مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

كاهش استرس شغلي در محيط كار

كاهش استرس شغلي از آن جهت اهميت دارد كه استرس در محيط كار باعث كاهش عملكرد و فرسودگي و در نتيجه تخريب سلامت رواني و جسمي فرد خواهد شد. استرس شغلي با مجموعه اي از علائم مانند بي خوابي، حواسپرتي، خستگي، نااميدي، افسردگي و ... همراه است. در صورتي كه استرس شما به صورت مزمن ادامه پيدا كند، محيط خانه و خانواده هم تحت تاثير قرار مي گيرد و فضايي پر تنش ايجاد مي شود كه به وخيم تر شدن شرايط دامن مي زند. در اين مقاله شما را با راهكارهاي موثر براي كاهش و مديريت استرس در محيط كاري معرفي مي كنيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كاهش استرش شغلي در محيط كار مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

عوامل بروز استرس شغلي

استرس شغلي به دليل مجموعه اي از عوامل فردي، سازماني و محيطي ايجاد مي شود:

  • عدم همخواني شغل مورد نظر با توانايي ها و انتظارات شما
  • رقابت ناسالم در محيط كاري، زمان تعديل نيرو و عدم امنيت شغلي
  • عدم سيستم پاداش دهي، قوانين خشك، انعطاف ناپذير و ناعادلانه همراه با انتقاد زيادِ رئيسي عصبي
  • شرايط محيطي نامساعد نور ناكافي، گرما يا سرماي بيش از حد، سر و صدا و ...
  • مسئوليت زياد در محيط كاري و انجام همزمان چندين كار

 

آيا استرس باعث افت عملكرد كاري مي شود؟

وجود سطحي از استرس به شما كمك مي كند تا براي شغل خود برنامه ريزي داشته و آمادۀ رويارويي با چالش هاي محيط كار باشيد؛ در نتيجه عملكرد بهتري خواهيد داشت. ولي اگر استرس از حالت طبيعي خارج شود به دنبال عوارض جسمي و رواني مانند؛ كاهش توجه و تمركز و دردهاي بدني، بازدهي و عملكردتان نيز افت شديدي مي كند.

 

راهكارهاي موثر در كاهش استرس در محيط كاري

زماني كه حس مي كنيد تحت استرس شغلي هستيد، سعي كنيد از روش هاي سازنده براي رويارويي با آن ها استفاده كنيد:

تكنيك پذيرش در ذهن آگاهي

اگر در حال حاضر قادر به استعفا از شغل خود نيستيد و كار ديگري هم سراغ نداريد؛ از تكنيك پذيرش ذهن آگاهي استفاده كنيد. ذهن آگاهي به شما كمك مي كند تا ذهن تان را درگير هر آن چه را كه نمي توانيد تغيير دهيد، نكنيد. به جاي آن با پذيرش شما مي توانيد به سمت اهداف و ارزش هاي خود حركت كنيد. پس اگر شما نمي توانيد رفتار رئيس خودتان را عوض كنيد ولي مي توانيد كار خود را بر اساس هدفي در حال حاضر در آن محيط هستيد انجام دهيد. رسيدن به چنين مهارتي نياز به تمرين و آگاهي از فلسفه اين روش دارد. شما مي توانيد با شركت در جلسات گروه درماني يا مشاوره روانشناسي مهارت ذهن آگاهي را پرورش دهيد.

داشتن برنامه ريزي مناسب

اولين استرس يك روز كاري، گير افتادن در ترافيك و دير رسيدن به محل كار است؛ پس زودتر از خانه خارج شويد تا روز كاري خود را با آرامش شروع كنيد. اهداف و برنامه هاي كاري خود را براساس درجه اهميت اولويت بندي كنيد. پروژه هاي كاري را به مراحل كوچكتر تقسيم كنيد، تا بتوانيد با تمركز و آرامش بيشتري به انجام آن ها بپردازيد.

ايجاد تنوع در محيط كاري

در صورت امكان، پوشيدن لباس هاي غير رسمي با رنگ هاي شاد در محيط كار مي تواند تاثير خوبي روي روحيه شما داشته باشد. اتاق كار خود را به صورتي كه دوست داريد تزئين كنيد. مي توانيد از گل هاي تزئيني يا طبيعي، مجسمه ها يا عكس هاي زيبا استفاده كنيد.

ريلكس كردن

در زمان استراحت به تمرين هاي ريلكسيشن بپردازيد. نفس كشيدن عميق، انجام بعضي از تكنيك هاي يوگا و مديتيشنحتي در محل كار هم ممكن است.

مثبت انديشي

توجه خود را به زمان حال معطوف كنيد و ذهن خود را از افكار منفي و مشكلات گذشته رها كنيد. به گفت و گوي دروني خود توجه داشته باشيد و از خودگويي هاي منفي دست برداريد. نسبت به مسائل كاري واقع بين باشيد و از فاجعه آميز كردن امور ساده بپرهيزيد. سعي كنيد. به جاي تمركز روي نقاط ضعف خود روي نقاط قوت و توانايي هاي خودتان تمركز كنيد. براي رسيدن به مثبت انديشي كليك كنيد.

سبك زندگي سالم

داشتن برنامه ورزشي و رژيم غذايي مناسب مي تواند استرس شغلي را تا حد زيادي كاهش دهد. سعي كنيد به دور از تمام دغدغه ها، زماني را براي خودتان اختصاص دهيد. ارتباط با خانواده، تفريح و سرگرمي باعث ترشح هورمون دوپامين و كاهش استرس مي شود.

تكنيك هاي مديريت استرس

مديريت استرس، مجموعه اي از تكنيك ها براي آرام سازي است كه نقش موثري در كاهش استرس شغلي و اختلالات خواب دارد. اين تمرين ها در هر موقعيتي قابل اجراست. عوامل استرس زا در محيط كاري خود را شناسايي كنيد تا بتوانيد به صورت كارآمدي از اين تكنيك ها استفاده كنيد.

تقويت هوش هيجاني

هوش هيجاني به معناي توانايي برقرار كردن ارتباط صحيح با ديگران است. شناسايي عوامل ميان فردي كه باعث استرس مي شود و پاسخ مناسب به آن ها اهميت زيادي در كاهش استرس دارد. اگر از حس شوخ طبعي خوبي برخوردار هستيد مي توانيد از آن براي از بين بردن استرس شغلي در روابط ميان فردي استفاده كنيد و خشكي محيط كار ار از بين ببريد.

به زبان بدن خود توجه كنيد. زبان بدن، مي تواند بسيار تاثير گذارتر از كلمات باشند. حالات چهره، فرم ايستادن، طرز نگاه كردن مي تواند به ايجاد ارتباط مناسب شما با ديگران كمك كند يا مانعي دربرابر آن باشد.

 

سخن آخر

شغل جنبه مهمي از زندگي هر انساني است كه علاوه بر تامين نياز مالي، نياز به پيشرفت و احساس ارزشمندي شما را ارضا مي كند. از طرف ديگر استرس شغلي دليل اصلي بسياري از بيماري هاي جسمي و رواني است كه اثرات زيانبار آن به محيط خانواده و روابط جنسي شما نيز گسترش پيدا مي كند. استفاده از روش هاي مثبت براي كاهش اين اثرات اهميت زيادي دارد. راهكارهاي منفي مانند روي آوردن به سو مصرف مواد مخدر يا الكل، شما را به سمت مسيري نامشخص مي كشاند. در صورت ادامه يافتن استرس مي توانيد احساسات خود و نگراني هايتان را با يك متخصص در ميان بگذاريد تا راهكار مناسب با ويژگي شخصيتي خودتان، به شما پيشنهاد كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كاهش استرش شغلي در محيط كار مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  كاهش استرس شغلي در محيط كار

ادامهـ مطلبـ
| ۲۰ دى ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۰:۴۳ | هنر زندگي
كاهش استرس شغلي،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 2
بازديد امروز : 76
بازديد ديروز : 66
بازديد كل : 3791

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان