افراد وسواسي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگي

مركز مشاوره روانشانسي حامي هنر زندگيTel:88-0000-0000

با افراد وسواسي چگونه رفتار كنيم؟

حدود دو درصد از افراد هر جامعه از احتلال رواني وسواس رنج مي‌برند، اين به معناي آن است كه حدود 10 درصد از افراد جامعه بايد درباره چگونگي رفتار با افراد وسواسي بدانند. وجود عوامل ژنتيكي در بروز وسواس باعث مي‌شود كه احتمالا در خانواده‌هايي كه فردي وسواسي وجود دارد چند نفر ديگر هم مبتلا به آن باشند. اين مسئله شرايط را براي عضو غيروسواسي خانواده سخت‌تر نيز مي‌كند. زندگي كردن با فرد وسواسي سخت است، اما سخت‌تر هم مي‌شود اگر ندانيد كه چگونه بايد در كنار اين افراد زندگي كنيد. اين كه شما بتوانيد با وجود اختلال وسواس يكي از اعضاي خانواده يا دوستان نزديكتان، به نيازهاي خودتان هم توجه داشته باشيد و هم بتوانيد از حمايت و حضور عاطفي او بهره ببريد نيازمند رعايت نكاتي است كه در اين مقاله به آن مي‌پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه رفتار با افراد وسواسي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

اطلاعات خود را درباره اختلال وسواس افزايش دهيد.

هرچقدر اطلاعات كاملتري درباره يك مسئله داشته باشيد بهتر مي‌توانيد با آن برخورد كنيد. قدم اول براي رفتار درست با فرد وسواسي در خانواده شما آن است كه اطلاعاتتان را درباره وسواس تكميل كنيد. درباره علائم، نشانه‌ها، علل و ريشه‌هاي اختلال و روش‌هاي درمان وسواس تا مي‌توانيد مطالعه كنيد. شركت در كلاس‌هاي گروهي كه براي خانواده افراد وسواسي در كلينيك‌هاي روان‌شناسي برگزار مي‌شود مي‌تواند بهترين راه براي اين منظور و هدف باشد.

 

حمايتي باشيد.

حمايتي بودن به معناي آن است كه نيازهاي طرف مقابل خود را بشناسيد، او را درك كنيد و در مسير رفع نيازهايش حركت كنيد، بدون آن كه از نيازهاي خود چشم‌پوشي كنيد و يا با احساسات او درگير شويد و رنج ببريد. بدانيد كه اختلال وسواس يكي از رنج‌آورترين اختلال‌هاي رواني براي خود فرد مبتلا است. فرد وسواسي از حمله افكار وسواسي غيرقابل كنترل رنج مي‌برد و براي از بين بردن آن‌ها دست به رفتارهاي وسواسي مانند شستن و چك كردن و مرتب كردن افراطي و بيهوده مي‌زند. او خودش هم از بيهوده بودن رفتارش اطلاع دارد اما نمي‌تواند آن را كنترل كند و معمولا به شما مي‌گويد دست خودم نيست. پس در برابر اين همه رنج، نياز به حمايت شما دارد.

با وسواس هم دوست‌داشتني است.

قدم اول حمايتي بودن آن است كه به او بفهمانيد با وجود اختلال وسواس هم دوستش داريد. اگر چيزي براي شما آزاردهنده است آن رفتار وسواسي او است و مشكلي با خود او نداريد. رفتارش را از خودش جدا كنيد و به او بفهمانيد كه مي‌خواهيد به او كمك كنيد تا آن را بهبود دهد، اما با وجود وسواس هم او را مي‌پذيريد و دوست داريد. اگر نياز دارد درباره احساساتش، افكار وسواسي و اجبارهايش حرف بزند با توجه به او گوش دهيد و نشان دهيد مي‌فهميد كه تحمل آن برايش سخت است.

سرزنش نكنيد.

همان طور كه گفتيم افكار و رفتارهاي وسواسي فرد مبتلا به راحتي براي او قابل كنترل نيستند. پس سرزنش شما رنج او را چند برابر مي‌كند. ممكن است وقتي رفتارش را مي‌بينيد كه يك دستگيره را پانزده بار چك مي‌كند يا لباس‌هايش را با ترتيب حساس و به شدت وقت‌گيري در كمد مي‌چيند يا آن كه بيشتر از چهار ساعت را در حمام مي‌گذراند؛ در نتيجه شما هم عصباني مي‌شويد. اما با اين كه احساس خود را كتمان نمي‌كنيد به او هم مي‌گوييد كه سختي و عصبانيت او را هم براي اجبار به انجام اين رفتارها درك مي‌كنيد. علاوه بر آن سرزنش شما باعث مي‌شود او اختلالش را از شما يا ديگران پنهان كند و طبيعتا ديرتر براي درمان اقدام كند.

برچسب نزنيد.

برچسب وسواسي زدن به فرد مبتلا در خانواده و جامعه مي‌تواند اثرات زيان‌باري داشته باشد. سعي كنيد خود فرد را از اختلالش جدا كنيد. به او نگوييد وسواسي هستي. با اين كار او خود را با بيماريش يكي مي‌داند و در برابر بهبود و درمان بيشتر مقاومت مي‌كند.

انتظاراتتان را تغيير دهيد، تا كمتر ناكام شويد.

شما وقتي از عضو مبتلا به وسواس انتظار داشته باشيد كه به راحتي رفتار وسواسي اش را كنترل كند، مشخصا وقتي رفتار متفاوتي مي بينيد عصباني مي‌شويد. پس انتظاراتتان را نسبت به تغيير كردن او تغيير دهيد. بپذيريد كه اين اختلال در برابر درمان مقاوم است. با اين نوع پيش فرض حتي وقتي تغيير كوچكي هم مشاهده كنيد كه ناشي از تلاش خود او و درمان باشد؛ او را تشويق مي‌كنيد و به بهبودي بيشتر او كمك مي‌كنيد. در نظر داشته باشيد كه سرعت درمان وسواس در افراد مبتلاي تحت درمان هم متفاوت است، پس مقايسه كردن او با ديگران نمي‌تواند مفيد باشد و حتي موجب احساس بي‌كفايتي و مقاومت بيشتر در او مي‌شود.

 

ريتم زندگي را حفظ كنيد

سعي كنيد به دليل وسواس يك عضو خانواده، خودتان را از روابط اجتماعي و رفع نيازهايتان محروم نكنيد. شما حق داريد كه تفريح داشته باشيد، با دوستان و خانواده و فاميل در رابطه باشيد و روابط صميمانه تجربه كنيد. اگر قواعد و عادات فرد وسواسي در خانواده، شما را محدود مي‌كند در مورد نيازهايتان با او صحبت كنيد و در اين باره قاطع باشيد.

 

خودتان را وارد رفتار وسواسي نكنيد.

رفتار وسواسي را براي او تسهيل نكنيد، شما او را دوست داريد اما نبايد خود را وارد رفتار وسواسي او كنيد يا كارهاي اجباري او را برايش انجام دهيد. خريدن مواد شوينده زياد براي استفاده او يا كمك كردن در شستن چندين‌باره سرويس بهداشتي نمي‌تواند به بهبود او كمك كند. توجه كنيد كه او بايد سختي معقول بيماريش را تحمل كند تا انگيزه داشته باشد كه به دنبال درمان آن برود.

 

به درمان تشويقش كنيد

اطلاعاتي را كه دباره اختلال وسواس كسب كرده‌ايد با او درميان بگذاريد و به او بگوييد كه شايد نياز به كمك متخصص داشته باشد. بگوييد كه اختلال وسواس قابل درمان است، روش‌هاي درماني را به او معرفي كنيد و شواهد اثربخشي آن‌ها را برايش توضيح دهيد. تصميم نهايي با خود اوست و هر تصميمي بگيرد شما مي‌پذيريد. اگر علاقه‌اي به درمان نشان نمي‌دهد با او همدلي كنيد و بگوييد كه درك مي‌كنيد كه مراجعه كردن به پزشك يا روان‌شناس مضطربش مي‌كند يا از آن مي‌ترسد كه بقيه فكر كنند ديوانه است. به او اطمينان بدهيد كه اين‌طور فكر نمي‌كنيد و تنها مي‌خواهيد به او كمك كنيد.

 

خانواده‌درماني

ممكن است رفتارهاي وسواسي فرد مبتلاي نزديك به شما بر روي خود شما نيز فشار آورده باشد يا شما را خسته كرده باشد. حتي ممكن است احساس كرده باشيد كه زندگي خانوادگيتان تحت تاثير قرار گرفته است. در اين مواقع شما هم نياز داريد كه وارد درمان شويد تا جلوي آسيب به شما گرفته شود. تصور نكنيد كه بيماري او در اولويت قرار دارد و فعلا شما مهم نيستيد. اگر شما آسيب ببينيد خانواده به طور كلي آسيب مي‌بيند. پس خانواده را به طور كامل وارد درمان كنيد و از روش‌هاي خانواده‌درماني و زوج‌درماني روانشناسان استفاده كنيد. اين فرايند به شما كمك مي‌كند افكار منفي يا فشار و استرس را كاهش دهيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه رفتار با افراد وسواسي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : با افراد وسواسي چگونه رفتار كنيم؟

ادامهـ مطلبـ
<~PostViwe~> | 1397/10/19  | ۰۹ | honarehzendegi

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 92
بازديد ديروز : 66
بازديد كل : 3807

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان