غذا خوردن، كارهاي منزل، رانندگي و ... . اما هميشه تمام توجه و حواس خود را به انجام اين كارها نمي دهيم. از طرفي گاهي اوقات با وجود آن كه مي خواهيم كاري را انجام دهيم قادر به حفظ تمركز و حواس خود بر روي آن كار نيستيم. انسان ها توانايي انجام چند كار به طور همزمان را دارند، اغلب ما مي توانيم با انجام تمريناتي اين مهارت را افزايش دهيم. مقابله با عوامل حواس پرتي در هر كسي ممكن است چالش هاي خود را داشته باشد. اما فراموش نكنيد ورزش مغز نيز مانند ديگر اندام بدن ميسر مي باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه عدم تمركز و نداشتن توجه مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تمركز حواس در مقابل حواس پرتي

براي آن كه بتوانيم كاري را به خوبي انجام دهيم، بايد توجه خود را معطوف به آن كار بكنيم. پژوهش هاي علمي اثبات كرده اند كه بازه توجه انسان محدود است و در آن واحد به تعداد كمي از محركات محيطي مي تواند معطوف باشد. در نتيجه براي انجام كارهاي پيچيده بايد تمام توجه خود را متمركز در يك نقطه بكنيم مانند عدسي كه نور را در يك نقطه جمع مي كند.

در واقع منظور از تمركز حواس به حداقل رساندن تمام عوامل حواس پرتي است. فراگيري مهارت تمركز براي كساني كه از عدم تمركز و حواس پرتي رنج مي برند مفيد مي باشد. 

 

علل حواس پرتي

حواس پرتي به دو دليل دروني و بيروني تشات مي گيرد؛

 • دروني: گفتيم كه بازه توجهي انسان محدود است. هنگامي كه اين بازه با مسائل و افكار خاصي پر شده باشد، ما نمي توانيم به قدر كافي به محرك هاي ضروري ديگر توجه كنيم. براي مثال فرض كنيد شما دعواي سختي با خواهر خود داشته ايد و تمام بعد از ظهر خود را صرف فكر كردن به دعوايتان و جواب هايي كه مي توانستيد بدهيد ولي نداديد، كرده ايد. در همين حين هنگامي كه از بيرون به خانه آمديد دسته كليدتان را جايي گذاشته ايد كه الان فراموش كرده ايد. شايد نگران فراموشي خود شويد ولي اين امر طبيعي است چون زماني كه ذهن شما نياز به فضا براي به خاطر سپردن جاي دسته كليد داشته، شما اين فضا را به بحث با خواهرتان در ذهنتان اختصاص داده ايد.
 • بيروني: اتفاقات و وقايع بيروني، سر و صداي محيطي، مشغله هاي كاري، فشار كاري و عوامل ديگري كه بيرون از فرد هستند مي توانند تمركز و توجه فرد را كم كرده و باعث حواس پرتي بشوند.

 

آيا واكنش همه انسان ها به عوامل بيروني يكسان است؟

نكته خيلي مهمي كه بايد به خاطر داشته باشيد اين است كه علل حواس پرتي عموما دروني است و منشاء آن اضطراب و سبك شخصيتي فرد است. يعني مشخصا علاوه بر اينكه علل بيروني دائما براي همه رخ مي دهد، همه افراد به يك شكل به آن ها پاسخ نمي دهد. برخي مي توانند تمركز خود را در حتي در يك موقعيت پر سر و صدا بيشتر از ديگران حفظ كنند.

 

تاثير محرك هاي بيروني بر تمركز و حواس پرتي 

در عين حال محرك هاي بيروني به تدريج بر مغز افراد تاثير مي گذارد و عادات تمركزي ما را تغيير مي دهند. به عوامل زير توجه كنيد:

 • فضاي مجازي و شبكه هاي مجازي: ما عادت كرده ايم چندين بار در روز، در حين كارهاي مهم، شبكه هاي مجازي را چك كنيم. اين عادت همراه ما مي ماند و حتي هنگامي كه دسترسي به اينترنت نداريم هم دائما حواسمان پرت مي شود. براي اين مشكل چه مي توان كرد؟ بهتر است هنگامي كه درحال انجام يك وظيفه هستيد يك مقدار مشخص از تكليف را مشخص كنيد و در آن بازه زماني كه مشغول هستيد مشغول هيچ كار ديگري نشويد. براي مثال تا 10صفحه مطالعه نكرده ايد، مشغول چيز ديگري نشويد.
 • زنگ گوشي: ممكن است شما در حال انجام يك كار مهم باشيد و تماسي غير ضروري آن را منحرف كند. اگر اين عادت تكرار شود مغز شما ياد ميگيرد در بازه هاي كوتاه از كار دست بكشد. مي توانيد به غير از تماس هاي ضروريتان، بقيه را در حالت سكوت قرار دهيد.
 • افكار درون ذهن: افكار منفي كه ناگهان به ذهنتان خطور مي كند يا مسائل مهمي كه ناگهان يادتان مي افتد، باعث حواس پرتي مي شوند. مثلا اگر در حال مطالعه هستيد، خيلي طبيعي است كه يادتان بيفتد نياز هست پيامي را به دوستي برسانيد. به جاي اينكه مطالعه را قطع كنيد روي يك برگه يادداشت كنيد كه بعدا تماس بگيريد تا فراموشتان نشود. يا اگر فكر منفي در موردي كه شمارا آزار مي دهد به ذهنتان رسيد، براي يك لحظه ببينيد به چه چيزي فكر مي كنيد، آن را يادداشت كنيد و سر كارتان برگرديد.
 • انجام چندين كار در يك زمان: اين كار عملا باعث مي شود كيفيت كار شما در همه تكاليفي كه همزمان انجام مي دهيد پايين بيايد. سعي كنيد عادت كنيد كه در يك زمان فقط يك تكليف را انجام دهيد. مثلا وقتي با كسي صحبت مي كنيد فقط به او گوش دهيد يا هنگام مطالعه روزنامه فقط آن را انجام دهيد. با اينكار از فراموش كردن مسائل و جزئيات در امان مي مانيد.
 • اضطراب و استرس: استرس عامل مخربي است كه تمام بازه توجهي شما را به خود جلب مي كند و درعين حال باعث فراموشكاري شما مي شود. شما نياز به يادگيري راه هاي كاهش و كنترل اضطراب داريد. با خواندن مقالات مرتبط با آن يا كمك گرفتن از مشاوره روانشناسي مي توانيد سطح اضطراب خود را به شكل قابل توجهي كاهش دهيد.
 • مشكلات جسماني: مشكلات پزشكي و اختلالات خاص مثل بيش فعالي هم مي توانند موجب حواس پرتي و عدم تمركز شوند. بنابراين مراجعه به متخصصين براي اطمينان از نداشتن مشكل جسماني مي تواند راهگشا باشد.

 

سخن آخر

در نهايت بايد گفت براي افزايش تمركز حواس يادگيري تكنيك هاي ذهن آگاهي و كاهش اضطراب بسيار مفيدند. در ذهن آگاهي شما ياد مي گيريد چگونه از همه حواس خود در لحظه حال استفاده كنيد و خودتان را درگير گذشته و آينده نكنيد. اين تكنيك ها هم در درمان هاي انفرادي و هم در گروه درماني ميسر مي باشند. مركز مشاوره حامي هنر زندگي باني ارائه انواع خدمات درماني با جديدترين روش هاي درماني مي باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه عدم تمركز و نداشتن توجه مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: حواس پرتي | علت و درمان حواس پرتي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۴ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۲:۲۵ | هنر زندگي
حواس پرتي،

سندروم روده تحريك پذير | نشانه ها، علل و درمان سندروم روده تحريك پذير

سندروم روده تحريك پذير يك بيماري شايع گوارشي است كه بيشتر در بين جوانان و زنان رايج است. سندروم روده تحريك پذير باعث بهم ريختن عملكرد روده شده و خود را با ناراحتي هاي متعددي نشان مي دهد. در اثر اين اختلال، روده بزرگ تاثير مي پذيرد و نشانه ها و علائمي مانند گرفتگي و درد شكمي، التهاب، گاز و اسهال يا يبوست بروز پيدا مي كند. سندروم روده تحريك پذير يك بيماري مزمن است كه بايد در طولاني مدت آن را كنترل كرد. مقابله با استرس اولين قدم براي درمان اين بيماري تلقي مي شود. در ادامه مقاله به نشانه ها، علل و درمان هاي موجود براي اين بيماري پرداخته ايم.

 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با استرس مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

سندروم روده تحريك پذير (IBS)

اين بيماري نوعي اختلال در عملكرد روده است كه با دردهاي طولاني مدت در شكم، بهم ريختن و تعدد اجابت مزاج و احساس ناراحتي روده اي مشخص مي شود. دو علامت اصلي و غالب اين بيماري اسهال و يبوست است. فقط تعداد كمي از افراد مبتلا به IBS علائم و نشانه هاي شديد دارند. برخي افراد مي توانند علائم خود را با مديريت رژيم غذايي، سبك زندگي و استرس كنترل كنند. اما علائم شديدتر را مي توان با دارو و مشاوره درمان كرد. اين بيماري را بايد جدي دانست چرا كه باعث تغيير در بافت روده يا افزايش خطر ابتلا به سرطان مي شود.

 

علائم سندروم روده تحريك پذير

علائم اوليه بيماري روده تحريك پذير درد يا ناراحتي شكمي ناشي از اسهال مكرر يا يبوست و تغيير عادت هاي روده است. علائم معمولا به صورت حملات ناگهاني تجربه مي شود و در يك روز از بين مي رود اما مزمن است و ممكن است با تعداد زياد اتفاق بيفتد. همچنين احساس نفخ يا حركت روده اي ممكن است اتفاق بيفتد.

احساس تخليه ناقص يكي ديگر از نشانه هاي سندروم روده تحريك پذير است. احساس ناخوشايندي كه بعد از هر بار مدفوع، هنوز فرد احساس مي كند كامل عمل دفع انجام نشده است. 

استرس و اضطراب در حالي كه يكي از علل ايجاد IBS است، همزمان يكي از علائم اين بيماري نيز مي باشد. همچنين رفلاكس معده، خستگي مزمن، مخاط در مدفوع، سردرد و كمردرد برخي ديگر از علائم IBS است.

بيماران مبتلا به IBS ممكن است در دفعاتي علائم را بسيار شديد تر و در مواردي بسيار بهبود يافته تجربه كنند.

 

چه زماني به پزشك مراجعه كنيم؟

اگر علائم به طور مداوم در عادات روده اي وجود داشت يا دچار تغييرات شديد شد، حتما به پزشك مراجعه كنيد. اين علائم ممكن است مشكل بزرگتري مثل سرطان روده بزرگ را نشان دهند. برخي از علائم و نشانه هاي جدي تر عبارت اند از:

 • كاهش وزن
 • اسهال در شب
 • خونريزي از مقعد
 • كمبود آهن
 • استفراغ هاي نامعلوم و بي دليل
 • مشكل در بلعيدن غذا

 

علل بيماري (IBS)

علت اصلي بروز بيماري سندروم روده تحريك پذير مشخص نيست، اما فاكتور هايي كه نقش مهمي در ايجاد اين بيماري بازي مي كنند به شرح زير است:

انقباض ماهيچه اي در روده: ديواره هاي روده با لايه هاي عضلاني كه با دستگاه گوارش حركت مي كنند در ارتباط است. انقباض قوي تر و طولاني تر از حد طبيعي اين عضلات، مي تواند باعث ايجاد گاز، التهاب و اسهال شوند. انقباضات روده اي ضعيف نيز مي تواند باعث كاهش سرعت هضم غذا و تشكيل مدفوع خشك و سفت شود.

سيستم عصبي: ناهنجاري هاي عصب هاي دستگاه گوارش شما ممكن است موجب بروز ناراحتي بيش از حد طبيعي هنگام خروج باد معده يا خروج مدفوع شود. در اين بيماري سيگنال هاي هماهنگ كننده مغز با سيستم گوارش آسيب مي بيند و مي تواند عملكرد روده را مختل كند.

التهاب روده: برخي از افراد مبتلا به IBS تعداد بيشتري از سلول هاي سيستم ايمني را در روده خود دارند و پاسخ سيستم ايمني بدن با درد و اسهال همراه است.

عفونت شديد: IBS مي تواند بعد از يك دوره شديد اسهال ايجاد شده توسط باكتري يا ويروس شروع شود. همچنين اين بيماري ممكن است به علت رشد بيش از حد باكتري در روده ايجاد شود.

تغييرات باكتري هاي مثبت در روده: باكتري ميكروفلورا يك نوع باكتري خوب است كه در روده قرار دارد و نقش كليدي در سلامت ايفا مي كند. در افراد مبتلا به سندروم روده تحريك پذير ميزان باكتري ميكروفلورا متفاوت از افراد سالم است.

 

عوامل تشديد كننده سندروم روده تحريك پذير

علائم IBS مي تواند به وسيله عوامل زير تحريك و ايجاد شوند:

تغذيه: نقش حساسيت هاي غذايي در اين بيماري به طور كامل تاييد نشده است اما بسياري از افراد مبتلا به سندروم روده تحريك پذير با برخي از خوراكي ها دچار تشديد علائم مي شوند. گندم، لبنيات، مركبات، لوبيا، كلم و نوشيدني هاي گاز دار برخي از خوراكي هاي تحريك كننده IBS است.

استرس: اكثر افراد مبتلا، در دوره هاي استرس زا، دچار افزايش شديد نشانه هاي مي شوند و روند درمان را مختل مي كنند.

هورمون ها: زنان دوبرابر بيشتر احتمال ابتلا به IBS را دارند كه ممكن است به دليل تغييرات هورموني باشد. بسياري از زنان متوجه مي شوند كه در دوره هاي قاعدگي يا دوران يائسگي نشانه هاي آنها تشديد مي شود. 

 

عوامل خطر

بسياري از افراد علائم و نشانه هاي گاه به گاه IBS را دارند. اما در شرايطي احتمال ابتلا بيشتر است:

سن پايين: اكثر افراد مبتلا به IBS زير 40 سال دارند.

زن بودن: به دليل تغييرات هورموني و متعاقبا تغييرات خلقي در زنان احتمال به هم ريختگي هورمون ها در بدن زنان بيشتر خواهد بود.

سابقه خانوادگي: ژن ها ممكن است در اين بيماري نقش داشته باشند.

سلامت رواني: يك مشكل سلامت رواني مثل اضطراب، افسردگي و ساير مشكلات رواني با IBS مرتبط است. سابقه سوء استفاده جنسي، جسمي يا احساسي نيز ممكن است عامل خطر باشد.

 

پيشگيري و درمان سندروم روده تحريك پذير

پيدا كردن راه هاي درمان استرس ممكن است به جلوگيري يا كاهش علائم IBS كمك كند. برخي ديگر از روش هاي پيشگيري عبارت اند از:

مشاوره و رواندرماني: يك روانشناس مي تواند به شما در يادگيري و يا تغيير دادن واكنش شما به استرس كمك كند. مطالعات نشان داده اند كه روان درماني مي تواند كاهش معني دار و طولاني مدت علائم را تضمين كند.

بيوفيدبك: بيوفيدبك به شما كمك مي كند بازخورد عملكردهاي بدن خود را دريافت كنيد. دريافت بازخورد به شما كمك مي كند تا تاثير تغييرات ظريف مانند آرامش عضلات خاص را به منظور كاهش نشانه ها بدانيد و روي آنها تمركز كنيد.

تمرينات آرامش بخش پيشرفته: اين تمرينات به شما كمك مي كند كه ماهيچه هاي خود را آرام كنيد. با سفت كردن عضلات در پاي خود، و با تمركز كردن و از بين بردن تنش ها و كنترل ماهيچه هاي چشم و سر مي توانيد تاثيرات مثبتي را تجربه كنيد.

تمرينات ذهن آگاهي: اين روش كاهش استرس به شما كمك مي كند كه در لحظه اي كه درگير نگراني يا حواس پرتي هستيد، تمركز خود را حفظ كرده و ذهن خود را كنترل كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با استرس مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: سندروم روده تحريك پذير | نشانه ها، علل و درمان سندروم روده تحريك پذير

ادامهـ مطلبـ
| ۲۴ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۰:۲۵ | هنر زندگي
سندروم روده تحريك پذير،

واريكوسل | نشانه ها، علت و درمان واريكوسل

واريكوسل يك بيماري مردانه است كه تقريبا از هر 100 نفر 10 تا 15 نفر مبتلا هستند. اين بيماري به دليل مشكلاتي كه در جريان خون رساني بيضه ها و كيسه بيضه ايجاد مي كند، باعث تورم و تغيير اندازه بيضه ها مي شود. يكي از رايج ترين مشكلاتي كه واريكوسل به دنبال دارد، ناباروري است. اين بيماري به دليل ايجاد اختلال در ميزان و كيفيت اسپرم ها مي تواند باعث ناباروري بشود. به دليل شيوع نسبتا زياد اين بيماري لازم است، افراد اطلاعاتي در مورد آن داشته باشند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه اختلالات جنسي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

واريكوسل چيست؟

واريكوسل به پيچ خوردگي و بزرگ شدن غير معمول رگهاي كيسه اي است كه بيضه ها در آن قرار دارد. شيوع اين بيماري در سنين زير 10 سال بسيار نادر است. واريكوسل مي تواند باعث كاهش توليد اسپرم يا كاهش كيفيت اسپرم بشود كه خود علتي براي ناباروري است. همچنين مي تواند باعث كوچك شدن بيضه ها نيز بشود. بيشتر واريكوسل ها در طول زمان رشد مي كنند اما خوشبختانه تشخيص آن آسان است و خيلي از آن ها به درمان نيز نياز ندارند. در اكثر موارد با جراحي قابل درمان است.

 

علائم و نشانه هاي واريكوسل

واريكوسل اغلب نشانه هاي خاصي ندارد اما بعضي از اين موارد مي تواند قابل توجه باشد. لازم است در زمان مواجهه با اين نشانه ها به پزشك مراجعه كنيد:

 • درد و تورم در كيسه بيضه
 • افزايش شدت درد در طول يك روز
 • كشف يك غده در كيسه بيضه
 • اندازه متفاوت دو بيضه
 • ناباروري در مردان

 

علل ابتلا به واريكوسل

دقيقا مشخص نيست كه چه چيزي باعث واريكوسل مي شود. با اين حال بسياري از كارشناسان بر اين باورند كه اين بيماري زماني شكل مي گيرد كه دريچه هاي داخل رگ ها در بند ناف باعث اختلال در جريان نرمال خون مي شود.

در واقع طنابي اسپرمي در كيسه بيضه وجود دارد كه بيضه را نگه مي دارد. اين طناب شامل رگ ها، شريان ها و عصب هايي است كه از بيضه ها مراقبت مي كنند. در شكل سالم، طبق جرياني يك طرفه، رگ هاي كيسه بيضه، خون را از بيضه ها به كيسه بيضه و سپس به قلب منتقل مي كند. زماني كه خون در رگ ها حركت نمي كند، باعث ايجاد لخته در رگ ها شده و رگ ها متورم مي شود، اين تورم به آرامي پيشرفت مي كند. واريكوسل اغلب در دوران بلوغ شكل مي گيرد و تقريبا هميشه در بيضه چپ اتفاق مي افتد.

 

درمان واريكوسل

واريكوسل در اغلب موارد نياز به درمان ندارد اما اگر باعث ايجاد درد، يا بيضه را كوچك مي كند، لازم است كه تحت درمان قرار بگيريد.واريكوسل مي تواند باعث ايجاد مشكلاتي در بيضه ها شود، بنابراين هرچه درمان زودتر آغاز شود، شانس توليد اسپرم بيشتر مي شود. اما اگر نشانه ها شديد تر شد دو نوع درمان مي تواند ثمر بخش باشد:

واريكوسلكتومي: يك جراحي سرپايي است كه متخصص اورولوژي، رگ هاي مشكل دار را به هم متصل مي كند و باعث ايجاد جريان طبيعي خون در رگ هاي آسيب ديده مي شود. در رابطه با نحوه آماده شدن براي جراحي و چيزي كه بعد از عمل نياز است تا انجام دهيد با پزشك خود مشورت كنيد.

آمبوليزاسيون واريكوسل: اين روش يك روش تهاجمي است، يك لوله بلند از طريق كشاله ران يا گردن وارد بدن شده و به وسيله يك سوزن در منطقه آسيب ديده قرار داده مي شود. اين وسيله از رفتن خون به رگ هاي غير عادي و آسيب زا جلوگيري كرده و از ايجاد غده و لخته پيشگيري مي كند.

 

زندگي با واريكوسل

ناباروري يك عارضه رايج واريكوسل است. اگر شما و همسرتان مشكلي براي بارداري داريد با پزشك متخصص باروري صحبت كنيد. همچنين لازم است مطالعه خود را در مورد وضعيت باروري و موانع آن افزايش دهيد. جراحي فقط در صورتي لازم است كه واريكوسلباعث درد شما شود يا براي داشتن يك فرزند دچار مشكل شويد. لازم است كه براي درمان مناسب و به موقع حتما تحت نظر پزشك باشيد. اگر با وجود پيگيري و درمان هنوز هم راهي براي فرزندآوري وجود ندارد، بهتر است با دريافت مشاوره خانواده به دنبال راه حل هاي ديگري باشيد. ممكن است به فكر فرزندخواندگي باشيد اما بهتر است قبل از اينكه تصميمتان را اجرايي كنيد درباره آن بيشتر بدانيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه اختلالات جنسي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: واريكوسل | نشانه ها، علت و درمان واريكوسل

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۲:۳۷ | هنر زندگي
واريكوسل،

تريازولام | عوارض و كاربرد تريازولام

تريازولام از خانواده داروهاي بنزوديازپين و در دسته داروهاي ضد اضطراب طبقه بندي مي شود. مصرف داروهاي آرام بخش به دليل افزايش عوامل استرس زا و فشار عصبي بيش از پيش مصرف مي شوند. استفاده از اين داروها در صورتي كه تحت نظر پزشك باشد، مي تواند درماني مناسب باشد. با وجود اين با افزايش گرايش به مصرف اين داروها، عدم اطلاع از ميزان درست مصرف، اثرات و عوارض جانبي داروها مي تواند براي افراد مشكل ساز شود. در اين مقاله در مورد داروي تريازولام، اثرات، مكانيزم اثر، عوارض و همچنين نكات مهم مصرف توضيح داده مي شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه داروها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تريازولام چيست؟

قرص تريازولام (Triazolam) داراي اثرات ضد اضطرابي، آرامبخشي، ضدتشنج و شل كننده عضلات مي باشد. تريازولام به سرعت و تقريبا به طور كامل از طريق دستگاه گوارش جذب مي شود. اين دارو براي كاهش اضطراب و تشنج به كار مي رود. همچنين براي درمان كوتاه مدت بي خوابي كاربرد دارد. مدت درمان كوتاه مدت 1 تا 2 هفته مي باشد، اگر بي خوابي ادامه پيدا كرد موضوع را با پزشكتان در ميان بگذاريد. اثر درماني تريازولام در صورت مصرف طولاني مدت از بين مي رود.

 

مكانيزم اثر تريازولام

اين دارو مانند ساير بنزوديازپين ها با گيرنده هاي گاما آمينوبوتيريك اسيد همپوشاني دارد. به همين دليل تريازولام با اتصال به گيرنده هاي گابا باعث تحريك و تقويت اثر آن مي شود. انتقال دهنده هاي گابا بر روي سيستم عصبي اثر مهار كننده و بازدارنده دارد. به اين ترتيب اين دارو با تحريك اثر آن باعث مهار سيستم عصبي شده و تاثير آرامبخش دارد.

 

عوارض جانبي تريازولام

سرگيجه يا مشكل هماهنگي حركات ممكن است رخ دهد. براي كاهش خطرات احتمالي بهتر است از مكان هاي پر خطر دوري كنيد. همچنين در طول روز ممكن است باعث خواب آلودگي شود. به ياد داشته باشيد پزشكتان اين دارو را براي شما تجويز كرده چرا كه منافع ناشي از اين دارو براي شما بيشتر از عوارض آن اهميت دارد. اين در حالي است كه بسياري از افراد با مشكلي مواجه نمي شوند، اما در صورت مشاهده عوارض زير آن را به پزشك گزارش دهيد.

 • خواب آلودگي و خستگي
 • مشكلات هماهنگي
 • گرفتگي عضله
 • درد
 • افسردگي
 • اختلالات بينايي
 • يبوست يا اسهال
 • خشكي دهان
 • آلرژي
 • كابوس يا بي خوابي
 • مشكلات تنفس
 

تداخل دارويي با تريازلام

در صورت تداخل دارويي عوارض جانبي شدت يدا كرده و احتمال آسيب به فرد بيشتر مي شود. تريازولام با مواد و داروهاي زير ممكن است تداخل داشته باشد:

 • مصرف الكل
 • سيگار
 • مخدرهاي ضد درد
 • داروهاي ضد افسردگي
 • داروهاي ضدتشنج
 • بيهوش كننده هاي عمومي
 • مهاركننده هاي مونوآمين اكسيداز
 • ضدافسردگي هاي سه حلقه ي
 • داروهاي پايين آورنده فشار خون
 • داروهاي ضعيف كننده سيستم اعصاب مركزي

 

موارد منع مصرف تريازولام

در موارد زير بهتر است از مصرف خودداري كرد. چرا كه مصرف آن مي تواند آسيب رسان باشد:

 • بارداري
 • مشكلات تنفسي
 • مشكلات حاد ريوي
 • نارسايي كبدي
 • حالات و نشانه هاي فوبيا
 • داشتن سايكوز مزمن

 

هشدار درباره مصرف تريازولام

در مصرف اين دارو به نكات زير توجه كنيد:

 • در صورت مصرف به دليل امكان بروز گيجي و منگي، از رانندگي يا كار با وسايل خطرناك دوري كنيد.
 • اگر داروي تجويزي يا مكمل غذايي استفاده مي كنيد، به پزشك خود اطلاع دهيد.
 • در صورتي كه سابقه حساسيت و آلرژي غذايي يا دارويي داريد، قبل از مصرف پزشك خود را در جريان قرار دهيد.
 • در صورت داشتن مشكلات عاطفي همراه مثل افسردگي مصرف دارو بايد با احتياط انجام شود و حتما تحت نظر پزشك باشد.
 • هرگز به طور خودسرانه دارو را مصرف يا ميزان مصرف را كم و زياد نكنيد.
 • اگر مصرف دارو را فراموش كرديد، تنها در زماني كه خوابي 7 تا 8 ساعت مي توانيد داشته باشيد قرص را بخوريد. سپس همان برنامه منظم را ادامه دهيد. ميزان مصرف را افزايش ندهيد.
 • مصرف تريازولام در دوره شيردهي توصيه نمي شود.
 • در طول دوره مصرف به طور منظم با پزشك ملاقات كرده و ميزان دوز مصرف و بهبود را تحت بررسي قرار دهيد.
 • در سالمندان و افراد داراي ناتواني احتمال بروز خواب آلودگي و مشكل حركتي، يبوست و مشكل ادراري بيشتر مي شود، بنابراين مصرف بايد با احتياط انجام شود.
 • مصرف دراز مدت يا با دوز بالاي كنترل نشده، مصرف خودسرانه و بدون توصيه پزشك، وابستگي جسمي و رواني مي تواند بروز كند.
 • شمارش سلول هاي خوني و تست هاي كبدي در دوره مصرف طولاني توصيه مي شود.

 

مسموميت با تريازولام

مصرف تريازولام با دوز بالا احتمال بروز نشانه هاي جدي مثل مشكل در تنفس و تنگي نفس را به وجود مي آورد. درصورت بروز چنين مشكلي سريعا با مركز اورژانس تماس حاصل نماييد. براي جلوگيري از بروز چنين مشكلاتي بهتر است بيمار به طور منظم مشاوره روانشناسي نيز دريافت نمايد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه داروها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: تريازولام | عوارض و كاربرد تريازولام 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۰:۵۶ | هنر زندگي
تريازولام،

برخورد و رفتار صحيح در محيط كار

چگونه يك رفتار صحيح در محيط كار مي توان داشت؟ آيا قوانيني براي رفتار صحيح در محيط كار وجود دارد؟ در هر محيطي آداب مخصوصي براي رفتار صحيح وجود دارد. محل كار نيز از اين قاعده مستثني نيست. چه از سوي كارفرما و چه كارمند و چه افراد داراي مشاغل آزاد رفتار حرفه اي خاصي مورد توقع است. بخشي از برخورد و رفتار صحيح در محيط كار را كارفرمايان و مراجع قانوني مشخص مي كنند، اما برخي ديگر از اين رفتارها در تمامي محيط هاي كاري يكسان مي باشد. به طور كلي مي توان گفت ايجاد حس مثبت و دوري از فضاي منفي شاه كليد رفتار در محيط كار است. آگاهي از هنجارهاي محيط كار و رعايت آن ها نيز از اهميت زيادي برخوردار است. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه رفتار صحيح در محيط كار مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

بايد ها و نبايد هاي محيط كار

در هر محيط كاري علاوه بر قوانيني كه در توسط حكومت وضع مي شود، هنجارهاي ديگري نيز وجود دارند. هر چند كسي در محيط كار به بعضي از اين هنجارها اشاره اي نمي كند اما همچنان توقع رعايت آن ها وجود دارد. لازم است در محيط كار از اين قوانين نانوشته نيز پيروي شود. در واقع در جامعه برخورد و رفتار صحيح در محيط كار را وابسته به رعايت اين قوانين مي دانند. وقت شناسي و احترام به ديگران از جمله اين قوانين هستند. برخي از قوانين نانوشته ديگر را نيز با هم مرور مي كنيم.

تعاملات بين فردي

در تعامل با همكاران، مشتري و ساير افرادي كه به نحوي در محيط كار با آن ها ارتباط داريد بايد احترام و در دسترس بودن را ويژگي اصلي خود قرار دهيد.

مؤدب و قابل اعتماد نشان دهيد.

با همدلي با ديگران برخورد كنيد.

با ديگران همكاري كنيد و در صورت اشتباه آن ها را سرزنش نكنيد يا نترسانيد.

هم شنونده خوب و هم سخنور خوب باشيد. به مشكلات ديگران گوش دهيد. از زبان و بيان معمولي استفاده كنيد.

از تعارض و بحث با ديگران تا حد ممكن بپرهيزيد.

حتي اگر مدير كسي باشيد حق نقض حريم خصوصي را نداريد و به ديگران نيز نبايد اجازه آن را بدهيد.

تلاش كنيد با ديگران ارتباط موثر و موفق برقرار كنيد.

پاسخگويي و مسئوليت پذيري

نسبت به انتقادات و بازخوردها پذيرا باشيد.

به تعهدها و وعده هاي خود عمل كنيد.

مسئوليت اعمال و اقدامات خود را بپذيريد.

در انجام وظايف مسئوليت پذير باشيد.

كارهاي جديد كه به شما محول مي شوند را بپذيريد اما توجه كنيد براي پاداش و درآمد بيشتر فرصت هاي ساير همكاران را نسوزانيد.

صداقت و شفافيت

در هر شرايطي راستگو باشيد حتي اگر باعث سنگين شدن كار و مسئوليت شما باشد.

از شفافيت اقدامات خود هراس نداشته باشيد.

رقابت سالم با همكاران خود داشته باشيد و از اشكال ناسالم آن بپرهيزيد.

به هر دليلي وقايع، حقايق و دستورات را از همكاران خود مخفي نكنيد و اجازه دهيد همه از شرايط جديد و تغييرات آگاه شوند.

كيفيت كار

به خود يادآور شويد كه بايد با تمام توان خود جهت هر چه بهتر شدن كار تلاش كنيد، چرا كه نتيجه مثبت آن حتي به طور غير مستقيم به شما هم برخواهد گشت.

از منابع و ابزار در اختيار جهت ارتقاء كيفيت كار استفاده كنيد.

بر نقاط قوت خود تمركز كنيد و روي آن ها مانور دهيد.

از هر توصيه، انتقاد و حمايتي با روي گشاده استقبال كنيد و از آن ها جهت بهبود نقاط ضعف خود بهره ببريد.

به مسائل نسبي نگاه كنيد، از نظر قطعي بر مسائل جديد پرهيز كنيد.

همواره در حال يادگيري باشيد.

دورانديشي

در مشاغلي كه بازار در آن ها نقش دارد، تغييرات بازار را پيش بيني كنيد.

نسبت به مسائل ديد تحليلي داشته باشيد.

نسبت به پيامدهاي اعمال و تصميمات خود آگاه باشيد.

منصف باشيد

عادلانه رفتار كنيد و سوگيري نداشته باشيد.

نظرات شخصي را در كار دخيل نكنيد.

خود محور نباشيد و در تعامل با افراد ديگر و موقعيت باشيد.

نسبت به همكاران خود پذيرا باشيد و فرصت ها را شريك شويد.

آمادگي براي آموختن

از هر موقعيتي و از اطلاعات هر كسي چيز جديدي بياموزيد.

جلسات سخنراني اختياري و سمينارها كه در محل كار برگزار مي شوند را فرصتي براي آموختن بدانيد.

براي كارهاي ديگر داوطلب شويد و از آن ها براي تشكيل شبكه افراد و تكميل اطلاعات خود استفاده كنيد.

از ديگران حتي زيردست براي بازخورد گرفتن و پيشنهاد كمك بگيريد.

از سوال كردن خجالت نكشيد، اگر چيزي هست كه نمي دانيد از همكار خود بخوهيد برايتان توضيح دهد.

دوري از خطرات

نه تنها براي خود بلكه براي همكاران خود محيطي امن ايجاد كنيد.

كار خارج از توان خود را نپذيريد و به ديگران نيز محول نكنيد.

از تحقير افراد به دليل اشتباه در كار يا يك ويژگي شخصي بپرهيزيد.

مواد اعتياد آور نظير مخدر و الكل را در محل كار استفاده نكنيد يا تحت تأثير آن ها كار نكنيد.

از خشونت در محل كار به هر شكل و در قبال هر فرد يا موقعيتي بپرهيزيد.

نكته:

براي رسيدن به رفتار صحيح در محيط كار ممكن است نياز به يك تلاش بي وقفه داشته باشيد. انتخاب شغل مناسب و داشتن علاقه به كاري كه انجام مي دهيد به شما جهت بودن و پيشرفت در محيط كار انگيزه مي دهد. داشتن يك رفتار صحيح در محيط كار ممكن است در تعريف بسيار ساده به نظر برسد. اما موضوع زماني بغرنج مي شوند كه عاملي آزاردهنده دائما در چنين محيطي وجود داشته باشد. امروزه در كشورهاي توسعه يافته يك روانشناس جهت كاهش دردهاي رواني افراد حضور دارد. در كشور ما نيز مراكز مشاوره با ارائه مشاوره روانشناسي خدمات درماني ارائه مي دهند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه رفتار صحيح در محيط كار مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

منبع: برخورد و رفتار صحيح در محيط كار 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۸:۵۴ | هنر زندگي
رفتار صحيح در محيط كار،

كلروديازپوكسايد | عوارض و كاربرد كلروديازپوكسايد

كلروديازپوكسايد جزو دسته داروهاي ضد اضطراب است كه عمدتا براي درمان بي خوابي و اضطراب تجويز مي شود. تمام داروهاي اين دسته به علت ساختار آن، بسيار اعتياد آور است و مصرف خودسرانه و خارج از تجويز پزشك مي تواند وابستگي ايجاد كند. همچنين عوارض ناشي از ترك ناگهاني كلروديازپوكسايد نيز بسيار خطرناك است؛ در نتيجه مصرف كردن و نكردن آن و همچنين دوز مصرفي بايد كاملا تحت نظر پزشك و روانپزشك باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه دارو هاي ضد اضطراب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

داروي كلروديازپوكسايد

كلروديازپوكسايد با نام تجاري ليبريوم (Librium) اولين دارو از خانواده بنزوديازپين هاست. اين دارو داراي اثر طولاني نسبت به ديگر دارو هاي اين خانواده است و از 24 ساعت تا 100 ساعت در بدن طول اثر دارد. اين دارو براي درمان اختلالات اضطرابي، بي خوابي، قطع مصرف الكل و ترك اعتياد به مواد مخدر تجويز مي شود.

 

مكانيسم اثر كلروديازپوكسايد

كلروديازپوكسايد مثل بقيه بنزوديازپين ها عمل مي كند و تقريبا ساختار شيميايي مشابهي با ساير داروهاي اين دسته دارد. اين دارو با تاثير بر روي غشاي سلول هاي عصبي، باعث افزايش انتقال دهنده GABA مي شود. گابا يك انتقال دهنده عصبي است كه اگر مقدار آن كاهش پيدا كند، بدن در يك حالت هيجاني قرار مي گيرد و موجب اضطراب و بي خوابي مي شود. اين دارو با افزايش ميزان گابا، اضطراب شما را كاهش داده و مي تواند به خواب آرام تر شما كمك كند.

 

دوز مصرفي كلروديازپوكسايد

دوز مصرفي كلروديازپوكسايد كاملا بايد زير نظر پزشك باشد. ممكن است با كاهش يا افزايش سر خود، عوارض جانبي خطرناكي داشته باشد. بنابراين در صورت برگشت علائم بيماري و از بين رفتن اثر دارو براي افزايش دوز و در صورت مشاهده بهبودي يا عوارض جانبي، براي كاهش دوز مصرفي يا تغيير دارو به پزشك خود مراجعه كنيد.

 

عوارض جانبي كلروديازپوكسايد

برخي از عوارض ناشي از مصرف كلروديازپوكسايد در ادامه آمده است. در اكثر موارد مي توان عوارض را با تنظيم دوز و در صورت شدت با تغيير دارو برطرف كرد. برخي از اين عوارض شامل:

 • خواب آلودگي
 • سردرگمي
 • كندي رواني حركتي
 • جوش هاي پوستي
 • بي نظمي چرخه قاعدگي
 • حالت تهوع و يبوست
 • افزايش و كمبود ميل جنسي
 • زردي پوست
 • اختلال عملكرد كبد (در اين مورد اگر درمان با ليبريوم طولاني مدت است، آزمايشات دوره اي عملكرد كبد لازم است)

 

هشدارها و احتياط هاي مصرف كلروديازپوكسايد

اگر مصرف كننده اين دارو هستيد به هشدارهاي زير توجه كنيد:

 • كلروديازپوكسايد توانايي ذهني و فيزيكي مورد نياز براي انجام كارهاي پرخطر مثل رانندگي يا استفاده از ماشين آلات صنعتي را مختل مي كند.
 • در كودكان مي تواند باعث آسيب رواني شود.
 • مصرف همزمان با الكل باعث افزايش شدت عوارض مي شود.
 • استفاده در طول بارداري، مخصوصا در طول سه ماهه اول بارداري، مي تواند خطر ابتلا به ناهنجاري هاي مادرزادي را افزايش دهد. (در صورت بارداري در حين مصرف كلروديازپوكسايد، حتما در مورد قطع مصرف با پزشك خود مشورت كنيد).
 • در سالمندان و افراد ناتوان بايد دوز پايين و بسيار كنترل شده باشد.
 • در صورت مشاهده واكنش هاي هيجاني و خشم بايد ادامه مصرف تويط پزشك بررسي شود.
 • در بيماراني كه سابقه افكار خودكشي داشته اند بايد با احتياط بيشتري مصرف شود. استفاده از كلروديازپوكسايد در شرايط افسردگي ممكن است خطر خودكشي را افزايش دهد.

به دليل تمايل به ايجاد وابستگي و سوء استفاده، در افرادي كه سابقه مصرف الكل يا مواد مخدر را دارند بايد با احتياط مصرف و ترك آن تدريجي باشد.

 

نشانه هاي سوء مصرف و مسموميت با كلروديازپوكسايد

در صورت مصرف بيش از حد اين دارو احتمال مسمويت وجود دارد، با مشاهده علائم زير به متخصص مراجعه نماييد:

 • خواب آلودگي شديد
 • افزايش فشار خون
 • افزايش ضربان قلب
 • سردرگمي و گيجي
 • كما
 • كندي شديد رواني حركتي

 

نشانه هاي ترك ناگهاني كلروديازپوكسايد

كلروديازپوكسايد به دليل وابستگي و تغييراتي كه در متابوليسم بدن ايجاد مي كند، نبايد خودسرانه و ناگهاني قطع شود، در صورت ترك ناگهاني نشانه هاي زير بروز پيدا مي كند:

 • تشنج
 • لرزش شديد
 • بي خوابي
 • گرفتگي عضلاني
 • استفراغ
 • عرق كردن شديد

لازم است پس از يك دوره مصرف طولاني مدت، از قطع ناگهاني جلوگيري شود و يك برنامه كاهش تدريجي مصرف زير نظر پزشك تهيه شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه دارو هاي ضد اضطراب مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: كلروديازپوكسايد | عوارض و كاربرد كلروديازپوكسايد

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۴:۴۱ | هنر زندگي
كلروديازپوكسايد،

رفتار مادر با دختر نوجوان

رابطه مادر و دختر در هر خانواده اي منحصر به فرد است. هر دختري خود يك روز مادر مي شود، نوع رابطه اي كه با فرزندان خود برقرار مي كند به طور مستقيم به دوران كودكي و رابطه اي كه خود با مادرش داشته است بر مي گردد. نوع رابطه مادر و دختر مي تواند بسيار صميمانه و يا بر عكس تنها يك رابطه مادر فرزندي باشد. برخي از مادران به دنبال روشي براي برقراري رابطه اي مناسب با دختران خود هستند. در واقع آن ها نمي دانند چطور هم يك رابطه دوستانه داشته و هم دخترشان را از خطرات حفظ كنند. اين نگراني ها در سنين بلوغ دختر به اوج خود مي رسند. تغييرات هورموني كه به دليل بلوغ در دختران نوجوان ايجاد مي شود باعث ايجاد نوسان در احساسات و گاهي خشم و عصبانيت مي شوند. آگاهي از نحوه رفتار صحيح با نوجوان اهميت بسيار دارد. در اين مقاله راهكارهايي براي برقراري ارتباط درست و سالم با يك دختر نوجوان را مطرح مي كنيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه رابطه مادر و دختر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

رابطه مادر و دختر نوجوان

رابطه مادر و دختر همزمان با رشد دختر به خصوص در دوران نوجواني متحول مي شود. اختلاف نظرها با مادر به خاطر تغييرات دوران بلوغ بيشتر مي شود. آگاهي از اين تغييرات براي هر دو طرف مفيد است. بسياري از مادرهايي كه حتي قبل از بلوغ رابطه خوبي با دختر خود داشته اند، در دوران نوجواني دخترشان با مشكل رو به رو مي شوند.

نوجواني دوره اي است كه با بحران ها و تعارض هايي براي دختر همراه است. بحران هويت اصلي ترين كشمكشي است كه نوجوان در درون خود احساس مي كند. به دنبال آن مادر هم تحت تاثير قرار مي گيرد. در اين ميان حساسيت هاي مراقبت از دختر نوجوان مي تواند به مراتب بيشتر شود. برخي از مادرها سعي مي كنند بر همه كارها و برنامه هاي دخترشان همانند كودكي او نظارت كنند. در نظر گرفتن سن تربيت كودك و نوع برخود با آن ها در هر مرحله رشدي اهميت دارد. رفتارهاي كنترل گرانه باعث مخالفت و اعتراض دختر نوجوان مي شود. دختران نوجوان خواهان آزادي هاي بيشتري هستند. كنترل و نظارت افراطي مادر مي تواند با لجبازي و سركشي او همراه شود.

مادران بايد درك كنند كه دختر نوجوان او بيش از گذشته به حريم خصوصي و آزادي نياز دارند. رابطه مادر و دختر اگر بر اساس اعتماد شكل بگيرد، دختراني پايبند به چهارچوب هاي خانواده تربيت خواهند شد. مادران با اتخاذ روش هاي تربيتي مناسب و تربيت جنسي دختران خود را براي ورود به اجتماع آماده مي كنند.

 

آيا مادر بايد چرايي مسائل را به دختر توضيح دهد؟

دختر نوجوان در حال دست يابي به تفكر انتزاعي است؛ يعني مي تواند قواعد و قضاياي منطقي را درك كند. بنابراين ممكن است با مادر بحث كند و افكار و عقايدش را به چالش بكشاند يا ممكن است خواسته هاي مادر را نپذيرد. پس بهتر است خواسته هاي خود را با بيان دليل و استدلال مطرح كنيد. دليل نگراني هاي خود را با او در ميان بگذاريد و با او با احترام برخورد كنيد. اگر دختر شما احساس كند كه مي تواند با شما درباره هر موضوعي صحبت كند و مشورت بگيرد، هر موقع مشكلي داشته باشد به شما مراجعه خواهد كرد.

 

درك نيازهاي نوجوان

دختر نوجوان به دنبال شناخت خودش در همه حوزه هاي زندگي و دست يافتن به يك هويت مستقل است. انتخاب محدوده آزادي مي تواند يكي از سخت ترين وظايف پدر و مادرها باشد. در سنين نوجواني دوستان و همسالان براي فرد اهميت زيادي پيدا مي كنند ممكن است نوجوان براي پذيرفته شدن و احساس تعلق، همنوايي، شبيه شدن با آن ها را انتخاب كند.

به طوري كه بودن در ميان همسالان و تشابه با آنان به يك نياز اساسي در دوران نوجواني تبديل مي شود. فراهم كردن امكان آزادي و استقلال بيشتر همراه با نظارت صحيح و متعادل مي تواند در اين زمينه موثر باشد. دختران نوجوان از ترس مخالفت هاي والدين معمولا در مورد جاهايي كه مي روند دروغ مي گويند بهتر است اين اجازه را به او بدهيد كه با دوستانش قرار بگذارد به شرط اين كه دقيقا بدانيد با چه كساني و كجا مي رود.

 

توصيه هايي براي مادران در تعامل با دختر نوجوان

در دوران نوجواني برقراري رابطه مادر و دختر، سخت تر از پيش خواهد بود. براي برقراري ارتباط با او از هر فرصتي استفاده كنيد. در ادامه به بررسي راه هايي براي برقراري ارتباط مي پردازيم:

همدلي

دختران در اين سن كمي زودرنج مي شوند و ممكن است براي مسائل عادي و كوچك هم احساس ناراحتي بكنند. سعي كنيد او را درك كنيد و با او همدلي كنيد. مي توانيد از خاطرات و نگراني هايي كه خودتان در دوران نوجواني داشتيد با او صحبت كنيد.

توجه به فعاليت هاي ورزشي

دوران بلوغ و نوجواني با تغييرات هورموني همراه است. ورزش كردن به تنظيم هورمون ها و افزايش متابوليسم و بهبود خواب كمك مي كند. دختر خود را براي انجام مرتب ورزش تشويق كنيد.

در مورد رابطه جنسي با او صحبت كنيد

با فرزند نوجوان خود در رابطه با مسائل جنسي صحبت كنيد. نوجواناني كه با خانواده خود ارتباط سالمي‌ ندارند، عشق را در مكان‌هاي نامناسب جستجو خواهند كرد. قطعا شما نمي‌خواهيد كه دختر شما به دليل عدم آگاهي در مكاني نامناسب  و با فردي نامناسب ارتباط برقرار كند. بهترين راه اين است كه به فرزند خود اطلاعات كافي در اين زمينه بدهيد.

تحقير و مقايسه ممنوع

هرگز دختر خود را به خاطر نقطه ضعف هايش تحقير نكنيد و او را با ديگران مقايسه نكنيد. سعي كنيد نقاط قوت او را پررنگ كنيد. او را همان طور كه هست بپذيريد و از او متناسب با توانايي ها و سطح رشدي او انتظار داشته باشيد. به او در پيدا كردن استعدادها و رفع نقاط ضعف كمك كنيد.

عدم كنترل بيش از حد

گاهي والدين به خصوص مادر، به دليل نگراني زياد در مورد دخترشان او را تحت فشار و محدوديت زياد قرار مي دهند. بيشتر مادران دوست دارند دخترشان را كنترل كنند و فكر مي كنند او هنوز يك دختر بچه است. معمولا مادرها دلسوزانه نصيحت مي كنند اما دخترها منتقدانه مي شنوند. در برابر فشار و كنترل بيش از حد والدين به دروغگويي روي مي آورند. سعي كنيد به جاي كنترل افراطي، مهارت رو به رو شدن با خطرات و مهارت هاي زندگي را به او بياموزيد.

واگذاري مسئوليت ها

دختر نوجوان به دنبال كسب استقلال است پس بهتر است مسئوليت هايي به او واگذار كنيد. انتظارات را متناسب با سطح شناختي و توانايي هاي دختر خود تنظيم كنيد. انجام دادن تمام كارها براي فرزند، او را به فردي مسئوليت گريز تبديل مي كند كه در آينده هم توانايي مديريتي لازم براي اداره زندگي خود را نخواهد داشت و به شكل گيري شخصيتي وابسته در او منجر مي شود.

ايجاد فضايي امن در خانه

محيط پر تنش، دختر نوجوان را از محيط خانه و والدين خود دور مي كند و به سمت همسالان و دوستان سوق مي دهد. به دختر خود محبت كنيد به گونه اي كه آن را در رفتار و گفتار شما ببيند و احساس كند. اظهار محبت رابطه اي دوستانه بين شما به وجود مي آورد و شما را به هم نزديك مي كند.

افزايش آگاهي از دوران نوجواني

كسب اطلاعات در مورد تغييراتي كه ممكن است با دوره نوجواني همراه باشد به شما در اتخاذ تصميم ها و اعمال نظارت صحيح كمك خواهد كرد. هر چه بيشتر در زمينه چالش هاي دوران نوجواني اطلاعات كسب كنيد كمتر در رويارويي با مسائل غافلگير خواهيد شد.

اعمال قوانين مشخص

خواسته ها و انتظارت خود را به طور واضح و مشخص بيان كنيد. بهتر است خواسته هاي خود در مورد رابطه با دوستان، زمان برگشتن به خانه و ...  به روشني بيان شود. با ذكر دلايل منطقي قوانين و انتظارات خود را بيان كنيد. قوانيني براي ايجاد يك رابطه خوب در نظر بگيريد و آن ها را به طور ثابت اجرا كنيد. در مورد مسائلي كه باعث ناراحتي شما مي شود با او صحبت كنيد.

به او اعتماد كنيد

با رفتار خود نشان دهيد كه به دختر خود اعتماد داريد، و به او در افزايش اعتماد به خودتان كمك كنيد. به او بياموزيد ما در برابر اعتمادي كه به هم داريم مسئول هستيم.

بازخورد صحيح

زماني كه دختر نوجوان شما مسئوليتي را به درستي انجام مي دهد او را تشويق كنيد و هنگام انتقاد از او، به كار اشتباهي كه انجام داده است اشاره كنيد نه اين كه كلا او را به خاطر كاري كه انجام داده است مورد انتقاد قرار دهيد.

اختصاص زمان كافي

سعي كنيد زمان كافي با دختر خود سپري كنيد و به حرف هاي او گوش دهيد. خيلي دوستانه و صميمي با او در مورد افكار و اهدافش صحبت كنيد. به او نشان دهيد كه او را دوست داريد و براي اهدافش اهميت قائل هستيد. گاهي بدون دليل به او سر بزنيد، او را در آغوش بگيريد و هديه كوچكي براي او بخريد.

كمتر انتقاد كنيد

برخي از مادران با انتقاد و ايرادگيري مداوم و با لحني خشن سعي مي كنند دختر خود را كنترل كنند. بهتر است با لحني دوستانه و رفتارهاي معقول و مناسب روي او تاثير بگذاريد. انتقاد زياد و دست كم گرفتن توانايي هاي او باعث مي شود اعتماد به نفس خود را از دست بدهد، استعدادها و توانايي هاي خود را نشناسد و براي كسب موفقيت تلاش نكند. براي تقويت ارتباط دوستانه با دختر خود سعي كنيد نكات مثبت و خوبي را كه در وجود او هست بيان كنيد. اين گونه خودش را باور مي كند و متوجه استعدادها و توانايي هايش مي شود.

 

سخن آخر

مادر بايد سعي كند يك طرفه به مسائل نگاه نكند و ديدگاه دختر نوجوان خود را نيز درك كند. از او حمايت كند، او را تحسين كند و به او قدرت دهد تا فردي با اعتماد به نفس شود، درنتيجه با اضطراب كمتري با بسياري از مشكلات زندگي رو به رو خواهد شد و به شيوه مناسب تري آن ها را حل خواهد كرد. بايد به او ثابت كنيد بدون توجه به اين كه چگونه عمل مي كند براي او به عنوان يك فرد ارزش قائل هستيد و او را با تمام كاستي ها مي پذيريد. در صورتي كه رابطه مادر و دخترخدشه دار شود ميانجي گري پدر و يا يك مشاوره خانواده مي تواند مسئله را حل كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه رابطه مادر و دختر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

منبع: رفتار مادر با دختر نوجوان 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۰:۲۷ | هنر زندگي
رابطه مادر و دختر،

مركز مشاوره ازدواج فارس | آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج فارس

آيا به دنبال آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج فارس هستيد ؟ آيا مي دانيد هدف از مشاوره ازدواج و مشاوره قبل از ازدواج در مركز مشاوره ازدواج فارس چيست ؟ در روز هاي اوليه ازدواج و در زمان آشنايي قبل از ازدواج خيلي از نكات مهم براي شروع يك زندگي مشترك موفق توسط افراد ناديده گرفته مي شود، كه سبب مي گردد بعد از سپري شدن سال هاي اوليه مشكلات و اختلافات زيادي در بين زوج ها به وجود بيايد. هدف اصلي مشاوره ازدواج يا مشاوره قبل از ازدواج اين است كه ما ياد بگيريم كه چگونه با مشكلات زندگي زناشويي روبرو شويم. در حقيقت مشاوره قبل از ازدواج مانند واكسني براي پيشگيري از طلاق و مانع از هم پاشيدن زندگي مشترك مي باشد. از آنجايي كه ازدواج مهمترين تصميم گيري در زندگي هر فرد مي باشد، آموزش ديدن براي اين تصميم گيري و يادگيري مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك ضروري است.

 

براي دريافت مشاوره ازدواج و اطلاع از آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج فارس مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگيريد

 

 

مراكز مشاوره قبل از ازدواج فارس | مراكز مشاوره ازدواج فارس

هدف از مشاوره در مراكز مشاوره قبل از ازدواج فارس اين نيست كه در نهايت با يك پاسخ بله يا خير از سمت مشاور روبرو شويد. مشاوره قبل از ازدواج در مسائلي همچون همسرگزيني، آگاهي از ريسك ازدواج، تفاوت شخصيتي افراد، حل مشكلات بين زوجين و آموزش مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك صورت مي گيرد. در حقيقت مشاوره قبل از زادواج مانند واكسني براي پيشگيري از طلاق ، مانع از هم چاشيدن زندگي مشترك عمل مي كند. آموزش ديدن براي اين تصميم گيري و يادگيري مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك در زندگي هر فردي ضروري است. نكته مهم اين است كه بدانيد كه همسر شما در خانواده اي با افكار، فرهنگ، علايق و ... كاملا متفاوت با شما بزرگ شده است. خواه نخواه بسياري از معيار ها و علايق زندگي او با شما متفاوت مي باشد. به همين دليل شما بايد بياموزيد كه چگونه با وجود اين تفاوت معيار ها و علايق با همسرتان زندگي شادي را بسازيد. مركز مشاوره ازدواج فارس هنر زندگي آماده است كه با استفاده از خدمات مشاوره تلفني و حضوري خود پاسخگوي سوالات شما باشد.

 

آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج فارس

مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي به دليل مشكلات مردم فارس در دسترسي به بهترين مراكز مشاوره ازدواج فارس تصميم به جمع آوري و معرفي آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج فارس گرفته است. شما مي توانيد آدرس مراكز مشاوره ازدواج فارس را در جدول زير مشاهده نماييد.

 

آدرس مراكز مشاوره قبل از ازدواج فارس

شماره

نام مركز مشاوره روانشانسي و روان درماني در فارس

نشاني كلينيك مشاوره ازدواج فارس

1

مركز مشاوره و روان درماني
دانشگاه فارس

فارس - شيراز- خيابان نشاط  جنب تعاوني مصرف كاركنان دانشگاه فارس

2

مركز مشاوره و خدمات ازدواج
راز مهر

فارس- شيراز   خيابان معالي آباد  روبروي خيابان دوستان  ساختمان قصر۲- طبقه ۴   واحد ۱۰

3

كلينيك مشاوره و ازدواج
راستي

فارس  شيراز - خيابان معالي آباد  روبروي پارك ملت  جنب شيريني آلما   ساختمان طوبي ۴   واحد ۴. 

4

مركز مشاوره و خدمات ازدواج
صنعت نفت

فارس - شيراز - پل باغ صفا  مجتمع پژهان  طبقه ۷  واحد ۱۴

5

مركز مشاوره ازدواج
سايبان مهر

فارس- شيراز - خيابان پوستچي- نبش ارديبهشت- ساختمان شماره ۱۵- طبقه دوم- واحد ۱

6

كلينيك ازدواج و مشاوره
راه سبز زندگي

فارس- شيراز - بيست متري سينما سعدي- جنب بيمارستان شفا

7

مركز مشاوره و خدمات ازدواج
عمومي ستاره

فارس-شيراز - چهارراه ادبيات- بلوار گلستان- جنب داروخانه گلستان- ساختمان فاخته- طبقه دوم- واحد ۳. 

8

دكتر ساره بهزادي پور

فارس- شيراز - خيابان ملاصدرا- خيابان جمالي- ساختمان فارس مهر- طبقه ۴. 

9

دكتر جمشيد احمدي

فارس- شيراز - فلكه دانشجو- كوچه ۱- مجتمع پزشكي نشاط- طبقه ۳. 

10

دكتر غلامرضا ده بزرگي

شيراز- خيابان زند- روبروي هتل پارس- كوچه بعد از خيابان باغشاه(فلسطين)-
ساختمان فيروزه- طبقه پنجم

11

دكتر قاسم نظيري

شيراز- خيابان توحيد- مركز تجاري شهر- طبقه سوم

12

دكتر لعيا بشاش

شيراز- دانشكده علوم تربيتي و روان شناسي- بخش كودكان استثنايي. 

13

دكتر چنگيژ رحيمي طاقانكي

شيراز- كوي ارم- دانشگاه شيراز- بخش روان شناسي باليني

14

دكتر محمد علي گودرزي

شيراز- خيابان زند- روبروي بيمارستان شهيد فقيهي- نبش خيابان صورتگر- طبقه سوم-
مركز مشاوره دانشجويي

15

دكتر شهره آمالي خامنه

شيراز- خيابان زند- جنب خيابان صورتگر- طبقه همكف- مركز مشاوره جهاد دانشگاهي

16

دكتر مسعود محمدي

شيراز- خيابان ارديبهشت- حدفاصل خيابان مشير فاطمي و پوستچي- جنب بيمارستان امامي- پلاك 18

17

دكتر نوراله محمدي

شيراز- ابتداي خيابان صورتگر- مركز مشاوره دانشگاه شيراز. 

18

دكتر ميترا فصيح‌ زاده نائيني

شيراز- خيابان معالي آباد- روبروي كوي دوستان- ساختمان قصر 1 ـ- طبقه 5 - واحد 19

19

دكتر زهرا رحمان‌ ستايش

شيراز- خيابان ملاصدرا- نبش خيابان زند- روبروي كتاب‌ خانه- جنب گل‌ فروشي رنگين كمان

20

دكتر ژاله رفاهي

فارس- شيراز  خيابان ملاصدرا- ابتداي خيابان ارديبهشت- ساختمان آذر- طبقه 3. 

21

دكتر علي كريمي

شيراز- چهار راه گمرك- جنب بانك كشاورزي- ساختمان سروش- طبقه 2

22

فاطمه فريدوني

فارس- - شيراز - بلوار كوي زهرا- روبروي دانشگاه سلمان فارسي- كوچه ۱۱- درب رو به رو

23

دكتر شهره دالكي

 فارس- شيراز - فلكه دانشجو- ساختمان پزشكي ارم- طبقه ۴براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد مراكز مشاوره ازدواج فارس مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228  تماس بگيريد.

 

 

مركز مشاوره قبل از ازدواج فارس هنر زندگي

مركز مشاوره ازدواج فارس هنر زندگي خدمات خود را مراحل مختلف زندگي بين زوجين از ارتباط با جنس مخالف، آشنايي قبل از ازدواج، خاستگاري، نامزدي، آموزش مسائل جنسي و مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك را اراعه مي دهد. مركز مشاوره ازدواج فارس هنر زندگي آماده است تا با استفاده از خدمات مشاوره تلفني و حضوري خود پاسخگوي سوالات و مشكلات شما باشد. از جمله خدمات مشاوره تلفني مركز مشاوره فارس هنر زندگي مي توان به مشاوره ازدواج ، مشاوره خانواده ، مشاوره قبل از ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره اعتياد ، مشاوره جنسي ، مشاوره تربيت كودك ، زوج درماني ، مشاوره افسردگي ، مشاوره وسواس ، مشاوره استرس ، مشاوره خيانت همسر ، اختلالات شخصيتي و .... اشاره داشت.

 

 

مزيت مشاوره ازدواج تلفني بر مشاوره ازدواج حضوري

از آنجايي كه زندگي هاي امروزه با گذشته بسيار متفاوت شده است و مسائل و مشكلات مخصوص به خود را دارد. نيازمند راه حال هاي نوين است. از آنجايي كه  هزينه شركت در جلسات مشاوره قبل از زادواج در مراكز مشاوره ازوداج فارس بالاست و بسياري از زوج ها توان شركت در اين جلسات را ندارند. علاوه بر هزينه سنگين اين جلسات، به دليل حيا و حجب خانواده ايراني مشاوره روانشناسي تلفني مي تواند يك راهكار مناسب باشد تا زوج ها بتوانند به راحتي مشكلات و مسائل خود را مطرح نمايند. از ديگر دلايل برتريت مشاوره تلفني  ازدواج بر مشاوره ازدواج حضوري مي توان به نداشتن وقت و درگيري هاي كاري زياد امروزه افراد اشاره داشت.

 

 

مركز مشاوره ازدواج فارس هنر زندگي

مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي داراي متخصصان مجرب در زمينه ازدواج بوده و با بهرمندي از خدمات مشاوره تلفني و مشاوره حضوري خود مي تواند پاسخگويي سوالات شما در زمينه هاي مختلف ازدواج باشد. از جمله مهمترين مشكلات زوجين مي توان به موارد زير اشاره داشت:

آشنايي قبل از زادواج : امروز بسياري از افراد در آَشنايي قبل از زادواج خود با مشكلات زيادي روبرو مي شوند. چرا كه بسياري از افراد در زمينه ارتباط صحبح با جنس مخالف خود آموزش نديده اند. مطالعه مقالات زير مي تواند به شما در برقراري يك ارتباط سالم و موفق با جنس مخالف خود كمك شاياني كند.
دوستي قبل از ازدواج
اشتباهات آشنايي قبل از ازدواج
رابطه جنسي قبل از زادواج داشته باشيم يا نه

 

ازدواج و نامزدي : ازدواج و مراسم خواستگاري يكي از مهمترين دغدغه هاي بسياري از زوجين مي باشد. تشخيص درستي انتخاب از لحاظ اختلاف سني، موقعيت اجتماعي، معيار هاي شخصيت و تفاهم بين زوجين از جمله مواردي است كه بايد قبل از زادواج توسط زوجين مورد بررسي قرار بگيرد. توصيه مي كنيم مقالات زير را مطالعه نماييد.
سوالات قبل از ازدواج
تست تفاهم
دخالت والدين در ازدواج
ازدواج زود هنگام
ازدواج مجدد
فاصله سني در ازدواج
ازدواج در سن بالا
نقش خانواده در ازدواج
ازدواج مجدد
ازدواج دوم مردان متاهل
افراد نامناسب براي ازدواج


 

بعد از زادواج : بسياري از زوجين بعد از ازدواج به دليل دخالت هاي زياد خانواده و دوستان، نداشتن تفاهم براي حل بسياري از چالش هاي زندگي مشترك، مشكلات جنسي و ... با مشكل روبرو مي شوند. استفاده از مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده در چنين شرايطي در حل مشكلات زوجين بسيار تاثير گذار و نتيجه بخش مي باشد. توصيه مي كنيم مقالات زير را مطالعه نماييد. 

 

 

براي دريافت مشاوره ازدواج و اطلاع از آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج فارس مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره از كل كشور با شماره 9099075228 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:  مركز مشاوره ازدواج فارس | آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج فارس

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۱:۳۷ | هنر زندگي
آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج فارس،

پاركينسون | نشانه ها، علل و درمان پاركينسون

بيماري پاركينسون يك بيماري عصب شناختي است كه در اثر كاهش ميزان دوپامين مغز مشكلات حركتي را با خود به همراه دارد. افراد زيادي در سنين بالا دچار اين بيماري مي شوند و با پيشرفت آن خود فرد و خانواده رنج هاي فراواني را متحمل مي شوند. علت دقيقي براي شروع اين بيماري مشخص نشده است، اما چند عامل اساسي در بروز اين بيماري نقش دارند. افراد با اتخاذ سبك زندگي سالم مي توانند احتمال ابتلا به بيماري هايي چون پاركينسون را كاهش دهند. از طرفي لازم است جهت مقابله با اين بيماري اطلاعاتي درباره آن كسب كنيد تا بتوانيد در زمان مواجهه با آن اميد و سازگاري خود را حفظ نماييد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بيماري پاركينسون مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

پاركينسون چيست؟

پاركينسون بيماري عصب شناختي پيشرونده است. در اين بيماري در اثر از بين رفتن تدريجي سلول هاي ترشح كننده انتقال دهنده دوپامين، مشكلات حركتي به وجود مي آيد. لرزش دست و پا حتي در حالت استراحت از نشانه هاي اصلي و قابل مشاهده است. اين بيماري مختص سالمندان بوده اما در جوانان نيز به ندرت مشاهده مي شود. با گذر زمان نشانه ها شدت پيدا مي كند.

 

نشانه ها و علائم پاركينسون

نشانه هاي بروز پاركينسون در افراد مختلف متفاوت است. همچنين بر اساس نوع پيشرفت بيماري علايم متفاوتي مي تواند بروز كند. به طور كلي مهم ترين نشانه هاي بيماري پاركينسون شامل موارد زير است:

لرزش

 • شايع ترين نشانه پاركينسون است كه فرد و اطرافيان را متوجه آن مي كند. با وجود اين لرزش هميشه نشانه پاركينسوننيست.
 • در پاركينسون لرزش معمولا يك طرفه است و يك دست، يك پا يا يك طرف بدن را درگير خود مي كند.
 • معمولا فشارهاي عصبي و جسمي لرزش را بيشتر مي كند.
 • لرزش معمولا در بيداري شدت مي گيرد و در هنگام خواب خفيف تر است.

سفتي و انقباض عضلات

 • يكي از شايع ترين نشانه هاي پاركينسون است.
 • معمولا افراد دچار پاركينسون به دليل انقباض عضلاني در چرخش بازو و راه رفتن با مشكل مواجه مي شوند.
 • سفتي عضلات در عضلات پا، صورت، گردن يا قسمت هاي ديگر اتفاق مي افتد و باعث احساس خستگي و درد مي شود.

كندي حركت

 • در اثر اين بيماري حركت فرد آهسته تر مي شود.
 • فرد به خصوص از حالت استراحت به حركت فرد با دشواري روبرو مي شود.
 • معمولا تغيير حالت از حالت نشسته يا خوابيده به بلند شدن و راه رفتن براي فرد مشكل است.

ضعف عضلات صورت و گلو

 • مشكل در صحبت كردن و غذا خوردن شايع است.
 • گاهي فرد ممكن است دچار احساس خفگي، سرفه يا عدم كنترل آب دهان شود.
 • فرد مبتلا ممكن است نتواند هيجانات چهره اي را به خوبي بروز دهد.
 • حرف زدن با وقفه و يكنواختي همراه مي شود.

عدم تعادل

 • فرد در راه رفتن دچار مشكل مي شود و تعادل حركتي ندارد.
 • معمولا گام هاي كوچك بر مي دارد و با قوز راه مي رود.
 • به سختي مي تواند بدن خود را در راه رفتن بچرخاند.
 • اين مشكل معمولا پس از مدتي بروز مي كند.

در جا خشك شدن

 • در اين حالت فرد به طور ناگهاني نمي تواند حركت كند و در همان حالت باقي مي ماند.
 • حالت خشك شدن معمولا هنگام راه رفتن رخ مي دهد.

علائم رواني و غير حركتي

 

راه هاي تشخيص پاركينسون

معمولا از اسكن مغزي براي تشخيص استفاده نمي شود. بلكه از اين روش براي افتراق از بيماري هاي ديگر استفاده مي شود. پزشك عموما مي تواند از راه هاي زير براي تشخيص استفاده كند:

 • ضربه به انگشت دست و شست، يا ضربه به پا براي برسي كندي حركت.
 • ارزيابي دست در حالت شل بودن استراحت براي مشاهده لرزش.
 • بررسي تعادل با كشيدن بدن و ايستادن.
 • بررسي سفتي اندام ها به اين صورت كه در حالي كه دست ها و پاها و گردن را حركت مي دهد، از فرد مي خواهد آن را شل كند.

 

گروه افراد مبتلا به پاركينسون

پاركينسون معمول در افراد بالاي 60 سال رخ مي دهد و متوسط سن بروز آن 62 سال است. با اين وجود تنها 2 تا 4% افراد بالاي 60 سال مبتلا به پاركينسون مي شوند. ميزان بروز پاركينسون در مردان به مراتب بيشتر از زنان است.

 

عوامل ايجاد پاركينسون

عوامل ايجاد كننده پاركينسون عمدتا زيستي است. با اين حال استرس و فشارهاي عصبي نقش زيادي در بروز آن دارد. برخي عوامل مهم ايجاد اين بيماري عبارت است از:

ژنتيك

پاركينسون تا حد زيادي زمينه ژنتيكي دارد. دانشمندان چند جهش ژني را شناسايي كردند كه احتمال بروز اين بيماري را بيشتر مي كند. بر اساس پژوهش ها احتمال بروز پاركينسون در افرادي كه خواهر برادر يا والدين مبتلا داشته اند، بيشتر است.

تغييرات مغزي

بر اساس مطالعات در بيماري پاركينسون بخشي از مغز به نام توده سياه دچار آسيب مي شود. اين بخش سلول هايي توليد مي كند كه مسئول ترشح انتقال دهنده دوپامين است. دوپامين در حركات ارادي بدن، تعادل و خلق بالا تاثير گذار است. بنابراين در اين بيماري با كاهش دوپامين نشانه هاي پاركينسون بروز مي كند.

قرارگيري در معرض مواد شيميايي

قرارگرفتن در معرض سموم و مواد شيميايي مي تواند احتمال ابتلا را بيشتر كند. براي مثال بودن در معرض آفت كش هايي كه در محصولات كشاورزي استفاده مي شود، همچنين نوشيدن آب هاي حاوي مواد شيميايي از عوامل خطرساز محسوب مي شود.

سبك زندگي ناسالم

داشتن رژيم غذايي نامطلوب، استفاده از مواد غذايي غير مقوي همچنين داشتن آلرژي هاي غذايي مي تواند ريسك ابتلا را بيشتر كند. همچنين وجود فشارهاي عصبي و استرس هاي محيطي زياد باعث مي شود فرد بيشتر مستعد بروز بيماري شود. استفاده از مواد مخدر، مصرف سيگار و الكل نيز ريسك ابتلا را بالا مي برند.

 

درمان پاركينسون

درمان پاركينسون عموما زيستي است و با تثبيت حالات خلقي و حركات به كار مي رود. درمان هاي رايج شامل موارد زير است:

درمان دارويي

در اين نوع درمان از داروهاي افزايش دهنده دوپامين استفاده مي شود. داروهاي به كار رفته شامل الدوپا، انواسين، كربي دوپا هستند. داروهاي كم رواج تر براي كنترل علائم شامل بروموكريپتي، پرديپكسول، و روپينيرول مي شوند.

درمان هاي عصب شناختي

اين درمان ها براي بهبود و مراقبت از كاركرد مغز است. جراحي هاي مغزي مثل تحريك مغزي عميق يا حذف توده مغز از جمله اين درمان ها است.

درمان هاي طبيعي

اثر بخشي اين نوع درمان هنوز در حال بررسي است. در اين نوع درمان از طريق بهبود سبك زندگي و رژيم هاي غذايي به فرد كمك مي شود شدت نشانه ها كاهش يافته و كيفيت زندگي بهتر شود.

 

غذاهاي مناسب براي درمان پاركينسون

مواد غذايي مطلوب براي كاهش علائم پاركينسون و كاهش خطر ابتلا  شامل اين موارد است:

 • مواد غذايي خام شامل ميوه، سبزيجات تازه خام
 • غذاهاي داراي فيبر بالا
 • چربي هاي سالم مثل ماهي، آووكادو، نارگيل، كره دامي، آجيل
 • روغن زيتون، روغن نارگيل، روغن نخل كه خاصيت آنتي اكسيدان دارد
 • آبميوه هاي تازه
 • پروتئين كنترل شده. براي مثال؛ مصرف فقط هنگام شام
 • چاي سبز
 • حذف غلات

 

مواد غذايي مضر براي پاركينسون

برخي از مواد غذايي مضر براي افراد مبتلا عبارتند از:

 • پروتئين بيش از حد
 • غذاهاي فرآوري شده
 • شيرين كننده هاي مصنوعي
 • الكل
 • آلرژي زاهاي رايج مثل گلوتون، لبنيات، بادام زميني، حلزون صدف دار

 

مكمل هاي موثر براي بهبود پاركينسون

مكمل هاي موثري كه مي تواند خطر ابتلا به پاركينسون را كاهش دهد عبارت است از:

 • كوآنزيم كيوتن
 • ويتامين سي
 • ويتامين اي
 • امگا 3
 • ويتامين دي

 

ورزش و فعاليت بدني

بر اساس مطالعات ورزش و تمرينات بدني منظم تاثير زيادي براي بهبود پاركينسون دارد. با وجود اينكه افراد مبتلا كمتر قادر به انجام فعاليت هاي ورزشي هستند، اما شركت در خيلي از فعاليت ها، اتخاذ ورزشي متناسب با وضعيتشان بسيار در روند بهبود موثر است. برخي تمرينات براي كمك به بهبود شامل اين موارد است:

 • پياده روي آرام و سبك
 • حركات كششي
 • ايروبيك در آب
 • تمرينات ذهني

 

براي دريافت مشاوره در زمينه بيماري پاركينسون مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

منبع: پاركينسون | نشانه ها، علل و درمان پاركينسون

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۵:۲۹ | هنر زندگي
پاركينسون،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان