مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

تعريف و علت دژاوو يا آشناپنداري

در پديده دژاوو يا آشناپنداري فرد احساس مي كند موقعيت و وضعيتي كه در آن قرار دارد به نظر آشنا بوده و قبلا تجربه شده است. شايد براي شما هم چنين وضعيتي پيش آمده باشد كه موقعيت، صدا و يا تصويري از نظرتان آشنا باشد، در حالي هرگز در آن موقعيت قرار نگرفته ايد و نخستين بار است كه در آن جا حضور داريد. اين تجربه در برخي موارد ترسناك و اضطراب زا و در مواردي مي تواند در فرد هيجان ايجاد كند. اما آيا واقعا دژاوو يا آشناپنداري به چه علت رخ مي دهد؟ آيا واقعا تصاوير آشنا به طريقي الهام شده اند؟ در اين مقاله درباره علت، عامل تشديد و فرضيه هاي مربوط به دژاوو صحبت خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه پديده دژاوو يا آشناپنداري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد. 

 

دژاوو چگونه تجربه مي شود؟

آشناپنداري بيشتر در مورد زمان، مكان و تصوير خاصي اتفاق مي افتد. براي مثال فرد در مكاني قرار مي گيرد، فكر مي كند و حتي مطمئن است كه آن جا بوده است. همين طور در مورد زمان و تصوير همين موضوع مطرح است. افراد معمولا در اين موقعيت ها هيجان زده شده و احساس مي كنند داراي قدرت هاي مافوق بشر هستند، كه باعث جذاب تر شدن اين پديده براي افراد مي شود.

 

دژاوو بيشتر در چه موقعيت هايي اتفاق مي افتد؟

آشناپنداري براي همه اتفاق نمي افتد اما براي برخي ممكن است تبديل به يك عادت شود. طبق مشاهدات افراد در شرايط زير بيشتر دچار دژاوو مي شوند.

استرس

استرس عامل تشديد كننده آشنا پنداري مي باشد. فردي كه دچار فشارهاي رواني مكرر، استرس و تنش رواني و... باشد احتمال بروز دژاوو در او بالا مي رود. براي كاهش اين پديده بهتر است به دنبال درمان استرس و اضطراب خود باشيد.

سفر

افرادي كه دائم در حال سفر هستند، مانند توريست ها، تاجرين، خلبان ها و ... با احتمال بيشتري دچار آشناپنداري مي شوند. شايد اين اتفاق به اين خاطر باشد كه اين افراد در محيط هاي مختلف بيشتر قرار مي گيرند و شباهت موقعيت ها باعث مي شود احساس كنند كه قبلا در آن جا بوده اند.

تحصيل

افرادي كه داراي تحصيلات بالاتري نسبت به بقيه هستند، احتمالا بيش از افراد ديگر مبتلا به آشناپنداري مي شوند. همچنين افرادي كه سطح اجتماعي آن ها بالاتر از ديگر افراد جامعه است، بيشتر دچار اين پديده مي شوند.

 

فرضيه هايي براي توجيه دژاوو

تا به حال علت واقعي دژاوو مشخص نشده است، اما شايد بيش از 40 فرضيه براي توجيه اين پديده مطرح شده است كه در ادامه به برخي از جالب ترين و محتمل ترين آن ها اشاره مي كنيم:

جهان موازي

يكي از فرضيه هايي كه در اين مورد مطرح است فرضيه جهان موازي است. اين فرضيه بيان مي كند كه آدم ها در جهاني موازي قبل از اين در حال زندگي و تجربه همين وقايع مي باشند و در گذشته نيز همين تجربه ها را داشتند.

محرك هاي محيطي

فرضيه ديگر اين است كه محرك هاي محيطي ايجاد كننده اين مسئله در فرد مي باشد. مثل بوي بخصوص يك محيط با ويژگي هاي خاص، يا يك تصوير خاص كه ايجاد كننده آن است. اما اين فرضيه زماني كه فرد در يك محيط فاقد محرك قرار گرفته و باز دچار آشنا پنداري مي شود، به طور كامل نمي توان به اين فرض اعتماد كرد.

كدبندي مغز

طبق اين فرضيه زماني كه مغزتان در تلاش است و مي خواهد رويدادهاي جديد را كدبندي و دسته بندي كند تا راحت تر به حافظه بلند مدت انتقال يابد. گاها در اين ميان به دليل دائمي بودن اين فرايند انتقال، مغز به اشتباه فرض مي كند كه اين اتفاق را در گذشته تجربه كرده است. در حالي كه واقعيت ندارد.

بازشناسي مبتني بر آشنايي

 بازشناسي مبتني بر آشنايي كه به دو شكل صورت مي گيرد:

1- احساس آشنايي

2- تجديد خاطره

تجديد خاطره زماني اتفاق مي افتد كه در گذشته يك اتفاقي رخ داده و آن را تجربه كرده ايد. حال دوباره در آن موقعيت قرار مي گيريد. اما بازشناسي بر اساس احساس آشنايي متفاوت است. زماني كه ما با يك پديده روبرو مي شويد كه آن را مي شناسيد، اما نمي دانيد در گذشته در چه وضعيت و چه شرايطي، كجا و چگونه با آن روبرو شده ايد و هر چقدر درباره جزئيات آن رخداد فكر مي كنيد، كمتر به نتيجه مي رسيد. در هر صورت تئوري بازشناسي براساس آشنايي با بهره گيري از تست هاي روان شناسي تاييد شده است. اما اينكه پديده آشناپنداري با آن مرتبط باشد، كاملا مشخص نيست.

روياهاي آگاهي دهنده

فرضيه روياهاي آگاهي دهنده مدعي اين مسئله است كه آدم ها قبل از وقوع امري آنرا در خواب مي بينند. مخصوصا برخي از وقاع خاص يا تلخي كه اتفاق مي افتد. به طور مثال ممكن است شما صحنه اي از يك مسير ناآشنا را در خواب ديده باشيد. زماني كه در آن قرار مي گيريد، احساس كنيد كه آن جاده را ديده ايد و آن را در ذهن خود مرور كنيد. اين به علت روياي پيش آگاهانه است كه براي شما اتفاق مي افتد. براي اطلاع از شيوه هاي به ياد ماندن رويا كليك كنيد.

ناخودآگاه نيمه كاره

فرضيه بعدي براي توجيه علت آشنا پنداري بازشناسي درك وقايعي است كه در ناخودآگاه شما نشات گرفته است. اما اين محرك در ضمير ناخودآگاه راه پيدا نكرده و شكل گيري نيمه كاره در ناخودآگاه داشته است. اين تئوري مي تواند يكي از علت هاي پديده آشنا پنداري باشد.

تناسخ روح

تناسخ روح مدعي است كه روح انسان قبل از تولد جسمي كه در حال حاضر موجود است، در بدن شخص ديگري بوده است. اما باور اين مسئله به اين معنا است كه قبول كنيد هيچ خاطره اي از زندگي قبلي خود نداريد. تناسخ گرايان بر اين باورند كه اگر تجربه اي آشنا از قبيل بو، تصوير و يا مكان و موقعيتي در نظرشان آشنا بود مربوط به زندگي پيشين آنها مي شود. در كل اين تئوري يك تئوري اعتقادي است و به همين علت از نظر علمي نمي توان به اثبات آن دست پيدا كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه  پديده دژاوو يا آشناپنداري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد. 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  تعريف و علت دژاوو يا آشناپنداري

ادامهـ مطلبـ
| ۱۲ دى ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۰:۵۵ | هنر زندگي
دژاوو يا آشناپنداري،

به دنبال گذشته همسر

كنجكاوي درباره گذشته همسر يكي از مهم ترين عواملي است كه باعث اختلاف بين زوجين مي شود. هر فردي براي ازدواج به دنبال كسي مي گردد كه به ايده آل هايش نزديك باشد پس وارد ارتباط با افراد مختلف مي شود، ممكن است آگاهي از اين روابط شما را به همسرتان بدبين و شكاك كند. شايد در ابتدا فكر كنيد مي توانيد با گذشته او كنار بياييد؛ ولي بعد از مدتي اين موضوع برايتان آزار دهنده مي شود؛ پس حس اعتماد و امنيت كه لازمه حفظ رابطه است، از بين مي رود. اما نداشتن هيچ اطلاعاتي از گذشته هم برايتان آزاردهنده خواهد بود، پس باز هم با يك شك و دودلي به همسرتان نگاه مي كنيد. راه هايي براي رسيدن به يك حد اعتدال در ميان دو سر اين طيف وجود دارد كه در ادامه آن ها را شرح مي دهيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه به دنبال گذشته همسر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


 

كنكاش گذشته؛ درست يا نادرست؟

بررسي گذشته فردي كه مي خواهيد با او ازدواج كنيد يك موضوع فردي است و قانون ثابتي براي آن وجود ندارد. فراموش كردن گذشته اي ناخوشايند كار دشواري است. ابتدا براي خود مشخص كنيد كه چقدر گذشته همسرتان برايتان مهم است.

اگر به فردي علاقه مند هستيد ابتدا به دنبال اين باشيد كه با كنكاش گذشته او به دنبال چه چيزي هستيد. مي خواهيد رابطه را تمام كنيد يا ادامه دهيد؟ اگر بدانيد كه قبل از شما رابطه احساسي يا جنسي داشته چه تاثيري روي رابطه تان مي گذارد؟ آيا مي توانيد اين موضوع را فراموش كنيد؟ مي توانيد او را رها كنيد؟ چرا و به چه ميزان اين موضوع برايتان اهميت دارد؟ دانستن اين موضوع چه كمكي به شما مي كند؟ اگر با اراده تصميم به ازدواج گرفتيد آيا مي توانيد متعهدانه رفتار كنيد؟

 

تفاوت ديدگاه زنان و مردان در مورد رابطه گذشته همسر

نگراني در مورد روابط گذشته همسر در زنان و مردان معمولا تفاوت دارد. چيزي كه بيشتر براي خانم ها اهميت دارد اين است كه شوهرشان از لحاظ احساسي درگير نشده باشند و مي ترسند مرد زندگي شان درگير عشق زني ديگر بوده باشد كه به او نرسيده است. در مقابل مردان بيشتر در مورد رابطه جنسي خانم خود نگران هستند و زماني كه متوجه مي شوند همسرشان قبلا رابطه داشته؛ ذهنشان درگير اين مي شود كه تا چه حد رابطه جنسي داشته اند. درباره تفاوت زنان و مردانبيشتر بدانيد.

 

صداقت يا پنهان كاري در مورد روابط گذشته؟

نحوه آگاهي شما از روابط همسرتان مي تواند پيامدهاي متفاوتي به دنبال داشته باشد. اگر همسرتان قبل از ازدواج با شما در مورد روابط گذشته اش گفته باشد در واقع به شما حق انتخاب داده است كه تصميم بگيريد اين واقعيت را بپذيريد و با آگاهي با او ازدواج كنيد. شايد انتخاب سختي برايتان باشد و بعد از ازدواج ذهنتان درگير اين موضوع شود كه تمام ماجرا را نگفته است. قبول اين موضوع و ازدواج با او، يعني شما به اين رابطه متعهد شديد تا با هم بتوانيد عشق را تجربه كنيد پس نبايد او را تحت فشار بگذاريد يا احساس گناه در او ايجاد كنيد.

از طرفي اگر او در مورد روابط گذشته خودش به شما نگفته باشد و بعد از ازدواج متوجه روابط او شده باشيد يا اطرافيان در مورد روابط قبلي اش چيزي بگويند موضوع پيچيده تر مي شود. در ابتدا بايد توجه كنيد كه اگر فرد ديگري اين موضوع را عنوان كرده چه هدفي دارد شايد مي خواهد رابطه شما را خراب كند. در اين حالت ممكن است حس كنيد كه همسرتان شما را گول زده و ديگر نمي توانيد به او اعتماد كنيد، نسبت به صداقت او بدبين شده يا از او طلبكار مي شويد كه چرا شما را بازي داده است. با اين حال به اين موضوع توجه داشته باشيد كه مي خواهيد او را به خاطر گذشته اي كه شما نقشي در آن نداشتيد بازخواست كنيد يا مي خواهيد كنار او به آرامش برسيد.

 

تاثير گذشته در همسر آينده

گذشته همسرتان در صورتي كه در آينده او تاثير بگذارد اهميت دارد، اگر فرد در گذشته رابطه هاي زيادي داشته باشد و بخواهد در آينده هم اين روند را ادامه دهد مشكل آفرين است. اما در صورتي كه فرد واقعا متعهد شود و به دنبال عشق ناكام خود نباشد مي توان به زندگي با او بر پايه اعتماد و صميميت اميد داشت. براي آن كه از صداقت او اطمينان حاصل كنيد مي توانيد از طريق دوستي به يك شناخت پيش از ازدواج برسيد. اما براي آن كه شناختي درست باشد بايد بتوانيد جنبه هاي مختلف شخصيت او را در موقعيت هاي مختلف بررسي كنيد، اين كار نياز به صرف زمان و مهارت زيادي دارد. براي اطمينان از چنين ازدواجي مشاوره پيش از ازدواج ضرورت پيدا مي كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه به دنبال گذشته همسر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : به دنبال گذشته همسر

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ دى ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۴:۲۲ | هنر زندگي
به دنبال گذشته همسر،

چگونه با گذشته همسرمان كنار بياييم؟

كنار آمدن با گذشته همسر تان آن هم زماني كه تازه از جزئيات خبردار شده ايد ممكن است احساسات دوگانه اي را در شما ايجاد كند. از طرفي مدت زماني است كه با هم ازدواج كرديد، به همسرتان علاقه مند هستيد و براي حفظ رابطه تلاش كرده ايد و از سوي ديگر هجوم افكار مزاحم و آزار دهنده از درون شما را نابود مي كند. پس دچار يك ابهام و بلاتكليفي مي شويد و در دوراهيِ ماندن يا رفتن گير مي افتيد. در اين مقاله راهكارهايي ارائه مي كنيم كه به شما كمك مي كند از اين افكار رهايي پيدا كنيد و با اميد و اطمينان بيشتري به سوي آينده حركت كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه چگونگي كنار آمدن با گذشته همسر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آگاهي از گذشته روابط همسر

در ابتدا كه از روابط گذشته همسر خود با خبر شديد پيش خود فكر مي كرديد كه مي توانم گذشته او را فراموش كنم. به تدريج متوجه مي شويد كه نمي توانيد از شر اين افكار كه برايتان ناخوشايند است رها شويد. چنان در اين احساسات آزاردهنده غرق مي شويد كه ديگر از زندگي مشترك خود نمي توانيد لذت ببريد. ممكن است اين موضوع را به همسرتان نگوييد چون نمي خواهيد در او احساس گناه ايجاد كنيد. در حالي كه مي دانيد كه او هم عاشقانه شما را دوست دارد ولي اين افكار باعث شود به صورت غير مستقيم رفتارهايي انجام دهيد كه باعث ناراحتي او شود. همسرتان كه دليل رفتارهاي شما را نمي داند به مرور از شما فاصله مي گيرد.

اين امكان هم وجود دارد كه نتوانيد احساس عصبانيت و بدبيني خود را پنهان كنيد و مدام موضوع روابط پيشين همسرتان را عنوان كنيد و با او بحث و دعوا كنيد. در اين حالت باز از يكديگر دورتر مي شويد در نهايت به سمت طلاق پيش مي رويد.

 

راه هاي كنار آمدن با گذشته همسر

افراد پس از ازدواج به يكديگر متعهد مي شوند، چيزي كه ممكن است قبل از آن كمتر اهميت داشته باشد. شما در گذشته همسرتان نبوديد و او هم تعهدي به شما نداشته است. خيلي كم اتفاق مي افتد كه افراد بتوانند با اولين كسي كه آشنا مي شوند ازدواج كنند؛ بنابراين ممكن است همسرتان روابط ديگري را تجربه كرده باشد كه لزوما به اين معنا نيست كه شما را با فرد ديگري مقايسه مي كند يا روابط گذشته تهديدي براي زندگي الان شما باشد.

گذشته همسرتان را تحليل نكنيد

وقتي در مورد رابطه قبلي همسر خود مطلع شويد ممكن است بخواهيد تمام جزئيات را بدانيد. پس او را تحت فشار مي گذاريد. ممكن است در نهايت تسليم شود و همه چيز را براي شما تعريف كند يا شايد دروغ بگويد. چيزي كه اهميت دارد اين است كه دنبال چه چيزي هستيد. افراد ازدواج مي كنند تا به آرامش برسند فكر مي كنيد دانستن جزئيات چه سودي برايتان خواهد داشت. ادامه اين روند باعث افزايش بحث و جدل، بي اعتمادي، بدبيني و در نهايت به هم خوردن رابطه خودتان مي شود.

افزايش اعتماد به نفس

ازدواج از روي ميل و علاقه به اين معني است كه او بين تمام انتخاب هاي خودش، شما را براي ازدواج برگزيده است؛ پس از جايگاه بالايي براي او برخوردار هستيد. حتي اگر در گذشته رابطه اي داشته الان با شماست. اگر بتوانيد به جاي اين افكار مزاحم كه به شما و همسرتان آسيب مي رساند عشق، صميميت و احترام را سرلوحه زندگي خود كنيد؛ باعث مي شود كه همسرتان نه تنها افسوس گذشته را نخورد بلكه خوشحال باشد كه رابطه قبلي سرانجامي نداشته تا بتواند با شما زندگي كند.

پذيرش واقعيت

با توجه به تغييراتي كه در دهه هاي اخير در جامعه ايجاد شده است تفكيك جنسيتي امكان پذير نيست. بسياري از افراد قبل از ازدواج با جنس مخالف در ارتباط بودند، آنچه الان اهميت دارد اين است كه روي رابطه خودتان تمركز كنيد تا عشق و صميميت بين شما عميق تر شود. همه افراد اشتباهاتي در گذشته خود داشتند و مجموعه اين اتفاقات شخصيت فعلي آن ها را ساخته است.

مثبت انديشي

به روابط خوبي كه مي توانيد با همسر خود داشته باشيد فكر كنيد و براي آن برنامه ريزي كنيد. به جاي افكاري كه فقط شما را آزار مي دهد روي نكات مثبت همسر خود تمركز كنيد. به جاي زندگي در جهنم گذشته، فردايي زيبا و رويايي بسازيد. برايتمرين دور كردن افكار منفي كليك كنيد.

ذهن آگاهي

ذهن آگاهي يا مهارت زندگي كردن در زمان حال كمك زيادي به شما مي كند تا بتوانيد به روابط گذشته همسرتان فكر نكنيد. بخشش و فراموش كردن راهي براي رهايي خودتان از افكار مزاحم و آزار دهنده است. سعي كنيد به او اعتماد كنيد تا او هم فرصت داشته باشد عشق خود را به شما ثابت كند. در برخي روش هاي مشاوره روانشناسي از ذهن آگاهي براي رسيدن به اهداف استفاده مي شود.

مهارت هاي مديرت هيجان

يادگيري مهارت مديريت احساسات و هيجانات به شما كمك مي كند تا بتوانيد هيجان هاي خود را مديريت كنيد، نه اينكه براساس هيجان خود مديريت شويد. در ابتدا لازم است از هيجان هاي خود آگاه شويد و آن ها را شناسايي كنيد. پيش بيني كنيد كه عمل كردن طبق هيجان هايتان چه پيامدهايي خواهد داشت تا بتوانيد هيجان ها را به شيوه اي منطقي ابراز كنيد در نهايت به خودتان و اطرافيان كمتر آسيب بزنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه چگونگي كنار آمدن با گذشته همسر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چگونه با گذشته همسرمان كنار بياييم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ دى ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۲:۵۳ | هنر زندگي
،

انسجام خانوادگي | راه هاي بهبود انسجام خانواده

انسجام خانوادگي مفهومي است كه نزديكي عاطفي و به هم پيوستگي اعضاي خانواده را نشان مي‌دهد. بسياري از خانواده‌ها درگير مشكلاتي هستند كه از عدم تعادل در انسجامشان نشات مي‌گيرد. خانواده‌اي كه پياپي درگير دعوا و تنش مي‌شود يا اعضاي آن با يكديگر ارتباط كمي دارند و نمي‌توانند در مسائل خود به يكديگر كمك كنند و يا حتي خانواده‌اي كه به اعضاي خود اجازه تصميم‌گيري و اظهار نظر نمي‌دهد؛ همگي درگير عدم تعادل در انسجام هستند. در اين مقاله به انواع خانواده از اين منظر و راه‌كارهاي ايجاد انسجام مناسب در خانواده مي‌پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه انسجام خانوادگي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

معيارهاي سنجيدن انسجام خانواده چيست؟

براي بررسي شدت انسجام خانواده معيارهايي براي اندازه‌گيري وجود دارد. پيوند عاطفي بين اعضا، زمان و فضاي مشتركي كه اعضا باهم هستند، همراه بودن خانواده در تصميم‌گيري‌ها و وجود منافع مشترك براي خانواده همگي معيارهايي براي سنجش انسجام خانواده هستند. تفريحات مشترك كه اعضاي خانواده باهم از آن‌ها لذت مي برند نيز در انسجام خانواده تاثير دارد. با در نظر گرفتن تمام اين عوامل مي‌توانيد به شدت انسجام خانوادگي خود پي ببريد. 

 

هرچه انسجام بيشتر، بهتر؟

هر چه همبستگي و انسجام بين اعضاء خانواده بيشتر باشد به معناي سالم تر بودن نيست. دانشمندان خانواده‌ها را از نظر شدت انسجام به چهار دسته تقسيم كرده‌اند.

خانواده‌ رهاشده

خانواده‌هاي رها شده هيچ انسجام و صميمتي را تجربه نمي‌كنند. حتي ممكن است در يك مكان زندگي نكنند. اين خانواده‌ها معمولا تفريح مشتركي ندارند و زمان زيادي را با يكديگر نمي‌گذرانند.

خانواده‌ جداشده

خانواده‌هاي جداشده از منظر انسجام خانوادگي در درجه دوم قرار دارند. تا حدي در فضا و مكان مشترك زندگي مي‌كنند و زماني را در كنار هم هستند اما ارتباط عاطفي بسيار محدودي بين آن‌ها است. ترجيح مي‌دهند زمان خود را در بين ديگر اعضاي خانواده نگذرانند و فرصتي براي گشت و گزار يا سفرهاي خانوادگي ندارند.

خانواده پيوسته

دسته سوم خانواده‌هاي پيوسته هستند كه با يكديگر ارتباط عاطفي و صميمي مناسبي برقرار مي‌كنند. معمولا در يك محل زندگي مي‌كنند. زمان نسبتا زيادي را باهم مي‌گذرانند و به طور مرتب تفريحات مشتركي مثل سفر و گشت و گزارهاي خانوادگي را انجام مي‌دهند. اين خانواده‌ها در عين حال كه ارتباط نزديكي باهم دارند اما مرزهاي مشخصي بين اعضا وجود دارد كه باعث مي‌شود در مسائل فردي هم وارد نشوند و بتوانند استقلال خود را حفظ كنند.

خانواده درهم‌تنيده

دسته آخر خانواده‌هاي درهم‌تنيده هستند. اين خانواده‌ها معمولا ارتباط عاطفي عميق و درگيركننده‌اي باهم دارند. هميشه در يك محل زندگي مي‌كنند و دور شدن اعضا را تحمل نمي‌كنند. سعي مي‌كنند همه زمان خود را با هم بگذرانند و تفريحات اعضا محدود به خانواده باشد. اين فضاي خانوادگي باعث از بين رفتن مرزهاي بين اعضا شده و خانواده در مسائل فردي آن‌ها نيز دخالت مي‌كند. از اين گذشته محدود شدن اجتماعي و عاطفي اعضا تنها به محيط خانواده باعث مي‌شود افراد مهارت‌هاي لازم براي به دست آوردن استقلالشان را هم ياد نگيرند.

شايد شما هم حدس زده باشيد كه كدام‌يك از اين چهار دسته مي‌تواند خانواده ايده‌آل ما باشد. انسجام خانوادگي زياد الزاما مثبت هم نيست. حالت ايده‌آل وجود انسجام متوسط بالا است كه مجموعه‌اي از اتحاد و استقلال را در خانواده ايجاد مي‌كند. حالا مي‌توانيد با توجه به رفتارهاي خانوادگي خود بفهميد كه خانواده شما به كدام دسته مي‌تواند نزديك باشد و آيا به سلامت هم نزديك هست؟

 

چگونه انسجام خانواده خود را بهبود دهيم؟

نقش خانواده در سلامت افراد، ما را ملزم به شناسايي راه هايي براي ارتقاي كيفيت روابط بين اعضا مي كند. قدم اول آن است كه بفهميد انسجام خانوادگي‌تان تا چه حدي است؟ براي اين كار به خاطرات قبلي اعم از درگيري‌ها، مشاجرات و زمان‌هاي لذت‌بخشي كه با هم گذرانديد رجوع كنيد. تجارب خوشايند و ناخوشايند را يادداشت كنيد و توجه كنيد كه با وجود دعواها و اختلافات، اعضاي خانواده شما توانايي شاد بودن كنار هم و همبستگي بيشتر را دارند. شايد در نگاه اول به نظرتان برسد كه اعضاي خانواده براي شما غير قابل تحمل هستند اما خاطرات اين را تاييد نمي‌كنند.

قوانين مشخص

وجود قوانين مشخص براي رفتار مورد انتظار از اعضاي خانواده و وجود مرزهاي مشخص اصلي الزامي است. اما برخورد با افراد نقض‌كننده قوانين هم مهم است. برخوردهايي مانند؛ فرياد زدن، خشونت، بس كن ديگه اين چه كاريه و ... در روابط شما جايي ندارند. اگر عضوي قوانين را زير پا گذاشت تنها راه، گفت و گوي اعضا و مرور رفتار او مي باشد. در اين گفت و گو قوانين خانواده يادآوري مي‌شود.

يك راه حل طلايي، اگر مي‌خواهيد قوانين داخل خانواده مورد پذيرش همه قرار بگيرد پس با نظر همه قوانين را مشخص كنيد، اكثر قوانين همان‌هايي خواهند بود كه در ذهن شما هستند با اين تفاوت كه همه اعضا قوانين را مال خود مي‌دانند.

مسئوليت مشخص

افراد خانواده داراي مسئوليت‌هاي مشخصي هستند كه به صورت شفاف از آن‌ها اطلاع دارند. اين شفافيت و شناختن وظيفه به شما كمك مي‌كند تا خود را عضوي از يك تيم بدانيد. براي همه شما مهم است كه به خانواده‌تان كمك كنيد و موثر باشيد، البته كه ديگران هم بايد به نقش خود عمل كنند. براي شروع ليستي از وظايفي كه هركدام از اعضا مي‌توانند بر عهده بگيرند تهيه كنيد.

تفاوت طبيعي است.

به ياد داشته باشيد كه شما هميشه هم نمي‌توانيد باهم هماهنگ باشيد. خانواده در وهله اول گروهي از افراد است. هر كسي هم علائق و ويژگي‌هاي منحصر به فرد خود را دارند. تفاوت و تنوع بين سليقه و ويژگي‌هاي شخصيتي اعضاي يك خانواده، هم طبيعي است و هم اگر با آن‌ها درست برخورد كنيد مي‌تواند باعث رشد رواني و سلامت بيشتر شما نيز شود. شما تنها زماني مي‌توانيد به ديگران حق فرديت و داشتن نظر شخصي بدهيد كه اين حق را براي خودتان هم قائل باشيد. خانواده‌هاي موثر براي شناختن بيشتر اعضاي خود وقت مي‌گذارند. براي اين كار سعي كنيد در مورد نظرات و سليقه آن‌ها گفت و گو كنيد.

تفريح، زمان با هم بودن لذت‌بخش

خانواده‌هاي منسجم زماني را براي تفريح مشترك اختصاص مي‌دهند. اين زمان‌ها خاطرات مثبت خانوادگي را ايجاد مي‌كند. از مناسبت‌هاي ساده شروع كنيد. نوروز، سيزده به در، شب يلدا و مراسم‌هاي خانوادگي حس همبستگي و احساسات عميق را بين شما ايجاد مي‌كند.

مي‌توانيد شب‌هاي بدون لوازم الكتريكي را برنامه‌ريزي كنيد. هرچند اين برنامه مي‌تواند براي شما چالش ايجاد كند اما اگر به آن عادت كنيد شما را به هم نزديك مي‌كند. شب‌ها ساعت مشخصي با آمادگي قبلي تمام وسايل الكتريكي را كنار بگذاريد و از ليست بازي‌ها و فعاليت‌هايي كه باهم تهيه كرديد يكي را انتخاب كنيد. مي‌توانيد باهم بازي كنيد، پانتوميم، بازي‌هاي روميزي يا هر فعاليت لذت‌بخش مشتركي مانند فيلم ديدن دسته‌جمعي مي‌تواند براي اين زمان مناسب باشد.

صبور باشيد، بالعكس ديگران!

معمولا زماني كه تلاش مي‌كنيم صبور باشيم، شتاب‌زدگي ديگران در بي‌قراري، بي‌ادبي يا خشونت و جر و بحث صبر ما را هم لبريز مي‌كند. تنها راه‌كار آن است كه براي اين موقعيت‌ها آمادگي داشته باشيد. بدانيد كه ديگران تحمل شما را به چالش مي‌كشند پس خودتان را آماده كنيد. بدون آن كه خشونت و بي‌احترامي كنيد پاي حرفتان بايستيد و قاطع باشيد و اصرار داشته باشيد كه مشتاق هستيد تا گفت و گو كنيد.

دوستانه بودن را تمرين كنيد.

اگر اول صبح براي همه خوش‌برخورد باشيد، آن‌ها تمام روز با شما خوش‌برخورد خواهند بود. زمان بگذاريد و رفتار و ژست‎‌هاي مهربان و دوستانه را با اعضاي خانواده خود تمرين كنيد. نياز به انجام كار سختي نيست؛ مي‌تواند از يك ارتباط چشمي، با لبخند و يك صبح به خير شروع شود. مقاله ابراز عشق در خانواده را مطالعه كنيد.

خانواده، هميشه خانواده است.

يكي از خوبي‌هاي بزرگ خانواده آن است كه هميشه خانواده مي‌ماند. مهم نيست شما چقدر با آن‌ها اختلاف داريد يا چه قدر بحث و درگيري پيش مي‌آيد. شما هنوز عضو آن هستيد. پس هميشه راهي براي بهبود آن هم وجود دارد.

 

مشاور خانواده

اگر احساس مي‌كنيد مشكلات خانواده شما از كنترل خارج شده و با اصلاح رفتارهاي كوچك تغيير چنداني اتفاق نمي‌افتد، در كنار آن كه صبر به خرج مي‌دهيد مي‌توانيد به مشاور خانواده يا خانواده‌درمانگر نيز مراجعه كنيد. توجه داشته باشيد كه خانواده يك سيستم است و اگر حتي شما به تنهايي رفتار خود را تغيير دهيد، به مرور رفتار اعضاي ديگر نيز تغيير مي‌كند. پس مراجعه به يك متخصص مي‌تواند نقش زيادي در تغيير الگوي خانواده شما و رفتن به سمت بهبودي داشته باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه انسجام خانوادگي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : انسجام خانوادگي | راه هاي بهبود انسجام خانواده

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ دى ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۲:۳۶ | هنر زندگي
انسجام خانوادگي،

مشكلات روابط زناشويي

مشكلات روابط زناشويي به طور كلي، مجموع تمام مسائلي است كه در ارتباطات و كنش هايي كه بين زن و شوهر در زير سقف و حتي دور از هم انجام مي شود. روابط جنسي، مسائل مربوط به شغل و خانه داري، ارتباط با خانواده ها و دوستان، سلايق و علايق دو طرف و ... همه و همه در حوزه روابط زناشويي قابل بررسي است. مشكل در هر قسمتي از زندگي، مي تواند ريشه دار شده و به مرور زمان به زندگي آسيب برساند. در اين شرايط نصيحت ها و راهنمايي هاي ديگران ديگر اثر خود را از دست مي دهد و ميانجيگري ها ممكن است روابط زناشويي را بدتر كند. زوجين با قرار گرفتن در محيطي كه بتوانند به راحتي از ناراحتي و دردهايشان صحبت كنند؛ مي توانند به يك اتحاد برسند. در ادامه درباره مشكلاتي كه روابط زناشويي زوجين را معمولا تحت تاثير قرار مي دهد، پرداخته ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روابط زناشويي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

مشكلات روابط زناشويي

حوزه مشكلات روابط زناشويي بسيار گسترده است و گاهي افراد به اشتباه، روابط زناشويي را فقط رابطه جنسي مي دانند. همانطور كه گفته شد تمام جزئيات زندگي زن و شوهر، رابطه زناشويي است و هر كدام مي تواند نقصي داشته باشد. اين نواقص بايد به سرعت برطرف شده تا روي ديگر جنبه هاي رابطه تاثير نگذارد. در ادامه اصلي ترين مسائل روابط زناشويي را بررسي مي كنيم:

رابطه جنسي:

اصلي ترين و مهم ترين دغدغه زوجين، اختلافات بر سر روابط جنسي با همسرشان است. بي ميلي يكي از طرفين، درخواست زياد همسر براي رابطه و نارضايتي از رابطه شايع ترين مباحث در اين دسته است. لازم است كه زن و شوهر درباره خواسته ها و وظايف خود نسبت به همسرشان آگاه باشند و درباره اين مسائل، جايي غير از تختخواب بحث و تبادل نظر كنند و اگر نتوانستند با هم درباره تفاوت ها به توافقي برسند، حتما مشاوره جنسي دريافت كنند.

مشكلات مالي:

شكايت درباره اين مسئله عمدتا از طرف زنان مطرح مي شوند. بافت فرهنگي ما به نحوي است كه وظيفه تامين هزينه هاي منزل به عهده شوهر است و اگر او در اين زمينه ناتوان باشد و زن به او در تامين هزينه ها كمك نكند، فشار حاصل از اين مسئله به كشمكش هاي فراواني خواهد انجاميد. در طرف ديگر اين قضايا خساست همسر نيز دغدغه بسياري از خانم هاست. اينكه همسرشان دسترسي آنها را به پول محدود كرده و نيازهاي خانواده را با وجود داشتن پول، به خوبي برآورده نمي كند.

ارتباط و آشنايان:

يكي ديگر از مسائل مشكلات زناشويي ارتباطات زن و شوهر و تاثير مخرب آن ها روي زندگي زوجين است. خانواده هاي زن يا شوهر اصلي ترين نقش را در اين اختلافات بازي مي كنند و با دخالت هايشان مي خواهند زندگي فرزندشان آنگونه شود كه آنها دوست دارند و يا مي خواسته اند. زن و شوهر بايد بدانند كه وارد خانواده ديگري شده اند و نسبت به زندگي زناشويي تعهد دارند؛ پس بايد نصايح و راهنمايي هاي ديگران را تا يك حد معقول بخواهند و بشنوند.

بسياري از زوجين از اين مسئله كه همسرشان وقتي كه كنار خانواده خودش است من را فراموش مي كند يا من هميشه در اولويت دوم او قرار دارد شكايت دارند. لازم است كه زوجين درباره اين مسئله با هم بحث و تبادل نظر كنند، توقعات و انتظارات خود را بيان كنند و درصورت عدم نتيجه به زوج درمانگر مراجعه نمايند.

بد اخلاقي هاي همسر:

يكي ديگر از شكايات عمده زوجين كه علت مشكلات روابط زناشويي مي باشد، بد اخلاقي، پرخاشگري، بي احترامي، غر زدن، ارتباط ناسالم با فرزندان و ... است. مسئله خلق و خو با اينكه تحت تاثير شرايط محيطي است اما بيشتر از ژنتيك و محيط خانوادگي ناشي مي شود. در صورت بيمار گونه بودن و بيش از حد بودن اين بدخلاقي ها لازم است يك روانشناس مسائل را به طور ريشه اي بررسي و براي حل آن ها اقدام كند.

مشكلات در روابط روزمره:

بسياري از درگيري هاي پيچيده بر سر مسائل كوچك اما در يك زمان طولاني رخ مي دهد. اختلاف نظر در رسيدگي به كارهاي منزل و وظايف خانه داري، خصوصا زماني كه زن شاغل است بسيار مي تواند حساسيت برانگيز باشد. بافت فرهنگي جامعه مي گويد كه مرد بيرون از خانه و زن در خانه فعاليت كند اما اين بافت امروزه دستخوش تغييرات فراواني شده است و زن و شوهر بايد حداقل در اوايل زندگي نسبت به تقسيم وظايف و مسئوليت ها با هم به توافق برسند و بر سر تعهدات خود بمانند.

اعتياد:

از اعتياد به عنوان عامل خانمان سوز خانواده ها نام برده مي شود كه اگر فردي درگير آن شود، تمام مشكلات بالا را مي تواند به دنبال داشته باشد. اكثر جدايي ها و فسادها از اعتياد ناشي شده و آسيب هاي جبران ناپذيري به خود فرد، خانواده، اطرافيان و حتي جامعه خواهد زد. از طرفي گرايش به اعتياد و ترك مواد مخدر با خانواده رابطه اي دو طرفه دارد، براي درك بهتر اين موضوع مقاله نقش خانواده در ترك اعتياد را مطالعه كنيد.

 

روزمرگي، آفت زندگي زناشويي

شايد براي شما سوال باشد كه در گذر زمان چه اتفاقي مي افتد كه زن و شوهر، حتي وقتي با يك عشق آسماني ازدواج مي كنند، زندگي آن ها رنگ و بوي عادت و ركود به خود مي گيرد. زوجين بايد بدانند كه زندگي شبانه روز كنار يك نفر منجر به خستگي خواهد شد. برخي كارهايي كه مي توانيد براي برطرف كردن برخي از مشكلات روابط زناشويياستفاده كنيد عبارت اند از:

 • هر دو طرف زماني براي تنها بودن و مستقل بودن داشته باشيد.
 • درباره تمام مسائل، بدون سوگيري و قضاوت با هم صحبت كنيد.
 • مهارت هاي حل مسئله و مهارت سازگاري را آموزش ببينيد.
 • هرگز خود، همسر و خانواده خود را با ديگران مقايسه نكنيد.
 • مدام سعي كنيد در تمام ابعاد زندگي خود تفاوت و تغيير ايجاد كنيد.

 

چگونه مشكلات زناشويي را حل كنيم؟

بسياري از علل مشكلات زناشويي، با يك صحبت دوطرفه و محترمانه بين زوجين برطرف خواهد شد. هرگز مسائل كوچك زندگي را ناديده نگيريد، همين مشكلات كوچك كم كم به معضل و غده اي تبديل خواهد شد كه حل كردن آن بسيار دشوار است. هركس سبك شخصيتي خود را دارد و راهنمايي هاي ديگران صرفا ممكن است براي زندگي خودشان مناسب باشد. حتي الامكان سعي كنيد از روانشناسان و مشاوره روابط زناشويي و زوج درمانگر درخواست راهنمايي كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روابط زناشويي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : مشكلات روابط زناشويي

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ دى ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۲:۳۹ | هنر زندگي
مشكلات روابط زناشويي،

خشونت خانگي عليه زنان، كودكان و مردان | نحوه پيشگيري و مقابله با آن

خشونت خانگي مسئله ايست كه منشاء بسياري از آسيب هاي فردي و اجتماعي مي باشد. شكايت از كتك زدن همسر، ندادن پول، اعتياد همسر ، محدود كردن روابط و ... همه مصداق خشونت خانگي است. بسياري از كساني كه قرباني خشونت هستند از آن اطلاع ندارند يا به دليل ملاحظات خانوادگي و اجتماعي در مقابل آن سكوت مي كنند. خشونت خانگيبه ترتيب عليه كودكان، زنان و مردان داراي فراواني بيشتري است و هر كدام به شكلي از اين مسئله آسيب مي بينند. در اين مقاله سعي شده تا علاوه بر معرفي انواع خشونت خانگي، در مورد علل، نحوه پيشگيري و حل آن بررسي گردد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خشونت خانگي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خشونت خانگي چيست؟

خشونت خانگي يك رفتار خشونت آميز، تخريب گر و ديكتاتوري توسط يك عضو خانواده نسبت به عضو يا اعضاي ديگر خانواده است. هدف اصلي خشونت خانگي، كودكان خردسال و سپس زنان هستند. طبق تحقيقات، امروزه خشونت عليه مردان نيز گسترش پيدا كرده و از هر 2 زن قرباني خشونت خانگي، يك مرد قرباني خشونت خانگي قرار مي گيرند. رفتار هاي خوشنت آميز اكثرا در مردان ديده مي شود كه در اغلب اوقات ريشه در گذشته و سبك تربيتي آنان دارد. در صورت ناديده گرفته شدن خشونت خانگي همسر اين رفتار به نسل هاي بعد نيز منتقل مي گردد.

بزرگترين اشتباه در مورد خشونت خانگي سكونت فرد قرباني است؛ كه در اكثر اوغات فرد قرباني به دليل حجب و حيا و جلوگيري از آبرو ريزي در مقابل خشونت همسرش سكوت مي كند. اما نكته اصلي كه بايد در مورد خشونت خانگي بدانيد اين است كه سلامت رواني اعضاي خانواده مهمترين مسئله مي باشد كه در رشد و تربيت كودك نيز بسيار تاثير گذار است. فراموش نكنيد هميشه راهي براي بهبود اوضاع و تغيير وجود دارد. 

 

انواع خشونت خانگي

خشونت خانگي به دليل در دست گرفتن قدرت در خانه به يك فرد به وجود مي آيد. اين قدرت ممكن است توسط خود قرباني، جامعه، اعضاي خانواده و ... به او داده شود. خشونت خانگي علاوه بر بعد فيزيكي شامل مواردي مانند خشونت جنسي، اقتصادي، رواني، عاطفي نيز مي شود.

خشونت فيزيكي

شايد خطرناك ترين نوع خشونت خانگي، ضرب و شتم مهاجم باشد. اعمالي مثل مشت زدن، لگد زدن، گاز گرفتن، تكان هاي شديد، هل دادن، خفه كردن، زخم كردن، غرق كردن، كشيدن مو، سوزاندن و حتي تهديد به حمله فيزيكي از جمله اين خشونت هاست.

قطع كردن نياز هاي فيزيكي مثل تغذيه، بهداشت، كمك به درمان جراحت يا بيماري و زنداني كردن نيز جزو خشونت هاي فيزيكي است.

پرتاب اشيا، شكستن و آسيب زدن به وسايل خانه و حتي آسيب زدن به حيوانات خانگي نيز از اين جمله است.

در اين مورد لازم است كه اقدامات فوري از طريق مراكز و منابع حمايتي انجام شود تا از آسيب هاي جدي پيشگيري شود.

خشونت جنسي

سو استفاده هاي جنسي به هر نحوي جزء اين دسته قرار مي گيرد. شايع ترين آن انجام رابطه جنسي به زور يا انجام اقدامات جنسي آسيب زا و نا معمول است. اصرار به رابطه مقعدي يا دهاني، اجبار در مصرف الكل يا مواد مخدر براي انجام رابطه به هر نحو، تحقير و يا تمسخر بدن يا اعضاي جنسي، زير سوال بردن توانايي انجام رابطه توسط طرف مقابل و اجبار به بارداري نيز از اين دسته است.

اين مورد از خشونت خانگي، عليه مردان نيز وجود دارد اما به دليل احساس سر افكندگي يا احساس شكست، معمولا در مورد اين موارد صحبتي نمي كنند.

خشونت رواني

بيشترين و بدترين نوع خشونت رواني اين مورد است. توهين، تهديد، فحاشي، ترساندن، تحقير، شك، انتقاد بي رحمانه، تخريب شخصيت، شستشوي مغزي، ناديده گرفتن، تخريب عزت نفس، مجبور كردن به مصرف الكل يا مواد و ...

اين نوع خشونت رايج ترين نوع خشونت خانگي است. قرباني در اين مورد معمولا سكوت كرده و فشار زياد متحمل مي شود. به همين دليل فرد در معرض ابتلا به افسردگي، علائم افسردگي، سوء مصرف مواد يا حتي خودكشي مي باشد.

خشونت عاطفي

تفاوت خشونت عاطفي با خشونت رواني اين است كه فرد معمولا با انجام ندادن كاري به فرد ديگر آسيب مي زند. عدم توجه، عدم انجام رابطه جنسي، دوري عاطفي و رواني و اهميت ندادن به نياز هاي عاطفي فرد مقابل، جنبه هاي خشونت عاطفي محسوب مي شود.

خشونت اقتصادي

اين مورد شامل محروم كردن قرباني از نياز هاي مادي يا استقلال مالي اوست. سوء استفاده هاي مالي از طريق دستكاري منابع مالي قرباني نيز از اين دسته است. كنترل درآمد هاي فرد، محدوديت اجازه دسترسي به پول و بودجه خانواده، جلوگيري از اشتغال زن و استقلال مالي، تحت كنترل گرفتن جواهرات يا پس انداز ها مي تواند در اين دسته جا بگيرد. همچنين فروختن لوازم منزل يا مصرف كردن موارد ضروري خانواده براي تهيه لوازم غير ضروري مثل الكل، مواد مخدر يا تجهيزات تجملي مي تواند از اين دسته باشد.

خشونت اجتماعي و محدود كردن

اين نوع خشونت معمولا با كنترل رفتار هاي قرباني صورت مي گيرد و معمولا همراه با ساير انواع خشونت هاي خانگي به اتفاق مي افتد. محدوديت در خروج از منزل، ارتباط با اعضاي خانواده و دوستان، تنظيم و كنترل رفت و آمد ها و همچنين كنترل فكر و احساس او نيز مي تواند شامل اين دسته از خشونت ها باشد. زير سوال بردن علايق يا افراد مورد علاقه و اعتقادات نيز جزء خشونت هاي اجتماعي است.

معمولا فرد مهاجم اين موارد را براي ثابت كردن علاقه شما به خودش از شما درخواست مي كند. يعني مي گويد تو اگر مرا دوست داشتي اين كار ها را مي كردي يا نمي كردي.

اين رفتار معمولا به انزوا منتهي مي شود و احساسات ناخوشايندي به فرد قرباني منتقل مي كند كه ممكن است عواقب روحي و جسمي شديدي داشته باشد.

نكته مهمي كه در مبحث خشونت خانگي بايد مورد توجه قرار بگيرد، همپوشاني انواع خشونت خانگي با هم است. اما مسئله اصلي چگونگي برخورد با آن مي باشد.

 

با خشونت خانگي چه كنيم؟

كساني كه در معرض خشونت خانگي قرار مي گيرند معمولا از آن صحبتي نمي كنند. با اين فكر كه نمي خواهد اوضاع از اين بدتر شود. زنان به دليل ترس از پيامد هاي طلاق بر زنان، معمولا به سمت شكايت كردن يا در خواست حمايت نمي روند. 

به دليل اينكه خشونت خانگي فقط خشونت فيزيكي تلقي مي شود و از طريق پزشك قانوني قابل تاييد است؛ براي حل انواع ديگر خشونت معمولا تدبيري انديشيده نمي شود و اثبات آن دشوار است. اما در نهايت مسئله ترس از آبرو، ترس از فروپاشي زندگي، ترس از طلاق و ترس از آينده فرزندان طلاق اصلي ترين دلايلي است كه افراد در مقابل خشونت خانگي سكوت مي كنند و سعي در كنار آمدن با آن دارند. بايد بدانيد كه براي درمان خشونت خانگي بهترين راه استفاده از جلسات مشاوره روانشناسي و مشاوره گرفتن از يك فرد متخصص در زمينه مشاوره خانواده است.

 

پيشگيري از بروز خشونت خانگي

راه هاي مختلفي براي پيشگيري از خشونتت خانگي وجود دارد. بايد بدانيد كه فرد مهاجم به دليل عدم آگاهي از مهارت زندگي، عدم توانايي در روابط زناشويي، اعتياد، فشارهاي زندگي و اقتصادي، عدم توانايي تربيت فرزند و اختلالات رواني  دست به اعمال خشونت مي زند و با استفاده از جلسات مشاوره روانشناسي و روان درماني قابل درمان است.

بهترين راه براي اينكه از خشونت خانگي جلوگيري كنيد اين است كه در ابتدا از انجام كارهايي كه سبب شكايت و تحريك فرد مهاجم مي شود؛ جدا خودداري نماييد. از حقوق خود دفاع كنيد و در مقابل خشونت وي سكوت نكنيد. چرا سكوت در مقابل تهاجم تنها سبب بدتر شدن شرايط مي گردد. حتما از يك فرد متخصص در زمينه مشاوره خانواده و روابط زناشويي مشاوره بگيريد. 

 

خشونت خانگي در جلسات مشاوره

در بسياري از جلسات مشاوره با سوالاتي روبرو مي شويم كه فرد نمي داند آيا مورد خشونت خانگي قرار گرفته است يا نه ؟ در ادامه سوالات پر تكراري كه در جلسات مشاوره با آنها روبرو مي شويم را آورده ايم.

- در يكي از جلسات با خانمي مواجه بوديم كه از پرخاشگري همسرش شاكي بود. او همواره تحت پرخاشگري همسرش قرار داشت؛ در حالي كه هيچ آثاري از كبودي و جراهت بر روي بدن او مشخص نبود. آيا اين مورد خشونت خانگي محسوب مي شود؟

پاسخ: يكي از مهم ترين جنبه هاي خشونت خانگي، خشونت روحي و رواني است. در اين نوع خشونت، هيچ برخورد فيزيكي اتفاق نمي افتد اما شوهر اين خانم، به طور مرتب با توهين، تحقير، فحاشي و تهديد كردن، امنيت رواني همسرش را به خطر انداخته و او را در شرايط رواني نامناسبي قرار داده. اهميت شرايط روحي مناسب در زندگي زناشويي بر هيچكس پوشيده نيست و اگر يكي از طرفين، به روان همسرش آسيب وارد كند جبران آن ممكن است به مراتب دشوار تر از آسيب فيزيكي باشد.

- در برخي از موارد با مرداني مواجه بوديم كه پرخاشگري نمي كردند ولي با حرف هاي خود سوهان روح همسرشان هستند. آيا اين مورد جزو خشونت خانگي محسوب مي شود؟

اين مورد هم مثل مورد بالا، جزء پرخاشگري هاي رواني محسوب مي شود. غر زدن، انتقاد كردن هاي بي مورد، نارضايتي از زمين و زمان و زير سوال بردن خدمات همسر در زندگي، مي تواند باعث به هم ريختن وضعيت آرامش هر دو نفر در زندگي مشترك شود و اين مسئله همانطور كه گفته شد، مهم ترين جنبه خشونت خانگي است.

- بي توجهي، بي عاطفگي  يا سكوت از سمت هر يك از زوجين در بسياري از جلسات مشاوره ديده مي شود. آيا اين مسئله مي تواند خشونت خانگي باشد؟

يكي از انواع خشونت خانگي، خشونت عاطفي است. در اين مورد زن يا شوهر، از نظر احساسي و عاطفي نياز هاي همسرش را برطرف نمي كند و اين مسئله مي تواند در صورت عدم درمان به طلاق عاطفي منجر شود. يكي از اهداف ازدواج، ارضاي نياز هاي رواني مثل ابراز علاقه و عشق، امنيت رواني، توجه و پذيرش نا مشروط يك همدم است. هركدام از اين ها توسط يكي از طرفين ناديده گرفته شود، خشونت خانگي از نوع عاطفي رخ داده است و مي تواند بنيان هاي زندگي را متزلزل كند.

- بسياري از زنان از اينكه همسرشان آن ها را محدود كرده و روابط آن ها را كنترل مي كنند ناراحت اند. اين چه نوع رفتاري است و آيا خشونت خانگي محسوب مي شود؟

خشونت اجتماعي، يكي ديگر از انواع خشونت خانگي است كه در آن مرد يا زن، روابط و ارتباطات همسرش را محدود مي كند و در مواردي در را به روي او مي بندد. يكي از طرفين ممكن است جلوي ارتباط همسرش با خانواده و دوستانش را بگيرد و از اين طريق پايه خيلي از مشكلات زندگي را شكل دهد. انسان فردي اجتماعي است و بدون ارتباط با ديگران كم كم دچار افسردگي و انزوا شده و در زندگي زناشويي به بحران هاي جديدي دچار شوند. شك و بي اعتمادي بي دليل به همسر نيز يكي از اين انواع خشونت خانگي است كه لازم است آگاهي در مورد اين مسائل توسط متخصص به طرفين آموزش داده شود.

- رني مي گويد كه همسرش كنترل مالي او را بر عهده گرفته و از نظر مالي به خود وابسته كرده است و نياز هاي او را براورده نمي كند. آيا همسر اون خسيس است يا اين مسئله جزو خشونت خانگي محسوب مي شود؟

اين زن خود حقوق بگير است اما كنترل منابع مالي او در دست همسرش است و براي دادن پول به او غفلت مي كند و اين كم كم باعث آسيب ديدن زن مي شود و لازم است در مورد اين مسائل خيلي جدي پيش از ازدواج صحبت شود. در مواردي كه زن خانه دار است، مرد در دادن نفقه و خرجي زن خساست و سستي به خرج مي دهد و زن بدون داشتن هيچ منبع مالي، امكان هرگونه استقلال از او سلب مي شود. خشونت اقتصادي يكي از انواع خشونت خانگي است كه مي تواند پيش زمينه ايجاد بسياري از درگيري ها و خشونت هاي خانگي ديگر شود.

- تا كي بايد در مقابل خشونت خانگي مقاومت كنيم و اصرار به ماندن در رابطه داشته باشيم؟ آيا تغيير امكان پذير است؟

تمام انسان ها توانايي تغيير دارند اما مهم ترين راه اين است كه از ابتدا وارد رابطه مشكل دار نشويم. اما اگر در طول زندگي به يكي از انواع خشونت خانگي برخورد كرديم، تا چه اندازه بايد در زندگي بمانيم. در مورد خشونت جسمي و فيزيكي تكليف مشخص است و اگر يكي از زوجين، نسبت به همسرش خشونت فيزيكي اعمال كند بايد اين مسئله توسط فرد جدي گرفته شود و براي گرفتن حق خود اقدام نمايد. در مورد بقيه انواع خشونت ها بايد بدانيم كسي كه سالها با يك شخصيت زندگي كرده، يك ماهه نمي تواند تغيير كند و بايد طي يك روند كاملا تخصصي اين مسئله درمان شود.

در نهايت هميشه تحمل و صبر بهترين گزينه نيست و ممكن است تغييري اتفاق نيافتد. در اين صورت فرد بايد آرامش و سلامت رواني و جسمي خود را در اولويت قرار داده و تصميمات ديگري بگيرد. استفاه از جلسات مشاوره روانشناسي و مشاوره گرفتن از يك فرد متخصص در اين زمينه بهترين راه حل براي درمان و پيشگري از خشونت خانگي مي باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خشونت خانگي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : خشونت خانگي عليه زنان، كودكان و مردان | نحوه پيشگيري و مقابله با آن

ادامهـ مطلبـ
| ۱۱ دى ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۲:۴۶ | هنر زندگي
خشونت خانگي،

چگونه با يك فرد معلول رفتار كنيم؟

ناآگاهي از نحوه برخورد صحيح با معلولين گاه باعث مي شود ديگران از اين افراد فاصله بگيرند، تا مبادا آسيبي به آن ها بزنند. معلوليت گاهي ناخواسته يك مانع اساسي و بزرگي را در ايجاد يك رابطه خوب با ديگران فراهم مي كند. اگر خانواده معلول را يك فرد ناتوان ببيند، قطعا احساس ناتواني را به او تلقين مي كند. اما بالعكس در برخي خانواده ها طوري با يك فرد معلول مانند افراد عادي جامعه برخورد مي كنند كه فرد معلول به هيچ عنوان احساس نقص عضو و يا كمبود خاصي نمي كند. در اين شرايط او تلاش مي كند مانند بقيه افراد در جامعه (با كمي تفاوت) ظاهر شود، براي كمبودهاي خود جنگيده و نواقص را با تلاش بسيار زياد خود جبران كند. در اين مقاله جوانب مختلف ارتباط با معلولين را بررسي كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه برخورد صحيح با معلولين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

معلولين مانند ساير افراد جامعه داراي احساس و هيجان هستند.

اينكه جامعه معلولين را از بقيه افراد در جامعه جدا بدانيد، به نظر اخلاقي نمي رسد. زيرا معلولين هم مانند سايرين داراي احساس بوده و درك و فهمي مانند بقيه دارند. البته به دليل محدوديت هايي كه دارند، نسبت به ديگران از حساسيت بيشتري برخوردارند و ممكن است به رفتار و گفتار ديگران واكنش افراطي نشان دهند. 

 

دغدغه هاي زندگي با يك فرد معلول

خانواده وظيفه دارد تا حد امكان شرايطي را فراهم كند تا فرد معلول در خانواده كمبودي احساس نكند و بتواند با شرايط عادي جامعه پيش برود. اما معمولا خانواده هاي افراد معلول با دغدغه ها و مشكلات زيادي در اين ميان دست و پنجه نرم مي كنند. مشكلات حركتي، ناتواني در حضور فرد معلول در محيط هاي مورد علاقه، مشكل استحمام، مشكل استفاده از وسايل نقليه عمومي و... همه مي تواند از جمله مسائل زندگي با معلولين به حساب آيد.

 

آيا قصد ازدواج با يك فرد معلول را داريد؟

ازدواج با فرد معلول با چالش ها و مشكلات متعددي روبرو مي باشد. اگر با فردي كه داراي معلوليت است، قصد ازدواج داريد، بايد به مسائلي مانند مشكلات حركتي موجود، محدوديت هاي بيرون رفتن با هم، نگاه اطرافيان، طعنه زدن فاميل و... مي تواند چالش هاي ازدواج شما با بيمار معلول باشد.

شما بايد به عنوان يك فرد بالغ تصميم مهمي براي آينده خود با يك فرد معلول بگيريد. اگر شما فردي سالم هستيد و قصد ازدواج با فرد معلول را داريد، در تصميم گيري عجله نكنيد. در اين تصميم گيري تمامي جوانب امر را در نظر بگيريد. اگر شما با فردي كه قرار است با او ازدواج كنيد، در ديگر عوامل تفاهم كافي داريد، بايد تا حد امكان با چالش هاي زندگي با يك فرد معلول آشنا شويد. بايد جزييات برخورد با يك فرد معلول را بدانيد تا بتوانيد بهترين تصميم را اتخاذ كنيد. براي اطمينان از تصميم خود دريافت مشاوره پيش از ازدواج ضرورت دارد.

 

 مزاياي ازدواج يك فرد سالم با فرد معلول

زندگي يك فرد سالم جسماني با فرد معلول مي تواند در زندگي فرد معلول تغيير و تحولي ايجاد كند. به طوري كه همسري كه معلوليت ندارد مي تواند نقص هاي موجود در همسر معلول را جبران كرده و وي را در زمينه انجام امور مختلف كمك كند. اين مسئله باعث مي شود كه فرد معلول بيش از گذشته در محيط هاي اجتماعي حضور داشته باشد و نقص كمتري را حس كند.

 

مضرات ازدواج يك فرد سالم با فرد معلول

از مهمترين مضراتي كه ممكن است در ازدواج با يك فرد معلول وجود داشته باشد، نگاه اعضاي خانواده و تصوري است كه آن ها از انتخاب همسر براي فرزندان خود دارند. سلامت جسماني يكي از ملاك هاي مهم و قابل توجه است كه معمولا براي انتخاب همسر به آن توجه مي شود. همچنين ممكن است ترس از طرد شدن در فرد معلول بروز كند يا دائم نگران جدايي همسر و ترك شدن توسط او باشد. قبل از هر اقدامي بايد در صدد ايجاد اعتماد و اطمينان از يك رابطه دائمي قدم بداريد.

 

برخورد صحيح با افراد معلول

به طور كلي براي برخورد صحيح با معلولين بايد نكاتي را رعايت كرد. به خاطر وجود محدوديت هاي موجود در افراد معلول، برخورد با آنها بايد محتاطانه تر بوده و تلاش كرد تا با رعايت برخي نكات، رابطه موثرتري با فرد معلول برقرار نماييد.

پرسيدن سوال به موقع و به جا از معلول

تا جايي كه امكان دارد از معلولين سوال بي موقع و بدون مقدمه نپرسيد. اما اگر ضرورتي در اين امر مشاهده كرديد حتما سوالتان را با احتياط بيشتري مطرح كنيد تا هيچ گونه سوء تفاهمي ايجاد نشود.

پيشنهاد كمك و همراهي با افراد معلول مانند دو لبه تيغ عمل مي كند

افراد معلول معمولا به شيوه زندگي با شرايط خاص عادت دارند. ممكن است هيچ وقت از شما درخواست همراهي و كمك نكنند. اما شما مي توانيد پيشنهاد همراهي و كمك به آن ها را با صبر و ملاطفت بيشتري مطرح كنيد تا موافقت آن ها را جلب كنيد.

 متناسب با رده سني آنها رفتار كنيد

معلولين تنها از نظر برخي كاركردها داراي محدوديت هايي هستند. اينكه با آن ها مانند يك كودك رفتار كنيد، ممكن است در آن ها احساس ناراحتي و ناكارآمدي ايجاد كند. بهتر است همواره با معلولين متناسب با سنشان برخورد كنيد.

استفاده از الفاظ مناسب و محترمانه

از به كار بردن الفاظي كه داراي بار معنايي منفي هستند، پرهيز كنيد. معلولين به محدوديتي كه دارند، كاملا آگاه هستند. برچسب زدن و دادن القابي بر حسب ناتواني شان، احساس بي كفايتي و ناتواني را در معلولين دو چندان مي كند.

به طور كلي داشتن يك رابطه صميمي و به دور از دورويي مي تواند در افزايش اعتماد به نفس معلولين تاثير گذار باشد.

 
براي دريافت مشاوره در زمينه  برخورد صحيح با معلولين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چگونه با يك فرد معلول رفتار كنيم؟

ادامهـ مطلبـ
| ۱۰ دى ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۶:۲۵ | هنر زندگي
معلولين،

علل و راه هاي پيشگيري از زايمان زودرس

زايمان زودرس و سقط جنين از جمله نگراني هاي زنان در طي بارداري است. به دنيا آوردن كودك نارس به همراه مشكلات جسماني براي خانواده مسائل زيادي را ايجاد خواهد كرد. يكي از راه هاي جلوگيري از زايمان زودرس رعايت دستورات پزشك و مراقبت هاي دوران بارداري است. اما در بسياري از موارد با وجود رعايت تمامي موارد زايمان پيش از موعد اتفاق مي افتد. در اين شرايط نيز متخصصان تلاش دارند تا بتوانند كودك را زنده نگه داشته و مانع آسيب هاي احتمالي شوند. پيش از آن كه زايمان زودرس اتفاق بيافتد علائمي براي پيش بيني قابل شناسايي است. شما با آگاهي از اين علائم و اطلاع دادن به پزشك خود مي توانيد از خود و جنين تان محافظت كنيد. در اين مقاله شرحي از نشانه ها، عوامل خطر، راه هاي پيشگيري از زايمان زودرس صحبت كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مرابت هاي بارداري و جلوگيري از زايمان زودرس مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

زايمان زودرس يا زايمان پيش از موعد

زايمان زودرس يا ذ به تولد زود هنگام كودك به مدت حداقل سه هفته قبل از تاريخي كه پزشك تعيين كرده است، گفته مي شود. هرچه زمان تولد به 37 هفته نزديك تر باشد، مشكلات كودك بعد از تولد كمتر خواهد بود. اما خبر خوب اين كه در صورت بروز خطر زايمان زودرس پزشكان با استفاده از روش هايي مي توانند تولد نوزاد را به تعويق بي اندازند.

 

عوامل ايجاد خطر زايمان زودرس

عوامل متعددي مي توانند باعث ذ شوند، اما تا به حال علت خاصي براي زايمان پيش از موعد مشخص نشده است. با اين حال برخي عواملي كه خطر زايمان زودرس را بيشتر مي كنند، عبارتند از:

 • داشتن سابقه زايمان زودرس
 • حاملگي دوقلو يا چند قلو
 • فاصله زماني كمتر از شش ماه با بارداري پيشين
 • حاملگي از طريق لقاح در آزمايشگاه
 • مشكلات مربوط به رحم يا جفت
 • نوشيدن الكل، سيگار كشيدن و يا استفاده از مواد مخدر غير مجاز
 • برخي ازعفونت ها در رحم و دستگاه تناسلي
 • برخي از بيماري هاي مزمن مانند فشار خون بالا و ديابت
 • داشتن وزن كم يا اضافه وزن قبل از بارداري
 • حوادث زندگي استرس زا، مانند مرگ يكي از عزيزان يا خشونت خانگي
 • سابقه سقط جنين
 • آسيب فيزيكي يا رواني

نكته: به دلايلي ناشناخته، زايمان زودرس در زنان سياه پوست نسبت به نژادهاي ديگر بيشتر اتفاق مي افتند. با اين وجودزايمان زودرس براي بسياري از زناني كه هيچ كدام از نشانه هاي فوق را نداشته اند نيز اتفاق مي افتد.

 

چگونه متوجه احتمال زايمان زودرس شوم؟

براي آن كه بتوانيد مانع از زايمان زودرس شويد بايد علائم هشدار دهنده و نشانه هاي آن را بشناسيد. اقدام سريع و به موقع مي تواند تفاوت بزرگي براي شما ايجاد كند. در ادامه به برخي از علائم اشاره كرده ايم كه مي تواند مشابه با روند طبيعي حاملگي باشد. بهتر است در اين مورد شرط احتياط را رعايت كرده و در صورت وجود اين علائم پزشك خود را جريان قرار دهيد.

كمر دردي كه معمولا در قسمت پايين كمرتان احساس مي كنيد. درد ممكن است مداوم و يا گاهي قطع شود. اما ميزان درد كم نمي شود.

 • انقباضات در هر 10 دقيقه و يا در بازه زماني بيشتري اتفاق مي افتند
 • گرفتگي هايي در زير شكم كه مانند درد قاعدگي است
 • انقباض هر 10 دقيقه يا بيشتر
 • افزايش و يا خارج شدن ترشحات از واژن
 • علائم آنفولانزا مانند؛ تهوع، استفراغ يا اسهال (حتي در موارد خفيف هر چه سريع تر به پزشك خود اطلاع دهيد)
 • افزايش فشار داخل لگن يا واژن
 • خونريزي واژينال

 

در صورت خطر زايمان زودرس چه كنيم؟

بعد از تشخيص خطر زايمان زودرس بيشترين تاكيد بر حفظ آرامش و استراحت خواهد بود. در صورت نياز پزشكتان براي كاهش انقباضات دارو تجويز خواهد كرد. بنابراين براي سلامت خود و كودكتان از فعاليت هايي كه ضروري نيستند صرف نظر كرده و با استفاده از روش هاي كاهش استرس خود را از اضطراب دور كنيد. تخليه هيجاني و صحبت درباره افكار منفي مي تواند باعث كاهش فشار موجود بر شما شود.

 

از هفته چند احتمال زنده ماندن كودك وجود دارد؟

بيش از 75% كودكان زودرس را مي توان با اقدامات طبي و مراقبت هايي كه در طي زايمان و بعد از تولد در NICU مي شود، زنده نگه داشت. كودكاني كه كمتر از هفت ماه در رحم مادر رشد مي كنند، شانس كمتري براي زنده ماندن دارند. زنده ماندن كودكان با توجه به وزن، رشد اندام ها و طول بارداري متغير مي باشد.

كودكان زودرس در كوتاه مدت داراي مشكلات قلبي، تنفسي، گوارشي، فشار خون، نقص در دستگاه ايمني و احتمال خونريزي مغزي هستند. در اثر مشكلات كوتاه مدت ممكن است كودك آسيبي ببيند كه در بلند مدت براي او دشواري هايي ايجاد نمايد. فلج مغزي، اختلالات يادگيري، مشكلات بينايي، مشكلات شنوايي، مشكلات دندانپزشكي، مشكلات رفتاري و رواني از جمله مسائلي است كه كودكان نارس بعد از زنده ماندن دچار مي شوند. توجه داشته باشيد كه اين عوارض هميشه به وجود نمي آيد، بسيارند كودكان نارسي كه بعد از مراقبت هاي پزشكي مانند ديگر كودكان از سلامت كامل برخوردارند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مرابت هاي بارداري و جلوگيري از زايمان زودرس مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : علل و راه هاي پيشگيري از زايمان زودرس

ادامهـ مطلبـ
| ۱۰ دى ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۳:۳۸ | هنر زندگي
زايمان زودرس،

طلاق تنها راه درمان خيانت

به باور بسياري از افراد طلاق به دليل خيانت همسر قابل پذيرش و امري طبيعي است. شايد حق با آنها باشد و خيانت خط قرمز شما باشد. اما پيش از طلاق، بايد علت بروز اين اتفاق مشخص شده و پيامدهاي طلاق را بدانيد. طلاق مسئله ايست كه در جامعه ما به راحتي پذيرفته نمي شود و ممكن است پس از آن از سوي جامعه تحت فشار قرار بگيريد. از سويي خيانت مسئله اي نيست كه قابل گذشت و بخشش باشد. بنابراين در اين مطلب به طور مفصل به مسئله طلاق به دليل خيانتپرداخته ايم و ابعاد مختلف آن را بررسي كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه طلاق به دليل خيانت مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چرا خيانت اتفاق مي افتد؟

دلايل خيانت به همسر مي تواند بسيار متنوع و گسترده باشد. شايد عمده ترين علت خيانت، نارضايتي در روابط زناشويي است. سستي از طرف يكي از زوجين يا ناكارآمدي و عدم توافق در مورد داشتن رابطه جنسي مي تواند فرد را به سمت خيانت و ارضاي نياز جنسي بكشاند. نداشتن اعتماد به نفس، مشكلات روانشناختي، تعارضات فرهنگي، مشكلات مالي، انتقام و ... همه مي توانند دلايلي براي خيانت باشند. در هر صورت خيانت قابل توجيه و قابل دفاع نيست اما لازم است قبل از هر تصميمي دلايل آن بررسي شود.

 

آيا هميشه مقصر كسي است كه خيانت كرده؟

ممكن است در نگاه اول همه انگشت اتهام را به سوي كسي كه خيانت كرده ببرند. اما واقعا مقصر اوست؟ هيچكس در زندگي كامل نيست. همه نواقصي دارند كه براي جبران آن دست به كارهاي نادرستي مثل خيانت مي زنند. ممكن است مردي كه خيانت كرده، از همسر خود بابت عدم رفع نيازهاي جنسي خود يا بد اخلاقي هاي او به ستوه آمده باشد و دست به خيانت زده باشد. يا ممكن است زني به دليل عدم برطرف شدن نيازهاي عاطفي و عدم توجه همسرش، براي جبران كمبود هاي رواني خود به سمت كسي برود كه نيازهاي او را برطرف كند.

خيانت هميشه بدترين تصميم در مقابل ناكامي ها و شكايت هاست و شكستن پيمان هاي زناشويي در هيچ آيين و فرهنگي پذيرفته شده نيست. بنابراين لازم است فردي كه خيانت كرده درباره انگيزه ها و فردي كه مورد خيانت واقع شده در مورد احساس خود با يك روانشناس يا زوج درمانگر صحبت كند. اغلب خيانت ها يك مرتبه نبوده و در طول زمان شكل مي گيرند، بهتر است پيش از آن كه خيانتي شكل بگيرد به فكر رفع مشكلات خود با همسرتان باشيد.

 

طلاق يا بخشش خيانت؟

اولين و مهم ترين آسيبي كه خيانت به افراد وارد مي كند، آسيب به اعتماد آن هاست. احياء اعتماد خدشه دار شده بسيار سخت مي باشد. ممكن است فردي كه خيانت كرده با تمام قوا سعي در از سرگرفتن زندگي داشته باشد و از كرده خود پشيمان باشد. در اينجا فرد خيانت ديده، بايد تصميم بگيرد. آيا مي تواند اعتماد خود را برگرداند يا نه؟ در صورتي كه زن يا مرد فكر كند كه خودش هيچ اشتباهي نكرده؛ خيانت همسر را گناهي نابخشودني مي داند و در مقابل فردي كه خيانت كرده از رفتار خود پشيمان نيست، در نتيجه چاره اي جز طلاق باقي نمي ماند.

در اين مسير حضور يك روانشناس متخصص ضروري است. نصيحت ها و رهنمودهاي اطرافيان نمي تواند به عنوان چراغ راه شما باشد؛ چرا كه هر كس بر اساس نظرات شخصي خودش راهنمايي مي كند. بنابراين لازم است كه فقط خودتان، همسرتان و درمانگر در مورد اين مسائل بحث كنند.

 

چرا طلاق نمي گيريم؟

خيلي از مراجعان ما كه اكثر خانم ها هستند، از پيامد هاي طلاق و مسائل فرهنگي پيرامون زن طلاق گرفته مي ترسند و نمي خواهند جدا شوند. تعدادي از سرنوشت فرزندانشان مي ترسند و عده اي هم از نظر مالي يا حمايتي در شرايط مطلوبي به سر نمي برند. در اين شرايط درست است كه طلاق صورت نمي گيرد اما اگر اقدامي از طرف زوجين صورت نگيرد روابط سرد و سردتر شده و باز هم آسيب هايي به زوجين و فرزندانشان وارد مي شود. در واقع زوج از يكديگر طلاق عاطفي مي گيرند.

اگر سرنوشت، شما را به سمت طلاق پيش برد، بايد بدانيد چه چيزهايي براي بازگشت به زندگي بعد از طلاق لازم داريد. استقلال مالي، حمايت خانواده، شرايط فرزندان، فضاي فرهنگي و انگيزه براي ادامه زندگي و ساختن زندگي جديد مي تواند در تصميم گيري بهتر به شما كمك كند.

 

پشيماني بعد از طلاق به دليل خيانت

گاهي فردي كه خيانت كرده و يا فردي كه بخاطر خيانت از همسرش جدا شده پشيمان مي شوند. اين مسئله بسيار حساس است و ممكن است به دليل تصميمات لحظه اي و احساسي، فرد شرايط منطقي پيش روي بازگشت به زندگي را نبيند و بدون فكر سعي در احيا زندگي گذشته بكند.

پشيماني فرد خيانت كار متداول تر است اما چالش زماني است كه فردي كه مورد خيانت واقع شده فكر مي كند اگر تحمل مي كرد، مي بخشيد و در زندگي مي ماند شرايطش بهتر بود. لازم است اگر پشيمان شديد به گذشته برگرديد، خودتان را در زندگي قبلي تصور كنيد و فكر كنيد كه مي توانيد اين حادثه را ناديده بگيريد و براي اصلاح خود و همسرتان تلاش كنيد يا نه.

 

مسائل حقوقي بعد از طلاق

زوجيني كه به سمت طلاق مي روند، بايد نسبت به حقوق و وظايف خود نسبت به جدايي مطلع باشند. خيانتِ هر كدام از زوجين از سوي قانون پذيرفته شده نيست و فردي كه مورد خيانت واقع شده بايد نسبت به حقوق خود آگاه باشد. بسياري از زنان تحت فشار تصميم به طلاق توافقي مي گيرند، در صورتي كه پشتوانه مالي خوبي هم ندارند كه اين مسئله باعث ايجاد مشكلات فراوان ديگري نيز مي شود. شرايط حضانت فرزندان، مهريه و نفقه، شرايط اسكان و ... بايد توسط زوجين بررسي شود. براي آنكه بتوانيد تمامي جوانب را بررسي كنيد بهتر است با يك متخصص در زمينه طلاق صحبت كنيد. مشاوران ما در مركز هنر زندگي مي توانند با ارائه خدمات مشاوره طلاق شما را راهنمايي كنند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه طلاق به دليل خيانت مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.


خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : طلاق تنها راه درمان خيانت

ادامهـ مطلبـ
| ۱۰ دى ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۴:۲۱ | هنر زندگي
طلاق به دليل خيانت،

مراقبت هاي پس از زايمان طبيعي

مراقبت هاي پس از زايمان طبيعي به اندازه مراقبت هاي پيش از زايمان اهميت دارد. چرا كه اكنون ديگر فرزند شما به دنيا آمده و شما به عنوان والد مسئوليت نگهداري از او را نيز داريد. سلامت شما تضميني براي مراقبت با كيفيت از نوزادتان است. مراقبت هاي پس از زايمان طبيعي از دو منظر جسماني و رواني مورد توجه متخصصان است. درست است كه مراقبت هاي پس از زايمان طبيعي به اندازه زايمان سزارين نيست اما باز هم نمي توان از تغييرات و نيازهايي كه در اين دوره داريد به سادگي عبور كرد. در اين مقاله نكاتي درباره مراقبت هاي جسماني و رواني بعد از زايمان طبيعي صحبت خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مراقبت هاي پس از زايمان طبيعي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

مراقبت هاي پس از زايمان طبيعي

زايمان طبيعي، به دليل اينكه بر اساس خلقت و طبيعت بدن زن شكل مي گيرد، كمترين ميزان مراقبت پس از زايمان را مي طلبد. اما امروزه به دليل شرايط متفاوت زندگي شهري، لازم است در برخي از زمينه ها، شرايطي را رعايت كنيد:

تغذيه:

در اولين ماه پس از زايمان طبيعي، بين 5 تا 7 كيلوگرم از وزن مادر كم مي شود. خوني كه در جريان زايمان از دست رفته بايد جبران شود. همچنين به دليل شيردهي، بايد تغذيه كافي و مناسب باشد. قرص آهن، كلسيم، پروتئين و فيبر اصلي ترين مواد لازم براي تقويت بدن مادر است. سعي كنيد به مقدار زياد مايعات بنوشيد تا از دستگاه ادرار و مثانه خود مراقبت هاي لازم را به عمل بياوريد.

خستگي و كاهش انرژي:

به دليل نياز نوزاد به مراقبت هاي 24 ساعته، خستگي غير قابل اجتناب است. لازم است مادر، حتي الامكان در ماه هاي اول، از هر فرصتي براي خوابيدن و استراحت استفاده كند. زماني كه نوزادتان خواب است سعي نكنيد تمام كارهاي منزل را تنها انجام دهيد. لازم است در اين زمينه با همسرتان صحبت كنيد و از او بخواهيد در برخي از كارهاي منزل و نگهداري فرزند كمك كند.

انقباض هاي رحم:

بعد از زايمان، رحم به زماني حدود 6 هفته نياز دارد تا به حالت اوليه برگردد. در طول اين مدت ممكن است دردهاي عضلاني در ناحيه لگن حس شود. مايعات مصرف كرده و مثانه را مرتب خالي كنيد. همچنين مي توانيد با خوابيدن روي شكم و قراردادن بالش زير شكم، اين درد ها را تسكين دهيد.

خونريزي هاي پس از زايمان:

خونريزي از واژن امري طبيعي پس از زايمان است كه تا 40 روز ممكن است طول بكشد. در طول اين مدت رابطه جنسي، شنا و عدم مراقبت هاي بهداشتي ممكن است باعث عفونت واژن شود. در طول اين مدت براي جبران ميزان خون مورد نياز بدن با پزشك خود در ارتباط باشيد.

رابطه جنسي پس از زايمان:

براي برقراري رايطه جنسي پس از زايمان، بايد تا برطرف شدن كامل خونريزي و لكه بيني و همچنين درمان كامل بخيه ها صبر كنيد. اين زمان حدود 40 روز به طول مي انجامد. همچنين به دليل خشكي واژن، قبل از دخول، تحريك كافي داشته باشيد و از روان كننده هاي مخصوص استفاده كنيد.

بسياري از مراجعين بابت جمع نشدن واژن نگران هستند، مسئله گشاد شدن واژن تا چند ماه ادامه خواهد داشت اما پس از چند ماه به حالت عادي برخواهد گشت.

مراقبت از ناحيه پرينه

ناحيه پرينه، منطقه اي بين واژن و مقعد است كه پس از زايمان طبيعي ممكن است درد ايجاد كند. نهايتا يك ماه براي برطرف كردن اين مسئله زمان نياز داريد و لازم است از ايستادن هاي طولاني بپرهيزيد. براي كاهش درد مي توانيد در آب ولرم بنشينيد و با استفاده از موادي كه پزشك به شما خواهد گفت اين منطقه را التيام دهيد. همچنين سعي كنيد از توالت فرنگي استفاده كنيد.

محل بخيه ها بايد هميشه تميز و خشك باشد. استحمام روزانه داشته باشيد و هرگز از ليف در ناحيه واژن و پرينه استفاده نكنيد. بعد از استحمام با حرارت بسيار ملايم سشوار يا حوله تميز و نرم محل را خشك كنيد.

ورزش و تحرك:

براي برطرف كردن عوارض بعد از زايمان و برگشت بدن به حالت عادي، تحرك كافي داشته باشيد. پياده روي روزانه مي تواند به كاهش زمان دوران نقاهت شما كمك كرده و باعث پيشگيري از يبوست به دليل عدم تحرك شود. اين مسئله نيز بايد زير نظر پزشك انجام شود.

 

شرايط روحي پس از زايمان

مهمترين مسئله اي كه پس از زايمان ممكن است شما را آزار دهد، شرايط روحي و رواني آن است. زايمان و تولد فرزند يكي از عجيب ترين اتفاقاتي است كه در زندگي يك زن رخ مي دهد و احساس غم و افسردگي پس از زايمان كاملا طبيعي و شايع است. هرگز منتظر نمانيد كه اين احساس خودش خوب شود و اجازه ندهيد غم در شما ريشه كند. با يك روانشناس در ارتباط باشيد، جنبه هاي مختلف اين مسئله را با او بررسي كرده و از او راهنمايي دريافت كنيد. برخي از دغدغه هاي عمده مراجعان و نگراني هاي روحي بعد از زايمان به شرح زير مي باشد.

بازگشت به زندگي قبل از فرزند:

بسياري از مادران فكر مي كنند ديگر نمي توانند به زندگي قبل برگردند و اسير شده اند، در صورتي كه همسرشان به زندگي قبلي خود ادامه مي دهد. در واقع در ماه هاي اول كه نوزاد تماما به شما وابسته است، شايد اين حس به شما دست دهد اما لازم است در مورد اين مسئله كاملا با همسرتان همسو شويد و از او بخواهيد كه تا حد امكان كنار شما باشد و از كودك مراقبت كند.

ارزشش را نداشت:

برخي از مادران، از گريه ها و اذيت هاي نوزادشان عاصي مي شوند و حس مي كنند كه تحمل اينهمه سختي ارزشش را نداشته است. حتي ممكن است بعد از زايمان احساس خلا كنيد. شايد چند ماه اول اين حس غالب باشد اما زماني كه نوزادتان رشد كرد، شما را شناخت، خنديد و به ابراز احساسات شما واكنش نشان داد، ناخوداگاه در تفكر خود تجديد نظر خواهيد كرد.

تغييرات هورموني:

دليل عمده گريه ها و احساسات خلقي پر نوسان شما، به هم ريختن هورمون هاي بدن است. به مرور زمان بدن شما به حالت عادي برخواهد گشت و با تنظيم هورمون هاي جسمي و جنسي، خلق شما نيز تنظيم خواهد شد. در اين زمينه با پزشك خود مشورت كرده و با استفاده از تغذيه و دارو به بهبود خود كمك كنيد.

ترس از آسيب ديدن نوزاد:

ممكن است اوايل زايمان، به خاطر ترس هايتان مثل ترس از خفگي، افتادن و هر ترس ديگري از اينكه نتوانيد از نوزادتان مراقبت كنيد وحشت داشته باشيد. جداي از مراقبت هاي منطقي شما، ساختار بدن نوزاد به نحوي است كه در مقابل عوامل آسيب زا تا حدودي مقاومت مي كند. استرس بيش از حد شما هم به خودتان هم به نوزاد آسيب خواهد زد. سعي كنيد در اين مورد از توصيه هاي اطرافيان كمتر استفاده كنيد و با مشاور كودك در ارتباط باشيد. گاهي ديگران از روي تجربيات خود يا دلسوزي پيشنهاداتي به شما مي دهند كه مناسب نيست.

دارو درماني:

هرگز سر خود دارو مصرف نكنيد. قبل از اينكه سمت دارو برويد بدانيد كه تغييرات خلقي و ناراحتي ها روند كاملا طبيعي است و با صحبت با مشاور مي توانيد آن را تسكين دهيد. روانشناس و متخصص است كه مي تواند نياز يا عدم نياز شما به دارو را تشخيص دهد.

حمايت اطرافيان:

حمايت اطرافيان مهم ترين مسئله ايست كه شما در اين دوران نياز داريد. مادر، خواهر، همسر يا خانواده همسر لازم است كه كنار شما باشند. بدون توقع بيش از حد از آنها بخواهيد در كنار شما باشند. مي توانيد نوزادتان را گاهي به ديگران بسپاريد و با همسرتان به دوران تنها بودن برگرديد. در طول اين مسير، بودن در فضاي امن و نامحدود با يك روانشناس مي تواند كمك كننده باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مراقبت هاي پس از زايمان طبيعي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : مراقبت هاي پس از زايمان طبيعي

ادامهـ مطلبـ
| ۱۰ دى ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۴:۰۷ | هنر زندگي
مراقبت هاي پس از زايمان طبيعي،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان